Wojna domowa na Ukrainie 19.04.2019r.- 1412 dzień od nowego rozejmu.


Ostatni sondaż przeprowadzony przez grupę „Rating” kolejny już raz potwierdza, że Wołodymyr Zełenski wyprzedza swojego konkurenta we wszystkich grupach wiekowych. Komik ten cieszy się już poparciem nie tylko młodzieży, ale także wśród mieszkańców Ukrainy wschodniej, południowej i centralnej. Natomiast w Galicji Wschodniej obaj kandydaci mają podobne poparcie.

Według opinii społecznej, Zełenskiego zamierza poprzeć 52% uczestników badania, zaś oligarchę zasiadającego na fotelu prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenkę zaledwie 19%. Kolejne 19% biorących udział w badaniu, nie zdecydowało jeszcze, na kogo odda swój głos, a 10% nie zamierza iść do urn.

Wśród tych, którzy wiedzą, że z pewnością wezmą udział w wyborach, i mają swojego kandydata, na Zełenskiego chce głosować aż 73%, co obala wykutą jeszcze przed pierwszą turą wyborów ,teorię, że Zełenski ma liczny, ale niestabilny elektorat. Jeśli chodzi o Poroszenkę. to może liczyć w tej grupie respondentów na prawie trzykrotnie niższe poparcie, bo tylko 27% głosów.

Wśród osób, które nie wybrały kandydata, ale pójdą na wybory, Zełenskiego chce poprzeć 58%, a Poroszenkę 22%. 20% nie dokonało dotychczas wyboru.

Jak widać, przy wszystkich możliwych wariantach jakie uwzględniono w badaniu przeprowadzonym przez grupę „Rating”, Poroszenko przegra wybory, a zastąpi go na stanowisku prezydenta Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Co dowodzi też determinacji oszukanego i zubożałego społeczeństwa ukraińskiego, który zamiast do Europy trafił prosto do szamba.

Taka sytuacja zaczęła już ośmielać funkcjonariuszy ukraińskiego wymiaru „sprawiedliwości”.

Otóż, wg. orzeczenia wydanego wczoraj (18 kwietnia) przez okręgowy sąd administracyjny w Kijowie; „przeprowadzona w 2016 r. nacjonalizacja największego banku komercyjnego Ukrainy, ‚Prywatbanku’, była niezgodna z prawem”. Właścicielem tego słynącego z różnych przekrętów banku był do chwili jego „nacjonalizacji”, sponsor Zełenskiego, ukraiński oligarcha mieszkający obecnie w Izraelu- Jgor Kołomojski.

Jeszcze wczoraj, natychmiast po wydaniu tego orzeczenia sądu administracyjnego, Narodowy Bank Ukrainy zapowiedział, że zaskarży orzeczenie.

„Decyzja sądu nie jest prawomocna i zostanie zaskarżona przez bank narodowy. Po raz kolejny zwracamy uwagę, że stworzona przez sąd niepewność sytuacji prawnej podważa stabilność finansową”– oświadczył przedstawiciel banku centralnego Wiktor Hryhorczuk.

Ze swej strony Poroszenko- jak gdyby wcześniej już wiedząc o upublicznionym wczoraj orzeczeniu kijowskiego sądu w sprawie „Pryvatbanku”– już w poniedziałek 15 kwietnia ostrzegł- na spotkaniu w Kijowie z przedstawicielami biznesu, przed przed kryzysem finansowym na Ukrainie, który zagrozi państwu w razie powrotu znacjonalizowanego w 2016 r. banku „Prywatbank” w ręce jego poprzedniego właściciela, oligarchy Igora Kołomojskiego.

Poroszenko oświadczył także, że był zaszokowany, gdy Kołomojski zażądał niedawno 2 mld dolarów odszkodowania za stracony bank. Ocenił on, że grozi to kryzysem dla współpracy Ukrainy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

„Gwałtowne ruchy w sprawie banku stworzą zagrożenie dla jego klientów. Decyzja na korzyść byłego właściciela będzie bolesnym uderzeniem we współpracę z MFW i związana będzie z ryzykiem dla stabilności makroekonomicznej, dla kursu walut i może wywołać nowy kryzys”– zapowiedział Poroszenko.

