Wojna domowa na Ukrainie 26.04.2019r.- 1419 dzień od nowego rozejmu.


Były prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko ocenił, że działania Kremla naruszają prawo międzynarodowe: „nielegalne wydanie paszportów Federacji Rosyjskiej na podstawie tzw. południowoosetyjskiego i abchaskiego schematu to próba usprawiedliwienia i legitymizowania wojskowej obecności Rosji na okupowanym terytorium Donbasu”.

Wczoraj (25 kwietania) oświadczenie, w sprawie uproszczonej procedury wydawania paszportów rosyjskich mieszkańcom republik donbaskich, wydała także Maja Kocijanczicz- rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji:

„Podpis prezydenta Putina pod dekretem uprawniającym osoby, które na stałe zamieszkują na niektórych obszarach Ukrainy w Doniecku i Ługańsku, do ubiegania się o obywatelstwo rosyjskie w uproszczony sposób, to kolejny atak Rosji na suwerenność Ukrainy”– powiedziała Kocijanczicz.

Jak dalej wyjaśniła, moment podjęcia takiej decyzji natychmiast po wyborach prezydenckich na Ukrainie, które pokazały silne przywiązanie Ukrainy do demokracji i praworządności, pokazuje zamiar Rosji w kwestii dalszej destabilizacji Ukrainy i zaostrzenia konfliktu.

Dlatego też Kocijanczicz podkreśliła, że Komisja Europejska oczekuje od Rosja, iż „powstrzyma się od działań niezgodnych z umowami z Mińska i od utrudniania pełnej reintegracji obszarów na Ukrainie, które nie są kontrolowane przez rząd. Wszystkie strony muszą w pełni realizować swoje zobowiązania wynikające z porozumień mińskich. Unia Europejska pozostaje niezachwiana w poparciu dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy”.

Nie wyjaśniła tylko, w jaki to sposób, uproszczony tryb przyznawania rosyjskich paszportów mieszkańcom republik donieckich, jest działaniem „niezgodnym z umowami z Mińska”?

Po drugie, jawna obstrukcja władz Ukrainy we wdrażaniu porozumień mińskich oraz codzienny ostrzał celów cywilnych przez kraińskich żołnierzy uczestniczących w Operacji Połączonych Sił w Donbasie, czyż nie jest niezgodne z porozumieniami mińskimi. Tu jakoś, już od ponad pięciu lat, władze unijne tego problemu nie dostrzegają.

Dodam, że śladem Kurta Volkera- również Departament Stanu USA w środę wieczorem skrytykował decyzję o uproszczonym trybie przyznawania obywatelstwa ludności zamieszkującej teren republik donbaskich oraz nie pozostał dłużne brytyjskie MSZ, którego rzecznik wczoraj oświadczył, że „ten krok wpisuje się w szerszy schemat rosyjskich postaw, które mają na celu zagrozić bezpieczeństwu i suwerenności Ukrainy oraz podkopać jej integralność terytorialną”.

„Rosyjscy urzędnicy próbowali uzasadnić ten ruch rzekomymi obawami humanitarnymi, ale społeczności, które rzekomo wspierają, cierpią właśnie z powodu konsekwencji konfliktu, rozpoczętego oraz napędzanego przez Rosję i jej klientów. Zamiast stwarzać dalsze przeszkody dla ponownej integracji tych wspólnot z Ukrainą, Rosja powinna skupić się na realizacji porozumienia z Mińska, w tym wymogu zapewnienia bezpiecznego dostępu, dostarczania, przechowywania i dystrybucji pomocy humanitarnej”– podkreślił dalej w swym oświadczeniu rzecznik brytyjskiego MSZ.

Co słowo, to mijanie się z prawdą. No cóż, to taka specyfika zasad europejskiej demokracji parlamentarnej, której jakoby Wielka Brytania jest prekursorem.

Dlatego przypomnę w bardzo dużym skrócie:

1. 13 kwietnia 2014 po godz. 9:00 EET rząd w Kijowie ogłosił początek „operacji antyterrorystycznej” (ATO) wymierzonej w rosyjskojęzycznych separatystów. To doprowadziło do jawnego konfliktu zbrojnego wojny domowej w Donbasie.

