Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2019r.- 1406 dzień od nowego rozejmu.


„Rosyjscy agresorzy nie mogą już doczekać się 22 kwietnia”– powiedział Poroszenko w piątek (12 kwietnia) po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel w Berlinie.

Poroszenko zapewnił jednak, że „zrobię wszystko co w mojej mocy, by nie doszło do realizacji czarnego scenariusza”.

Ciekawe więc, do czego jest on zdolny posunąć się aby utrzymać się u władzy?

Poroszenko potwierdził także prozachodni kierunek swojej polityki skierowany na współpracę z Unią Europejską i NATO. Za sukces swojej polityki uznał proces decentralizacji kraju (????).

Pewnie chodziło mu o osobiste przyczynienie się do odłączenia się Krymu i części Donbasu od Ukrainy?

Ukraiński prezydent poruszył także leżący mu na wątrobie problem budowy gazociągu bałtyckiego „Nord Stream 2”, mówiąc, że Ukraina nadal domaga się wstrzymania jego realizacji.

Dodał także, że rządy Niemiec i Ukrainy zupełnie inaczej postrzegają problem rozwiązania tej kwestii.

Otóż, według słów Poroszenki Niemcy proponują ustalić gwarantowaną ilość gazu przesyłanego przez Ukrainę, podczas gdy Kijów nalega na wstrzymaniu budowy rury.

Aby zachęcić Niemcy zaproponował „niemieckim firmom udział w zarządzaniu ukraińskim systemem przesyłowym”.

Co zostało potraktowane jako niestosowny żart 🙂

I to mimo tego, że kilka dni temu amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo poinformował, że Waszyngton w dalszym ciągu omawia z Berlinem wariant, polegający na tym Ukraina będzie miała gwarancję tranzytu rosyjskiego gazu w opłacalnej dla niej ilości po zakończeniu budowy gazociągu „Nord Stream 2”.

Mike Pompeo ujawnił też, że próby wyperswadowania krajom uczestniczącym w projekcie budowy „Nord Stream 2”, jak do tej pory „nie zostały zwieńczone sukcesem”.

Dodam jeszcze, że Poroszenko pochwalił się przed Merkel, iż Ukraina zdała „test na demokrację”, gdyż pierwsza tura wyborów odbyła się w sposób demokratyczny.

W odpowiedzi na to Merkel wyraziła przekonanie, że druga tura wyborów prezydenckich będzie też „wolna i fair”.

Niemiecka kanclerz ponownie wezwała Rosję do uwolnienia ukraińskich marynarzy aresztowanych pół roku temu po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej.

„Uwięzienie 24 marynarzy było bardzo przygnębiającym wydarzeniem. Ponownie wzywam do uwolnienia tych żołnierzy”– powiedziała szefowa niemieckiego rządu, dodając, że wolna żegluga na Morzu Azowskim jest kwestią kluczową.

Nawiązując do sytuacji w Donbasie, Merkel przyznała, że nie udało się jak dotąd doprowadzić do „stabilnego zawieszenia broni”. Jednak wg. niej był jeden sukces, bo „udało się powstrzymać konflikt”. – Następnie oceniła, że „wyniki nie są zadowalające, ale musimy iść dalej tą drogą, bo jest to jedyna droga” do rozwiązania problemu toczącej się wojny domowej w Donbasie.

Zaproszenie Poroszenki do stolicy Niemiec na tydzień przed II turą wyborów na Ukrainie było krytykowane przez część mediów jako ingerencja w kampanię wyborczą. Ich zdaniem władze niemieckie powinny zaprosić obu kandydatów, albo żadnego.

Tak jak to zrobił dokładnie tego samego dnia prezydent Francji Emmanuel Macron (dwa filmy dokumentujące to wydarzenie w części filmowej dzisiejszej mojej relacji- drugi i trzeci od końca).

Jeśli chodzi o spotkanie Poroszenki z prezydentem Macronem, to powiedział on przedstawicielom mediów, że spodziewa się na przeprowadzenie kontrolowanych przez władze centralne w Kijowie, wyborów lokalnych w Donbasie do marca przyszłego roku:

„Wcześniej zostanie przygotowany program, który obejmie; po pierwsze, rozpoczęcie wdrażania elementu bezpieczeństwa umów z Mińska, wycofanie obcych wojsk, wycofanie ciężkiego sprzętu, wdrożenie stanowiska w sprawie oddania niekontrolowanej części granicy ukraińsko-rosyjskiej pod kontrolę międzynarodową. Gdy zaś zostanie ustanowiony element bezpieczeństwa porozumień mińskich, natychmiast przystąpię do negocjacji w sprawie porozumienia politycznego i spróbuję przeprowadzić wybory lokalne nie później niż w marcu 2020 r., tym samym zakończyć proces polityczny i wdrożyć tę część porozumień mińskich.”

