Wojna domowa na Ukrainie 18.04.2019r.- 1411 dzień od nowego rozejmu.


Ukraińska firma „Ukrnafta” ogłosiła sukces, którym wg. niej ma być to, że stały Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Hadze postanowił wyegzekwować od Rosji 44,5 mln dol. odszkodowania za 16 stacji benzynowych ukraińskiej firmy, przejętych przez Rosję po przyłączeniu się do niej Krymu.

„Ukrnafta” zażądała od Rosji odszkodowania za przejęte na Krymie stacje benzynowe, powołując się na umowę rządów Ukrainy i Rosji z 1998 r. o wzajemnej ochronie inwestycji.

W październiku 2014 roku zarząd „Ukrnafty” ogłosił, że Rosja naruszyła zobowiązania wynikające z umowy ws. inwestycji z 1998 roku. Jego daniem najpierw uniemożliwiło to inwestowanie w krymskie stacje benzynowe, a później doprowadziło do ich „wywłaszczenia”.

W efekcie wyrok Stałego Trybunału Arbitrażowego w Hadze zobowiązał Rosję do wypłaty 44,4 mln dolarów odszkodowania za utratę majątku koncernu „Ukrnafta” na Krymie. Oprócz tego, wyrok sądu mówi o zapłacie procentów od tej sumy co daje ponad 5,5 mln dolarów oraz grzywnę i koszty sądowe poniesione przez stronę ukraińską w wysokości 3,5 mln dolarów. Tak więc, wg. nieuznawanego przez Rosję wyroku powinna ona zapłacić „Ukronafcie” łącznie aż 53,4 mln dolarów.

Jednak „Rosja nie uznaje wyroku, bo jej zdaniem pozew ‚Ukrnafty’ nie podlegał jurysdykcji Trybunału w Hadze”– oświadczyło rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości.

Jak argumentuje strona rosyjska, dwustronne porozumienie ws. ochrony inwestycji nie może być podstawą przychylania się do pretensji powodów przez sąd arbitrażowy, tym bardziej, że nie uznaje jurysdykcji Trybunału Arbitrażowego w Hadze w tym konflikcie.

Jednocześnie rosyjski resort sprawiedliwości zapowiedział, że Rosja zamierza zaskarżyć ten wyrok i wykorzystać wszelkie mechanizmy obrony prawnej przewidziane prawem międzynarodowym.

Rosja już wcześniej próbowała nieskutecznie wstrzymać rozpatrzenie podobnego pozwu „Ukrnafty”.

Gdy latem zeszłego roku trybunał w Hadze uznał, że ma kompetencje do zajęcia się pozwem ukraińskiej firmy i przekazał go do rozpatrzenie sądowi arbitrażowemu w Genewie, Rosja zaskarżyła tę decyzję do sądu najwyższego Szwajcarii. Ten w październiku zeszłego roku oddalił skargę Rosji. A także uznał, że „Ukrnafta” ma status inwestora przewidzianego w umowie Ukrainy z Rosją, a jej majątek na terenie Krymu stanowił inwestycję.

„Ukrnafta” jest największą ukraińską firmą, która zajmuje się wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego. Większość akcji firmy należy do państwa, a poza tym 42% kontroluje grupa „Prywat” ukraińskiego oligarchy- obecnie przebywającego na wygnaniu w Izraelu- Ihora Kołomojskiego.

Przypomnę, że również inne ukraińskie firmy zarzuciły Rosję pozwami do różnych międzynarodowych sądów arbitrażowych o odszkodowania za ich majątki zajęte po odłączeniu się Krymu od Ukrainy wiosną 2014 roku.

I tak, jeszcze pod koniec zeszłego roku Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Paryżu zdecydował, że Rosja ma wypłacić 1,3 mld dol. odszkodowania ukraińskiemu państwowemu bankowi „Oszczadbank” za jego majątek przejęty na Krymie. Do kwoty odszkodowania doliczane jest 100 tys. dol. za każdy dzień zwłoki w wypłacie odszkodowania, co daje średnio licząc, ponad 3 mln dolarów za każdy miesiąc zwłoki.

Natomiast w marcu br. Trybunał w Hadze uznał, że Rosja odpowiada za przejęcie na Krymie majątku ukraińskiego koncernu „Naftohaz”. Jeszcze nie ustalił, jakie odszkodowanie ma zapłacić. W pozwie „Naftohaz” swoje straty oszacował na 5 mld dol.

Moskwa kwestionuje te wyroki. Jednocześnie rosyjscy politycy postanowili podjąć kontrofensywę.

