Wojna domowa na Ukrainie 16.04.2019r.- 1409 dzień od nowego rozejmu.


Na Ukrainie toczą się przedwyborcze podchody i gierki.

Prezydent Ukrainy porównał showmana Władimira Zełenskiego z „równaniem z samymi niewiadomymi”.

„Jego kampania jest jak niemy film … w którym aktor nie wymawia ani jednego słowa, a zrozumienie, co się stanie, będzie bardzo trudne. Jego zespół oferuje nam, Ukraińcom, wybór kota w worku. Kandydat nie składa żadnych oświadczeń politycznych. Dlaczego tak się dzieje? Aby następnie mogli dokonać powrotu kraju do strefy wpływów Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie, którzy chcą, aby Ukraina została członkiem się UE i NATO, mogli sądzić- to nasz kandydat”– powiedział na wczorajszym (15 kwietnia) spotkaniu w Kijowie z przedstawicielami biznesu, urzędujący jeszcze prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko (https://www.facebook.com/watch/?v=437812993659559).

Ostrzegł on także przed przed kryzysem finansowym na Ukrainie, który zagrozi państwu w razie powrotu znacjonalizowanego w 2016 r. banku „Prywatbank” w ręce jego poprzedniego właściciela, oligarchy Igora Kołomojskiego.

Poroszenko oświadczył także, że był zaszokowany, gdy Kołomojski zażądał niedawno 2 mld dolarów odszkodowania za stracony bank. Prezydent ocenił, że grozi to kryzysem dla współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

„Gwałtowne ruchy w sprawie banku stworzą zagrożenie dla jego klientów. Decyzja na korzyść byłego właściciela będzie bolesnym uderzeniem we współpracę z MFW i związana będzie z ryzykiem dla stabilności makroekonomicznej, dla kursu walut i może wywołać nowy kryzys”– zapowiedział Poroszenko.

Przypomnę, że „Prywatbank”, którego właścicielem był Jgor Kołomojski, został znacjonalizowany w 2016 roku z powodu jego niewypłacalności. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wyjaśniał wówczas, że różnica między rezerwami a ryzykiem kredytowym tej instytucji wyniosła 96 miliardów hrywien, to jest ok. 15 mld zł. Po nacjonalizacji NBU wykrył fakt, że jakoby „Prywatbank” wykorzystywany był do prania brudnych pieniędzy.

Kołomojski usiłuje obecnie odzyskać swoje środki finansowe jakie posiadał w „Prywatbanku” prowadząc procesy przed ukraińskimi sądami.

W ubiegłym tygodniu amerykański portal informacyjny „Daily Beast” podał, że jakoby amerykańskie FBI prowadzić miało dochodzenie w sprawie możliwych przestępstw finansowych Kołomojskiego. Ma ono dotyczyć m.in. prania brudnych pieniędzy.

Sam Kołomojski mieszka sobie spokojnie w Izraelu z 1,2 mld dolarów na osobistym koncie, i jeszcze mu mało 🙂

Uaktywnił się także, zdecydowanie przewodzący w stawce o urząd prezydenta Ukrainy- profesjonalny komik Wołodymyr Zełenski, którego sztab wyborczy wydał wczoraj oświadczenie, że „zaanektowany przez Rosję Krym był i pozostanie terytorium Ukrainy”.

Oświadczenie to był odpowiedzią na zadane w stronę Zełenskiego pytanie przywódcy Tatarów krymskich Mustafy Dżemilewa, pełniącego funkcję pełnomocnika prezydenta Ukrainy ds. narodu tatarskiego i jednocześnie deputowanego prezydenckiego „Bloku Petra Poroszenki” w Werchownej Radzie.

Dżemilew poprosił Zełenskiego o odpowiedzi na pytania dotyczące aneksji Krymu, jego pomysłów na rozwiązanie tego problemu i wizji stosunków państwa ukraińskiego z narodem tatarskim.

„Krym bez wątpienia jest okupowanym terytorium Ukrainy (…) Został zajęty przemocą, w całkowicie bezprawny sposób. Tak zwane +referendum+ nie może być uznane za akt, który świadczy o wolnym wyborze mieszkańców ARK (Autonomicznej Republiki Krymu w składzie Ukrainy), gdyż odbył się pod lufami rosyjskich karabinów….”– odpowiedział mu sztab wyborczy Wołodymyra Zełenskiego.

