Wojna domowa na Ukrainie 15.04.2019r.- 1408 dzień od nowego rozejmu.


W niedzielę rywal urzędującego prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenki, Wołodymyr Zełenski nie przybył na debatę przed II turą wyborów prezydenckich. „Niestety, mój oponent znów się schował. Gdzie jest? Nie ma go. Wołodymyrze, nie bójcie się, otwórzcie się na dyskusję z ukraińskim narodem”– tymi słowy skomentował sytuację, Poroszenko.

Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia.

Poroszenko oczekiwał wczoraj na Zełenskiego na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, dokąd przybył kilkanaście minut po godzinie 14:00, czasu lokalnego. Przed ustawioną tam sceną na wyborczy spektakl czekały tłumy titiuszek wynajętych, opłaconych i przywiezionych na ten spektakl jednego aktora, przez Poroszenkę.

Swoją drogą musiała go drogo kosztować ta impreza, bo- jak poinformował sekretarz prasowy Poroszenki: na stadionie było aż 20 tysięcy ludzi, z czego zapewne większość wynajętych i opłaconych z kieszeni jej organizatora (https://www.facebook.com/svyatoslav.tsegolko?fref=nf).

No, ale pozostawiając już tą dygresję na boczku, oddajmy wreszcie głos bohaterowi wczorajszej imprezy, która miała miejsce na Stadionie Olimpijskim w Kijowie:

„Debata dziś ma odbyć się właśnie tutaj. Nikogo się nie boimy. Robimy wszystko, by kraj poznał prawdę. Kraj nie chce kupować kota w worku. Kraj potrzebuje prawdziwego prezydenta i prawdziwego głównodowodzącego armii, który poprowadzi do Unii Europejskiej i do NATO”– powiedział Poroszenko z trumfem w oczach, do zebranych statystów.

W odpowiedzi skandowali oni:

„Wowa, wychodź!” oraz „Poroszenko! Poroszenko!”

„Czekamy na pana Zełenskiego 40, a nawet 45 minut, do godziny 15. Wołodymyrze Ołeksandrowyczu, jestem przekonany, że ogląda nas pan teraz. Mam nadzieję, że powrócił już pan z Paryża, odpoczął i z nowymi siłami jest pan gotów przystąpić do kluczowego elementu demokracji, którym są debaty”– drwił nadal ze swego rywala Poroszenko, stojąc samotnie na scenie.

Gdy jednak Zełenski nie zjawił się na tej zorganizowanej przez Poroszenkę, pseudo-debacie, bo wg. prawa terminem konstytucyjnym do jej przeprowadzenia może być tylko ostatni piątek przed terminem II tury wyborów, czyli 19 kwietnia, Poroszenko dodatkowo zamieścił jeszcze wpis na swojej stronie na Twitterze:

„Nie podoba mi się, gdy kampania wyborcza na Ukrainie przypomina nieme kino. Gdy zamiast uczestniczyć w debacie mamy wirtualnego kandydata, który próbuje przekonać nas do siebie tylko w klipach. To nie jest godne ukraińskiej demokracji”.

Na konferencji prasowej, po tej karykaturze debaty, Poroszenko zwrócił się jeszcze raz do Zełenskiego, z propozycją aby w poniedziałek przyszedł na rozmowę z nim do jednej ze stacji telewizyjnych:

„Niech pan się nie boi. Debata nie jest niczym strasznym, jednak jest to bardzo odpowiedzialna sprawa. Nie zdążył pan dziś- niech pan przyjdzie jutro. Jeśli nie wyjdzie jutro, zapraszam na pojutrze” – mówił. Poroszenko powrócił potem na scenę przed Stadionem Olimpijskim gdzie ponownie wezwał Zełenskiego, by się z nim spotkał: „niestety, mój oponent znów się schował. Gdzie jest? Nie ma go. Wołodymyrze, nie bójcie się, otwórzcie się na dyskusję z ukraińskim narodem. Ukraiński naród nie powinien mieć wirtualnego kandydata”– otwarcie już szydził Poroszenko.

