Wojna domowa na Ukrainie 4.05.2019r.- 1427 dzień od nowego rozejmu.


„Przedstawiciele KE określili jako ‚produktywne’ spotkania z doradcami wybranego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksandrem Danylukiem i Rusłanem Riaboszapką”– napisano w komunikacie Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia Komisji Europejskiej (PSiNws.R).

„Produktywna wizyta w Brukseli Danyluka i Riaboszapki, doradców wybranego prezydenta Zełenskiego. Na dziś zaplanowano obiad, zorganizowany przez ambasadora Kanady w UE, z doradcami dyplomatycznymi szefa Rady Europy, szefa KE, europejskiego komisarza ds. rozszerzenia i szefa unijnej dyplomacji”– napisała wczoraj (3 maja) na swojej stronie na Twitterze zastępca dyrektora generalnego w dyrekcji ds. polityki sąsiedztwa KE, Katarina Mathernova.

Wcześniej doradcy Zełenskiego spotkali się z dyrektorem generalnym (PSiNws.R), Christianem Danielssonem, na którym– jak poinformował on na swoim koncie na Twitterze– miała miejsce „produktywna dyskusja na temat wsparcia UE dla Ukrainy”.

„Witam ekipę doradców Zełenskiego. UE jest gotowa wesprzeć reformatorskie wysiłki wybranego prezydenta. Obywatele Ukrainy wysłali jasny sygnał, świadczący, że pragną szybszych zmian. UE będzie nadal udzielać wsparcia” – napisał po spotkaniu z przedstawicielami ekipy Zełenskiego, dyrektor generalny (PSiNws.R)- Christian Daniellson.

Wczorajsze spotkanie z doradcami Zełenskiego z przedstawicielami KE był niezapowiadane wcześniej, zaś tematami jakie na nim zostały poruszone, to: podjęcie nowych działań tzw. formatu normandzkiego oraz omawiane były kwestie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę do odbiorców w Europie Zachodniej, a także omówiono m.in. przygotowania do lipcowego szczytu Ukraina-UE i zaplanowanej w tym samym miesiącu konferencji w Toronto, która ma być poświęcona ukraińskim reformom. „Wołodymyr Zełenski najprawdopodobniej weźmie w niej udział”– poinformował doradca prezydenta elekta.

„Naszym kluczowym priorytetem będzie odrodzenie i aktywizacja działań formatu normandzkiego”– powiedział Danyluk odnosząc się do tematu formatu normandzkiego. Według niego prezydent elekt będzie chciał się także skupić na rozwiązaniu humanitarnych problemów mieszkańców Donbasu.

Jeśli zaś chodzi o tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę, Danyluk poinformował, że „na razie jest za wcześnie, by o tym mówić. Rozumiemy, że istnieje ogromne ryzyko utraty tranzytu. Teraz nie należy o tym rozmawiać, a więcej robić”.

Danyluk i Riaboszapka przeprowadzili także rozmowy z doradcami dyplomatycznymi szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera oraz mają zaplanowane jeszcze spotkanie z doradcami politycznymi przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Dodam, że Ołeksandr Danyluk doradza Zełenskiemu w kwestiach polityki zagranicznej i gospodarki, a Rusłan Riaboszapka; odpowiada on za sprawy wewnętrzne i działania antykorupcyjne.

Na opublikowanych zdjęciach z tych spotkań widać wyraźnie brak zainteresowania i niejako formalne odfajkowanie tego spotkania przez urzędników unijnych. Podobny zresztą brak zainteresowania i znużenia widać na twarzach przedstawicieli Zełenskiego.

