Wojna domowa na Ukrainie 11.05.2019r.-1434 dzień od nowego rozejmu.


W piątkowym wydaniu (10 maja) amerykańskiej gazety „New York Times” („NYT”) ukazała się informacja o tym, że adwokat Donalda Trumpa, Rudy Giuliani ma udać się na Ukrainę, by spotkać się tam z prezydentem-elektem Wołodymyrem Zełenskim i nakłonić go do przeprowadzenia dwóch śledztw, które mogą być korzystne dla prezydenta USA.

Rudy Giuliani zamierza udać się Kijowa w najbliższych dniach, by spotkać się z Zełenskim i nakłonić go, by nie odwoływał ze stanowiska prokuratora generalnego Jurija Łucenki, który ma zamiar przeprowadzić i nadzorować śledztwa mogące- zdaniem adwokata- zainteresować prezydenta USA Donalda Trumpa i przynieść mu korzyści.

Giuliani zapewnił „NYT”, że kroki, jakie ma zamiar podjąć na Ukrainie, mają pełne poparcie prezydenta Trumpa.

Na Ukrainie, adwokat Trumpa chce, po pierwsze, zbadać sprawę zaangażowania syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena we współpracę z firmą gazową należącą do ukraińskiego oligarchy; po drugie, chce znaleźć dowody na poparcie tezy, że podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku rząd Ukrainy stanął po stronie Hillary Clinton, bowiem zwrócił uwagę na ukraińsko-rosyjskie powiązania Paula Manaforta, ówczesnego szefa sztabu wyborczego Trumpa.

Manafort, który był dawniej lobbystą pracującym dla ukraińskich oligarchów oraz byłego, prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, musiał zrzec się funkcji szefa sztabu Trumpa, gdy wyszły na jaw informacje o jego zawodowej przeszłości.

Natomiast ukraińska firma gazowa, w której zatrudnieni zostali; syn Joe Bidena i Aleksander Kwaśniewski, to „Burisima Holdings”, to jeden z największych prywatnych producentów gazu na Ukrainie. Od 2011 roku, firma jest w całości własnością innej spółki zarejestrowanej na Cyprze, „Brociti Investments Limited”, która należy do Mykoły Złoczewskiego. Jej właściciel był ministrem energetyki i wiceszefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w rządzie Janukowycza.

Dodam jeszcze, że firma ukraińskiego oligarchy- „Burisma Holdings”, jest jednym z głównych klientów kancelarii prawnej Covington and Burling, w której jednym z najważniejszych współpracowników jest Harvey Applebaum ojciec pani Anne Applebaum, a więc teść Radosława Sikorskiego. Może to też jest jakiś ślad wyjaśniający tak mocne zaangażowanie się w sprawy Ukrainy, byłego już szefa polskiej dyplomacji?

Jak pisze „NYT”, Giuliani ma szukać na Ukrainie informacji, które miałyby pokazać w innym świetle aferę Russiagate, czyli sprawę domniemanej współpracy ludzi z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla. Chodzi o uwiarygodnienie tezy, że Kijów wsparł w 2016 roku sztab rywalki Trumpa, Hillary Clinton, przekazując Amerykanom informacje kompromitujące Manaforta.

W Kijowie dochodzenie w tej sprawie, a także w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta, wszczął prokurator generalny Łucenko, który wielokrotnie spotykał się z Giulianim oraz innymi formalnymi i nieformalnymi pracownikami Trumpa. Teraz Zełenski ma zamiar zwolnić Łucenkę ze stanowiska, a Giuliani próbuje do tego nie dopuścić.

„Powiem mu (Zełenskiemu- dopisek mój), co wiem o otaczających go ludziach i jak ważne jest, by przeprowadzić pełne śledztwo”– zapowiedział dziennikarzowi z „NYT”, Rudi Giuliani.

„NYT” zwrócił uwagę na fakt, że jest „rzeczą bardzo zdumiewającą, iż prawnik urzędującego prezydenta ma zamiar wywrzeć naciski na rząd obcego państwa (…), aby prowadziło śledztwa, które mogą (…) pomóc w jego reelekcji”.