Przypomnę, że „Prywatbank”, którego właścicielem był Jgor Kołomojski, został „znacjonalizowany” w 2016 roku z powodu jego domniemanej niewypłacalności. Narodowy Bank Ukrainy (NBU) wyjaśniał wówczas, że różnica między rezerwami a ryzykiem kredytowym tej instytucji wyniosła 96 miliardów hrywien, to jest ok. 15 mld zł. Po nacjonalizacji NBU wykrył także fakt, że jakoby „Prywatbank” wykorzystywany był do prania brudnych pieniędzy.

Kołomojski usiłuje obecnie odzyskać swoje środki finansowe jakie posiadał w „Prywatbanku” prowadząc procesy przed ukraińskimi sądami.

W ubiegłym tygodniu amerykański portal informacyjny „Daily Beast” podał sensacyjną informację, że amerykańskie FBI prowadzić ma dochodzenie w sprawie możliwych przestępstwach finansowych Kołomojskiego. Mają one dotyczyć m.in. prania przez niego brudnych pieniędzy.

Sam Kołomojski mieszka sobie spokojnie w Izraelu z 1,2 mld dolarów na osobistym koncie. I nie jest mu źle, ale chciałby jeszcze kilkoma miliardami dolarów zasilić swoje konta.

Na zakończenie dodam, że Zełenski w wywiadzie jakiego udzielił agencji informacyjnej „RBK-Ukraina”, wyjaśnił, że jest przeciwko przyznaniu Donbasowi specjalnego statusu administracyjnego. Dodał także, że jest przeciwko amnestii oraz popiera zaostrzenie walki informacyjnej prowadzonej wobec rosyjskojęzycznych mieszkańców Donbasu. Dodał, że w tym celu konieczne jest „podjęcie wielu działań humanitarnych”, zaś najgorszy w tym wszystkim był brak dialogu z mieszkańcami Donbasu.

Jak uważa kandydat na prezydenta, walka informacyjna może w pomóc w odzyskaniu kontroli nad częścią utraconego Donbasu:

„Ja mam wielką nadzieję poinformować tych ludzi o warunku, że oni potrzebni są Ukrainie, tak bardzo jak Ukraina ich potrzebuje”– wyjaśnił Zełensky.

Chyba ich już nikt do tego nie zdoła przekonać. Tych ofiar i traumatycznych przeżyć, jakie odczuło społeczeństwo Donbasu nie da się wymazać z ich świadomości przez kilka najbliższych pokoleń.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze Operacji Połączonych Sił w Donbasie, na donieckim odcinku frontu prowadząc ostrzały, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (3 miny) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (25 wystrzałów), granatników AGS-17 (81 granatów) i SPG-9 (20 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: w Gorłówce teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina, w rejonie Doniecka, Szirokaja Bałka i Wiesiełoje, zaś na południowym odcinku frontu, Ukraińskoje, Okriabr, Sachanka oraz Komiternowo.

Łącznie na terytorium DRL spadło 128 pocisków (wobec 36 z dnia poprzedniego), w wyniku czego na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki zostało uszkodzonych 5 domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy: Wiosennej nr. 56, 58 i 59 oraz Marszałka Greczki nr. 55 i 57. Poza tym innych strat i szkód, jak dotąd nie zgłoszono.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (25 min), granatnika podlufowego GP-25 (5 granatów) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (29 granatów), a także opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (7 wystrzałów) i broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Nowoaleksandrowki (09:45), Zołotoje-4 (17:40) oraz Troiczkoje (17:50 i 20:00), w stronę: Kalinowa, Kalinowa-Borszczowatoje i Zołotoje- 5.

Łącznie, w wyniku tych ostrzałów, na terytorium ŁRL spadło 71 pocisków, nie wyrządzając żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 19 квітня 2019 року.

Не зважаючи на оголошене в односторонньому порядку „Великоднє перемир’я”, збройні формування Російської Федерації 18 квітня 10 разів порушили режим припинення вогню, при цьому вони двічі застосували заборонене Мінськими домовленостями озброєння – міномети калібру 82 мм та озброєння танку. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник вісім разів обстріляв позиції наших підрозділів, з них:
тричі з мінометів калібру 82 мм, озброєння танку, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі села ПАВЛОПІЛЬ;
з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – біля села ВОДЯНЕ;
двічі з станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ПІСКИ;
з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі села ТАЛАКІВКА.

У смузі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил:
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – у районі населеного пункту СВІТЛОДАРСЬК;
з ручних протитанкових гранатометів – у районі населеного пункту КРИМСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів одного українського захисника було поранено. Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил. За даними розвідки, 18 квітня трьох окупантів було знищено, ще п’ятьох – поранено.