Jak dalej podkreślono w tym oświadczeniu, Krym powinien powrócić w skład Ukrainy, która powinna otrzymać od Rosji odszkodowania za okupację półwyspu, „żadne ustalenia dotyczące deeskalacji konfliktu w Donbasie nie mogą odbywać się za cenę Krymu i jego mieszkańców” – zapewnił sztab wyborczy Zełenskiego.

W oświadczeniu dodano także, że kwestia niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy nie może być przedmiotem „żadnych negocjacji międzynarodowych albo ustaleń”. Według sztabu Zełenskiego, „oznacza to, że rozmowy o wymianie Krymu na pokój w Donbasie są niedopuszczalne. Tak samo jak nie może być kwestią negocjacji odseparowanie oddzielnych obszarów Ukrainy”.

Dżemilew zapytał także, czy Zełenski po ewentualnym zwycięstwie w wyborach prezydenckich zgodzi się na spotkanie z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem na Krymie.

„Zrozumiałe, że militarne rozwiązanie konfliktu z Rosją jest nie do przyjęcia zarówno z punktu widzenia interesów narodowych Ukrainy, jak i z punktu widzenia naszych zachodnich sojuszników. Oznacza to, że nasi oficjalni przedstawiciele będą musieli rozmawiać z władzami Federacji Rosyjskiej. Ma to jednak odbywać się z udziałem zachodnich partnerów Ukrainy i w żadnym razie na okupowanych terytoriach naszego państwa”– odpowiedział mu sztab wyborczy Zełenskiego.

Sztab Zełenskiego oznajmił jednocześnie, że po jego zwycięstwie w wyborach nie dojdzie do odwołania blokady gospodarczej Krymu. Oświadczył także, że Tatarzy krymscy zasługują na oddzielną perspektywę rozwoju oraz rolę po wyzwoleniu Krymu.

„Jesteśmy przekonani, że naród Tatarów krymskich powinien otrzymać konkretny plan wsparcia oraz gwarancje ze strony państwa i jego zachodnich partnerów. Jesteśmy pewni, że Tatarzy krymscy będą mieć jasną perspektywę swobodnego życia wraz z niepodległą Ukrainą”– ogłosił sztab Zełenskiego.

Wchodzący wcześniej w skład Ukrainy Półwysep Krymski po przeprowadzonym referendum niepodległościowym przyłączył się do Rosji w marcu 2014 roku, które to referendum jest przez władze Ukrainy i Zachód uznane za nielegalne.

Natomiast Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15% ludności Krymu, w większości zbojkotowali to referendum. W związku z czym służby rosyjskie zakazały działalności Medżlisu (samorządu Tatarów krymskich), a jego najbardziej agresywni i zajadle antyrosyjscy przywódcy zmuszeni byli do opuszczenia półwyspu. Pozostała część Tatarów bardzo dobrze współpracuje z nową władzą, rozwijając swoje biznesy, budując nowe domy i mając możliwość rozwoju kulturalnego jaki kultywowania swego dziedzictwa historycznego w duchu swojej specyficznej tradycji muzułmańskiej.

Ta część Tatarów uznana została przez działaczy Medżilisu za zdrajców interesów tatarskich na Krymie.

A czy sztab Zełenskiego spełni swoje zobowiązania, to się okaże dopiero po wyborach.

https://www.facebook.com/pg/petroporoshenko/videos/,

***

Kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na donieckim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (33 miny) i 82 mm (13 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (40 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (46 granatów), SPG-9 (38 granatów) i RPG-7 (1 granat), 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Abakumowa- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Wasilewki, Krutoj Bałki, Spartakusa i Wiesiełoje oraz Staromichajłowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 172 pociski (wobec 15 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dachu domu przy ulicy Szczorsa nr. 48 oraz samochodu osobowego „GAZ” przy ulicy Jubilielnej nr. 9, w Dokuczajewsku.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: granatników AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, tylko 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku Zołotoje-4 (16:05) i Troiczkoje (00:35), w stronę Zołotoje-5 i Kalinowa. Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 16 квітня 2019 року.

