Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2019r.- 1444 dzień od nowego rozejmu.


Po wczorajszej inauguracji (20 maja) nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poświęcił kilka chwil na spotkanie się z polskim ministrem spraw zagranicznych, Jackiem Czaputowiczem.

W czasie tego spotkania ministrowi Czaputowiczowi, któremu towarzyszył polski ambasador w Kijowie- Bartosz Cichocki, udało się poruszyć kwestię dalszej współpracy między obu krajami, w zakresie gospodarczym i społecznym, a także- jak twierdzi Czaputowicz- sprawę polityki historycznej.

Minister Czaputowicz zaprosił Wołodymyra Zełenskiego do odwiedzenia Polski. Szef polskiego MSZ zaznaczył, że Polska z nadzieją podchodzi do deklaracji nowego ukraińskiego prezydenta, zwłaszcza do podkreślonego w jego przemówieniu kursu proeuropejskiego, ale też do chęci walki z korupcją, co jak podkreślił Jacek Czaputowicz przybliża do standardów Unii Europejskiej.

Minister Jacek Czaputowicz w rozmowie z prezydentem Zełenskim zapewnił o wsparciu Polski dla integralności terytorialnej Ukrainy, poruszono też kwestie dwustronnych stosunków.

Minister Czaputowicz zaznaczył, że początek prezydentury może być dobrym momentem do rozwiązania trudnych kwestii historycznych. Jak mówił w czasie rozmowy poruszono też pozytywny wymiar relacji – między innymi współpracy gospodarczej i współpracy między społeczeństwami.

Szef MSZ przekazał Wołodymyrowi Zełenskiemu gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy i zaprosił do odwiedzenia Polski. Minister Czaputowicz zapowiedział też, że razem z minister spraw zagranicznych Szwecji, w ciągu kilkunastu dni, złoży ponownie wizytę w ukraińskiej stolicy.


„Mogliśmy wymienić najważniejsze punkty naszej współpracy. Chodziło mi o zapewnienie Ukraińców o wsparciu Polski dla integralności terytorialnej granic Ukrainy i to zostało dobrze przyjęte przez prezydenta. Przekazałem pozytywny program współpracy w czasie jego prezydentury. Przekazałem przede wszystkim gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy i zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. Była to krótka, ale dobra rozmowa”
– powiedział minister polskim dziennikarzom na konferencji prasowej zorganizowanej w ambasadzie RP w Kijowie.

Czaputowicz poinformował także, że wśród tematów rozmowy były m.in. kwestie różnic w podejściu do historii między Polską a Ukrainą:

„Wspomniałem oczywiście też o tym ważnym momencie, początku prezydentury, o rozwiązaniu trudnych kwestii historycznych, ale też wymiar pozytywny współpracy gospodarczej, przejść granicznych, łączności, kontaktów między społeczeństwami”.

Szef polskiej dyplomacji poinformował też o tym, że na spotkaniu z nim prezydent Zełenski mówił o dążeniach Ukrainy do integracji ze zjednoczoną Europą oraz wspomniał o inicjatywie „Trójmorza”, która jest w Kijowie uważnie obserwowana.

„Nowy prezydent zadeklarował, że przyjedzie do Polski, gdy już ustali swój kalendarz polityczny, co jest istotne ze względu na oczekujące Ukraińców wybory parlamentarne”– wyjaśnił dziennikarzom minister Czaputowicz.

Dalej Czaputowicz ujawnił, że prezydent Zełenski podziękował mu także za wsparcie, którego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej.

„Pozytywnie oceniamy prezydenta i muszę powiedzieć, że zrobił dobre wrażenie. Jest taką pewną świeżością i chęcią zajęcia się trudnymi sprawami, ma duży mandat społeczny i chce go wypełnić. Zwraca uwagę na bezpieczeństwo, na konflikt, który jest ciężki dla Ukrainy. Chęć jego zakończenia to jest to pewne wyzwanie, na które musimy spojrzeć pozytywnie i wspierać te procesy, co zresztą Polska cały czas robi. To jest tutaj doceniane”– powiedział minister Czaputowicz.

