Wojna domowa na Ukrainie 16.05.2019r.- 1439 dzień od nowego rozejmu.


Na Rosjan padł blady strach, bo ukraiński rząd wprowadził wczoraj (15 maja) specjalne cło na towary z Rosji oraz ogłosił embargo na import cementu, sklejek i wyrobów produkowanych z ich użyciem.

„Zakazy te rząd Ukrainy wprowadza w odpowiedzi na agresywne i dyskryminacyjne działania Federacji Rosyjskiej, polegające na zamknięciu dostępu na rosyjski rynek towarów pochodzących z terytorium Ukrainy oraz w odpowiedzi na ograniczanie tranzytu towarów z Ukrainy przez terytorium Federacji Rosyjskiej”– ogłosił w środę ukraiński rząd.

W komunikacie ukraińskiego rządy przytoczono dane o wartości cementu i wyrabianych z niego towarów, które importowane są z Rosji. Otóż kwota ta wyniosła w zeszłym roku niemal 17 mln dolarów (!!!!). Natomiast wartość importu sklejki i jej wyrobów stanowiła w 2018 roku 19,7 mln dolarów (!!!!).

Jak podano w dalszej części komunikatu ukraińskiego rządu, od 1 sierpnia br. Ukraina wprowadza także specjalne, dodatkowe cło na niemal wszystkie towary sprowadzane z Rosji. Wyjątkiem będzie jedynie tzw. wrażliwy import, a więc: węgiel, koks, benzyna, gaz ziemny i wyroby farmaceutyczne. Cło to będzie pobierane niezależnie od obowiązujących stawek celnych na poszczególne towary, a pochodzące z niego środki mają zasilić fundusz substytucji importu.

Wprowadzenie ceł na niektóre rosyjskie towary przez ukraiński rząd są odpowiedzią, na zaanonsowaną w kwietniu przez premiera Rosji- Dmitrija Miedwiediewa informację, że od 1 czerwca wprowadzone zostaną przez FR ograniczenia eksportu na Ukrainę ropy i produktów naftowych oraz ogłoszony będzie zakaz sprzedaży temu państwu produkcji przemysłu lekkiego, budowy maszyn i obróbki metali.

Wcześniej władze Ukrainy ogłosiły kolejne rozszerzenie swoich sankcji handlowych wobec Rosji, które dotyczyły m.in. mięsa, ryb, mleka, sera, herbaty, kawy i papierosów.

Tak więc, wojna celna między Rosją a Ukrainą, i Ukrainą a Rosją trwa w najlepsze, co powoduje, że Rosja nie jest już najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy.

Ale za to ta przyjemność uszczęśliwiła nas- czyli Polskę. Z czego szczególnie zadowoleni są polscy sadownicy, ogrodnicy, hodowcy drobiu, zakłady przetwórstwa spożywczego, no i oczywiście w pierwszym rzędzie rolnicy nastawieni na produkcję zbóż.

To wielkie szczęście jakie nagle na nas spadło, wynika z tego, że według danych opublikowanych przez ukraiński urząd statystyczny Ukrstat, Polska od lutego 2019r. zaczęła wyprzedzać Rosję, jeśli chodzi o wartość importu towarów z Ukrainy.

Rosja od zawsze była najważniejszym partnerem handlowym Ukrainy, ale od czasu odłączenia się Krymu od Ukrainy w 2014 roku, wzajemna wymiana gospodarcza i handlowa zaczęła zamierać. Co oczywiście jest wynikiem wzajemnego z nakładania licznych ceł.

I tak, w efekcie eksport do Polski przekroczył eksport do Rosji. W pierwszym kwartale tego roku handel z Rosją ogółem spadł o 11%. Wartość eksportu do Rosji wyniosła w tym czasie 759 milionów dolarów, a do Polski aż 818 milionów dolarów. Ogółem, w zeszłym roku, całkowity eksport Ukrainy wzrósł o 7% i osiągnął wartość 12,3 mld dolarów. Natomiast wzrost eksportu do UE wyniósł 5%, a więc dało to kwotowo 5,27 mld dolarów. W tym samym okresie ukraiński eksport do krajów WNP zmalał o 6%, czyli ogółem do 1,5 mld. Z kolei od 2014 eksport z Ukrainy do Rosji zmniejszył się czterokrotnie, z 15 mld w 2014 roku do 3,6 mld dolarów w całym 2018 roku.

Tendencja ta zapewne będzie się jeszcze pogłębiać, między innymi ze względu na nowe wprowadzane cła dotyczące eksportu ropy i węgla z Rosji. Odbije się to oczywiście negatywnie na gospodarce Ukrainy, chyba że przemysł szybko znajdzie alternatywne źródła taniego importu paliw. Na co się jednak nie zanosi.