15 квітня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню, при цьому чотири рази застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння – міномети калібрів 120 та 82 мм. Також ворог обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” окупанти 11 разів обстріляли позиції наших військ:
з мінометів калібрів 120 та 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – двічі в районі міста АВДІЇВКА;
з мінометів калібру 120 мм – двічі в районі населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА;
з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – тричі в районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – двічі поблизу населеного пункту ОПИТНЕ;
з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ;
з великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту НЕВЕЛЬСЬКЕ.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” окупанти з стрілецької зброї обстріляли позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.
Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил.
За даними розвідки, 15 квітня шістьох окупантів було знищено, ще трьох – поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій підрозділів Об’єднаних сил не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Zołotoje-5 (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.04.2019r.- 1409 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zgodnie z wczesniejszymi zapowiedziami, decyzją sądu areszt śledczy w Kijowie opuściła deputowana rady najwyższej ukrainy „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadieżda Sawczenko oraz pułkownik Wołodymyr Ruban przewodniczący jednego ze stowarzyszeń ukraińskich weteranów wojskowych zajmujacych się m.in poszukiwaniem zwłok ukraińskich żołnierzy zabitych na Donbasie, którzy stali się ofiarami prowokacji przygotowanej przez ukrobezpiekę (SBU);
  https://colonelcassad.livejournal.com/4923521.html
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4086913-savchenko-y-ruban-vyshly-na-svobodu

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W ukromediach pojawiły sie informacje że policja zatrzymała w pobliżu domu kandydata na urząd prezydenta Wołodymyra Zelenskiego zatrzymano grupę uzbrojonych osób które prawdopodobnie chciały dokonac na niego zamachu. Z kolei Prokuratura Generalna Ukrainy zaprzecza tym informacjom, tłumacząc ze celem „zamachowców” nie był Zelenskij, a mieszkajacy w jego pobliżu „autorytet kryminalny”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4086978-hpu-smy-pereputaly-zelenskoho-s-eho-sosedom-krymynalnym-avtorytetom

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ambasador Francji na Ukrainie Isabelle Dumont oburzyłą sie słowami jednego z czołowych POROCHOBOTÓW Tarasa berezowca, który zrobił sobie „żarcik” z pozaru katedry Notre Dame, pisząc ze Macron powinien być szczęśliwy ze po spotkaniu z Zelenskim nie spalił się takze Pałac Elizejski…

  https://strana.ua/news/196413-posol-frantsii-vozmutilas-postom-porokhobota-berezovtsa-o-pozhare-v-notr-dame.html
  Plus w temacie tragicznego, dla całego światowego dziedzictwa kulturalnego, pożaru w Paryżu;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4923281.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraiński portal przypomina sprawę zamordowania w Kijowie, w zwiazku z kolejną rocznica tej tragedii, ukraińskiego dziennikarza Ołesia Buzyny, oskarżanego o to ze jest „agentem Kremla” i „slimaczącego sie” procesu jego zabójców, czyli dwójki członków neonazistowskiego ugrupowania „C14′. warto przy tym przypomnieć że ‚C14” powszechnie nazywa się na Ukrainie „tituszkami SBU”, a jego „furherek” Jewhen Karas został zdemaskowany przez ukraińskich dziennikarzy jako „etatowy współpracownik SBU”;
  https://strana.ua/news/196356-oles-buzina-chetyre-hoda-so-dnja-ubijstva-zhurnalista-i-pisatelja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wieści z ‚wyzwolonego” przez Kijów terytorium obwodu donieckiego, gdzie 20 miejscowosci zostało pozbawionych dostaw wody z powodu wstrzymania dostaw pradu do dwóch stacji pomp. Na razie nie podano dlaczego odłączono prąd, ale wcześniej pojawiły sie informacje że może do tego dojsc z powodu gigantycznego zadłuzenie przedsiębiorstwa wod-kan wobec firmy energetycznej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4087053-na-donbasse-bez-vody-desiatky-naselennykh-punktov

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie „odwilży” na Ukrainie. Sąd w Kijowie uchylił „zaoczny areszt” oraz „poszukiwanie listem gończym” wobec popularnego ukraińskiego blogera Anatolija Szarija i przekazał sprawę prokuraturze do dalszego dochodzenia. Dla przypomnienia Anatolij Szarij w 20111 roku miał „użyć broni palnej w trakcie awantury w barze MacDonald’s w Kijowie”, sam obwiniony tłumaczy że wszystko ‚sfabrykowano”, a od 2012 roku przebywa na ‚wychodźstwie w UE” gdzie uzyskał status uchodźcy politycznego;
  https://ukranews.com/news/626404-rozysk-i-arest-blogera-shariya-otmenen

