Wojna domowa na Ukrainie 28.04.2019r.- 1421 dzień od nowego rozejmu.


„Po pierwsze, nie radziłbym rosyjskiej władzy nadaremnie tracić czas na próby skuszenia ukraińskich obywateli paszportami FR”– napisał prezydent elekt, Wołodymyr Zełenski w swoim oświadczeniu zamieszczonym wczoraj (27 kwietnia) na Facebooku.

„Być może, znajdzie się ktoś, kto nadal jest pod wpływem propagandy. Być może, ktoś zdecyduje się na to dla zarobku albo uciekając przed kryminalnym śledztwem. Możemy nawet przekazać Władimirowi Putinowi spis tych obywateli Ukrainy, którym w najbliższym czasie zrobi się bardzo niekomfortowo w kraju, który cynicznie rabowali, wykorzystując do tego wysokie stanowiska”– napisał w swoim oświadczeniu Zełenski.

Dalej dodał, że „….odmienność Ukrainy polega głównie na tym, że my, Ukraińcy, mamy w swoim kraju wolność słowa, wolne media i internet. Dlatego doskonale wiemy, co tak naprawdę daje rosyjski paszport. To prawo, by być aresztowanym za udział w pokojowym proteście. Prawo by nie mieć wolnych i konkurencyjnych wyborów. Prawo, by całkiem zapomnieć o istnieniu praw i wolności człowieka”.

Następnie stwierdził, że Kreml nie powinien liczyć na to, by wielu Ukraińców miało się zdecydować na rosyjskie obywatelstwo, bo wg. niego „obywatelstwo Ukrainy- to wolność, godność i honor. To to, czego bronimy i będziemy bronić”.

Nie dość tego, zadeklarował on, że Ukraina „nie zrezygnuje ze swojej misji bycia przykładem demokracji dla państw postradzieckich, że Ukraina będzie bronić i udzielać azylu wszystkim, którzy gotowi są walczyć o wolność.

„Będziemy przyznawać ukraińskie obywatelstwo przedstawicielom wszystkich narodów, którzy cierpią przez autorytarne i skorumpowane reżimy. Przede wszystkim- Rosjanom, którzy dziś cierpią być może najbardziej”– obiecał w swoim wpisie Zełenski.

Na zakończenie przestrzegł, że „nie należy rozmawiać z Ukraińcami językiem gróźb, nacisku wojskowego i ekonomicznego”. Dodał także, że ma nadzieję, iż uda się porozmawiać o deeskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy, a przede wszystkim- wymianie wszystkich jeńców.

Jak widać, zabrzmiało to tym razem jak czarny humor, czyli tragifarsa. Widocznie, jego pryncypał uznał, że czas już jest zmienić mu sceniczny imaż?

Bo czyż słowa, o tym, że:

1. „….że my, Ukraińcy, mamy w swoim kraju wolność słowa, wolne media i internet”,

2. „….doskonale wiemy, co tak naprawdę daje rosyjski paszport. To prawo, by być aresztowanym za udział w pokojowym proteście”,

3. „….tak naprawdę daje rosyjski paszport (…) Prawo by nie mieć wolnych i konkurencyjnych wyborów”,

4. „….tak naprawdę daje rosyjski paszport (…) Prawo, by całkiem zapomnieć o istnieniu praw i wolności człowieka”,

5. „obywatelstwo Ukrainy- to wolność, godność i honor. To to, czego bronimy i będziemy bronić”, itd. itp. nie są zwykłą parodią?

Powiem tak, można było się spodziewać różnych rzeczy po tym zawodowym trefnisiu, ale tego co on zademonstrował we wpisie opublikowanym na jego stronie na Facebooku, to już raczej nie!

Przynajmniej ja się tego nie spodziewałem, sądząc, że reprezentuje on siły chcące dokonać jakiś realnych zmian na Ukrainie. Okazuje się, że nie tylko nie będzie żadnych zmian, a będzie jeszcze gorzej.

