Wojna domowa na Ukrainie 25.05.2019r.- 1448 dzień od nowego rozejmu.


Piąty dzień urzędowania nowo wybranego prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełeńskiego, nie był już tak spektakularny jak poprzednie dni i wszystko zaczęło wracać do normy.

A więc po pierwsze Zełenski wreszcie zdecydował się zadzwonić do niemieckiej kanclerz, Angeli Merkel.

Według informacji przekazanych mediom przez oficjalnego przedstawiciela niemieckiego rządu, Steffena Seiberta:

„Przedmiotem rozmowy była przede wszystkim współpraca bilateralna między Niemcami a Ukrainą, a także wewnętrzny rozwój polityczny kraju, w tym sytuacja na wschodzie Ukrainy”.

Seibert zwrócił także uwagę na to, że przywódcy Niemiec i Ukrainy jednoznacznie opowiedzieli się ze potrzebą pełnej realizacji porozumień mińskich i kontynuowaniem ścisłej współpracy w ramach formatu normańskiego.

W sprawie kontynuowania pracy krajów formatu normandzkiego, wypowiedział się także wczoraj rzecznik prezydenta FR, Dmitrij Pieskow, który stwierdził, że:

„Kwestie te są rozważane. Jednocześnie takie spotkanie wymaga przygotowania i wymaga
ukończenia wszystkich procesów związanych z utworzeniem odpowiedniego zespołu na Ukrainie. Teraz potrzebujemy cierpliwości i czasu na sformułowanie podejścia strony ukraińskiej, kiedy to będziemy mogli już ocenić, jak bardzo strona ukraińska jest gotowa do wdrażania porozumień z Mińska, o których Putin, Merkel i Macron rozmawiali”
– powiedział Pieskow dziennikarzom, odpowiadając na pytanie, czy uzgodniono już termin spotkania w formacie Normandii w sprawie dalszych negocjacji dotyczących Donbasu.

Pieskow zwrócił też uwagę na to, że Rosja nie jest przeciwna uczestnictwu w szczycie:

„Proces normański nie ma innej alternatywy, co podczas rozmowy zostało potwierdzone przez prezydenta Putina, ale oczywiście nikt nie jest zwolennikiem spotkania dla samego spotkania się, wcześniej należy odrobić pracę domową, a także prace związane z formowaniem się i dopracowaniem celów politycznych w procesie wdrażania pokoju kierownictwa politycznego Ukrainy”

Poza problemem kontynuowania spotkań formatu normandzkiego w celu dalszego przywracania pokoju na południowo-wschodniej Ukrainie, nowa prezydentura na Ukrainie nadal zajmuje się usuwaniem skutków decyzji podjętych na odchodne przez byłego już prezydenta Porosznkę.

I tak, dekretem prezydenta Zełenskiego zostały unieważnione dwa dekrety Poroszenki z 4 maja br. dotyczące roszad personalnych dwóch członków Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii:

„Anuluję dekret Prezydenta Ukrainy z 4 maja 2019 r. nr. 186 ‚W sprawie uwolnienia Jurija Artemenki ze stanowiska członka Krajowej RadyTelewizji i Radiofonii’ „– napisano w dokumencie podpisanym przez Zełenskiego.

Drugą decyzją podjętą przez Zełenskiego było unieważnienie dekretu Poroszenki z 4 maja 2019r. nr. 187 „O mianowaniu Władimira Gorkowenko członkiem Krajowej Rady Telewizji i Radiofonii”.

Wcześniej bo 21 maja Zełenski podpisał dekret o odwołaniu szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Wiktora Mużenko.

Kolejnym dekretem Rusłan Homczak został powołany na to stanowisko.

A poza tym, wszczęto już trzecią sprawę karną przeciwko byłemu prezydentowi, Petro Poroszence o zalegalizowanie nielegalnych dochodów w wysokości 300 mln dolarów przy sprzedaży kijowskiego zakładu przemysłowego „Kuźni na Rybalskom„.

To już trzecia sprawa przeciwko byłemu prezydentowi. W środę okazało się, że podejrzewano go o nadużycie władzy przy nadawaniu nominacji na kierownicze stanowiska w państwowej firmie „Centrenergo”.

Dzień wcześniej Poroszenko został oskarżony o zdradę w związku z incydentem w Cieśninie Kerczeńskiej.

