Wojna domowa na Ukrainie 10.05.2019r.- 1433 dzień od nowego rozejmu.


W zeszłym tygodniu w Waszyngtonie prezydenci USA i Słowacji wypowiedzieli się wspólnie przeciwko „Nord Stream-2”: „Po raz kolejny zapewniamy o niedopuszczalności wykorzystywania energetycznych projektów jako geopolitycznej broni, w tym projektu ‚Nord Stream-2’”– napisano we wspólnym komunikacie po tym spotkaniu.

Dzień wcześniej przed spotkaniem w Białym Domu prezydentów USA i Słowacji, sekretarz stanu Mike Pompeo zapowiedział, że będzie rozmawiał z kanclerz Angelą Merkel o „Nord Stream-2”, podczas zaplanowanej na pierwszą połowę maja wizyty w Berlinie. Amerykanie wiele razy grozili sankcjami zachodnim koncernom współpracującymi z rosyjskim „Gazpromem”, które uczestniczą w realizacji projektu „Nord Stream 2”. Jednak, jak dotąd, poza deklaracjami, stany Zjednoczone nie poczyniły żadnych kroków aby wcielić w życie swoje groźby.

Podczas ostatniego ekonomicznego forum UE w Brukseli, ambasador USA, Gordon Sondland przestrzegł, że:

„Wszystko, co tworzy postęp w budowie gazociągu, to niedobry kierunek. Ale nie jest to głównie rozmowa o USA, ale o Europie, która powinna kupować LNG albo dowolny inny surowiec energetyczny ze źródeł poza Rosją, ze źródeł zachodnich, z demokratycznych źródeł.”

Jak widać, w swej bezsilności władze USA ukuły nową formułkę propagandową, że również i surowce energetyczne mogą być podzielone pod względem kierunku ich dostarczania, na „demokratycznie” i „niedemokratyczne” 🙂

Potwierdzeniem wypracowania przez administrację amerykańską takiej narracji jest fakt, że w czasie ostatniej wizyty w Brukseli, przy okazji finalizowania dwóch kontraktów na dostawy skroplonego gazu ziemnego, amerykański sekretarz stanu ds. energii Rick Perry powiedział, że: „USA ponownie dostarczają nową formę wolności na Starym Kontynencie”.

Odniósł się on w ten sposób do problemu budowy nowych gazociągów przez rosyjski „Gazprom”.

Przypomnę, że wcześniej, bo w lipcu 2018r. pod naciskiem amerykańskim, Komisja Europejska i Stany Zjednoczone wydały wspólne oświadczenie ws. zacieśniania strategicznej współpracy energetycznej. UE zdecydowała się na import skroplonego gazu zimnego ze Stanów Zjednoczonych.

Poza tym, kontynuując tą skoordynowaną akcję przeciwko budowie „Nord Stream 2”, w poniedziałek ukraińska firma „Naftogaz” złożyła do Komisji Europejskiej skargę na „Gazprom”. W skardze tej zarzucają Rosjanom, że blokują możliwość dostaw gazu z Zachodniej Europy na Ukrainę z wykorzystaniem tzw. rewersu przez Słowację, Węgry i Polskę.

Mimo tych nacisków i różnego typu skoordynowanych akcji mających na celu zablokowanie dalszej budowy „Nord Stream 2”, to jednak- jak podał ostatnio zarząd firmy odpowiedzialnej za realizację tego projektu, „Nord Stream AG”- jak do tej pory ułożono już ponad 1100 km rury na dnie Bałtyku. Ostatnio też przystąpiono w ekspresowym tempie (24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu) do układania rury na rosyjskich wodach terytorialnych 114 km odcinka gazociągu „Nord Stream 2”. To tempo ma pozwolić na ułożenie tam rur w ciągu dwóch miesięcy, a więc do końca czerwca br., co przy całkowitej jego długości wynoszącej ponad 1200 km stanowi dobry prognostyk na zmieszczeniu się w zaplanowanym czasie dokończenia budowy tej inwestycji.

Przypomnę, że polskie media już pod koniec 2016 roku, dezinformowane przez ministra w rządzie PiS- Piotra Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, głosiły niedorzecznie, że:

„Może się okazać, że w Moskwie dojdą do wniosku, iż ten drugi ‚Nord Stream’ nie jest im w tej chwili potrzebny, dlatego że plany rosyjskie zostały zrealizowane w inny sposób. To mogłoby znaczyć, że pomysł budowy drugiego ‚Nord Streamu’ przez Bałtyk był w zasadzie negocjacyjnym zabiegiem rosyjskim, formą nacisku”.

Po dwóch i pół roku okazało się, że jego hipoteza jak zwykle była nietrafiona i wynikała wyłącznie z pobożnych życzeń tego „fachowca” od wszystkiego, które to życzenia oderwane od rzeczywistości, są najważniejszą doktryną grupy obecnie rządzącej w Polsce.

