Wojna domowa na Ukrainie 7.05.2019r. 1430 dzień od nowego rozejmu.


Czy w przypadku wstrzymania tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, prezes PiS pomoże?

Po płonnych nadziejach na to, że nie uda się dokończyć budowy „Nord Stream 2” jeszcze w tym roku, na co dowodem miała być wypowiedź prezydenta Rosji, który tydzień temu w Pekinie, że zaopatrzenie Ukrainy w gaz zależy od tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium tego kraju. Kwestię tranzytu wymienił jako temat ewentualnych rozmów z prezydentem elektem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Tak, jak oczekiwaliśmy, Moskwa rozpoczęła negocjacje o przedłużeniu tranzytu gazu od razu po zakończeniu wyborów prezydenckich na Ukrainie. Tę rundę przeprowadził rosyjski prezydent z dalekiego Pekinu”– napisał na Facebooku prezes „Naftohazu”– ukraińskiego operatora narodowego w przesyle gazu, Andrij Kobolew.

„O tym, że Rosja potrzebuje utrzymać tranzyt i o gotowości Gazpromu do zawarcia kontraktu na standardowych, europejskich zasadach nie było, oczywiście, ani słowa. Było o tym, jak to Ukraina zamarznie”– podkreślił w dalszej części swego wpisu Andrij Kobolew.

Kobolew ocenił, że ostatnia wypowiedzi Putina w Pekinie to przygotowanie do zaplanowanych na maj rozmów z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. „W KE i wśród ukraińskich uczestników rozmów cena słów Putina jest bardzo dobrze znana. Prawdziwym celem tego występu jesteście wy”– napisał.

Szef „Naftohazu” oświadczył także, że Ukraina będzie kupowała gaz od dostawców, którzy zaproponują jej niższe stawki. Według niego cena gazu, który Rosja chce sprzedawać Ukrainie, jest wyższa od oferowanej przez dostawców z krajów unijnych oraz o 47 procent wyższa od zaproponowanej przez sztokholmski trybunał arbitrażowy.

Kobolew wyjaśnił, że Ukraina chce mieć z Rosją kontrakt, zgodnie z którym rozliczenia za przesyłany gaz będą dokonywane na podstawie pomiarów na wschodniej, a nie zachodniej granicy Ukrainy, jak dziś.

„Pozwoli to na przeniesienie punktu przekazywania gazu na wschodnią granicę, co oznacza udostępnienie ukraińskiego systemu przesyłowego innym firmom tranzytowym, na przykład europejskim klientom Gazpromu. Albo innym rosyjskim firmom bądź sprzedawcom gazu z Azji Środkowej, jeśli przyłączy się do tego aktywnie UE”– dodał Kobolew.

Prezes ukraińskiego „Naftohazu” wyjaśnił, że Rosjanie będą unikali takiego rozwiązania, dlatego należy oczekiwać z ich strony ataków informacyjnych na Ukrainę. Kobolew przekazał, że władze ukraińskie pracują z zachodnimi partnerami nad dodatkowymi dostawami blisko 3 mld metrów sześciennych gazu, by zabezpieczyć się przed ewentualnym kryzysem gazowym.

W ostatnią sobotę kwietnia Władymir Putin na konferencji prasowej w Pekinie wyraził opinię, że Ukraina „otrzymuje gaz dwa razy droższy, niż mogłaby otrzymywać”, i że jeśli nie będzie tranzytu gazu z Rosji, to Ukraina pozostanie bez zaopatrzenia w surowiec.

Putin w Pekinie przypomniał także o wizycie w Rosji, jaką przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie złożyli dwaj politycy ukraińscy- Wiktor Medwedczuk i kandydat w wyborach prezydenckich Jurij Bojko. Rozmawiali oni wówczas z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i szefem koncernu „Gazprom” Aleksiejem Millerem. Nawiązując do tego spotkania, Putin oświadczył, że „strona rosyjska powiedziała, że cena będzie co najmniej o 25 procent niższa, jeśli będą otrzymywać gaz bezpośrednio od Rosji”.

