Wojna domowa na Ukrainie 2.05.2019r.- 1425 dzień od nowego rozejmu.


Armia „60+” i do tego ze stopniami wojskowymi kawalerii i artylerii sprzed września 1939 roku.

W projekcie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, nad którym trwają teraz prace, znalazł się zapis o przesunięciu wieku osób objętych obowiązkiem służby wojskowej, który wobec szeregowych wiek ten ma zostać przesunięty do 60 lat. Natomiast w odniesieniu do podoficerów i oficerów armia będzie mogła wzywać na ćwiczenia wojskowe i w przypadku mobilizacji wojennej rezerwistów, do 63 roku życia.

Przypomnę, że obecnie obowiązujące przepisy ograniczają ten wiek; w przypadku pierwszej grupy do 50 lat, a wobec drugiej grupy wynosi on nie przekroczone 60 lat.

Planowane podniesienie wieku rezerwistów jest spowodowane spadkiem stanu rezerw osobowych na wypadek wojny, przy jednoczesnym wzroście wieku osób, które odbyły obowiązkową służbę wojskową w okresie PRL-u.

Brak odpowiedniej liczby rezerwistów w jakimś sensownym przedziale wiekowym umożliwiającym w miarę sprawne uczestnictwo w ćwiczeniach wojskowych i wojnie, jest wynikiem całkowitego wstrzymania szkolenia wojskowego w 2009 roku.

W efekcie, gdy jeszcze w 2006 roku, na ćwiczenia powołano ok. 69 tys. rezerwistów, to w 2007 r. 53 tys., a w 2008 r. już tylko 45 tys., aby w latach 2009–2012 zaniechać prowadzenia ćwiczeń rezerwistów. Następnie w roku 2013 powołano zaledwie 3 tys. osób, w 2014 r. było już to 7,5 tys., a w 2015 r. nadal mało, ale jednak udało się jakimś cudem zmobilizować aż 14,5 tys. rezerwistów. Od 2016 r., gdy władzę w Polsce przejął PiS, liczba wzywanych na ćwiczenia żołnierzy wzrosła i osiągnęła poziom ok. 36 tys. No ale to i tak prawie dwukrotnie mniej, niż jeszcze 13 lat temu.

Stąd wziął się pomysł MON, aby do wojska doszlusować emerytów i geriatryków oraz innych tetryków, bo inaczej nie dałoby się przeprowadzić żadnych ćwiczeń wojskowych na szerszą skalę. Zresztą inicjatywa ta jest także praktycznym wcielaniem w życie PiS-owskiego programu zwiększenia liczebności PSZ 🙂

Natomiast w segmencie ich „modernizacji”, co też wynika z programu PiS, postanowiono cofnąć się o dokładnie o tylko 80 lat i przywrócić w wojsku polskim przedwojenne stopnie wojskowe obowiązujące w kawalerii oraz artylerii.

Zmiana ta znalazła się także w „Projekcie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw” złożony w Sejmie przez MON.

„Projekt wprowadzana między innymi zmiany przywracające w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej tradycyjne nazwy stopni wojskowych, które będą używane w oddziałach i pododdziałach wojsk rakietowych i artylerii oraz oddziałach i pododdziałach dziedziczących tradycje jednostek kawaleryjskich; zaproponowane w projekcie nazwy stopni wojskowych, które będą używane przez żołnierzy pełniących służbę w oddziałach i pododdziałach wojsk rakietowych i artylerii oraz oddziałach i pododdziałach dziedziczących tradycje jednostek kawaleryjskich, nawiązują bezpośrednio do nazw stopni wojskowych obowiązujących w Wojsku Polskim II Rzeczypospolitej Polskiej, w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz formacjach Żołnierzy Niezłomnych”– napisano w projekcie zmiany ustawy o powszechnym obowiązku obrony.

