Wojna domowa na Ukrainie 27.04.2019r.- 1420 dzień od nowego rozejmu.


„Cel Rosji jest całkiem jasny: destabilizacja Ukrainy, zwłaszcza w okresie powyborczym, oraz unicestwienie porozumień mińskich”– powiedział podczas czwartkowego (25 kwietnia) posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ambasador Ukrainy przy ONZ, Wołodymyr Jelczenko.

Jelczenko, w swym oświadczeniu na forum RB ONZ, nawiązywał do podpisanego dzień wcześniej przez prezydenta FR, Władimira Putina dekretu o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa przez mieszkańców republik ludowych w Donbasie.

„Jest to również całkowite deptanie przez Rosję zobowiązań w ramach porozumień mińskich (…) W tym kontekście także kategoryczna odmowa Rosji poparcia inicjatywy Ukrainy i OBWE w sprawie rozpoczęcia wielkanocnego zawieszenia broni od 26 kwietnia nie jest przypadkowa (…) Celem porozumień mińskich jest reintegracja tymczasowo zajętych obszarów regionów donieckiego i ługańskiego w przestrzeń prawną, polityczną i społeczną Ukrainy. Zamiast tego logika wspomnianego dekretu to rozpad i konsolidacja całkowitej rosyjskiej kontroli nad okupowanymi terytoriami”– wyjaśnił ukraiński ambasador przy ONZ.

Jelczenko zwrócił uwagę na to, że Rosja mogłaby wykorzystać masowe rozprowadzanie rosyjskich paszportów w ukraińskim Donbasie do usprawiedliwienia swej obecności wojskowej na terytorium Ukrainy w celu ochrony rosyjskich obywateli. Byłby to pretekst do dalszego wysyłania wojsk rosyjskich na Ukrainę i utrzymywania agresji militarnej.

Poza tym, jak twierdzi Janczenko, rozdawnictwo rosyjskich paszportów na okupowanych terytoriach, utrudni przeprowadzenie legalnych wyborów lokalnych, zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem, standardami OBWE i umowami z Mińska. Dlatego też wezwał RB do zapobieżenia najgorszemu scenariuszowi, potępienia destrukcyjnych i nielegalnych działań rosyjskich władz oraz przywrócenia poszanowania dla Karty Narodów Zjednoczonych.

Dekret o uproszczonym trybie uzyskiwania obywatelstwa w obwodzie ługańskim i donieckim spotkał się z mocną krytyką członków RB w tym zastępcy stałego przedstawiciela Polski przy ONZ Mariusza Lewickiego:

„Należy podkreślić, że Rosja tym krokiem próbuje nasilać napięcie na Ukrainie już w kilka dni po wyborach prezydenckich. (…) Jest to bardzo prowokacyjny element trwającej agresywnej kampanii przeciwko ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej prowadzonej przez Federację Rosyjską” powiedział Lewicki.

Lewicki zwrócił także uwagę na fakt, że Rosja kontynuuje w odniesieniu do Ukrainy politykę rażącego lekceważenia podstawowych zasad prawa międzynarodowego.

Natomiast zastępca stałego przedstawiciela USA przy ONZ Jonathan Cohen potwierdził, że masowe nadawanie obywatelstwa obywatelom innego państwa podważa i narusza zasadę suwerenności:

„Działania Rosji łamią zasady, na których opierają się porozumienia mińskie: że Donbas jest integralną częścią Ukrainy, a rządowi ukraińskiemu należy przywrócić kontrolę nad tym terytorium”.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebienzia powiedział, że jego kraj nie zmusza mieszkańców Donbasu do zmiany obywatelstwa. Istnieje jednak na to, jak zapewniał, duże zapotrzebowanie w południowo-wschodniej części Ukrainy, ponieważ w wyniku polityki Kijowa ludzie żyją w warunkach nie do zniesienia.

„Innymi słowy ta inicjatywa Rosji jest czymś co zaspokaja aspiracje wielu tysięcy ludzi. Nie zmuszamy ich, by stali się obywatelami rosyjskimi. To raczej oni sami starają się nimi zostać. My po prostu dostarczamy im taką możliwość i ułatwiamy ten proces”– wyjaśnił rosyjski ambasador.

