Wojna domowa na Ukrainie 20.04.2019r.- 1413 dzień od nowego rozejmu.


„Czy mogliśmy wtedy pomyśleć, że jego hasło ‚żyć po nowemu’ będzie oznaczało dla nas, jak przetrwać? Że jego obietnica, że ludzie się wzbogacą, będzie oznaczała wzbogacenie się jego samego?”– pytał retorycznie podczas wczorajszej (19 kwietnia) debaty prezydenckiej na Stadionie Olimpijskim w Kijowie, Wołodymyr Zełenski.

„Czy mogłem sobie wyobrazić, że ja- prosty chłopak z Krzywego Rogu- będę walczył z prezydentem Ukrainy, którego wybraliśmy w 2014 r. Co najciekawsze, sam głosowałem na Poroszenkę, ale się pomyliłem. My wszyscy się pomyliliśmy”– dodał Zełenski.

Następnie Zełenski oświadczył, że w poprzednich wyborach ludzie głosowali na jednego Poroszenkę, a wybrali zupełnie innego.

„Ponieważ istnieje dwóch Poroszenków. Pierwszy krzyczy ‚Putin, ja ci pokażę’, a drugi przekazuje po cichu pozdrowienia Putinowi do Moskwy. Pierwszy mówi, że oddał swój biznes pod zarządzanie zewnętrznej firmie, a drugi powiększa swój majątek o 82 razy w ciągu roku. Ja nie jestem politykiem; jestem prostym człowiekiem, który przyszedł złamać ten system. Ja jestem wynikiem pańskich błędów i obietnic”– powiedział Zełenski.

W odpowiedzi na to Poroszenko nie był dłużny Zełenskiemu, mówiąc, że:

„Jest on ładnym opakowaniem, w którego wnętrzu siedzą ludzie Azarowa, ludzie Janukowycza, piąta kolumna, Rosjanie i zbiegli z kraju oligarchowie”

„Jeszcze nie mamy wyników wyborów prezydenckich, a oni już podnieśli głowy i wczoraj przyszli po Prywatbank”– podkreślił Poroszenko, odnosząc się do partnera biznesowego Zełenskiego, oligarchy Ihora Kołomojskiego, który chce odzyskać znacjonalizowany w 2016 r. największy bank komercyjny Ukrainy.

Poroszenko sugerował też, że Zełenski jest kandydatem prorosyjskim. Powiedział m.in., że kontaktował się on z Putinem.

„Nigdy w życiu nie rozmawiałem z Putinem. Nie byłem w Rosji od początku wojny”– zapewnił Zełenski, ale dziennikarze telewizyjnego programu „Schemy” zaprzeczyli temu gdyż wg. nich, w okresie od maja do czerwca 2014 roku, a więc tuż po wybuchu tzw. rosyjskiej wiosny w Donbasie, Zełenski był w Moskwie aż cztery razy.

Najlepsze w tym cyrku było to, gdy obaj kandydaci uklękli na scenie, na której występowali. Stało się to po oświadczeniu Zełenskiego, że gotów jest uklęknąć przed każdą matką, która nie doczekała się powrotu syna z frontu wojny w Donbasie, i przed każdym dzieckiem, które straciło tam swojego ojca. Zełenski uklęknął zwrócony w stronę publiczności. Poroszenko uczynił to, zwracając się w stronę ukraińskiej flagi, która znajdowała się na scenie za nim- czyli odwrócił się tą częścią swoich pleców, w którym tracą one już szlachetną nazwę, do swojego narodu 🙂

Najbardziej zaś sensacyjnym wątkiem wczorajszej debaty stadionowej było to, że w jej trakcie Zełenski użył słowa „POWSTAŃCY”. Miało to miejsce w okoliczności, gdy Zełenski zadał Poroszence pytanie, które odczytał z kartki mówiąc, że przysłał je użytkownik Internetu:

„Dlaczego pańskie cukierki do dziś można swobodnie kupić w sklepach w Moskwie? Czy to prawda– a ja tak nie twierdzę– że cukierki ‚Roshen’ znajdują się w suchym prowiancie POWSTAŃCÓW z ŁRL i DRL?”– pytał Zełenski.

„Wszystko, co mówi pan Wołodymyr, to kłamstwo”– odparował Poroszenko. Prezydent jest właścicielem koncernu cukierniczego „Roshen”, którym w czasie jego urzędowania zarządza firma „Rothschild Trust„.

W trakcie jednoosobowej pseudo-debaty w telewizji publicznej Poroszenko odniósł się jeszcze raz do użytego wcześniej przez Zełenskiego określenia „POWSTAŃCY”, wyjaśniając, że przez nazywanie separatystów powstańcami Zełenski dał do zrozumienia, że na Ukrainie nie ma rosyjskiej agresji, a jest tylko wojna domowa:

„Termin ‚POWSTAŃCY DRL’ oznacza, że nie ma agresji Rosji, że Ukraińcy walczą sami ze sobą, że DRL posiada legalny status i że na Ukrainie toczy się wojna domowa– twardo podkreślił Poroszenko.

