Wojna domowa na Ukrainie 30.04.2019r.- 1423 dzień od nowego rozejmu.


W okresie od początku marca do 11 kwietnia br. długość położonych na dnie Bałtyku rur gazociągu „Nord Stream 2” została zwiększona, z jednej trzeciej do połowy planowanej całkowitej długości.

I tak, jak informował na początku marca komunikat wydany przez zarząd „Gazpromu„, „w Morzu Bałtyckim ułożono 818 km rur, jest to dokładnie jedna trzecia ogólnej długości gazociągu”.

Natomiast miesiąc później (11 kwietnia), spółka realizująca budowę rurociągu gazowego na dnie Bałtyku- „Nord Stream 2 AG” poinformowała, że w sumie położono już równo tysiąc kilometrów gazociągu na wodach terytorialnych Finlandii, Szwecji oraz Niemiec.

Dowodem na to, jest fakt, że na początku kwietnia w zakładzie przemysłowym „Wasco” w Finlandii powleczono betonem już ponad 100 tys. rur stalowych używanych do budowy rurociągu. Według firmy oznacza to, że tym samym wyprodukowano już połowę rur niezbędnych do budowy dwóch nitek gazociągu przez Morze Bałtyckie.

Spółka „Nord Stream 2 AG” poinformowała na swojej stronie internetowej, że obecnie dwa potężne statki specjalistyczne– „Solitaire” i „Pioneering Spirit” (obie jednostki należą do armatora „Allseas”, który ostatnio pracował dla „Gazpromu” także przy budowie gazociągu „Turk Stream” przez Morze Czarne) układają rury na terenie Szwedzkiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej. Jednocześnie spółka „Nord Stream 2” informuje, że projekt jest realizowany pełną parą. Obecnie w budowę zaangażowanych jest 20 statków, na których pokładach w sumie pracuje prawie 1,3 tys. osób.

Dodam jeszcze, że „Allseas Group S.A.” jest szwajcarską spółką, która posiada podmioty zależne: „Allseas USA, Inc.” i „Société D`explitation D`equipement Offshore Sa”, zaś jej specjalistyczne jednostki pływające: „Solitaire” i „Pioneering Spirit” należą do grona największych statków na świecie. Pierwszy mierzy 300 m długości, a drugi jeszcze więcej– 382 m. Ten drugi zresztą należy do największych jednostek, które obecnie pływają po morzach.

„Nord Stream 2” to projekt biznesowy liczącej 1230 km dwu nitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociąg ma być gotowy z godnie z przyjętym planem, najpóźniej do końca 2019 roku, a w następnym roku „Gazprom” zamierza znacznie ograniczyć przesyłanie gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy na zachód. Projektowi temu sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, a wraz z nimi jego satelity: Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Stosowne zgody na budowę gazociągu już dawno temu wydały Finlandia, Szwecja oraz Niemcy. Wciąż zwleka zaś Dania i do tej pory nie jest jasne, którą trasą przez duńskie wody wyłącznej strefie ekonomicznej zostanie ułożony gazociąg.

W związku z nieuzasadnioną zwłoką Danii w sprawie wydania pozwolenia na budowę w jej wyłącznej strefie ekonomicznej części gazociągu „Nord Stream 2”, rosyjska firma „Gazprom” zaczęła przygotowywać koncepcję działań prawnych wobec Danii. Oczywiście, w sytuacji zaskarżenia Danii o celowe zwlekanie z podjęciem decyzji o pozwoleniu na budowę, sprawa realizacji projektu „Nord Stream 2” wydłużyłaby się o kilka miesięcy, ale w świetle presji przegranej, jest to element motywujący instytucje duńskie do podejmowania szybszych decyzji.

Obecnie sytuacja jest taka- jak to ujął Dmitrij Chandoga- przedstawiciel „Gazpromu”:

„Analizujemy, jaki będzie miało wpływ wydanie duńskiego zezwolenia w tym czy innym momencie i pracujemy nad kompleksem działań w celu utrzymania projektu zgodnie z grafikiem”.