Від початку поточної доби противник двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”:
з мінометів калібру 120 мм – в районі села ПАВЛОПІЛЬ;
з мінометів калібру 82 мм – в районі населеного пункту ПИЩЕВИК.
Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На всі обстріли противника наші захисники дали адекватну відповідь. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.04.2019r.- 1412 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie dzisiejszego „wstępniaka’, czyli ‚Benia” Kołomojski ‚nanosi otwietnyj udar”. Ukromedia informują ze ‚zawirowania” wokół „PrivatBanku” odbiło się już na wartosci ukraińskich obligacji państwowych które od wczoraj „ida w dół”;
  https://korrespondent.net/business/financial/4088167-novosty-o-pryvate-udaryly-po-evrobondam-ukrayny
  Z kolei „w górę” poszedł dolar na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/business/financial/4088188-dollar-rezko-podorozhal-v-obmennykakh-kyeva
  A ukraińskie resort finansów oraz bank centralny uspokajaja Ukraińców utrzymujacych „aktywa” w ‚PrivatBanku” oraz jego akcjonariuszy że będa ich „bronić”, a jest ich wszystkich niemało bo według oficjalnego komunikatu az 22 miliony…
  https://korrespondent.net/business/companies/4088122-nbu-y-mynfyn-rasskazaly-o-vkladchykakh-pryvatbanka

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Druga tura wyborów prezydenckich na Ukrainie. Ukromedia kolejny dzień informują o gromadzeniu się pod Kijowem, w okregu wyborczym którego „kuratorem” jest „bliski partner biznesowy” Poroszenki Igor Kononenko, „uzbrojonych tituszek”, przedstawiajacych się jako „weterani ATO” oraz „funkcjonariusze SBU”;
  https://strana.ua/news/197102-v-vasilkove-vnov-zametili-titushek-v-okruhe-kononenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I kolejne pohańbienie dla tzw. duchownych z tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy, czyli sekty powołanej jednostronnie na Ukrainie przez Patriarchat Konstantynopola. Tym razem jej „duchownym” zakazano wstępu do klasztorów znajdujacych się na Świętej Górze Athos, w przeciwieństwie do tych prawowiernych z Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego;
  https://strana.ua/news/197112-chlenam-ptsu-zapretili-zakhodit-v-monastyr-na-afone.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Te dane są i tak mocno naciągane. $2 mln obywateli Ukraina ma wliczając w to.. mieszkańców republik (13% całej populacji Ukrainy). Do tego trzeba doliczyć tych wszystkich którzy wyjechali do FR (część z nich już przyjęła paszporty rosyjskie) i tych co wyjechali na stałe na zachód.
   Dopiero w 2020 dowiemy się ile wynosi ludność Ukrainy-po wielkim spisie powszechnym.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. Tymczasem przyszły „nadprezydent” Ukrainy „Benia” Kołomojski okazuje łaskę 🙂 W wywiadzie dla ukromediów oligarcha miał stwierdzić m.in że nie chce by przeciwko Poroszence wszczęto postępowania karne, ale jednocześnie zapowiedział „zajęcie się” jego „otoczeniem”;
  https://strana.ua/news/197069-kolomojskij-protiv-uholovnoho-dela-po-poroshenko-posle-vyborov-no-khochet-razobratsja-s-eho-okruzheniem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ile kosztuje ukraińskie koleje państwowe utrzymanie „amerykańskich” lokomotyw General Electric ТЕ33АС, wyprodukowanych w Kazachstanie w fabrykach należących częściowo do kapitału rosyjskiego?
  W ukromediach pojawiła się informacja z oficjalnego portalu publikujacego zamówienia publiczne, o tym ze rozpisano przetarg na „serwis” dla 30 lokomotyw tego typu na sume prawie 900 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/business/companies/4088212-ukrzalyznytsia-zaplatyt-pochty-myllyard-za-servys-teplovozov-tryzub

  Polubione przez 3 ludzi

  • Drogie te lokomotywy- 1mld $ to i drogi serwis. Chociaż to dość dziwne, że serwis ma tyle kosztować. Przy zakupie nowych maszyn zazwyczaj w pakiecie otrzymuje się serwis+ gwarancje przynajmniej na klika lat.

