Wojna domowa na Ukrainie 24.05.2019r.- 1447 dzień od nowego rozejmu.


Trzeciego dnia (23 maja) wytężonej pracy nowego prezydenta Ukrainy, zarejestrowano na oficjalnej stronie internetowej kancelarii prezydenta elektroniczną petycję o odwołaniu ze stanowiska szefa państwa Wołodymyra Zełenskiego. Schody pod górę, jak widać robią się coraz bardziej strome.

„Korzystając z wcześniejszego braku znaczących obietnic dla ludzi, zacząłeś przypisywać własne zachcianki woli ludu. Sytuacja, w której ‚sługa ludu’ nie ma moralnych zobowiązań wobec swojego narodu powstałych w procesie wyborczym, jest niedopuszczalna. Dlatego my, obywatele Ukrainy, żądamy natychmiastowej rezygnacji Prezydent Ukrainy”– napisano w tekście petycji domagającej się odwołania Zełenskiego z funkcji prezydenta.

Poza tym, autorzy petycji twierdzą, że nowy szef państwa tak „naprawdę nie ma poparcia 73% wyborców”, ale jedynie skonsolidował protest Ukraińców zniechęconych obecnie panującą sytuacją biedy, marazmu i anarchii.

Już w czasie kilku godzin po zamieszczeniu tej petycji uzyskała ona poparcie ponad 25 tys. głosów. Co jest wystarczającym warunkiem, aby zajęła się nim kancelaria prezydencka.

Kolejnym gromem jaki spadł wczoraj na głowę państwa, była informacja zamieszczona na Facebooku przez wiceministra sprawiedliwości z rozwiązanego już rządu-Siergieja Pietuchowa, który stwierdził tam, że został zgłoszony do poddania się procesowi lustracyjnemu najbliższy współpracownik prezydenta Zełenskiego, jego szef administracji- Andriej Bogdan.

W swoim wpisie na Facebooku Petuchow poinformował też, że wysłał list do administracji prezydenckiej, wyjaśniając w nim przepisy dotyczące oczyszczania władzy.

Według niego, ponieważ Bogdan jest wymieniony na liście funkcji zajmowanych w czasie prezydentury Wiktora Janukowycza, musi zostać zwolniony ze stanowiska.

„W przypadku nieprzestrzegania wymogów ustawy o oczyszczaniu władzy ostateczna decyzja powinna zostać podjęta przez sąd, a my nie wykluczamy takiej możliwości”– stwierdził Petuchow.

Chodzi tu o to, że w czasie prezydentury Wiktora Janukowycza Bogdan dwukrotnie zajmował stanowisko rzecznika antykorupcyjnego.

Zgodnie z ustawą „O oczyszczaniu władzy” funkcja ta znajduje się na liście stanowisk podlegających lustracji.

W myśl tej ustawy, taka osoba przez dziesięć lat od daty przyjęcia ustawy nie może pracować w służbie cywilnej, czyli do października 2024 roku.

Zastępca szefa administracji prezydenckiej Rusłan Riaboszapka oświadczył, że Bogdan nie podlega prawu lustrcyjnemu w myśl ustawy „O oczyszczaniu władzy”, ponieważ administracja nie jest organem rządowym. Petuchow zaś uważa, że jest odwrotnie niż interpretuje to Riaboszpak.

Przypomnę, że już w marcu 2016 r. przedstawiciel Komisji Weneckiej (organ konsultacyjny Rady Europy w sprawie prawa konstytucyjnego) Gianni Buquicchio powiedział, że ukraińskie prawo dotyczące lustracji nie jest zgodne ze standardami europejskimi.

Nie dość tego ataku wobec najbliższego współpracownika prezydenta Zełeńskiego, to jeszcze Sąd Najwyższy Ukrainy przyjął pozew przeciwko jego dekretowi o rozwiązaniu Wierchownej Rady, który jak wiadomo ogłosił on natychmiast po swoim zaprzysiężeniu w poniedziałek- 20 maja.