Ponadto były prezydent jest świadkiem w innej sprawie karnej- tragicznej śmierci protestujących w czasie pamiętnych zajść euromajdanu pod hotelem „Ukraina”, w którym znajdował się sztab protestujących oraz grupa najętych snajperów.

https://russian.rt.com/ussr/news/634489-zelenskii-poroshenko-ukazy,

https://en.wikipedia.org/wiki/Yuriy_Artemenko,

https://www.facebook.com/people/%D0%92%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80-%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%BA%D0%BE/100000829056947,

https://ria.ru/20190524/1554884709.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu dość intensywny ostrzał prowadzony z przerwami trwał w godzinach, od 05:05 do 22:40, w wyniku czego 20 razy zostały naruszone warunki rozejmu przez ukraińskie siły zbrojne.

Ostrzeliwanie prowadzono przy użyciu: ciężkiej artylerii 122 mm (100 pocisków), moździerzy kaliber 120 (62 min) i 82 mm (10 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 50 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (59 granatów), SPG-9 (19 granatów) i RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej.

Ostrzały prowadzone były na całej długości linii frontu donieckiego, a szczególnie, w okolicach Gorłówki (tren osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (teren lotniska i w pobliżu serwisu „Volvo-Center” oraz obrzeża Wasilewki, Mineralnoje i Spartakusa), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Sosnowskoje i Komiternowo). Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 310 pocisków, wobec 187 z dnia poprzedniego.

W dniu wczorajszy, podobnie jak w ciągu całego tygodnia, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał w kierunku stacji uzdatniania wody koło Wasilewki, mając na celu utrudnienie pracy załogi i w efekcie przerwanie zasilania w wodę pitną dla ludności zamieszkującej większą część DLR.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerzy kaliber 82 mm (11 min) oraz broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejm.

Ostrzał prowadzony był z kierunku Ługańskoje (09:10) i Krimskoje (22:30), w stronę Łogwinowa i Smiełoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 25 травня 2019 року.

24 травня збройні формування Російської Федерації 17 разів порушили режим припинення вогню, з них тричі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” противник здійснив 13 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі поблизу населеного пункту ПІСКИ – з мінометів калібрів 120 і 82 мм та автоматичних станкових гранатометів;
біля міста КРАСНОГОРІВКА – з протитанкових ракетних комплексів та станкових протитанкових гранатометів;
в районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі поблизу міста АВДІЇВКА – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
біля населеного пункту КАМ’ЯНКА – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу села ГНУТОВЕ – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
тричі біля населених пунктів НОВОТРОЇЦЬКЕ, КРАСНОГОРІВКА і НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – зі станкових протитанкових гранатометів;
поблизу села ЛЕБЕДИНСЬКЕ – з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні чотири рази:
поблизу населеного пункту ШУМИ – з мінометів калібру 82 мм, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ЗОЛОТЕ-4 – з мінометів калібру 82 мм;
біля населеного пункту МАЙОРСЬК – з ручних протитанкових гранатометів;
в районі населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА – зі стрілецької зброї.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, один отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 24 травня одного окупанта було знищено, ще трьох – поранено.

Від початку поточної доби обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

Po ostatnich zmianach na szczytach władzy na Ukrainie w raportach biura prasowego Operacji Połączonych Sił, zamiast ichniego „Heil Hitler”, czyli „Слава Україні!”, pojawiło się nowe określenie: „formacje zbrojne rosyjskiej federacji”.

Misie- przedstawcie wreszcie jakieś rozsądne i wiarygodne oraz jednoznaczne dowody na tą waszą banderowską propagandę 🙂

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.05.2019r.- 1448 dzień od nowego rozejmu.

 1. Przypomniał o sobie szef ukraińskiego resortu infrastruktury Wołodymyr Omeljan, który jak wiadomo jest „chamem i prostakiem”, zajmujacym się zamiast powierzonym sobie resortem (tzn. ukraińskimi drogami, kolejami oraz mostami) „internetowymi pyskówkami”. Tym razem „zwyzywał” od „kolesi”…nowego prezydenta Ukrainy za to ze ten skrytykował urzędników obecnych władz Ukrainy za to ze zamiast zajmować prawdziwą praca zajmuja się PR za pomoca „czterech słów innowacji, digitalizacji, hyperloop oraz Ilon Musk”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4100113-omelian-zelenskomu-chuvak-razberys-v-termynakh

