Wojna domowa na Ukrainie 13.05.2019r.- 1436 dzień od nowego rozejmu.


Pod koniec minionego tygodnia (9 maja) w Bundestagu, z inicjatywy parlamentarzystki z frakcji FDP, która jednocześnie zasiada w komisji spraw zagranicznych- Renaty Alt, odbyło się pierwsze wysłuchanie projektu ustawy; „Pokój na Ukrainie wymaga nowego impulsu”.

Projekt tej ustawy przeszedł już fazę wstępnej dyskusji. Według ambasadora Ukrainy w Niemczech Andrieja Melnika; Kijów popiera tą nową inicjatywę wysuniętą przez niemieckich parlamentarzystów opozycji parlamentarnej.

„Podczas przesłuchań w Bundestagu, zainicjowanych przez frakcję Wolnych Demokratów, (rząd w Kijowie- dopisek mój) poparł nową inicjatywę liberałów na rzecz ożywienia procesu pokojowego w okupowanej wschodniej części Ukrainy: czekamy na dyskusję w komisji i plenum”– cytuje ukraińskiego ambasadora portal „РБК-Украина„.

Projekt złożony przez parlamentarzystkę z FDP, dotyczy w szczególności wycofania wszystkich cywilnych i paramilitarnych grup zbrojnych z terytorium Donbasu, ustanowienia kontroli ONZ nad granicą rosyjsko-ukraińską oraz zastąpienia rządów samozwańczych republik DPR i LPR przejściową międzynarodową administracją cywilną.

Według autora projektu, członka Komisji Polityki Zagranicznej Bundestagu z frakcji FDP Renaty Alt, Bundestag powinien domagać się od rządu niemieckiego opracowania dodatkowego planu dla porozumień mińskich. „Porozumienia z Mińska są w rzeczywistości martwe. Dlatego też ważne było dla mnie nadanie im nowego impulsu, aby proces ponownie ruszył z miejsca”- wyjaśniła projektodawca tej ustawy- Renatę Alt z FDP.

Opozycjoniści uważają, że projekt tej ustawy musi zostać przedłożony do rozważenia Radzie Bezpieczeństwa ONZ, wykorzystując do tego fakt wyboru Władimira Zelensky’ego na nowego prezydenta Ukrainy oraz tymczasowe członkostwo Niemiec w Radzie Bezpieczeństwa.

Kijów oczywiście ze szczególnym zainteresowaniem odnosi się do kwestii związanych z rozwiązaniem samozwańczych republik Donbasu i zastąpieniem ich rządów przez administrację międzynarodową.

Realnie, propozycja jaką zgłosili parlamentarzyści niemieccy w Bundestagu z ramienia opozycyjnej FDP, nie ma żadnych szans na jej wdrożenie. Nawet jeśliby została przegłosowana.

Mając na uwadze słuszną poniekąd inicjatywę parlamentarzystów niemieckiego Bundestagu z partii FDP o ożywieniu procesu pokojowego w Donbasie, trzeba uwzględnić też fakty, a one niestety zaprzeczają tego typu projektom.

Chodzi o to, że jak dotąd jedynym oficjalnym dokumentem regulującym zasady procesu dochodzenia na drodze pokojowej w odniesieniu do konfliktu w Donbasie na Ukrainie, jest porozumienie mińskie podpisane przez przedstawicieli stron tego konfliktu oraz gwarantujących go, przedstawicieli rządów: Niemiec, Francji i Federacji Rosyjskiej. Porozumienie to na arenie międzynarodowej zostało też zaakceptowane przez ONZ.

Tak więc, aby propozycje FDP mogły zostać zastosowane należałoby wcześniej unieważnić porozumienia mińskie. Na to jednak nikt, włącznie z rządem niemieckim, się nie zdecyduje. Dlatego też, nawet przegłosowanie tego projektu przez Bundestag, nie będzie miało wpływu na dokonanie jakichkolwiek zmian w kwestii procesu pokojowego w Donbasie.

