Wojna domowa na Ukrainie 29.04.2019r.- 1422 dzień od nowego rozejmu.


„Rosja powinna anulować dekrety w sprawie uznania wyborów i dokumentów proklamowanych przez Doniecką i Ługańską Republikę Ludową, a także dekret w sprawie uproszczonego wydawania paszportów mieszkańcom Donbasu. Wszystko to jest warunkiem, aby Kijów zaczął wypełniać polityczny blok porozumień mińskich”– napisała wczoraj (28 kwietnia) na swojej stronie na Facebooku wiceprzewodnicząca Wierchownej Rady, Irina Geraszczenko.

Wiceprzewodnicząca Wierchownej Rady ujawniła także, że Ukraina przyjęła ustawy o amnestii i szczególnych prawach samorządu lokalnego, jednak „te ustawy nie weszły w życie z powodu Rosji”.

Nie wyjaśniła tylko, dlaczego?

Aby wdrożyć decyzje polityczne określone w porozumieniach mińskich, Rosja, według niej, musi „anulować swoje dekrety w sprawie uznania tak zwanych dokumentów NRODiL (niektóre rejony obwodów Donieckiego i Ługańskiego) oraz wyników tzw. wyborów ( a więc z 2014 i 2018 r.- dopisek mój).”

Wynika z tego jasno, że władze Ukrainy nie mają zamiaru realizowania porozumień mińskich, które zostały podpisane przez samego prezydenta Poroszenkę, do czasu aż Rosja całkowicie wycofa się z poparcia dla zbuntowanych republik donbaskich. A więc, do momentu dojścia do punktu początkowego, gdy jeszcze nie ukonstytuowały się władze tych republik, a już ukraińskie siły ATO rozpoczęły tam operację pacyfikacyjną.

Nie można takiego podejścia uważać za poważne, a wręcz przeciwne, za wyraz słabości i bezradności, wobec sytuacji bez wyjścia, do której doprowadziła junta kijowska po obaleniu legalnie wybranego prezydenta Wiktora Janukowycza. Do sytuacji tej doszło w wyniku nieprzemyślanego wysłania do Donbasu w celu spacyfikowania buntu społecznego, sił zbrojnych- podlegających dowództwu w Kijowie, głównie w postaci batalionów ochotniczych, których członkowie rekrutowali się z elementu kryminalnego i organizacji jawnie probanderowskich. Wysłane wtedy do strefy operacji ATO oddziały regularnych formacji zbrojnych Sił Zbrojnych Ukrainy, na ogół zachowywały się biernie i nie mieszały w ten konflikt wewnętrzny. Duża część żołnierzy zasiliła szeregi Milicji Ludowych republik donbaskich.

I ten właśnie, w raz z brutalnymi represjami jakimi poddano ludność cywilną doprowadziły do tego, że większa jej część nie widzi obecnie możliwości życia w ramach ukraińskiego państwa.

Tak więc, żądania Iriny Geraszczenki, które opublikowała na Facebooku, są wyłącznie jej osobistym problemem, a nie jakąś realną sytuacją, do której można by obecnie doprowadzić.

Tym bardziej, że uważa ona, iż ​​Moskwa powinna również anulować dekret o uproszczonym trybie przyznawania paszportów dla mieszkańców republik donbaskich. A ponadto, władze w niektórych rejonach obwodów Donieckiego i Ługańskiego muszą zostać zmienione, które wraz z ogłoszonymi i przeprowadzonymi następnie tam wyborami regionalnymi , powinny odbywać się tylko zgodnie z ukraińskim prawem.

Ten zamieszczony wczoraj na Facebooku, niecodzienny wpis- dotychczasowej przedstawicielki Kijowa w grupie kontaktowej wdrażającej część społeczną, prawną i polityczną porozumień mińskich, dowodzi tego, że przyjęła ona narrację prezydenta elekta, który zaraz po zwycięskiej II tury wyborów, oznajmił, że jako przyszły prezydent- odmawiać będzie przyjęcia amnestii wobec uczestników walk w wojnie domowej- co gwarantują właśnie porozumienia mińskie- oraz jest kategorycznie przeciwny nadaniu specjalnego statusu dla Donbasu.

W zasadnie ta jego deklaracja nie jest niczym nowym, jeśli zna się poglądy na ten temat jego mocodawcy- oligarchy Igora Kołomojskiego.

Tak więc, widać wyraźnie, że już na początku nowego rozdania na najwyższym stanowisku głowy państwa na Ukrainie, następuje zasadniczy odwrót od wypracowany już ponad cztery lata temu rozwiązań wobec toczącego się konfliktu zbrojnego w Donbasie.

Czym to będzie skutkować?