Na poniższym filmie (33 minuta 24 sekunda) jest udokumentowany fakt użycia przez Zełenskiego w czasie wczorajszej debaty na stadionie określenia „POWSTAŃCY Z ŁRL i DRL”:

Gwoli formalności, w odniesieniu do ordynacji wyborczej, wczorajsza debata Zełenskiego i Poroszenki na Stadionie Olimpijskim nie była debatą w sensie formalnym, lecz zwykłą imprezą agitacyjną obu kandydatów. Chodzi o to, że według interpretacji dokonanej przez prawników Centralnej Komisji Wyborczej debata przewidziana prawem powinna odbyć się tego samego dnia, ale w studiu telewizji publicznej. I się ona odbyła, ale był to monolog samego Poroszenki, bo Zełenski odmówił w niej swojego udziału.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 mm (5 pocisków) oraz granatników; AGS-17 (39 granatów), SPG-9 (13 granaty) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono na następujących odcinkach frontu: rejon Doniecka (okolice lotniska, wieś Wasilewka, Aleksandrowka i Staromichajłowka) oraz na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Oktiabr).

Ostrzały prowadzono sporadycznie z dłuższymi przerwami w godzinach, od 03:15 do 20:10, w wyniku czego na terytorium DRL spady 69 pocisków (wobec 128 z dnia poprzedniego). W wyniku tych ostrzałów został uszkodzony dom jednorodzinny na obrzeżach Doniecka znajdujący się przy ulicy Rabfakowskiej nr. 69.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP, granatników SPG-9 i RPG-7, a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w stronę wsi Zołotoje-5, Kalinowa i Gołubowskoje. Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 20 квітня 2019 року.

19 квітня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню, з них чотири рази противник застосував заборонене Мінськими домовленостями озброєння – міномети калібрів 120 та 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник вісім разів обстріляв позиції наших підрозділів:
двічі з мінометів калібру 120 мм – в районі населених пунктів ПАВЛОПІЛЬ і ВОДЯНЕ;
з мінометів калібру 82 мм – біля населеного пункту ПИЩЕВИК;
з станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ;
тричі з великокаліберних кулеметів – поблизу населених пунктів АВДІЇВКА, ОПТИНЕ та НОВОСЕЛІВКА ДРУГА.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 82 мм – біля села ЗОЛОТЕ-4;
з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту МАЙОРСЬК.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На ворожі провокації підрозділи Об’єднаних сил дали адекватну відповідь. За даними розвідки, 19 квітня трьох окупантів було знищено, одного загарбника – поранено.

Від початку поточної доби противник двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”:
з мінометів калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів – в районі села ПАВЛОПІЛЬ;
з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту АВДІЇВКА.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріл противника наші захисники дали адекватну відповідь. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Subotnik memoriału na Saur Mogile.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

Z okazji Świąt Wielkanocnych, niech będą ona dla Państwa pełne nadziei na lepsze jutro i wiary, że ten świat nie zostanie zamieniony w kupę radioaktywnego popiołu, w imię jakiś ciemnych interesów. Życzę też radosnych spotkań z najbliższymi i rodziną przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka i mokrego śmigusa dyngusa 🙂

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.04.2019r.- 1413 dzień od nowego rozejmu.

 1. Koniec „samowolki” ukraińskie wojskowego który 16 kwietnia zbiegł z miejsca stacjonowania swojej jednostki, czyli 14 Brygady Zmechanizowanej uzbrojony w broń automatyczną. Jak informują ukromedia dezertera zatrzymano w obwodzie wołyńskim, na razie brak informacji dlaczego uciekł z jednostki oraz gdzie zmierzał lub co planował zrobić;
  https://strana.ua/news/197314-v-volynskoj-oblasti-zaderzhali-soldata-srochnika-sbezhavsheho-s-oruzhiem-iz-voinskoj-chasti.html

