Wojna domowa na Ukrainie 17.05.2019r.- 1440 dzień od nowego rozejmu.


Mający na pieńku z byłym już prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, Igor Kołomojski wrócił wczoraj (16 maja) do swego rodzimego Dniepra (Dniepropietrowska) z ponad dwuletniego wygnania na obczyźnie.

Kołomojski pytany wcześniej o to, kiedy zamierza wrócić na Ukrainę, odpowiadał, że na inaugurację prezydencką swojego protegowanego, Wołodymyra Zełenskiego.

Jednak wrócił o prawie tydzień wcześniej. Widocznie jest pewny, że Poroszenko utracił już władzę na tyle, że nic mu nie może zrobić?

W wywiadzie udzielonym ukraińskim mediom na początku maja Kołomojski przekonywał, że Zełenski nie jest jego marionetką. Jednocześnie nie ukrywał jednak faktu, że liczy, iż po dojściu Zełenskiego do władzy odzyska aktywa, które stracił w wyniku przeprowadzonej w 2016 roku nacjonalizacji kontrolowanego przez niego- „PrywatBanku”. Kołomojski obecnie twierdzi, że chce dostać za swój znacjonalizowany bank 2 mld dolarów odszkodowania.

Zełenski, zawodowy komik telewizyjny i producent programów kabaretowych w należącej do Kołomojskiego stacji telewizyjnej „1+1”, przekonuje wszystkich, że wiążą go z Kołomojskim jedynie wspólne interesy. W kampanii wyborczej wytykano mu jednak, że poruszał się samochodami należącymi do grupy oligarchy i jego ochrony oraz korzystał z usług adwokatów Kołomojskiego. Zełenski w ciągu ostatnich dwóch lat odbył 11 podróży do Genewy w Szwajcarii, w czasie gdy mieszkał tam Igor Kołomojski, a po jego przeprowadzce do Izraela odwiedził go jeszcze dwa razy. W sumie prawie raz w miesiącu meldował się u Kołomojskiego do raportu.

Do wczoraj bardzo poważnym problemem było oddalanie o ile można, przez ukraiński parlament, daty zaprzysiężenia Zełenskiego na stanowisko prezydenta Ukrainy.

Opór deputowanych- przede wszystkim powiązanych z Poroszenką, których jest większość, wynika z tego, że Zełenski tuż po wygranych przez siebie wyborach, zapowiedział rozwiązanie Wierchownej Rady i rozpisanie przedterminowych wyborów. Z oczywistych względów znaczna ilość tych parlamentarzystów, którzy dali się już poznać z negatywnej strony, na ponowny wybór nie ma żadnych szans. I to oni głównie blokowali ustalenie terminu zaprzysiężenia Zełenskiego, aby ten nie mógł spełnić swego zamiaru rozwiązania parlamentu.

Tym sposobem, po druzgocącej klęsce wyborczej największego oponenta Kołomojskiego oraz przy dużych szansach, że partia Zełenskiego „Sługa Narodu” również odniesie znaczny sukces wyborczy, teraz ten oligarcha będzie rządził Ukrainą.

A czy będą to lepsze, czy też gorsze rządy niż Poroszenki, czas pokaże.

Tym bardziej, że na wczorajszym posiedzeniu Wierchownej Rady przegłosowano wreszcie termin inauguracji Zełenskiego, który ma zostać zaprzysiężony w najbliższy poniedziałek- 20 maja.

Rezolucję w sprawie inauguracji poparło w głosowaniu 315 deputowanych w parlamencie, który formalnie liczy 450 posłów.

Jak dotąd Zełenski nie skomentował decyzji parlamentu o wyznaczeniu daty jego zaprzysiężenia, ale w jego imieniu wypowiedział się wczoraj jeden z jego najważniejszych doradców- Dmytro Razumkow, który stwierdził, że część deputowanych zdecydowała się „dopiec ukraińskiemu narodowi”:

„Część deputowanych zdecydowała się iść jakąkolwiek drogą, byle tylko nie poprzeć propozycji prezydenta i tych obywateli Ukrainy, którzy poparli go w wyborach”– powiedział Razumkow dla agencji „Interfax-Ukraina”.

Razumkow wyjaśnił, że powodem dla którego była tak ważna data zaprzysiężenie w dniu 19 maja, był udział na niej zagranicznych gości, którzy chcieli na nią przybyć. Następnie dodał, że wyznaczenie innego dnia zaprzysiężenia szkodzi międzynarodowemu wizerunkowi Ukrainy.

