Wojna domowa na Ukrainie 25.04.2019r.- 1418 dzień oo nowego rozejmu.


Władimir Putin podpisał wczoraj (24 kwietnia) dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie. „Wnioski o obywatelstwo powinny być rozpatrywane nie dłużej niż trzy miesiące„- postanowiono w dekrecie podpisanym przez prezydenta Rosji.

W treści ukazu opublikowanego na stronie internetowej Kremla, napisano, że „osoby stale mieszkające na terytoriach poszczególnych rejonów obwodu donieckiego i ługańskiego mają prawo zwrócić się z wnioskami o nadanie obywatelstwa Federacji Rosyjskiej w trybie uproszczonym.

Wnioski te mieszkańcy Donbasu będą mogli składać do organów terytorialnych MSW Rosji; wykaz tych organów ma jeszcze zostać ogłoszony. Wśród dokumentów dołączonych do wniosku powinien znajdować się m.in. dowód tożsamości z adnotacją o zameldowaniu na terenie obwodu donieckiego lub ługańskiego.

Dekret zawiera również polecenie dla rosyjskich resortów i służb, tj. MSW, MSZ, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) i dla szefów regionów, w których działać będą oddziały MSW przyjmujące wnioski o obywatelstwo, by podjęły stosowne kroki w celu realizacji dekretu.

W dekrecie napisano także, że decyzję podjęto „w celu obrony praw i swobód człowieka i obywatela”.

Doradca prezydenta Rosji- Władisław Surkow, będący architektem polityki wobec Ukrainy, określił decyzję o uproszczeniu obywatelstwa jako „nieuniknioną i sprawiedliwą”. W wypowiedzi dla agencji TASS Surkow oświadczył, że „jest to powinność Rosji wobec ludzi mówiących i myślących po rosyjsku, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji z powodu represyjnych działań reżimu w Kijowie”.

A nie jest to jakiś błahy problem bo dotyczy aż, zamieszkuje około 3,7 mln ludności rosyjskojęzycznej zamieszkującej republiki donbaskie.

Decyzja o uproszczeniu uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców Donbasu zbiega się z zakończeniem na Ukrainie wyborów prezydenckich, które wygrał w cuglach zawodowy komik- Wołodymyr Zełenski.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ocenił, że „na płaszczyźnie zrozumienia podejścia prezydenta elekta Ukrainy do podstawowych kwestii w agendzie stosunków dwustronnych” jest wile niejasności, jak to określił; „wiele białych plam”.

Dekret podpisany przez prezydenta Władymira Putina zbiega się też ze zmianami personalnymi w administracji rosyjskiego prezydenta. Za politykę wobec republik w Donbasie orraz Abchazji i Osetii Południowej- odpowiadać będzie teraz Aleksiej Fiłatow. Wcześniej funkcję tę pełnił Oleg Goworun.

Pod koniec marca weszły w życie w Rosji poprawki do ustawy o obywatelstwie Federacji Rosyjskiej, które pozwalają prezydentowi na określanie kategorii osób, mających prawo do uzyskania obywatelstwa tego kraju według uproszczonej procedury. Uproszczony tryb uzyskania obywatelstwa nie wymaga zdawania egzaminu i pobytu na terytorium Rosji przez okres powyżej pięciu lat.

Szef ukraińskiego MSZ oświadczył oburzony, że:

„Decyzja Rosji o przyznawaniu swojego obywatelstwa mieszkańcom tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie jest kolejnym etapem okupacji tego regionu”– powiedział wczoraj minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

Następnie rozwinął tą swoją myśl na oficjalnej stronie na Twitterze pisząc, że:

„Decyzja Federacji Rosyjskiej o wydawaniu paszportów na okupowanych terytoriach ukraińskich jest kontynuacją agresji i ingerencją w sprawy wewnętrzne. Jest to nowy paszportowy etap okupacji Donbasu”.