Czaputowicz oświadczył jednocześnie, że „dla nas (tzn. dla polskiego rządu PiS- dopisek mój) Ukraina to bardzo ważne państwo, sąsiad, najważniejszy kraj z grupy Partnerstwa Wschodniego”.

Co do Partnerstwa Wschodniego, to Czaputowicz ujawnił, że za kilkanaście dni przyjedzie na Ukrainę wraz z szefową dyplomacji Szwecji Margot Wallstroem, by okazać w ten sposób wsparcie dla Ukrainy ze strony państw, które zainicjowały Partnerstwo Wschodnie.

„Należy oczekiwać zwiększenia naszych kontaktów i działań dyplomatycznych na rzecz wsparcia Ukrainy w jej słusznych aspiracjach proeuropejskich”– podsumował- pełny dobrych myśli i ewidentnie pozytywnie nakręcony- szef polskiej dyplomacji. Jak widać magia kabareciarza i showmana- jakim jest obecny prezydent Ukrainy, podziałała i na niego 🙂

Na zakończenie briefingu prasowego w polskiej ambasadzie w Kijowie, Czaputowicz podkreślił, że „Ukraina ma poparcie międzynarodowe. Społeczność międzynarodowa z nadzieją podchodzi do tej prezydentury, i trzeba dać mu szansę i oczekiwać zmian i progresu, jeśli chodzi o reformy. Tutaj ostrożny optymizm byłby uzasadniony”.

Jak to mówią: „nadzieja matką głupich”.


https://www.gov.pl/web/dyplomacja/zaprzysiezenie-nowego-prezydenta-ukrainy

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach, od 06:15 do 20:05, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (9 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice: Wasilewki, Żabiczewa u Spartakusa koło Doniecka oraz Leninskoje na południowym odcinku frontu.

Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poza tym na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc o godzinie 07:40 ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (8 min), 1 raz naruszyli warunki rozejmu. Ostrzelane zostały obrzeża Żiełoboka, nie powodując żadnych strat i szkód.

Natomiast okazało się, że podczas przedwczorajszego ostrzału został uszkodzony pociskami z ciężkiego karabinu maszynowego dom jednorodzinny we wsi Gołubskoej przy ulicy Artiema nr. 7:

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 21 травня 2019 року.

20 травня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню, з них чотири рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник п’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів – поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ;
з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – біля села СТАРОГНАТІВКА;
з автоматичних станкових гранатометів – поблизу села ВОДЯНЕ;
двічі з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля населених пунктів ОПИТНЕ і КРАСНОГОРІВКА.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні п’ять разів:
двічі з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї – в районі населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ;
з мінометів калібру 82 мм та автоматичних станкових гранатометів – поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-4;
з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – біля села МИКОЛАЇВКА ДРУГА.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 20 травня одного окупанта було знищено, ще шістьох – поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв наші позиції в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї – поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ;
з великокаліберних кулеметів – біля села ГНУТОВЕ.

Внаслідок обстрілів один український захисник отримав поранення. На кожний обстріл наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.05.2019r.- 1444 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie kadencja nowego prezydenta zaczęła się od serii „cudów”. I tak szef ukraińskiej policji Abroskin informuje że w dniu inauguracji prezydenta Zelenskiego NA UKRAINIE NIE DOSZŁO DO ANI JEDNEGO ZABÓJSTWA…
  https://strana.ua/news/202219-v-ukraine-za-proshlye-sutki-ne-proizoshlo-ni-odnoho-ubijstva-i-pokushenija-na-ubijstvo.html
  Zniknęła także całodobowa ochrona przed siedzibą Administracji Prezydenta Ukrainy na ul. Bankowej takze teraz do budynku moze wejść petent prosto z ulicy;
  https://strana.ua/news/202201-v-kieve-otkryli-prokhod-na-territoriju-administratsii-prezidenta.html
  A ‚tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko zamiast „furą” z ochroniarzami przyjechał na spotkanie w siedzibie Administracji Prezydenta na rowerze…
  >https://www.youtube.com/watch?v=7h6zuS9uaqE