Ale niestety, te pobożne życzenia tak się mają do rzeczywistości jak pięść do nosa 🙂

Tak więc, jedynym wiernym odbiorcą bardzo drogiego amerykańskiego gazu LNG będzie nasz kraj, bo inne cywilizowane zaopatrzą się w tani rosyjski gaz omijając przy tym szerokim łukiem „wschodnią flankę” frontu amerykańsko-rosyjskiego.

https://www.nord-stream2.com/media-info/news-events/solitaire-starts-laying-the-nord-stream-2-pipeline-in-russian-waters-125/,

http://www.gazprom.com/projects/nord-stream2/,

http://energywiki.eyp.org/view/Nord_Stream_2,

https://dorzeczy.pl/swiat/14392/Nord-Stream-II-jednak-nie-powstanie.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach między 12:35, a 22:08, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm, opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (18 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Wierchnietoreczkoje- na południowy-zachód od Gorłówki), okolice i przedmieścia Doniecka (Wasilewka, Mineralnoje, Spartakus oraz Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Pietrowskoje oraz Nowołaspa i Oktiabr). W sumie na terytorium DRL spadło 71 pocisków wobec 116 z dnia poprzedniego. Na skutek ostrzelania przy użyciu opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów), granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (5 granatów), od godziny 18:15 obrzeży Dokuczajewska, zostało tam uszkodzone mieszkanie w domu wielorodzinnym przy ulicy Telemana nr. 7 m. 3.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników AGS-17 i SPG-9, a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w kierunku: Kalinowa, Frunzego i Żiełoboka. Jak dotąd nie ma zgłoszeń o stratach i ofiarach.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 10 травня 2019 року.

09 травня збройні формування Російської Федерації 14 разів порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 120 мм мінометів. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 12 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ПІЩЕВИК;
двічі з мінометів калібру 120 мм та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту ОПИТНЕ;
тричі з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА;
двічі з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – поблизу села БОГДАНІВКА;
з автоматичних станкових гранатометів – біля населеного пункту ЧЕРМАЛИК;
з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА;
зі стрілецької зброї – біля села СТАРОГНАТІВКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні двічі:
з озброєння бойових машин піхоти – поблизу села НОВОЗВАНІВКА;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля міста СВІТЛОДАРСЬК.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 09 травня одного окупанта було поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій Об’єднаних сил з боку противника не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.

Слава Україні!”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

15 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.05.2019r.- 1433 dzień od nowego rozejmu.

   • Przecież to byli obywatele polscy, podobnie jak większość osób narodowości ukraińskiej, które czynnie pomagały przy holokauście.

    W tym sensie, jak sądzę uważają oni, że państwo polskie ponosi współodpowiedzialność. Niestety, ale jest to objaw bardzo poważnej choroby ;-(

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 1. Czyżby rozłam w nowym tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy, powołanym na Ukrainie samowolną decyzja Patriarchatu Konstantynopola? Były tzw. patriarcha kijowski Filaret zapowiedział ze chce ponownego powołania tzw. Patriarchatu Kijowskiego jako osobnej cerkwi, kategorycznie sprzeciwiło sie temu ukraińskie MInisterstwo Kultury. Dla przypomnienia tzw. Patriarchat Kijowski wszedł w skład nowo powołanego tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4094945-mynkult-otvetyl-fylaretu-po-kyevskomu-patryarkhatu

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Gościnne występy” Ukroinców. W Bratysławie policyjny „specnaz” aresztował w jednej z restauracji 35 – letniego mężczyzne, jak sie okaząło obywatela Ukrainy „zajmujacego sie profesjonalnie sztukami walki”. Mężczyzna podejrzany jest o to ze jest członkiem zorganizowanej grupy przestępczej zajmujacej sie porwaniami (dla okupu);
  https://strana.ua/news/200425-v-slovakii-spetsnaz-zaderzhal-hrazhdanina-ukrainy-po-podozreniju-v-pokhishchenii-ljudej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Pojawił się „Wujek Dobra Rada”który udziela „porad” prezydentowi – elektowi Zelenskiemu, a jest nim…były prezydent RP Kwaśniewski (ps. Olek – monopolek). Poradził on prezydentowi – elektowi Ukrainy by z pierwszymi zagranicznymi wizytami udał się „do Brukseli, Warszawy, Berlina i Paryża”, a następnie do białoruskiego Mińska by „zacieśnić relacje z Białorusią”, odradzajac jednocześnie udawanie się z wizyta do Moskwy;
  https://24tv.ua/ru/kvasnevskij_objasnil_pochemu_zelenskomu_ne_stoit_ehat_v_minsk_a_ne_v_moskvu_n1151302

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.