Wojna domowa na Ukrainie 12.05.2019r.- 1435 dzień od nowego rozejmu.


Życie napisało jednak inny scenariusz niż ten, o którym wczoraj pisałem we wstępie do relacji z wojny domowej na Ukrainie.

„Zadecydowałem. Nie pojadę na Ukrainę”– powiedział w piątek wieczorem (10 maja) Rudy Giuliani telewizji „Fox News”.

Najciekawsze jest uzasadnienie, jakie podał adwokat prezydenta USA Donalda Trumpa, w odniesieniu do jego rezygnacji z wyjazdu do Kijowa.

Otóż, Giuliani stwierdził, że dlatego rezygnuje z wyjazdu na Ukrainę, bo wśród ludzi prezydenta elekta- Wołodymyra Zełenskiego znajduje się grupa osób, którzy nie tylko są wrogami prezydenta Trumpa, ale nawet niektórzy z nich są wrogo nastawieni do Stanów Zjednoczonych:

„Nie pojadę ponieważ myślę, że wkroczyłbym w grupę ludzi, którzy są wrogami prezydenta (…) w niektórych przypadkach wrogami USA”– w ten sposób wyjaśnił swoją decyzję- ten obecny adwokat Donalda Trumpa, a poprzednio wieloletni i bezkompromisowy burmistrz Nowego Jorku.

Jedną z takich osób, z otoczenia Zełenskiego, ma być Sergiej Leszczenko, który już zdążył na ten temat na swojej stronie na Facebooku zamieścić kilka polemiczno-satyrycznych wpisów (https://www.facebook.com/leshchenko.ukraine).

Osoba ta miała być, wg. opinii Giulianiego głównym wykonawcą scenariusza napisanego przez amerykańskich demokratów, w czasie toczącej się tam zawziętej kampanii wyborczej na urząd prezydenta. Scenariusz ten dotyczył znalezienia ukraińskich i rosyjskich haków na Trumpa i ludzi z jego sztabu wyborczego. Ofiarą tej koronkowej operacji ekipy Poroszenki stał się Paul Manafort- były szef sztabu wyborczego Donalda Trumpa.

Przypomnę, że dzień wcześniej- 9 maja, ukazał się w „New York Times” artykuł w którym Giuliani poinformował o planach dotyczących swojego wyjazdu na Ukrainę, i o jej motywach.

Celem wyjazdu Giulianiego do Kijowa miało być nakłonienie prezydenta elekta, Wołodymyra Zełenskiego, aby ten nie odwoływał ze stanowiska prokuratora generalnego Jurija Łucenki, który ma zamiar przeprowadzić i nadzorować śledztwa mogące zainteresować prezydenta USA Donalda Trumpa i przynieść mu korzyści.

A więc, planował on, po pierwsze, zbadać sprawę zaangażowania syna byłego wiceprezydenta USA Joe Bidena we współpracę z „Burisima Holdings”– firmą gazową należącą do ukraińskiego oligarchy, Mykoły Złoczewskiego. Po drugie zaś, chciał znaleźć dowody na poparcie tezy, że podczas wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku rząd Ukrainy stanął po stronie Hillary Clinton, bowiem zorientował się o ukraińsko-rosyjskich powiązaniach Paula Manaforta, ówczesnego szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa.

Giuliani miał szukać na Ukrainie informacji ukazujących w innym świetle aferę Russiagate, czyli sprawę domniemanej współpracy ludzi z otoczenia Trumpa z przedstawicielami Kremla. Chodzi tu o uwiarygodnienie tezy, że Kijów wsparł w 2016 roku sztab rywalki Trumpa, Hillary Clinton, przekazując Amerykanom informacje kompromitujące Manaforta.

W Kijowie dochodzenie w tej sprawie, a także w sprawie Huntera Bidena, syna byłego wiceprezydenta, wszczął prokurator generalny Łucenko, który wielokrotnie spotykał się z Giulianim oraz innymi formalnymi i nieformalnymi pracownikami Trumpa. Po zaprzysiężeniu Zełenski ma zamiar zwolnić Łucenkę ze stanowiska, a Giuliani próbował go od tego odwieźć.

