Wojna domowa na Ukrainie 05.05.2019r.- 1428 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent elekt Ukrainy- Wołodymyr Zełenski chce, by jego inauguracja odbyła się 19 maja. Z taką propozycją przybył wczoraj (4 maja) na spotkanie z szefami niektórych frakcji parlamentarnych w Wierchownej Radzie.

Jest to pierwsze spotkanie Zełenskiego z deputowanymi po ogłoszeniu i opublikowaniu w prasie rządowej i parlamentarnej wyników drugiej tury wyborów prezydenckich z 21 kwietnia. Zwyciężył w nich z 73-procentowym poparciem.

Zełenski nie wykluczył, że po spotkaniu ze wszystkimi szefami frakcji będzie rozmawiał z niektórymi z nich indywidualnie. Oświadczył, że oczekuje, iż rozmowy przyniosą wyniki.

Pytany, czy przygotował już propozycje dla parlamentu w sprawie reakcji na wydawanie przez Rosję obywatelstwa mieszkańcom Donbasu na wschodzie Ukrainy, prezydent elekt odpowiedział, że prace nad tym są w toku.

„Przygotowujemy to. Mamy w planach kilka ruchów. Powinniśmy być kreatywni, szybcy i mądrzy; tacy jak jesteśmy. Dlatego będziemy to przygotowywali i wszystko pokażemy potem. Wyjdę do was i opowiem, tu nie ma żadnej tajemnicy”– odpowiedział Zełenski.

25 kwietnia, a więc już kilka dni po drugiej turze wyborów, Zełenski oskarżył Centralną Komisję Wyborczą o opóźnianie ogłoszenia oficjalnych wyników głosowania, by pozbawić go możliwości rozwiązania parlamentu. Co ma umożliwić przeprowadzenie wcześniejszych wyborów parlamentarnych, dzięki czemu liczy on na to, że jego partia „Sługa Narodu” zdobędzie większość miejsc.

Po zakończonym spotkaniu, na które nota bene nie przybyli przedstawiciele frakcji większości rządzącej, a więc „Bloku Petra Poroszenki” i „Frontu Ludowego” byłego premiera Arsenija Jaceniuka- Zełenski na moment wyszedł do oczekujących tam na niego niecierpliwie dziennikarzami.

Zełenski oświadczył po spotkaniu w Wierchownej Radzie, że deputowani zdecydują o dacie inauguracji na najbliższym posiedzeniu parlamentu, które odbędzie się dopiero za dziesięć dni- 14 maja.

„Zaproponowaliśmy swoją datę inauguracji. Wyjaśniłem, że musimy to ustalić, gdyż mamy kontakty z gośćmi zagranicznymi, gdyż wszyscy chcą przyjechać na Ukrainę, by świętować to poważne wydarzenie”– powiedział dziennikarzom Zełenski. Chodziło mu tu szczególnie o dysydenta poprzedniej junty, Igora Kołomojskiego, który z niecierpliwości aż przebiera nóżkami, żeby wreszcie móc osobiście dorwać się do władzy na Ukrainie.

Następnie Zełenski wyjaśnił, że „omawialiśmy różne daty, liderzy frakcji mieli różne opinie, dlatego o dacie dowiemy się najprawdopodobniej 14 maja, na posiedzeniu Wierchownej Rady”.

Zwycięzca wyborów prezydenckich nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy po inauguracji rozwiąże parlament i ogłosi przedterminowe wybory. „Za wcześnie, by o tym mówić, nie mam jeszcze uprawnień. Jak tylko je uzyskam, od razu udzielę odpowiedzi”– odpowiedział na tak podchwytliwe pytanie, Zełenski.

Dodam, że poza nieobecnymi szefami „Bloku Petro Poroszenki” i „Frontu Ludowego”, inne ugrupowania reprezentowane były przez szefów bądź przedstawicieli partii znajdujących się obecnie w ukraińskim parlamencie.

Zełenski skomentował tą sytuację mówiąc, że przyczyny nieobecności liderów mogły być różne, ale jest to także kwestia szacunku dla ludzi, którzy wybrali go na prezydenta.

