Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2019r.- 1442 dzień od nowego rozejmu.


Deputowany ukraińskiej Wierchownej Rady, Wadim Nowinskij na antenie ukraińskiej telewizji kanału „ NASZ” powiedział, że Ukraina straciła około 80 miliardów dolarów w ciągu pięciu lat z powodu redukcji handlu z Rosją.

Nowinskij powiedział też, że aby przywrócić gospodarkę Ukrainy do poziomu z 2013 r., Kraj będzie potrzebował co najmniej 35 lat, a głównym warunkiem do osiągnięcia tego „sukcesu” jest przywrócenie partnerskich stosunków z Rosją:

„Aby osiągnąć realny wzrost PKB i powrócić przynajmniej do tego, co było w 2013 r., a co obiecuje nam obecny rząd, musi minąć 35 lat. W ciągu ostatnich pięciu lat straciły nasze przedsiębiorstwa, które koncentrowały się na rynku rosyjskim i rynku krajów WNP z powodu ograniczenia eksportu do Rosji straciły 75-80 miliardów dolarów Nasze przedsiębiorstwa, po prostu stoją teraz ”.

W ten sposób Nowinskij podkreślił, że priorytetowym celem prezydenta Zełenskiego powinno być zakończenie wewnętrznego konfliktu ukraińskiego w Donbasie, co pomoże zjednoczyć społeczeństwo i zapewni wzrost PKB.

Jednocześnie dodał on, że Ukraina będzie musiała pójść na kompromis z Rosją, ponieważ dzięki niemu kraj będzie mógł się nadal rozwijać:

„To jest nasz sąsiad i nie ma sposobu, by iść. Przez wieki będzie naszym sąsiadem. Musisz żyć w dobrych stosunkach z bliźnim – tylko zły właściciel żyje w nieustannej kłótni z sąsiadem. Dobry właściciel jest przyjacielem sąsiada”.

Stosunki między Moskwą a Kijowem pogorszyły się w związku z odłączeniem się Krymu i sytuacją w Donbasie. Władze ukraińskie wielokrotnie oskarżały Rosję o ingerowanie w wewnętrzne sprawy kraju. W styczniu 2015 r. Wierchowna Rada wydała oświadczenie, w którym Federację Rosyjską określa się mianem „kraj agresor”. Rosja zaprzecza tym oskarżeniom strony ukraińskiej, odpowiadając na nie, że są nie do przyjęcia. Moskwa wielokrotnie deklarowała, że ​​nie jest stroną wewnętrznego konfliktu ukraińskiego i jest zainteresowana przezwyciężeniem kryzysu politycznego i gospodarczego jak przeżywa Ukraina po zamachu stanu dokonanego w lutym 2014r.

Kryzysu Ukraina nie przezwycięży też w wyniku współpracy tego kraju z UE, bo nawet tak ostatnio rozpropagowany „sukces” jakim ma być wzrost w pierwszym kwartale 2019r. o 7% eksport ukraińskich towarów, nie przekłada się w sumie utraconych wpływów z poprzedniej współpracy gospodarczej i handlowej z Rosją. Po prostu Rosja była największym odbiorcą tego co na Ukrainie wyprodukowano i wydobyto.

W efekcie, od 2014 eksport z Ukrainy do Rosji zmniejszył się czterokrotnie, z 15 mld w 2014 roku do 3,6 mld dolarów w całym 2018 roku. I ciągle on się zmniejsza, co jest też zamierzonym działaniem obecnych władz Ukrainy.

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%90%D0%A8_(%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0%D0%BB),

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9,_%D0%92%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (5 min) i moździerza kaliber 82 mm (10 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (45 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (80 wystrzałów), granatników SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były ze strony ukraińskich pozycji ogniowych następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz Zieleznaja Bałka i Szirokaja Bałka) oraz okolice i obrzeża Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja oraz Wsilewka, Mineralnoje, Jasinowata i Spartakus). Tym razem na południowym odcinku frontu było spokojnie i nie doszło tam do żadnego incydentu zbrojnego.

Ostrzały prowadzone były od godzin popołudniowych do wczesnych godzin nocnych. W sumie podczas wczorajszych ostrzałów na terytorium DRL spadło 145 pocisków, wobec 54 z dnia poprzedniego.