„Powiem mu (Zełenskiemu- dopisek mój), co wiem o otaczających go ludziach i jak ważne jest, by przeprowadzić pełne śledztwo”– zapowiedział dziennikarzowi z „NYT”, Rudi Giuliani.

Dodam, że „NYT” poinformował na początku tego tygodnia , że prokuratorzy ustępującego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki rozpoczęli wcześniej śledztwo w sprawie rosyjskiej agentury w ukraińskiej firmie „Burisima Holdings”, w którym pracował Hunter Biden. Status dochodzeń prowadzonych pod osobistym nadzorem ukraińskiego prezydenta jest niejasny.

Tak więc, nadzieje na to, że cokolwiek może w sprawie, np. korupcji zmienić się na Ukrainie, po zaprzysiężeniu na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, są znikome, a w zasadzie żadne. Widać już, że ten demokratyczny przewrót na szczytach władzy na Ukrainie jest tylko kolejną odsłoną bezpardonowej walki prowadzonej przez konkurujących ze sobą oligarchów, którego jednego z nich marionetką jest wybrany na prezydenta Zełenski.

Dlatego też można spodziewać się tylko zmiany dekoracji, zaś problem nadal pozostanie taki sam, czyli: chaos, anarchia, bezprawie, korupcja i okradanie Ukrainy przez grupę uprzywilejowanych ludzi. Oczywiście nie zmieni się także nastawienie do prowadzenia operacji antyterrorystycznej na południowym-wschodzie kraju, w ramach tym razem Operacji Połączonych Sił. Zresztą brak zgody na doprowadzenie do finału pertraktacji przywracających pokój na Ukrainie, Zełenski już jednoznacznie zadeklarował. Nie dość tego, niedwuznacznie dał do zrozumienia, że nie ma zamiaru przestrzegania warunków określonych w porozumieniu mińskim. Czyli będzie szukał innych dróg rozwiązania tego problemu.

A jakich?

Chyba postawa przed ucieczką z Ukrainy jego sponsora, jasno określiła stosunek Kołomojskiego do problemu rosyjskiej mniejszości oraz jej praw, a także po której stronie się on opowiedział?

Szerzej wyjaśniają ten problem dwa (ostatni i przedostatni) zalinkowane przeze mnie teksty.

https://www.nytimes.com/2019/05/09/us/politics/giuliani-ukraine-trump.html,

https://www.rferl.org/a/trump-s-personal-lawyer-cancels-plans-to-visit-ukraine/29934590.html,

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/usa-byly-szef-sztabu-trumpa-paul-manafort-skazany-na-wiezienie,916320.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rudy_Giuliani,

https://www.newsweek.pl/biznes/rudolph-giuliani-burmistrz-do-zadan-specjalnych-newsweekpl/dp84l48,

https://www.newsweek.pl/swiat/ihor-kolomojski-krol-przelewow-idzie-na-wojne-newsweekpl/6g2yv0q,

http://wyborcza.pl/1,87648,17712583,Ihor_Kolomojski__pan_na_Dniepropetrowsku___Jestem.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby- święta 5 rocznicy powstania DRL, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały z przerwami w godzinach, od 14:10 do 21:40, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (7 min) oraz granatników SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono prawie wyłącznie w rejonie Doniecka, a więc: okolice lotniska i teren serwisu „Volvo-Center”- na północno-zachodnich obrzeżach Doniecka oraz obrzeża Spartakusa, a także okolice Sachanki- na południowym odcinku frontu.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 18 pocisków (wobec 191 z dnia poprzedniego) nie powodując przy tym żadnych szkód i strat.

Jako, że jest weekend i służby prasowe dowództwa sił Milicji Ludowej ŁRL nie pracują, nie ma wzt. oficjalnych informacji na temat wczorajszej sytuacji na odcinku frontu ługańskiego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 12 травня 2019 року.