Jak widać, można również prowadzić „okupację” za pomocą paszportów, no ale takie cuda tylko na Ukrainie 🙂

Poza tym, stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ, Wołodymyr Jelczenko poinformował, że Kijów już zwrócił się w tej sprawie do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Tylko nie wiadomo, w jakim celu?

Czyż nie jest wewnętrzną sprawą kraju jego chęć przyznawania w trybie uproszczonym obywatelstwa?

Dlatego też, specjalny przedstawiciel USA ds. Ukrainy Kurt Volker, podszedł do problemu z innej beczki, mówiąc, że „decyzja Rosji o uproszczonym nadawaniu obywatelstwa mieszkańcom zajętego przez wspieranych przez Moskwę separatystów ukraińskiego Donbasu podważa porozumienia mińskie”.

„Donbas jest ukraiński i żyjący tam ludzie– niezależnie od języka, który preferują– są Ukraińcami. Decyzja Rosji o wydawaniu paszportów jest wysoce prowokacyjna (…) i podważa wysiłki na rzecz implementacji porozumień mińskich oraz powrotu Donbasu pod kontrolę Ukrainy” napisał Volker na Facebooku.

No tak, ale nikt nikogo nie przymusza do tego, aby wystąpił o przyznanie mu obywatelstwa rosyjskiego. Zrobią to tylko ci, którzy będą mieli na to ochotę.

Nie wiadomo też, dlaczego niby decyzja prezydenta Rosji o nadawaniu w trybie przyspieszonym rosyjskiego obywatelstwa miałaby podważać wysiłki na rzecz wdrażania porozumień mińskich?

Co ma jedno do drugiego?

Każde suwerenne państwo, nie musi pytać się innych krajów o zgodę na to, komu i w jaki sposób nada obywatelstwo swojego kraju.

Jak sądzić można, decyzja ta jest bez wątpienia podyktowana wyłącznie przyczynami humanitarnymi, bo na ludność zamieszkującą wolną część Donbasu, władze w Kijowie zapisały już krzyżyk. Nie dość tego, terroryzując ją codziennymi prowokacjami zbrojnymi i poddając całemu szeregowi różnych opresji, coraz bardziej oddalają tą ludność od myśli, że mogli by oni mieszkań w tak nieprzyjaznym im kraju, jakim jest obecna Ukraina.

Zresztą, stosunek do mniejszości narodowych oraz ustawa o języku, chyba same mówią za siebie. Czy coś jeszcze trzeba dodawać?

W tym kontekście wrogości kijowskiego reżymu wobec mniejszości etnicznych Ukrainy, wpisuje się także jego polityka wobec Polski i Polaków, a także miejsc pamięci narodowych, jaką stosuje on wobec nas. U nas też, przecież na gwałt zaczęto wydawać każdemu mieszkańcowi Ukrainy, który chciałby zamieszkać w Polsce tzw. „Kartę Polaka”, czy to również jest wrogim krokiem wobec Ukrainy? Jakoś w tym przypadku Kijów nie wznosi larum pod niebiosa, a Kurt Volker, nawet przez chwilę nie zajmie się tym bliźniaczym problemem.

Wniosek z tego jest taki, że jak zwykle kolejny już raz propaganda wroga Rosji wykorzystuje wobec niej jej działania mające na celu ochronę dobra swoich obywateli jak i rosyjskojęzycznej mniejszości żyjącej poza granicami kraju.
W tym miejscu jeszcze dodam, że na Ukrainie nie żyją tylko w Donbasie ludzie posługujący się jako swoją mową rodzinną, językiem rosyjskim i uważający się za Rosjan, ale jest ich tam niemal połowa ludności Ukrainy, w obecnym jej kształcie terytorialnym.