I tak, miesiąc temu przewodniczący rosyjskiego Dumy- Wiaczesław Wołodin, zaproponował, aby ocenić, ile stracił Krym, należąc do Ukrainy przez 25 lat od chwili rozpadu ZSRR:.

„Ukraina obchodziła się z Krymem bardzo nieuczciwie: naruszano podstawowe prawa obywateli, prawo do języka, prawo do wykształcenia w ojczystym języku. Zniszczyli gospodarkę Krymu i Sewastopola. To faktycznie była aneksja”– uzasadnił swoją propozycję przewodniczący Dumy, Wiaczesław Wołodin.

Inicjatywę przewodniczącego Dumy podchwycili rosyjscy parlamentarzyści, którzy w specjalnej grupie roboczej ustalają, ile dolarów ma zapłacić Ukraina za Krym. Wstępnie szacuje się te odszkodowania na łączną sumę na ponad 25 mld dol.

Tylko skąd na to Ukraina- wydrenowana na maksa przez rządzących nią oligarchów- weźmie pieniądze?

https://www.energetyka24.com/ukrnafta-spotka-sie-z-rosja-przed-trybunalem-arbitrazowym-ws-aneksji-krymu,

https://wschodnik.pl/biznes/item/18829-ukrainskim-firmom-zezwolono-domagac-sie-odszkodowania-za-krym.html,

https://www.international-arbitration-attorney.com/pl/new-arbitration-russia-arising-annexation-crimea/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (21 min), wyrzutni przeciwpancernych rakiet kierowanych PTUR „Fagot” (1 rakieta) oraz granatników SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 12 razy naruszyli warunki zawieszenia broni.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Doniecka (wioska Żabiczewo, okolice serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Krutoj Bałki, Jasinowatej i Spartakusa), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk i Sachanka).

Łącznie minionej doby na ostrzeliwane terytorium DRL spadło 36 pocisków nie wyrządzając przy tym żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze przeprowadzili trzy ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (26 min) i 82 mm (2 miny), a także granatnika AGS-17 (4 granaty) oraz broni maszynowej, tym samym 3 razy naruszając warunki zawieszenia broni.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Zołotoje-4 (10:20) i dwukrotnie z Krimskoje (23:10), w kierunku Zołotoje-5, Prisziba i Frunzego. Łącznie, w wyniku tych ostrzałów, na terytorium ŁRL spadły 42 pociski, nie wyrządzając przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 18 квітня 2019 року.

17 квітня збройні формування Російської Федерації вісім разів порушили режим припинення вогню, при цьому двічі застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння – міномети калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Усі порушення режиму припинення вогню окупанти здійснили у смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”. Ворог відкривав вогонь по позиціях наших військ:
з мінометів калібру 82 мм та станкових протитанкових гранатометів – біля села МИКОЛАЇВКА;
з мінометів калібру 82 мм – в районі села ВОДЯНЕ;
з озброєння бойових машин піхоти БМП-2, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – двічі поблизу населеного пункту ПІСКИ;
з озброєння бойових машин піхоти БМП-2 – в районі села ПАВЛОПІЛЬ;
з автоматичних станкових гранатометів – біля населених пунктів ЛЕБЕДИНСЬКЕ і ШИРОКИНЕ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі села НОВОСЕЛІВКА ДРУГА.

Втрат серед особового складу Об’єднаних сил немає.
За даними розвідки, 17 квітня двох окупантів було знищено, ще п’ятьох – поранено.

Від початку поточної доби противник обстріляв з станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту СВІТЛОДАРСЬК у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ”.
Внаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення.
На обстріл противника наші захисники дали адекватну відповідь. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe z Aleksandrowki k. Doniecka:

***

I jeszcze kilka innych aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.04.2019r.- 1411 dzień od nowego rozejmu.

 1. Rosyjskie media informują że z „tajna wizytą” w Moskwie pojawiła się amerykańska delegacja na czele z Fionna Hill, która pełni funkcję „doradcy Prezydenta USA, dyrektor d/s Rosji i Eurazji Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA”. W trakcie wizyty amerykańska delegacja miała sie spotkać z przedstawicielami MSZ Rosji oraz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej;
  https://www.kommersant.ru/doc/3946991