  Polubione przez 5 ludzi

  • Plus nowy prezydent Ukrainy w związku ze swoja wczorajsza decyzją o rozwiazaniu obecnej rady Najwyższej zaprosił do siebie przewodniczących frakcji parlamentarnych. W trakcie spotkania ma on ich poprosić by poparli, dopóki nie dojdzie do nowych wyborów, jego inicjatywy ustawodawcze oraz zmiany kadrowe w administracji państwowej (tzn. przyjecie dymisji obecnych członków rządu). Dodatkowo Zelenskij odpowiedział na oskarzenia, m.in ze strony szefa ukroIPNu Wjatrowycza, że „złamał konstytucję” i bezprawnie rozwiazął parlament. Według podpisanego przez niego dokumentu, przyczyną rozwiazania parlamentu jest to ze oficjalnie nie istniała żadna koalicja parlamentarna;
   https://strana.ua/news/202082-dosrochnye-vybory-v-radu-obnovljaetsja.html

   Polubione przez 5 ludzi

 2. Agencja „Bloomberg” poinformowała o tym ze Poroszenko podczas swojej pięcioletniej kadencji jako prezydent Ukrainy „stracił” 40 % posiadanego przez siebie mająyku, „spadając” z pozycji „dolarowego” miliardera na „zwykłego” multimilionera (tzn. z ponad miliarda dolarów „zszedł” na 705 mln dolarów). Podobno najwiekszy „cios” majatkowi Poroszenki miał zadać zakaz handlu produktami jego firmy ‚Roshen” wydany przez Rosję;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-05-19/ukraine-s-president-lost-billionaire-status-in-office-and-more

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińska codziennosć, w Czerniowcach mieszkańcy zablokowali centralną ulicę domagajac się od władz rozpoczęcia obiecanych już przez nie wielokrotnie remontów dróg;
  https://korrespondent.net/ukraine/4098484-zhytely-chernovtsov-perekryly-tsentralnuui-ulytsu-trebuia-remonta-dorohy
  W Kijowie już drugi dzień „aktywisci” blokują siedzibę komisji kwalifikacyjnej sędziów, żądając dymisji jej przewodniczącego i jego zastępcy;
  https://www.unian.net/society/10556772-v-kieve-molodye-lyudi-sportivnoy-vneshnosti-vtoroy-den-podryad-blokiruyut-zdanie-vkksu.html
  A pod siedzibą Sadu Konstytucyjnego zebrali się „ukropatrioci” którzy nie chca by doszło do odwołania „ustawy o dekomunizacji”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4098486-u-konstytutsyonnoho-suda-prokhodyt-mytynh-natsyonalystov

  Polubione przez 5 ludzi

 4. W ukromediach pojawiła się informacja ze wczoraj w dniu inauguracji nowego prezydenta Poroszenko spotkał sie z ‚dobrym wujciem z USA” Kurtem Volkerem, podobno tematem rozmów miało być „zachowanie europejskiego i atlantyckiego kursu przez Ukrainę, kontynuacja reform oraz walka z rosyjska agresją’:
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4098463-poroshenko-vstretylsia-s-volkerom-posle-ukhoda-s-posta
  Można się jednak domyśleć że Poroszenko prawdopodobnie „sondował” czy „protektorzy zza Oceanu” nie porzucą go „na łaskę” nowej kijowskiej „wierchuszki”.