Putin przestrzegł też, że jeśli nie będzie tranzytu rosyjskiego gazu przez Ukrainę, to nie będzie również przesyłania surowca tzw. rewersem, gdyż „rewers jest przecież wirtualny”, gdyż de factonie ma żadnego realnego rewersu”, i rosyjski prezydent nazwał to zwykłym „oszustwem”. Kobolew wbrew wszelkiej logice napisał w zeszły czwartek, że to nieprawda, gdyż Ukraina kupuje gaz przesyłany fizycznie z państw zachodnich.

Jednak buńczucznym wypowiedziom prezesa „Naftohazu” przeczy opinia dyrektora generalnego tej ukraińskiej firmy- Jurija Witrenki, który także we wpisie zamieszczonym na Facebooku, poinformował, że warunki zaproponowane przez stronę rosyjską w sprawie kontynuowania tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy są „absolutnie nie do przyjęcia”.

Witrenko bardzo przytomnie zwrócił uwagę na fakt, że umowa na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę na Zachód, kończy się dokładnie w tym samym czasie, gdy planowane jest otwarcie przesyłu gazu magistralą gazową „Nord Stream 2”.

„Jeśli nie będzie tranzytu, a jednocześnie ‚Gazprom’ nie wypłaci za to rekompensaty, doprowadzi to do kryzysu gospodarczego już w 2020 roku. Brak dochodów z tranzytu doprowadzi do spadku PKB o około 4% (biorąc pod uwagę efekt mnożnikowy). MFW spodziewał się wzrostu PKB w 2020 r. Na poziomie 3%, jeśli odejmie się te 4%, wówczas PKB spadnie o 1%”– zwrócił uwagę Witrenko.

Ponadto, według Witrenki, utrata tranzytu może doprowadzić do niedoboru gazu na Ukrainie już w ciągu najbliższej zimy:

„Ponieważ nie będziemy już ważni dla Europy pod względem tranzytu gazu na rynek europejski, niedobór gazu na Ukrainie nie będzie już postrzegany jako zagrożenie dla tranzytu do Europy, co może mieć negatywny wpływ na pomoc dla Ukrainy ze strony partnerów zagranicznych. Bez takiej pomocy nie przeszlibyśmy zimy 2014-2015”– dodał Witrenko.

W tej sytuacji zagrożenie, polityka polska wobec Ukrainy ma bardzo poważne atuty, które przy konsekwentnym i zdecydowanym rozegraniu, dadzą nam możliwość wyegzekwowania od Ukrainy wszystkich spraw do tej pory nie załatwionych. Bo to my teraz będziemy ich trzymać za gardło. Oczywiście w podorędziu, jako ostatnia nadzieja Ukrainy, są jeszcze Niemcy z ich rosyjskim gazem, ale oni za to znowu zażądają bardzo solidnej zapłaty. Tak więc Ukraina, przez politykę mocarstwową Stanów Zjednoczonych została wymanewrowana w bardzo niewdzięczną sytuację, z której- tak czy inaczej- nie wyjdzie już jako partner i podmiot polityki międzynarodowej, a tylko jako petent wiszący ciągle u klamki i żebrzący o jałmużnę i wsparcie.

Tak brutalnie kończą się europejskie aspiracje Ukraińców, którzy nawet aby je osiągnąć podskakiwali na majdanie w Kijowie, obalili legalnego prezydenta i rozpoczęli wojnę z częścią własnego narodu. A dziś obawiają się tego co przyniesie im kolejna zima. No, ale chociaż dzięki nowemu prezydentowi, może będzie im teraz weselej 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały na donieckim odcinku frontu, pomiędzy 11:25 a 21:00, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (5 min) i moździerzy kaliber 82 mm (11 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 31 wystrzałów) oraz granatnika AGS-17 (5 granatów) i SPG-9 (6 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 10 razy naruszyli warunki rozejmu.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 58 pocisków (wobec 318 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone dwa domy w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 43 i 45.