Wasilij Niebienzia, jest zdania, że społeczność Donbasu na Ukrainie od pięciu lat nie ma możliwości korzystać z przysługujących jej wolności i praw człowieka ani nie miała prawa głosowania w ostatnich wyborach prezydenckich. Dyplomata wspominał też o blokadzie ekonomicznej Donbasu i uznał, że Zachód ignoruje los tych ludzi.

W tym kontekście zarzucił on Ukrainie sabotowanie porozumień mińskich oraz zmianę ich treści. Wymienił m.in. utrudnianie dostępu do pomocy humanitarnej oraz pełnego wznowienia więzi społeczno-gospodarczych, w tym należnych wypłat emerytalnych przez instytucje ukraińskie.

Ciekawe, że jak dotąd z tych obowiązków władze centralne w Kijowie, nie wywiązują się.

W związku z taką sytuacją, w środę prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ukaz, który przewiduje uproszczoną procedurę uzyskiwania obywatelstwa Rosji przez mieszkańców niektórych rejonów obwodu ługańskiego i donieckiego na Ukrainie.

Decyzja ta została podjęta w celu „ochrony praw i swobód człowieka i obywatela, na podstawie ogólnoprzyjętych zasad i norm prawa międzynarodowego”.

„Mieszkańcy Donbasu mają prawo składać wnioski o otrzymanie rosyjskiego paszportu, nie rezygnując przy tym z obywatelstwa ukraińskiego”– wyjaśniło rosyjskie MSW.

Ustanowiony dekretem tryb wnioskowania jest uwarunkowany specyfiką powstałej sytuacji i trudnym położeniem, w jakim znaleźli się obywatele Ukrainy i osoby bez obywatelstwa, zamieszkujące terytorium proklamowanych w trybie jednostronnym DRL i ŁRL.

„Ta konkretna kategoria obywateli jest uprawniona do składania wniosków o otrzymanie obywatelstwa rosyjskiego bez konieczności rezygnacji z obywatelstwa ukraińskiego”– poinformowano na oficjalnej stronie rosyjskiego MSZ.

Tak więc, proces występowania o rosyjskie obywatelstwo w trybie uproszczonym przez obywateli republik donbaskich, jest dobrowolny, pozwala zachować obywatelstwo ukraińskie oraz służy wyłącznie celom humanitarnym. Celami zaś humanitarnymi jest m.in. możliwość: nauki, pracy, korzystania z rosyjskiej służby zdrowia i świadczeń społecznych oraz zamieszkania na terytorium FR.

Czy jest to jakaś zbrodnia o dokonanie której obwinia Rosję Zachód?

Przecież w ten sam sposób postępują dokładnie wszystkie państwa tzw. wolnego świata, w tym Polska, i jak dotąd nie spotkało się to z żadną negatywną reakcją RB ONZ.

Więc o co chodzi tym razem?

O dalsze podsycanie napięcia międzynarodowego i dogryzanie Rosji pod byle pretekstem?

Ta nachalna i prymitywna narracja propagandowa, jaką prowadzi od jakiegoś już czasu Zachód wobec Rosji, nie przynosi zamierzonego skutku, bo już nikt jej bezmyślnie nie kupuje. Co gorsza wywołuje ona odruch obronny w postaci nie przyjmowania jej do swojej świadomości i usiłowania wypracowania przez poddane jej społeczeństwa własnej opinii w tej sprawie.

Oczywiście, jedyną reakcją na taką masową postawę społeczeństw Zachodu jest chęć władz ograniczenia działania internetu i zaprowadzenia w nim cenzury. Bo to jest obecnie jedyne źródło niezależnych informacji, na podstawie których można wyrobi sobie własną opinię na temat sytuacji na świecie, czy też wewnątrz poszczególnych krajów.

Dlatego też, i w tej sprawie nikogo tak naprawdę nie interesuje, komu i w jaki sposób Rosja przyzna swój paszport. Podobnie jak nikogo nie interesuje, komu Polskie władze przyznają „Kartę Polaka„, czy też władze Korei Południowej przyjmą, a następnie nadadzą swoje obywatelstwo, każdemu z uciekinierów z KRL-D.