Redakcja „NYT” uważa, że Giuliani stara się przedstawić w innym świetle sprawę Manaforta, który odsiaduje teraz wyrok więzienia m.in. za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości i działanie jako niezarejestrowany lobbysta na rzecz innego państwa, ale także za oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy uzyskanych od ukraińskich oligarchów.

Manafortowi udowodniono też, że ujawniał strategie wyborcze i wewnętrzne partyjne sondaże swojemu ukraińsko-rosyjskiemu partnerowi Konstantinowi Kilimnikowi, a nawet rozmawiał z nim kilka razy o powołaniu na wschodzie Ukrainy przyjaznych Rosji władz regionalnych.

Adwokat Trumpa i inne osoby z jego otoczenia chcą też znaleźć informacje na temat syna Joe Bidena, które zaszkodzą jego ojcu; były wiceprezydent jest już faworytem sondaży dotyczących demokratycznych kandydatów w wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Pomijając tą dygresję, mamy obecnie na Ukrainie taką sytuację, że po sromotnej klęsce wyborczej Petro Poroszenki- zwornika korupcyjnego układu zawartego na szczytach władzy w USA z ukraińskimi oligarchami, co było również powodem nieskutecznej walki z korupcją w tym kraju, (nota bene, wg. oficjalnego stanowiska Zachodu, który wymuszał walkę z nią), zaczęło się pranie brudów na Ukrainie.

A co z tego wyniknie, czas pokaże.

Grunt, że stało się to obecnie możliwe, dlatego też prawdopodobnie dowiemy się za jakiś czas o różnych ciekawych rzeczach dziejących się za kulisami ukraińskiej, ale i przy okazji- polskiej polityki wobec Ukrainy. A więc np., kto kosztem pamięci o polskich ofiarach ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców, robił na tym bardzo dobre interesy. Dwóch z takich osób już wskazałem w dzisiejszym tekście. Niebawem może dowiemy się o pozostałych. Oczywiście nie licząc przypadku marszałka Sejmu z ramienia PiS, gdzie też w grę wchodził „interes”, ale innego rodzaju 🙂

https://www.nytimes.com/2019/05/09/us/politics/giuliani-ukraine-trump.html,

https://www.politifact.com/truth-o-meter/statements/2019/may/07/viral-image/fact-checking-joe-biden-hunter-biden-and-ukraine/

https://mobile.natemat.pl/102085,syn-wiceprezydenta-usa-joe-bidena-zatrudniony-u-najwiekszego-prywatnego-producenta-gazu-na-ukrainie?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F,

https://www.newsweek.pl/polska/kwasniewski-we-wladzach-ukrainskiej-spolki-gazowej-newsweekpl/6n00bpe,

https://en.wikipedia.org/wiki/Hunter_Biden,

https://www.nytimes.com/2015/12/09/world/europe/corruption-ukraine-joe-biden-son-hunter-biden-ties.html,

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/cypryjskie-akta-ukrainski-gaz-kwasniewski-w-spolce-czlowieka-janukowycza,428091.html,

https://crowdmedia.pl/poslanka-pyta-marka-kuchcinskiego-o-afere-obyczajowa-w-pis-pada-konkretne-nazwisko-posla-tej-partii/,

https://konkret24.tvn24.pl/polska,108/lot-marszalka-kuchcinskiego-rzadowym-samolotem-do-rzeszowa-pytamy-o-szczegoly,934153.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (26 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (4 wystrzały) oraz granatników AGS-17 (119 granatów), SPG-9 i RPG-7 (łącznie 27 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: wieś Bajrak, Szirokaja Bałka i miejscowość Zajcewo koło Gorłówki, a także okolice i obrzeża Doniecka (wieś Żabiczewo, lotnisko, teren serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Mineralnoje, Spartakus i Jasinowata.

Łącznie w wyniku ostrzału prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy w ciągu minionej doby, na terytorium DRL spadło 191 pocisków, wobec 71 z dnia poprzedniego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz moździerzy 120 i 82 mm, a także opancerzonych wozów bojowych BMP, granatników AGS-17 SPG-9, RPG-7 i broni maszynowej, w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice wsi: Kalinowo, Frunze oraz Żełokoka, a także teren koło pomnika Kniazia Igora znajdujący się w pobliżu punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 11 травня 2019 року.