Poza tym ostrzeliwane były jeszcze następujące punkty frontu: obrzeża Gorłówki, a tam teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina oraz Mineralnoje i Jasinowata koło Doniecka, a także Krasnyj Oktiabr, Ukraińskoje, wspomniane wcześniej Komiternowo i Sachanka- te cztery ostatnie miejscowości znajdują się na południowym odcinku frontu.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, opancerzonego wozu bojowego BMP, a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był tylko w jednym punkcie frontu w stronę wsi Kalinowo.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 07 травня 2019 року.

06 травня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню, з них тричі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 120 мм мінометів. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Крім того, збройні формування Російської Федерації продовжують обстріли мирних населених пунктів, що ставить під загрозу життя та здоров’я цивільного населення. Зокрема, 06 травня ворог двічі з 120 мм мінометів обстріляв село ТРОЇЦЬКЕ Попаснянського району. На щастя, жертв серед мирного населення вдалось уникнути.

Минулої доби в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник дев’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
чотири рази з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – в районі селища міського типу ТАЛАКІВКА;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
двічі з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
двічі з великокаліберних кулеметів – поблизу населених пунктів МАР’ЇНКА і ГРАНІТНЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні тричі:
двічі з 120 мм мінометів та озброєння бойових машин піхоти – поблизу села НОВОЗВАНІВКА;
з 120 мм мінометів – біля населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 06 травня п’ятьох окупантів було знищено.

Від початку поточної доби ворог чотири рази обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
двічі з 120 мм мінометів – поблизу міста АВДІЇВКА;
з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ГНУТОВЕ;
з стрілецької зброї – біля села БОГДАНІВКА.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Ми об’єднані та сильні!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku krótka relacja filmowa z Jelenowki (DRL):

***

I jeszcze na zakończenie trochę zdjęć:

Donieck- ostatnie przygotowania do Parady Zwycięstwa.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.05.2019r. 1430 dzień od nowego rozejmu.

