Wojna domowa na Ukrainie 23.04.2019r.- 1416 dzień od nowego rozejmu.


Dwóch muszkieterów unijnej polityki, Jean-Claude Juncker i Donald Tusk w imieniu Unii Europejskiej pogratulowali wczoraj (22 kwietnia) Wołodymyrowi Zełenskiemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich na Ukrainie

We wspólnym liście do Zełenskiego, Jean-Claude Juncker jako przewodniczący Komisji Europejskiej i Donald Tusk- przewodniczący Rady Europejskiej wyrazili zadowolenie ze sposobu przeprowadzenia wyborów na Ukrainie. Podkreślili także, że przed Ukrainą wciąż jeszcze długa droga do zapewnienia tych postulatów, których domagali się uczestnicy protestów przeciwko ówczesnemu prezydentowi Wiktorowi Janukowyczowi na początku 2014 r.

„Znaczący postęp nastąpił w ciągu pięciu lat od ukraińskiej Rewolucji Godności. I wiele pozostaje do zrobienia, aby pokojowa, demokratyczna i dostatnia Ukraina, czego domagali się jej obywatele, w pełni stała się rzeczywistością” napisali we wspólnym liście, Juncker i Tusk.

„Może pan liczyć, że UE będzie mocno wspierać ukraińską drogi reform, w tym konsolidację rządów prawa, walkę z korupcją, utrzymywanie stabilności makrofinansowej i kontynuowanie niezbędnych reform w sektorze energetycznym. Może pan także liczyć na dalsze, niezmienne wsparcie UE dla ukraińskiej suwerenności, niepodległości i integralności terytorialnej”– podkreślono dalej w liście wysłanym Zełenskiemu.

Poza tymi wysokimi urzędnikami UE, zwycięstwa Zełenskiemu pogratulowali m.in. polski prezydent Andrzej Duda, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także już prywatnie, Donald Tusk oraz przywódcy państw poradzieckich, a więc: Mołdawii, Białorusi, Gruzji i Kazachstanu.

Na temat wyników wyborów prezydenckich na Ukrainie zabrał też głos rzecznik prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow, który oświadczył, że:

„Moskwa z szacunkiem odnosi się do wyboru narodu ukraińskiego – tym bardziej, że wybór ten jest nadzwyczaj wyraźny. Jednocześnie prawomocność tych wyborów została postawiona pod znakiem zapytania, gdy nie zapewniono możliwości głosowania trzem milionom obywateli Ukrainy, którzy żyją w Federacji Rosyjskiej”.

Komentując miażdżącą przewagę Zełenskiego w wyborach, Pieskow podkreślił, że jest „za wcześnie”, by mówić o gratulacjach prezydenta Rosji Władimira Putina dla Wołodymyra Zełenskiego, a także „o możliwości wspólnej pracy”.

„Należy sądzić po konkretnych czynach, konkretnych krokach”
– dodał rzecznik Kremla. A na to jak wiadomo, trzeba czasu.

Przypomnę, że po poprzednich wyborach prezydenckich na Ukrainie, które miały miejsce na wiosnę 2014 roku, a wygrał je wtedy Petro Poroszenko, Kreml w ogóle nie wystosował oficjalnych gratulacji. Oficjalny komunikat ws. wyniku tamtego głosowania Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy ogłosiła osiem dni po wyborach- a dopiero 18 dni po głosowaniu Kreml po raz pierwszy uznał oficjalnie Petro Poroszenkę prezydentem.

Natomiast w 2004 roku, gdy przywódcą Ukrainy został prozachodni Wiktor Juszczenko, Władimir Putin złożył mu gratulacje dopiero 25 dni po wyborach, gdy decyzję CKW zatwierdził ukraiński Sąd Najwyższy.

Ale w 2010 roku gratulacje napłynęły z Moskwy już dwa dni po głosowaniu, gdy ówczesny prezydent FR, Dmitrij Miedwiediew pogratulował Wiktorowi Janukowyczowi „sukcesu osiągniętego w wyborach prezydenta”.

