Wojna domowa na Ukrainie 24.04.2019r.- 1417 dzień od nowego rozejmu.


Były szef rosyjskiego resortu dyplomacji, Igor Iwanow wyraził opinię, że zakończenie ukraińskiej kampanii wyborczej „może tchnąć nowe życie w uregulowanie kryzysu na wschodzie kraju”.

W poniedziałek (22 kwietnia), Igor Iwanow opublikował w gazecie „Kommiersant” artykuł pd znamiennym tytułem „Pomóż Ukrainie, pomożesz sobie”, w którym omówił sytuację na Ukrainie po wygraniu wyborów prezydenckich przez Wołodomyra Zełenskiego.

Poniżej obszerne streszczenie tego artykułu:

„Początek nowego cyklu politycznego w Kijowie był bardzo oczekiwany przez wielu. Przez jednych- z nadzieją, przez innych- z przerażeniem. Niektórzy opowiadali się za utrzymaniem stabilności za wszelką cenę, inni nalegali na zmiany. Wreszcie ukraiński maraton wyborczy dobiegł końca, naród ukraiński dokonał wyboru.

Jest całkowicie oczywiste, że nie ma podstaw, by oczekiwać szybkich zmian na lepsze w sytuacji wewnętrznej i międzynarodowej w jakiej znalazła się Ukraina. W ostatnich latach, zarówno na samej Ukrainie, jak i wokół niej, powstało tak wiele problemów, że ich rozwiązanie wymaga znacznego trudu i czasu. Jest bardzo poważny egzamin dojrzałości ukraińskiego społeczeństwa i jego elity politycznej.

Oczywiste jest, że w obecnym wewnętrznym ustroju politycznym Ukrainie będzie niezmiernie trudna wyjść z kryzysu, bez względu na wysiłki prezydenta jaki jego zespołu wspomagającego te wysiłki. Oznacza to, że potrzebne będzie aktywne międzynarodowe wsparcie, aby ustabilizować sytuację na Ukrainie, przezwyciężyć obecny kryzys i skonsolidować społeczeństwo wokół pilnych zadań rozwojowych.

Wiadome jest, że między Rosją a wiodącymi państwami zachodnimi pozostają poważne rozbieżności w ocenie kryzysu ukraińskiego- jego przyczyn, natury i sił napędowych. Niektóre z tych nieporozumień będzie bardzo trudno do przezwyciężyć, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Niemniej jednak jest absolutnie jasne, że zarówno Rosja, jak i Zachód powinny być bardzo zainteresowane zmniejszeniem napięć wokół Ukrainy, zainicjowaniem konstruktywnego dialogu politycznego w kwestiach związanych z tym kryzysem. Ogólnie w ostatecznym rozrachunku chodzi nie tylko o Ukrainę, ale także o fundamentalne podstawy bezpieczeństwa europejskiego i euroatlantyckiego, które rozpadają się na naszych oczach.

Rosja i Zachód mają doświadczenie takiego dialogu, choć w tej chwili bardzo ograniczone. Stworzenie normańskiego mechanizmu negocjacyjnego w celu zażegnania dalszego konfliktu na Ukrainie i rozpoczęcie procesu w Mińsku pokazało, że tylko dzięki dialogowi można osiągnąć porozumienie, które z kolei pozwoli nam osiągnąć pokój. Proces w Mińsku jest często krytykowany za zbyt powolne posuwanie się naprzód, za liczne opóźnienia i niepowodzenia w realizacji osiągniętych porozumień, ale w ciągu ostatnich czterech lat nie pojawiła się żadna pryncypialna alternatywa dla tego procesu negocjacji.

W tym celu konieczne jest bezzwłoczne rozpoczęcie wspólnych prac nad intensyfikacją międzynarodowych wysiłków na rzecz rozwiązania kryzysu ukraińskiego. W szczególności ważne byłoby jak najszybsze zwołanie spotkania „Grupy Normandzkiej”. Kilka praktycznych uwag można przedstawić do dyskusji na temat „Normandzkiego Formatu”.