Strat i szkód jak dotąd nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 19 травня 2019 року.

18 травня збройні формування Російської Федерації 18 разів порушили режим припинення вогню, з них шість разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібрів 152 і 122 мм та мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 10 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
тричі з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ПІСКИ;
чотири рази з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля міста АВДІЇВКА;
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА;
двічі з гранатометів різних систем та стрілецької зброї – поблизу населених пунктів МАР’ЇНКА і ПИЩЕВИК.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні вісім разів:
з артилерійських систем калібрів 152 і 122 мм – поблизу населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
п’ять разів з мінометів калібрів 120 і 82 мм, озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населеного пункту КРИМСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – поблизу селища міського типу ПІВДЕННЕ;
зі стрілецької зброї – біля населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА.

Внаслідок обстрілів четверо військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 18 травня двох окупантів було знищено, ще трьох – поранено.

Від початку поточної доби ворог з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї обстріляв наші позиції поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.05.2019r.- 1442 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, jutro Dzień Inauguracji nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego w zwiazku z czym wszystkie służby „siłowe” ( i nie tylko) w Kijowie „podniesione na nogi”;
  https://strana.ua/news/201875-nachalnik-hosokhrany-heletej-obeshchaet-chto-inauhuratsija-zelenskoho-projdet-kak-nado.html
  Pojawiły sie informacje kto bedzie na Ukrainie reprezentował jej „Lordów – protektorów zza Oceanu”, czyli o składzie delegacji USA na inaugurację nowego prezydenta. Ma jej przewodzić Sekretarz d/s Energii USA Rick Perry, a w jej składzie oczywiscie nie mogło zabraknąć „dobrego wujcia” Kurta Volkera (czyli specjalnego wysłannika Departamentu USA d/s Ukrainy). Podsumowując, wydaje sie jednak ze delegacja jest dośc skromna i chyba budzi zawód wśród ukraińskiej opinii publicznej;
  https://strana.ua/news/201857-inauhuratsija-zelenskoho-ssha-nazvali-polnyj-sostav-delehatsii.html
  Plus w kolejnego „Wujka Dobrą radę” udzielającego „porad” nowemu prezydentowi zabawił sie „Micho” Saakaszwili, który opowiedział mu m.in jak „powinien zachowywac się w stosunku do Kremla”. Przestrzegł Zelenskiego przed „zakulisowymi dwustronnymi negocjacjami” z Rosją, a takze powiedział by przygotował się na mogąca nadejść ze strony ‚poniżonego Poroszenki zemstę”;
  https://strana.ua/news/201860-saakashvili-da-zelenskomu-dal-politicheskie-sovety-zelenskomu-prezidentu-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. A za Oceanem nie ustają „ataki” na ukraińskiego oligarchę Ihora Kołomojskiego, tym razem „The New York Times” publikuje artykuł w którym przestrzega przed powrotem Kołomojskiego na Ukrainę i jego „wpływem” na nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego;
  >https://www.nytimes.com/2019/05/16/world/europe/ukraine-zelensky-kolomoisky.html
  Ps. Zabawne jest to jak światowe mediamatoły jeszcze w 2014 kreując Kołomojskiego na jednego z „bohaterów” który powstrzymał „rosyjską inwazję” na Ukrainie, teraz robią z niego „kryminalnego oligarchę”…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, pijacka „draka” w samolocie lecącym z Barcelony do Kijowa. Podobno zaczęło się od tego ze pijanej Ukraince nie spodobało się ze musi siedzieć obok „obcokrajowców”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097820-zhenschyna-ustroyla-pianyi-debosh-v-samolete-na-kyev
  W nocy w Charkowie przed jednym z domów eksplodował granat w wyniku czego smierć poniosła dwójka mężczyzn, a jednego rannego odwieziono do szpitala. Na razie nie podano co było przyzczyną zdarzenia;
  https://strana.ua/news/201867-novosti-kharkova-ot-vzryva-hranaty-pohibli-dvoe-muzhchin.html
  I kolejna próba przejęcia świątyni należącej do Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (patriarchatu Moskiewskiego) przez „duchownych” (i wspierajacych ich „ukropatriotów”) tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy, tym razem w jednej z miejscowości obwodu czerniowieckiego. I kolejny raz zakończyło sie to niepowodzeniem, prawdopodobnie w wyniku reakcji wiernych, a sprawą (tzn. próbą nielegalnego zajęcia świątyni) zajęła się policja;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097785-v-chernovytskoi-oblasty-pytalys-zakhvatyt-khram