Podobno, jak dotychczas „Każdy człowiek ma prawo opuścić jakikolwiek kraj, włączając w to swój własny” (Dz.U.1977.38.167 – Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych w Nowym Jorku z dnia 19 grudnia 1966 r., Art. 12. p. 2 „Prawa do swobody poruszania się i wyboru miejsca zamieszkania”), no ale może coś się ostatnio zmieniło, jeśli „demokraci” zanoszą takie żale do nieba?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (37 min) i 82 mm (48 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (11 wystrzałów), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (157 wystrzałów), granatników; AGS-17 (131 granatów), SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwany był wyłącznie rejon Doniecka, a tak okolice serwisu „Volovo_Center”, teren lotniska, ALeksandrowka, Jasinowata, Wasilewka oraz Spartakus i Wiesiełoje.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL, spadły 402 pociski, wobec 203 z dnia poprzedniego.

Poniżej jeszcze wykres graficzny aktywności zbrojnej ukraińskich żołnierzy w ramach Operacji Połączonych Sił w Donbasie, w ciągu minionego tygodnia:

Natomiast na ługańskim odcinku frontu minionej doby sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła niż wspomnianym wyżej-donieckim.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (94 miny) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (12 wystrzałów), wyrzutni przeciwpancernych rakiet kierowanych PTUR „Fagot” (2 rakiety), granatników SPG-9 (12 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, aż 12 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Switłodarska (08:05 i 16:55), Triczkoje (09:55 i 19:10), Nowozwanowki (12:00 i 19:10), Krimskoje (14:40, 15:10, dwa razy o 20:05 i o 20:10) i z Popasnej (16:05), w stronę: Kalinowa, Prisziba, Frunzego, Mołodieżnoje, Mołocznoje, Krasnego Limana i Żieloboka.

Pomimo tak znacznego wzrostu ilości naruszeń warunków zawieszenia broni przez stronę ukraińską, w wyniku czego na terytorium ŁRL spadło 139 pocisków, nie odnotowano jak dotychczas żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 27 квітня 2019 року.

26 квітня збройні формування Російської Федерації 23 рази порушили режим припинення вогню, з них дев’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” збройні формування Російської Федерації 18 разів обстріляли позиції Об’єднаних сил:
тричі з мінометів калібрів 120 та 82 мм, – поблизу міста АВДІЇВКА;
чотири рази з мінометів калібру 120 мм, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
двічі з мінометів калібрів 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ПІСКИ;
двічі з протитанкових ракетних комплексів – в районі населених пунктів ОПИТНЕ і МАР’ЇНКА;
з озброєння бойових машин піхоти, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ОПИТНЕ;
чотири рази з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населених пунктів МАР’ЇНКА та ЧЕРМАЛИК;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ГНУТОВЕ;
з великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ.

У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник п’ять разів обстріляв позиції наших підрозділів:
з мінометів калібру 120 мм – в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм та озброєння бойових машин піхоти – в районі населеного пункту КРИМСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм – в районі міста СВІТЛОДАРСЬК
з озброєння бойових машин піхоти – в районі населеного пункту КРИМСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – поблизу населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення. Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил. За даними розвідки, 26 квітня двох окупантів було знищено, чотирьох – поранено. Також військовослужбовці Об’єднаних сил знищили вантажівку окупантів.

Минулої доби збройні формування Російської Федерації обстріляли зі стрілецької зброї населений пункт ЧЕРМАЛИК, внаслідок чого отримав поранення місцевий мешканець.