11 травня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню, з них п’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник сім разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібрів 120 і 82 мм – біля населеного пункту ОПИТНЕ;
двічі з мінометів калібру 120 мм та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА;
двічі з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ПІСКИ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ПІЩЕВИК;
зі стрілецької зброї – поблизу міста МАР’ЇНКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні чотири рази:
з мінометів калібру 120 мм – поблизу населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
двічі з мінометів калібру 82 мм – біля населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 11 травня одного окупанта було знищено, ще двох – поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібру 120 мм – біля населеного пункту КРИМСЬКЕ в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ”;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.05.2019r.- 1435 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie dzisiejszego „wstępniaka”, redaktor naczelny portalu „Strana.ua” Ihor Hużwa (obecnie uchodźca polityczny w Austrii, gdzie zbiegł po tym jak na „pomajdanowej” Ukrainie „ukropatrioci” grozili mu śmiercią), czyli nadchodzi „godzina próby” dla prezydenta – elekta Zelenskiego który bedzie musiał wybrać czy stanie się „przyjacielem Donalda Trumpa” , pomagajac mu w „umoczeniu” Joe Bidena i pozbywajac się jego „wrogów” (czyli m.in rzeczonego Leszczenki) ze swojego otoczenia, czy też zostanie zaliczony w poczet „wrogów” obecnego Prezydenta USA;
  https://strana.ua/news/200629-zelenskomu-pridetsja-sdelat-vybor-v-konflikte-respublikantsev-i-demokratov.html
  I jeszcze w temacie, podobno w „ekipie” Zelenskiego narasta obawa przed wmieszaniem nowych władz Ukrainy w „wewnątrzamerykański konflikt polityczny”, czyli w szykującą sie „prezydencką rozgrywkę” pomiędzy Donaldem Trumpem, a Joe Bidenem;
  https://strana.ua/news/200616-zelenskij-opasaetsja-byt-vtjanutym-v-konflikt-v-ssha-the-washington-post.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Kolejna „haniebna zdrada” ze strony burmistrza Charkowa Kernesa który chce zlikwidować „legendarny pomnik (zdjecia owego „punktu” w linku) wolontariuszy ATO” znajdujący się, czy raczej SZPECĄCY, centrum miasta. Oczywiście przeciwko takiemu „zdradzieckiemu czynowi” wypowiedziały się organizacje „ukropatriotów” i „weteranów ATO”, ale władze miejskie pozostały nieugięte i dały „wolontariuszom” trzy dni na dobrowolne „wyniesienie się” z centrum miasta;
  https://ru.espreso.tv/news/2019/05/12/u_kernesa_rasporyadylys_snesty_legendarnyy_narodnyy_memoryal_quotvse_dlya_pobedyquot_na_ploschady_svobody_v_kharkove

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Prezydent elekt Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał od parlamentu wyznaczenia daty jego inauguracji na 19 maja i oskarżył swego poprzednika Petra Poroszenkę o wykorzystywanie ostatnich dni na stanowisku dla obsadzania ważnych stanowisk swoimi ludźmi. (http://www.tvn24.pl)
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-zelenski-chce-wyznaczenia-daty-swej-inauguracji,934663.html
  Komentarz: Czyżby jednak pomimo zapowiedzi, że nie będzie się mścił „Benia” postanowił zniszczyć Poroszenkę?

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie ‚antyrosyjskich pogóżek” jakie często „wypluwa” z siebie szef ukraińskiego resortu infrastruktury Wołodymyr Omeljan, który wbrew swoim wcześniejszym „pohukiwaniom” poinformował że ukraińskie koleje państwowe nie zawieszą całkowicie połączeń kolejowych z ‚państwem – agresorem”, czyli Rosją;
  https://www.obozrevatel.com/economics/ukraina-otkazalas-zakryivat-zhd-soobschenie-s-rossiej.htm