Po pierwsze, czas przełożyć kwestię rozszerzenia grupy na praktyczny plan. Byłoby słuszne i uzasadnione zaproszenie przedstawicieli Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. To zjednoczyłoby wysiłki zewnętrznych graczy, uniknięto by niepotrzebnej konkurencji i dublowania się.

Po drugie, na spotkaniu możliwe będzie wysłuchanie Prezydenta Ukrainy w sprawie priorytetowych kroków przywództwa tego kraju w celu przezwyciężenia kryzysu społeczno-gospodarczego i określenia obszarów, w których pomoc międzynarodowa jest szczególnie pożądana. Dyskusja ta byłaby pierwszym krokiem w kierunku utworzenia międzynarodowej koalicji pomocy dla Ukrainy, przede wszystkim w odbudowie po konflikcie na wschodzie kraju.

Po trzecie, wydaje się wskazane uzgodnienie utworzenia grupy kontaktowej wysokiego szczebla (specjalnych przedstawicieli prezydentów lub wiceministrów spraw zagranicznych), która stale monitorowałaby rozwój sytuacji na Ukrainie i bezzwłocznie przedstawiała propozycje możliwych wspólnych działań. To doświadczenie zostało wykorzystane podczas kryzysu w Bośni i pokazało jego skuteczność.

Rozszerzenie formatu „grupy normandzkiej” i ustanowienie w jej ramach konstruktywnych prac nad kryzysem ukraińskim może mieć bardziej dalekosiężne konsekwencje. W szczególności możliwe byłoby z czasem zastanowienie się nad rozszerzeniem programu spotkań- w celu uwzględnienia w nim innych europejskich kwestii bezpieczeństwa.

Oczywiście bez znaczących postępów w kierunku ukraińskim trudno jest pójść naprzód w kierunku nowej europejskiej architektury bezpieczeństwa. Ale ostateczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego jest niemożliwe do osiągnięcia bez wzajemnej zgody Wschodu i Zachodu w sprawie fundamentów nowego systemu bezpieczeństwa na naszym wspólnym kontynencie. Zatem dyskusje na temat ukraińskiego i szerszego europejskiego programu powinny być równoległe, a nie sekwencyjne, powinien być to stały proces.

Najważniejsze, to uświadomić sobie wartość obecnej chwili. Kryzys ukraiński pogrążył w głębokim kryzysie cały system stosunków między Rosją a Zachodem. Przez pięć lat blokowało to wszelką znaczącą współpracę między Moskwą a zachodnimi stolicami, chociaż pilna potrzeba takiej współpracy była i pozostaje oczywista dla obu stron. Teraz jest szansa, aby wspólnie pomagając Ukrainie, zacząć stopniowo wychodzić z tego niebezpiecznego kryzysu dla wszystkich.”

https://pl.wikipedia.org/wiki/Igor_Iwanow_(polityk),

https://www.kommersant.ru/doc/3952161,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (2 miny) i 82 mm (5 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów), granatników AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwanie terytorium DRL trwało z przerwami w godzinach, od 06:10 do 22:00. W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 99 pocisków, wobec 35 z dnia poprzedniego.

Ostrzał prowadzono wyłącznie w rejonie Doniecka; osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz przedmieścia Wasilewki, Spartakusa i Mineralnoje.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (53 miny) i 82 mm (10 min) oraz granatników AGS-17 (15 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwanie prowadzono z kierunku: Mironowskiego (06:15 i 09:10), Troiczkoje (07:50, 12:05 i 15:30) oraz Krimskoje (16:20) i Popasnej (20:00), w stronę: Wiesiełogorowki, Kalinowa i Frunzego. Strat i szkód, jak dotąd nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 24 квітня 2019 року.

23 квітня збройні формування Російської Федерації дев’ять разів порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 та 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” збройні формування Російської Федерації сім разів обстріляли позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі села ГНУТОВЕ;
з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – двічі в районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ;
з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – біля міста МАР’ЇНКА;
двічі – з станкових протитанкових гранатометів – біля населених пунктів БОГДАНІВКА і ЧЕРМАЛИК;
з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ПІСКИ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник двічі обстріляв позиції наших захисників:
з великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з автоматичної стрілецької та снайперської зброї – поблизу населеного пункту ПІВДЕННЕ.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, один український захисник отримав поранення.
Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил. За даними розвідки, 23 квітня чотирьох окупантів було знищено, ще чотири – поранено.