„Sąd Najwyższy otrzymał pozew stwierdzający niezgodność z prawem i nieważny dekretu prezydenta Ukrainy z dnia 21 maja 2019 r. Nr 303/2019„ W sprawie przedterminowego rozwiązania uprawnień Rady Najwyższej Ukrainy i powołania przedterminowych wyborów”– stwierdził sąd na swojej oficjalnej stronie na Facebooku.

Sędzia prowadzący tą sprawę w ciągu pięciu dni od daty złożenia pozwu musi podjąć decyzję w sprawie niniejszego postępowania.

Wcześniej kancelaria prezydenta poinformowała media, że dekret Zełenskiego o rozwiązaniu Wierchownej Rady wszedł już w życie.

Już z samych tych trzech przykładów podanych przeze mnie wyżej, widać, że prezydent Wołodymyr Zełenski- i jego szef- nie będą mieli słodkiego życia, tak jak to sobie zapewne wcześniej wyobrażali. W tej chwili rozpoczyna się brutalna walka o wszystko pomiędzy dwiema skonfliktowanymi ze sobą klanami oligarchów.

A widome jest, że „tam gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą”.

https://petition.president.gov.ua/petition/53638,

https://www.facebook.com/sergiy.petukhov,

https://ria.ru/20190523/1554852591.html,

https://russian.rt.com/ussr/news/634091-verhovnyi-sud-ukrainy-prinyal-isk-protiv-ukaza-zelenskogo.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na froncie w Donbasie po zaostrzeniu retoryki wojennej przez nowego prezydenta Ukrainy, sytuacja powoli zaczyna się pogarszać.

I tak, ostrzał prowadzono ze strony ukraińskich pozycji z przerwami w godzinach, od 06:15 do 22:15, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (26 min) i 82 mm (59 min), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (7 rakiet), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (50 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 18 razy naruszone zostały przez ukraińskich żołnierzy, warunki zawieszenia broni.

Ostrzał prowadzony był głównie w rejonie Doniecka i jego okolicach (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, w okolicy lotniska- teren serwisu „Volvo-Center” i wioska Żabiczewo oraz Wasilewki, Jakowlewki i Spartakusa), mniej intensywny ostrzał przeprowadzono w rejonie Gorłówki (Żieleznaja Bałka i Szirokaja Bałka), zaś na południowym odcinku frontu ostrzał był znikomy (Dokuczajewsk).

Łącznie w wyniku prowadzonego przez ukraińskich żołnierzy ostrzału na terytorium DRL spało 187 pocisków (wobec 69 z dnia poprzedniego), w tym kilka serii z ciężkiej broni maszynowej zostało wystrzelonych w kierunku stacji uzdatniania wody w Wasilewce koło Doniecka, nie powodując przy tym w zakłócenia ciągłości pracy tej stacji.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu było spokojnie i nie doszło tam do ani jednego incydentu zbrojnego ze strony ukraińskich sił zbrojnych.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 24 травня 2019 року.

23 травня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню, з них один раз – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” противник здійснив 10 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі поблизу населених пунктів МИКОЛАЇВКА і ПІСКИ – з протитанкових ракетних комплексів;
біля села ПАВЛОПІЛЬ – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
тричі біля населених пунктів СТАРОГНАТІВКА і ЧЕРМАЛИК – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту ОПИТНЕ – зі станкових протитанкових гранатометів;
двічі в районі міста АВДІЇВКА – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
біля населеного пункту ПІЩЕВИК – з автоматичних станкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-4 були обстріляні з мінометів калібрів 120 і 82 мм та великокаліберних кулеметів.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 23 травня двох окупантів було знищено, ще одного – поранено.