Prezydent elekt Ukrainy oskarżał wcześniej deputowanych, że zwlekają z jego inauguracją chcąc uniknąć rozwiązania Rady Najwyższej i przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wybory do Rady Najwyższej zaplanowano na jesień. Prezydent ma prawo rozwiązać parlament najpóźniej pół roku przed wyborami. To, że Zełenski zostanie zaprzysiężony przed 28 maja, oznacza, że będzie on miał prawo rozpisania wcześniejszych wyborów.

Przeciwnicy zaprzysiężenia Zełenskiego 19 maja twierdzili, że jest to Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych, który obchodzi się na Ukrainie w trzecią niedzielę maja, a więc niedopuszczalne jest w tym dniu organizowania tego typu uroczystości jak zaprzysiężenie prezydenta. Motywowali to tym, że obraża to pamięć wielu milionów ofiar represji.

W efekcie przyjęto rozwiązanie kompromisowe, czyli data zaprzysiężenia Zełenskiego została ustalona na dzień 20 maja.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały terytorium DRL w godzinach, od 06:00 do 19:35, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (35 min) i 82 mm (9 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (60 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (200 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (10 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono na obrzeżach i w okolicy Doniecka: osiedle mieszkaniowe przy kopalni „Oktriabski Rudnik”, teren lotniska oraz obrzeża Wasilewki, Krutej Bałki, Jasinowatej, Spartakusa, Aleksandrowki i Ługańskoje.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 314 pocisków (wobec 201 z dnia poprzedniego), powodując m.in. uszkodzenie domu jednorodzinnego we wsi Donieck-Siewiernyj przy ulicy Przydworcowej nr. 20. Poza tym, kolejny już raz ukraińscy żołnierze przy pomocy moździerzy kaliber 120 i 82 mm przeprowadzili ostrzał na trasie N-20 k. Jasinowatej, samochodu wiozącego pracowników stacji uzdatniania wody w pobliskiej Wasilewce. Na szczęście obyło się tym razem bez ofiar i strat materialnych.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników AGS-17, SPG-9 i RPG-7, a także broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były- bez żadnych strat i szkód- okolice wsi: Kalinowa, Frunzego i Żiełoboka.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 17 травня 2019 року

#ООС #операція_ОС #ранкове_зведення

16 травня збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню, з них чотири рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 11 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
з мінометів калібрів 120 і 82 мм, станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу села ВОДЯНЕ;
з мінометів калібру 120 мм – біля населеного пункту ОПИТНЕ;
тричі з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ;
з озброєння бойових машин піхоти та автоматичних станкових гранатометів – поблизу селища КАМ’ЯНКА;
двічі з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів – біля населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ;
зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу села БОГДАНІВКА;
двічі зі стрілецької зброї – в районі міста МАР’ЇНКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні двічі:
з мінометів калібру 120 мм – біля населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
з озброєння бойових машин піхоти та автоматичних станкових гранатометів – поблизу населеного пункту НОВОЗВАНІВКА.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, ще один наш захисник отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 16 травня одного окупанта було знищено, чотирьох – поранено.

Від початку поточної доби ворог з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї один раз обстріляв наші позиції поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції буде поінформовано представником Об’єднаних сил під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.05.2019r.- 1440 dzień od nowego rozejmu.