http://kremlin.ru/acts/news/60358,

https://twitter.com/pavloklimkin,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (27 min) i 82 mm (6 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (40 wystrzałów), granatników; AGS-17 (54 granaty), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały z przerwami prowadzone były wo godzinach, od 06:20 do 21:00, i w tym czasie ostrzelane zostały następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo), okolice Doniecka (teren koło serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkalnego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Mineralnoje, Spartakus i Wiesiełoje), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk i Oktiabr).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 137 pocisków (wobec 99 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie domu i dwóch znajdujących się przy nim samochodów przy ulicy Grzybnej nr. 3 w Dokuczajewsku.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (22 pociski), moździerzy kaliber 120 (40 min) i 82 mm (13 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów), granatników AGS-17 (87 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Troiczkoje (15:20, 17:10 i 18:10 oraz 18:55), Nowoaleksandrowki (14:40) i Lugańskoje (19:050, w stronę: Kalinowa, Kalinowa-Borszcziewatoje i Łogwinowa.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium ŁRL spadło aż 167 pocisków.

Strat i szkód jak dotąd nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 25 квітня 2019 року.

24 квітня збройні формування Російської Федерації 14 разів порушили режим припинення вогню, з них вісім разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” збройні формування Російської Федерації шість разів обстріляли позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 120 мм – біля населеного пункту МИКОЛАЇВКА;
двічі з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населених пунктів АВДІЇВКА і ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ;
двічі з великокаліберних кулеметів – поблизу населених пунктів НОВОГНАТІВКА та ВОДЯНЕ;
з стрілецької зброї – в районі міста МАР’ЇНКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник вісім разів обстріляв позиції наших захисників:
чотири рази з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм – біля населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
з мінометів калібру 120 мм – біля населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ;
двічі з мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї – в районі населених пунктів ПОПАСНА і ШУМИ;
з автоматичних станкових гранатометів, – поблизу населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил. За даними розвідки, 24 квітня двох окупантів було знищено, ще трьох – поранено.

Від початку поточної доби противник здійснив три обстріли позицій Об’єднаних сил у районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”:
з гранатометів різних систем – поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ;
двічі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі села ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріл противника наші захисники дали адекватну відповідь. Втрати окупантів уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze dwie krótkie relacje filmowe ze wsi ALeksandrowka na zachodnich obrzeżach Doniecka:

I z Jelenowki, na południowy-zachód od Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.04.2019r.- 1418 dzień oo nowego rozejmu.

 1. Świetne podsumowanie i celne uwagi, które aż korci, żeby skierować je na twittera Volkera i Klimkina 🙂 Normalnie szach i mat 🙂
  Cieszy, że mieszkańcy Donbasu w końcu doczekali się dnia, w którym dostali prawo do uzyskania rosyjskiego obywatelstwa. Nie na darmo przelali krew obrońcy Donbasu.
  I gdzie są teraz ci co twierdzili, że Rosja porzuci Donbas ?