2. Ukraińskie siły ATO (głównie składające się z tzw. batalionów ochotniczych rekrutujących członków z organizacji ukraińskich nacjonalistów oraz rekrutujących się z wypuszczonych właśnie z więzień kryminalistów, w tym zabójców i gwałcicieli), które uzbrojone w czołgi, opancerzone wozy bojowe, helikoptery, samoloty odrzutowe oraz systemy rakiet, dostały rozkaz wszelkimi możliwymi sposobami sterroryzowania mieszkańców Donbasu, w celu wymuszenia na nich uległości.

3. W efekcie operacji ATO, wg. oficjalnych danych przedstawionych rok temu przez Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka (UNHCHR), w całym okresie konfliktu na wschodniej Ukrainie, który rozpoczął się w kwietniu 2014 roku i trwa do dziś, zginęło tam co najmniej 2 725 cywilów. Dodatkowo 298 osób zginęło w katastrofie zestrzelonego w lipcu 2014 roku nad Donbasem samolotu MH-17 malezyjskich linii lotniczych, lecącego z Amsterdamu do Kuala Lumpur.

4. Od samego początku prowadzonej przez bojówki zmilitaryzowane ATO operacji pacyfikacyjnej w Donbasie, prowadzono przeciwko ludności cywilnej niezgodne z żadnym prawem działania, tak zbrojne jak i cywilne, np. ludność ta została pozbawiona należnych jej świadczeń socjalnych, zaś służba zdrowia, administracja i szkolnictwo, zostały pozostawione przez władze centralne samie sobie (https://www.polskieradio24.pl/42/273/Artykul/1278250,Ukraina-odcina-regiony-kontrolowane-przez-separatystow-od-pieniedzy-z-budzetu). Nawet naciski Zachodu i wyroki ukraińskich sądów nie zmieniły tej sytuacji, zaś wszelka pomoc humanitarna, np. w postaci leków, sprzętu medycznego i odżywek dla dzieci, prowadzona jest wyłącznie przez FR w postaci „Konwojów Humanitarnych” oraz w znacznie mniejszej skali przez niezależne organizacje i stowarzyszenia- w tym również z Zachodu (np. z Polski).

5. Twierdzenie jakoby z winy Rosji niemożna doprowadzić do zakończenia procesu pokojowego w ramach umowy podpisanej w Mińsku, jest po prostu śmieszne. A to z tego powodu, gdyż strona ukraińska robi wszystko aby tego porozumienia, które jest dla niej niekorzystne i podpisane pod przymusem chwili (gdy w kocił pod Debalczewem wpadło ponad 10 tys. ukraińskich żołnierzy i bojówkarzy z batalionów ochotniczych w lutym 2015 roku), nie wprowadzić do końca w życie. Zresztą protektorowi ukraińskich władz jest bardzo na rękę utrzymywanie w ciągłym napięciu stosunków na zachodnich granicach Rosji. Poza tym na Rosji będącej tylko gwarantem porozumień mińskich spoczywa taka sama odpowiedzialność za jego wdrażania jak na pozostałych ich sygnatariuszach, a więc Niemiec i Francji.

Więc w czym problem?

Niech te kraje wezmą się wreszcie same za siebie i przyłożą poważnie do swoich obowiązków wymuszając- od zależnych od nich władz w Kijowie, zaprowadzenie pokoju w Donbasie zgodnie z porozumieniami podpisanymi przez nie w Mińsku.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami sporadyczne ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 (6 min) i 82 mm (17 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (5 wystrzałów), granatników AGS-17 (167 granatów), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przez żołnierzy ukraińskich rejon Doniecka (Aleksandrowka, Wasilewka, Jasinowata i okolice serwisu „Volvo-Center”- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Komiternowao).

W wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadły 203 pociski nie wyrządzając żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, też minionej doby było stosunkowo spokojnie, bo ukraińscy wojacy, prowadząc ostrzały przy pomocy: moździerza kaliber 120 (9 min) i moździerzy 82 mm (12 min) oraz wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR „Fagot” (1 rakieta) i granatników AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej, tylko 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku: Swietłodarska (09:20), Troiczkoje (09:20), Krimskoje (09:25 i 22:00), a także Popasnej (13:50), w stronę: Łozowego, Kalinowa, Frunzego, Kalinowa Borszczewatoje i Prisziba. W wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadły 54 pociski, nie wyrządzając przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

Зведення станом на 07:00 26 квітня 2019 року.

25 квітня збройні формування Російської Федерації дев’ять разів порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” збройні формування Російської Федерації вісім разів обстріляли позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 120 мм, озброєння бойових машин піхоти та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ПІСКИ;
з озброєння бойових машин піхоти – біля населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
тричі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населених пунктів ГНУТОВЕ і ПИЩЕВИК;
тричі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населених пунктів ЛЕБЕДИНСЬКЕ та ТАЛАКІВКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник з мінометів калібру 82 мм та гранатометів різних систем один раз обстріляв наші позиції в районі населеного пункту КРИМСЬКЕ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил. За даними розвідки, 25 квітня двох окупантів було поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій Об’єднаних сил з боку противника не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z rejonu ALeksandrowki na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka:

I jeszcze jedna relacja filmowa z okolic Dokuczajewska na południe od Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 26.04.2019r.- 1419 dzień od nowego rozejmu.

 1. Niczego pan nie pominął, ale proszę zrozumieć naszych (unijnych i polskich) polityków, którzy raz wdepnęli popierając „pro-europejsko”-antyrosyjski majdan, uznając wciąż urzędującego prezydenta za byłego, wspierając ukraiński „anty-terroryzm” państwowy wybrali pewien punkt widzenia na tamtejszą sytuację, i obecnie nie są w stanie przyznać publicznie, że popierali działania sprzeczne z „wyznawanymi” przez nich wartościami i standardami, rzekomo w obronie tychże wartości i standardów. Od pięciu lat Rosja walcząc swoje wpływy osobowe, używając ulubionego narzędzia UE (prawa człowieka), zepchnęła zarówno Unię jak i USA na pozycje walki przeciw nim, w obronie mitycznej „integralności”. Politycy to takie stwory, które z natury mają awersję do przyznawania się do błędów.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje o tym ze RADA BEZPIECZEŃSTWA ONZ, A DOKŁADNIE PRZEWODNICZĄCE OBRADOM NIEMCY, ZIGNOROWAŁA UKRAIŃSKĄ PROŚBĘ BY W TRAKCIE POSIEDZENIA „OSĄDZIĆ” SPRAWĘ WYDANIA PRZEZ ROSJE SWOICH PASZPORTÓW MIESZKAŃCOM DONBASU. Skończyło sie tylko na „ostrej wymianie uwag” pomiędzy przedstawicielami Ukrainy, a Rosji;
  https://strana.ua/news/198448-sovbez-oon-proihnoriroval-proshenie-ukrainy-osudit-dejstvija-putina-po-vydache-hrazhdanstva-rf.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Sytuacja zaczyna się klarować: obóz realpolitik i grupa nadgorliwych lokai hegemona- zresztą są to ci sami, którzy wcześniej uznawali dominację radziecką. A wszystko dla bycia przy korycie władzy.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. Koniec, pierwszej jak pisza rosyjskie media, wizyty lidera Korei Płn Kim Dzong Una w Rosji;
  https://ria.ru/20190426/1553066816.html
  A zza Oceanem US Donald, jak informuja amerykańskie media, Prezydent USA „prowadzi intensywne międzynarodwe rozmowy” których celem ma być zawarcie nowego porozumienia w sprawie posiadania i użycia broni jądrowej. Na początek porozumienie miało by „objąć” same USA oraz Rosję i Chiny;
  https://korrespondent.net/world/4090743-ssha-hotoviat-yadernoe-sohlashenye-s-rf-y-kytaem-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie dzień bez eksplozji, dniem straconym. W nocy przed jednym z banków w Odessie eksplodował ładunek wybuchowy (prawdopodobnie było to ok. 400 g trotylu). Nikt nie został ranny, a policja prowadzi dochodzenie kto i dlaczego podłozył ładunek;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4090725-v-odesse-vozle-banka-prohremel-vzryv
  Z kolei w Izmaile (obwód odeski) 57 – letni meżczyzna znajdujacy sie pod wpływem alkoholu zdetonował granat we własnym mieszkaniu, przeżył i trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4090748-v-yzmayle-proyzoshel-vzryv-hranaty-v-kvartyre