Від початку поточної доби противник двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно тактичного угрупування „Схід”:
біля населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з станкових протитанкових гранатометів;
поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріли противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати противника уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.04.2019r.- 1420 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem Prezydent Rosji pojawił się z wizytą w Chinach, gdzie odpowiadał na pytania dziennikarzy, podczas wspólnej konferencji z przywódca Chin, dotyczące jego ostatnich decyzji („dekretu paszportowego”). Putin stwierdził m.in że władze Rosji „zastanawiają się” nad uproszczeniem wydania paszportów FR mieszkańcom całej Ukrainy oraz możliwości spotkania z prezydentem – elektem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim, według rosyjskiego lidera głównym tematem takiego spotkania miałaby być kwestia konfliktu na wschodzie Ukrainy. W temacie mozliwego wstrzymania tranzytu gazu z Rosji przez terytorium Ukrainy, Putin powiedział że jeżeli do tego dojdzie to faktycznie „Ukraina zostanie bez gazu”;
  https://strana.ua/news/198664-putin-o-zelenskom-pasportakh-donbassu-i-haze-hlavnye-tsitaty-27-aprelja-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „jeżeli do tego dojdzie to faktycznie „Ukraina zostanie bez gazu”,,- tu trochę przesadził, ale…..znajdzie się w bardzo trudnym położeniu, co przy skomasowaniu się spłaty zadłużenia, może oznaczać kolejną rewoltę.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o rozwoju sytuacji w USA wokół tzw. ukrainiangate, czyli „mieszania sie pomajdanowych władz Ukrainy w wybory prezydenckie w 2016 roku po stronie Demokratów”. Autorka artykułu zauważa że mozliwe jest że do USA zostana „zaproszeni” obaj obecni prezydenci Ukrainy (czyli elekt oraz kończacy swoja kadencję), Zelenskij na spotkanie z prezydentem Trumpem, a Poroszenko na przesłuchanie przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości…
  https://strana.ua/articles/198643-kak-ukrainskij-sled-v-vyborakh-v-ssha-mozhet-privesti-na-dopros-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem w wywiadzie udzielonym ukraińskiej stacji ‚NewsOne” ukraiński parlamentarzysta Sergiej Szachow że obecnej Ukrainie grozi „powtórka z Czarnobyla”, czyli katastrofa ekologiczna na skutek „sypania się” Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej;
  >https://www.youtube.com/watch?v=_x1uufVpBt8
  https://newsone.ua/news/society/shakhov-zajavil-chto-ukraina-nakhoditsja-na-hrani-ekolohicheskoj-katastrofy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, w nocy w Żytomierzu grupa pijanych osób napadła na miejskie schronisko dla bezdomnych i pobiła znajdujących sie tam osoby;
  https://www.unian.net/incidents/10532991-v-zhitomire-gruppa-pyanyh-muzhchin-napala-na-gorodskoy-centr-ucheta-bezdomnyh.html
  W jednej z miejscowości w obwodzie kijowskim NN sprawcy ostrzelali dom z granatnika, na szczęście nikt nie został ranny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4091185-v-kyevskoi-oblasty-yz-rph-obstrelialy-dom

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Zdrada Węgry odpowiadają na „totalna ukranizację”

  Jeszcze przed przyjęciem nowej ukraińskiej ustawy językowej przedstawiciele węgierskiego rządu jasno dawali kierownictwu NATO do zrozumienia, że jeśli do tego dojdzie, to Węgry będą dalej blokować rozmowy Ukrainy z Sojuszem – poinformował węgierski dziennikarz, powołując się na źródła w rządzie Węgier.
  https://kresy.pl/wydarzenia/media-wegry-beda-dalej-blokowac-rozmowy-nato-ukraina-powodem-nowa-ukrainska-ustawa-jezykowa/
  Komentarz: A w Polsce cisza…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Wołodymyr Ruban, podejrzewany przez śledczych o planowanie wspólnie z Nadią Sawczenko wielkiego zamachu terrorystycznego w centrum Kijowa i siłowego przejęcia władzy, wyjechał z Ukrainy – podał w piątek portal Ukraińska Prawda powołując się ukraińską prokuraturę. Niespełna dwa tygodnie temu Ruban i Sawczenko zostali przez sąd zwolnieni z aresztu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/wspolnik-nadii-sawczenko-wyjechal-z-ukrainy-uciekl-przed-wymiarem-sprawiedliwosci/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Czeskie Radio zamieściło artykuł o ukraińskim prezydencie-elekcie zatytułowany „Żyd na czele ukraińskich faszystów”. Ambasada Ukrainy zażądała przeprosin. Redaktor naczelny przeprosił za tytuł i zmienił go, ale zaznaczył, że treść artykułu jest poprawna i nie ma zamiaru go usuwać.
  https://kresy.pl/wydarzenia/czeskie-radio-o-zelenskim-zyd-na-czele-ukrainskich-faszystow-redakcja-przeprasza-za-tytul-ale-nie-za-tresc/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Obywatele Ukrainy podejrzani o kradzież obrazu Renoira w Wiedniu
  Do kradzieży mniej znanego obrazu wybitnego francuskiego impresjonisty „Zatoka, morze, zielone skały” (z 1895 roku) doszło w jednym z domów aukcyjnych w Wiedniu w listopadzie 2018 roku. O tym, że w śledztwie natrafiono na ukraiński ślad poinformował szef policji ukraińskiej Serhij Kniazew. Trudno oszacować, ile może być wart obraz, ponieważ skradziono go krótko przed aukcją, prawdopodobnie między 120 tys. euro a 160 tys. euro.
  https://kresy24.pl/obywatele-ukrainy-podejrzani-o-kradziez-obrazu-renoira-w-wiedniu/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, czyli o kompletnej degrengoladzie tzw. ukraińskich lewicowców rodem z „rosyjskiego” Charkowa, którzy zeszmacili się (za pieniedze oczywiście) stając się z „zaciekłych przeciwników ukraińskiego szowinizmu” m.in „koordynatorami majdanu”, „porochobotami”, i „ukropatriotami”…
  https://peremogi.livejournal.com/44854937.html
  Ps. „Pecunia non olet” jak zwykł mawiać dobry cesarz Wespazjan…

