Wojna domowa na Ukrainie 9.05.2019r.- 1432 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński rząd rozpoczął ofensywę antypaszportową.

Pierwszy, w sprawie ukraińskiej odpowiedzi na rosyjskie paszporty przyznawane w trybie uproszczonym mieszkańcom republik donbaskich, zabrał głos szef ukraińskiej dyplomacji, Pawlo Klimkin, który przedwczoraj (7 maja) oświadczył, że:

„Przygotowujemy skuteczną odpowiedź na Kreml. Będzie ona zarówno systemowa, jak i asymetryczny. Jednak nie ujawnię naszych konkretnych kroków. Niech będzie to zaskoczeniem dla wroga. Mogę tylko powiedzieć, że samo w sobie jest oczywiste. Możemy odpowiedzieć na nową prowokację Moskwy tylko poprzez połączenie sił z całą społecznością międzynarodową. Dlatego zaapelowałem do ministrów spraw zagranicznych państw G-7, a także Unii Europejskiej i naszych innych partnerów, o wprowadzenie nowych sankcji wobec Rosji”.

Tak więc Klimkin jedyne rozwiązanie kwestii rosyjskich paszportów widzi w dalszej eskalacji wojny na sankcje, które jak się już okazało mało szkodzą Rosji.

Innym pomysłem jest propozycja złożona wczoraj przez minister ds. weteranów Ukrainy, Irina Friz, która ujawniła, że:

„Rozpoczęto rozpatrywanie propozycji umieszczenia obywateli, którzy otrzymali rosyjskie paszporty w bazie danych, a następnie pozbawienie ich statusu beneficjenta do otrzymywania świadczeń socjalnych lub emerytur z Ukrainy.”

Oczywiście zapomniała przy tym dodać, że świadczeniobiorcy z Donbasu i tak tych pieniędzy należnych im od Ukrainy nie otrzymują, natomiast właśnie uzyskanie rosyjskiego obywatelstwa im to gwarantuje, ale zgodnie z przepisami obowiązującymi w FR, której odpowiednie instytucje przejmą na siebie ciężar wypłaty tych świadczeń.

Poza tym, premier ukraińskiego rządu, Wołodymyr Hrojsman powiedział, że „fałszywe paszporty, które wydawane są z naruszeniem wszelkich norm, nie powinny być uznawane przez inne państwa”.

Tak więc, wg. ukraińskiego premiera, władze suwerennego kraju, które w sposób zgodny z prawem wewnętrznym przyznają paszporty wybranym przez siebie osobom, robią to nielegalnie.

Tak więc, jeśli chodzi o logikę ukraińską mamy kolejny precedens 🙂

No, ale nie dość tego, ukraiński minister ds. terytoriów tymczasowo okupowanych- Wadym Czernysz poinformował, że władzom ukraińskim znane są nazwiska urzędników rosyjskich, którzy uczestniczą w paszportyzacji Donbasu. „Przygotowujemy listę osób, wobec których powinny być zastosowane sankcje we współpracy z partnerami międzynarodowymi”– Czernyszyn.

Czernysz ujawnił również, że strona ukraińska będzie uznawała za nielegalne paszporty, wydawane mieszkańcom Donbasu w dwóch przeznaczonych do tego punktach w Rosji: w miejscowości Pokrowskoje i mieście Nowoszachtyńsk w obwodzie rostowskim.

Oczywiście do czasu, aż ktoś, komu ukraińska straż graniczna odmówiła przekroczenia na rosyjskim paszporcie granicy, nie zaskarży tego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka 🙂

Ukraiński rząd ujawnił też, w jaki sposób będą identyfikowane „nielegalnie” wydane przez władze rosyjskie paszporty dla ludności republik donbaskich.

Otóż, jak poinformował Wadym Czernyszyn:

„Przyjęto zarządzenie Rady Ministrów, w którym zamieszczone zostały upoważnione przez Federację Rosyjską punkty wydawania paszportów, począwszy od daty określonej w rozporządzeniu. Tak więc, od momentu podjęcia decyzji wszystkie dokumenty wydane przez te organy zostaną uznane za nieważne.”

„Odfiltrowanie” zaś paszportów do tych, które zostały wydane przez odpowiednie urzędy na terenie FR, podobno „jest bardzo łatwe do ustalenia”, gdyż „każdy paszport zawiera upoważnienie, według którego został wydany i indywidualny kod. Zaś te dwie miejscowości, w których są one wydawane są już zdefiniowane jako- miasto Pokrowskoje i Nowoszachtińsk Rostowski”– tak twierdzi Czernyszyn.