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Okazuje sie tymczasem ze „Ukraina może obejść się bez gazu z Rosji”, ale ukraiński państwowy koncern „Naftohaz” już nie. Dlatego też podczas rozmów w sprawie tranzytu gazu do jakich ma dojść w maju „Naftohaz” chce zaproponować Rosji „zachowanie” owego tranzytu przez terytorium Ukrainy (w wysokości 60 mld metrów sześciennych na okres 10 lat);
  https://korrespondent.net/business/companies/4090575-naftohaz-ozvuchyl-predlozhenye-rf-po-tranzytu-haza

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Ukraina szykuje „odwet” za „dekret paszportowy” Prezydenta Rosji, czyli jeden z ukraińskich parlamentarzystów zaproponował (podobno całkiem na poważnie) by zacząć rozdawać ukraińskie paszporty w Moskwie…
  https://russian.rt.com/ussr/news/625083-rada-pasporta-ukraina
  A „Nadiucha” Sawczenko w udzielonym przez siebie wywiadzie nazwała Poroszenke „bardziej krwiożerczym” od Janukowycza, który swoją władze „budował” na terrorze, zarabiając przy tym „na krwi przelewanej na wojnie [na wschodzie Ukrainy]’;
  https://ria.ru/20190425/1553061637.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Z dziejów ukraińskiego oręża”. W pociagu relacji Mariupol – Lwów trójka ukraińskich wojskowych raczyła sie alkoholem, prawdopodobnie metylowym,w wyniku czego jeden z nich zmarł, a dwójka pozostałych trafiła do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4090846-v-poezde-yz-maryupolia-voennye-otravylys-alkoholem-est-pohybshyi
  W obwodzie chersońskim w poblizu miejscowości Czongar, banda „bojców” z tzw. ochotniczego batalionu ‚Asker” (na „żołdzie” tzw. Medżlisu Krymsko-tatarskiego) wzięła za zakładnika (wraz z jego służbowym samochodem) naczelnika miejscowego wydziału energetycznego, za to że..odcięto im prąd 🙂 Pozbawienie dostaw energii elektrycznej do tzw. batalionu „Asker” miało nastąpić dlatego ze „zapomniał” płacić on za nią rachunki. Na miejsce wydarzeń mają być ściągane jednostki ‚specnazu” policji oraz SBU;
  https://korrespondent.net/ukraine/4090860-v-khersonskoi-oblasty-vzialy-v-zalozhnyky-nachalnyka-res

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I w temacie wstrzymania dostaw ropy z Rosji, o możliwym „deficycie paliwa” zaalarmowały dwie najważniejsze ukraińskie firmy branży naftowej „Ukratransnafta” i ‚Ukrtatnafta” „podejmując nadzwyczajne środki w celu utrzymania stabilności na rynku paliw” na Ukrainie. Jednocześnie w wydanym tej sprawie komunikacie nie precyzuje się, jakiego rodzaju „środki” to mają być;
  https://korrespondent.net/business/companies/4090822-neftianyky-ukrayny-zahovoryly-o-defytsyte-toplyva

