Wojna domowa na Ukrainie 15.05.2019r.- 1438 dzień od nowego rozejmu.


Po sromotnej klęsce wyborczej oligarchy na stanowisku prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenki jego quasinazistowską politykę kontynuuje przewodniczący Wierchownej Rady, Andriej Parubij.

Ustawa „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego” dzieli obywateli kraju „na pierwszą i drugą klasę” i prowadzi do rozłamu w społeczeństwie, powiedział deputowany z partii „Bloku Opozycyjnego” Artur Martowiczkij.

Jego zdaniem dokument podpisany przez mówcę Andrieja Parubijiego jest przejawem neofaszyzmu (czyli po prostu, neobanderyzmu):

„Prawie połowa obywateli mówi dwoma językami- ukraińskim i rosyjskim. Głównie jednak w języku rosyjskim. Prawo językowe nazywa ich mniejszością narodową określając ich jednocześnie mianem wrogów”– ocenił deputowany z „Bloku Opozycyjnego”.

Poza tym, dodał on, że taka nazistowska ideologia podważa zaufanie obywateli do państwa i jego instytucji.

Jak podkreślił Martowiczkij, polityka językowa prowadzona w kraju sprawia, że ​​Ukraina przypomina Europę „czasów inkwizycji”. Według niego ustawa „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”„narusza konstytucję państwa i jest sprzeczne z Europejską kartą języków regionalnych i mniejszościowych”.

Jak zauważył, wdrożenie prawa pociągnie za sobą dodatkowe koszty utworzenia „instytucji biurokratycznych”, których zadaniem będzie monitorowanie realizacji polityki językowej. Co oczywiście kosztuje i dobija i tak już upadające finanse państwa. Tym bardziej, że w ciągu dwóch lat Ukraina ma do spłacenia gro zaciągniętych wcześniej kredytów. W latach 2019-2020 Ukraina powinna zwrócić astronomiczną kwotę około 12 miliardów dolarów zadłużenia zagranicznego z dodatkowo naliczonymi należnymi od tej kwoty odsetkami.

„Każdy Ukrainiec zapłaci z własnej kieszeni za stworzenie nowych biurokratycznych instytucji, instytutu inspektorów językowych, którzy będą karać za porozumiewanie się w języku rosyjskim, a także za utrzymanie narodowych komisji ds. standardów językowych, których świadectwa i dyplomy ukraińskich uniwersytetów staną się podstawą uczestnictwa w konkursach na urzędy publiczne”– wyjaśnił deputowany Martowiczkij.

Ponadto Martowiczkij zwrócił uwagę, że ustawa o języku państwowym została przyjęta „z wieloma poważnymi naruszeniami”. Według niego Parubij poddał dokument do głosowania „naruszając procedurę wyraźnie wyjaśnioną w przepisach”. Deputowany wskazał również na to, że było wiele przypadków tak zwanych „przycisków”, gdy wielu z „głosujących” parlamentarzystów znajdowało się w tym czasie poza granicami kraju.

„Ukraińcy nie powierzyli obecnie rządzącej koalicji prawa do przepchnięcia tego dokumentu w wyniku oszustwa” podkreślił Martowiczkij.

Wczoraj na posiedzeniu Wierchownej Rady jej przewodniczący, Andriej Parubij, podpisał ustawę „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego”. Teraz jeszcze w celu uprawomocnienia dokument ten musi zostać tylko podpisany przez obecnego prezydenta Petro Poroszenkę.

Sytuacja jaka się wytworzyła w ciągu ostatnich dni sprawowania władzy prezydenckiej przez Petra Poroszenkę, dowodzi prawdziwych przyczyn odmowy prezydentowi elektowi zaprzysiężenia w takim terminie, aby on mógł rozwiązać natychmiast ukraiński parlament.