Dlatego też, realnym impulsem przyśpieszającym zakończenie wdrażania porozumień mińskich, jest przymuszenie władz Ukrainy, aby wreszcie przestały je otwarcie sabotować, m.in. w kwestii wycofania broni z linii styku jak i zaprzestania prowokacji zbrojnych wobec republik donbaskich.

Kolejnymi ważnymi punktami porozumień mińskich, a które Kijów boi się jak diabeł święconej wody (dlatego, bo są one zasadnicze do ich wcielenia) są: amnestia oraz specjalny status dla Donbasu.

Dopiero wtedy można przekazać pod kontrolę władz centralnych z Kijowa granicy państwowej przebiegającej na odcinku kontrolowanym obecnie przez Ł i DRL oraz dokonanie wyborów zgodnie z obowiązującym na Ukrainie prawie.

Specjalny status Donbasu i jego autonomia jest gwarancją dla mniejszości rosyjskojęzycznej, która paradoksalnie na tym terenie jest zdecydowaną większością zaś Ukraińcy mniejszością, że nie będą łamane jej prawa, np. w odniesieniu do języka, czy też nauczania oraz zachowania swojej odmienności kulturowej i historycznej.

Od tego ludność rosyjska w Donbasie nigdy nie odstąpi, nawet za cenę podziału Ukrainy, co obecnie jest faktem.

Jeśli więc władze centralne nadal będą się trzymać kurczowo swojej linii konfrontacji i rozwiązania siłowego problemu Donbasu. A na to się zanosi nawet po obecnej zmianie prezydenta. To de facto, wcześniej czy później Donbas trwale odłączy się od Ukrainy, tak jako to ma obecnie miejsce z Krymem.

Czyli, prowadzenie wojny z ludnością rosyjską w Donbasie, pod pretekstem jakoby mającej miejsce ruskiej inwazji na ten dotąd ukraiński region, jest działaniem wbrew oczywistym faktom oraz realnej sytuacji i jest szkodliwe w sensie zachowania w całości integralności terytorialnej Ukrainy.

W tym też sensie można przyjąć, że tego typu postawa najwyższych przedstawicieli ukraińskiego rządu i przywództwa państwowego jest zwykłym sabotażem wymierzonym w podstawy państwowości i integralności terytorialnej. Ten kraj po prostu, przez różne siły, jest rozrywany na części od wewnątrz. I tego już się nawet nie da ukryć. A niektórzy zaczynają o tym jawnie mówić oferując różne rozwiązania kwestii ukraińskiej.

Dlatego też, w polskim interesie geostrategicznym, nie jest Ukraina silna, bo mielibyśmy wtedy śmiertelnego wroga- tak na dość długim odcinku swojej granicy, jak i wewnątrz kraju, tylko Ukraina słaba, skłócona i podzielona., która w żaden sposób nie będzie nam zagrażać.
Co w obliczu postępującej banderyzacji struktur państwa ukraińskiego jest oczywiste, bo ideologia banderyzmu jest śmiertelnym wrogiem mniejszości etnicznych tego kraju, co dobitnie zostało udowodnione w czasie II Wojny Światowej, gdy Ukraińcy pod jej wpływem dokonywali masowego ludobójstwa usiłując dokonać czystek etnicznych w granicach uznanego przez nich terytorium swego przyszłego państwa. A gdzie te granice przebiegają-w odniesieniu do terytorium naszego kraju, można przyjąć zgodnie z zasięgiem działania band OUN-UPA, w czasach po zakończeniu II WŚ.

https://www.bundestag.de/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (14 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (13 wystrzałów), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (2 rakiety) oraz granatników SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były z kierunku pozycji bojowych strony ukraińskiej następujące punkty frontu: odcinek w rejonie Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz Gołmowskij i Zajcewo), rejon i obrzeża Doniecka (Wasilewka, Krótaja Bałka oraz Mineralnoje i Spartakus), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Pietrowskoje, Nowołaspa i Sachanka).