Przypomnę, że Poroszenko zaproponował debatę Zełenskiemu jeszcze w niedzielę 31 marca, po ogłoszeniu wyników I tury wyborów, sondaży exit poll, które wskazały, że obaj przechodzą do II tury wyborów prezydenckich.

Zełenski oświadczył trzy dni później, że zaprasza prezydenta na Stadion Olimpijski w Kijowie- nie podając daty kiedy ona miałaby się odbyć, ale zaznaczył, że daje mu 24 godziny na odpowiedź. Kontrkandydat Poroszenki zastrzegł, że przed debatą zarówno on, jak i Poroszenko powinni przejść badania medyczne:

„Kandydaci powinni obowiązkowo przejść badania medyczne i udowodnić narodowi, że nie ma wśród nich ani alkoholików, ani narkomanów. Kraj potrzebuje zdrowego prezydenta”.

Poroszenko odpowiedział na zaproszenie do debaty w czwartek nad ranem. Urzędujący prezydent zwrócił też uwagę, że forma debat wyborczych jest ściśle ustalona prawnie:

„Ale jak stadion, to stadion. Czekam na pana, Wołodymyrze Ołeksandrowyczu”– odpowiedział na propozycję .

Otóż, zgodnie z artykułem 62 ustawy o wyborach prezydenckich debata powinna się odbyć w ostatni piątek przed dniem powtórnego głosowania, w trwającej co najmniej 60 minut transmisji telewizyjnej na żywo pomiędzy godziną 19:00 a 22:00. Tak więc, debata, o której mówi ordynacja wyborcza, może mieć miejsce dopiero w ten piątek. I własnie ten dzień wybrał jako czas debaty kontrkandydat Poroszenki.

Dodam na koniec, że po podliczeniu 100% głosów pierwszej tury wyborów; Zełenski ostatecznie zdobył 30,2% poparcia wyborców, zaś Poroszenko tylko 16%.

Najnowszy sondaż opublikowany dziesięć dni przed wyborami prezydenta Ukrainy pokazuje zdecydowaną przewagę komika Wołodymyra Zełenskiego nad obecnym prezydentem Petrem Poroszenką.

Opublikowany przez grupę socjologiczną „Rating”, w ostatni czwartek- 11 kwietnia, sondaż przedwyborczy wskazuje, że przewaga Zełenskiego nieubłaganie rośnie. A więc, z tych, którzy są zdecydowani przyjść na wybory, aż 60,8% chce oddać głos na Zełenskiego. Tylko 24,4% zamierza zagłosować na obecnego prezydenta. Zaś 14,8% badanych wciąż się waha.

Socjologowie analizujący wyniki sondy, wskazali, że do wysokiego poparcia dla Zełenskiego przyczynia się sam prezydent, bo według badań 41% wyborców Zełenskiego chce zagłosować raczej przeciwko Poroszence niż za swoim kandydatem.

W świetle powyższego, szanse Poroszenki w drugiej turze, która odbędzie się w niedzielę- 21 kwietnia, są żadne. I już dziś przy tej przewadze można jako pewnik przyjąć, że następnym prezydentem- po dokonanym w 2014 roku zamachu stanu na Ukrainie, będzie profesjonalny komik, Wołodymyr Zełenski. No chyba że zajdą jakieś nieprzewidywane okoliczności, bo i te- widząc determinację Poroszenki i grup interesów, które za nim stoją- mogą nas jeszcze zaskoczyć.

Jednak, jak na obecną chwilę, zamiast tragedii, zaczyna rozwijać się tam jawna farsa 🙂

https://twitter.com/poroshenko.

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (5 min) oraz granatnika AGS-17 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punktu frontu: rejon Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Spartakusa oraz Staromichajłowki), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje i Sachanka).