Wybory do Wiechownej Rady zaplanowano dużo wcześniej na jesień. Ale prezydent ma prawo rozwiązać parlamentu w okresie do pół roku przed wyborami. Jeśli Zełenski zostanie zaprzysiężony po 28 maja, prawo to straci i wybory odbędą się w przewidzianym terminie.

Bliscy współpracownicy Zełenskiego nie ukrywają, że dzięki jego wysokiemu poparciu jako prezydenta elekta poprzez wcześniejsze wybory wprowadzi on do parlamentu zarejestrowaną w 2017 roku swoją partię „Sługa Narodu”.

Natomiast oponenci prezydenta elekta (w tym przede wszystkim Petro Poroszenko) liczą, że wydłużenie czasu na kampanię wyborczą sprawi, że Zełenski jako pozbawiony doświadczenia szef państwa popełni wiele poważnych błędów. Co doprowadzić może do tego, że do planowanych na jesień wyborów parlamentarnych liczba zwolenników Zełenskiego znacząco się zmniejszy. I wzt. jego ugrupowanie nie osiągnie miażdżącej przewagi nad opozycją, co mogłoby umożliwić mu posiąść pełnię quasi dyktatorskiej władzy. A więc władzy jego sponsora, którego on jest tylko bezwolną marionetką.

Tego właśnie obawiają się przeciwnicy przeprowadzenia przez Zełenskiego przyśpieszonych wyborów.

Na temat zaproponowanej przez Zełenskiego daty jego inauguracji w dniu 19 maja, wypowiedział się we wpisie zamieszczonym na Facebooku banderowiec na stanowisku szefa ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz, który zwrócił uwagę, że:

„Data jest bardzo nietrafiona, bo jest to Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych, przyjęty dekretem prezydenckim w 2007 roku. Oznacza to, że jest to dzień żałoby, w którym celebruje się tą żałobę się na Ukrainie, wydarzenia rozrywkowe i transmisje rozrywkowe w telewizji są w tym czasie ograniczone”.

Tak więc, Wiatrowycz zakwestionował w ten sposób możliwość inauguracji prezydenta elekta w dniu 19 maja, uznając ją za wydarzenie rozrywkowe. Prawdopodobnie inauguracja Zełenskiego kojarzy mu się z programem rozrywkowym, że względu na zawód wykonywany przez prezydenta elekta?

https://www.facebook.com/volodymyr.viatrovych

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, która była jednocześnie pierwszym dniem weekendu, sytuacja na donieckim odcinku frontu była bardzo spokojna.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu; moździerza kaliber 120 mm (2 miny) i moździerza kaliber 82 mm (10 min) oraz granatnika SPG-9 (5 granatów) i granatnika automatycznego AGS-17 (29 granatów), a także broni maszynowej, tylko 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały były prowadzone z przerwami w godzinach, od 05:15 do 19:00, w rejonie Doniecka, gdzie pociski spadały w okolicy Mineralnoje, Wasilewki i na teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na zachodnich obrzeżach Doniecka. Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło tylko 46 pocisków, wobec 139 z dnia poprzedniego. Jak dotąd żadnych strat i szkód nie odnotowano.

Natomiast z ługańskiego odcinka frontu, za minioną dobę, jak na razie nie ma żadnych informacji o podejmowanych tam ewentualnie działaniach zbrojnych przez ukraińskich żołnierzy.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 05 травня 2019 року.

04 травня збройні формування Російської Федерації 16 разів порушили режим припинення вогню, з них тричі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 120 і 82 мм мінометів. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 12 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
з 82 мм мінометів – поблизу міста АВДІЇВКА;
чотири рази з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населених пунктів МАР’ЇНКА, НОВОМИХАЙЛІВКА, КАМ’ЯНКА і ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з станкових протитанкових гранатометів – поблизу села ЧЕРМАЛИК;
двічі з підствольних гранатометів – поблизу населених пунктів ПІСКИ і МАР’ЇНКА;
з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту ТАЛАКІВКА;
тричі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населених пунктів ЛЕБЕДИНСЬКЕ і НОВОТРОЇЦЬКЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні чотири рази:
з 120 мм мінометів – біля населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ;
з 82 мм мінометів – в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ;
з озброєння бойових машин піхоти та станкових протитанкових гранатометів – біля населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-4.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 04 травня двох окупантів було знищено, ще двох – поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” противник з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї обстріляв наші позиції поблизу населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ.
З озброєння бойових машин піхоти та гранатометів різних систем ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил біля населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ”.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворга уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Ми об’єднані та сильні!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze trzy krótkie relacje z Dokuczajewska, na południowym odcinku frontu donieckiego:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***