  Polubione przez 3 ludzi

 2. A na Ukrainie, Prokurator Generalny Ukrainy Łucenko „odszczekuje” swoje publiczne wypowiedzi o tym ze Ambasador USA na Ukrainie miała mu przekazać „liste osób nietykalnych” dla ukraińskiego wymiaru sprawiedliwosci (czyli będących pod „parasolem ochronnym USA”), tłumacząc że żadnej „listy” nie było o amerykańska dyplomatka była tylko zaniepokojona skandalami w które zamieszani byli ukraińscy ‚aktywiści antykorupcyjni”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4087709-lutsenko-o-skandale-s-poslom-ssha-spyska-ne-bylo
  Z kolei sąd w Kijowie zdjał „areszt” z aktywów (o wartosci 1,2 mld hrywien) banku należącego do syna byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza Aleksandra;
  https://korrespondent.net/ukraine/4087729-sud-snial-arest-so-schetov-banka-yanukovycha

  Polubione przez 5 ludzi

 3. W temacie ‚sukcesów” ukraińskiej armii na „froncie”, w ukromediach pojawiły się informacje że od wielu dni do Kijowa zwożeni sa ranni „ukrowojacy” z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie. Pojawiły się także apele o oddawanie dla nich krwi której zaczyna brakowac w ukraińskich placówkach medycznych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4087815-v-kyev-neskolko-dnei-podriad-podvoziat-ranenykh-voennykh
  https://fakty.ua/302662-na-peredovoj-50-tysyach-bojcov-ne-zabyvajte-o-nih-zamglavy-snbo-sdal-krov-dlya-ranennyh-voinov

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, jakiś oszołom urządził strzelaninę w jednym z centrów handlowych w Charkowie;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4087788-muzhchyna-ustroyl-strelbu-v-torhovom-tsentre-kharkova-sotssety
  „Europejskie wartości” dotarły do hałyczyńskiego Tarnopola, gdzie brutalnie zamordował oraz…pogryzł właścicielkę jednego z salonów tatuażu degenerat który przerobił sie na „demona”, czyli dokonał „tatuażu gałek ocznych” i wszczepił sobie implanty „rogów’ na głowie…
  https://korrespondent.net/ukraine/4087736-ubyistvo-v-ternopole-u-zarezannoi-devushky-nashly-sledy-ukusov

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejne „radosne” wiadomosci dla „pomajdanowej” Ukrainy, czyli premier Rosji Dmitrij Miediwediew wprowadził zakaz eksportu na Ukraine ropy naftowej. Od dnia 1 czerwca tego roku produkty rosyjskiego kompleksu paliwowo-energetycznego (węgiel oraz produkty ropopochodne) będzie można eksportować na Ukrainę z Rosji tylko na podstawie specjalnych zezwoleń uzyskanych od rosyjskich władz;
  https://russian.rt.com/russia/news/622572-medvedev-neft-ukraina-rossiya
  Ps. Program wyborczy Krzysztofa Kononowicza wprowadzany w”w życie” na Ukrainie”, czyli „NIE BĘDZIE NICZEGO’…

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Tymczasem sąd w Kijowie uznał bezprawnym „znacjonalizowanie” przez władze w Kijowie należącego do oligarchy Kołomojskiego (oraz jego „pobratima” Bogolubowa) największego na Ukrainie banku komercyjnego ‚PrivatBank”. Sąd wydając wyrok w tej sprawie, toczącej się od czerwca 2017 roku, stwierdził że decyzję o jego „nacjonalizacji” podjęto bez prawnych podstaw do tego, powołując sie tylko na fakt że był „niewypłacalny” (co było niezgodne z prawdą). Oczywiscie Narodowy Bank Ukrainy odpowiedzialny za „nacjonalizację” banku Kołomojskiego nie zgadza się z wyrokiem i zapowiada odwołanie sie od niego w sądzie apelacyjnym;
  https://www.unian.net/economics/finance/10521369-sud-priznal-nezakonnoy-nacionalizaciyu-privatbanka-v-nbu-obeshchayut-suditsya-dalshe.html
  Sam „Benia” Kołomojski z kolei stwierdził niedawno że odzyskanie „PrivatBanku” juz go nie interesuje, chce odzyskać tylko ‚skromne” DWA MILIARDY DOLARÓW 🙂 „kapitału” jak się w nim znajdował;
  https://www.unian.net/economics/finance/10508268-kolomoyskiy-mne-ne-nuzhen-privat-no-pust-vernut-2-milliarda-kapitala.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, w Dnieprze bezdomni grzebiac w śmieciach znaleźli granatnik;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4087882-v-dnepre-bezdomnye-nashly-v-musornom-bake-hranatomet
  W obwodzie kijowskim wojskowy z jednej z tamtejszych jednostek wojskowych „dorabiał” sobie do żołdu handlem narkotykami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4087833-voennoho-zaderzhaly-za-prodazhu-narkotykov
  Z kolei w Mikołajowie pod sąd trafiła trójka policjantów którzy wymuszali przyznanie się do winy u podejrzanego za pomoca tortur;
  https://korrespondent.net/ukraine/4087878-v-nykolaeve-troe-polytseiskykh-poidut-pod-sud-za-pytky