Chodzi tu, przede wszystkim o uniknięcie odpowiedzialności karnej za popełnione w czasie sprawowania władzy przestępstwa przez bliskich współpracowników Poroszenki, po drugie zaś, w tych ostatnich chwilach- gdy Poroszenko ma jeszcze jakiś wpływ na władzę, poustawiania na ważnych strategicznie dla niego funkcjach swoich ludzi- co mu ma zapewnić pełną bezkarność w przyszłości oraz skuteczne blokowanie działań nowej ekipy politycznej. Po trzecie zaś, chodzi o przepchnięcie w trybie ekspresowym wszystkich ustaw, które nie mają szans na przegłosowanie w nowym parlamencie, szczególnie zaś ustaw tzw. banderowskich.

A kim tak naprawdę jest obecnie jako prezydent- Petro Poroszenko?

Najbardziej właściwie określił go mianem „martwej gęsi”, deputowany z partii „Platforma Opozycyjna na Rzecz Życia”– Nestor Szufricz (film w części filmowej dzisiejszej relacji).

„To, że trzymają się oni kurczowo władzy, którą widzimy, gdy rozdawane są stanowiska i nagrody, jest podejmowane przez osobę, która nie jest nawet kulawą kaczką, i przepraszam, martwą gęsią, co oburza nie tylko nas, ale także co najmniej 73 procent naszych obywateli, którzy głosowali dokładnie przeciwko Poroszenko”– powiedział Szufricz, komentując proces ustalania daty inauguracji prezydenckiej Władymyra Zełenskiego.

Dodam jeszcze, że jedną z takich nagród przyznanych na odchodne przez Poroszenkę jest „Order Jarosława Mądrego” nadany przewodniczącemu Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi.

http://magazynfakty.pl/ukraina-jest-bankrutem/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Order_Ksi%C4%99cia_Jaros%C5%82awa_M%C4%85drego.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (27 min) i 82 mm (5 min) oraz granatników AGS-17 (4 granaty), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (1 granat), 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były z przerwami w godzinach, od 07:05 do 21:42, następujące punkty frontu: na obrzeżach Gorłówki osiedle przy kopalni im. Gagarina, w rejonie Doniecka wsie Wasilewka, Wiesiełoje oraz Staromichajłowka, a także teren lotniska, serwisu „Volvo-Center” i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka. Natomiast na południowym odcinku frontu ukraińscy żolnierze ostrzeliwali okolice Dzierżyńskoje i Leninskoje.

Łącznie w wyniku wczorajszych ostrzałów ze strony ukraińskiej na terytorium DRL spadło 38 pocisków (wobec 172 z dnia poprzedniego). Ukraińscy żołnierze przeprowadzili również ostrzał przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, w stronę terenu stacji uzdatniania wody w Wasilewce k. Jasinowatej. Na czas ostrzału pracownicy przerwali swoje zajęcia i ukryli się w schronie misji obserwatorów Centrum Kontroli i Koordynacji wdrażania procesu pokojowego.

https://dnr-sckk.ru/vfu-podvergli-obstrelu-rajon-vasilevskoj-nasosnoj-stancii/

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego BMP i granatnika RPG-7, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice Kalinowa, Smiełoje i Kalinowo-Borszcziewatoje.

Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 15 травня 2019 року.

14 травня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню, з них тричі – із застосуванням заборонених Мінськими з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник п’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм – поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
з мінометів калібру 120 мм – поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ШИРОКІНЕ;
двічі з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ПАВЛОПІЛЬ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні шість разів:
з мінометів калібру 82 мм – поблизу населеного пункту ШУМИ;
з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА;
двічі з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та снайперської зброї – поблизу населеного пункту НОВОЗВАНІВКА;
з ручних протитанкових гранатометів – біля населеного пункту МАЙОРСЬК;
з великокаліберних кулеметів – в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, двоє отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 14 травня одного окупанта було поранено.