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Rozpoczęły sie kolejne prześladowania „rosyjskiej antykremlowskiej opozycji”, tym razem…na Ukrainie. Ukromedia informują że SBU wszczeło śledztwo przeciwko Ajderowi Mużdabajewowi, „rosyjskiemu opozycjoniście” przebywajacemu na Ukrainie, gdzie pełni funkcje wicedyrektora „krymskotatarskiej” TV „ATR”, z „powodu wezwań do obalenia porządku konstytucyjnego” na Ukrainie. Co najciekawsze , donos na Mużdabejewa złożył ukraiński parlamentarzysta z „Partii Radykalnej” Ihor Mosijczuk, za to ze ten „niezadowolony z wyniku wyborów prezydenckich” (był zwolennikiem Poroszenki) wyzwał na FB do „rozstrzeliwania Ukraińców i wywołania rewolucji przez patriotów”;
  https://www.obozrevatel.com/crime/sbu-zavelo-delo-na-muzhdabaeva-za-prizyiv-k-sverzheniyu-konstitutsionnogo-stroya-podrobnosti.htm
  Ps. Żrą się pomiędzy sobą aż miło 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ciekawostka z ukromediów, czyli pojawiła sie informacja że w deklaracjach majątkowych za rok 2018 dwójka obywateli Ukrainy zadeklarowała dochody wyższe od 1,1 miliarda hrywien. Nie podano ich danych personalnych, więc nie sa to osoby znane z kręgów polityczno – urzędniczych, czy tez celebrycko – rozrywkowych na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/business/financial/4090903-dva-ukrayntsa-zadeklaryrovaly-myllyardnye-dokhody

  Polubione przez 3 ludzi

 11. A ukraiński portal ‚Strana.ua” alarmuje ze na ukraińskim Zakarpaciu wśród zamieszkującej ten obwód mniejszości węgierskiej już nie tylko ze panuje niezadowolenie z powodu uchwalonej przez ukraiński parlament „ustway o totalnej ukrainizacji”, ale narasta z tego powodu wściekłość. „Na horyzoncie” pojawia się „walka o pozyskanie szerokiej autonomii” dla tego regionu, a część ukraińskich ekspertów ostrzega przed „powtórką sytuacji z Donbasu”. Podobna sytuacja ma panować pośród mniejszości rumuńskiej zamieszkujacej ukraińska Bukowinę (obwód czerniowiecki);
  https://strana.ua/articles/198498-zakon-o-jazyke-v-ukraine-vyzval-nedovolstvo-na-zakarpate-i-bukovine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem Węgry oraz Słowacja już porozumiały się w temacie „planu” na wypadek gdyby od 1 stycznia 2020 roku Rosja wstrzymała tranzyt gazu do UE przez terytorium Ukrainy. Rozmowy w tej sprawie ze słowackim ministrem gospodarki prowadził szef węgierskiej dyplomacji minister Péter Szijjártó, a dotyczyć one miały „przedłużenia” do Słowacji gazociagu ‚Turecki Potok”;
  https://strana.ua/news/198574-venhrija-i-slovakija-razrabotajut-sovmestnuju-skhemu-tranzita-haza-bez-uchastija-ukrainy.html
  Ps. Finita la commedia…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Słowacja przez dłuższy czas była przeciwna budowie NSII. Powód prozaiczny-jako kraj tranzytowy dla rosyjskiego gazu otrzymywała znaczne profity. Jeśli rzeczywiście negocjacje przebiegły pomyślnie to na placu boju przeciwko NSII pozostanie tylko Ukraina Polska i ..Litwa.

   Polubione przez 1 osoba

 13. Kto z kim przestaje, ten sam sobie winien. Prezydent USA Donald Trump oznajmiła ze „zmienia swoje stanowisko w sprawie szczepień” i wezwał obywateli USA do szczepienia swoich dzieci w zwiazku z epidemia odry trwająca w największych amerykańskich miastach;
  https://www.cbsnews.com/news/trump-says-people-have-to-be-vaccinated-amid-measles-outbreak/
  I dla przypomnienia, skąd zawleczono odrę do USA, czyli zrobili to żyjący tam chasydzi pielgrzymujacy do ukraińskiego Humania;
  >https://www.nytimes.com/2019/04/03/health/measles-outbreaks-ukraine-israel.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.