Wojna domowa na Ukrainie 8.05.2019r.- 1431 dzień od nowego rozejmu.


Dopiero ponad rok od przyjęcia przez Wierchowną Radę zmian w ustawie o sądownictwie, zacznie działać od września br. Najwyższy Sąd Antykorupcyjny, którego powołania domagał się Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW),od czego uzależniał dalszą pomoc finansową dla władz w Kijowie.

Na początku lipca ubiegłego roku poprawki do ustawy o sądownictwie poparło w głosowaniu 254 deputowanych w liczącym 450 osób parlamencie, czyli trochę więcej niż 50%.

Ustawa o sądzie antykorupcyjnym została przyjęta przez parlament w Kijowie 7 czerwca ubiegłego roku. Przewidywała ona powołanie sądu w ciągu 12 miesięcy od wejścia dokumentu w życie. Zaś sam Najwyższy Sąd Antykorupcyjny (NSA) miał rozpocząć prace pod warunkiem wyznaczenia w wyniku konkursu 35 sędziów. Niestety, udało się to zrobić dopiero po przegranych wyborach prezydenckich przez oligarchę na stanowisku prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenki.

Miesiąc przed tym głosowaniem o przyjęcie przepisów wykonawczych do ustawy o NSA apelowała szefowa MFW Christine Lagarde.

Jeszcze wcześniej organizacja Transparency International (TI) Ukraina wnosiła do parlamentu Ukrainy o zmianę przepisów o apelacji w ustawie o NSA oraz oświadczyła, że przeczą one zobowiązaniom międzynarodowym Ukrainy.

TI wyjaśniała wtedy, że zgodnie z ustawą sprawy apelacyjne, które zaczęły być rozpatrywane w zwykłych sądach, mają być w nich doprowadzone do końca. Oznaczałoby to, że po powołaniu sądu antykorupcyjnego nie mogłyby one być rozpatrywane w ramach apelacji w tej instytucji. Zdaniem TI pozwoliłoby to na unikanie sprawiedliwości przez osoby zamieszane w korupcję.

Zajęcie się instytucji międzynarodowych sprawą korupcji na Ukrainie wynika z tego, że stanowi ona tam bardzo poważny problem, wynosząc aż 88%, co wynika z z badania Nadużyć Gospodarczych EY „Ludzki instynkt czy logika maszyn – czemu ufasz bardziej w walce z korupcją i nadużyciami”.

W efekcie, po wielu korowodach i mieszania się Poroszenki w sprawę organizacji NSA, udało się wreszcie wcielić przegłosowaną poprawkę Wierchownej Rady w życie.

Na stanowisko prezesa NSA powołana została 37-letnia sędzia Ołena Tanasewycz, która dotychczas pracowała w jednym z sądów rejonowych w obwodzie charkowskim. Wyboru prezesa dokonało składające się z 38 sędziów kolegium NSA. Dlaczego ją akurat wybrano, że mimo tak młodego wieku i wynikającego z niego znikomego doświadczenia prawniczego, okaże się po pierwszych wyrokach w sprawach korupcyjnych. Zapewne jedna z nich będzie dotyczyła samego Petro Poroszenki i ludzi z jego bliskiego otoczenia, których wg. sobie tylko znanego klucza, powołał na najważniejsze stanowiska państwowe.

Tak więc, NSA pod kierunkiem 37-letniej Ołeny Tanasewycz rozpocznie działalność od 5 września. Przejmie on od innych sądów wszystkie sprawy dotyczące korupcji oraz sprawy, które bada utworzone w 2015 roku Narodowe Biuro Antykorupcyjne.

Umożliwi to, uzyskanie przez Ukrainę pakietu pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Program MFW wygasa w bieżącym roku. W grudniu ubiegłego roku MFW- zniechęcony obstrukcją władz w Kijowie stosowaniem się do jego zaleceń wprowadzanych reform, zatwierdził nowy program pomocy celowej dla Ukrainy opiewający już tylko na 3,9 mld USD.

A teraz spokojnie poczekajmy na efekty pracy tego NSA. Zobaczymy czy nie jest to kolejna wydmuszka wykonana tylko po to aby zdefraudować kolejne miliardy dolarów międzynarodowej pomocy dla Ukrainy. Czy też może instytucja która służyć będzie na usankcjonowanym prawem uprzyjemniania życia oponentom politycznym wobec junty aktualnie sprawującej władzę?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu sytuacja znacznie się pogorszyła.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 04:45 a 20:02, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (56 min) i 82 mm (24 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 35 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (18 granatów) i SPG-9 (21 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 16 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzały prowadzone były w następujących punktach frontu: w rejonie Gorłówki (Dolomitnoje, Zajcewo i Gołmowskij), Doniecka (rejon lotniska i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Jasinowata, Mineralnoje, Wasilewka i Spartakus), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk i Komiternowo).