Obecnie zaś premier Dmytrij Miedwiediew, napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych (https://www.facebook.com/Dmitry.Medvedev/, https://twitter.com/medvedevrussiae), że „wybory na Ukrainie się odbyły”, a ich rezultat „pokazał wyraźne zapotrzebowanie na nowe podejście w rozwiązywaniu problemów Ukrainy”. W komentarzach Miedwiediewa nie pojawiło się jednak nazwisko Zełenskiego jako zwycięzcy wyborów.

Na wynik wyborów na Ukrainie, jak na razie żaden oficjalny czynnik z republik donbaskich, nie zareagował na nie. Chociaż bardzo symptomatyczna jest- pierwsze od wielu miesięcy- wczoraj dokonane uwolnienie 60 więźniów i jeńców ukraińskich przez władze ŁRL.

Natomiast jeśli chodzi o samego zwycięzcę niedzielnych wyborów prezydenckich na Ukrainie, to na konferencji prasowej po ogłoszeniu wstępnych wyników powiedział, że:

„Planujemy ogromną wojnę informacyjną, by zatrzymać walki w Donbasie”– oświadczył prezydent elekt, Wołodymyr Zełenski. „Będziemy potrzebowali waszej pomocy”– zwrócił się z prośbą do obecnych na konferencji prasowej dziennikarzy.

Poza tym, Zełenski podkreślił, że rozmowy o uregulowaniu konfliktu w Donbasie nadal będą się toczyć w formacie kwartetu normandzkiego w ramach porozumień zawartych w Minsku.

„W każdym razie będziemy działali w formacie normandzkim. Będziemy kontynuowali proces miński, który będziemy resetować. Sądzę, że będą zmiany kadrowe. Będziemy iść do końca, by powstrzymać ogień, bo najważniejsze, by nasi chłopcy wrócili żywi”– oświadczył Zełenski.

Poinformował na także o tym, że spotykał się już z rodzicami ukraińskich marynarzy, którzy zostali aresztowani przez przez rosyjską straż graniczną w listopadzie ubiegłego roku w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. „Zrobię wszystko, by nasi chłopcy wrócili do domu”– zapowiedział Zełenski.

Prezydent-elekt, który podczas wystąpień publicznych mówi przeważnie po rosyjsku, lecz przechodził też czasami na słaby ukraiński, zadeklarował, iż będzie bronił statusu języka państwowego; „opowiadamy się za ustawą o języku ukraińskim”– zapewnił on.

Zełenski zapowiedział również, że po objęciu władzy dokona zmian personalnych na stanowiskach, które znajdują się w kompetencji szefa państwa. I tak, posadę straci prokurator generalny Jurij Łucenko, „Łucenko to stara ekipa. Będziemy mianować nowych ludzi i dotyczy to nie tylko Łucenki”- obiecał Zełenski.

Jak widać idą zmiany, i nie wszystkim, będzie do śmiechu, pomimo tego, że prezydentem Ukrainy został wybrany zawodowy komik telewizyjny.

Dalsze tygodnie i miesiące pokażą jak się potoczą losy Ukrainy przy tej kolejnej odsłonie władzy politycznej kraju.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (2 miny) i 82 mm (2 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (8 wystrzałów), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR „Fagot” (1 rakieta), granatników AGS-17 (20 granatów) i SPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w rejonie Doniecka, a tam w okolicach serwisu „Volvo-Center” oraz teren lotniska- na obrzeżach Doniecka, a także Mineralnoje, Wiesiełoje, Aleksandrowka i Zajczenko.