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem „proporoszenkowa” większość w ukraińskim parlamencie chce przyjąć „pakiet ustaw” m.in z krytykowaną (także przez „zachodnich partnerów”) „totalną ukrainizacją” na czele, dopóki „generalissimus” Poroszenko sprawuje swój urząd (w linku „transmisja na żywo” z obrad Rady Najwyższej);
  https://strana.ua/news/198279-verkhovnaja-rada-prinimaet-zakony-ob-ukrainizatsii-i-zelenskom-onlajn-transljatsija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie „wielkich powrotów” na Ukrainę, których zapowiedzi pojawiły sie przed i po zwycięstwie Wołodymyra Zelenskiego. ‚Micho” Saakaszwili stwierdził ze na razie „mu się nie spieszy do powrotu” oraz że „poczeka na orzeczenie ukrainskiego sądu w sprawie umozliwienia mu powrotu”;
  https://strana.ua/news/198244-saakashvili-rasskazal-kohda-sobiraetsja-v-ukrainu.html
  W podobnym „stylu” wypowiedział się popularny ukraiński bloger Anatolij Szarij który od 8 lat przebywa na „wychodźstwie politycznym w UE”, który stwierdził że już przywykł do „normalności” panujacej w UE i do wygodnego życia, a takze że na Ukrainie nie ma juz po prostu do czego wracać;
  https://strana.ua/news/198243-sharij-rasskazal-pochemu-ne-mozhet-vernutsja-v-ukrainu.html
  Z kolei były ukraiński parlamentarzysta Ołeksandr Oniszczenko, który nazywany był „skarbnikiem Poroszenki” gdyż z jego polecenia zajmował się przekupywaniem parlamnetarzystów i który zbiegł do UE, poinformował ze jest gotów wrócić na Ukrainę by opowiedzieć o korupcji swojego byłego „pryncypała”;
  https://strana.ua/news/198239-onishchenko-sobiraetsja-vernutsja-v-ukrainu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Sypie się” kolejna polityczna prowokacja zorganizowana przez obecne władze w Kijowie, czyli tzw. zabójstwo (a nastepnie „ozywienie” przez SBU) Arkadija Babczenki „opozycyjnego rosyjskiego dziennikarza” przebywajacego na Ukrainie. Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała że dopuszcza możliwość „apelacji” że strony głównego oskarżonego, a nawet spodziewa sie że może on zostać wypuszczony na wolność decyzją sądu;
  https://strana.ua/news/198287-borisa-hermana-mohut-osvobodit-dosrochno-prokuratura-mozhet-obzhalovat-eto-reshenie.html
  I jeszcze w temacie innego słynnego „śledztwa” na Ukrainie. Pojawiły sie informacje że głównemu podejrzanemu w sprawie o zlecenie dokonania napadu na aktywistkę z Chersonia Katerinę Handziuk (który doprowadził do jej smierci), przewodniczącemu rady obwodu chersońskiego Władisławowi Manherowi (byłemu członkowi „Batkiwszczyny”) zmieniono zarzuty na „lżejsze”. Do tej pory Manherowi stawiono m.in zarzut zorganizowania morderstwa i zabójstwa z premedytacją zagrożony karę od 10 lat do dożywocia, a obecnie ma zarzut zlecenia pobicia zagrożony maksymalnie kara 10 lat więzienia;
  https://strana.ua/news/198250-hlave-khersonskoho-oblsoveta-manheru-po-delu-handzjuk-smenili-podozrenie-na-bolee-mjahkoe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, czyli kolejna szajka handlarzy narkotyków zatrzymana w Kijowie. W jej skład wchodziło 12 osób w tym „byli oraz obecni” funkcjonariusze ukraińskiej policji;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4090352-v-kyeve-zaderzhaly-bandu-narkotorhovtsev-v-kotoruui-vkhodyly-polytseiskye
  Masowymi protestami na całym terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy grożą ‚uchodźcy z Donbasu”, którzy domagaja sie od władz w Kijowie ostatecznego uregulowania ich statusu prawnego, przyznania im pomocy finansowej oraz odszkodowań za utracony majątek ze strony władz ukraińskich, a także wywiazania sie z obietnic by wypłacac świadczenia przynależne emerytom i rencistom pochodzącym z Donbasu bez względu na to gdzie obecnie przebywają;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4090314-pereselentsy-hroziat-masshtabnymy-protestamy