Від початку поточної доби ворог тричі обстріляв наші позиції в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
біля населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ – з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ГНУТОВЕ – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.05.2019r.- 1447 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” przygotował „notke bigraficzna” odchodzacego ze stanowiska przewodniczacego Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandra Turczynowa (ps. Krwawy Pastor), przypominajac jego „kariere” na Ukrainie, począwszy od Sekretarza d/s propagandy i agitacji KOMSOMOŁU w Dniepropietrowsku;
  https://strana.ua/articles/istorii/202731-komsomol-sbu-sdacha-kryma-i-ato-karera-krovavoho-pastora-turchinova-podoshla-k-finalu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Zapachniało „buntem” i to nie byle kogo bo dowódca ukraińskiego wojskowego „specnazu”? W ukromediach pojawiły sie wyjaśnienia nowego szefa Sztabu Generalnego Ukrainy gen. Chomczaka skandalicznego zachowania d-dcy ukraińskich wojsk specjalnych który podczas uroczystosci inauguracji nowego prezydenta nie pozdrowił go. Według tłumaczeń Chomczaka główny ‚specnzowiec” nie miał żadnych „złych intencji”, a był po prostu „zmartwiony” (?!)
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4099659-v-henshtabe-rasskazaly-pochemu-heneral-ne-otdal-chest-zelenskomu

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, w obwodzie zaporoskim śmierc poniósł meżczyzna, który ‚nieostrożnie obchodził się z granatem bojowym”…
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1802564-na-zaporizhzhi-cholovik-pidirvavsya-na-granati
  W siedzibie władz Lwowa „niezidentyfikowane osoby” oblały farba wiceburmistrza miasta, zajmujacego się m.in sprawami finansowymi oraz gospodarczymi;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4099721-zamestytelia-mera-lvova-oblyly-kraskoi
  Z kolei SBU poinformowała o zatrzymaniu szantażysty który próbował wyłudzić od jednego z ukraińskich parlamentarzystów (nie podano danych osobowych) pół miliona dolarów. podobno szantażysta włamał się na konto parlamentarzysty i przejął należąca do niego korespondencję elektroniczną grożąc jej ujawnieniem jezeli nie otrzyma pieniędzy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4099697-sbu-poimala-shantazhystov-vymohavshykh-u-nardepa-polmyllyona-dollarov

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Zgodnie ze starym przysłowiem „Głaszcz chama, to cię kopnie. Kopnij chama, to cię pogłaszcze” na Ukrainę nie wpuszczono „rosyjskiego opozycyjnego pisarza” niejakiego Antona Antonowa – Owsijenkę znanego z okazywania swojej „miłosci do pomajdanowej Ukrainy”. „Pisarz” został zatrzymany przez ukraińskich pograniczników na lotnisku w Kijowie i ‚zawrócony” do Rosji bez podania wyjaśnień;
  https://korrespondent.net/ukraine/4099705-v-ukraynu-ne-pustyly-proukraynskoho-pysatelia-yz-rossyy