Łącznie minionej doby na terytorium DRL spadło 35 pocisków (wobec 47 z dnia poprzedniego), w wyniku czego został uszkodzony dom jednorodzinny w miejscowości Aleksandrowka przy ulicy Szewczenki nr. 20.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (26 min) i 82 mm (17 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (31 wystrzałów), granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (10 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Zołotoje-4 (09:05 i 13:45), Troiczkoje 09:15 i 13:40), Krjakowki (10:10) i Zołotoje-3 (14:35) oraz Krimskoje (18:10), w stronę: Kalinowa, Sokolników, Pierwomajska, Mołodzieżnoje i Frunzego.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów minionej doby na terytorium ŁRL spadło 113 pocisków, nie czyniąc przy tym żadnych szkód i nie powodując strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 23 квітня 2019 року.

22 квітня збройні формування Російської Федерації 14 разів порушили режим припинення вогню, з них двічі противник застосував заборонене Мінськими домовленостями озброєння – міномети калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” збройні формування Російської Федерації шість разів обстріляли позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 82 мм – поблизу населеного пункту МАР’ЇНКА;
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї – поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
двічі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населених пунктів АВДІЇВКА і ОПИТНЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник вісім разів обстріляв позиції наших захисників:
тричі з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
двічі з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї – поблизу населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
двічі з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ЗОЛОТЕ-4;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля передмістя ПОПАСНА.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув та три українських захисники отримали поранення.

Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил. За даними розвідки, 22 квітня трьох окупантів було знищено, ще сім – поранено. Також військовослужбовці Об’єднаних сил за допомогою протитанкового ракетного комплексу знешкодили ворожу бойову машину піхоти.

Від початку поточної доби противник здійснив один обстріл позицій Об’єднаних сил у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріл противника наші захисники дали адекватну відповідь. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.04.2019r.- 1416 dzień od nowego rozejmu.

 1. Cóż… jeśli ktoś zaczyna swoje oświadczenie od słów „Planujemy ogromną wojnę…” to niezależnie jaka ona będzie, czy to informacyjna czy jakakolwiek inna to nadal jest WOJNA. Natomiast te pośpieszne gratulacje ze strony wiecznie napierdolonego Junckera i przydupasa jego Tuska to jest oczywiste ustawienie do pionu nowej marionetki do przyjęcia swojej nowej roli i upewnienie się, że nie będzie robił skoków w bok.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem „dobry wujcio Ukrainy z USA” Kurt Volker opowiedział się za…”ewentualnymi przyszłymi bezpośrednimi rozmowami między Zelenskim a Putinem”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4089526-volker-podderzhal-priamoi-dyaloh-zelenskoho-y-putyna
  A oligarcha Kołomojski…
  https://korrespondent.net/ukraine/4089371-kolomoiskyi-hotov-vernutsia-v-ukraynu-posle-ohlashenyia-ytohov-vyborov
  …oraz były gubernator obwodu odeskiego, eksprezydent Gruzji Saakaszwili…
  https://korrespondent.net/ukraine/4089375-saakashvyly-ob-otkaze-vezda-poterplui-do-smeny-prezydenta
  …już „przebierają nogami” by powrócić na Ukraine.

  Polubione przez 2 ludzi

 3. W temacie wczorajszego „pożegnania” jakie urządziły pod siedzibą Prezydenta Ukrainy w Kijowie POROCHOBOTY swojemu „sponsorowi”, czyli Poroszence, a w trakcie którego m.in napadano na dziennikarzy z „antyporochowych” mediów;
  https://strana.ua/news/197879-porokhoboty-na-bankovoj-djakuvali-poroshenko-reaktsija-seti.html
  Ps. Komentarz popularnego ukraińskiego blogera i „wolontariusza ATO” Jurija Kasjanowa który szyderczo stwierdził ze teraz na cześć „Ojca Narodu” Poroszenki w każdym sklepie „Roshen” powinno pojawić sie jego „czekoladowe popiersie”, a także powinna powstać cerkiew pod wezwaniem „Świętego Cukiernika”