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwa tymczasem „walka z oligarchami” na Ukrainie, co jest jednym z wymogów stawianych przez „partnerów zachodnich”, czyli pojawiły sie informacje że ukraiński Komitet Antymonopolowy po głosowaniu zezwolił najbogatszemu ukraińskiemu oligarsze Rinatowi Achmetowowi na (oficjalne) przejęcie kontroli nad 35 % obwodowych sieci energetycznych, dzieki wejsciu w posiadanie posiadanie przedsiębiorstw energetycznych z obwodów kijowskiego oraz odeskiego. Oprócz tego Achmetow ma pod swoja kontrolą 80 % wydobycia węgla używanego w ukraińskich elektrowniach i elektrociepłowniach oraz 80 % sieci ciepłowniczej, a takze pełna kontrolę nad importem oraz eksportem energii elektrycznej z Ukrainy;
  https://strana.ua/news/198320-rinat-akhmetov-poluchil-kontrol-nad-35-oblenerho-ukrainy.html
  Ps. Rinat „dojada” ile jeszcze może, zanim wróci „Benia” Kołomojski i mu „posprząta stół”…
  https://i0.wp.com/euromaidanpress.com/wp-content/uploads/2016/04/Oligarchs_Ukraine.EuromaidanPress-1.jpg?resize=362%2C320

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość”
   George Orwell – „Rok 1984”

   przyszłość, przeszłość, teraźniejszość, władza, totalitaryzm, propaganda

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Marcin Przydacz, który zastąpił Bartosza Cichockiego na stanowisku wiceministra spraw zagranicznych ds. wschodnich, udzielił w piątek Polskiej Agencji Prasowej wywiadu, w którym omówił główne priorytety polskiej polityki wschodniej. W wywiadzie padła propozycja zniesienia opłat roamingowych przy rozmowach z krajami Partnerstwa Wschodniego, na czym skorzystaliby głównie Ukraińcy przebywający w Polsce.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/wiceszef-msz-chce-zniesienia-oplat-roamingowych-dla-ukraincow/
  Komentarz: W ramach sankcji za „totalną ukranizację” polskie władze zezwolą na bezpłatny roaming dopiero za kilka tygodni…

  Polubione przez 2 ludzi

 8. I w temacie pomocy finansowej dla Ukrainy
  Władze państwowej administracji obwodu wołyńskiego na Ukrainie opracowały program renowacji dziedzictwa historyczno-architektonicznego w miasteczku Ołyka, dawnej siedzibie rodu Radziwiłłów. – podał w sobotę portal Monitor Wołyński.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/powstal-5-letni-plan-renowacji-zabytkow-olyki/
  Na odnowienie w Ołyce czeka w sumie 11 zabytków architektury – m.in. zamek Radziwiłłów, kolegiata Św. Trójcy, brama wjazdowa fortyfikacji miejskich, kościół św. Piotra i Pawła, cerkiew Świętej Trójcy, cerkiew Ofiarowania Pańskiego, kaplica cmentarna oraz unikalna droga wyłożona tzw. trylinką.
  Koszt renowacji zabytków to wg założeń strony Ukraińskiej kwota rzędu 1,147 mld hrywien (około 160 mln złotych)
  Kolegiata Św. Trójcy w Ołyce, jeden z najważniejszych wczesnobarokowych kościołów na Kresach, jest już od kilku lat restaurowana na koszt polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  Zgaduje, ze po 5 latach renowacji na koszt polskiego podatnika budynek zostanie w całości zajęty przez neobanderowcow i ogłoszony ukraińskim kościołem.

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukraina zrywa umowę ws. tajnych wynalazków ZSRR.
  Dokument o którym mowa podpisały Ukraina, Rosja, Białoruś, Armenia, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Tadżykistan i Uzbekistan. Nastąpiło to 4 czerwca 1999 roku i od tamtej pory, wszystkie dokumenty związane z technologiami wynalezionymi za czasów Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zostały w pełni utajnione.
  https://nczas.com/2019/04/25/ukraina-zrywa-umowe-ws-tajnych-wynalazkow-zsrr-juz-niedlugo-na-jaw-wyjda-szokujace-dokumenty/
  Komentarz: Nie przywiązywałbym do tej informacji wielkiej wagi. Wszelkie technologie made in ZSRR Ukraina już od dłuższego czasu wykorzystuje w swoich projektach wojskowych. To, że chcą się obecnie podzielić swą wiedzą może jednak świadczyć o tym, że po kilkudziesięciu latach od rozpadu bloku wschodniego kraj nie ma już nowych możliwości rozwoju (wyczerpanie pomysłów).