I jak na razie układanie rur zbliża się powoli, ale nieubłaganie, do duńskich wód wyłącznej strefy ekonomicznej.

Czyli dotychczasowa budowa „Nord Stream 2” przebiega zgodnie z planem, zaś ewentualne działania jakie planuje podjąć zarząd rosyjskiego „Gazpromu” jest typowym dmuchaniem na zimne i ma na celu wywarcie presji w celu podejmowania przez Danię w miarę sprawnie ostatecznej decyzji.

Dania zaś jest ostatnią nadzieją przeciwników budowy „Nord Stream 2”, chociażby w kilkumiesięcznym jej późnieniu. To też byłby mocno nagłośniony propagandowo jakiś tam „sukces” 🙂

Chociaż i na taką odrobinę ich satysfakcji, też bym nie liczył.

https://www.oceannews.com/news/energy/1-000-kilometers-of-the-nord-stream-2-gas-pipeline-laid,

https://www.nord-stream2.com/media-info/news-events/nord-stream-2-submits-third-application-in-denmark-despite-legal-reservations-123/,

https://www.nord-stream2.com/,

https://allseas.com/,

https://en.wikipedia.org/wiki/TurkStream,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (2 miny) oraz granatników SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były wyłącznie w godzinach nocnych, z przerwami od 20:10 do 23:05, w rejonie Doniecka (okolice serwisu „Volvo-Center” i Aleksandrowka- na obrzeżach Doniecka) oraz na południowym odcinku frontu (Sachanka i Komiternowo).

Łącznie na ostrzeliwane terytorium DRL spadło tylko 16 pocisków, wobec 11 z dnia poprzedniego. Strat i szkód nie odnotowano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu granatników AGS-17 (87 granatów) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku: Krimskoje (17:30), Ługańskoje (18:10) i Troiczkoje (01:30), w stronę: Frunzego oraz Kalinowki i Kalinowa. Łącznie w ciągu minionej doby na terytorium ŁRL spadło 87 granatów nie czyniąc przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 30 квітня 2019 року.

29 квітня збройні формування Російської Федерації вісім разів порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 82 мм мінометів. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник шість разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
з 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу міста МАР’ЇНКА;
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ШИРОКИНЕ;
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ПІСКИ;
з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог двічі обстріляв позиції наших захисників:
з 82 мм мінометів – в районі населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
з автоматичних станкових гранатометів – біля села ТРАВНЕВЕ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. Жоден обстріл противника не залишився без адекватної відповіді. За даними розвідки Об’єднаних сил, 29 квітня одного окупанта було знищено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з гранатометів різних систем – поблизу населеного пункту ПІСКИ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріли противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати противника уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa ze wsi Mołocznoje (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***


©
Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

13 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.04.2019r.- 1423 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o tym jak się ostatnio nawzajem „trollowali” przerzucając nawzajem nadawaniem i odbieraniem obywatelstw Zelenskij, Putin, Poroszenko oraz Saakszwili;
  https://strana.ua/news/198916-putin-saakashvili-i-poroshenko-vystupili-s-zajavlenijami-po-povodu-hrazhdanstva-ukrainy.html
  I popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow z „werdyktem” ze w tych „zawodach” został „zwycięzcą”…rosyjski prezydent Rosji Władimir Putin, który przedstawił sie jako „zwolennik pokoju” i „braterstwa pomiędzy narodami. „Wstawił się” on nawet za swoim zaciekłym wrogirm Saakaszwilim zwracając sie do Ukrainy by przywróciła mu obywatelstwo;
  https://strana.ua/opinions/198941-putin-vchistuju-obyhral-nashu-hosudarstvennuju-ideolohiju.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ciekawostki ekonomiczne od naszego drogiego sąsiada 🙂
  Lobby biznesowe liczy, ze nowy Prezydent Ukrainy zajmie się korupcja na najwyższych szczeblach władzy i ograniczy przywileje oligarchów. Produkcja przemysłowa po 3 miesiącach spadku w końcu kwietnia zanotowała lekki wzrost. Dominuje optymizm i nadzieja, że wskaźniki gospodarcze w 2019 roku będą dobre.
  https://www.unian.info/economics/10533420-week-s-balance-businesses-voice-wishes-to-zelensky-statistics-service-reports-increase-in-industrial-output-and-national-bank-lowers-key-rate.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Gościnne występy…