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT z Dalekiego Wschodu, czyli czyżby szykowało sie „nowe otwarcie” w stosunkach dyplomatycznych pomiędzy Koreą Płn., Rosją, a Japonią? Oficjalna japońska agencja „Kyodo” poinformowała ze z corocznego „raportu” szefa japońskiej dyplomacji „zniknęło” stwierdzenie o „okupowanych przez Rosję od czasów IIWŚ czterech wyspach [za Archipelagu Kuryli]” oraz sformułowanie „aby zwiększyć maksymalną presję na Koreę Północną”;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/04/23/7095522/
  Warto przy tym przypomnieć że z oficjalna wizytą w Rosji ma sie pojawić lider Korei Płn.;
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/kreml-kim-dzong-un-przybedzie-w-kwietniu-do-rosji,928766.html

  Polubione przez 2 ludzi

  • Jest akcja to jest i reakcja. Czemu Rosjanie mieliby lubić Polaków ? 🙂 Myślę, że i Panu Putinowi już zbrzydł temat Polski, „dzięki” katastrofie smoleńskiej, pobrzękiwaniu szabelką, kiedy tylko Waszyngton rozkaże. Polska też jako pierwsza zawsze wyskakuje przed szereg z propozycjami kolejnych sankcji przeciwko Rosji. Dodajmy do tego idiotyczne pomysły ze sprowadzaniem obcych wojsk tuż pod rosyjską granicę itd
   Konsekwencjami takich wrogich działań będzie rosnąca niechęć. U nas rusofobia stała się już część polskiej mentalności. Latami urabiano i nadal się urabia lemingi we wrogości przeciwko wschodniemu sąsiadowi. Trudno oczekiwać, żeby z drugiej strony była inna reakcja jak postępująca polonofobia.

   Polubione przez 4 ludzi

 5. To chyba jakiś senny koszmar…
  https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/190429885-200-ksiazek-zniknelo-z-biblioteki-Powodem-stereotypy-plciowe.html
  Cytat Jak informuje „The Guardian”, biblioteka szkoły Taber, składająca się z około 600 książek dla najmłodszych dzieci, została przejrzana w ramach projektu mającego na celu odnalezienie ukrytych treści seksistowskich. Po sprawdzeniu zbiorów stwierdzono, że 30 proc. znajdujących się tam książek „miało silne stereotypy i nie miało wartości pedagogicznej”…Wśród nich znalazło się kilka wersji opowiadań o Czerwonym Kapturku i historia o Śpiącej Królewnie. Z półek usunięte zostały również niektóre książki poświęcone legendzie o św. Jerzym”
  Ps. Już wkrótce na ulicach miast UE bedziemy chyba mieli „451° Fahrenheita” w ‚realu”…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/451_stopni_Fahrenheita