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem ukraiński (koszerny) „Gepetto” który „wystrugał” sobie ukraińskiego (koszernego) ‚Pinokia” i doprowadził do jego zwycięstwa w wyborach prezydenckich na Ukrainie, czyli oligarcha Kołomojski ogłosił że „jest gotowy do pomagania Wołodymyrowi Zelenskiemu”. Jednocześnie Kołomojski stwierdził że do tej pory udzielał swoje „kukle” (czyli Zelenskiemu) „tylko porad”, a sama „kukła ” stwierdziła że z „Kołomojskim łącza go tylko partnerskie relacje w branży telewizyjnej”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4091187-kolomoiskyi-zaiavyl-chto-hotov-pomohat-zelenskomu

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Dna niet” jak mawiają Rosjanie. Przed Domem Związków Zawodowych w Odessie gdzie w maju 2014 roku bandy zdziczałych ukraińskich szowinistów (WZOREM SWOICH „PRASZCZURÓW” M.IN Z CZASÓW IIWŚ) w bestialski sposób zamordowały kilkadziesiąt (wg danych oficjalnych) osób ustawiono…grilla…
  https://korrespondent.net/city/odessa/4091239-vo-dvore-doma-profsouizov-v-odesse-hde-pohybly-48-chelovek-postavyly-manhal
  Ps. I to jest właśnie cała KWINTESENCJA UKRAIŃSTWA…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I kolejny „heroj” z „najsilniejszej armii na kontynencie europejskim” (jak zwykł mawiać „generalissimus” Poroszenko) zasilił szeregi ‚Niebiańskiego Korpusu im. Stepana Bandery” (dawniej znanego jako „Niebiańska Sotnia”). W jednej z miejscowości obwodu chersońskiego w wyniku eksplozji „w prywatnym domu” granatu zginał 55 – letni ukrański wojskowy;
  https://strana.ua/news/198736-v-nikolaevskoj-oblasti-ot-vzryva-hranaty-pohib-voennyj.html
  Ps. Polecam obejrzeć jak ów „prywatny dom” wyglądał, dlatego nie powinno chyba nikogo dziwić dlaczego ukraińscy wojskowi na Krymie masowo przeszli na stronę wroga…

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Okazuje się ze „uchodźcy z Donbasu” którzy wybrali życie na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie mają już dośc ‚stanu zawieszenia” w jakim się na niej znaleźli, czyli nieuregulowanej sytuacji prawnej i zaczęli powracać na „terytoria okupowane” jak w oficjalnej „kijowskiej nomenklaturze’ nazywane sa republiki z Donbasu;
  http://naspravdi.info/novosti/bezhency-donbassa-nachinayut-massovo-vozvrashchatsya-na-yugo-vostok-ukrainy

  Polubione przez 2 ludzi

 14. OT światowe, czyli kolejne „pole bitwy” pomiędzy „sojusznikami” (?) z NATO, czyli Niemcami i USA. Tym razem stała się nim decyzja Prezydenta USA o ‚wyjsciu” z traktatu o handlu bronią, która skrytykował ostro szef MSZ Niemiec Heiko Maas, stwierdzając m.in że ‚Decyzja ta utrudnia wysiłki społeczności międzynarodowej na rzecz skuteczniejszego uregulowania tej kwestii”;
  https://strana.ua/news/198713-hermanija-prihrozila-ssha-iz-za-vykhoda-iz-dohovora-ob-oruzhii-.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.