Można powiedzieć, że było to takie niezapowiadane przez Zełenskiego i Kołomojskiego, rozpoznanie w boju nastrojów jakie panują w UE w odniesieniu do kwestii ukraińskiej. Dodam, że tak samo jak poprzednik Zełenskiego na fotelu prezydenta Ukrainy, nic nie osiągnął w UE, również i on sam nie odnotuje żadnego sukcesu dokąd ukraiński rząd nie zacznie wdrażać zalecanych przez UE i MFW kluczowych reform. A z tym już nie będzie tak prosto, gdyż nadal u władzy na Ukrainie utrzymali się oligarchowie blokujący wszelkie próby reform, które uderzają w ich interesy biznesowe.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał w godzinach, od 05:45 do 18:14, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (11 min) i 82 mm (14 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (90 wystrzałów), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR „Fagot” (3 rakiety), granatnika SPG-9 (16 granatów), a także broni maszynowej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono w rejonie Doniecka (Żabiczewo, Wiesiełoje, Mineralnoje i Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk). Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spały 134 pociski, wobec 160 z dnia poprzedniego. Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej jeszcze wykres graficzny ukraińskiej wrogiej aktywności zbrojnej wykazanej w ciągu ostatniego tygodnia na donieckim odcinku frontu:

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (44 miny) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także lekkiej broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Popasnej (05:10), Swietłodarska (05:20) i Zołotje-4 (16:30), w stronę: Kalinowa-Borszczowatoje, Łozowego i Zołotoje-5.
Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 90 pocisków nie powodując żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 04 травня 2019 року.

03 травня збройні формування Російської Федерації 21 раз порушили режим припинення вогню, з них дев’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 120 і 82 мм мінометів. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 17 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
чотири рази з 120 мм мінометів, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу міста АВДІЇВКА;
тричі з 120 та 82 мм мінометів, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
п’ять разів з 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля міста МАР’ЇНКА;
з 82 мм мінометів – поблизу населеного пункту БЕРЕЗОВЕ;
з озброєння бойових машин піхоти – поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
тричі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – в районі населених пунктів ПИЩЕВИК, ЛЕБЕДИНСЬКЕ та МИКОЛАЇВКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні чотири рази:
з 82 мм мінометів та автоматичних станкових гранатометів – біля населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – біля населеного пункту МАЙОРСЬК;
з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ШУМИ.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 03 травня одного окупанта було знищено, ще чотирьох – поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля міста МАР’ЇНКА;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворга уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Ми об’єднані та сильні!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z Dokuczajewska na południowym odcinku frontu donieckiego:

I z rejonu wsi Kalinowo (ŁRL):

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.05.2019r.- 1427 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Dalekiego Wschodu, czyli mediomatoły znowu straszą „ciemny lud” że „Mały Kim strzela rakietami”;
  https://wiadomosci.wp.pl/korea-polnocna-straszy-wystrzelilismy-rakiety-w-kierunku-morza-japonskiego-6377238916704385a
  A tymczasem Sztab Generalny Południowokoreańskich Sił Zbrojnych tłumaczy że nie były to żadne „rakiety [balistyczne]”, a „salwa pocisków”, prawdopodobnie ze „zwykłych” dział, którą oddano w poblizu północnokoreańskiego miasta Wonsan leżącego nad Morzem Japońskim…
  https://korrespondent.net/world/4092760-seul-yzmenyl-zaiavlenye-o-raketakh-kndr-na-snariady

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT zza Oceanu, czyli w amerykańskich mediach pojawiły się informacje że prezydent Donald Trump zaczał zastanawiać się nad „racjonalnościa działań amerykańskich specsłużb w stosunku Wenezueli” oraz „wyraził zaniepokojenie z powodu zbyt częstych nawoływań ze strony swoich bliskich doradców [Boltona i Pompeo] do podjęcia zbeojnej interwencji w tym kraju”. Według CNN Trump miał sie stać „bardziej ostrożny” po ostatniej klesce „przewrotu Guaido” w Wenezueli gdy okazało się ze wbrew jego buńczucznym zapewnieniom nie ma on żadnego poparcia w wenezuelskiej armii, a co mieli wmawiac Trumpowi właśnie jego doradcy oraz przedstawiciele „specsłużb”:
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6399822