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwa powyborczy „odlot ze swoich stanowisk” ukraińskich gubernatorów, tym razem ‚odmeldowali się” gubernatorzy obwodów lwowskiego oraz tarnopolskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4089599-lvovskyi-hubernator-rasskazal-pochemu-ushel-v-otstavku
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4089692-ternopolskyi-hubernator-reshyl-uvolytsia
  A rzecznik sztabu wyborczego prezydenta – elekta Wołodymyra Zelenskiego ogłosił ze jest gotów do współpracy z obecnym premierem Ukrainy Hrojsmanem;
  https://strana.ua/news/197979-u-zelenskoho-zajavili-chto-budushchij-prezident-hotov-sotrudnichat-s-hrojsmanom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie zakończonych na Ukrainie wyborów prezydenckich, obserwatorzy z działajacej w tym kraju Misji OBWE pochwalili władze w Kijowie za „dobre przeprowadzenie wyborów” oraz poinformowali że nie odnotowali żadnych faktów wskazujacych by w wybory „wmieszała sie Rosja”;
  https://strana.ua/news/197944-nabljudateli-obse-zajavili-chto-rossija-naprjamuju-ne-vmeshivalas-v-prezidentskie-vybory-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, kolejna „odsłona” sprawy zastrzelenia w Kijowie w marcu 2017 roku (przez „weterana ATO”) „zbiegłego” z Rosji byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa. Tym razem wdowa po nim również była rosyjska parlamentarzystka i artystka Maria Maksakowa o zlecenie „likwidacji” Woronienkowa oskarżyła nie rosyjską FSB, ani swojego byłego męża rosyjskiego „wora w zakonie” Tiurina, a rosyjskiego biznesmena Denisa Panaitowa, z którym mieli oni (tzn. Maksakowa i Woronienkow) robić interesy na kijowskim rynku nieruchomości;
  https://strana.ua/news/197961-marija-maksakova-oproverhla-versiju-lutsenko-ob-ubijstve-voronenkova-chto-eto-oznachaet.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Nieoczekiwany ‚cios” dogorywajacemu Poroszence zadaje lider Socjalistycznej Partii Ukrainy Ilja Kiwa („weteran ATO”, były szef departmentu d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji) który złożył w sadzie pozew o uznanie za nieważne, ponieważ przeprowadzone z naruszeniem prawa, „prywatyzacji” kijowskiej fabryki cukierków im Karola Marksa w 1996 roku w wyniku czego została ona przejęta przez należąca do Poroszenki firme „Roshen”;
  https://strana.ua/news/197960-kiva-khochet-priznat-nezakonnoj-privatizatsiju-fabriki-roshen-v-kieve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Kolejna odsłona wojny handlowej między Ukrainą a FR
  Jeszcze dwa lata temu prężnie rozwijające się cukrownie na Ukrainie były przykładem „sukcesu”. Obecnie sektor zaczyna się zmagać z poważnymi trudnościami. Rolnicy z Ukrainy zaprzestali produkcji buraków cukrowych.
  https://www.unian.info/economics/10528203-areas-under-sugar-beet-crops-in-ukraine-may-shrink-by-quarter-in-2019.html
  Powodem jest niższa marża (w przeliczeniu na hektar) niż w przypadku zbóż czy oleju z słonecznika.
  Niskie przychody sa zas spowodowane zalewem rynku przez cukier z…Rosji.
  http://www.farmer.pl/agroskop/analizy-i-komentarze/rosja-rosnie-eksport-cukru,74175.html
  http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/okopowe/ukraina-wyprodukowala-mniej-cukru-w-sezonie-2018-2019,83886.html
  Nie jest to jedyny segment ukraińskiego rolnictwa narażony na „ataki” ze strony FR. Moskwa od czasu wejścia sankcji wyłożyła na odbudowę rolnictwa gigantyczne kwoty i obecnie może się już pochwalić pewnymi sukcesami. Dzięki zręcznej polityce zagranicznej rolnicy z FR zyskali nowe rynki zbytu i wyparli konkurencję (min z Ukrainy).
  http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/w-sezonie-2018-2019-rosja-wyeksportuje-40-mln-ton-zboz,84238.html
  http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/rosliny-oleiste/rosja-eksportuje-znacznie-wiecej-slonecznika-w-sezonie-2018-2019,85398.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Już po wyborach i zwycięzca powinien świętować. Niemniej przed nowym „sługą narodu” stoi poważne zadanie. Musi utrzymać wzrost gospodarczy i znaleźć środki na spłatę gigantycznego zadłużenia (20 miliardów $ do oddania w 2019 i 2020 roku).
  Takich środków nie sposób uzyskać z prywatnego sektora. Koszt pożyczek to około 10% w skali roku ,stanowczo zbyt dużo by budżet Ukrainy mógł to brzemię udźwignąć. Ratunkiem może być MFW, ale ta instytucja (jej liderzy) ma dość ciągłego łamania umów/ustaleń przez stronę ukraińska i żąda natychmiastowych działań (min cofniecie moratorium na sprzedaż ziemi).
  Trwa kampania parlamentarna więc na szybki przełom w sprawie nie ma co liczyć. Liderzy beda czekac, walczyć o wpływy a cenny czas będzie uciekać.
  https://www.unian.info/economics/10526268-president-elect-volodymyr-zelensky-face-to-face-with-old-economic-problems.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.