Від початку поточної доби ворог тричі обстріляв наші позиції в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
з мінометів калібру 120 мм – біля міста МАР’ЇНКА;
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу села ПАВЛОПІЛЬ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ГНУТОВЕ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

35 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.05.2019r.- 1438 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, adwokat prezydenta Trumpa (właść. szara eminencja Białego Domu) Rudy Giuliani udzielił wywiadu jednemu z ukraińskich dziennikarzy w którym m.in zażądał od prezydenta – elekta Wołodymyra Zelenskiego by „oczyscił się od kryminalnych oligarchów”, czyli swojego „protektora” i „sponsora” Ihora Kołomojskiego;
  https://strana.ua/news/201178-rudi-dzhuliani-novym-poslom-v-ukraine-budet-chelovek-podderzhivajushchij-trampa.html
  Ps. Tak jak już tutaj wielokrotnie pisałem, ‚Benia” ma przej…rąbane u Amerykanów za to ze ich parę razy „porobił” 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnosnie dzisiejszego „wstępniaka”, czyli ukraińscy parlamentarzysci oskarzyli przewodniczacego Rady Najwyższej Parubija o oszustwo z powodu ogłoszenia przez niego w dniu wczorajszym „ustawy o ukrainizacji”. Ukraińscy parlamentarzysci skarzą się ze jak na razie nie moga nigdzie znaleźc tekstu owej ustawy…
  https://strana.ua/news/201169-nardepy-obvinili-parubija-v-moshennichestve-s-jazykovym-zakonom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, w Kijowie policyjny „specnaz” musiał obezwładnić zbiegłego ze szpitala…zapaśnika sumo, podejrzanego o popełnienie morderstwa;
  https://strana.ua/news/201171-v-kieve-iz-zakrytoj-psikhiatricheskoj-bolnitsy-sistematicheski-sbehal-podozrevaemyj-v-ubijstve.html
  Również w Kijowie zatrzymano kobiet (i 1 mężczyznę) członkiń bandy która zajmowąła się okradaniem swoich ofiar, najpierw upijając je alkoholem;
  https://strana.ua/news/201162-v-kieve-politsija-rassledovala-11-napadenij-klofelinshchikov.html
  Ukraińska policja upubliczniła nagranie napadu na jeden z oddziałów banku w obwodzie połtawskim. Ofiarą rabusia stał aię jeden z pracowników filii, a jego łupem miało paść 1,7 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4096410-ohrablenye-banka-na-poltavschyne-popalo-na-vydeo

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem ‚wojna” wewnątrz tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy trwa w najlepsze. „Honorowy patriarcha” Filaret oskarżył swojego nominalnego zwierzchnika, czyli metropolite Epifaniusza o „nieprzestrzeganie postanowień umowy” na zasadzie której podległy mu wcześniej tzw. Patriarchat Kijowski wszedł w skład tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy i zażadał od niego by wszelkie decyzje jakie podejmuje były wcześniej konsultowane z nim Filaretem (czyli faktycznie chce podziału władzy);
  https://korrespondent.net/ukraine/4096322-fylaret-obvynyl-epyfanyia-v-narushenyy-sohlashenyi

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z „wielkiej demokracji Bliskiego wschodu”, gdzie po „twarzy” chciano „nakłaść”, znanemu z ze swojego LIZUSOSTWA wobec Izraela, Ambasadora RP (?) Magierowskiego;
  https://natemat.pl/272789,ambasador-rp-w-izraelu-marek-magierowski-zaatakowany-w-tel-avivie
  A tymczasem trwa HAŃBA PiS, czyli zbliża sie chyba „milowymi krokami” czas WYPRZEDAŻY naszego nieszczęsnego kraju, w ramach wyimaginowanych tzw. Uroszczeń…
  https://kresy.pl/wydarzenia/sejm-pis-zdjal-z-porzadku-obrad-projekt-ustawy-anty-447/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. I następny wyrok sądu na Ukrainie wydany na korzyść „nadprezydenta Ukrainy”, czyli oligarchy Kołomojskiego. Tym razem Sąd Najwyższy Ukrainy oddalił skargę ukraińskiego Komitetu Antymonopolowego przeciwko wcześniejszej decyzji sądów o unieważnieniu kary w wysokosci 50 mln hrywien nałozonej na przedsiębiorstwa naftowe należące do oligarchy;
  https://korrespondent.net/business/companies/4096602-verkhovnyi-sud-prynial-reshenye-v-polzu-kolomoiskoho