Dodam jeszcze, że o dziwo podczas tych dwóch wczorajszych wizyt, Poroszenko wyglądał na wypoczętego i zrelaksowanego.

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (4 pociski), moździerzy kaliber 120 (8 min) i 82 mm (28 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (150 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 118 wystrzałów) oraz wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR „Fagot” (2 rakiety), granatników; AGS-17 (132 miny), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (17 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 23 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzał z kierunku ukraińskich stanowisk ogniowych prowadzony był w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7), w okolicy Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja i wioska Żabiczewo- na obrzeżach Doniecka oraz Michajłowka, Wasilewka, Krutaja Bałka, Spartakus, oraz Staromichajłowka i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Oktiabr, Komiternowo oraz Sachanka i Sosnowskoje).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 476 pocisków, wobec 206 z dnia poprzedniego. Strat i zniszczeń jak dotychczas nie zarejestrowano.

Poniżej przedstawienie graficzne za ostatni tydzień wrogiej aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy biorących udział w Operacji Połączonych Sił (dawniej operacji antyterrorystycznej ATO) w Donbasie:

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (35 min) i 82 mm (40 min) oraz wyrzutni przeciwpancernych rakiet kierowanych PTRK „Fagot” (3 rakiety), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (20 wystrzałów), granatników AGS-17 (145 granatów) i RPG-7 (18 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje (07:45, 16:40, 18:05 i 20:05), Zołotoje-4 (09:50), Troiczkoje (14:40 i 18:50) oraz Nowotoszkowskoje (18:50 i 01:20), w stronę: Zołotoje-5, Frunzego, Kalinowa, Donieckiego i Priszyba.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 261 pocisków. Strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 13 квітня 2019 року.

12 квітня збройні формування Російської Федерації 14 разів обстріляли позиції підрозділів Об’єднаних сил, при цьому сім разів застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння та витратили 64 мінометні міни калібру 120 та 82 мм. Також ворог обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти обстріляли позиції наших військ 11 разів:
двічі з мінометів калібрів 120 та 82 мм – біля населеного пункту АВДІЇВКА;
двічі з мінометів калібру 82 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ОПИТНЕ;
з мінометів калібру 82 мм – біля населеного пункту ГНУТОВЕ;
тричі з станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населених пунктів НОВОСЕЛІВКА ДРУГА, ВЕРХНЬТОРЕЦЬКЕ, ЧЕРМАЛИК;
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ПИЩЕВИК.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупанти тричі обстріляли позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
з мінометів калібру 120 мм – поблизу населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ.

Під час обстрілів один український захисник загинув, двоє військовослужбовців отримали поранення.
Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.
За даними розвідки, 12 квітня двох окупантів було знищено, трьох – поранено. Також підрозділи Об’єднаних сил знищили бойову машину піхоти БМП-1 противника.

Від початку поточної доби обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.04.2019r.- 1406 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Kolejny poszedł”, sąd w Moskwie wydał (na razie zaocznie) nakaz aresztowania byłego ministra obrony Ukrainy (za „pomarańczowego” Juszczenki) Anatolija Hrycenki, również jednego z kandydatów w obecnych wyborach prezydenckich, za to ze publicznie nawoływał do ‚wszczęcia działan terrorystycznych na terytorium Rosji”. Warto przypomniec że Hrycenko nawoływał do tego podczas swoich wystąpień w ukromediach, motywujac to „odwetem” za „rosyjska interwencję na Ukrainie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4085981-rf-zaochno-arestovala-eks-mynystra-oborony-ukrayny

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Nieoczekiwany zwrot w sprawie procesu nad ukraińską parlamentarzystką Nadieżda Sawczenko oraz pułkownikiem Wołodymyrem Rubanem, przeciwko którym ukrobezpieka (SBU) zorganizowała prowokację polityczną w wyniku której zostali oskarżeni o próbę zorganizowania „zbrojnego przewrotu”. Ukromedia informują że już we wtorek mogą opuścić areszt śledczy w którym przebywali do tej pory;
  https://strana.ua/news/196053-nadezhda-savchenko-mozhet-15-aprelja-vyjti-na-svobodu-slushanie-dela-v-brovarakh.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Jest już po wyborach prezydenckich, zmienił się układ sił i teraz trwa walka o pozycje/władze. W przeciągu roku można będzie zaobserwować duże zmiany kadrowe. Kazdy stara się umocnić/przypodobać najważniejszym graczom licząc na bene-fity.