10 травня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню, з них п’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Крім того, збройні формування Російської Федерації обстріляли з ручних протитанкових гранатометів населений пункт ТРАВНЕВЕ, створивши загрозу для життя і здоров’я цивільного населення. На щастя, жертв серед мирних мешканців вдалось уникнути.

Упродовж минулої доби в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник шість разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі з мінометів калібру 82 мм, ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу села НОВОМИХАЙЛІВКА;
двічі з автоматичних станкових гранатометів – біля міста АВДІЇВКА;
двічі з гранатометів різних систем – поблизу населених пунктів ЧЕРМАЛИК і ПАВЛОПІЛЬ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні шість разів:
двічі з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
з мінометів калібру 120 мм та гранатометів різних систем – біля населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм – біля міста ПОПАСНА;
з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ;
з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту МАЙОРСЬК.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 09 травня двох окупантів було поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій Об’єднаних сил з боку противника не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że z końcówki ukraińskiej relacji zniknęło pozdrowienie Слава Україні! w ichniej wersji oznaczające to samo co „Heil Hitler!” w wersji nazistów niemieckich.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.05.2019r.-1434 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem adwokat prezydenta Donalda Trumpa Rudy Giuliani, który miał pojawić się w Kijowie, gdzie miał rozmawiać m.in z przedstawicielami obecnych władz Ukrainy w sprawie powiazań Joe Bidena (kandydat Demokratów na urząd Prezydenta USA) z ukraińskimi oligarchami, odwołał swój przyjazd stwierdzając ze nie bedzie spotykał z „LUDŹMI BĘDĄCYMI WROGAMI PREZYDENTA TRUMPA I USA”. Warto przypomnieć że syn Joe Bidena, Hunter był (jest?) członkiem ukraińskiego holdingu gazowego ‚Burisma”, podobnie jak były prezydent RP Kwasniewski;
  https://russian.rt.com/world/news/629938-dzhuliani-tramp-kiev-poezdka
  Źródło;
  >https://www.washingtonpost.com/national/trump-lawyer-giuliani-threatens-then-abandons-ukraine-trip/2019/05/11/79dba330-73a5-11e9-9331-30bc5836f48e_story.html?utm_term=.924db317aebc

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraiński portal „Strana.ua” o kolejnych „wynurzeniach” ze strony „nadprezydenta Ukrainy” oligarchy Kołomojskiego, który niedawno opowiadał o „przebudowie Ukrainy podobnej do tej z 1917 roku”, a teraz jak zauwazono w artykule „swata” swojego „podopiecznego’ Wołodymyra Zelenskiego z ludźmi z „ekipy Poroszenki”. I tak Kołomojski ‚zaproponował” by na swoich stanowiskach pozostawić Prokuratora Generalnego Łucenkę oraz szefa MSW Awakowa, a szefa koncernu ‚Naftohaz” desygnowac na stanowisko premiera. Jak stwierdza autor artykułu może to wskazywac że Kołomojski w ten sposób wskazuje KTO TAK NAPRAWDĘ WYGRAŁ OSTATNIE WYBORY, „dyryguje posunieciami kadrowymi prezydenta – elekta”, czego jak zauwazono w historii Ukrainy nikt nie robił tak jawnie i ostentacyjnie;
  https://strana.ua/news/200474-kolomojskij-predlahaet-zelenskomu-ne-uvolnjat-lutsenko-i-avakova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Kolejny skandal z udziałem „doradcy d/s ATO” Prezydenta Ukrainy Jurij Biriukowa. Po tym jak pojawiły sie informacje o tym ze był zamieszany w wyłudzanie pieniędzy poprzez tzw. piramidy finansowe oraz zajmował sie sutenerstwem, teraz jedna z międzynarodowych organizacji zamujacych sie dostarczaniem pomocy humanitarnej na Ukrainę oskarżyła go o kradzież na sume 20 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/200519-jurija-birjukova-obvinili-v-prisvoenii-humanitarnoj-pomoshchi-na-20-millionov.html
  Ps. Tyle razy tutaj pisałem o tym gdzie naprawdę trafia pomoc humanitarna na Ukrainie…