 1. Pomimo oficjalnego ‚zaproszenia” wysłanego przez Prokurature Generalną Ukrainy nie pojawił sie w niej wczoraj (jeszcze) prezydent Ukrainy Poroszenko, który miał w niej złozyć zeznania w sprawie wydarzeń na kijowskim majdanie w latach 2013 – 2014. Jako powód niestawienia sie Poroszenki na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy podano fakt ze w tym samym dniu miał on powoływac na stanowiska członków ukraińskiego Sądu Najwyższego. Z kolei Prokuratura Generalna wydała oświadczenie ze wezwie Poroszenkę w tej sprawie znowu;
  https://strana.ua/news/199858-stala-izvestna-prichina-pochemu-poroshenko-ne-javilsja-na-dopros-v-hpu.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, w Jagodzinie w obwodzie kijowskim kompletnie pijany radny miejski kierujacy samochodem osobowym ‚rozjechał” jadących motocyklem „weterana ATO” i jego ojca, którzy poniesli śmierć na miejscu;
  https://apostrophe.ua/news/society/accidents/2019-05-07/pogib-uchastnik-ato–poyavilis-novyie-foto-i-detali-tragedii-pod-kievom/162099
  Z kolei ukromedia poinformowały że sprawcą postrzelenia dziennikarza „Radia Swobody” oraz ‚Głosu Ameryki” 5 maja w jednym z kijowskich pubów po „pijackiej drace” okazał się być „weteran ATO”. Podobno dziennikarz i „weteran ATO” byli dobrymi znajomymi, mieli nawet „wspólna koleżankę” która miała być także „przyczyną” całego zdarzenia, tzn. nie chciała zwrócić pieniędzy jakie była winna „weteranowi ATO”;
  https://strana.ua/news/199832-v-zhurnalista-radio-svoboda-v-kieve-streljal-veteran-ato-iz-za-dolha-byvshej-devushki.html
  I kolejne ukraińskie miasto odciete od dostaw wody z powodu ‚wielomilionowego zadłużenia” miejskiego przedsiębiorstwa wod. – kan. wobec firm dostarczajacych mu energie elektryczną;
  https://strana.ua/news/199816-v-horode-pervomajsk-otkljuchili-vodu-iz-za-mnohomillionnykh-dolhov-naselenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie odwołania ze stanowiska Ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch, na ukraińskim portalu „Strana.ua” pojawiły sie informację ze może miec to związek ze sprawą tzw. Ukrainiangate, czyli wmieszania się władz w Kijowie w wybory prezydenckie w USA (po stronie Demokratów) w 2016 roku. Pojawiły się także informacje ze następny w „kolejce do zdjęcia” może być „dobry wujcio Ukrainy z USA”, czyli specjalny wysłannik Departamentu Stanu d/s Ukrainy Kurt Volker, a wszystkie te „czystki” moga mieć zwiazek z ostatnimi kontaktami pomiedzy Trumpem i Putinem (oraz Pompeo i Ławrowem). W tle ma sie przewijać także nieustajaca „wojna” jaka Trump prowadzi z Sorosem, czyli „wycina” jego popleczników pozostałych jeszcze w administracji waszyngtońskiej oraz nowe wybory prezydenckie w USA w których startuje były wiceprezydent Biden „umoczony głęboko” w sprawy ukraińskie;
  https://strana.ua/articles/199785-mari-jovanovich-pochemu-ssha-otzyvajut-posla-iz-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem „ukronaziolki” z ugrupowania „C14” (zwani powszechnie na Ukrainie „tituszkami SBU”) wzięli sobie na cel jedną z kijowskich sieci marketów, po tym jak w jednym z marketów ochroniarze zwrócili jednemu z „ukropatriotów” uwagę na to ze „je w niedozwolonym miejscu”. ‚Ukropatriota” oczywiście sie do tego nie zastosował więc został przez ochroniarzy „wyproszony”, na taka „zniewagę” wobec swojego „parteigenosse” zareagował sam „fuhrer C14″ Jewhen Karas (etatowy ‚współpracownik SBU”) który m.in wyznaczył po 3000 hrywien nagrody „za głowę ochroniarza który brał udziałw napaści na członka jego ugrupowania”;
  https://strana.ua/news/199850-mehamarket-atakovan-s14-vse-podrobnosti-konflikta.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. UKRAina ponieważ od słowa UKRAść. Międzynarodowy skandal z władzami stolicy Ukrainy w „roli głównej”. Szwajcarscy architekci z kompanii „Leuppi & Schafroth Architekten” oskarżyli władze Kijowa o to że do wybudowania nowej kładki dla pieszych, która połączyła dwa miejskie parki, wykorzystali ich „koncepcje oraz projekty” pochodzące jeszcze z 2013 roku, które przywłaszczyli sobie bez ich pozwolenia;
  https://ukranews.com/news/630408-shvejtsarskie-arhitektory-obvinyayut-kiev-v-nezakonnom-ispolzovanii-ih-proekta-dlya-stroitelstva