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem na sąsiadujacej z Ukraina Mołdawii narasta skandal w zwiazku z ujawnieniem faktu ze Poroszenko tuż przed wyborami „zdjał” sankcje z zakładów z „separatystycznego” Naddniestrza, które jak sie okazało należały do mołdawskiego oligarchy Płatochniuka. Grupa mołdawskich parlamentarzystów domaga się w tej sprawie wyjaśnień od premiera Mołdawii, m.in jak to mozliwe że właścicielem zakładów w „separatystycznej republice” nie uznającej władz Mołdawii jest jeden z mołdawskich oligarchów;
  https://strana.ua/news/199382-moldavskie-deputaty-potrebovali-ot-premera-objasnenij-po-povodu-pismu-poroshenko-o-sanktsijakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Powrót na Ukrainę, gdzie wbrew szumnym zapowiedziom władz w Kijowie ( o „spłaceniu”, „nowych inwestycjach”, „restrukturyzacji” oraz tym podobnych „pierdołach”) okazuje się ze ich zadłużenie wobec górników pracujacych w państwowych spółkach węglowych działajacych na terytorium obwodu donieckiego (pod kontrola Kijowa) z powodu niepłacenia im pensji doszło już do 420 milinów hrywien;
  https://strana.ua/news/199384-donetskim-shakhteram-ne-vyplatili-420-millionov-hriven-zarplaty.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, czyli wczoraj w Kijowie doszło do strzelaniny na jednej z ulic. Jak sie okazało to policjanci zatrzymywali po pościgu grupe włamywaczy;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4092673-v-kyeve-so-strelboi-zaderzhaly-kvartyrnykh-vorov
  Z kolei w Dnieprze ktoś ostrzelał emerytów siedzących na ławce przed jednym z bloków, w wyniku czego jeden z nich z rana postrzałowa głowy trafił do szpitala;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4092707-v-dnepre-neyzvestnyi-obstrelial-pensyonerov-vo-dvore-doma

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Wolność mediów” na Ukrainie. W ukromediach brutalnie pobito miejscowego dziennikarza śledczego który w „skrajnie ciężkim stanie” trafił na reanimację, gdzie lekarze walcza o jego życie. Dziennikarza znaleziono leżącego na jednej z czerkaskich ulic. Na razie nie wiadomo dlaczego mógł zostać pobity, ale zwrócono uwage m.in na to ze ostatnio zajmował sie buntem więźniów do jakiego doszło w jednej z kolonii karnej w obwodzie czerkaskim, a takze nielegalnymi budowami oraz defraudacjami środków publicznych;
  https://strana.ua/news/199441-v-cherkassakh-zhestoko-izbili-zhurnalista-vadima-komarova-on-nakhoditsja-v-reanimatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wieści gospodarcze z Ukrainy, czyli jak oficjalnie poinformował ukraiński bank centralny (NBU) bilans handlowy dla Ukrainy w handlu zagranicznym za okres styczeń – marzec 2019 roku to ponad DWA MILIARDY DOLARÓW „na minusie”;
  http://uaprom.info/news/169211-vneshnyaya-torgovlya-ukrainy-ushla-minus-mlrd.html
  Ps. To akurat tyle ile by „skromnie” chciał „Benia” Kołomojski w ramach ‚zadośćuczynienia” za „znacjonalizowany” mu przez Poroszenkę „PrivatBank”…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem ugrupowania koalicji rządzącej Ukrainą, czyli „Blok Poroszenki” i „Front Ludowy” podczas spotkania ich przedstawicieli z prezydentem – elektem Wołodymyrem Zelenskim nie zgodziły się na to by oficjalna inauguracja jego urzędu rozpoczęła się z dniem 19 maja. Według ukraińskiego portalu „Strana.ua” powodem takiej decyzji ma być to ze obawiaja się oni że gdyby Zelenskij objął urząd 19 maja mógłby zgodnie z ukraińską konstytucja rozwiązać (nieprzychylny mu) parlament i rozpisać przedterminowe wybory parlamentarne w których zdobyłyby większość przychylne mu ugrupowania;
  https://strana.ua/news/199490-pochemu-zelenskij-ne-smoh-ubedit-deputatov-v-vyhodnoj-dlja-sebja-date-inauhuratsii-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A po wczorajszej telefonicznej „konwersacji” z Prezydentem Rosji, US Donald stwierdził że jest „very happy” i że dalej już będzie tylko coraz lepiej oraz bezpieczniej dla całego świata…

  Ps. …oprócz oczywiście mieszkańców „POLIN” którzy będa musieli „uregulować finansowe zaszłości” wynikające z tzw. ustawy 447 o których wspomniał Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo w Warszawie.

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.