Nie wiem, czy jego teoria jest uzasadniona czy też nie, to czas pokaże, ale już dziś wiadomo, że- jak ujawnił deputowany Wierchownej Rady z ukraińskiej partii „Blok Opozycyjny”– Jurij Bojko (notabene kandydat w ostatnich wyborach na prezydenta Ukrainy, w których w pierwszej turze otrzymał aż 11,7% głosów, zajmując czwarte miejsce), „propozycja rządu, by wstrzymać wypłatę emerytur i świadczeń socjalnych dla obywateli Ukrainy mieszkających na tymczasowo niekontrolowanych terytoriach, którzy otrzymali rosyjskie paszporty, jest sprzeczne z Konstytucją Ukrainy i naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami do ochrony praw człowieka”.

Według Jurija Bojki, jest to kolejny krok mający na celu „wypchnięcie” tych ludzi z Ukrainy, którzy nie zgadzają się z ideologiczną doktryną rządzącego w niej reżimu:

„To zemsta bankrutów, którzy utracili (w wyborach- dopisek mój) polityków, niezdolnych i niechętnych do dialogu z własnym ludem. Ich dalsze sprawowanie władzy jest główną przeszkodą w przywracaniu pokoju na Ukrainie”– dodał Bojko.

Tak więc, to nie rosyjskie paszporty są problemem dla Ukraińców, ale skorumpowany i uzależniony od światowego hegemona- reżym, który nie licząc się z interesem ukraińskiego narodu, okrada go, zaś bezkarność zapewnia mu ochrona zaoceanicznego protektora. A wszystko to pod pretekstem ukraińskich aspiracji do cywilizowanego świata, który nota bene się na nich otworzył, ale jako bardzo taniego, w miarę zdyscyplinowanego i nie wyczerpanego źródła siły roboczej.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Jurij_Bojko,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Trybuna%C5%82_Praw_Cz%C5%82owieka.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (20 min) i 82 mm (27 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów), granatników: AGS-17 (33 granaty), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej w tym ciężkiej oraz broni snajperskiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Zajcewo i osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (teren wokół serwisu „Volvo-Center”, teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), zaś na południowym odcinku frontu tylko okolice miejscowości Nowa Tawrija.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 116 pocisków (wobec 154 z dnia poprzedniego). W wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskiego snajpera osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, został ranny około godziny 1&:30 56-letni mężczyzna. Do zdarzenia doszło w momencie zbliżania się ofiary do jej domu przy ulicy Zielony Gaj nr.50. Po przewiezieniu ofiary do szpitala miejskiego nr. 14 zdiagnozowano u niego dwie rany postrzałowe; w lewe ramię i w lewe biodro.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm, granatników SPG-9 i RPG-7 oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice czterech miejscowości: Kalinowa, Donieckiego, Smiełoje i Gołubowskoje. Strat i szkód jak dotąd nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Інформаційне зведення станом на 07:00 09 травня 2019 року.

08 травня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник дев’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
тричі з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села ПАВЛОПІЛЬ;
з гранатометів різних систем – поблизу міста МАР’ЇНКА;
двічі з станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту БОГДАНІВКА;
з станкових протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту СТАРОГНАТІВКА;
з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля селища ОПИТНЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні двічі:
з мінометів калібру 82 мм – біля населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ЗАЛІЗНЕ.

За минулу добу один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, четверо отримали поранення. На ворожі провокації підрозділи Об’єднаних сил дали адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 08 травня одного окупанта було знищено, ще п’ять – поранено. Також наші підрозділи знищили вантажівку противника.

Від початку поточної доби обстрілів з боку збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

Na zakończenie tego wątku jeszcze krótka relacja filmowa z okolic donieckiej stacji uzdatniania wody:

***

Na zakończenie trochę zdjęć:

Uroczystości „Dnia Zwycięstwa” na Saur Mogile.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.05.2019r.- 1432 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT zza Oceanu, czyli czyżby koniec „weneuelskiego tasiemca”, wyprodukowanego przez „Wytwórnię Pentagon”? Wenezuelskie „specsłuzby” aresztowały „wicemuppeta”, czyli „zastępcę” lidera opozycji Guido (co ciekawe „Reuters” przestał tytułować Guido „prezydentem” 🙂 );
  https://www.reuters.com/article/us-venezuela-politics-court/venezuelas-guaido-says-intelligence-agents-have-detained-his-deputy-idUSKCN1SE2QJ

  Polubione przez 3 ludzi

 2. A tymczasem w naszym nieszczęsnym kraju, SKRETYNIENIE tzw.POPiSu osiągnęło już chyba „apogeum”, gdyż „dziennikarz” Piątek promowany przez „główny ściek” opozycyjny wobec PiS, „udowadnia” tezę że Kaczyński, Morawiecki i inni to tak naprawdę…”agenci Kremla” zwerbowani m.in przez …Mateusza Piskorskiego (KTÓREGO PRZETRZYMUJĄ W ARESZCIE!)…
  https://wpolityce.pl/polityka/445680-internauci-kpia-ze-schematow-z-nowej-ksiazki-piatka
  https://opinie.wp.pl/makowski-tomasz-piatek-powiazany-putinem-tak-dziala-logika-jego-ksiazki-o-morawieckim-opinia-6379072764606593a
  Ps. GDZIE JA DO KUR..NY NĘDZY ŻYJĘ?! W POLSCE, POLIN CZY MOŻE JUŻ NA JAKIEJŚ UKRAINIE BIS?