Tak więc szeregowego będzie się nazywać ułanem, dragonem, szwoleżerem, strzelcem konnym lub huzarem, zaś obecnego sierżanta stopniem wachmistrza, z kolei kapitan zostanie przemianowany na rotmistrza. W jednostkach rakietowych i artyleryjskich powrócą zaś stopnie ogniomistrza, czyli odpowiednika sierżanta, bombardiera, a więc ja dotąd starszego szeregowego, i kanoniera, który będzie odpowiednikiem szeregowego w artylerii.

Ten powrót do tradycji wojskowości przedwojennej, w połączeniu z przedłużaniem wieku rezerwistów powoływanych na ćwiczenia, prowadzi nas do kolejnej tradycji, ostatnich co najmniej 5 wieków- sromotnie przegrywanych wojen.

Tym razem będzie dokładnie tak samo, i nawet stało-rotacyjna obecność ciężkiej brygady amerykańskiej oraz członkostwo naszego kraju w NATO, nie uchroni nas od kolejnej sromotnej klęski, po której nie pozostanie kamień na kamieniu, a rząd na uchodźstwie nie będzie miał już do czego wracać. Bo po kraju pozostanie już tylko smętne wspomnienie. Nikt inny nam tak tego solidnie nie zagwarantuje jak tylko zawodowi „patrioci”, którzy nic innego poza tym nie potrafią i do niczego więcej się nie nadają.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Geriatria,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (44 miny) i 82 mm (27 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (5 wystrzałów), granatników AGS-17 (119 granatów) i SPG-9 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono w rejonie Doniecka (rejon serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Spartakusa) i na południowym odcinku frontu (Ukraińska i Dokuczajewska).

Łącznie w wyniku wczorajszych ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadło 197 pocisków (wobec 209 z dnia poprzedniego), w efekcie czego został uszkodzony dom jednorodzinny na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja- na zachodnich obrzeżach Doniecka, który znajduje się przy ulicy Roborowskiego nr. 7.

Dodam jeszcze, że ostrzały prowadzono z przerwami w godzinach od, 04:54-05:15 do 20:20.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (4 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 76 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (58 granatów) i SPG-9 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, siedem razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Krimskoje (08:00 i 17:20), Ługańskoje (13:40 i 18:15) i Zołotoje-4 (17:20) oraz ze Stanicy Ługańskiej, w stronę: Zołotoje-5, Frunzego, Kalinowki oraz Niżnego Łozowego i w okolicy pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Łącznie minionej doby, w wyniku ostrzałów przeprowadzonych przez ukraińskich żołnierzy, na terytorium ŁRL spadło 136 pocisków nie powodując żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 02 травня 2019 року.

01 травня збройні формування Російської Федерації 18 разів порушили режим припинення вогню, з них шість разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 120 і 82 мм мінометів. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 16 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі з 120 та 82 мм мінометів – біля населеного пункту ПІСКИ;
тричі з 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населених пунктів НОВОМИХАЙЛІВКА, КРАСНОГОРІВКА і МИКОЛАЇВКА;
вісім разів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населених пунктів НОВОТРОЇЦЬКЕ, МАР’ЇНКА, АВДІЇВКА, ПАВЛОПІЛЬ, НЕВЕЛЬСЬКЕ, ПІЩЕВИК, ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ і ШИРОКИНЕ;
тричі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населених пунктів ГРАНІТНЕ, ЛЕБЕДИНСЬКЕ і МИКОЛАЇВКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні двічі:
з 82 мм мінометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ПІВДЕННЕ;
з стрілецької зброї – біля населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 01 квітня п’ятьох окупантів було знищено, ще двох – поранено.

Від початку поточної доби ворог чотири рази обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів – біля міста МАР’ЇНКА;
з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворга уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Разом переможемо!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.05.2019r.- 1425 dzień od nowego rozejmu.

 1. Smutne podsumowanie lat zaniedbań w wojsku ( nie tylko przez PiS). Brakuje rezerwistów, przeszkolonego personelu, który mógłby być bazą dla wzmocnienia regularnych sił. Sztandarowy program WOT jakoś nie wypalił pomimo gratyfikacji finansowej. Zresztą większość tych osób które zgłosiły się do formacji już wcześniej było członkami stowarzyszeń paramilitarnych (grupy sportowe/strzeleckie itd).