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W sprawie bestialskiego pobicia dziennikarza śledczego Wadima Komarowa do jakiego doszło 4 maja w Czerkasach (obecnie znajduje sie on w śpiączce) głos zabrały miedzynarodowe organizacje broniace wolnosci mediów, m.in Miedzynarodowa Federacja Dziennikarzy oraz Europejska Federacja Dziennikarzy, które wezwały władze w Kijowie do jak najszybszego wykrycia i osądzenia sprawców pobicia oraz zapewnienia bezpieczeństwa innym dziennikarzom pracujacym na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/199865-ifj-i-efj-vyrazili-solidarnost-nszhu-i-zhurnalistu-vadimu-komarovu.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „…..głos zabrały miedzynarodowe organizacje broniace wolnosci mediów, m.in Miedzynarodowa Federacja Dziennikarzy oraz Europejska Federacja Dziennikarzy, które wezwały władze w Kijowie do jak najszybszego wykrycia i osądzenia sprawców pobicia oraz zapewnienia bezpieczeństwa innym dziennikarzom pracujacym na Ukrainie”- a UPA-ińcy się tym bardzo przejmują 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Do portu w Odessie na południu Ukrainy zawinął okręt wywiadowczy marynarki wojennej Wielkiej Brytanii HMS Echo. Jednostka spędzi w tym mieście trzy dni i odpłynie z Odessy 9 maja.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-do-portu-w-odessie-wplynal-brytyjski-okret-wywiadowczy/058psvz
  Komentarz: Artykuły o wizytach Natowskich okrętów w portach Ukrainy są min na onecie tak opisane jakby kraje członkowskie przynajmniej szykowały sie do wojny z FR. Tymczasem obecność okrętów wojennych na terenie Morza Czarnego zostały prawnie uregulowane przez …FR i Nato.
  Rosja ZGODZIŁA się na obecność okrętów NATO w basenie Morza Czarnego, ale wprowadziła LIMITY/ilość jednostek które jednocześnie może być dostępna na akwenie.
  Jak dotychczas owe umowy NIE zostały złamane. A każdy okręt który zawitał do Odessy po kilku dniach wracał do macierzystego portu.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tragedia na Ukrainie. W wyniku poparzen zmarło dwoletnie dziecko.
  Do wypadku doszło w ukraińskiej wsi Sąsiadowice. Matka chłopca zagotowała wodę w 40-litrowym garnku i zostawiła naczynie na podłodze, by woda ostygła, a sama poszła do sklepu po pieczywo. W domu był mąż i dwoje dzieci. W pewnym momencie mężczyzna usłyszał krzyk, a gdy przybiegł do kuchni zobaczył 2-latka, który wpadł do garnka.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-2-latek-wpadl-do-garnka-z-wrzatkiem/vr72pt6

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Wieści z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) na Donbasie. SBU zatrzymała tam oficera ukraińskiej armii, dowódce kompanii jednej ze stacjonujacych tam jednostek wojskowych który wymuszał na swoich podkomendnych „haracze” pod pretekstem oskarżeń o przeróżne przewinienia (m.in naruszenia dyscypliny wojskowej oraz marnotrawstwa mienia wojskowego);
  https://korrespondent.net/ukraine/4093640-v-zone-oos-zaderzhaly-na-vziatke-komandyra-roty-vsu

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Skandalu z udziałem obecnego Ambasadora Ukrainy w Kanadzie Andrija Szewczenko ciag dalszy. Dla przypomnienia ukromedia ujawniły że sprzedał on należąca do niego ziemię na „okupowanym” już Krymie zgodnie z prawem „okupanta”, czyli obecnych „prorosyjskich władz” Krymu. Pojawiły sie informacje że ukraińska prokuratura wszczęła przeciwko niemu oficjalne śledztwo „oskarżajac go o popełnienie zdrady państwowej”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4093777-na-posla-ukrayny-v-kanade-zavely-delo-za-hosyzmenu

  Polubione przez 5 ludzi

 11. Tymczasem ‚skandalicznego” wywiadu w ukromediach udzielił ‚wojskowy doradca” prezydenta – elekta Ukrainy Iwan aparszin. W wywiadzie tym m.in stwierdził ze Ukraina i tak nie będzie w stanie powstrzymać rosyjskiej inwazji oraz że nie pomogą w tym żadne „ściany” budowane na granicy z Rosją, ani dwie morskie bazy budowane „od podstaw” przez Ukrainę;
  https://apostrophe.ua/article/politics/2019-05-07/nastuplenie-rossii-na-azovskoe-pobereje-kak-ne-propustit-moment/25608

