Wojna domowa na Ukrainie 22.04.2019r.- 1415 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj od godziny 08:00 czasu lokalnego Ukraińcy brali udział w głosowaniu na wybór nowego przywódcy państwa. W efekcie druzgocące zwycięstwo odniósł nad dotychczasowym prezydentem, Petro Poroszenko, jego rywal- komik telewizyjny, Wołodymyr Zełenski.

Zełenski, który w maju zostanie zaprzysiężony na szóstego prezydenta Ukrainy ( a drugiego po rewolcie w lutym 2014 roku), zna procedurę. Przećwiczył już ją wcześniej przed kamerami– jako główny bohater serialu „Sługa narodu”, w którym odgrywał rolę nauczyciela historii. Nauczyciel ten po różnych perypetiach przypadkowo został prezydentem. Bez wątpienia serial ten istotnie przyczynił się do politycznego sukcesu Zełenskiego, w którym rozprawia się on ze skorumpowaną ukraińską polityką, pobudza tęsknotą; za zemstą na mającym władzę establishmencie i za nowym początkiem z kimś spoza kręgu zawodowych polityków. I takie też treści prezentował w swojej kampanii wyborczej Wołodymyr Zełenski.

Mając 41 lat będzie najmłodszym prezydentem w niedługiej historii samoistnej Ukrainy. Jest on uważany za człowieka Igora Kołomojskiego, który zaprzysiągł zemstę Poroszence. Jednak tak Zełenski jak i Kołomojski wielokrotnie dementowali w czasie kampanii wyborczej swój mariaż.

Nie tylko kandydatura Zełenskiego była nietypowa, ale także prowadzona przez jego sztab kampania wyborcza. Zamiast prezentować się na wiecach na rynkach miast i w wielkich salach, objeżdżał kraj ze swoim programem satyrycznym dodatkowo zarabiając grubą kasę. Telewizja Kołomojskiego emitowała w tym czasie różne inne programy satyryczne z Zełenskim w roli głównej. Wywiadów prawie nie udzielał, jeżeli rozmawiał z mediami, to tylko z umiarkowanymi a ze swoimi zwolennikami komunikował się poprzez przesłania wideo w sieciach społecznościowych. Dzięki sloganom i swoim charakterystycznym sposobem mówienia zdołał dotrzeć do na co dzień raczej pasywnych, młodych Ukraińców na wschodzie kraju.

Zręcznie prowadzona stratega medialna nie jest jednak wystarczającym wytłumaczeniem sukcesu Zełenskiego. Przyczyną jego raczej jest ukraińska polityka, która od dziesięcioleci cieszy się katastrofalną opinią społeczną. Także Poroszenko, nie tylko nielubiany, ale wręcz nienawidzony przez znaczną część społeczeństwa, musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy właściwie ocenił swoje szanse na reelekcję.

Jedną z największych niewiadomych przyszłej prezydentury na Ukrainie, jest kwestia samodzielności Zełenskiego jako prezydenta i pytanie, na ile duży jest wpływ jego osobę doradców i oligarchów, którzy go popierali. Dodam, że samo zwycięstwo w wyborach prezydenckich nie wystarczy w każdym razie do przejęcia rządów w państwie. Dlatego też, dla Zełenskiego- i stojących za nim oligarchów, niezwykle istotne są jesienne wybory do Wierchownej Rady. To do niej muszą oni teraz wprowadzić znaczną liczbę deputowanych nowo powołanej partii „Sługa Narodu”, aby przejąć pełnię władzy nad Ukrainą.

Obserwatorzy polityczni w Kijowie są zdania, że po wczorajszym zwycięstwie Zełenskiego Ukrainę czekają burzliwe i niepewne czasy. Jego sukces wstrząsnąć bowiem może do głębi- i tak już kruchym- systemem politycznym na Ukrainie. Możliwe są także zarówno przyspieszone wybory parlamentarne oraz zmiana konstytucji, jak i radykalne przesunięcia w układzie władzy z nowymi protestami i zamieszkami ulicznymi włącznie. Przede wszystkim opór środowisko polityczne Zełenskiego napotykać będzie ze strony różnych formacji nacjonalistycznych, którym normalnienie Ukrainy jest nie na rękę. Chodzi o to, że tylko w chaosie i bezprawi mogą oni przejąc ster władzy. Na co zresztą otwarcie liczą.