Від початку поточної доби противник здійснив один обстріл позицій Об’єднаних сил у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” поблизу населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ з автоматичних станкових гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріл противника наші захисники дали адекватну відповідь. Втрати окупантів уточнюються.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu Spartakusa k. Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.04.2019r.- 1417 dzień od nowego rozejmu.

 1. Zamiast „dyplomacji kanonierek” teraz bedzie ‚dyplomacja lotniskowców”, czyli Ambasador USA w Rosji John Huntsman zdradza czym jest grupa lotniskowców US Navy na Morzu Śródziemnym. Według amerykańskiego dyplomaty jest to ‚środki dialogu służace poprawie relacji amerykańsko – rosyjskich” gdyż każdy lotniskowiec to „sto tysięcy ton międzynarodowej dyplomacji”…
  https://www.mk.ru/politics/2019/04/24/posol-ssha-pripugnul-rossiyu-amerikanskimi-avianoscami-v-sredizemnom-more.html
  Ps. Jak widać warto sie jednak uczyć historii, gdyż stale sie powtarza…
  http://archiwum.rp.pl/artykul/1007435-Dyplomacja-kanonierek.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, w Kijowie policja zatrzymała „bande handlarzy narkotyków – obcokrajowców” u których znaleziono 300 kg heroiny;
  https://strana.ua/news/198075-v-kieve-zaderzhali-inostrantsev-s-300-kilohrammami-heroina.html
  ‚Ukraińskie FBI”, czyli Państwowe Biuro Śledcze prowadzi sledztwo w Sumach w sprawie śmierci mężczyzny w policyjnym radiowozie. Ukromedia informują że dwójka funkcjonariuszy tamtejszej policji podejrzana jest o dokonanie zabójstwa;
  https://strana.ua/news/198090-hbr-rassleduet-smert-muzhchiny-v-avtomobile-patrulnoj-politsii-v-sumakh.html
  Z jednego ze skansenów w obwodzie czernichowskim NN sprawcy skradli…starą drewnianą toaletę (tzw. sławojkę) na której „restaurację” pieniądze przekazało ONZ…
  https://strana.ua/news/198043-video-v-landshaftnom-parke-pod-chernihovom-ukrali-staruju-tualetnuju-budku-postroennuju-za-denhi-oon.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Punkt 2 z cytowanego artykułu jest sensowny (choć dotyczy jedynie pomocy po ZAKOŃCZENIU konfliktu), punkt 3 mniej sensowny ale akceptowalny, w pierwszym w mojej ocenie chodzi jedynie o przedłużenie status quo konfliktu.
  Summa summarum – lanie wody i bzdet.