  Polubione przez 5 ludzi

 12. Ukraiński portal ‚Strana.ua” podaje przyczynę z powodu której odwołano ze stanowiska dowódce tzw. Operacji Zjednoczonych Sił (dawniej ATO) na Donbasie, generała Najewa. Według dziennikarza tego portalu był to skutek tego ze Najew nie zdołał zapewnić „wygrania” przez Poroszenkę wyborów prezydenckich pośród ukraińskich wojskowych;
  https://strana.ua/news/199919-syrskij-aleksandr-chto-izvestno-o-novom-komandujushchem-na-donbasse.html

  Polubione przez 5 ludzi

 13. Dziwna wypowiedź Prokuratora Generalnego Ukrainy.
  Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko: Na Ukrainie poziom antysemityzmu jest najniższy w skali Europy. Dowodem na to ma być to, ze tylko 5-7% mieszkańców Ukrainy uważa, że tylko Ukraińcy maja prawo zasiadać we władzach tego kraju.
  https://kresy24.pl/prokurator-generalny-ukrainy-jurij-lucenko-na-ukrainie-poziom-antysemityzmu-jest-najnizszy-w-skali-europy/
  Komentarz: Po pierwsze tak mało obywateli Ukrainy jest przeciwna rządom „obcych” głownie z powodu dokonań poprzednich rządzących na Ukrainie. Na ten moment zapewne ponad połowa obywateli zgodziłaby się na zainstalowanie gubernatora z Niemiec/Polski/USA byleby tylko nowy władyka zobowiązał się do ukrócenia korupcji i poprawy życia Ukraińców.

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem ukraiński portal ‚Obozrevatel” alarmuje ze ukraińscy parlamentarzysci zajmują sie przyszłymi wyborami do Rady Najwyższej Ukrainy, zamiast zając się uchwalaniem ustaw wypełniajacych zalecenia MFW. Dlatego też najprawdopodobniej kolejnej „transzy pomocy finansowej” z MFW w roku 2019 nie bedzie…
  https://www.obozrevatel.com/ukr/economics/analytics-and-forecasts/transhu-mvf-ne-bude-finansovij-holding-v-ssha-ozvuchiv-nevtishnij-prognoz-dlya-ukraini.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Były tzw. patriarcha kijowski Filaret, obecnie tytułujacy sie „patriarchą honorowym” w ramach tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy nagrodził odznaczeniami „Za Ofiarę i Miłość do Ukrainy” członków neonazistowskiego ugrupowania „C14” (zwanych na Ukrainie „tituszkami SBU) z ich „fuhrerem” Jewhenem Karasem na czele. Warto przy tym przypomnieć że członkowie „C14” uczestniczą „aktywnie” w „siłowym przejmowaniu” świątyń należacych do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego);
  https://varjag2007su.livejournal.com/4267818.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. OT zza Oceanu, czyli przedstawiciele Demokratów w Kongresie USA zwrócili sie z „prośbą” do Prezydenta USA o to by nie odwoływał ze stanowiska obecnej Ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch. Występując przeciwko zwolnieniu jej ze stanowiska stwierdzono m.in ze jest to kolejna nieudolna decyzja obecnej administracji Białego Domu, a sama Yovanovitch jest „jest wysoko postawionym, oddanym urzędnikiem państwowym i dyplomatą, który reprezentował Stany Zjednoczone pod rządami republikańskimi i demokratycznymi” oraz że w „okresie przejściowym Ukraina potrzebuje utalentowanych specjalistów, takich jak ambasador Yovanovitch”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4093901-konhress-prosyt-trampa-ostavyt-yovanovych-v-kyeve