Sondaż, przeprowadzony przed lokalami wyborczymi w czasie głosowania przez konsorcjum ośrodków socjologicznych „Narodowy Exit Poll” wykazał, że Zełenski otrzymał aż 73,2 procent poparcia. Jego rywal, prezydent Petro Poroszenko poniósł sromotną klęskę uzyskując tylko 25,3 procent głosów.

Po ogłoszeniu tych wyników Poroszenko oświadczył, że nie odchodzi od polityki broniąc zdobyczy, które wywalczył. Pewnie chodziło mu o majątek jaki posiadł dzięki temu, że był przez pięć lat prezydentem Ukrainy.

Według ukraińskiej gazety „Nowoje Wremia”, PKB Ukrainy rosło średnio- w ciągu ostatnich pięciu lat, gdy prezydentem był Poroszenko- około 12 razy wolniej niż majątki oligarchów z jego grupy. Samemu Poroszence, który nie wywiązał się nawet z obietnicy, że sprzeda swoje udziały firmy „Roshen” w rosyjskim Lipiecku, od początku prezydentury przybyło ok. 10% majątku, czyli jakieś 100 mln dol. A więc tylko z tego tytuł około 20 mln dolarów rocznie, czyli niemalże 2 mln dolarów miesięcznie. Nieźle się jak widać uwijał aby osiągnąć taką skalę wzrostu swojego osobistego majątku. Oczywiście w tym samym okresie, tak społeczeństwo jak i państwo coraz bardziej biedniało.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Według nie potwierdzonych w pełni informacji, w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (6 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów), granatników; AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były przez stronę ukraińską wyłącznie w rejonie Doniecka, gdzie z kierunku Marinki, Piasków, Opytnoje i Awdiejewki, pociski spadały w pobliżu wsi Aleksandrowki, na teren osiedla mieszkaniowego Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz wioski Żabiczewo- koło lotniska, Jakowlewki k. Jasinowatej i Spatrakusa.

Łącznie minionej doby na terytorium DRL spadło 47 ukraińskich pocisków- wobec 83 z dnia poprzedniego. W wyniku tych ostrzałów, które prowadzone były z przerwami w godzinach, od 05:00 do 19:20, zostały uszkodzone dwa domy znajdujące się w donieckiej dzielnicy Piotrowskiej przy ulicy Kantemirowskiej nr. 2/1 i Lejtnanta Nikołejko nr. 1a.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (34 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (30 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (29 granatów)) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu. Łącznie w ciągu minionej doby na terytorium ŁRL spadło 100 wystrzelonych ze strony ukraińskiej, pocisków.

Ostrzeliwane były z kierunku: Krimskoje (17:40 i 23:35), Swietłodarska (18:00) oraz Troiczkoje (19:10) i Popasnej (20:20), okolice: Kalinowa, Frunzego i Łozowoje.

Poniżej dwa raporty za ostatnią dobę, sporządzone przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

13 godz.

„Зведення станом на 18:00 21 квітня 2019 року.

Від початку доби ворог один раз порушив режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” збройні формування Російської Федерації обстріляли позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту КАТЕРИНІВКА з автоматичних станкових гранатометів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

Внаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На ворожу провокації підрозділи Об’єднаних сил дали адекватну відповідь. Втрати противника уточнюються.

Ситуація в районі проведення операції Об’єднаних сил залишається контрольованою.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

1 min.

„Зведення станом на 07:00 22 квітня 2019 року.

21 квітня збройні формування Російської Федерації двічі порушили режим припинення вогню.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” збройні формування Російської Федерації обстріляли позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту КАТЕРИНІВКА з автоматичних станкових гранатометів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

Внаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На ворожу провокацію підрозділи Об’єднаних сил дали адекватну відповідь.

Також противник з стрілецької зброї здійснив обстріл наших позицій поблизу ділянки розведення сил і засобів сторін неподалік селища міського типу СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА. Вогонь у відповідь не відкривався.