Przez swoje różne kombinacje oligarcha Poroszenko będąc prezydentem Ukrainy, uniknął najgorszego, czyli ogarniającego cały kraj otwartego buntu społecznego. Tym razem, szanse na to aby powtórzyć ten „sukces” maleją do absolutnego zera. Podobnie jak demagogiczne obiecanki o tym, że zostanie obniżona cena gazu na Ukrainie, czy też Ukraina może całkowicie uniezależnić się od dostaw gazu z Rosji. Oczywiście, że mogłaby, ale tylko wtedy gdyby ją było na to stać. A nie stać jej na zakup tak podstawowego surowca energetycznego, bo kraj jest systematycznie i bezlitośnie okradany przez ogarniające go szczelnym kokonem różne mafie i kliki. Pomaga w tym procederze korupcja, bezprawie usankcjonowane prawnie oraz celowo zaprowadzona tam anarchia i chaos.

W efekcie miliony uczciwych Ukraińców, aby móc żyć zmuszonych zostało do opuszczenia swojej „ukochanej-banderowskiej ojczyzny”, aby wypracowywać dorobek innym krajom, w tym kraju- „agresora” 🙂

Reszta żyje w biedzie i poniewierce.

Zapewne też, „godność i honor” Ukrainy i Ukraińców, przejawia się w tym, że w ciągu ostatnich pięciu lat od rewolty na kijowskim Majdanie, mieli oni wyjątkowe „szczęście” cofnąć się poziomem- gdy jeszcze w 2013 roku statystyczny Ukrainie żył jak polski biedak (https://finanse.wp.pl/statystyczny-ukrainiec-zyje-jak-polski-biedak-6114111660091521a), dziś żyją znacznie gorzej niż- dowartościowany ostatnio przez rząd PiS- polski żul spod sklepu monopolowego, zajmując zaszczytne 130 miejsce (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_pa%C5%84stw_%C5%9Bwiata_wed%C5%82ug_PKB_nominalnego_per_capita), co oznacza, że jest najbiedniejszym krajem w Europie. Nawet Mołdawia i Albania, to przy niej krezusi. Sama zaś plasuje się w gronie, 6 miejsc poniżej- tak krytykowanej ostatnio- za biedę, przez zachodnie media, Wenezueli, tuż poniżej tuzów światowej gospodarki, takich jak: Bhutan i Filipiny, a powyżej: Laosu i Egiptu- gdzie na ponad 90% powierzchni jest tylko piach 🙂

Tak więc, ta bieda świadczy dobitnie, jak „godnym i honorowym” jest naród ukraiński. A szczególnie jego kasta władzy- w tym sam oczywiście Zełenski 🙂

Coś czuję, że ten komik jeszcze szybciej da nogę, niż do władzy się dorwał.

https://www.facebook.com/zelenskiy95,

https://www.facebook.com/zelenskiy95/posts/2236347569948940.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze, prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (18 min) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (18 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w godzinach, od 06:55 do 21:05, na wszystkich odcinkach frontu: w rejonie Gorłówki (Dolomitnoje- na łuku swietłodarskim), Doniecka (Spartakus, Wiesiełoje i Aleksandrowka) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka, Komiternowo i Oktiabr).

Łącznie, ze wstępnych wyliczeń wynika, że w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów, na terytorium DRL spadło 65 pocisków, wobec 402 z dnia poprzedniego. Uspokaja się, bo wśród wyznawców prawosławia rozpoczynają się właśnie święta Wielkanocne, a więc ukraińscy bojcy mają teraz inne sprawy na głowie. Może niedopici i sfrustrowani pokażą na co ich stać dopiero w lany poniedziałek?

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu był względnie spokojnie, ale dokładnych relacji jak dotąd nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 28 квітня 2019 року.

27 квітня збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню, з них один раз – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з зенітних установок, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” збройні формування Російської Федерації 10 разів обстріляли позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 82 мм та ручних протитанкових гранатометів – біля населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
з зенітних установок, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу села ЧЕРМАЛИК;
двічі з станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населених пунктів НОВОСЕЛІВКА ДРУГА і ПІЩЕВИК;
тричі з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населених пунктів КРАСНОГОРІВКА, ЛЕБЕДИНСЬКЕ і ПІСКИ;
тричі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населених пунктів ЛЕБЕДИНСЬКЕ і НОВОТРОЇЦЬКЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник тричі обстріляв позиції українських захисників:
з станкових протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
двічі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населених пунктів ПІВДЕННЕ і НОВООЛЕКСАНДРІВКА.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді Об’єднаних сил. За даними розвідки, 27 квітня трьох окупантів було знищено, шість – поранено.