  Polubione przez 4 ludzi

 4. A prezydent – elekt Ukrainy Wołodymyr Zelenskij „czaruje publikę” jak na aktora komediowego przystało , czyli zapowiada ze za jego kadencji „władza w państwie trafi naprawdę w rece ukraińskiego narodu” i jako prezydent będzie reagował na skargi oraz apele „prostych ludzi z ulic” które pojawiają się w internecie;
  https://strana.ua/news/200529-vladimir-zelenskij-poobeshchal-reahirovat-na-problemy-ljudej-opisannye-v-kommentarijakh-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „GIGANTOZDRADA” w jednej z kijowskich szkół gdzie dzieci narysowały plakaty przeciwko toczącej się na Donbasie wojnie i nawołujace do pojednania Ukrainy oraz Rosji…

  https://strana.ua/news/200589-novosti-kieva-v-shkole-deti-vystupili-za-mir-s-rossiej.html
  Ps. Jak widać „agenci Kremla” przeniknęli już nawet do szkół podstawowych, a zapewne niedługo okaże sie że pierwsze „komórki” stworzyli takze w ukraińskich przedszkolach…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Po 14 Dywizji Waffen SS ‚Galizien” czas na kolejna jednostkę Wehramchtu i SS która doczekała się „uczczenia” na „pomajdanowej” Ukrainie, tym razem jest walczący po stronie Niemiec hitlerowskich (III Rzeszy) tzw. Legion Tatarów Nadwołżańskich „Idel – Ural”. Nazwa ta pojawiła sie w petycji „wysmarowanej” przez parlamentarzystów z frakcji „Blok Poroszenki” do organizacji i opinii miedzynarodowej „w celu potępienia łamania praw ludności tubylczej w Federacji Rosyjskiej”, jako nazwa jednego z „narodów tubylczych” …
  https://strana.ua/news/200579-verkhovnaja-rada-pozhaluetsja-na-rossiju-iz-za-davlenija-na-korennye-narody.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Legion_Tatar%C3%B3w_Nadwo%C5%82%C5%BCa%C5%84skich

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Po klęsce w ostatnich wyborach prezydenckich burmistrz Lwowa Andrij Sadowy, który ostatecznie sie z nich wycofał „przekazujac swoje poparcie” Anatolijowi Hrycence, teraz ogłosił on że zamierza zrezygnowac ze stanowiska burmistrz Lwowa i „pójść do parlamentu by walczyć o rząd premiera Ukrainy”. Dla przypomnienia Sadowy jest takze liderem ugrupowania „Samopomoc”, które jednak ostatnim czasy pogrążył sie w kryzysie tracąc poparcie oraz działaczy;
  https://strana.ua/news/200546-sadovyj-zajavil-chto-hotov-borotsja-za-kreslo-premer-ministra.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli jak obecny ‚Naczelnik Państwa” Polską „handlował”…
  http://www.mysl-polska.pl/1902
  Cytat „Z treści przytoczonej notatki wynika, że Kaczyńskiego zapytano o temat roszczeń i odszkodowań, a on wyraził przekonanie, że odpowiednia ustawa w tej sprawie zostanie bez wątpienia przyjęta przez Sejm. Z notatki wynika, że szef PiS konsultował z ambasadorem obcego państwa kluczową polską ustawę. Jednocześnie, według ujawnionego dokumentu, wyrażał zamiar prywatyzowania polskich przedsiębiorstw w celu zadośćuczynienia roszczeniom i otwarcie deklarował chęć dostosowania polskiego prawa do oczekiwań środowisk żydowskich”

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem w jednym z kijowskich sądów odbyła sie rozprawa w sprawie ukraińskiego reżysera Olega Sagana który od listopada zeszłego roku przetrzymywany jest pod zarzutem „separatyzmu” i „działalnosci na rzecz rosyjskiego wywiadu’. Rozprawa odbyła się w „ukraińskim stylu”, czyli przepychankami i szarpaniną w trakcie której Sagan zasłabł, ale „strażnicy” nie chcieli do niego dopuścić lekarzy pogotowia. Następnie ci sami „strażnicy”, bez okazania jakichkolwiek dokumentów (jednak „salutowali im policjanci”) wywieźli sagana w nieznanym kierunku…
  https://strana.ua/news/200585-oleha-sahana-zapretili-hospitalizirovat-iz-suda-eho-uvezli-neizvestnye.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.