Po prostu doprowadzi w pierwszej fazie do trwałego odłączenia się Donbasu od Ukrainy.

https://www.facebook.com/iryna.gerashchenko/posts/2200351696719298,

https://www.facebook.com/iryna.gerashchenko.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu rozejm wielkanocny był na ogół przestrzegany. Dochodziło tam tylko do sporadycznego użycia broni, w tym.: trzy razy przeprowadzono ostrzał przy użyciu moździerzy kaliber 120 mm (10 min) oraz wystrzelono po jednym razie z granatnika SPG-9 (1 granat) i broni maszynowej, w tym ciężkiej. W wyniku czego na terytorium DRL spadło tylko 11 pocisków, wobec 65 z dnia poprzedniego.

Łącznie ukraińscy żołnierze prowadząc te ostrzały 5 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono; 1 raz w rejonie Doniecka i 4 razy na południowym odcinku frontu (Leninskoje i Sachanka).

Strat i szkód nie ma.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (11 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (12 wystrzałów) i broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały te prowadzono z kierunku: Krimskoje (06:05), Stanicy Ługańskiej (18:40) oraz Mironowskiego (19:00) i Ługańskoje (21:15), w stronę: Prisziba, sanżarowki, Łogwinowa i w okolicy pomnika Kniazia Igora k. punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Strat i szkód nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 29 квітня 2019 року.

28 квітня збройні формування Російської Федерації тричі порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ШИРОКИНЕ;
з мінометів калібру 82 мм – поблизу населеного пункту ПІСКИ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог з гранатометів різних систем обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту КРИМСЬКЕ.

Втрати ворога сталися в небойових умовах. За даними розвідки Об’єднаних сил, 28 квітня троє окупантів померли, один травмований.

Від початку поточної доби ворог з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати противника уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***


©
Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.04.2019r.- 1422 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam rednacza i cała ekipę 🙂

  Poniżej artykuł o nowych zmianach w polityce fiskalnej Ukrainy. Ukraiński parlament zajął się ustawą gruntownie reformującą system podatkowy, która od kilku lat zalegała w „zamrażarce”. W myśl nowych przepisów wkrótce zamiast podatku dochodowego, firmy działające na Ukrainie. mają płacić podatek od dywidend.
  Nowy system jest łatwiejszy i transparentny, zmniejsza tez ryzyko korupcji i wyprowadzania kapitału do rajów podatkowych (już się to po prostu nie kalkuluje). I teraz wisienka na torcie: przeciwko zmianom wypowiedział się …MFW.
  Głównym zastrzeżeniem „demokratycznych instytucji” jest to, ze w krótkim okresie czasu system spowoduje, że do skarbu państwa wpłynie mniej środków z tytułu podatku VAT (zagrożona spłata kredytów).
  Niestety jest to sytuacja patowa-z jednej strony kredyty z MFW są niezbędne do utrzymania kursu hrywny z drugiej bez zmian/reform Ukraina nie ma szans na szybki rozwój gospodarczy.
  Najgorsze w tym wszystkim jest to, ze zmiany fiskalne można było przeprowadzić już w 2014/2015 roku. Kiedy wsparcie zagranicznych parterów/ich zaangażowanie było najwyższe, a PKB Ukrainy tak czy siak spadłby.
  Obecnie, bolesne reformy ( mniejsze środki w kasie państwa=mniej inwestycji, spadek wartości hrywny=wzrost ubóstwa Ukraińców) nie przyniosą błyskawicznych rezultatów, ponadto mogą doprowadzić do bankructwa kraju. Jednak alternatywa jest tylko pozostanie w obecnym systemie czyli skazanie kraju na powolny wzrost PKB (w porównaniu z Węgrami Czechami i Polską) i jego powolna zapaść.
  https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/ukraina-idzie-w-slady-estonii/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie wstępniaka: to kolejny etap zwalanie odpowiedzialności za niemożność wdrożenia zobowiązań Ukrainywynikających z Mińska 1-2, na Rosję, czyli oświadczenia na potrzeby wewnątrz-ukraińskie.

  Polubione przez 5 ludzi

  • Zgadzam się w 100%. Ukraińcy po sławetnych laniach latem 2014 i zima 2015 nie mieli już możliwości, by prowadzić dalsze działania zbrojne, obawiali się również, że FR może mocniej zaangażować się w pomoc wojskowa dla republik (dostawy sprzętu/amunicji).
   Ze strachu podpisali zobowiązania, które były dla nich skrajnie niekorzystne i …których nigdy nie mieli zamiar respektować.