W efekcie tych ostrzałów, na terytorium DRL spadły 154 pociski (wobec 58 z dnia poprzedniego), co doprowadziło do uszkodzenia domu jednorodzinnego znajdującego się na obrzeżach donieckiej dzielnicy Piotrowskiej przy ulicy Zielonej nr. 44. Poza tym, dwukrotnie ( o 09:17 i 11:40) zostały ostrzelane przez ukraińskich żołnierzy okolice stacji uzdatniania wody w rejonie wsi Wasilewka k. Jasinowatej, w tym także jadąca do pracy autobusem pierwsza zmiana pracowników. Na szczęście nikomu się nic nie stało.

Ponadto, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: czołgu, ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy kaliber 120 i 82 mm, a także granatników AGS-17 i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były wyłącznie okolice wsi Kalinowo i znajdującej się obok- wsi Kalinowo-Borszczewatoje.

Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Інформаційне зведення станом на 07:00 08 травня 2019 року.

07 травня збройні формування Російської Федерації 25 разів порушили режим припинення вогню, з них 12 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, танкових гармат та мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 14 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі з артилерійських систем калібру 122 мм та станкових протитанкових гранатометів – біля населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
тричі з мінометів калібру 120 мм, озброєння бойових машин піхоти та гранатометів різних систем – поблизу міста АВДІЇВКА;
з мінометів калібру 82 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ВОДЯНЕ;
з гранатометів різних систем – поблизу села МИКОЛАЇВКА;
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ;
з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу селища НЕВЕЛЬСЬКЕ;
з автоматичних станкових гранатометів – біля населеного пункту СТАРОГНАТІВКА;
з ручних протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ЛЕБЕДИСЬКЕ;
зі стрілецької зброї – біля села БОГДАНІВКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 11 разів:
п’ять разів з артилерійських систем калібру 122 мм, танкових гармат, мінометів калібру 120 мм, протитанкових ракетних комплексів та великокаліберних кулеметів – поблизу села НОВОЗВАНІВКА;
з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм, озброєння бойових машин піхоти та автоматичних станкових гранатометів – поблизу міста ПОПАСНА;
двічі з мінометів калібрів 120 і 82 мм – в районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА;
з мінометів калібру 120 мм – в районі хутора ВІЛЬНИЙ;
зі снайперської зброї – біля населеного пункту ПІВДЕННЕ;
зі стрілецької зброї – у межах ділянки розведення сторін поблизу населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, троє отримали поранення. На ворожі провокації підрозділи Об’єднаних сил дали адекватну відповідь. В межах ділянки розведення біля СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА Об’єднані сили вогонь у відповідь на обстріл не відкривали.

За даними розвідки Об’єднаних сил, 07 травня трьох окупантів було знищено, ще двох – поранено. Також наші підрозділи знищили дві бойових машини піхоти противника та довготривалу вогневу споруду.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
з гранатометів різних систем – поблизу міста МАР’ЇНКА;
з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ.
Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Ми об’єднані та сильні!

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Ależ się rozpisali. Czyżby po ostatnich zmianach na stanowisku dowódcy Operacji Połączonych Sił, przy okazji zatrudnili bajkopisarza?

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z osiedla Trudowskije na obrzeżach Doniecka:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.05.2019r.- 1431 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, „nadprezydent Ukrainy” Ihor Kołomojski dzieli sie swoimi „złotymi myślami”, czyli ogłasza swój (oficjalny) powrót po inauguracji prezydenta Wołodymyra Zelenskiego, jednocześnie zapewniając że „nie bedzie sie na nikim [tzn Poroszence i jego „ekipie”] mścić”;
  https://strana.ua/news/200004-kolomojskij-rasskazal-kohda-vernetsja-v-ukrainu-.html
  Rządy swojej „marionetki”, czyli Wołodomyra Zelenskiego nazwał „eksperymentem”, stwierdzając że moze Ukrainie potrzebna jest tak „przebudowa” jak w 1917 roku (czyli „rewolucja bolszewicka” i wszelkie jej następstwa!). Uspokoił jednaj ze na Ukrainie juz i tak „gorzej być nie może”…
  https://strana.ua/news/200032-kolomojskij-schitaet-chto-ukraine-nuzhna-perezahruzka-kak-v-1917.html

