Wojna domowa na Ukrainie 22.05.2019r.- 1445 dzień od nowego rozejmu.


Pierwszy oficjalny dzień urzędowania prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego był nader pracowity.

Przede wszystkim, Zełenski powołując się na część drugą paragrafu 77 praz część szóstą i siódmą paragrafu 83, punktem 1 części drugiej paragrafu 90 Konstytucji Ukrainy i w zgodnie z punktami 7 i 8 części pierwszej paragrafu 106 Konstytucji Ukrainy wydał postanowienie o uchyleniu przedterminowo pełnomocnictwa Rady Najwyższej Ukrainy ósmej kadencji.

Zełenski w swoim dekrecie powołując się na punkt 1 artykuł 90 Konstytucji Ukrainy oparł się na braku koalicji rządowej w Wierchownej Radzie.

Wyznaczył on także przedterminowe wybory do Rady Najwyższej na 21 lipca br., zaś Rada Ministrów Ukrainy otrzymała polecenie ich finansowego zabezpieczenia. Dekret wszedł w życie z dniem jego podpisania.

Po podpisaniu dekretu o rozwiązaniu parlamentu i wyznaczeniu nowych wyborów, Zełenski ogłosił swoje pierwsze decyzje personalne.

I tak, ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy zwolnił gen. Wiktora Mużenkę i mianował słynnego uciekiniera z kotła iłowajskiego w lecie 2014r.- gen. Rusłana Chomczaka.

Poza tym, Zełenski mianował swego doradcę Rusłana Stefanczuka na przedstawiciela prezydenta w Wierchownej Radzie. Rusłan Stefanczuk jest doktorem prawa, profesor, członkiem korespondentem Narodowej Akademii Nauk Prawnych Ukrainy, działaczem nauki techniki Ukrainy oraz adwokatem. W czasie kampanii prezydenckiej pełnił w sztabie wyborczym Zełenskiego funkcję głównego ideologa.

Natomiast szefem administracji prezydenckiej został Andriej Bogdan, doradca prawny Zełenskiego.

W skład administracji prezydenckiej weszli także Michaił Fiedorow, jako doradca bez przydziału, oraz Siergiej Szefir, współtwórca telewizyjnej firmy produkcyjnej Zełenskiego „Studio Kwartał-95”.

Dodam jeszcze, że Zełenski w czasie jego rozmów po inauguracji z przedstawicielami Białego Domu, poprosił administrację Stanów Zjednoczonych o nasilenie sankcji wobec Rosji.

Rozmowy te odbyły się jeszcze w poniedziałek, a jej uczestnikami ze strony amerykańskiej byli: minister energetyki Rick Perry, specjalny wysłannik Waszyngtonu ds. Ukrainy Kurt Volker oraz senator Ron Johnson. Rozmowa odbyła się tuż po ceremonii zaprzysiężenia, więc już jako prezydent Ukrainy, Zełenski poprosił wysokiej rangi amerykańskich urzędników o wyciągnięcie konsekwencji wobec Rosji za agresję na Donbas i Krym:

„Stany Zjednoczone są ogromnym i poważnym partnerem dla Ukrainy przede wszystkim w walce z agresją Rosji. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie pokonać rosyjskiej agresji w Donbasie i na Krymie, dlatego potrzebna jest nam wasza pomoc. Chciałbym wezwać USA do dalszego nasilania sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej”– oświadczył wobec amerykańskich rozmówców dopiero co zaprzysiężony prezydent Ukrainy.

Ze strony ukraińskiej w rozmowach tych uczestniczył prezes „Naftohazu”, Andrij Kobolew.

Dochodzą nieoficjalne informacje, że przedstawiciele USA obiecali Zełenskiemu gwarancje kredytowe w wysokości 1 mld dolarów na zakup amerykańskiego gazu LNG importowanego przez Polskę.

Oprócz prezydenta i prezesa „Naftohazu” w spotkaniu wzięli udział doradcy prezydenta Oleksandr Danyliuk i Rusłan Riaboszapka, wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Olena Zerkal, a także szef przedstawicielstwa Ukrainy przy NATO Wadim Prystajko.

Już sam skład ukraińskich uczestników tych rozmów jest wiele znaczący i zapewne poruszano tam na tyle istotne kwestie, że ich tematyka nie została ujawniona publicznie.