  Polubione przez 4 ludzi

  • W temacie świątyń.
   W wielu zajęciach aktywną rolę brali „ukrpatrioty” sprowadzani autobusami z różnych części kraju. Świątynie w „majestacie (bez)prawa” były przejmowane przez „grupy wiernych”, które po kilku dniach… wyjeżdżali do swych rodzinnych stron.
   Co się stanie z tymi świątyniami, które zostały w ten sposób przejęte? Przecież bez wsparcia lokalnych wspólnot budynki popadną w ruinę.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. I kolejny spektakularny powrót na Ukrainę w związku z „upadkiem” Poroszenki. Tym razem na Ukrainę powrócił ukraiński prawnik Andrij Portnow, przebywający na „emigracji” od końca lutego 2014 roku, w latach 2005 – 2010, główny prawnik zespołu Julii Tymoszenko, następnie był doradcą prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w latach 2011-2014 oraz zastępcą szefa administracji prezydenta i pracował nad kwestiami systemu sądownictwa. W trakcie swojej „emigracji” nie ustawał w krytyce „pomajdanowych” władz na Ukrainie, a w 2016 roku UE uznała nałozone na niego przez Rade Europy sankcje (jako członkowi bezposredniego „otoczenia” prezydenta Janukowycza) za bezprawne;
  https://strana.ua/news/201872-andrej-portnov-vernulsja-v-ukrainu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z Turcji, gdzie „sułtan” Erdogan ogłosił wspólny rozwój systemów obronnych z…Rosją, sprawa dotyczy następnej „generacji” rosyjskich systemów rakietowych, czyli S – 500. Turecki lider miał takze stwierdzić że sprawa zakupu w Rosji przez Turcję systemów S – 400 jest „zamknieta” oraz wyrazić nadzieję, że amerykańskie samoloty myśliwskie F-35 również wejdą do służby w armii tureckiej;
  https://korrespondent.net/world/4097801-erdohan-zaiavyl-o-sovmestnoi-s-rossyei-razrabotke-system-oborony
  https://www.reuters.com/article/us-turkey-security-usa/turkeys-erdogan-says-will-jointly-produce-s-500s-with-russia-after-purchase-of-s-400s-idUSKCN1SO0Q3