W wyniku ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 15 pocisków (wobec 139 w dniu poprzednim), co spowodowało uszkodzenie mieszkania w Dokuczajewsku przy ulicy Lenina nr. 78/2 m. 5.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (48 min) oraz granatników AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Krimskoje (09:00, 16:45 i 22:10) oraz Troiczkoje (11:05), Zołotoje-4 (19:40) i Popasnej (21:45), w stronę: Kalinowa, Frunzego, Zołotoje-5 oraz Prisziba i Żiełoboka.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy minionej doby, terytorium ŁRL spadło 100 pocisków, w wyniku czego została ranna 12-letnia dziewczynka. Rany odniosła na terenie posesji w Zołotoje-5 znajdującej się przy ulicy Czajkinoj. Obecnie przebywa ona na leczeniu w szpitalu miejskim w Pierwomajsku.

Poza tym, innych szkód i strat, jak dotąd nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 15 квітня 2019 року.

14 квітня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню, при цьому один раз застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння. Ворог обстрілював наших захисників з протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти п’ять разів обстріляли позиції наших військ:
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – двічі в районі населеного пункту ВОДЯНЕ;
з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту НЕВЕЛЬСЬКЕ;
з автоматичних станкових гранатометів – поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ;
з станкових протитанкових гранатометів – на околицях міста АВДІЇВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупанти п’ять разів обстріляли позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 82 мм, – поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
з протитанкових ракетних комплексів, – поблизу населеного пункту КРИМСЬКЕ;
двічі з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з автоматичних станкових гранатометів – в районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів отримав поранення один військовослужбовець Об’єднаних сил.
Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.
За даними розвідки, 14 квітня чотирьох окупантів було знищено, трьох – поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***
Na zakończenie trochę zdjęć:

Donieck- w piątek miał miejsce koncert rosyjskich wykonawców muzyki młodzieżowej.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.04.2019r.- 1408 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność. W jednej z miejscowosci obwodu dniepropietrowskiego „weteran ATO” który niedawno powrócił z „frontu” wpadł w szał i rozbił młotem dwadzieścia zaparkowanych samochodów. Swiadkowie informują że już po powrocie widac było ze u mężczyzny „z psychiką coś nie tak”;
  https://05632.com.ua/news/6104-V-Ternovke-muzhchina-razbil-bolee-20-avtomobilej-UAV-Ternivci-cholovik.html
  Z kolei pod Winnicą od paru dni ktoś ostrzeliwuje przejeżdżające pojazdy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4086553-kak-resheto-v-vynnytse-dva-dnia-obstrelyvauit-mashyny
  A w Fastowie (obwód kijowski) w nocy NN sprawcy zastrzelili własciciela jednego z miejscowych gospodarstw rolnych;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4086593-pod-kyevom-zastrelyly-byznesmena

  Polubione przez 5 ludzi

 2. „Odwilż” polityczna na Ukrainie. Burmistrz Dniepra, onegdaj bliski współpracownik Kołomojskiego, Boris Fiłatow „kaja się” w internecie i tłumaczy że był przeciwny „pomysłom Poroszenki”, czyli m.in zmianie nazwy miasta z Dniepropietrowsk na Dniepr oraz „tomosowi” który określił jako „mieszanie się w wewnetrzne sprawy cerkwi” na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/196254-mer-dnepra-filatov-zajavil-chto-presek-vakkhanaliju-pereimenovanij.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem w ukromediach pojawiła się informacja ze firma która Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy podejrzewa o zdefraudowanie środków z budżetu Ukrainy w trakcie budowy tzw. ściany Jaceniuka (czyli „muru” na granicy Ukrainy z Rosją) otrzymało kolejne miliony państwowych hrywien…
  https://www.epravda.com.ua/rus/news/2019/04/15/647017/
  Ps. Jak widać ‚walka z korupcją” trwa, aż do całkowitego opróżnienia ukraińskiego budżetu…

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W ukromediach pojawiły się nowe informacje na temat próby wysadzenia samochodu osobowego należacego do oficera ukrainskiego wywiadu w Kijowie 4 kwietnia tego roku. Dla przypomnienia, w trakcie podkładania ładunku wybuchowego w pojeździe śmierć poniósł obywatel Kirgizji który próbował to zrobić. Jak sie okazało w zlecenie dokonania „zamachu” zamieszany był funkcjonariusz ukraińskiej policji podatkowej;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4086696-polytseiskoho-podozrevauit-v-prychastnosty-k-vzryvu-avto-spetssluzhascheho-v-kyeve