  Polubione przez 3 ludzi

 17. I temat który ostatnio mocno bulwersuje całą Ukraine, czyli „astronomiczne ceny” za…cebule, która doszła już do 45 hrywien za kilogram. Podobno głównymi powodami „cebulowego kryzysu” na Ukrainie jest najgorszy od 10 lat nieurodzaj tego warzywa oraz zmniejszajacy sie od trzech lat areał cebulowych upraw na Ukrainie
  https://strana.ua/articles/analysis/200000-pochemu-luk-v-ukraine-bet-tsenovye-rekordy-i-kohda-on-podesheveet.html
  https://gordonua.com/news/money/v-ukraine-luk-podorozhal-do-40-griven-za-kg-944527.html
  https://www.unian.net/economics/agro/10541646-v-ukraine-stremitelno-vyrosli-ceny-na-luk-i-drugie-ovoshchi-internet-vzorvalsya-shutkami.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Cóż monokultura na Ukrainie to już niestety poważny problem. Opłaca się tylko uprawiać: kukurydzę, pszenicę i słonecznik więc nic dziwnego, ze połacie innych upraw spadają.

   Polubione przez 4 ludzi

 18. DZIEJE SIĘ W ŚWIATOWEJ DYPLOMACJI. Po tym jak Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo odwołał swoja wizytę w Niemczech i spotkanie z kanclerz Merkel, teraz pojawiła sie informacja że leci on do rosyjskiego Soczi by w dniu 14 maja spotkać sie z szefem rosyjskiej dyplomacji ministrem Sergiejem Ławrowem. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował że prawdopodobnie dojdzie także do spotkania Pompeo z prezydentem Władimirem Putinem;
  https://tass.ru/politika/6408862

  Polubione przez 3 ludzi

 19. Tymczasem tragicznym stanem ukrainskich dróg zbulwersowany jest Ambasador Kanady w tym kraju Roman Waschuk (sam pochodzenia ukraińskiego), po tym jak jego samochód „ugrzązł” na jednej z dróg w obwodzie czerkaskim. Kanadyjski dyplomata swoimi żalami podzielił się z internautami, gdzie oprócz zdjęcia swojego samochodu zamieścił tez zdjęcie jednego z przystanków komunikacji autobusowej w obwodzie czerkaskim, gdzie jakiś desperat napisał „GDZIE [JEST] DROGA?”;
  https://strana.ua/news/200001-posol-kanady-zastrjal-v-kolee-na-dorohe-v-cherkasskoj-oblasti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 20. Do kijowskiego sądu, który zajmował sie dzisiaj sprawa „weterana ATO” który 5 maja w jednym z kijowskich pubów postrzelił znanego ukraińskiego dziennikarza przyszła grupa „ukronazioli” z „C14” wraz grupa „nastrojonych patriotycznie” parlamentarzystów i wymusiła na sędziach by ci zwolnili go „za poreczeniem jednego z deputowanych Rady Najwyższej”. Podobno „koordynator” bandziorów z „C14” miał krzyczeć że „NIEWAŻNE CZY JEST WINNY CZY NIEWINNY [I TAK] NIE POWINIEN SIEDZIEĆ!”
  https://strana.ua/news/199986-strelka-kotoryj-streljal-v-zhurnalista-v-kieve-sud-vypustil-na-poruki-deputatov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 21. OT z Libii, gdzie siły wierne marszałkowi Haftarowi (Libijska Armia Narodowa) zestrzeliły ostrzeliwujący je samolot ‚Mirage” należący do „libijskich sił powietrznych” wiernych tzw. rządowi w Trypolisie. Pilot przezył upadek maszyny i z lekkimi obrażeniami trafił do niewoli, jak sie okazało jest to najemnik (doradca z NATO?), prawdopodobnie obywatel Portugalii;
  https://colonelcassad.livejournal.com/4972543.html
  Warto przy tym dodać że ‚Mirage” miał wylecieć z Misraty bedacej „bastionem” libijskich islamistów, którzy również walczą z Haftarem, a gdzie ostatnio mieli sie pojawić żołnierze US Army…
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6392999
  http://en.alwasat.ly/news/libya/243598

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.