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Rozpad koalicji rządzącej na Ukrainie nie pozwoli uniknąć rozwiązania Rady Najwyższej i rozpisania przez nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Politycy i eksperci w Kijowie zgadzają się, że wybory te są prawie pewne.
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-rozpad-rzadzacej-koalicji-nie-pozwoli-uniknac-wczesniejszych-wyborow/kdt5zcw
  Komentarz: Dla Ukrainy rzeczywiście lepiej byłoby, gdyby przedterminowe wybory zostały rozpisane jak najwcześniej. Dopóki trwa walka o władze na najwyższych szczeblach nie ma co liczyć na to, że olitycy zajmą się reformami.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wyborcza z artykułem o zamknięciu przejścia pieszego w Dolhobyczowie. Artykuł jak zwykle bardzo tendencyjny, gający na emocjach i jak łatwo się przekonać antypisowski 🙂
  http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,24793298,w-dolhobyczowie-platforma-otworzyla-granice-z-ukraina-przyszedl.html
  I wszystko pięknie i ładnie tylko zastanawia mnie jedno, gdy zamknięto mały ruch graniczny z obwodem Kaliningradzkim gazeta nie protestowała 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba zarejestrowanych w Polsce cudzoziemców wzrosła pięciokrotnie. Co piąta polska firma zatrudnia Ukraińców.
  Agencja Bloomberg przyjrzała się polskiemu rynkowi pracy. Dzięki pięciokrotnemu wzrostowi zatrudnionych cudzoziemców, z naszego rynku zdjęte zostało napięcie, związane z występującym w ostatnich latach deficytem rąk do pracy.
  https://www.rp.pl/Rynek-pracy/305179934-Ukrainska-armia-na-polskim-rynku-pracy.html
  Komentarz:Nie dość że artykuł tendencyjny to jeszcze z błędami min podano źle imię szefa NBP 😀
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Adam_Glapiński
  Bloomberg pisze o deficycie rąk do pracy- z podobnym problemem mierzyły się Węgry Słowacja i Czechy.
  Jednakże te kraje postawiły na inny sposób rozwiązały problem- ściągnęły RODAKÓW z zagranicy zwiększyły prace w przemyśle i tym samym zniechęciły do pracy za granicą. I to wszystko BEZ potrzeby ściągania milionów pracowników z zagranicy…
  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/587007,pkb-koniunktura-wegry-polska.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I „tradycyjne” juz zakończenie sprawy wysadzenia się granatem w Starobielsku (obwód ługański pod kontrolą Kijowa) w dniu 17 maja w jednym z tamtejszych banków, czyli okazał się nim być „weterana ATO” służacy w latach 2014 – 2015 w tzw. ukraińskim baonie ochotniczym „Ajdar”, niejaki Walerij Gawriłow, który próbował wyłudzić w banku kredyt przedstawiajac podrobione dokumenty, a po tym jak pracownicy banku wezwali policje i chcieli go zatrzymać zdetonował granat.
  Dodatkowo policja przeprowadziła rewizję w mieszkaniu Gawriłowa, gdzie znaleziono nielegalny „arsenał”, a w nim m.in MINY PRZECIWPIECHOTNE ZAKAZANE TZW. TRAKTATEM OTTAWSKIM KTÓRE RZĄD UKRAINY OFICJALNIE ZDECYDOWAŁ SIĘ ZLIKWIDOWAĆ JUŻ W 2012 ROKU…
  https://diana-mihailova.livejournal.com/3344040.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z Polski
  Były urzędnik prezydenta Busha, w artykule napisanym dla portalu prawicowej telewizji Fox News, doradza Donaldowi Trumpowi naciski na Polskę by uległa roszczeniom organizacji żydowskich.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ameryka/prawicowa-amerykanska-telewizja-doradza-trumpowi-nacisk-na-polske-w-sprawie-roszczen-i-powiazanie-ich-z-kwestia-amerykanskiej-bazy/
  Baronessa Ruth Deech zaatakowała Polskę w brytyjskiej Izbie Lordów nazywając ją „najbardziej bezczelnym przestępcą” w kwestii „zwrotu” mienia zagrabionego przez III Rzeszę. – napisał w poniedziałek portal Jewish News.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-zachodnia/w-izbie-lordow-nazwano-polske-bezczelnym-przestepca-ktory-rozsiadl-sie-na-zydowskim-mieniu/
  Projekt ustawy Kukiz’15 o ochronie własności RP przed roszczeniami dotyczącymi mienia bezdziedzicznego, którego I czytanie miało dziś odbyć się w Sejmie, został zdjęty przez PiS z porządku obrad. Poseł Winnicki wyproszony z mównicy za prośbę o wyjaśnienie decyzji PiS.
  Podobno projekt ustawy ma być rozpatrywany PO wyborach do Europarlamentu.
  https://kresy.pl/wydarzenia/sejm-pis-zdjal-z-porzadku-obrad-projekt-ustawy-anty-447/

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow podał się w piątek do dymisji. Krok ten spowodowany jest zmianą na stanowisku prezydenta – poinformowały służby prasowe RBNiO.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/1413057,ukraina-sekretarz-rbnio-turczynow-odchodzi-ze-stanowiska.html
  Trwa również Exodus innych znanych postaci. Z pracą pożegnał się ..profesor Balcerowicz.

  https://kresy.pl/wydarzenia/poroszenko-zwolnil-swoich-doradcow-w-tym-balcerowicza/