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem szef Sztabu Generalnego Ukrainy Wiktor Mużenko poinformował przeciwko ilu ukraińskim wojskowym toczą się postępowania karna. Według podanych przez niego informacji jest to 8 tysiecy wojskowych, z czego około tysiąc na chwilę obecną przebywa w więzieniach (czyli zostali skazani prawomocnymi wyrokami). Przyznał takze że wśród przebywających w więzieniach ukraińskich wojskowych sa także „tacy którzy nadużywali siły wobec tych którzy sprzeciwiali sie siłom prokijowskim w 2014 roku”, czyli znęcali sie i torturowali mieszkańców Donbasu;
  https://strana.ua/news/197221-skolko-ukrainskikh-voennykh-nakhodjatsja-pod-sledstviem-hlava-henshtaba-muzhenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. I kolejna „zdrada” ukraińskiego sądownictwa. Sąd w obwodzie chmielnickim w pełni zgodził sie z pozwem jaki złożył w nim rosyjskie przedsiębiorstwo „MIG” przeciwko ukraińskiemu koncernowi „Ukroboronprom” i nakazał stronie ukraińskiej zapłacić 78 tysięcy dolarów. Informujac o tym „Ukroboronprom” nie podał szczegółów sprawy, a tylko przypomniał że „MiG” jest jednym z „rosyjskich podmiotów objętych sankcjami wprowadzonymi przez Ukrainę”;
  https://korrespondent.net/business/economics/4088369-ukroboronprom-proyhral-v-ukrayne-sud-rossyiskomu-myhu

  Polubione przez 3 ludzi

 8. I jeszcze w temacie debat na Ukrainie. Po debacie na stadionie Poroszenko pojechał na debatę w jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych. Nie pojawił sie na niej Zelenskij wiec Poroszenko zaczął „debatować sam ze soba”, tego nie wytrzymał jeden z widzów który zadzwonił do studia TV i poinformował ze „podłożono w nim ładunek wybuchowy”…
  https://strana.ua/news/197242-neizvestnye-soobshchili-o-minirovanii-studii-obshchestvennoho-televidenija-hde-sam-s-soboj-debatiruet-poroshenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy,
  mnóstwo wiosennego optymizmu, smacznego jajka,
  a także wielu serdecznych spotkań w gronie rodziny i przyjaciół.

  🙂 Dobrej pogody i wszystkiego dobrego dla wszystkich z państwa.

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Na Ukrainie wydano „Wojenną doktrynę ukraińskich nacjonalistów” – książkę wojennego teoretyka OUN Mychajły Kołodzinskiego napisaną w 1938 roku i wydaną po raz pierwszy w 1940 roku w okupowanym Krakowie.
  Teoretyk ukraińskich nacjonalistów zasłynął miedzy innymi z tych słów (są przytoczone w książce):
  „Wróg, który wystąpi wobec nas czynnie, musi być zniszczony fizycznie. Resztę wrogiej ludności trzeba trzymać pod terrorem”. – proponował autor „Doktryny”. Jak pisał, tylko podczas tego powstania „będzie okazja, by wymieść dosłownie do ostatniej nogi element polski z ZUZ
  i jeszcze
  „Trzeba krwi, dajmy morze krwi, trzeba terroru, uczyńmy go piekielnym (…). Mając na celu wolne państwo ukraińskie, idźmy doń wszelkimi środkami i wszystkimi szlakami. Nie wstydźmy się mordów, grabieży, podpaleń. W walce nie ma etyki”
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/postulowal-budowe-imperium-ukrainskiego-teraz-na-ukrainie-wydano-jego-ksiazke/
  Komentarz: Zgadzam się z użytkownikiem tagore który stwierdzi, że warto byłoby przetłumaczyć te „dzieło” na język polski. Przetłumaczyć i wręczyć wszystkim ukrofilom z naszego (nie) rządu, by w końcu zrozumieli z kim współpracują.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Następna „zdrada” ukraińskiego sądownictwa. Sąd Najwyższy Ukrainy uznał że „w celu ochrony praw obywateli” należy uznawać „akty prawne władz okupacyjnych”, czyli wydane przez władze i urzedy republik z Donbasu. Wyrok sądu ma szczególne znaczenie dla emerytów zamieszkujących terytorium republik oraz osób które uzyskały uprawnienia emerytalne już po powstaniu tych republik;
  https://strana.ua/news/197266-dlja-zashchity-prav-hrazhdan-sud-mozhet-priznat-akt-okkupatsionnoj-vlasti-vs.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.