  Polubione przez 2 ludzi

 4. „Powyborcze różności”. W ukraińskim parlamencie, czyli Radzie Najwyższej, jeden z deputowanych rozpoczął zbiórke podpisów za odwołaniem ze stanowiska obecnego przewodniczącego Andrija Parubija. Do rozpatrzenia petycji przez parlament potrzebne jest zebranie co najmniej 150 podpisów deputowanych;
  https://strana.ua/news/198033-apparat-rady-vydal-pisarenko-podpisnye-listy-dlja-otstavki-spikera-parubija.html
  Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz tymczasem zapowiedział że chciałby powrócić na Ukraine po oficjalnym zaprzysiężeniu na urząd Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego, a reprezentujacy go prawnicy wyrazili nadzieję że po zmianie władz w Kijowie ich klient zostanie oczyszczony z ciążących na nim zarzutów oraz zostana anulowane wyroki jakie już zapadły;
  https://strana.ua/news/198066-janukovich-khochet-vernutsja-v-ukrainu-posle-inauhuratsii-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, czyli ukraiński portal „Strana.ua” o „zniżeniu cen gazu dla Ukraińców” jakie zapowiadają władze w Kijowie juz od maja tego roku. Jak sie okazuje, „NIE WSZYSTKO JEST TAK JEDNOZNACZNE JAK SIE NA PIERWSZY RZUT OKA WYDAJE”, czyli przy „zniżce” ok. 30 kopiejek i tak każda „ukraińska rodzina” będzie musiała do gazu ‚dopłacić” ok. 4 hrywny, a przy tym 400 tysięcy „ukraińskich rodzin” zostanie pozbawionych jakichkolwiek „zniżek” i „dopłat” (jak to określaja na Ukrainie „subsydiów”) do cen gazu jakie do tej pory im przysługiwały;
  https://strana.ua/articles/analysis/197997-kak-pravitelstvo-perepisalo-tseny-na-haz-dlja-naselenija-i-prichem-tut-zelenskij.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W związku z decyzją Prezydenta Rosji, rozległ się „kwik” w Kijowie, ze strony „dyplomatoła” Klimkina..
  https://www.unian.net/politics/10529667-klimkin-prizval-ukraincev-v-ordlo-ne-prinimat-rossiyskie-pasporta.html
  …oraz „generalissimusa” Poroszenki którzy m.in wezwali mieszkańców „terytoriów okupowanych” na Donbasie, czyli jak nazywane sa w Kijowie republiki, by nie przyjmowali rosyjskich paszportów;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4090153-poroshenko-otreahyroval-na-ukaz-putyna-po-pasportam
  „Odreagowała” także Ambasada USA na Ukrainie, która wyraziła „poparcie dla suwerenności oraz integralności terytorialnej Ukrainy” nazywając działanie Rosji „absurdalnym i destabilizujacym sytuację”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4090158-posolstvo-ssha-osudylo-ukaz-putyna-po-pasportam

  Polubione przez 3 ludzi

  • Będzie podobnie jak z wręczeniem paszportów mieszkańcom półwyspu krymskiego. Większość obywateli z radością złoży wniosek o nowy paszport.
   P.S sadze ,ze decyzja władz FR wynika w głównej mierze z chęci pomocy emerytom i inwalidom wojennym. Rosyjski paszport =przywileje emerytalne i darmowa służba zdrowia w FR.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciąg dalszy skandalu z bratem lidera ukraińskiego ugrupowania „Front Ludowy” (wchodzącego w skłąd koalicji parlamentarnej rządzącej Ukrainą) Maksyma Burbaka. Nie dość że jego brat jeździ sobie „w tę i we w tę” na „okupowany” (wg Kijowa) Krym to jeszcze okazało sie ze rodzina jego brata już od 2015 roku posiada rosyjskie paszporty…
  https://strana.ua/news/198092-portnov-rasskazal-kak-semja-burbaka-poluchala-v-krymu-rossijskie-pasporta.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Takie ogniska separatyzmu były już likwidowane w 2014 i 2015 roku. Jeszcze niedawno opiniotwórcze gazety na Ukrainie teoretyzowały czy włączenie Ukrainy do Polski spowodowałoby, ze kraj stałby się częścią NATO i UE 🙂
   Ze swej strony-jestem stanowczo na NIE by sponsorować neobanderowców. Ostatnie wyniki wyborów dobitnie wykazały, że obwód lwowski ma największe odsetek czynnych wielbicieli Bandery.

   Polubione przez 3 ludzi

   • „Ostatnie wyniki wyborów dobitnie wykazały, że obwód lwowski ma największe odsetek czynnych wielbicieli Bandery”- czyli wszystko po staremu.

    Ciekawe za jaki czas dokonali by masowego riezania, ale tym razem np. mieszkańców Ściany Wschodniej w Polsce?

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 8. Przypomnieli o sobie rosyjscy prankerzy „Wowan” i „Leksus” którzy tym razem, przedstawiając się jako ‚Wołodymyr Zelenskij”, „porobili”…prezydenta Francji Macrona. Jeden z prankerów przedstawiając sie jako „Zelenskij” miał m.in powiedzieć Macronowi ze uzyskując poparcie 73 % ukraińskich wyborców „czuje sie prawie jak Putin”;
  https://strana.ua/news/198159-rossijskie-prankery-vovan-i-leksus-razyhrali-makrona-ot-imeni-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.