W odniesieniu zaś do zaostrzonych w czasie prezydentury Poroszenki stosunków z Rosją, nowo powołany na stanowisko szefa prezydenckiej kancelarii- jednocześnie reprezentujący od strony prawnej interesy oligarchy Igora Kolomojskiego- adwokat Andriej Bogdan, stwierdził, że ewentualny układ pokojowy z Rosją może zostać poddany pod głosowanie w ogólnonarodowym referendum:

„Sam Wołodymyr Zełenski deklarował w swoich wystąpieniach, że rozważamy kwestię sformalizowania niektórych umów i poddania ich referendum. W każdym bądź razie to nie tylko politycy powinni o takich sprawach decydować, ale naród. Rozważamy poddanie w ogólnokrajowym referendum kwestii dotyczącej układu pokojowego z Rosją, aby nie tylko deputaci to przegłosowali i nie tylko prezydent podejmował decyzję, ale aby naród Ukrainy podjął tę decyzję”.

A co z konfliktem wewnętrznym w Donbasie?

Czy w tej sprawie też zadecydują Ukraińcy w referendum?

https://pl.wikipedia.org/wiki/39_Samodzielny_Batalion_Piechoty_Zmotoryzowanej_(Ukraina),

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D0%BE%D0%BC%D1%87%D0%B0%D0%BA,_%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%BD_%D0%91%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87,

https://www.president.gov.ua/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Wciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (6 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były tylko: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz Ozerianowka i Dolomitnoje) oraz na południowym odcinku frontu okolice Sachanki i Ukraińskoje. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 21 pocisków, wobec 49 z dnia poprzedniego.

Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm oraz granatników AGS-9 i RPG-7, a także broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono w kierunku miejscowości Frunze.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 22 травня 2019 року.

21 травня збройні формування Російської Федерації п’ять разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник чотири рази обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу села ВОДЯНЕ – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі в районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
біля села ГНУТОВЕ – з великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” противник здійснив обстріл наших позиції поблизу населеного пункту ШУМИ з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та снайперської зброї.

Внаслідок обстрілів троє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь.

Від початку поточної доби обстрілів з боку противника не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу”.

Zobacz tłumaczenie

Zołotoje-5 (ŁRL) pod ostrzałem ukraińskich żołnierzy:

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.05.2019r.- 1445 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, nowy szef Administracji Prezydenta Ukrainy Andrij Portnow, doradca byłego premiera (za czasów „tyrana” Janukowycza) i prawnik oligarchy Kołomojskiego, komentujac dymisje premiera Hrojsmana stwierdził ze „NIkt po nim płakać nie będzie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4098830-hlava-ap-ob-otstavke-hroismana-nykto-plakat-ne-budet
  Okazął sie takze człowiekiem z wielkim poczuciem humoru, podobnie jak jego zwierzchnik, ogłaszając ze Ukrainą „juz nie rządza oligarchowie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4098849-hlava-ap-olyharkhy-uzhe-ne-upravliauit-stranoi
  „Dobry żart…szekla wart!”

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem „rozwiazana” przez nowego prezydenta Rada Najwyższa Ukrainy nie daje za wygraną. Jej przewodniczący Andrij Parubij poinformował ze decyzja prezydenta ma zostać zaskarżona w ukraińskim Sądzie Konstytucyjnym, a „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko zbiera podpisy parlamentarzystów pod odpowiednim wnioskiem;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4098860-rospusk-rady-obzhaluuit-v-sude
  Ps. „BOJOWY PIDORAS” (jak mawiają „rosyjskojęzyczni”) Laszko powoli staje się „czołowym przeciwnikiem” nowej kijowskiej „wierchuszki”…
  >https://pbs.twimg.com/media/D7An9tXWwAAHrlZ?format=png&name=medium

  Polubione przez 4 ludzi

 3. szykuje się kolejny spektakularny powrót na Ukraine? O takiej możliwości poinformował zbiegły z Ukrainy parlamentarzysta Ołeksandr Oniszczenko, przebywający obecnie w Hiszpanii, onegdaj „bliski współpracownik” Poroszenki zwany jego „skarbnikiem” gdyż w jego imieniu zajmowął się przekupywaniem polityków i biznesmenów. Autor ksiażki pt” PIOTR PIĄTY’ ujawniającej „system korupcyjny” jaki stworzył Poroszenko na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4098777-nardep-onyschenko-soobschyl-kohda-vernetsia-v-ukraynu

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Podczas gdy w kijowskiej „małpiarni” trwa zażarta walka o kolejne „gałęzie”, głowni „nadzorcy” tej „menażerii”, czyli liderzy Rosji, Niemiec oraz Francji przeprowadzili ze sobą rozmowy telefoniczne w sprawie obecnej sytuacji na Ukrainie i jej możliwego wpływu na wypełnianie przez władze tego państwa porozumień mińskich;
  https://ria.ru/20190521/1554779511.html
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4098787-merkel-makron-y-putyn-obsudyly-realyzatsyui-mynskykh-sohlashenyi