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem pod budynkiem gdzie odbywa się „synod” tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy powołanego samowolnie zaczeli się schodzic zwolennicy „honorowego patriarchy’ Filareta;
  https://strana.ua/news/202872-v-kieve-pod-zdanie-hde-prokhodit-sinod-ptsu-prishla-hruppa-podderzhki-pochetnoho-patriarkha.html
  Który jak wiadomo ogłosił ze został „oszukany przez Poroszenkę i metropolitę Epifaniusza” przy „jednoczeniu się” z tzw. Kosciołem Prawosławnym Ukrainy oraz wezwał by nie wypełniać postanowień tzw. tomosu ogłoszonego przez Patriarchat Konstantynopolam dzięki któremu ów „nowy kosciół” własnie powstał;
  https://strana.ua/news/202837-filaret-otkazalsja-vypolnjat-tomos-hlavnye-tezisy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie powiązań „ukropatriotów’ z „ukrobezpieką” (SBU), dziennikarze ukraińskiego portalu ‚Strana.ua” ujawnili kim jest „kurator z SBU” byłego członka banderowskiego „Prawego Sektora’ z Odessy Sergieja Sternenki. który w maju 2018 roku w trakcie sprzeczki zadźgał nożem „weterana ATO”, byłego wojskowego z ukraińskiej 25 Brygady, i do tej pory jak gdyby nic się nie stało chodzi sobie na wolności. Według ustaleń dziennikarzy „kuratorem” miał być jeden z funkcjonariuszy SBU z Odessy kóry jednak „niedawno został zwolniony”;
  https://strana.ua/news/202834-stala-izvestna-familija-sotrudnika-sbu-kotoryj-kuriruet-radikalov-odessy.html
  Dla zainteresowanych, przypomnienie całej „sprawy Sternenki”;
  https://strana.ua/news/202488-serhej-sternenko-kak-prodvihaetsja-delo-radikala-hod-spustja.html
  Ps. warto przypomniec ze Adolf H. tez zaczynał jako „agent wywiadu Reichswehry”, a jego „oficerem prowadzącym” (późniejszym „dowódcą” SA) był porucznik Ernst Rohm…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie 8 „ukrowojaków” co to wczoraj przez pomyłkę mieli wjechać na terytorium DRL. Strona republikańska upubliczniła zdjęcia podrobionych dokumentów Republiki Donieckiej, jakie „pomyłkowicze” mieli mieć przy sobie…
  >https://twitter.com/Doctor5555555/status/1131923191784456195
  Republika Ługańska przekazała stronie ukraińskiej 60 „zwykłych” więźniów skazanych jeszcze w „przedmajdanowej” Ukrainie, którzy po wybuchu walk na Donbasie odbywali kare pozbawienia wolnosci w koloniach karnych na terytorium Republiki Ługańskiej, a którzy wyrazili chęć „dokończenia” kary w więzieniach na terytorium „wolnej i demokratycznej” Ukrainy;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5014796.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Przypomniały o sobie tzw. republiki bursztynowe z obwodu rówieńskiego. W dniu 21 maja w jednej z miejscowości obwodu rówieńskiego „tłum nielegalnych kopaczy bursztynu” (łącznie miało to być około 100 osób) napadł i pobił policjantów oraz pograniczników. Do starć miało dojść gdy funkcjonariusze przeprowadzali rewizję w domostwach dwóch osób podejrzanych o nielegalne wydobycie bursztynu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4099944-na-rovenschyne-tolpa-selian-napala-na-sylovykov

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A na Ukrainie „czas wielkich przemian”, czyli z Partii radykalnej Ukrainy odszedł jeden z jej „filarów” Ihor Mosijczuk. Jako powód swojej decyzji podał „różnice ideologiczne”, o jakie „różnice” miało chodzić dokładnie jednak nie podał;
  https://strana.ua/news/202950-ihor-mosijchuk-podtverdil-i-objasnil-vykhod-iz-radikalnoj-partii-oleha-ljashko.html
  Komentując odejście Mosijczuka jego były szef, czyli „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko stwierdził ze „BABA Z WOZU, KONIOM LŻEJ” 🙂
  https://strana.ua/news/202944-video-baba-s-voza-kobyle-lehche-ljashko-o-vykhode-mosijchuka-iz-radikalnoj-partii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Jakże miła dla Polaków wiadomość

  W czwartek Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsku) na Ukrainie uroczyście odsłonięto pomnik Romana Szuchewycza – głównodowodzącego UPA odpowiedzialnego za ludobójstwo na Polakach. Uroczystość odbyła się z okazji banderowskiego Dnia Bohaterów.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-ukrainskim-miescie-odslonieto-pomnik-kata-polakow-foto-video/
  Komentarz: W okolicach i w samym mieście mieszka sporo osób, które miały przodków Polaków. Odsłonięcie pomnika zbrodniarza wojennego jest wiec niczym innym jak pokazem siły neobanderowców.

  Polubione przez 4 ludzi

  • W Stanisławowie w nocy 21 lipca 1917 r cofające się oddziały rosyjskie plądrowały i paliły miasto. Pierwszy Pułk Ułanów Polskich dowodzony przez płk. Mościckiego rozpoczął pacyfikację zbuntowanych sojuszniczych oddziałów rosyjskich . Mieszkańcy miasta w większości Polacy otoczyli polskich ułanów , stacjonujących w Krechowcach prawie rodzicielską opieką. Pułk już 24-25 walczył pod Krechowcami z wojskami niemieckimi i tureckimi . Take to ze Stanisławowa „ukraińskie” miasto.

   Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem zza Oceanem, prezydent USA Trump przypomniał sobie o Ukrainie, mówiąc o „polowaniu na czarownice” jakie urządziły sobie na niego amerykańskie „specsłużby” (głównie chodzi o FBI) przed i po wyborach prezydenckich w 2016 roku. Trump określił te działania jako „próby zamachu stanu lub próby obalenia prezydenta” i stwierdził ze stały za nimi „władze kilku krajów” w tym Ukrainy, a poza tym Wlk. Brytanii i Australii;
  https://korrespondent.net/world/4100004-tramp-vspomnyl-ukraynu-hovoria-ob-okhote-na-vedm

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I powrót na Ukrainę, gdzie już zaczęły działac, formalnie wchodzące w życie dopiero 1 czerwca, sankcje wprowadzone przeciwko Ukrainie przez Rosję, a dotyczące surowców energetycznych. Ukromedia poinformowały ze dostawy gazu skroplonego na Ukrainę, właśnie w związku z rosyjskimi sankcjami, wstrzymała firma z Kazachstanu która w 2018 roku miała dostarczyć do tego kraju prawie 16 % z całej ilosci gazu skroplonego sprowadzonego na Ukrainę;
  https://korrespondent.net/business/companies/4099961-kompanyia-yz-kazakhstana-ostanovyla-othruzky-sph-v-ukraynu-smy

  Polubione przez 4 ludzi

  • Stawka jest niemała. Z moich obserwacji wynika, że trwa prawdziwa wojna szpiegów/mocarstw w sprawie przesyłu gazu z Rosji do Europy. Kreml nie ma łatwego zadnia. Co prawda budowa Turkish Stream i Nord Stream trwa w najlepsze, niemniej do prawidłowego funkcjonowania gazociągów konieczna jest infrastruktura pomocnicza.
   Na południu w Serbii i na Węgrzech prace trwają, ale ciężko będzie ukończyć nawet najważniejsze prace do końca 2019. Otwarcie nowych kanałów tranzytu gazu byłoby katastrofa dla Ukrainy. Polska (organy zarządzające naszym krajem) ze wszystkich sił starają się zablokować projekt. Dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy w imię „przyjaźni” z Ukrainą nasze kochane władzunie podejmują decyzje sprzeczne z interesem naszego kraju.
   I tak w ramach porozumienia z danią oddaliśmy jako kraj 80% spornych terenów morskich.
   https://wysokienapiecie.pl/6671-polsko-dunski-spor-o-kawalek-morza/
   Dziwnym przypadkiem po takiej decyzji naszego rządu władze Dani poprosiły „Gazprom” o dodatkowe uzgodnienia/warunki budowy NSII.
   To jednak nie koniec zabawy Polska zamierza zrezygnować z Jamał I (przepustowość około 33 mld m3 gazu/rok)
   http://biznesalert.pl/pgnig-gaz-kontrakt-jamalski-decyzja-ten-rok/
   Gazprom (Rosja) ma wiele kart do zagrania-może min zwiększyć tranzyt gazu w 2019 roku/sprzedać gaz taniej tak by nasycić rynek na kilka miesięcy). Pozwoliłoby to na przedłożenie czasu prac do wiosny 2020.
   Zaskarżyć Danię o celowe utrudnianie prac. Wyasygnować większe środki na budowę infrastruktury technicznej itd itp…

   Polubione przez 4 ludzi

 13. Rozpoczęła sie kampania wyborcza do ukraińskiego parlamentu. Ukraińska policja działająca na terytorium obwodu ługańskiego znajdującym się pod kontrola Kijowa bada sprawę, zgłoszoną przez mieszkańców, przekupywania wyborców przez jednego z kandydatów na ukraińskiego parlamentarzystę za pomocą…paczek cukru…
  https://strana.ua/news/202972-pod-luhanskom-politsija-proverjaet-soobshchenija-o-podkupe-izbiratelej-sakharom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. I jak zwykle, mediomatoły.pl „głęboko w tyle” za blogiem AdNovum, czyli dopiero teraz „ocknęły się” że w tzw. Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, powołanej samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola, coś jest nie tak i może dojsć do jej rozpadu, o czym informuję już tutaj od nie wiem kiedy 🙂
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/synod-cerkwi-prawoslawnej-ukrainy-potwierdzil-swa-jednosc-i-poparl-epifaniusza/w2k1s8v

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.