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Szybko poszło…

  Wołodymyr Zełenski, który wygrał wybory prezydenckie na Ukrainie, podczas swojej kampanii mówił o sobie, że jest z dala od bogatej elity, która kieruje krajowym biznesem i polityką. Okazało się, że jego małżonka kupiła od jednego z biznesmenów nieruchomość za mniej niż połowę ceny rynkowej.
  https://www.rp.pl/Polityka/190509935-Ukraina-Zona-Wolodymyra-Zelenskiego-kupila-apartament-od-oligarchy-za-pol-ceny.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Zdrada…

  Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) nie chciała pozwolić Ukrainie i Gruzji stać się członkami sojuszu ze względu na ich skrajnie konfrontacyjne relacje z Rosją – mówił w wywiadzie dla gazety „Siewodnia” były zastępca sekretarza generalnego NATO Alexander Vershbow.
  Vershbow uważa również, że obecnie ze względu na stosunki Ukrainy i Gruzji z Rosją, większość państw członkowskich NATO wolałaby „odroczyć problem”. Ponadto Ukraina nie jest jeszcze gotowa do członkostwa, ponieważ nie spełnia „standardów” sojuszu. „Nadal trzeba przeprowadzać reformy w kraju, które podobnie jak reformy w sektorze obronnym, są niezbędnymi warunkami przystąpienia do NATO” – stwierdził.
  http://www.pch24.pl/dlaczego-ukraina-nie-jest-jeszcze-w-nato–wyjasnia-byly-zastepca-sekretarza-generalnego-nato–,67923,i.html#ixzz5mlA0dyMQ

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Koniec siłowego przejmowania parafii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego?

  Prezydent elekt Ukrainy Wołodymyr Zełenski 30 kwietnia, w dwa dni po prawosławnej Wielkanocy, złożył z tej okazji wizytę metropolicie Epifaniuszowi (Dumenko), zwierzchnikowi nowego Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU), jego honorowemu patriarsze Filaretowi (Denysenko) i metropolicie Onufremu (Berezowski), zwierzchnikowi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Jak zaznaczono wszystkie trzy wizyty przebiegały w serdecznej atmosferze.
  https://ekai.pl/prezydent-elekt-ukrainy-za-rownowaga-miedzy-kosciolami/

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińskie media informują, że od początku 2019 roku politycy, biznesmeni oraz oligarcha Rinat Achemtow zaczęli inwestować w sektor odnawialnych źródeł energii na Ukrainie, a wszystko dzięki atrakcyjnym zielonym taryfom – czytamy w BiznesAlert.pl.
  W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2019 roku powstało więcej instalacji OZE niż w całym 2018 roku. Obiekty OZE wybudowane w 2019 roku są objęte przez państwo „zieloną taryfą”, której wysokość ma się utrzymać do 2030 roku. Taryfy są 10 razy większe niż opłaty za energię elektryczną wytworzoną przez elektrownie jądrowe.
  https://www.cire.pl/item,179877,1,0,0,0,0,0,ukraina-politycy-i-oligarchowie-inwestuja-w-oze.html
  Komentarz: Naprawdę niezły przewał. Pod pozorem dywersyfikacji źródeł energii i walce z globalnym ociepleniem klimatu grupa oligarchów zarobią krocie.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Według szacunkowych danych w Polsce mieszka w tej chwili około 2 mln Ukraińców, co potwierdził niedawno minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Statystyki są jednak zapewne zaniżone, gdyż uwzględniają osoby zarejestrowane oficjalnie. Wymykają się im migranci zatrudnieni „na czarno”, nie mówiąc już o ich bliskich
  https://wschodnik.pl/polityka/item/19239-w-polsce-pracuje-dwa-miliony-ukraincow-szef-polskiego-msz.html
  Warto tu dodać, że aż 11 proc. ukraińskiego PKB (wg Banku Światowego najwięcej w Europie) jest efektem przychodów generowanych przez pracowników właśnie poza granicami kraju.
  http://www.fpiec.pl/futopia/ukraina-masowo-traci-najzdolniejszych-pracownikow-wyjezdzaja-glownie-polski
  Komentarz: Pół miliona, milion dałoby się jeszcze spolonizować. Takiej jednak masy ludzi, szczególnie gdy brak wsparcia rządzących nie da się „oswoić”. Powstaną getta ukraińskie i czy chcemy czy nie istnienie dużej grupy mniejszości narodowej w Polsce stanie się faktem.