W sumie na terytorium DRL w wyniku tych ostrzałów spadło 47 pocisków (wobec 18 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne: w Zajcewie przy ulicy Rybałki nr. 216 i w Dokuczajewsku przy ulicach Gagarina nr. 26 i Sadowej nr. 2. Innych szkód i strat, jak dotąd, nie odnotowano.
Ostrzały prowadzone były głównie od późnego popołudnia do wczesnych godzin nocnych.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 i 82 mm oraz granatników AGS-17 i SPG-9, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przez ukraińskich żołnierzy prowadzony był w stronę wsi Zołotoje-5, Smiełoje, Żiełoboka oraz Wiesiełej Gory i Gołubowskoje.

Jak do tej pory nie odnotowano strat i szkód jakie mogły spowodować prowadzone przez ukraińskich żołnierzy ostrzeliwania terytorium ŁRL

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 13 травня 2019 року.

12 травня збройні формування Російської Федерації 16 разів порушили режим припинення вогню, з них один раз – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 13 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
чотири рази з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля міста АВДІЇВКА;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ;
двічі з автоматичних станкових гранатометів – поблизу населених пунктів КАМ’ЯНКА і НОВОТРОЇЦЬКЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту ТАЛАКІВКА;
тричі з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населених пунктів БОГДАНІВКА, СТАРОГНАТІВКА і ГРАНІТНЕ;
двічі з великокаліберних кулеметів – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні тричі:
з мінометів калібру 120 мм – поблизу населеного пункту КРИМСЬКЕ;
з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – біля населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів – біля населеного пункту ЗАЙЦЕВЕ.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення, один воїн був травмований в результаті вибуху ворожої мінометної міни. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 12 травня двох окупантів було поранено.

Від початку поточної доби ворог зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів один раз обстріляв наші позиції поблизу населеного пункту БОГДАНІВКА в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються. Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.05.2019r.- 1436 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem w naszym nieszczęsnym kraju. Marsz przeciwko „ustawie 447”, z 11 maja, jednak nie poszedł na marne i wystraszył tzw. rząd warszawski;
  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-odwolana-wizyta-izraelskich-urzednikow-w-warszawie-jest-wyja,nId,2987933
  „W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników” – czytamy w komunikacie polskiego MSZ”

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codziennosc, na terenie międzynarodowego portu lotniczego Boryspol pod KIjowem („reprezentacyjnego” lotniska Ukrainy) złapano złodzieja który ‚worował” paliwo ze znajdujacych sie tam zbiorników z paliwem lotniczym;
  https://korrespondent.net/ukraine/4095648-v-aeroportu-boryspol-zaderzhaly-vora-avyatsyonnoho-toplyva
  W jednej z miejscowosci obwodu rówieńskiego obrzucono granatem dom samorządowca, na szczęście obyło sie bez ofiar;
  https://korrespondent.net/ukraine/4095520-v-rovenskoi-oblasty-v-dom-deputata-brosyly-hranatu
  Z kolei w Czerkasach granat wrzucono na podwórko jednego z domów, tu takze obyło się bez ofiar;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1799820-u-cherkasakh-na-podviryi-budinku-vibukhnula-granata

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Trwa w najlepsze awantura wewnątrz tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy (powołanego samowolnie na Ukrainie przez Patriarchat Konstantynopola). Były tzw. patriarcha kijowski Filaret obecnie jeden z wyższych duchownych tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy, tytułujacy się „honorowym patriarchą”, ogłosił ze ‚sobór zjednoczeniowy” który doprowadził do powołonia nowego „kościołą” został „narzucony” przez Patriarchat Konstantynopola;
  https://strana.ua/news/200833-obedinitelnyj-sobor-byl-ne-ukrainskim-a-konstantinopolskim-filaret.html
  A także kolejny już raz stwierdził ze tzw. patriarchat kijowski istnieje nadal (pomimo „formalnego wejścia” w skład nowego „koscioła”) oraz kolejny raz zagroził rozłamem, czyli „wyjściem” podległych mu struktur cerkiewnych z tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4095445-fylaret-dopustyl-tserkovnyi-raskol