  Nocą wchodzili do domów, gdzie bili, podtapiali i przypalali swoje ofiary. Przed sądem stanie trzech Ukraińców, którzy terroryzowali mieszkańców Chełma i okolic. Ten, który był wyjątkowo brutalny, ma zaledwie 18 lat.
  https://www.dziennikwschodni.pl/chelm/lubelskie-ukraincy-noca-wchodzili-do-domow-bili-podtapiali-i-przypalali-swoje-ofiary,n,1000241956.html
  Ale jest i druga strona medalu-coraz częściej Polacy „odreagowują” i walczą z zaczepkami obcokrajowców. Przykładem może być ciężko ranny Ukrainiec, który został ranny po tym jak uszkodził samochód taksówkarza. ten ruszył za nim w pościg i…przejechał po sprawcy kolizji.
  Sam oskarżony twierdzi, że jest niewinny a do potracenia doszlo w wyniku wypadku.
  http://wroclaw.eska.pl/newsy/wroclaw-taksowkarz-potracil-i-przejechal-ukrainca-jestem-niewinny/769636

  Polubione przez 4 ludzi

   • Drażni mnie ta poprawność polityczna(?)/miłość do Rusinów(?) w wykonaniu naszych kochanych władz. Nawet w przypadku śmierci Polaka prokurator stara się ograniczyć karę wiezienia dla obywatela z Ukrainy. Jednocześnie w podobnych sytuacjach polaków karze się z cała bezwzględnością.
    Ostatnie doniesienia medialne najdobitniej o tym świadczą.
    -Polak zamordowany siekierą ZA NIC (Ukrainiec chciał sobie odreagować stres) oskarżony wysłany na badania psychiatryczne.
    -Atak na grupę mężczyzn z użyciem niebezpiecznych narzędzi (1 Polak nie żyje) akt oskarżenia…jak za bojkę(!)
    -Sutenerzy z Ukrainy otrzymują wyroki w zawieszeniu/nie są deportowani na Ukrainę i otrzymują POLSKIE obywatelstwo(!)
    I by nie było niedomówień jestem jak najbardziej za tym by karać KAŻDEGO przestępce nie ważne katolik/ateista różowy/zielony/szary kolor skory ma, nieważne czy jego rodzice to biedota lub nowobogaccy. Drażni mnie to, że nasze kochane władzunie osoby ze wschodu starają się chronić przed ich własnymi czynami.

    Polubione przez 4 ludzi

    • „Sutenerzy z Ukrainy otrzymują wyroki w zawieszeniu/nie są deportowani na Ukrainę i otrzymują POLSKIE obywatelstwo(!)”- nie dość tego, jeden z nich nie występował o przyznanie mu polskiego obywatelstwa, ale i tak kancelaria prawna w Biurze Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którą kierował wtedy Andrzej Duda, temu ukraińskiemu suterenowi przyznaje je. Cuda, czy co?

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 3 ludzi

 4. Na Ukrainie warunki dla inwestorów w odnawialne źródła energii są dziś najlepsze w całej Europie. Tak przynajmniej twierdzi Pracownia Finansowa, która stawia elektrownię wiatrową w obwodzie lwowskim.
  http://www.wykop.pl/ramka/4930129/ukraina-nas-przegoni-polacy-inwestuja-w-wiatraki-pod-lwowem/
  Komentarz: Rzeczywiście zwroty za „zielona energię” są jedne z najwyższych w Europie. W eko inwestycje szczególnie mocno zaangażowali się …oligarchowie i to oni czerpią największe zyski z owych inwestycji. Jednocześnie ceny prądu na Ukrainie są dość wysokie-za wysokie taryfy za zieloną energie ktoś przecież musi zapłacić 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.