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Pojawiły sie także spekulacje ze po swoim zwycięstwie i wyborze na urząd Prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zelenskij może zdecydować się na rozwiązanie obecnego ukraińskiego parlamentu,którego kadencja wygasa dopiero w listopadzie tego roku. Na decyzje nowo wybranego prezydenta moze wpłynąć fakt że nie będzie miał on formalnego poparcia ze strony większosci parlamentarnej (jego ugrupowanie „Sługa Narodu” obecnie znajduje sie poza Radą Najwyższą);
  https://strana.ua/news/196062-portnov-prokommentiroval-sroki-po-rospusku-verkhovnoj-rady.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Dla zainteresowanych, materiały o operacji rosyjskich sił specjalnych w Tiumeniu, stolicy jednego z rosyjskich obwodów, w którym zlikwidowano „dwuosobowa komórkę” tzw. państwa islamskiego, która przygotowywała zamach terrorystyczny. Oprócz samych zwyrodnialców na szczeście nikt nie zginął, ani nie został ranny;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4916461.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/4916667.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, czyli w obwodzie kijowskim policjanci zatrzymali bande „rejderów” która próbowała „przejąć” jedno z przedsiębiorstw rolnych;

  https://gazetavv.com/news/incidents/1555171859-na-kiyivshchini-reyderi-namagalisya-zahopiti-agropidpriemstvo-.html
  Białoruscy pogranicznicy zatrzymali czterech obywateli Ukrainy, którzy wozami konnymi próbowali przemycić na terytorium Białorusi…800 kg sała;
  https://korrespondent.net/ukraine/4086257-ukrayntsy-na-telehakh-pytalys-vyvezty-v-belarus-800-kh-sala

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W ukromediach pojawiły się kolejne informacje na temat tego że po przegranych wyborach Poroch wraz z rodziną zamierzają się „ewakuować” do Hiszpanii. Tym razem krąży informacja że „bliski partner biznesowy” Poroszenki, Oleg Gładowski (alias Swinarczuk) miał skupować hiszpańskie obligacje państwowe, podobno na sumę 650 mln euro;
  https://gazetavv.com/news/policy/1555152512-gladkovskiy-svinarchuk-gotovit-begstvo-poroshenko-v-ispaniyu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Druga tura wyborów na Ukrainie coraz blizej. W sieci pojawił się nieoficjalny „Hymn POROCHOBOTÓW”
  https://strana.ua/news/196100-vybory-2019-v-seti-pojavilos-video-himna-porokhobotov.html
  Z kolei same POROCHOBOTY kontratakują Ukraińców straszac ulotkami na których wypisano że w dniu inauguracji swojej prezydentury Zelenskij „pogna w kamasze” cały ukraiński naród (czyli mężczyzn oraz kobiety w wieku od 18 do 60 lat);
  https://strana.ua/news/196098-vybory-2019-pojavilis-novye-ahitatsionnye-material-protiv-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Nie wiem CO musiałoby się stac by wybory wygrał Poroszenko. Otwarcie coraz więcej osób zaczyna współpracę/rozmowy z przyszłym nowym prezydentem Ukrainy. Trwa też nadskakiwanie nowemu pryncypałowi.

  Według byłego prezydent Gruzji Michaiła Saakaszwilego Polska nie docenia swojego wpływu na Ukrainę. W rozmowie z WP przekonuje on, że wybory wygra komik Wołodymyr Zełeński. Popierają go młodzi. Wielu mieszka w Polsce. – To ogromna szansa, którą powinniście wykorzystać – mówi.
  https://wiadomosci.wp.pl/saakaszwili-dla-wp-ukraina-przechodzi-rewolucje-wzorem-jest-polska-6369574167033985a

  Polubione przez 3 ludzi

 9. ŻENADA
  Wspieramy Ukrainę w kwestiach, w których nas potrzebuje. W ramach przyjaznych stosunków Ukraina powinna odpowiedzieć pozytywnymi sygnałami, a w pierwszej kolejności znieść zakaz ekshumacji – powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz podczas wizyty w Kijowie.
  Pan Marcin nadmienił, że władze Ukrainy już kilkukrotnie zapowiadały zniesienie zakazu. – Póki co, to się nie wydarzyło. Więc my cały czas będziemy o tym przypominać.
  https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-04-13/wiceszef-msz-wspieramy-ukraine-ale-oczekujemy-zniesienia-zakazu-ekshumacji/
  Kilkukrotnie strona ukraińska złamała dane słowo, ale jedyną reakcją polskiego MSZ jest…przypominanie o obietnicy.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.