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Coraz bliżej druga tura wyborów na Ukrainie. W ukromediach pojawiła się informacja że w podkijowskim okręgu wyborczym którego „kuratorem” jest bliski współpracownik biznesowy (d/s energetyki) Poroszenki Igor Koneneko pojawiły sie osoby uzbrojone w broń palną, podobno „weterani ATO” dawniej służący w ukraińskiej 95 Brygadzie. zwożeni autobusami m.in z Żytomierza;
  https://strana.ua/news/196883-pod-kievom-pered-vyborami-sezzhajutsja-vooruzhennye-ljudi.html
  Warto przy tym przypomnieć że niedawno jeden z ukraińskich parlamentarzystów ostrzegał ze Poroszenko szykuje pucz przy pomocy „specnazu” oraz opłaconych przez siebie „weteranów ATO”

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Tymczasem w Kijowie zatrzymano mężczyznę z PÓŁ MILIONEM DOLARÓW KTÓRE JAK TŁUMACZYŁ MIAŁY BYĆ ŁAPÓWKĄ DLA PROKURATORA GENERALNEGO UKRAINY I JEGO ZASTĘPCY (czyli Jurija Łucenki i Anatolija Matiosa). Podobno był on tylko „pośrednikiem”, a łapówka miała być wręczona w celu „zamknięcia postepowania karnego”, niesprecyzowano jednak dokładnie jakiego;
  https://strana.ua/news/196995-zaderzhan-muzhchina-s-polumillionom-dollarov-kotorye-jakoby-dolzhny-byli-peredat-lutsenko-i-matiosu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 10. W temacie decyzji sądu w Kijowie który uznał „nacjonalizację”należącego do oligarchy Kołomojskiego „PrivatBanku” za „bezprawną”. Poroszenko zwołuje w tej sprawie pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy;
  https://gordonua.com/news/politics/poroshenko-sozval-na-2100-soveshchanie-snbo-v-svyazi-s-situaciey-vokrug-privatbanka-897943.html
  W sprawę włącza się również Ambasada USA w Kijowie która w wydanym przez siebie oświadczeniu stwierdziła m.in że „decyzja rządu i NBU o nacjonalizacji PrivatBanku na wniosek byłych właścicieli była jedynym skutecznym sposobem ochrony deponentów banku – narodu ukraińskiego i biznesu – oraz stabilności systemu finansowego”, czyli jednoznacznie opowiedziała sie za władzami w Kijowie, a przeciwko Kołomojskiemu;
  https://korrespondent.net/business/companies/4087991-posolstvo-ssha-prokommentyrovalo-delo-pryvatbanka

  Polubione przez 4 ludzi

  • Taka próba nacisku Ambasady USA na sadownictwo , godzi zdaje mnie się w jego niezawisłość. Ale rozumiem , że USA niezawisłość i prawo narodów do samostanowienia , rozumieją zgoła odmiennie , niż większość społeczności międzynarodowej. 🙂

   Polubione przez 3 ludzi

 11. Kolejny ukraiński polityk składa „hołd” nowemu „nadprezydentowi Ukrainy” który najprawdopodobniej po drugiej wyborów obejmie faktyczną władzę, dzięki wybraniu wystawionego przez siebie kandydata na „prezydenta”. Popularny ukraiński program ‚Schemy” zajmujacy sie ujawnianiem korupcji w ukraińskiej polityce poinformował że „przez wiele dni” burmistrz Charkowa Giennadij Kernes przebywał z „wizytą” w izraelskim biurze oligarchy Kołomojskiego;
  https://2day.kh.ua/kernes-letal-k-kolomojskomu-v-izrail-nakanune-vtorogo-tura-prezidentskih-vyborov/

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Nareszcie jakies słowa prawdy w mediomatołach światowych (a przedrukowały to mediomatoły.pl), o tym co sie obecnie dzieje na Ukrainie;
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/ukrainskie-wybory-prezydenckie-zapewne-wygra-komik-zelenski-za-ktorego-plecami-stoi/ztlrcq1
  Ps. Nie chwaląc sie, każdy kto śledził moje wpisy na tym blogu powinien doskonale rozeznawać się w „perypetiach” Kołomojskiego, czyli „Dziejach wzlotu i upadku Benii” 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.