 1. A w Radzie Europy zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami trwa „znoszenie” sankcji które wprowadzono w tej organizacji przeciwko Rosji jeszcze z powodu „aneksji Krymu”. Komitet Ministrów Rady Europy podczas sesji 17 maja w Helsinkach w wydanym oświadczeniu stwierdził ze „Wszystkie państwa członkowskie powinny mieć prawo do uczestnictwa na równych zasadach w Komitecie Ministrów i Zgromadzeniu Parlamentarnym – dwóch organach statutowych Rady Europy”, i wyraził zadowolenie że w wyborach nowego Sekretarza Generalnego Rady Europy wezmą udział wszystkie państwa członkowskie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE) tzn. takze Rosja;
  https://strana.ua/news/201581–sovetu-evropy-razreshili-rossii-holosovat-za-novoho-henseka-orhanizatsi.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie, rozpadła się koalicja parlamentarna która do tej pory rządziła Ukrainą, po tym jak swoje „wyjście” ogłosił ‚Front Ludowy”, o czym poinformował przewodniczacy ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij. Teraz ukraińscy parlamentarzyści będa mieli miesiac na sformowanie nowej koalicji, albo dojdzie do rozpisania nowych wyborów do Rady Najwyższej;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4097233-koalytsyy-v-verkhovnoi-rade-bolshe-net-parubyi
  Informacje Parubija potwierdził premier Hrojsman, sam członek ‚Bloku Poroszenki”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4097278-hroisman-prokommentyroval-raspad-koalytsyy-v-rade
  A na kanale TV „1+1”, należącym do oligarchy Kołomojskiego, jeden z „doradców” prezydenta – elekta zapowiedział że „zainicjuje on rozwiazanie obecnego parlamentu i rozpisanie wcześniejszych wyborów parlamentarnych”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097143-u-zelenskoho-anonsyrovaly-rospusk-rady
  Ps. Wygląda na to ze „Benia” Kołomojski, nowy „nadprezydent Ukrainy” idzie „vabank” i bierze wszystko…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, kolejny handlarz bronią zatrzymany tym razem w Połtawie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097209-sbu-zaderzhala-torhovtsa-oruzhyem-v-poltave
  Z kolei w autobusie kursujacym pomiędzy Charkowem a Czugujewem pijak po sprzeczce ze swoją „konkubiną”, odbezpieczył granat i groził ze się wysadzi. na szczęście był tak pijany ze zdołał go obezwładnić jeden z pasażerów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097200-na-kharkovschyne-muzhchyna-s-hranatoi-uhrozhal-podorvat-avtobus
  Kolejna banda handlarzy i przemytników narkotyków zatrzymana na Ukrainie, tym razem w Odessie;
  https://strana.ua/news/201575-politsija-odessy-zaderzhala-kokainovuju-oph.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciąg dalszy tzw. UKRAINIANGATE, czyli sprawy mieszania się polityków ukraińskich w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku po stronie Demokratów. Amerykański ‚The Hill” ujawnia ze główny podejrzany w tej sprawie, czyli ukraiński parlamentarzysta Serhij Leszczenko do niedawna członek frakcji parlamentarnej ‚Blok Poroszenki” obecnie w „otoczeniu” prezydenta – elekta Zelenskiego, miał otrzymać „pieniazde od rosyjskiego oligarchy [danych personalnych nie podano] na dostarczenie materiałów kompromitujacych Paula Manaforta [ówczesnego szefa kampanii prezydenckiej Trumpa]”. Dodatkowo już w 2016 roku Leszczenka miała interesować się ukraińska prokuratura, dokładnie skad się wzięły u niego nagle duży sumy pieniedzy za które kupił sobie m.in mieszkanie w Kijowie, ale dostały „komunikat” od Ambasady USA w Kijowie (pozostającej pod kontrolą administracji odchodzącego prezydenta USA Obamy), by „zostawiły go w spokoju”;
  https://strana.ua/news/201562-vlijatelnoe-izdanie-the-hill-zajavilo-chto-leshchenko-moh-poluchit-vzjatku-za-kompromat-na-manaforta.html
  Źródło;
  >https://thehill.com/opinion/white-house/444167-ukrainian-who-meddled-against-trump-in-2016-is-now-under-russia

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT zza Oceanu, czyli w udzielonym przez siebie wywiadzie „Fox News”, Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo określił swoje ostatnie rozmowy jakie odbył z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergiejem Ławrowem oraz prezydentem Rosji Władimirem Putinem jako „udane”, w trakcie których USA i Rosja znalazły ze sobą „trzy obszary na których może dojśc pomiędzy nimi do zbliżenia”;
  https://korrespondent.net/world/4097154-pompeo-nazval-uspeshnymy-perehovory-s-putynym
  Źródło;
  >https://radio.foxnews.com/2019/05/16/an-exclusive-with-secretary-of-state-mike-pompeo/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Sypią się jak ulęgałki”. „Papiery położył” szef Administracji Prezydenta Ukrainy Igor Rajnin…
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4097485-hlava-ap-rainyn-podal-v-otstavku-smy
  …szef MSZ Ukrainy „dyplomatoł” Klimkin…
  https://korrespondent.net/ukraine/4097408-klymkyn-obiavyl-ob-otstavke
  …to samo zapowiedział szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynow (ps. Krwawy Pastor);
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4097410-hlava-snbo-turchynov-podast-v-otstavku-smy

  Polubione przez 2 ludzi

 7. I kolejne „ukrokryminałki”. W obwodzie iwano – frankowskim zlikwidowano kolejną szajke handlarzy narkotyków;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097558-na-prykarpate-zaderzhaly-hruppyrovku-narkodylerov
  W Czerniowcach w centrum miasta doszło do „draki” pomiędzy policjantami ochraniającymi „akcję” tzw. LGBT, a przeciwnikami „tęczowych wartosci”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097545-na-aktsyy-lhbt-v-chernovtsakh-proyzoshla-massovaia-draka
  W Charkowie ktoś wrzucił granat bojowy na podwórze domu należacego do pracowników państwowego uniwersytetu medycznego. Obyło sie bez ofiar;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4097340-rabotnykam-kharkovskoho-vuza-vo-dvor-brosyly-hranatu

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.