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W zwiazku z przyjęciem przez ukraiński parlament „ustawy o totalnej ukrainizacji” zareagowały już MSZ Rosji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4090528-v-myd-rf-otreahyrovaly-na-yazykovyi-zakon-ukrayny
  A takze MSZ Węgier;
  https://korrespondent.net/ukraine/4090592-venhryia-raskrytykovala-yazykovoi-zakon-ukrayny
  Które w wydanych przez siebie oświadczeniach zwróciły uwagę że ustawa narusza konstytucję Ukrainy, uderzając w prawa mniejszości narodowych zamieszkujących Ukrainę poddając je „przymusowej ukranizacji”. Dodatkowo szef dyplomacji węgierskiej Péter Szijjártó stwierdził że to kontynuacja „antywęgierskiej polityki Poroszenki” której sprzeciwiła sie większość Ukraińców podczas ostatnich wyborów prezydenckich wybierajac Wołodymyra Zelenskiego.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem prezydent – elekt Ukrainy Wołodymyr Zelenskij oskarżył obecne władze w Kijowie o to ze specjalnie przedłużają procedurę jego inauguracji po to tylko by zablokować możliwość wcześniejszego rozwiązania przez niego obecnego ukraińskiego parlamentu, w którym jak wiadomo większość maja jego przeciwnicy polityczni;
  https://strana.ua/news/198377-zelenskij-pozhalovalsja-chto-emu-ne-dajut-vstupit-v-dolzhnost.html

  Polubione przez 1 osoba

 12. Troche ukraińskich „różności”, w jednej ze wsi w obwodzie rówieńskim 31 – latek postanowił „poszpanować” i strzelić z granatnika który miał „dostac od nieznanych mu osób już wiele lat temu”. Udało mu sie wystrzelić, ale stracił przy tym…palce w jednej ręce, na skutek tego ze pocisk z granatnika upał zbyt blisko…
  https://korrespondent.net/ukraine/4090428-pod-rovno-muzhchyna-vystrelyl-yz-rph-y-ostalsia-bez-paltsev
  Z kolei w Odessie, pijak najpierw pił alkohol na ulicy, a następnie ostrzelał pobliską szkołę, na szczęście „tylko” z pistoletu, gdy znajdowały sie w niej dzieci. Nikomu nic się nie stało, a pijaka „spacyfikowała” policja;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4090572-v-odesse-vo-vremia-urokov-rasstrelialy-shkolu

  Polubione przez 2 ludzi

 13. W temacie ropy naftowej, w zwiazku z informacjami z Iranu oraz Rosji, cena tego surowca przekroczyła już 75 % za baryłkę czyli pobiła rekord „rekordową cenę” z października 2018 roku;
  https://strana.ua/news/198394-na-novostjakh-iz-rossii-i-irana-neft-brent-poshla-v-rost-i-pobila-rekord-oktjabrja-2018-hoda.html
  A w mediomatołach.pl brednie o tym ze w „nas to nie uderzy bo mamy dywersyfikację surowca”. warto tylko zauważyć że część tych „zdywersyfikowanych źródeł” (Iran, Wenezuela) sa objete sankcjami przez „naszych” sojuszników z USA…

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem pod domem Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurija Łucenki zebrali się „aktywisci”, których rozwścieczyła decyzja sądu o „obniżeniu” zarzutów wobec przewodniczącego rady obwodu chersońskiego Manhera, który jest oskarżany o zlecenie napadu na chersońską aktywistkę Katerinę Handziuk. Dla przypomnienia zarzut „zlecenia zabójstwa” zmieniono na „zlecenie pobicia”;

  https://korrespondent.net/ukraine/4090625-delo-handzuik-u-doma-lutsenko-zhhut-faery

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.