  Polubione przez 5 ludzi

   • Sam sobie zadaje to pytanie. Wielu Rusinów którzy po prostu przybyli do naszego kraju za chlebem będzie dobrymi obywatelami. Niestety jeszcze większe grono (co wykazały wybory Prezydenckie) ma zapatrywanie stricte neobanderowskie. Pomimo tego, ze w Polsce dostali prace i możliwość godnego życia w sytuacji, gdy będą wybierać między dobrem Polski, a dobrem Ukrainy wybiorą Ukrainę. Co gorsza jestem pewien, że ta grupa może nas wciągnąć w nieustanna „wojenkę” z FR/Węgrami itd itp.
    Na szczęście nie przeszedł pomysł by owym imigrantom dać prawa wyborcze (obywatelstwo). Jako, że większość z 2 milionów znajdujących się w Polsce imigrantów NIE CHCE legalnie pracować nie nabywa też „stażu” który pozwoli im legalnie ubiegać się o otrzymanie obywatelstwa Polski (wymagane 3 lata).
    http://www.migrant.info.pl/jak-uzyskac-obywatelstwo-polskie.html
    Co ważne do tego okresu NIE wlicza się okresu w którym to nielegalnie przebywają na terytorium naszego kraju i tylko połowę jeśli uczą się na terytorium Polski.
    http://www.migrant.info.pl/id-6-nieprzerwany-pobyt.html
    Innymi słowy prawo do zostania obywatelem III RP za kilka lat będzie mieć „tylko” niecałe 500 tysięcy mieszkańców Ukrainy. Pewną furtka jest „Karta Polaka”, ale tu na szczęście wprowadzono pewne zmiany (większa kontrola).

    Polubione przez 5 ludzi

 7. Kościół grekokatolicki na Ukrainie nie chce zwrócić wiernym obrządku łacińskiego kościoła Seminaryjnego Matki Bożej Gromnicznej we Lwowie. Tym samym odmawia wykonania decyzji Stolicy Apostolskiej.
  Wierni nie mogą się gromadzić w świątyni od grudnia ubiegłego roku. W dni powszednie przychodzą do kaplicy rezydencji arcybiskupów lwowskich, a w niedzielę Msze św. sprawowane są na holu.
  Dotychczasowe rozmowy nie przyniosły efektów. W dalszym ciągu nie ma dobrej woli ze strony wiernych kościoła grekokatolickiego – powiedział ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/ukraina-kosciol-grekokatolicki-nie-chce-wykonac-decyzji-stolicy-apostolskiej-ws-kosciola-matki-seminaryjnego-bozej-gromnicznej-we-lwowie/

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Dzisiaj kolejna rocznica kolejnej tragedii która była skutkiem kijowskiego majdanu z lat 2013 – 2014 nie wiedziec dlaczego (chyba szyderczo) zwanego ‚rewolucją godnosci”, czyli masakry w Domu Związków Zawodowych w Odessie;