  Polubione przez 5 ludzi

 5. „Kolejny poszedł”? „Ukraiński internet” obiegła elektryzująca wiadomość że z Ukrainy zbiegł Naczelny Prokurator Wojskowy I jednocześnie zastepca Prokuratora Generalnego Ukrainy Anatolij „Tolik” Matios. Podobno właśnie on był odpowiedzialny za „wyciek” do sieci filmu z pijanym Poroszenką juniorem w „roli głównej”;

  Z kolei pracownicy Naczelnej Prokuratury Wojskowej Ukrainy wszystkiemu zaprzeczają i twierdzą ze ich szef „jest w pracy i podpisuje dokumenty”;
  https://strana.ua/news/196327-v-voennoj-prokurature-strane-zajavili-chto-matios-nakhoditsja-na-rabochem-meste.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jeszcze jedna ciekawa wiadomość z ukromediów, czyli Państwowe Biuro Śledcze („ukraińskie FBI”) 28 marca wszczęło postępowanie karne przeciwko Prokuratorowi Generalnemu Łucence za „sfabrykowanie” sprawy przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Janukowyczowi w której oskarzono go o „doprowadzenie do utraty Krymu przez Ukrainę”. Według ukraińskiego prawnika Witalija Serdiuka, z ukraińskiego Stowarzyszenia Adwokatów „AVER LEX”, Prokuraturze Generalnej Ukrainy zarzucono m.in sfałszowanie dat na dokumentach, wywieranie presji przez Prokuratora Generalnego na swoich podwładnych, nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów prawnych;
  https://strana.ua/news/196299-v-hbr-otkryli-rassledovanie-protiv-lutsenko-za-fabrikatsiju-dela-janukovicha-advokat-vitalij-serdjuk.html

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Na Ukrainę dotarł w końcu Dmitrij Kriuczkow, były „bliski partner biznesowy” ukraińskiego oligarchy Igora Konenienki członka frakcji parlamentarnej „Blok Poroszenki” który z kolei jest „bliskim partnerem biznesowym” Poroszenki „w sprawach ukraińskiej energetyki”, który zamieszany jest w wiele skandali korupcyjnych. Kriuczkow ma przebywać obecnie w siedzibie Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) gdzie ma składać obszerne zeznania na temat „machlojek” Konenieki oraz innych osób z „bliskiego otoczenia” Poroszenki;
  https://strana.ua/news/196355-eks-partner-kononenko-po-enerhobiznesu-dmitrij-krjuchkov-nachal-davat-pokazanija-v-nabu-istochnik.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W Kijowie aresztowano trójkę meżczyzn podejrzanych o to ze 5 marca tego roku w Kijowie zastrzelili biznesmena włąściciela firmy jubilerskiej. Jak informują ukromedia dwójka z zatrzymanych to byli funkcjonariusze policji oraz SBU, w trakcie rewizji przeprowadzonych w miejscach przebywania zatrzymanych znaleziono „arsenalik” broni oraz amunicji, a takze obraz skradziony we francuskim Nancy o wartosci około 1,5 mln dolarów;
  https://strana.ua/news/196333-dvoe-zaderzhannykh-za-ubijstvo-juvelira-v-kieve-okazalis-byvshimi-silovikami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Zdrada
  I to ze strony kresy24 (nie mylić z kresy.pl)
  Portal przytacza opinie ukraińskich dzienników, ze 5 lat po Majdanie na Ukrainie trwa stan permanentnej nie-wojny w czasie której Ukraina nie tylko podupadła gospodarczo, ale straciła od 13% mieszkańców+7% terytorium. Zginęło tysiące żołnierzy kraj w ruinie i… wiadomo, ze nie będzie lepiej.
  https://kresy24.pl/dziennikarze-tsn-tizen-podliczyli-straty-ukrainy-w-trwajacej-juz-5-lat-wojnie-w-donbasie/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.