©
Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.05.2019r.- 1428 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT zza Oceanu, czyli „US Muppet” ksywa „prezydent Wenezueli” Guaido przyznaje ze jego „ostatni etap rewolucji przy wsparciu wenezuelskiej armii” zakonczył się klęską ponieważ owego wsparcia armii nie było. Jednocześnie „Muppet” Guaido nie wyklucza ze do zmiany władzy w Wenezueli potrzebna będzie „bezpośrednia” interwencja USA, czyli PRZYZNAJE ZE MA ZA MAŁE POPARCIE WŚRÓD MIESZKAŃCÓW TEGO PAŃSTWA…
  >https://www.washingtonpost.com/world/need-more-soldiers-venezuelas-guaido-says-opposition-overestimated-military-support-before-failed-uprising/2019/05/04/72561cb8-6e8b-11e9-bbe7-1c798fb80536_story.html?noredirect=on&utm_term=.2d408d54b8fe

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, w nocnej strzelaninie w Baryszewce w obwodzie kijowskim zginał major policji zastępca naczelnika miejscowego posterunku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4092981-strelba-pod-kyevom-ubyt-polytseiskyi-chynovnyk
  https://strana.ua/news/199543-novosti-kieva-v-oblasti-zastrelili-politsejskoho-vveden-plan-sirena.html
  Z kolei w obwodzie odeskim policja poszukuje mężczyzny który z broni mysliwskiej ostrzelał policyjny radiowóz;
  https://korrespondent.net/ukraine/4093007-v-odesskoi-oblasty-obstrelialy-polytseiskoe-avto

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejne „sukcesy” odnotowuje ukraińska gospodarka, czyli ostatecznie upada już chyba przedsiębiorstwo motoryzacyjne ZAZ z Zaporoża;
  https://strana.ua/news/199567-zaporozhskij-avtozavod-rasprodaet-imushchestvo-iz-za-dolhov.html
  W dramatycznej sytuacji znalazła sie słynna Fabryka im. Małyszewa, dawniej Charkowska Fabryka Parowozów (ChPZ) ukraiński państwowy producent sprzętu ciężkiego w Charkowie, jedno z ważniejszych przedsiebiorstw ukraińskiego państwowego koncernu ‚Ukroboronprom”;
  https://diana-mihailova.livejournal.com/3301106.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Sąd miejski w Pawłogradzie w obwodzie dniepropietrowskim skazał na 13 lat więzienia Rafaela Lusvarghiego, obywatela Federacyjnej Republiki Brazylii, za działalność w organizacjach terrorystycznych i bezprawnych formacjach zbrojnych – poinformowano w komunikacie służby prasowej prokuratury generalnej w Kijowie.
  https://kresy24.pl/brazylijczyk-rafael-lusvarghi-ktory-walczyl-po-stronie-donieckich-separatystow-skazany-przez-ukrainski-sad-na-13-lat-wiezienia/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Niestety za głupotę trzeba płacić, najpierw dał się wciągnąć w prowokację SBU która „ściągnęła” go z ŁRL pod pozorem „dobrze płatnej pracy w firmie naftowej”, a potem zamiast „siedzieć jak mysz pod miotłą” i kombinowac jak uciec z Ukrainy, po tym jak sąd zastosował wobec niego tylko zakaz wyjazdu z Kijowa, to on sobie po nim spacerował na oczach wściekłych „ukropatriotów”…