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawia szczegóły strzelaniny do jakiej doszło 5 maja w jednym z kijowskich pubów, w trakcie której członek banderowskiego „Prawego Sektora” i jednozcesnie „weterana ATO” postrzelił ukraińskiego dziennikarza pracujacego dla „Radia Swoboda” i ‚Głosu Ameryki”. W dniu wczorajszym w sadzie w Kijowie odbyła sie rozprawa w trakcie której miano zadecydowac o dalszym losie „weterana ATO” pojawili sie jednak na niej członkowie neonazistowskiego ugrupowania „C14” wraz z grupą parlamentarzystów, którzy wymusili zwolnienie „weterana ATO” za poręczeniem jednego z parlamentarzystów;
  https://strana.ua/news/200030-vladimir-rehesha-santa-pochemu-sud-otpustil-obolonskoho-strelka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosc, w jednym z hoteli w obwodzie odeskim w wyniku „draki” ranę postrzałową noogi otrzymał parlamentarzysta z frakcji ‚Blok Poroszenki”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/05/8/7214496/
  Z kolei w jednej z miejscowosci obwodu wołyńskiego na posesję domu deputowanego z rady obodowej (samorzad regionalny) wrzucono granat bojowy w wyniku czego doszło do eksplozji. na szczeście żadna przebywajaca w domu osoba nie odniosła obrażeń;
  https://strana.ua/news/200039-deputatu-volynskoho-horsoveta-nochju-vo-dvor-brosili-hranatu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem ukraiński dziennikarz Rusłan Kocaba znany ze swojego krytycznego stosunku do „pomajdanowych” władz Ukrainy oraz publicznie sprzeciwiajacego sie oprowadzonej przez nich pacyfikacji Donbasu, za co został oskarżony o „zdradę państwową’ (m.in publicznie odmówił odebrania powołania do ukraińskiej armii), zostanie uhonorowany przez władze Akwizgranu przyznawaną przez nie, od 1988 roku, „nagroda pokojową”;
  https://strana.ua/news/200109-ruslan-kotsaba-poluchit-aakhenskuju-premiju-mira.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o „wielkiej czystce” jaka przeprowadza „na odchodnym” Poroszenko który „zdejmuje” z zajmowanych przez nich stanowisk szereg „szych” w strukturach siłowych (m.in dowódców tzw. operacji OZS oraz Gwardii Narodowej, Służby Ochrony Prezydenta). Na Ukrainie pojawiły sie komentarze że Poroszenko próbuje ich „ukryć” przed możliwymi próbami, ze strony nowej „ekipy” Zelenskiego, „wypytania” ich o różne „szczegóły” w tym na przykład jak wygladał sprawa wydatkowania pieniedzy na „cele” tzw. operacji ATO (obecnie OZS) oraz tworzenia ukraińskiej Gwardii Narodowej. Niektórzy ukraińscy blogerzy (m.in Jurij Kasjanow) piszą ze część z odwołanych osób, m.in odwołany naczelnik Służby Ochrony Prezydenta ma już przebywac za granicą;
  https://strana.ua/news/200050-koho-uvolil-poroshenko-posle-svoeho-proihrysha-na-vyborakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • cytat z artykułu
   Wniosek o ekstradycję 40-latka został złożony w listopadzie 2018 r. Brat Pauliny D. zarzuca rządowi nieporadność. Twierdzi m.in., że skoro Polska na różne sposoby pomaga Ukrainie, to ma wystarczającą kartę przetargową, by ściągnąć Mamukę K. do kraju. Jak dodaje, to ma być gra na korzyść Gruzina. Dodatkowo sugeruje, że Polacy nie mogą czuć się bezpiecznie we własnym kraju.

   No i kolejny agent Putina się zdemaskował…

   Polubione przez 5 ludzi

 6. Prawdopodobnie jednak Ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch zostanie odwołana ze stanowiska, wbrew protestom ze strony opozycji demokratycznej w Kongresie USA. Informacje o tym potwierdziło MSZ Ukrainy, uspokajając przy tym ze odwołanie obecnej Ambasador to „proces planowy zgodny z prawidłami amerykańskiej dyplomacji”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-polytics/2696332-mid-rascenivaet-rotaciu-posla-jovanovic-kak-planovyj-process.html
  Ps. Wynika z tego ze amerykańscy Demokraci chyba znają sie gorzej od Ukraińców na „prawidłach amerykańskiej dyplomacji” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem ukraiński państwowy koncern ‚Naftohaz” tłumaczy ze to nie on „łupi” ukraińskich konsumentów, każąc im płacić coraz to wyższe rachunki za gaz, ale to jeden z ukraińskich oligarchów Dmytro Firtasz. Według komunikatu wydanego przez „Naftohaz” należące do Firtasza przedsiębiorstwa gazownicze pod pozorem remontu i ponownego podłączenia do sieci gazowniczej wymuszają od konsumentów dodatkowe opłaty;
  https://korrespondent.net/business/companies/4094297-naftohaz-obvynyl-fyrtasha-v-hrabezhe-potrebytelei

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT rosyjsko – szwedzkie. MSZ Szwecji nie przedłuzyło wizy jednemu z rosyjskich dyplomatów przebywajacemu na terytorium tego państwa. W odpowiedzi MSZ Rosji „poprosiło” od razu DWÓCH szwedzkich dyplomatów o opuszczenie terytorium Rosji, o czym poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Szwecji, odmawiając na razie komentarza w tej sprawie;
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6413953

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Były premier Ukrainy Jacieniuk po tym jak wczoraj była minister sprawiedliwości Ołena Łukasz opublikował filmik przedstawiajacy jego nieudolne „ćwiczenia sportowe”, a który wywołał powszechną radośc i szyderstwa wśród ukraińskich internautów…
  https://korrespondent.net/ukraine/4093816-yatsenuik-rassmeshyl-sotssety-trenyrovkoi-v-sportzale
  ..teraz próbuje sie „zrehabilitować’ i pokazać jak naprawdę „ćwiczy” 🙂
  https://korrespondent.net/ukraine/4094312-poborol-hryzhu-yatsenuik-zapysal-vydeo-trenyrovky

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.