За даними розвідки, 21 квітня одного окупанта було знищено, ще трьох загарбників – поранено.
Від початку поточної доби обстрілів з боку противника не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.04.2019r.- 1415 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Dobry wujcio Ukrainy z USA”, czyli specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA d/s Ukrainy Kurt Volker pochwalił Ukrainę za „pokojowe i demokratyczne” głosowanie oraz „delikatnie ” przypomniał zwycięzcy wyborów (którego oskarżano ostatnio o „częste ‚zerkanie w stronę Rosji”) ze USA w dalszym ciagu „będą wspierać Ukrainę”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4088951-volker-nazval-tsel-zvonka-trampa-zelenskomu

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, artykuł z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” o tym jak sromotną klęske swojego sponsora przeżywają POROCHOBOTY;
  https://strana.ua/news/197658-vladimir-zelenskij-pobedil-petra-poroshenko-reaktsija-porokhobotov.html
  I świetna „riposta” popularnego ukraińskiego blogera i „wolontariusza ATO” Jurija Kasjanowa który „zlutował” plujacego na Ukrainę, za wybór Zelenskiego, „rosyjskiego opozycjonistę” przebywajacego „na wychodźstwie” na Ukrainie Arkadija „Babetę” Babczenkę. Kasjanow wytknął Babczence m.in to ze najpierw zaczął opluwać WŁASNĄ OJCZYZNE CZYLI ROSJĘ, a potem napisał że nawet ON DLA KTÓREGO ROSJA JEST WROGIEM BY TAK JEJ NIE PONIZAŁ JAK BABCZENKO PONIEWAŻ DO WROGA TRZEBA ODNOSIĆ SIĘ Z SZACUNKIEM…
  >https://strana.ua/img/forall/u/0/92/58441240_2144672068961512_3492118332193112064_n%5B1%5D.jpg
  Ps. Naprawdę szkoda ze Kasjanow stoi po „niewłaściwej stronie”…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, w Boryspolu (obwód kijowski) w trakcie pijackiej awantury, podobno o wprowadzenie tzw. operacji ATO na Donbasie, 23 – letni ukraiński wojskowy zadźgał nożem swojego 60 – letniego krewnego;
  https://www.poglyad.tv/u-boryspoli-cherez-polityku-stalosya-vbyvstvo/
  Z kolei wczoraj wieczorem w Kijowie dwójka bandziorów napadła na policjantkę i ciężko ją pobiła, a następnie porwali policyjną Toyotę Prius. Zostali zatrzymani po półgodzinnym policyjnym poscigu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4088974-napadenye-na-polytsyui-v-tsentre-kyeva-podrobnosty

  Polubione przez 1 osoba

 4. Jeden z najbardziej znanych ukraińskich politologów Rusłan Bortnik podsumowuje czego spodziewać się po pierwszym tygodniu „nowej władzy” w Kijowie, czyli NICZEGO. Bortnik stwierdza m.in że w „kijowskiej wierchuszce” zaczną sie „targi” w celu „zmiany opcji”, tzn „przejscia do obozu zwycięzcy”, zauważa takze że wbrew powszechnym „pragnieniom” Poroszence nic złego się niestanie, gdyż ma ciągle poparcie częsci „partnerów zachodnich”. Skończy sie dla niego tylko „nieprzyjemną rozmową” ze „zwycięzca wyborów” oraz ograniczeniem jego wpływów;
  https://www.politnavigator.net/pochemu-zelenskijj-ne-smozhet-razgromit-poroshenko.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejna ‚zdrada” ukraińskiego sądownictwa, czyli sąd administracyjny w Kijowie wydał decyzje o wstrzymaniu przymusowej zmiany nazwy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego do jakiej miało dojść 26 kwietnia tego roku decyzją ukraińskiego resortu kultury. Jako jeden z powodów wydania takiej decyzji sąd uznał to że wykonanie tego rozporzadzenia „może prowadzić do nieuzasadnionej interwencji państwa w sferę działalności organizacji religijnej jako podmiotu prawnego”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4089252-sud-zablokyroval-prynudytelnoe-pereymenovanye-upts

  Polubione przez 2 ludzi

 6. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli kolejna „heca antysemicka” za która zabrała się mafia finansowa znana jako tzw. Światowy Kongres Żydów;
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24688234,swiatowy-kongres-zydow-potepia-sad-nad-judaszem-w-pruchniku.html
  Gwoli przypomnienia „tropicielom antysemitów”, tak „płonął” Żyd Weinstein w…Londynie;
  https://www.businessinsider.com/an-effigy-of-harvey-weinstein-was-burned-for-bonfire-night-in-uk-2017-11?IR=T
  A tak Żydzi obchodzą swoje Święto Purim, czyli „znęcanie się” nad perskim wodzem Hamanem;
  >https://www.youtube.com/watch?v=DHXtVoGK-wg

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.