  Polubione przez 4 ludzi

 7. UKROKRYMINAŁKI. We Lwowie próbowano wysadzić w powietrze jadącego swoim BMW miejscowego biznesmena. Jednak podłożony w samochodzie ładunek wybuchowy okazał sie być, na szczęście, niewypałem;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4096568-vo-lvove-v-avtomobyle-BMW-srabotalo-vzryvnoe-ustroistvo-smy
  W Żytomierzu policyjny ‚specnaz” (tzw. KORD) zatrzymał handlarza narkotykami zamieszanego w miedzynarodowy przemyt narkotyków w tym kokainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4096545-v-zhytomyre-spetsnaz-zaderzhal-torhovtsev-kokaynom

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem ukromedia poinformowały o skandalu wokół przedsiębiorstwa rolniczego należącego do zabitego w sierpniu 2014 roku pod Iłowajskiem „amerykańskiego biznesmena pochodzenie ukraińskiego” i jak się okazało równiez weterana amerykańskiego „specnazu” oraz potomka prominentnego banderowca który zbiegł za ocean po IIWŚ Narka Pasławskiego. Jak sie okazało jego przedsiębiorstwo znajdujące się w obwodzie kijowskim, próbował bezprawnie przejąć (po „rejdersku”) jeden z deputowanych kijowskiej rady obwodowej (samorzadu regionalnego);
  https://strana.ua/news/201238-deputatu-karljuku-objavili-podozrenie-v-rejderskom-zakhvate-lutsenko.html
  Ps. NIE DOŚĆ ZE „W ICH (tzn. Ukraińców) OBRONIE” PODOBNO ZGINĄŁ TO JESZCZE PO ŚMIERCI GO PRÓBOWALI OKRAŚĆ…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Wieści z „frontu” na Donbasie, czyli kolejny transport rannych „ukrowojaków” dostarczono droga lotniczą do szpitala wojskowego w Odessie;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4096653-ranenykh-s-donbassa-dostavyly-samoletom-v-odessu
  Ps. I jeszcze raz zwracam uwagę ze jeżeli ranni z „frontu” są juz przerzucani do tak odległych szpitali jak te w Odessie, czy Kijowie, to znaczy ze te najbliższe. czyli w Charkowie i Dnieprze są już przepełnione…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nie do końca oznacza to może, ze te najcięższe przypadki nie mogą być leczone w przyfrontowych szpitalach. Aczkolwiek jeszcze w 2015 (jak mnie pamięć nie myli) z okazji dnia lekarza Poroszenko odznaczył ordynatora szpitala w Krematorsku i jednocześnie pochwalił go za to, ze ów szpital przyjął 11 TYSIĘCY poszkodowanych w walkach członków ATO

   Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukromedia informują że Rada Europy dała „zielone światło” do zniesienia sankcji z Rosji, czyli Komitet Ministrów Rady Europy poparł projekt decyzji, która otwiera drogę powrotowi Rosji w trybie nadzwyczajnym do pełnego członkostwa w tej organizacji. Decyzje taką poparło 39 z 47 państwa członkowskich;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/05/15/7096203/
  W odpowiedzi na to szef MSZ Ukrainy „dyplomatoł” Klimkin, który odgrażał się niedawno ze jeżeli zapadnie taka decyzja to „Kijów przestanie wypełniać porozumienia mińskie”, teraz „popłakuje z cicha” i zali się że członkostwo Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE) zostanie teraz przywrócone bez spełnienia jakichkolwiek warunków, czyli „rozpoczyna sie proces normalizacji tego wszystkiego co do tej pory zrobiła Rosja”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4096674-klymkyn-otvetyl-evrope-na-sniatye-sanktsyi-s-rf

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.