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ten facet to kwintesencja „Ukrowości”. Facet krytykował Balczuna za zły stan spółki i zbyt małe wpływy do budżetu, jednocześnie za wzór stawiając-ukraińską pocztę zarządzaną przez „jego” ludzi. Balczun został zmuszony do opuszczenia stanowiska i co się okazało w paręnaście miesięcy później?
   Utworzenie tunelu Beskidzkiego, zawarcie umów o finansowanie z zagranicznymi bankami-czyli to co było zasługa Pana Balczuna sa JEDYNYMI pozytywami w pracy kolei ukraińskich. W dodatku „wzór do naśladowania” -ukraińska poczta -to jak wyszło z kontroli audytu wylęgarnia korupcji z powodu której firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem jeden z rosyjskich funduszy, zajmujacych się „ochroną interesów inwestorów finansowych”, złożył pozew w Międzynarodowym Sadzie Arbitrażowym w Paryżu domagając sie od Litwy zwrotu miliarda euro. Fundusz reprezentuje rosyjskiego bankiera Władimira Antonowa, obecnie odsiadującego wyrok w rosyjskim więzieniu za zdefraudowanie 150 mln rubli, który oskarżył władze Litwy o to że w 2011 roku naraziły go na straty finansowe w zwiazku z nacjonalizacją należącego do niego banku ‚Snoras”;
  https://www.vedomosti.ru/finance/articles/2019/05/07/801005-rossiiskii-fond-1-mlrd

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Tymczasem nie doszło do „najbardziej ambitnego ukraińskiego projektu kulturalnego” ostatnich lat, czyli przelotu jedynego samolotu na świecie An-225 Mrija, do jakiego miało dojśc 9 maja tego roku nad Wenecją. Autor owego „projektu kulturalnego” nazwał cała sytuację „katastrofą” oraz pożalił się że do niego nie doszło i to pomimo że zebrano na to pieniądze od państw oraz sponsorów (ponad 9 mln hrywien), poniewaz samolot do tej pory nie zdołano „przygotować” (by był zdolny do użytku) i znajduje sie „pod kontrola techniczną”;
  https://strana.ua/news/200639-avtor-poleta-mrii-nad-venetsiej-objasnil-prichiny-provala-aktsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Amerykański think – thank „Atlantic Council” ujawnił kto stał za doprowadzeniem do „zdjecia” ze stanowiska Ambasador USA na Ukrainie Marie Yovanovitch. Według analityka tego „centrum” miał do tego doprowadzić „poprzez swoje rozliczne intrygi’ obecnie „adwokat Donalda Trumpa” Rudy Giuliani i jak zauważył dodatkowo Giuliani dopiął swego, czyli odwołania ze stanowiska urzędnika administracji federalnej, pomimo tego ze sam jest tylko „prywatnym prawnikiem”;
  https://strana.ua/news/200676-analitik-atlantic-council-obvinil-dzhuliani-v-sodejstvii-uvolneniju-posla-jovanovich.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Przypomniał o sobie „fuhrer” neonazistowskiego „Korpusu Narodowego”, były „dowódca” tzw. batalionu „Azow” (Pułk MSW Ukrainy) Andrij Biłeckij, który zapowiedział że jego ugrupowanie bedzie kontynuować protesty, także za rzadów nowego prezydenta Ukrainy, aż do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej (za korupcję w ukraińskiej „zbrojeniówce”) bliskich partnerów biznesowych Poroszenki ojca i syna Gładkowskich (aka „Swinarczuków”);
  https://strana.ua/news/200649-hlava-natskorpusa-biletskij-vydvinul-trebovanija-k-zelenskomu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o nabierającej „obrotów” wojnie handlowej pomiedzy USA i Chinami, która jak sie okazuje „odbije się” na stanie ukraińskiej gospodarki. Ukraiński ekspert ekonomiczny Aleksiej (aka Ołeksij) Kuszcz przestrzega m.in że Chiny są głównym odbiorcą ukraińskich surowców tak tych pochodzenia metalurgicznego jak i rolnych czyli ukraińskiej kukurydzy oraz soi. Okazuje się że Ukraina, w zwiazku ze „skurczeniem się” chińskiego rynku z powodu „wojny z USA”, 2,5 mld dolarów rocznych zysków z eksportu do „Państwa Środka”. Ukraiński ekspert ocenił także że odbije sie to ujemnie na PKB Ukrainy z powodu tego ze towary eksportowane przez Ukrainę będa tanieć (czyli właśnie surowce), a towary przez nią importowane drożeć (czyli głównie ropa);
  https://strana.ua/articles/analysis/200671-pochemu-obostrilas-torhovaja-vojna-mezhdu-ssha-i-kitaem-i-kak-eto-skazhetsja-na-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.