Від початку поточної доби ворог з гранатометів різних систем обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту КРИМСЬКЕ в районі відповідальності оперативно тактичного угрупування „Північ”.

Внаслідок обстрілу один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати противника уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Krótko mówiąc, wynika z tych rozpaczliwych i pełnych żalu relacji biura prasowego ukraińskiego dowództwa Operacji Połączonych Sił, że Ruscy ich biją, a to oni mieli ich bezkarnie riezat. Tak jak Polaków w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Bo przecież światowy hegemon im to obiecał.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

20 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.04.2019r.- 1421 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie święta Wielkanocy, w związku z czym „trójka” z kijowskiej „wierchuszki”, czyli Poroszenko, Hrojsman i Turczynow złozyli Ukraincom życzenia…
  https://korrespondent.net/ukraine/4091300-chynovnyky-pozdravyly-ukrayntsev-s-paskhoi
  …a w Kijowie w czasie rodzinnej awantury mężczyzna zdetonował w mieszkaniu granat w wyniku czego poniósł smierć;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4091314-v-kyeve-muzhchyna-podorval-sebia-hranatoi

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W ukromediach od paru dni przewija się informacja ze władze w Kijowie zamierzają zlikwidować państwowy koncern obronny „Ukroboronprom”, powodem takiej decyzji mają być m.in ciągłe skandale korupcyjne jakie wychodza na jaw w związku z działalnościa osób w nim zatrudnionych. Na miejsce „rozwiazanego” koncernu ma powstać „oddzielny państwowy organ z rozszerzonymi pełnomocnictwami” który ma przejąc i „uporządkować” wchodzące w skład „Ukroboronpromu” przedsiębiorstwa;
  https://strana.ua/news/198757-v-snbo-soobshchili-chto-sozdadut-vmesto-raspushchennoho-ukroboronproma.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • To, ze okradano przedsiębiorstwa to jedno, drugim problemem jest jak utrzymać produkcję i zatrudnienie w sektorze. Większość przychodów koncernu pochodzi ze sprzedaży komponentów lub gotowych wyrobów zagranicznym partnerom.
   Zyski firma wypracowuje dzięki sprzedaży…patentów (co nie wróży dobrze na przyszłość konsorcjum), oraz sprzedaży …karabinów i pistoletów produkowanych na licencji. Całkowicie „leżą” stocznie i zakłady produkujące sprzęt ciężki: czołgi, pojazdy bojowe. Lepiej jest lotnictwie chociaż to głownie dzięki sprzedaży patentów, w miarę dobrze w artylerii i rakietowym (tu głównie dzięki inwestycjom zagranicznym).
   https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=27923&q=UkrOboronProm

   Polubione przez 4 ludzi

 3. murzyn zrobił swoje murzyn może odejść

  Brytyjski dziennik The Times opisał sprawę fundacji Otwarty Dialog, która miała według dziennikarzy prać brudne pieniądze, które były wykorzystywane przez rosyjskie służby. Organizacją kieruje Ludmiła Kozłowska, która została deportowana z Polski.
  https://www.wprost.pl/kraj/10210534/fundacja-otwarty-dialog-zamieszana-w-pranie-brudnych-pieniedzy-z-rosji-mocne-zarzuty-dziennikarzy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem ukraiński minister polityki społecznej Andrij Rewa, który onegdaj „zasłynął” z tego ze stwierdził ze Ukraincom brakuje pieniędzy gdyż za dużo jedzą, teraz w wywiadzie obrazał mieszkańców republik z Donbasu nazywając ich „szumowinami”. Skomentował to popularny ukraiński politolog Wołodymyr Korniłow który stwierdził ze teraz widac jaka jest różnica w odnoszeniu się do mieszkańców Donbasu pomiędzy Rosją, a Ukraina, czyli ze ta pierwsza widzi w nich ludzi i dlatego też Donbas „ciągnie ku Rosji”;
  https://replyua.net/blog/145535-politolog-o-zayavlenii-otkormlennogo-revy-rossiya-vidit-na-donbasse-lyudey-a-kiev-net-vot-i-vsya-raznica.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.