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT światowe, czyli pojawiły sie kolejne informacje o tarciach „sojuszników z NATO” to jest USA i Turcji, w zwiazku z zakupem przez Ankarę rosyjskich systemów rakietowych S – 400. Amerykańska stacja CNBC poinformowała że „Waszyngton dał Ankarze dwa tygodnie na zrezygnowanie z umowy z Rosją”;
  https://korrespondent.net/world/4098820-v-ssha-vydvynuly-ultymatum-turtsyy-yz-za-s-400
  https://www.cnbc.com/2019/05/21/turkey-has-2-weeks-to-cancel-russian-arms-deal-and-avoid-us-penalties.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Wieści z „frontu”, tzw. sztab OZS (dawniej ATO) poinformował że do niewoli „separatystów” dostało się 8 „ukrowojaków” po tym jak ciężarówka która jechali „zjechała z trasy” i wjechała na „terytoria okupowane”;
  https://strana.ua/news/202455-boeviki-vzjali-v-plen-8-ukrainskikh-voennykh-kotorye-na-avto-sluchajno-zaekhali-na-okkupirovannuju-territoriju.html
  Ps. A tyle razy sie mówi i pisze „PIJESZ NIE SIADAJ ZA KÓŁKIEM!” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I najnowsze sondaże poparcia dla ukraińskich partii politycznych, w których w dalszym ciagu lideruje ugrupowanie nowego prezydenta „Sługa Narodu” (do ponad 40 % poparcia) przed „prorosyjskim” ugrupowaniem „Opozycyjna Platforma – Za Zycie” (ponad 10 %) oraz „Blokiem Poroszenki” oraz „Batkiwszczyną”. Próg wyborczy (5 %) przekroczyłoby jeszcze ugrupowanie byłego szefa SBU Ihora Smieszki, w sondazu pojawiła się takze partia stowrzona przez kolejnego ukraińskiego „celebrytę” piosenkarza Swiatosława Wakarczuka na razie z poparcie do 4,6 %;
  https://strana.ua/news/202471-pjat-partij-preodolevajut-5-barer-v-radu-vosem-3-barer-opros.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Pojawiła się kolejna informacja dotycząca kolejnej nominacji prezydenta Zelenskiego, tym razem na stanowisko szefa SBU mianował on „swojego przyjaciela”, wspólzałożyciela kabaretu „95 Kwartał” (w którym Zelenskij występował) oraz firmy która nim zarządza, a obecnie również „lidera” ugrupowania ‚Sługa Narodu”;
  https://strana.ua/news/202474-ivan-bakanov-naznachen-zamestitelem-hlavy-sbu.html
  https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2_%D0%86%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%93%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D0%B4%D1%96%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa w temacie ostatnich zapowiedzi nowego prezydenta Ukrainy i szefa jego administracji na temat jak bedą wyglądały stosunki Ukrainy z Rosją, czyli „proszenie USA o zwiększenie antyrosyjskich sankcji” oraz „polityka kija i marchewki”;
  >https://www.facebook.com/maria.zakharova.167/posts/10219627348343956
  ps. „Обращение к США (если оно было) с просьбой о введении «дополнительных ограничительных мер» для разрешения ситуации с задержанными украинскими морякам – это ошибка. Большая ошибка” ostanie trzy słowa bardzo czytelne chyba?

