Wojna domowa na Ukrainie 23.052019r.-1446 dzień od nowego rozejmu.


Po pierwszym bardzo pracowitym dniu urzędowania nowo wybranego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, drugi także był równie intensywny, ale już nie przyniósł tak spektakularnych sukcesów jak poprzedni.

Wczorajsze posiedzenie Wierchownej Rady zwołane zostało na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Chciał on w ten sposób zrealizować swój (Kołomojskiego) plan, aby wcześniejsze wybory przebiegały według proporcjonalnego systemu wyborczego, a próg wyborczy został obniżony z 5 do 3 procent.

Deputowani nie dość, że nie rozpatrzyli tego projektu, to odrzucili go jeszcze na etapie głosowania nad włączeniem do porządku obrad 🙂

Za wnioskami prezydenta Zełenskiego głosowało tylko 92 posłów, zaś reszta murem była przeciwko nim. Oczywiście główną motywacją było to, żeby kasa wpływała na konta jak najdłużej.

W efekcie po tej sromotnej klęsce obozu Zełeńskiego i zwycięstwie „partii wojny”, przewodniczący Wierchownej Rady zamknął to posiedzenie.

Po wczorajszym głosowaniu wypowiedział się na temat inicjatyw ustawodawczych Zełenskiego lider „Partii Radykalnej”, Oleg Liaszko, który określił Zełenskiego mianem „uzurpatora”:

„Konstytucja została zniszczona, a Zełenski był uzurpatorem. Organa ścigania sparaliżowane jego działaniami są nieaktywne i wykazują absolutną obojętność (…) Wybory do Wierchownej Rady, zgodnie ze starym skorumpowanym prawem, to czystej wody awantura, która nie prowadzi do zmiany klasy rządzącej, ani do walki z korupcją, nie do oczyszczenia władzy, ale do jej zdobycia”

Liaszko dodał, że jego partia „przechodzi do opozycji”.

Natomiast Wiktor Miedwiedczuk- szef rady politycznej partii „Platforma Opozycyjna dla Życia”, jest zdania, że Wierchowna Rada w obecnym jej składzie, nie powinna być przez Zełenskiego rozwiązywana, ale po prostu „rozpędzona”. Na co zasłużyła sobie z powodu niskiego jej poparcia społecznego oraz miernych wyników w działalności legislacyjnej.

Sam zaś Zełenski, będący głównym aktorem (komikiem) tego zamieszania ocenił, że to „starzy politycy wybrali stary system, bo tylko on daje im szansę przedłużenia życia politycznego. Liczą, że za pieniądze i hreczkę (kaszę gryczaną- kasza gryczana) znowu uda im się wleźć do Wierchownej Rady. Jestem jednak przekonany, że się mylą. I nawet w okręgach jednomandatowych wybierzecie nowych polityków, zdolnych zmienić kraj nie słowami, lecz czynami”– napisał, zwracając się do wyborców na Facebooku.

Następnie dodał, „to co? Załatwimy ich razem? 21 lipca!”– ogłosił Zełenski, który dzień po zaprzysiężeniu na prezydenta rozwiązał parlament i wyznaczył przedterminowe wybory na 21 lipca.

Po czym mianował na kolejne wysokie stanowisko w strukturach państwa swego kolegę ze „Studia Kwartał 95”– Iwana Bakanowa, którego umieścił na funkcji zastępcy szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Zgodnie z dekretem opublikowanym na oficjalnej stronie kancelarii prezydenckiej, będzie on kierował Centralną Dyrekcją ds. Zwalczania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej centralnej administracji departamentu.

Prawnik Iwan Bakanow jest jednym z założycieli i liderów „Studia Kwartał 95”. Był on także szefem sztabu wyborczego Zełenskiego i założycielem partii „Sługa Ludu”.

Wczoraj Zełenski mianował szefa swojej administracji, którym został Andrei Bogdan. Wcześniej Bogdan był doradcą prawnym sztabu wyborczego Zełenskiego podczas kampanii prezydenckiej oraz prawnikiem reprezentującym Igora Kołomojskiego.

Drugiego dnia swego urzędowania Zełenski zajął się także problemem wojny w Donbasie, który omówił on ze szefem swojej kancelarii- mianowanym na tą funkcję przedwczoraj- Wadimem Pristajko:

„Wraz z prezydentem rozmawialiśmy dzisiaj przez kilka godzin o tym, jak możemy dźwignąć ten proces miński , który utknął w martwym punkcie, w tym utrzymywanie pokoju, trójstronna grupa kontaktowa, format normański. Rozmowy telefoniczne liderów, które odbyły się dzisiaj, i które odbędą się w niedalekiej przyszłości. Rozmowa z prezydentem była poświęcona tym zagadnieniom”– cytuje Pristajko ukraińska agencja informacyjna „UNN”.