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W ukraińskim Państwowym Biurze Śledczym (PBŚ) potwierdzono że w dniu wczorajszym były zastępca przewodniczacego Administracji Prezydenta Janukowycza prawnik Andrij Portnow przekazał im dokumenty w których domaga się wszczecia śledztw przeciwko Poroszence (m.in z powodu popełnieni przez niego zdrady państwowej);
  https://strana.ua/news/202228-zajavlenie-portnova-o-prestuplenijakh-poroshenko-postupilo-v-hbr.html
  A także poinformowano że PBŚ wszczęło już pierwsze dochodzenie w związku z podejrzeniem popełnienia przez Poroszenkę „zdrady państwowej” w zwiazku z wysłaniem przez niego 25 listopada 2018 roku ukraińskich okretów wojennych z Morza Czarnego na Morze Azowskie, co zakończyło się starciem z rosyjską służbą graniczną;
  https://strana.ua/news/202236-hbr-otkrylo-delo-po-hosizmene-poroshenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. W temacie „najsilniejszej armii Europy” jak mawiał Poroszenko. W Kijowie na ulicy Senatora USA Johna McCaina włamywacze „oczyścili”, na 3oo tys. hrywien, należace do generała ukraińskich sił zbrojnych który był jednym z sygnatariuszy porozumień mińskich;
  https://strana.ua/news/202249-v-kieve-na-ulitse-makkejna-domushniki-vynesli-u-byvsheho-zamachalnika-shtaba-vsu-zolota-i-valjuty-na-tret-milliona.html
  Porucznik ukraińskich sił zbrojnych, która jakiś czas temu oskarżyła swojego bezposredniego przełożonego o to ze oferował jej „awans za seks”, teraz opowiada o wszystkim w „The New York Times”;
  https://strana.ua/news/202266-24-letnjaja-ukrainskaja-voennosluzhashchaja-zajavila-o-domohatelstvakh-so-storony-komandira.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Wczoraj w „ukraińskim internecie” pojawił się filmik przedstawiajacy p.o. minister zdrowia Uljane Suprun odlatująca z Ukrainy, choc zarzekała się ze swojego stanowiska rządowego nie opuści (dobrowolnie);
  >https://www.youtube.com/watch?v=-EBvNw6w5X4
  Dzisiaj pojawiła sie odpowiedź samej Suprun, która tłumaczy ze faktycznie opusciła Ukrainę, ale by wziąc udział w sesji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) odbywającej się w szwajcarskiej Genewie;
  https://strana.ua/news/202253-suprun-zajavila-chto-uletela-v-zhenevu-iz-za-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Jak można się było spodziewać nowy prezydent Ukrainy „wszedł w koleiny” po swoim poprzedniku i stara się kontynuować „wojnę z rosyjska agresja”. Podczas wczorajszego spotkania z delegacją z USA Zelenskij „dziękował USA” za pomoc okazywana Ukrainie i prosił o „wzmocnienie sankcji przeciwko Rosji”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4098349-zelenskyi-poprosyl-ssha-usylyt-sanktsyy-protyv-rf
  Komentując to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził że jest to „retoryka nie pierwszej świeżości” która „nie pomoże Ukrainie w rozwiązaniu problemów z południowym – wschodem [jej terytorium]”;
  https://strana.ua/news/202258-peskov-otmetil-chto-prizyvy-k-sanktsijam-protiv-rossii-ne-pomohut-razreshit-situatsiju-na-donbasse.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A stary/nowy „separatyzm” na Ukrainie znowu dostaje „wiatru w żagle”. Burmistrzowie Charkowa i Odessy Kernes i Truchanow (wraz z całą „gromada” innych samorządowców i „biznesmenów”) ogłosili że tworzą wspólnie nowe ugrupowanie polityczne, ktore ma wystartować już w najbliższych wyborach parlamentarnych i które zamierza skupić się głownie na „sprawach regionalnych”. W skład nowego ugrupowania mają wejśc także partie już istniejące (m.in partia burmistrza Odessy Truchanowa) pojawiły się także informację że za ta „niezależną inicjatywa” moze również stać nie kto inny jak oligarcha Ihor Kołomojski;
  https://nv.ua/ukraine/politics/truhanov-i-kernes-sozdayut-sovmestnuyu-partiyu-pri-chem-zdes-kolomoyskiy-50022726.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukromedia informują że USA chce przekazać Ukrainie 2 mld dolarów „pomocy finansowej” na zakup gazu. Miał poinformować o tym podczas swojej konferencji prasowej w Kijowie Sekretarz d/s Energii USA Rick Perry. Oczywiscie „nic za darmo”, czyli „pomoc finansowa” ma być „gwarantowana” wyemitowanymi przez Ukrainę obligacjami państwowymi tzn. będzie to (kolejny) KREDYT do spłacenia…
  https://korrespondent.net/business/financial/4098607-ssha-hotovy-dat-kyevu-2-myllyarda-na-haz