   Polubione przez 5 ludzi

 5. Eksprezydent Gruzji i były gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili („dobry przyjaciel śp. Lecha Kaczyńskiego”) ogłosił swój „plan” który „pomoże uratować Ukrainę”. Według słów ‚Micho” trzeba „wynieść aparat urzedniczy z Kijowa na szczere pole”, „posprzedawć budynki administracji” i jeszcze „dwukrotnie zmniejszyć liczbe urzedników”;
  >https://www.youtube.com/watch?v=qYaMBEz9Z2U
  Ps. Juz kiedyś był jeden taki polityk co wprowadził w życie taki „plan”, znany był jako ‚Brat Numer Jeden” oraz „Wujek Sekretarz”, czyli Pol Pot…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Kolejny poszedł”, pojawiły się informacje że z Ukrainy „ewakuował się” do Norwegii „rosyjski opozycyjny dziennikarz” Arkadij „Babeta” Babczenko. Przebywał on do tej pory na Ukrainie w ramach „wychodźstwa politycznego”, gdzie zaangażował sie ostatnio w kampanie wsparcia podczas wyborów dla Poroszenki (czyli był POROCHOBOTEM), dlatego też pojawiły sie komentarze ze „ewakuacja” Babczenki ma właśnie zwiazek z klęską Poroszenki. Sam „zainteresowany” temu zaprzecza, ale jednocześnie w internecie można zobaczyć zdjęcia z nim z pokładu samolotu lecącego z Ukrainy do Norwegii;
  https://strana.ua/news/199579-babchenko-otvetil-rossmi-na-eho-behstvo-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Nie wiem czy już nie było…
  Donbascy separatyści oskarżyli pułk „Azow” o wywieszenie nazistowskiej flagi nad pozycjami ukraińskiej armii pod Marinką. Jako dowód opublikowali nagranie wideo.
  Zdaniem dziennikarza Bilda Juliana Roepcke, legitymującego się antyputinowskimi i proukraińskimi poglądami, nagranie nie jest fejkiem. „Do wszystkich twierdzących, że to +rosyjska propaganda+, +fejk+ lub +to nie Marinka+. Nie zgadzam się” – napisał Roepcke na Twitterze. W innym twicie niemiecki dziennikarz próbował bagatelizować postępowanie ukraińskich żołnierzy. „Czasem naprawdę nienawidzę ich poczucia +humoru+” – pisał Roepcke.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/donbas-flaga-wehrmachtu-nad-pozycjami-ukrainskiej-armii-video/

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Nie wiem czy już nie było…”- było kilka dni temu włącznie z filmem dokumentującym to wiekopomne wydarzenie, zrobionym przez separatystów na linii styku w Marince na zachodnich obrzeżach Doniecka.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 8. Dobry kum Poroszenki, Jurij Kosiuk, jest naprawdę bezczelny…

  Drobiowy miliarder z Ukrainy najpierw sprytnym trickiem ominął unijne ograniczenia importowe i zalał Europę kurczakami, na szkodę tutejszych producentów. A teraz jeszcze mocniej rozgrzał emocje występując o pożyczkę w ogólno-europejskim banku, by móc jeszcze bardziej rozpędzić swój biznes, pisze Emmet Livingstone z POLITICO.
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/wojna-unii-z-ukraina-o-kurczaki-ukrainski-producent-sprytnie-omija-przepisy/mklcdc2

  Polubione przez 3 ludzi

   • Podobno konferencja na temat Iranu zorganizowana w Polsce była w naszym interesie narodowym 😀
    Niestety, ale ustawa 447 to dopiero początek. W myśl dokumentu NIE TYLKO Polska powinna zwrócić mienie bezspadkowe Izraelowi (min kraje nadbałtyckie, Ukraina itd).
    Ustawa przyjmuje, ze rząd w Waszyngtonie będzie WSPIERAŁ owe roszczenia. Kolejne dokumenty prawne będą regulować jak owe wsparcie będzie wyglądać. Możliwe, ze kraje które nie zgodza się na zabór mienia zostaną poddane …sankcjom gospodarczym.

    Polubione przez 1 osoba

 9. W 5. rocznicę tragicznych wydarzeń w Odessie, w raporcie ONZ skrytykowano ukraińskie władze i śledczych za wybiórcze i opieszałe prowadzenie śledztwa w tej sprawie. Zwrócono uwagę m.in., że przez ten czas nikogo z odpowiedzialnych za śmierć 48 osób nie pociągnięto do odpowiedzialności, a postępowania stoją w miejscu, do tego wzbudzając wątpliwości w kwestii bezstronności i niezależności.
  https://kresy.pl/wydarzenia/onz-krytykuje-ukraine-za-nieefektywnosc-sledztwa-ws-masakry-w-odessie/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.