Ten wiceminister MSZ Ukrainy, powiedział również, że Ukraina chce teraz poznać wczorajszej wyniki rozmowy telefonicznej między niemiecką kanclerz Angelą Merkel, francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

„Dowiemy się, jakie były wyniki i zaplanujemy nasz następny krok”– dodał Pristajko.

Zapytany o to, kiedy i gdzie może odbyć się pierwsza zagraniczna wizyta Zełenskiego, Pristajko odpowiedział, że w nadchodzących miesiącach zostanie opracowany „plan”. „A tam, gdzie będzie pierwsza wizyta, wkrótce poinformujemy”– powiedziała Pristaiko.

https://www.president.gov.ua/documents/3162019-27181,

https://www.facebook.com/zelenskiy95,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BB%D1%83%D0%B6%D0%B1%D0%B0_%D0%B1%D0%B5%D0%B7%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%8B

https://ria.ru/20190522/1554821544.html,

https://onties.com/ukraine/green-approved-the-head-of-the-ministry-of-foreign-affairs-and-pa-but-thinks-about-the-head-of-the-sbu/,

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/putin-merkel-i-macron-rozmawiali-o-ukrainie-syrii-i-iranie/1xnclej.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach, od 08:30 do 16:32, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (7 min) oraz granatników AGS-17 (54 granaty) i SPG-9 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były okolice Szirokoj Bałki, Spartakusa, Aleksandrowki i Jelenowki oraz Dokuczajewska, Oktiabra i Leninskoje- na południowym odcinku frontu.

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 69 pocisków, wobec 21 z dnia poprzedniego.

Strat i szkód jak dotąd nie zgłoszono.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: przy użyciu wyrzutni rakiet kierowanych PTUR, moździerzy kaliber 82 mm oraz automatycznych granatników AGS-17 i broni maszynowej, 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w kierunku wsi Frunze i Lozowoje. Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 23 травня 2019 року.

22 травня збройні формування Російської Федерації п’ять разів порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу міста МАР’ЇНКА з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні тричі:
поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-4 – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібрів 120 і 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА – з мінометів калібру 82 мм;
біля міста ПОПАСНА – з гранатометів різних систем.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 22 травня двох окупантів було знищено, ще одного – поранено. Також ворог втратив одну бойову машину піхоти та один військовий вантажний автомобіль.

Від початку поточної доби обстрілів з боку збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.052019r.-1446 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć, w Charkowie przed siedzibą wąłdz miasta spalono samochód osobowy należący do jednego z urzędników;
  https://strana.ua/news/202647-kharkovskomu-chinovniku-sozhhli-avtomobil-v-tsentre-horoda-foto.html
  W obwodzie zaporoskim policja i prokuratura zlikwidowała kolejne ‚pseudocentrum” które bez zadnych uprawnień zajmowało się „rehabilitacja” osób uzależnionych, tzn. wykorzystywała ich do „niewolniczej pracy”. Z „centrum” uwolniono około 80 osób, jak sie okazało oprócz osób uzależnionych od narkotyków znajdowały się tam takze osoby starsze (emeryci i renciści);
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4099256-pod-zaporozhem-80-chelovek-nasylno-uderzhyvaly-v-reabylytatsyonnom-tsentre

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Termin wyborów się zbliża, PSL się budzi:

  „Czy prawdą jest to, co donoszą niektóre portale amerykańskie w Waszyngtonie, że by powstał Fort Trump, to musi być zrealizowana ustawa 447? Czy prawdą jest, że przehandlowali polskie majątki za cenę sprowadzenia wojsk amerykańskich do Polski?” – pyta Władysław Kosiniak-Kamysz.

  https://lublin.onet.pl/kosiniak-kamysz-czy-rzad-przehandlowal-fort-trump-za-ustawe-447/3r2nd40

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 3 ludzi

   • 100 na 100
    Przecież te pijawki „żyją” z kontrabandy i wymuszania haraczy w strefie ATO. W dodatku jak już zaczyna działać jakiś „rozejm w rozejmie” (chwilowe zaprzestanie ostrzałów” to specjalnie prowokują konflikt ostrzałami (!).
    Gdyby doszło do normalizacji to spora część tych „bohaterów” skończyłaby się tak jak członkowie batalionu „Tornado” w ciupie o zaostrzonym rygorze.

    Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem „nadprezydent Ukrainy” Ihor Kołomojski nie próżnuje i podczas gdy jego „pinokio” Zelenskij odgrywa dla publiczności „teatrzyk”, on sam „za kulisami” zaczyna „snuć swoje pajęcze sieci”, czyli konspirować i spiskować z różnymi politykami. W ukromediach pojawiła się informacja że oligarcha w Dniu Inauguracji na stanowisko Prezydenta Ukrainy swojego podopiecznego, odbył spotkanie z szefem MSW Ukrainy Awakowem. Według jego słów było to ‚Spotkanie starych przyjaciół. Którzy nie widzieli sie od dwóch lat”;
  https://strana.ua/news/202758-kolomojskij-vstretilsja-s-avakovym-v-den-inauhuratsii-zelenskoho.html
  Ps. No po prostu „łza się w oku kreci” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Jeden z czołowych POROCHOBOTÓW ukraiński dziennikarz Taras Berezowiec tymczasem „dekonspiruje” nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego jako „Małorosjanina” który ledwo „duka” po ukraińsku dlatego tez stale posługuje sie językiem „państwa – agresora’, czyli rosyjskim. Stwierdził takze że takiego „poniżenia” dla narodu ukraińskiego, nie było za zadnego poprzedniego prezydenta, nawet za „tyrana” Janukowycza;
  https://replyua.net/blog/149381-berezovec-takogo-pozora-sebe-ne-pozvolyal-ni-odin-iz-ukrainskih-prezidentov-vklyuchaya-yanukovicha.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Wieści ekonomiczne, czyli Bank Światowy zaczął wygrażać władzom Ukrainy ‚przerwaniem współpracy” co może doprowadzić do problemów z pozyskaniem kolejnych kredytów, a co za tym spowodowaniem kryzysu ekonomicznego w kraju, jeżeli nie zdołają sie one porozumieć z MFW w sprawie kontynuacji zalecanych przez tą organizację „reform”;
  https://strana.ua/news/202761-esli-ukraina-prekratit-sotrudnichat-s-mvf-nastupit-ekonomicheskij-krizis-vsemirnyj-bank.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwa w najlepsze „wojna” w tzw. Kosciele Prawosławny Ukrainy, powołanym samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola. Tym razem „honorowy patriarcha” Filaret stwierdził że tzw. tomos faktycznie stworzył na Ukrainie nie „niezależną”, a „zależna cerkiew od Konstantynopola” i wezwał by przestać wypełniać „trzy głowne postanowienia tomosu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4099474-fylaret-otkazalsia-vypolniat-try-uslovyia-tomosa

  Polubione przez 3 ludzi

 7. UKROKRYMINAŁKI, „draka” na jednej z ulic Kijowa pomiędzy „miejscowymi”, a pracownikami służb komunalnych;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4099500-v-kyeve-kommunalschyky-podralys-s-mestnymy
  Na ukraińskiej Bukowinie wykryto i zlikwidowano nielegalną „fabrykę” broni i amunicji, która znajdowała się w budynkach po magazynie w centrum miejscowości Wyżnica;
  https://korrespondent.net/ukraine/4099507-na-bukovyne-obnaruzhyly-podpolnyi-mahazyn-oruzhyia
  W Winnicy SBU zatrzymało członków bandy która chciała wymusić, stosujac wobec niego m.in „perswazję fizyczną”, od jednego z przedsiębiorców rolnych „haracz” w wysokosci 240 tys. dolarów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4099562-v-vynnytse-zaderzhany-reketyry-vymohavshye-u-fermera-240-tysiach

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Bank Światowy wydał w czwartek specjalny raport na temat Ukrainy, w którym prognozuje, że przy obecnym tempie wzrostu gospodarczego dochody Ukraińców osiągną obecny „polski” poziom za 50 lat.
  W raporcie zawarto ostrzeżenie, że w razie pozostania produktywności i tempa napływu inwestycji na Ukrainę na obecnym, niskim poziomie, tempo wzrostu gospodarczego tego kraju może spaść do zera.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/bank-swiatowy-ukraina-potrzebuje-50-lat-na-osiagniecie-obecnego-poziomu-polski/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy 22 maja została zarejestrowana „petycja w sprawie odwołania z urzędu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego”, która juz wczoraj zebrać miała od 25 do 27 tys. „podpisów” poparcia;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4099430-petytsyia-ob-otstavke-zelenskoho-nabrala-25-tysiach-podpysei
  W związku z tym że „petycja” zebrała wymaganą prawem ilość „podpisów” (właśnie 25 tys.) musiała się do niej odnieśc oficjalnie Administracja Prezydenta Ukrainy. Jej przewodniczacy Andrij Bohdan nazwał ja „śmiesznym żartem” i stwierdził ze [ukraińskie] prawo przewiduje „przypadki gdy wygasają uprawnienia prezydenta”, ale podstawa do tego nie moze być owa „petycja”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4099594-u-zelenskoho-otreahyrovaly-na-petytsyui-ob-otstavke

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.