   Polubione przez 4 ludzi

   • „Ze strachu podpisali zobowiązania, które były dla nich skrajnie niekorzystne i …których nigdy nie mieli zamiar respektować”- co dowodzi ich niehonorowego zachowania i nierespektowania podpisywanych przez siebie zobowiązań. Jakże to typowo chachle 🙂

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 1 osoba

 3. Tymczasem w „Mordorze”, ‚Sauron z Kremla” koncentruje sowich „orków” by ostatecznie przejąć kontrolę nad „Przesmykiem Suwalskim” który da mu ostateczną kontrolę na „Międzymorzem”…
  >https://pbs.twimg.com/media/D5OYXfXWsAANe_r.jpg
  Ps. Podobno do Polski zdołał się przedostac (w przebraniu) prezydent – elekt Wołodymyr Zelenskij z rozpaczliwą prośbą o przysłanie posiłków…
  >https://telegraf.com.ua/files/2016/08/1471383232_zelenskiy.jpg
  🙂 🙂 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT zza Oceanu, gdzie w miejscowosci St. George w amerykańskim stanie Utah musiano użyć policyjnego „specnazu” (SWAT) by spacyfikować „zamieszki” do jakich doszło w miejscowym ośrodku leczenia osób niepełnoletnich z zaburzeniami psychicznymi. Amerykańskie media informuja o „wielu rannych” pośród pacjentów ośrodka;
  https://www.soutahnow.com/breaking-news-riot-at-red-rock-canyon-school-multiple-injuries-reported/
  https://kjzz.com/news/local/multiple-injuries-as-riot-breaks-out-at-red-rock-canyon-school-in-st-george

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wielkie nadzieje w stosunku do nowego Prezydenta Ukrainy

  Środowiska narodowe jak i te powiązane z Gazeta Wyborczą liczą na to, że Pan Zeleński odwiedzi nasz kraj zaraz po zaprzysiężeniu na stanowisko Prezydenta Ukrainy. Rzekomo owa wizyta byłaby jakimś „przełomem” w stosunkach polsko-ukraińskich.
  Osobiście jestem bardziej sceptyczny niż wyżej wspomniani „hura optymiści”. Prezydent Ukrainy potrzebuje kasy kasy i jeszcze raz kasy-a Polska z powodu rozdmuchanego budżetu (min piatka Kaczyńskiego/plan podniesienia Polski B i ostatnie doniesienia o zakupie F-35) nie ma środków na wspomożenie Ukrainy.
  http://www.fronda.pl/a/zelenski-przyjedzie-z-pierwsza-wizyta-do-polski-sa-ku-temu-powazne-powody%2C125932.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Jak zwykle mania wielkości zaćmą na umyśle 🙂

   Ciekawe z czego te bufony sfinansują ten szlak- „ważny dla rozwoju wschodniej flanki UE i włączenia Ukrainy, a kiedyś może także Białorusi do rodziny Unii Europejskiej”, jeśli UE przykręci kurek z pieniędzmi?

   Pozdrawiam.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Dzień bez eksplozji granatu, dniem straconym na Ukrainie. W Kijowie w jednym z mieszkań w trakcie awantury meżczyzna zdetonował granat zabijając siebie i mieszkająca z nim kobietę;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4091432-pry-vzryve-v-kyeve-pohybly-dva-cheloveka
  W Charkowie eksplodował granat rzucony w jadący ulica samochód osobowy, kierowca przeżył i w stanie ciężkim trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4091474-v-kharkove-v-avtomobyl-brosyly-hranatu-vodytel-vyzhyl
  Z kolei w jednej z miejscowości w obwodzie połtawskim ranna po eksplozji granatu, ciśnietego pod jej nogi przez jednego z mieszkańców, została 64 – letnia kobieta;
  https://korrespondent.net/ukraine/4091520-na-poltavschyne-hranata-vzorvalas-na-ulytse-est-postradavshye

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem prezydent – elekt Ukrainy Wołodymyr Zeleskij powrócił ze swojego krótkiego „urlopu” w Turcji;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4091480-zelenskyi-vozvraschaetsia-v-ukraynu-yz-turtsyy
  A w ukromediach pojawiły się informacje że „sobie tam grillował z rosyjskim lobbystą z Niemiec”;
  http://www.dsnews.ua/politics/zelenskiy-na-otdyhe-zharil-shashlyk-s-nemetskim-lobbistom-rossii-28042019223100

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Przerywnik muzyczny, czyli prezydent Turkmenistanu Gurbanguly Berdimuhamedow wykonuje piosenkę ku czci…swojego rumaka 🙂
  https://www.hronikatm.com/2019/04/incitatus-2/
  Ps. Podobno to z okazji obchodzonego w dniach 27 – 28 kwietnia świeta narodowego Turkmenistanu, czyli „Dnia Konia Turkmeńskiego”;
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D1%82%D1%83%D1%80%D0%BA%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE_%D1%81%D0%BA%D0%B0%D0%BA%D1%83%D0%BD%D0%B0

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.