Problemem dodatkowym tej tendencji jest, czy Polska- na przejmowaniu ukraińskiego eksportu z kierunku wschodniego- zyska czy też straci. Ten sam problem dotyczy polskich firm i rolników oraz sadowników. A więc, czy ukraińska konkurencja ich nie wykończy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przrwami ostrzały w godzinach, od 06:20 do 20:45, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (55 min) i 82 mm (7 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (90 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (3 granaty), 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w następujących punktach frontu: obrzeża Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudwskaja oraz Jasinowata, Wasilewka- a tam teren stacji uzdatniania wody, Krutaja Bałka, Mineralnoje i Aleksandrowka, a także na południowym odcinku frontu: Signalnoje, Dokuczajewsk, Krasnoarmieńskoje, Leninskoje i Sachanka.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 201 pocisków (wobec 39 z dnia poprzedniego), co mi.in. spowodowało uszkodzenie 3 domów w Aleksandrowce- na obrzeżach Doniecka, znajdujących się przy ulicy Czeljuskinczewa nr. 1, Szewczenki ne. 2 i Lenina nr. 57 oraz w miejscowości Signalnoje przy ulicy Gagarina nr. 16.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: wyrzutni rakiet przeciwpancernych, moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników AGS-17, 4 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono w kierunku wsi: Zołotoje-5 oraz Kalinowa i Oboznoje.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 16 травня 2019 року.

15 травня збройні формування Російської Федерації 24 рази порушили режим припинення вогню, з них дев’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 18 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі з мінометів калібрів 120 і 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – поблизу села ПАВЛОПІЛЬ;
з мінометів калібру 120 мм – біля міста МАР’ЇНКА;
тричі з мінометів калібру 82 мм, протитанкових ракетних комплексів та станкових протитанкових гранатометів – в районі населеного пункту МИКОЛАЇВКА;
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
п’ять разів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу міста АВДІЇВКА;
двічі з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – в районі населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА;
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – біля села ЛЕБЕДИНСЬКЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ТАЛАКІВКА;
з автоматичних станкових гранатометів – в районі населеного пункту ПІСКИ;
з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ГНУТОВЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні шість разів:
двічі з мінометів калібру 82 мм – поблизу населеного пункту ЗОЛТЕ-4;
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту ПІВДЕННЕ;
з мінометів калібру 82 мм – в районі населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ;
з озброєння бойових машин піхоти та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ПІЩАНЕ;
зі стрілецької зброї – біля населеного пункту ЩАСТЯ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 15 травня одного окупанта було знищено, також противник втратив один безпілотний літальний апарат.

Від початку поточної доби ворог тричі обстріляв наші позиції в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – біля населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу села БОГДАНІВКА;
з автоматичних станкових гранатометів – біля населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.05.2019r.- 1439 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, OT z naszego nieszczesnego kraju, czyli wieści zza Oceanu w sprawie budowy ‚Fortu Trump”. Cytat „Congress: No U.S. Military Base for Poland Until It Pays for Holocaust Victims”
  (Kongres: Żadnej amerykańskiej bazy wojskowej dopóki nie zostaną spłacone ofiary holokaustu)
  https://freebeacon.com/national-security/congress-no-u-s-military-base-for-poland-until-it-pays-for-nazi-war-crimes/
  Polskie streszczenie;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/amerykanskie-media-budowa-fortu-trump-uzalezniona-od-kwestii-roszczen-zydowskich/j8ehprf
  I jeszcze jedno „Adrian” wybiera się do USA…
  https://wpolityce.pl/swiat/446758-pilne-bialy-dom-oficjalnie-spotkanie-trump-duda-12-czerwca
  …czy po jego wizycie okaże się ze „Fort Trump” kosztował polskich podatników 300 MILIARDÓW DOLARÓW (tyle wynoszą niesławne tzw. Uroszczenia żydowskie)?

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Trwa „wojna” wewnątrz tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy, powołanego samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola, w którym zwalczają sie się zwierzchnik owego „koscioła” metropolita Epifaniusz oraz „honorowy patriarcha” Filaret. Tym razem Epifaniusz zareagował na słowa Filareta o tym że „nie jest niezalezny’ (czyli „sterowany” przez Patriarchat Konstantynopola) oraz że chciał Filareta „odesłac w stan spoczynku”, nazywajac je „kłamstwami”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4096845-epyfanyi-otreahyroval-na-zaiavlenyia-fylareta

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I kolejny ukraiński „celebryta” nie rezygnuje z „marszu po władzę”. Popularny ukraiński piosenkarz Swiatosław Wakarczuk, po swoim „falstarcie” w wyborach prezydencki (z których się wycofał) teraz ogłosił utworzenia nowego ugrupowania politycznego ‚Nowy Głos” które ma startowac w nadchodzacych wyborach parlamentarnych. Jak napisano na portalu ‚Strana.ua” Wakarczuk po ogłoszeniu tej „nowiny” uciekł przed chcącymi mu zadac pytania dziennikarzami..
  https://strana.ua/news/201357-novosti-vakarchuk-onlajn-transljatsija-prezentatsii-partii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, w obwodzie winnickim w jednym z sanatoriów dla „weteranów ATO” zatrzymano przewodniczącego działajacego w nim zwiazku zawodowego który wyłudzał pieniądze za pomocą gróźb oraz szantaży;
  https://strana.ua/news/201337-shantazhiroval-sutjazhnichal-i-vymohal-prokuratura-zaderzhala-v-vinnitskoj-oblasti-proflidera-sanatorija-dlja-veteranov-ato.html
  W jednej z miejscowości obwodu żytomierskiego NN sprawcy „rozstrzelali” mężczyznę, jak sie okazało obywatela Azerbejdżanu;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1800613-na-zhitomirschini-rozstrilyali-inozemtsya-yakiy-pratsyuvav-riznorobom
  W obwodzie kijowskim meżczyzna sprzedał podstawionemu przez policje „klientowi” granat bojowy oraz pistolet;
  https://korrespondent.net/ukraine/4096882-pod-kyevom-muzhchyna-prodal-polytseiskym-pystolet-y-hranatu