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I kolejny który zaczął „laczkować” upadającego POROCHA. Tym razem jest to zajmujący sie śledztwem w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie w 2014 roku naczelnik wydziału specjalnych śledztw Prokuratury Generalnej Ukrainy Sergiej Gorbatiuk, który oskarżył Poroszenkę o „stwarzanie osobistych problemów” w tej sprawie;
  https://ipress.ua/news/poroshenko_osobysto_stvoryuvav_problemy_dlya_rozsliduvannya_sprav_maydanu__gorbatyuk_287935.html
  Ps. Brakuje jeszcze tylko oświadczenia Girkina (dawniej „Striełkowa”) że to Poroch kazał mu „okupować” Słowiańsk…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT zza Oceanu, czyli agencja ‚Bloomberg” informuję że władze Wenezueli bez problemu, korzystając z pomocy „pośredników” z Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, „ominęły” sankcje nałożone na Wenezuelę przez USA, dzięki czemu udało im sie m.in sprzedać 9 ton złota o wartości 900 mln dolarów;
  https://korrespondent.net/world/4087107-Bloomberg-maduro-oboshel-sanktsyy-ssha-y-prodal-tonny-zolota
  Źródło;
  https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-04-15/venezuela-is-said-to-sell-400-million-in-gold-amid-sanctions

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Rozwiniecie temat zatrzymania grupy uzbrojonych osób które zatrzymano w pobliżu domu kandydata na prezydenta Zelenskiego. Jak wyjaśnia Prokuratura Generalna Ukrainy ich „prawdziwym celem” miał być mieszkający w pobliżu „autorytet kryminalny” (z ros. „wor w zakonie”) Wołodymyr Dyduch (ksywa ‚Wowa Morda”) onegdaj będący jednym z głównych sponsorów banderowskiego ugrupowania „Swoboda” (Ołeha Tiahnyboka);
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/04/16/7212372/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Najnowsze sondaże partii politycznych na Ukrainie pokazuja że najwiekszym poparciem cieszy się ugrupowanie Wołodymyra Zelenskiego ‚Sługa Narodu”, które wyprzedza „Opozycyjna platformę – Za życie” Jurija Bojko (czwarty w pierwszej turze wyborów prezydenckich), „Blok Poroszenki” oraz „Batkiwszczynę” Julii Tymoszenko. Łącznie próg wyborczy obowiazujacy na Ukrainie przekroczyłoby sześć ugrupowań;
  https://strana.ua/news/196497-v-radu-sehodnja-proshli-by-shest-partij-opros.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraińska codziennosć, w Kijowie policjanci którzy odebrali zgłoszenie o podłozeniu „ładunku wybuchowego” podłożonego pod samochód osobowy należacy do duchownego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego z Odessy zamiast „bomby” znaleźli urządzenie służace do śledzenia trasy jaka porusza sie pojazd. Oczywiscie nie wiadomo kto, ani dlaczego owo „urządzenie” w samochodzie podłożył;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4087134-v-odesse-nashly-ustroistvo-dlia-slezhky-pod-vnedorozhnykom-monakha
  W jednej z miejscowości obwodu kijowskiego pijane dzieci w wieku od 9 do 13 lat „rozgromiły” miejscowy cmentarz, szukając „złomu” które mogłyby sprzedać;
  https://korrespondent.net/ukraine/4087211-v-kyevskoi-oblasty-pianye-dety-razghromyly-kladbysche

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, sylwetka Aleksandra Daniluka byłego ministra finansów w rządzie Hrojsmana, który po zwolnieniu go ze stanowiska po konflikcie z premierem, przystał do Wołodymyra Zelenskiego i stał się jego bliskim współpracownikiem. Obecnie jest „typowany” w ukromediach na przyszłego szefa MSZ Ukrainy;
  https://24tv.ua/ru/aleksandr_daniljuk_kto_jeto_biografija_daniljuk_sovetnik_zelenskogo_n1141820

  Polubione przez 4 ludzi

 13. I kolejny ukraiński gubernator wystapił przeciwko decyzji swojego zwierzchnika, czyli Poroszenki. Tym razem odwołany przez Poroszenkę 13 marca tego roku gubernator obwodu połtawskiego złożył pozew do sądu w Kijowie w którym domaga się przywrócenia go na stanowisko argumentując ze jego odwołanie odbyło się niezgodnie z prawem;
  https://strana.ua/news/196620-eks-hlava-poltavskoho-oha-holovko-budet-suditsja-s-pravitelstvom-iz-za-uvolnenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.