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie „gościnnych wystepów”.

  Karpacki Oddział Straży Granicznej zatrzymał członka zorganizowanej grupy przestępczej, która nielegalnie sprowadzała do naszego kraju obywateli Ukrainy oraz Białorusi. Sam zatrzymany też okazał się Ukraińcem, a jego ujęcie miało dosyć nietypowy charakter.

  Polskim funkcjonariuszom udało się ustalić, że mężczyzna przez dłuższy czas ukrywał się na terenie Niemiec i Holandii. Gdy natomiast wrócił do kraju, znalazł dla siebie kryjówkę o typowo transportowym charakterze. Był to ciągnik siodłowy marki DAF, w którym mężczyzna miał po prostu mieszkać.
  https://40ton.net/przestepca-ukrywal-sie-mieszkajac-ciezarowce-ukrainiec-mial-organizowac-przerzut-ludzi-polski/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Eh ta poprawność polityczna

  Lekarz Dawid Ciemięga opublikował na Facebooku post, który wzbudził spore emocje w mediach społecznościowych. Medyk, na przykładzie pięciomiesięcznego pacjenta, pisze m.in. o tym, że jeśli mamy styczność z obywatelami Ukrainy, jesteśmy w grupie ryzyka zachorowania na odrę.
  http://tychy.naszemiasto.pl/artykul/tyski-lekarz-pracujecie-z-ukraincami-mozecie-miec-odre,5109435,galop,t,id,tm.html
  Komentarz: Powiedział prawdę a oskarża się go o rasizm…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. I o obchodach Dnia Zwycięstwa na Ukrainie raz jeszcze, czyli jak je próbowali zakłocać wszelkiego rodzaju „BANDERŁAJZY”. Policjanci zatrzymali w Mikołajowie „ukropatriotę” który chciał rzucić w pochód „Niesmiertelnego Pułku” granatem bojowym;
  https://strana.ua/news/200306-po-bessmertnomu-polku-v-nikolaeve-chut-ne-brosili-hranatu.html
  Z kolei „ukronaziole” z „C14” urządziły „zasadzkę” przy „Pomniku Chwały”, skonczyło sie jednak tylko na przepychankach i wywzwiskach. Jak zauważyli organizatorzy gdy tylko sie pojawili to „znikneła” policja (jak wiadomo na Ukrainie „C14” nazywane jest „tituszkami SBU”);
  https://strana.ua/news/200303-radikaly-s14-atakovali-mirnoe-shestvie-kievljan-na-den-pobedy.html
  A we Lwowie „ukropatrioci” napadli na przewodnicząca miejskiej organizacji ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie”. Na szczescie tutaj policjanci „nie zniknęli”;
  https://strana.ua/news/200305-vooruzhennye-radikaly-ne-pozvolili-veteranam-vozlozhit-tsvety-k-memorialu-slavy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tym powinna się zainteresować prokuratura

  Wojsko Polskie posiada liczne braki i zapóźnienia modernizacyjne. Mamy jednak także rozwiązania nieodbiegające od standardów NATO, a nawet takie, które chętnie na swoim wyposażeniu widzieliby oficerowie liniowi armii sojuszniczych, w tym US Army.
  Takim rozwiązaniem jest z całą pewnością system rozpoznania i kierowania ogniem artylerii. I trzeba mówić o systemie, ponieważ w jego skład wchodzą polskie drony FlyEye, polski system kierowania ogniem TOPAZ i polski radar LIWIEC. MON – pomimo ogromnych potrzeb jednostek artylerii – nie planuje pozyskania tych systemów. Bez odpowiedniego rozpoznania polskie działa, moździerze i wyrzutnie, w tym zamówione Kraby czy Raki, będą niemal bezużyteczne na polu walki.
  Jednak WP tych systemów nie kupi.
  https://www.defence24.pl/amerykanie-pod-wrazeniem-polskiego-rozpoznania-wojsko-go-nie-kupi

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I w temacie militarnym
  Nowo oddany do służby okręt zwiadowczy Ukraińskiej marynarki wzbudza wiele kontrowersji. Według ekspertów z defence24 wymieniona jednostka jest…stara technologicznie i mocno przypomina kutry rybackie/okręty budowane w latach 70-tych.
  Jak sugerują artykuł wyposażenie owego okrętu będzie bardzo kosztowne (skąd środki?) a jego wartość bojowa…znikoma (brak broni jak i możliwości wykorzystania w walce+niska ochrona).
  https://www.defence24.pl/ukraina-wodowanie-starego-nowego-okretu-rozpoznawczego-opinia

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.