  Polubione przez 4 ludzi

 2. I w temacie „wojny” jaka trwa w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy, okazało sie ze dwie „cerkwie” które w ramach jego tworzenia weszły w jego skład, czyli tzw. Patriarchat Kijowski oraz Ukraiński Autokefaliczny Kościół Prawosławny, wciaż formalnie istnieją ponieważ ówczesny tzw. patriarcha kijowski Filaret (tytułujacy sie obecnie „honorowym patriarchą”) „zapomniał” przekazać do ukraińskiego resortu dokumentów o ich rozwiązaniu…
  https://strana.ua/news/203023-upts-kp-i-uapts-do-sikh-por-sushchestvujut-mitropolit-ptsu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Skandal z SBU w jednej z „ról głównych”, czyli ukrobezpieka wbrew żądaniom „ukropatriotów” wpusciła na terytorium Ukrainy rosyjską piosenkarke Jelene Tiemnikową która wystepowała na „okupowanym” (wg Kijowa) Krymie i nazywa siebie „fanatyczką Putina”. Dodatkowo „ukroatrioci” nie zdołali przeszkodzić jej występom w jednym z klubów w Odessie;
  https://strana.ua/news/202992-v-odesse-pytalis-blokirovat-kontsert-pevitsy-temnikovoj-kotoraja-nazyvaet-sebja-fanatkoj-putina.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Oficjalny komunikat MSZ Rosji,można w nim przeczytać że strona rosyjska nie brała udziału w przesłuchaniach przez Trybunałem, a także nie uznaje jurysdykcji Trybunału w tej sprawie ponieważ incydent w Cieśninie Kerczeńskiej wyklucza możliwości zastosowania Konwencji ONZ o prawie morza z 1982 r, na która się Trybunał powołuje.
   Wszelkie dalsze postępowania w tej sprawie mają odbywać się przed sądami arbitrażowymi, a strona ukraińska by uniknąć podobnych zdarzen w przyszłości została wezwana do działania zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem;
   http://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/-/asset_publisher/cKNonkJE02Bw/content/id/3659504

   Polubione przez 3 ludzi

   • „…nie uznaje jurysdykcji Trybunału w tej sprawie ponieważ incydent w Cieśninie Kerczeńskiej wyklucza możliwości zastosowania Konwencji ONZ o prawie morza z 1982 r, na która się Trybunał powołuje.”- krótko mówiąc Trybunał ten nie ma prawa rozpatrywać skarg dotyczących incydentów na wewnętrznych wodach terytorialnych.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 4. I znowu przypomina o sobie „rosyjski opozycjonista” Igor Girkin (znany onegdaj jako „Striełkow”) i znowu straszy „oddawaniem przez Rosje części swojego terytorium”. Po Kurylach, tym razem nadszedł czas na „oddawanie”…Krymu Ukraincom…
  https://peremogi.livejournal.com/45346758.html
  Ps. Czas by już „panu” Girkinowi udać się na jakieś leczenie, albo chociaż skonsultować się z jakimś specjalistą i zacząć zażywać lekarstwa…

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraiński portal „Strana.ua’ tym razem z artykułem o rozpadzie Partii Radykalnej Ukrainy Ołeha Laszki z której „ewakuują się” kolejni czołowi politycy, wczoraj zrobił to parlamentarzysta Ihor Mosijczuk. Według portalu mogą być dwie przyczyny takiego stanu rzeczy;
  1. Fatalne notowania ugrupowania, poniżej 3 %, które nie daja gwarancji „zaczepienia się’ w nowym parlamencie
  2. „Rozwód” z dotychczasowym (cichym) „sponsorem” partii, czyli oligarchą Rinatem Achmetowem
  https://strana.ua/news/203032-mosijchuk-pokidaet-ljashko-zhdet-li-radikalnuju-partiju-raskol.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT zza Oceanu, czyli US Donald komentujac wystrzelenie „rakiet” (czy raczej pocisków rakietowych) przez Koreę Płn. stwierdza że nic, a nic go to nie niepokoi (w przeciwieństwie do jego doradców) i uważa ze lider Korei Płn dotrzyma zawartej pomiędzy nimi umowy. Dodatkowo Trump „pojechał” sobie po swoim prawdopodobnym kontrkandydacie w kampanii prezydenckiej, czyli Joe Bidenie;
  >https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1132459370816708608

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.