  Polubione przez 2 ludzi

 2. I odnośnie „wstępniaka”, Poroszenko miał odbyć telefoniczną rozmowę z jednym z „Lordów – protektorów zza Oceanu”, czyli Sekretarzem Stanu USA Pompeo, któremu podobno wyżalał się na Wołodymyra Zelenskiego, właśnie z powodu użycia przez niego zwrotu „powstańcy” odnośnie przeciwników reżimu kijowskiego na Donbasie;
  https://strana.ua/news/197316-poroshenko-pozhalovalsja-na-zelenskoho-hossekretarju-ssha-pompeo.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Skandalu z „powstańcami” ciąg dalszy. Tym razem Zelenskiemu odgraża się…Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych, który w wydanym przez siebie oświadczeniu stwierdził ze na Ukrainie „żadnych powstańców nie ma,…jest rosyjska agresja” oraz że „nie zostanie to nigdy zapomniane i wybaczone”…
  >https://twitter.com/GeneralStaffUA/status/1119343811463974916
  Ps. ‚Zieleniaku na giliaku”…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codziennosć, czyli „wielka draka” przed jednym z lokali rozrywkowych w Dnieprze, gdzie m.in cięło się nożami około 30 Turkmenów oraz ‚Afroamerykanów”;
  https://www.unian.net/incidents/10524030-v-dnepre-inostrancy-ustroili-massovoe-poboishche-s-ponozhovshchinoy.html
  W Kamiensku próbowano zastrzelić (strzały oddano z jadącego samochodu osobowego) idącego ulica przewodniczacego jednej z działajacych w mieście „organizacji obywatelskich”. Jemu nic się nie stało, ale ranny został przypadkowy przechodzień, a sprawcy zbiegli;
  https://strana.ua/news/197378-hlavu-orhanizatsii-rukh-hromadska-varta-najdu-podstrelili-v-kamenskom.html
  Z kolei w jednym z kijowskich parków zatrzymano pijanego awanturnika który „popijał sobie wódkę z 5-litrowej flachy”, a następnie rzucał się z nożem na przypadkowych przechodniów;
  https://strana.ua/news/197377-novosti-kieva-v-parke-zaderzhali-pjanoho-deboshira.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Przypomniał o sobie niesławny portal „Mirotworec” (którego „kuratorem” jest Anton Heraszczenko, który co najciekawsze wczoraj napisał że „największym przegranym debaty był Poroszenko”) na którego „czarnej liscie” umieszczono żonę kandydata na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego. Powodem jej „ukarania” ma być to, podobno „wyniuchały” to POROCHOBOTY, ze w 2014 roku „zbierała w internecie dane na temat ruchów wojsk ukraińskich”;
  https://strana.ua/news/197337-zhena-zelenskoho-vnesli-na-mirotvorets-za-post-o-peredvizhenii-vojsk-vsu-pjatiletnej-davnosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Przegranego i pokonanego mało kto szanuje…
   Oj Poroszenko musi się mocno postarać, aby zachować nienaruszone swe 4 litery. Chociaż z nieoficjalnych doniesień Benia ma zamiar przedstawić obecnemu prezydentowi propozycję nie do odrzucenia. Za pomoc w szybkim przejęciu kluczowych aktywów (informacje) gotów jest „wybaczyć” wszelkie zatargi.
   Tylko ciekaw jestem jak wiele zapłacić będzie musiała Ukraina (jej mieszkańcy) by ułagodzić nową szara eminencję..

   Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem w Kijowie trwa posiedzenie sądu apelacyjnego który rozpatruje pozew jednego z prawników Poroszenki o „cofnięcie rejestracji jako kandydatowi w wyborach prezydenckich” Wołodymyrowi Zelenskiemu. Kontrkandydat Poroszenki został w pozwie obwiniony o „przekupywanie wyborców” poprzez…rozdawanie za darmo biletów na wczorajszą debatę na stadionie w Kijowie. Transmisja „live” w linku;
  https://strana.ua/news/197397-kak-v-kieve-prokhodit-sud-po-snjatiju-zelenskoho-s-vyborov-onlajn.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W Polsce zresztą jak i na całym świecie – co charakterystyczne i ciekawe- na pierwszej linii walki z Żydami stoją sami Żydzi i to zwłaszcza oni prowokują Polaków do buntu społecznego po to , by dokonać kolejnego resetu u żydowskiej władzy w Polsce , co w dalszej i bliższej historii już niejednokrotnie z powodzeniem dla nich przerabiali /vide : powstania narodowe kończące się ich klęską i przejęciem dóbr materialnych oraz tożsamości Polaków/…..aktualnie jak nigdy dotąd w historii Polski są do tego świetnie przygotowani zarówno pod względem prawnym /ustawa o bratniej pomocy 1066/ jak i militarnym /sprowadzone do Polski amerykańskie wojsko /, przy jednoczesnym rozbrojeniu Wojska Polskiego, dodatkowo wykorzystywanego w tzw. „misjach” podbojach świata przez tajną światowa władzę….tak źle jeszcze nigdy dotąd w historii nie było…..bowiem dodatkowo mamy przeciwko sobie Słowian z Rosji , Białorusi i Ukrainy, których naczaiki / uśpione agentura/ już od dawna jest w Polsce….Żydzi w Polsce prą do wywołania w Polsce obecnie buntu społecznego o czym piszę tutaj :
  https://detektywjarzynski.blogspot.com/2018/12/programowanie-polakow-do-buntu.htm

  …..w tym celu zamierzają też wykorzystać tajnie odgórnie sterowany przez nich tzw. ruch narodowy w Polsce , co ma miejsce co roku 11 listopada , a obecnie /bardzo im się spieszy/ ma zostać przeprowadzone 11 maja 2019 r. ….co w tej sytuacji mamy czynić : swoje credo programowe sformułowałem już dawno w manifeście do Narodu Polskiego :
  https://opolczykpl.wordpress.com/2015/01/22/manifest-odezwa-dysydenta-komandosa-michala-jarzynskiego-do-polakow/

  oraz moja deklaracja tutaj:
  https://detektywjarzynski.blogspot.com/2018/02/deklaracja-postepowania-polakow-w_13.html
  https://detektywjarzynski.blogspot.com/2018/03/syjonistyczne-marionetki-w-polsce.html

  https://imgur.com/QPgXWuR

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.