  Polubione przez 4 ludzi

  • Przecież ten ” ukraiński kościół” nie ma nawet roku, a już zapowiada się ,że dojdzie do schizmy w jego łonie.
   Z innych nowinek drastycznie spadła liczba parafii które przechodziły do wyżej wspomnianego „kościoła”.
   Po tym jak cerkwie Patriarchatu Moskiewskiego w FR zapowiedziała większą pomoc dla ukraińskich braci w wierze nie sądzę by „nowy ukraiński kościół” mógł liczyć na szybki wzrost wiernych.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. Przypomniała o sobie „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadieżda Sawczenko, która jak wiadomo wciąż jest ukraińską parlamentarzystką (obecnie „niezrzeszoną”). Na posiedzeniu jednej z komisji parlamentarnych której przewodził przewodniczący Rady Najwyższej Parubij, wraz z innym parlamentarzystą Sawczenko domagała się od niego by oficjalnie potwierdził date inauguracji prezydenta – elekta Ukrainy Zelenskiego w dniu 19 lub 20 maja. Jak wiadomo taka data inauguracji swojego urzędowania dałaby Zelenskiemu możliwośc rozwiązania parlamentu i ogłoszenia wcześniejszych wyborów;
  https://gordonua.com/news/politics/bezotlagatelno-rassmotret-datu-inauguracii-savchenko-i-kupriy-ustroili-perepalku-na-zasedanii-soglasitelnogo-soveta-rady-video-958954.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem Sekretarz Stanu USA Pompeo odwoąłł swoją „moskiewską część” wizyty w Rosji i udał się do Brukseli na rozmowy z UE na temat Iranu. Jednocześnie Pompeo ma spotkać sie jutro w rosyjskim Soczi z szefem rosyjskiej dyplomacji ministrem Ławrowem oraz prezydentem FR Putinem. Jak wiadomo „rdzeń” UE, czyli tzw. państwa starej Unii (Francja, Niemcy, Włochy, a takze Wlk. Brytania) sa zdecydowanie przeciwne „zaognianiu” przez USA sytuacji wokół Iranu;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-iran-pompeo-russia/u-s-s-pompeo-to-hold-talks-on-iran-in-brussels-ahead-of-russia-trip-idUSKCN1SJ06O
  Jednocześnie w mediach rosyjskich pojawiła sie informacja że strona amerykańska zwróciła się do strony rosyjskiej z propozycją spotkania Prezydntów USA i Rosji, do którego miało by dojsc podczas tegorocznego szczytu G20 w japońskiej Osace;
  https://korrespondent.net/world/4095753-ssha-ynytsyyruuit-vstrechu-trampa-s-putynym-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Komisarz ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn na spotkaniu z szefami MSZ państw UE miał opowiadać o najważniejszych „zadaniach” jakie czekać beda nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego. Głownym ‚zadaniem” ma być spłata ogromnego zadłużenia zagranicznego przewyższajacego 30 % rocznego dochodu Ukrainy, a następnym sprawa porozumienia sie władz Ukrainy z władzami Rosji w celu zachowania tranzytu rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy;
  https://tass.ru/ekonomika/6422844

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ciąg dalszy awantury w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy. Prezydent – elekt Ukrainy Wołodymyr Zelenskij przygotował „posłanie religijne dla Ukraińców”, w którym uczestniczyli zwierzchnicy największych ukraińskich wspólnot wyznaniowych, w tym prawosławnych spośród których wystąpili zwierzchnik Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego) Onufry oraz „honorowy patriarcha” (tytułujacy się znowu „patriarchą kijowskim”) Filaret, odmówił za to zwierzchnik tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy Epifaniusz;
  https://www.obozrevatel.com/society/filaret-onufrij-no-bez-epifaniya-zelenskij-pokazal-poslanie-zhitelyam-ukraintsam.htm
  Dodatkowo jeden z najbliższych współpracowników „honorowego patriarchy” Filareta, oskarżył zwierzchnika tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy metropolitę Epifaniusza o to ze jest „czynnym homoseksualistą”, podobno żyjącym w „związku” z…sekretarzem prasowym „patriarchy” Filareta…
  https://rusvesna.su/news/1557687412

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.