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kolejny już raz szef ukraińskiego koncernu „Naftohaz” Kobolew zali się jaka to bedzie tragedia dla Ukrainy , gdy Rosja zgodnie z zapowiedziami wstrzyma tranzyt gazu do UE przez Ukrainę. Tym razem opowiada ze będzie to kosztować „roczny wzrost PKB”, dodał takze że tranzyt moze zostać wstrzymany takze jeżeli gazociag „Nord Stream 2” nie zostanie ukończony do konca tego roku;
  https://korrespondent.net/business/companies/4096868-kobolev-bez-tranzyta-haza-poteriaem-hod-rosta-vvp
  A kanclerz Niemiec Merkel, kolejny już raz „uspokaja” Kobolewa zapewnieniami że „tranzyt gazu z Rosji przez Ukrainę powinien zostać zachowany”, jednak dodaje że KE nie może już wstrzymać budowy gazociągu ‚Nord Stream 2″…
  https://strana.ua/news/201343-anhela-merkel-schitaet-chto-evrokomissija-ne-ostanovit-severnyj-potok-2.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „…KE nie może już wstrzymać budowy gazociągu ‚Nord Stream 2″…”- najważniejsze, że jej przewodniczący otrzymał na odchodne od Poroszenki Order Jarosława Mądrego 🙂

   Pewnie Jaro się zapienił?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. OT dotyczące tego co sie dzieje w Wenezueli. W mediach norweskich, powołujących sie na „źródła dyplomatyczne”, pojawiły się informacje że w stolicy Norwegii Oslo już dwukrotnie mieli się spotykać ze sobą przedstawiciele stron konfliktu w Wenezueli, czyli prawowitego prezydenta Maduro oraz („nominata USA”) „prezydenta” Guaido. Jak na razie nie ma jednak żadnych informacji co było tematem owych rozmów;
  https://korrespondent.net/world/4096931-v-norvehyy-sostoialys-perehovory-predstavytelei-maduro-y-huaido-smy

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie „UKRAINA JAKO ZBIEGOWISKO WSZELKIEJ MAŚCI KRYMINALISTÓW I DEGENERATÓW”;
  https://fakty.interia.pl/polska/news-tvn24-gruzin-podejrzany-o-zabojstwo-polki-moze-wyjsc-na-woln,nId,2993602
  Cytat „Mamuka K., Gruzin podejrzany o gwałt i morderstwo 28-letniej Pauliny D. z Łodzi może wyjść na wolność – informuje TVN24. Jak czytamy, mężczyzna stara się o status uchodźcy, a ukraińskie prawo nie zezwala na przeprowadzenie procedury ekstradycji względem takiej osoby”

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I dla odmiany parę „njusów” z Kijowa, gdzie „strzeliła fontanna” o wysokości 5-pietrowego budynku z pękniętego wodociągu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4097072-v-kyeve-zabyl-fontan-vysotoi-v-5-etazhnyi-dom
  A pod Kijowem zatrzymano osoby które w sowim domu trzymały sześć wyrzutni niekierowanych pocisków S-5 do wojskowych samolotów oraz helikopterów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097056-kyevliane-khranyly-detaly-ot-voennykh-ystrebytelei-y-vertoletov

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Podobnie jak u nas, czyli ‚PAN KAŻE SŁUGA MUSI”. Ukromedia informują że tamtejsza Specjalna Antykorupcyjna Prokuratura „zabrała się” za Serhija Leszczenkę, do niedawna parlamentarzysty z frakcji „Blok Poroszenki”, obecnie „przyklejonego” do prezydenta – elekta Ukrainy, któremu zarzuca „lobbowanie za pieniądze na rzecz jednego z biznesmenów” miał sobie za nie m.in kupić mieszkanie. Sam Serhij Leszczenko za czasów tzw. kijowskiego majdanu stał się jednym z jego „bohaterów” symbolizujących walkę z korupcją prezydenta Janukowycza. Jak wiadomo usunięcia Leszczenki ze swojego „otoczenia” domagali się od Zelenskiego Amerykanie ponieważ ma on być jednym z ukraińskich polityków którzy mieszali się w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku, dostarczając Demokratom materiały kompromitujące Donalda Trumpa;
  https://strana.ua/news/201436-serhej-leshchenko-vyzvan-na-dopros-po-delu-svoej-kvartiry-vse-podrobnosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.