  Ukraiński portal „Strana.ua” przygotował artykuły o tym koszmarze w którym przypomniał że „spontanicznie zebrani ukropatrioci” którzy chcieli stawic opór „zielonym ludzikom” byli tak naprawde na to przygotowani, uzbrojeni w broń palną oraz wyposażeni w kamizelki kuloodporne (które miał im dostarczyć nie kto inny jak Andrij Parubij obecnie przewodniczący ukraińskiego parlamentu), a następnie w tzw. koktajle Mołotowa;
  https://strana.ua/news/199112-5-let-so-dnja-trahedii-v-odesse-2-maja-chto-proizoshlo-i-koho-nakazali.html
  Z kwiatami by uczcić pamieć o pomordowanych tam osobach pojawił się przewodniczący ugrupowania ‚Opozycyjna platforma – Za Życie” Jurij Bojko który publicznie zapowiedział ze „doprowadzi by wszyscy którzy uczestniczyli w tej zbrodni zostali ukarani”;
  https://strana.ua/news/199150-odessa-2-maja-2019-hoda-pjat-let-trahedii-novosti-foto-video-onlajn.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińska codzienność, czyli szedł sobie patrol policji ulica w jednej z miescowości obwodu donieckiego (pod kontrolą Kijowa) i znalazł ‚arsenalik” z granatnikami oraz automatami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4091942-polytseiskye-obnaruzhyly-sklad-s-hranatometamy-y-avtomatamy
  „Tajemnicza” śmierc marynarza odbywajacego służbe na jednym z ukraińskich kutrów artyleryjskich cumujacego w Odessie. Miało to być „samobójstwo”, ale chyba coś jest nie za bardzo bo w sprawie ma zostac przeprowadzone dokładne śledztwo;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4092182-v-odesse-na-bronekatere-pohyb-matros

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT zza Oceanu, w hiszpańskich mediach pojawiły sie informacje, podobno z „Narodowej Rady Bezpieczeństwa USA” o tym ze Amerykanom udało sie „porozumieć’ (przekupić?) grupe wysokich wenezuelskich wojskowych z ministrem obrony na czele by doprowadzili do ustąpienia ze stanowiska prezydenta Nicolasa Maduro. Podobno wszystko już było „zapięte na ostatni guzik” (tzn. wzięli pieniądze?) a cała „operacja” miała zostac przeprowadzona w ostatni wtorek, jednak nagle „zamilkły” telefony potencjalnych „spiskowców”;
  https://russian.rt.com/inotv/2019-05-02/ABC-SSHA-dogovorilis-s-venesuelskimi

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem ulicami Odessy przeszedł „Marsz Ukraińskiego Porzadku” zorganizowany przez członków ugrupowań neonazistowskich (z „Korpusem Narodowym” na czele) oraz banderowskich;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4092293-natsyonalysty-proshlys-marshem-po-odesse
  A „przy.upas” Ołeha Laszki „tęczowego lidera’ Partii Radykalnej, parlamentarzysta Ihor Mosijczuk „świetuje” w internecie „Dzień Zwycięstwa”…
  https://strana.ua/news/199240-mosijchuk-pozdravil-s-trahediej-v-dome-profsojuzov-v-odesse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Dla zainteresowanych, w zwiazku z rozpoczęciem kampanii na urząd Prezydenta UDA byłego wiceprezydenta Joe Bidena „powróciła jak bumerang” jego zaangażowanie w wewnetrzne sprawy Ukrainy m.in doprowadzenie do dymisji Prokuratora Generalnego Ukrainy Szokina oraz „praca” jego syna Huntera w zarządzie holdingu gazowego ‚Burisma”;
  https://strana.ua/news/199165-v-nyt-uznali-kak-na-ukraine-zarabatyval-syn-byvsheho-vitse-prezidenta-ssha-khanter-bajden.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „GIGANTOZDRADA” ukraińskiego oligarchy Ihora Kołomojskiego, który w udzielonym przez siebie ukromediom wywiadzie ogłosił ze za obecne „biedy” Ukrainców (czyli konflikt na Donbasie, masową emigracje oraz powszechną nedzę) odpowiada…kijowski majdan, a konflikt trwający na wschodzie Ukrainy nazwał…”wojna domową” (!)
  https://strana.ua/news/199254-kolomojskij-nazval-vojnu-na-donbasse-hrazhdanskoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.