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Tymczasem ‚generalissimus” Poroszenko opublikował swoje „pożegnanie z Ukrainą”, na którym oczywiscie „skromnie” nie omieszkał się pochwalić swoimi „dokonaniami” w przeciągu 5 lat swoich rządów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4097904-poroshenko-na-proschanye-obratylsia-k-ukrayntsam
  A w miedzyczasie pojawiła się informacja że jutro, czyli w Dizeń Inauguracji nowego prezydenta, ukraiński parlamentarzysta , przewodniczący parlamentarnej komisji d/s obronność (z która wiąże sie szereg skandali korupcyjnych) Serhij Paszynskij (znany równiez jako jeden z „kuratorów snajperów z kijowskiego majdanu”) wylatuje do Izraela, podobno z „roboczą wizyta”…
  https://strana.ua/news/201942-serhej-pashinskij-propustit-inauhuratsiju-vladimira-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Ukraiński biznesmen Oleg Bachmatiuk, właściciel firmy „UkrLandFarming”, jednej z największych firm na Ukrainie, które wynajmują ziemie rolnicze i zajmują się produkcją zboża i bydła, podczas konferencji pod znamiennym tytułem „Game of Thrones: Final Season?” wezwał byłą szefową Narodowego Banku Ukrainy Waleriję Hontariewę do powrotu na Ukrainę (z Londynu gdzie obecnie przebywa) by publicznie sie wytłumaczyła ze swoich działąń które przyczyniły sie do zniszczenia ukraińskiej gospodarki „w nie mniejszym stopniu od [działań] Putina”;
  https://24tv.ua/ru/bahmatjuk_prizval_gontarevu_ne_prjatatsja_v_londone_i_vernutsja_v_ukrainu_n1155381

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Ciekawostka z jednego z bardziej „prorządowych” ukraińskich portali „24tv.ua”, czyli 5 TOP NOWOŚCI które „wstrząsneły” (wg tego portalu oczywiście) w zeszłym tygodniu Ukrainą. I tak mamy tam;
  1. JAK OLIGARCHOWIE GRABIĄ UKRAINĘ
  2. „WOJNĘ” W TZW. KOSCIELE PRAWOSŁAWNYM UKRAINY POMIĘDZY „PATRIARCHĄ” FILARETEM, A „METROPOLITĄ” EPIFANIUSZEM
  3. SPRAWĘ „BLOKOWANIA” PRZEZ UKRAIŃSKI PARLAMENT INAUGURACJI NOWEGO PREZYDENTA UKRAINY
  4. „CZYSTKĘ” JAKA POROSZENKO NA SWOIM „ODCHODNYM” PRZEPROWADZIŁ W NAJWYŻSZYCH KRĘGACH WOJSKOWYCH NA UKRAINIE
  5. I W KONCU NAWRÓT UKRAIŃCÓW DO „SYMBOLIKI KOMUNISTYCZNEJ”, CZYLI CORAZ CZĘSTSZE (I CORAZ BARDZIEJ OTWARTE) PRZECIWSTAWIANIE SIĘ DEKOMUNIZACJI
  https://24tv.ua/ru/filaret_ta_epifaniy_pobili_gorshhiki_shhedriy__poroshenko_ta_topovi_koruptsioneri_top_5_blogiv_tizhnya_n1154650

  Polubione przez 4 ludzi

 15. A „stary pają Benia”, czyli „nadprezydent Ukrainy” Ihor Kołomojski nie próżnuje i już „szczuje” Ukraińców na swojego „oligarchicznego konkurenta”, czyli Rinata Achmetowa, strasząc ich że od 1 lipca tego roku ceny energii na Ukrainie „skoczą w górę” dwu – trzykrotnie ponieważ prawo do ustalania tych cen straci państwowy „regulator” (Krajowa Komisja ds. Regulacji Państwa w Dziedzinie Energii i Usług Komunalnych), a jak wiadomo ukraiński sektor energetyczny faktycznie kontroluje właśnie Achmetow;
  https://nua.in.ua/top/elektroenergiya-v-ukraine-podorozhaet-v-2-3-raza-s-1-iyulya-kogda-nkreku-poteryaet-pravo-ustanavlivat-tarify-kolomojskij-video/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.