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem pod ukraińskim parlamentem pojawili sie członkowie banderowskiej ‚Swobody” i neonazistowskiego ‚Korpusu Narodowego” którzy domagają się od deputowanych by zanim się „rozejdą” przyjęli ustawy o nowym prawie wyborczym m.in obniżajace „próg wyborczy” na Ukrainie do 3 %;
  https://strana.ua/news/202494-svoboda-i-natskorpus-nachali-piket-u-zdanija-parlamenta-ukrainy.html
  A w ukraińskim parlamencie trwa nadzwyczajne posiedzenie na którym ma zostać podjęta decyzja (albo i nie :0 ) o przyspieszonych wyborach;
  https://strana.ua/news/202454-zasedanie-verkhovnoj-rady-22-maja-onlajn-transljatsija.html
  I jeszcze w temacie, według najnowszych badań ukraińskiej opinii publicznej decyzje prezydenta o rozwiazaniu (i w rezultacie wczesniejszych wyborów) ukraińskiego parlamentu popiera ponad 70 % respondentów;
  https://strana.ua/news/202469-opros-pokazal-chto-dve-treti-ukraintsev-za-rospusk-verkhovnoj-rady.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W ukromediach pojawiły sie informację że Misja MFW która wczoraj (21 maja) pojawiła się na Ukrainie, by przez 2 tygodnie zapoznać się z postępami zleconych przez organizację „reform” oraz ustalić kiedy i czy w ogóle Kijów otrzyma kolejny kredyt, w zwiazku z decyzja prezydenta Zelenskiego o rozwiązaniu ukraińskiego parlamentu opuściła Ukrainę;
  https://strana.ua/news/202528-predstaviteli-mvf-uekhali-iz-ukrainy-spustja-den-raboty-o-transhe-ni-slova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT lotnicze, czyli czyżby zbliżał sie koniec amerykańskiego potentata w branży lotniczej koncernu „Boenig”? Chińska agencja „Sinhua” poinformowała że trzy największe linie lotnicze złożyły pozwy sądowe przeciwko „Boenigowi” za „przestoje” zawiazane z problemami technicznymi nowych Boenigów 737 Max 8. Obecnie na stanie chińskich linii lotniczych ma znajdować się 96 maszyn tego typu, plus jeszcze wiecej w zamówieniach które jeszcze nie zrealizowano;
  http://russian.news.cn/2019-05/22/c_138080701.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Ukraiński portal „Strana.ua” wyliczył jakie śledztwa wytoczono przeciwko byłemu juz prezydentowi Ukrainy Poroszence. Są to;
  1. Zdrada państwowa
  2. Przywłaszczenia środków w ukraińskim sektorze energetycznym
  3. Przeciwko Poroszence złożył pozew także ukraiński parlamentarzysta Nestor Szufrycz (frakcja „Opozycyjna Platforma – Za Życie’) za to ze złamał 30 lipca 2014 roku obowiązujace wówczas pomiedzy stronami konfliktu na Donbasie „zawieszenie broni”, czyli faktycznie rozpetał „na dobre” wojnę na Donbasie
  https://strana.ua/news/202542-poroshenko-stal-podsledstvennym-kakie-dela-otkryli-na-eks-prezidenta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tymczasem amerykańskie mediomatoły „zaszczepiają’ USAmanom nową „antyrosyjska psychozę”. Tym razem NBC alarmuje że „Rosja werbuje Afroamerykanów w USA by nastepnie szkolić ich w obozach w Afryce”, a następnie „przerzucać na terytorium USA” m.in w celu sabotowania nadchodzacych wyborów parlamentarnych. Jak sie okazuje „dokumenty” które mają potwierdzać owa „rosyjska spec operację” przekazało „centrum” finansowane przez…rosyjskiego oligarchę Chodorkowskiego (chyba nie trzeba wyjaśniać kim jest owa „persona”);
  https://strana.ua/news/202349-v-nbc-zajavili-chto-rossija-mozhet-uchit-afroamerikantsev-sabotazhu-v-laherjakh-afrike-i-zasylat-v-ssha.html
  >https://www.nbcnews.com/news/world/russian-documents-reveal-desire-sow-racial-discord-violence-u-s-n1008051

  Polubione przez 3 ludzi

 15. W temacie dzisiejszego odrzucenia przez ukraiński parlament projektów ustaw zgłoszonych przez nowego prezydenta Ukrainy (m.in o przyspieszonych wyborach) Wołoduymyr Zelenskij skomentował to pisząc że to „starzy politycy wybrali stary system, ponieważ tylko on daje im szansę na przedłużenie życia politycznego”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4099146-prezydent-otreahyroval-na-proval-holosovanyia-rady
  Z kolei lider ugrupowania „Opozycyjna Platforma – Za Życie” Jurij Bojko stwierdził z kolei że to przejaw „oporu sił starego reżimu” oraz że ‚Partia Wojny próbuje wziąć rewanż”;
  https://strana.ua/news/202588-bojko-rasskazal-chto-oznachaet-na-samom-dele-otkaz-nardepov-holosovat-za-zakon-prezidenta-o-vyborakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 16. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Pojawiły sie informacje ze „rosyjski opozycjonista” Sergiej Sacharczuk który wybrał życie na „wolnej i demokratycznej” Ukrainie zamiast w „totalitarnej” Rosji z powodu braku środków do życia stał sie bezdomnym w Odessie;
  >https://twitter.com/Donetsk_Live/status/1130035467444002816
  A onegdaj w tejze Odessie tenże sam Sacharczuk w protescie przeciwko ‚rosyjskiej inwazji na Ukrainę” palił swój rosyjski paszport;
  https://www.obozrevatel.com/politics/04863-rossijskij-pravozaschitnik-szheg-svoj-pasport-u-konsulstva-rossii-v-odesse.htm
  Ps. KARMA działa…

  Polubione przez 4 ludzi

 17. W ukromediach pojawiła sie informacja o tym że eksprezydent Gruzji i były gubernator Odessy „Micho” Saakaszwili zwrócił się z oficjalną prośbą do nowego prezydenta Ukrainy o przywrócenie mu ukraińskiego obywatelstwa, ewentualnie umożliwienie mu chociaż powrotu na Ukrainę by mógł w sądzie „bronić swoich praw”;
  https://strana.ua/news/202591-saakashvili-obratilsja-k-zelenskomu-s-prosboj-vernut-hrazhdanstvo-ukrainy-dokument.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.