  Polubione przez 4 ludzi

 11. „Kolejny poszedł”, tym razem ze „stołkiem”, decyzją nowego prezydenta Ukrainy, pożegnał sie naczelnik Sztabu Generalnego Ukrainy Wiktor Mużenko, a na jego miejsce powołał generała Rusłana Chomczaka;
  https://korrespondent.net/ukraine/4098707-zelenskyi-uvolyl-nachalnyka-henshtaba
  Dla przypomnienia, Chomczak to były dowódca tzw. sektora „B” w czasie tzw. operacji ATO na Donbasie, który „zasłynął” z tego ze porzucił podległe sobie jednostki i uciekł z tzw. kotła iłowajskiego helikopterem, o czym opowiadają „weterani ATO” [„Потому что, после того, как генерал Хомчак бросил войска и улетел на вертолете, правосеки вытаскивали наших ребят”];
  https://ukr.lb.ua/society/2015/08/21/314020_nam_nakazali_zahopiti_ilovaysk_i.html
  >https://www.youtube.com/watch?v=WPC0RId3wPQ

  Polubione przez 3 ludzi

 12. W temacie gazowym, rosyjski ‚Gazprom” informuje że położono już 1290 km (tzn. 52,6%) gazociągu „Nord Stream 2’;
  http://www.gazprom.ru/press/news/2019/may/article480424/
  Z kolei dyrektor wykonawczy ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz” Jurij Witrenko ‚pożalił się” ze Rosja odmówił uczestniczenia w trójstronnych rozmowach (tzn. pomiędzy Ukrainą i Rosją pod egida UE) w sprawie tranzytu gazu ziemnego do UE za pośrednictwem ukraińskiego systemu przesyłu gazu;
  https://minprom.ua/news/253348.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Pojawiła się informacja w temacie nominacji nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego. Miedzy innymi na stanowisko przewodniczacego Administracji Prezydenta Ukrainy powołał on ukraińskiego prawnika Andrija Bohdana który był komisarzem rządu ds. polityki antykorupcyjnej w…gabinecie Mykoły Azarowa, który został obalony przez kijowski majdan…
  https://strana.ua/news/202354-andrej-bohdan-novyj-hlava-administratsii-prezidenta-ukrainy-vladimira-zelenskoho.html
  https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%BE%D0%B3%D0%B4%D0%B0%D0%BD_%D0%90%D0%BD%D0%B4%D1%80%D1%96%D0%B9_%D0%99%D0%BE%D1%81%D0%B8%D0%BF%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Polubione przez 3 ludzi

 14. „Miszcz” kierownicy po ukraińsku. W obwodzie kijowskim jeden z kierowców nie dośc że stracił panowanie nad swoim samochodem osobowym i wpadł do rowu, gdzie pojazd stanął w płomieniach (na szczęście sam zdołał się z niego wydostać i nic mu sie nie stało) to po przyjeździe policji i pomocy drogowej zaczął im wygrażać pistoletem oraz granatem bojowym;
  https://korrespondent.net/ukraine/4098600-pod-kyevom-v-dtp-popal-vodytel-s-hranatoi-y-pystoletom

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.