Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2019r.- 1451 dzień od nowego rozejmu.


„Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy na linii walk w konflikcie z prorosyjskimi separatystami w Donbasie, na wschodzie kraju”– poinformowano wczoraj (27 maja) na oficjalnej stronie kancelarii prezydenta.

„Była to pierwsza wizyta zaprzysiężonego w ubiegłym tygodniu szefa państwa w strefie działań wojennych. Zełenski był w okopach w odległości 400 metrów od pozycji przeciwnika”– przekazała administracja prezydencka w Kijowie.

Zełenski przebywał w miejscowościach Stanica Ługańska i w okolicy miejscowości Szczastie w obwodzie ługańskim. Zapoznał się tam z warunkami, w jakich żołnierze pełnią służbę, i ocenił, że „wymagają one poprawy”.

Zełenski spotkał się tam w obecności nowego szefa sztabu, Rusłana Chomczaka z dowódcą operacji Połączonych Sił (poprzednio ATO- operacji antyterrorystycznej), generałem Ołeksandrem Syrskim.

W przeddzień wizyty Zełenskiego na linii frontu w pobliżu Stanicy Ługańskiej siły zbrojne ŁRL zestrzeliły ukraińskiego drona, których użyciu zabronione jest zgodnie z porozumieniami mińskimi.

Poniżej krótki fotoreportaż z pobytu Zełenskiego w pobliżu linii frontu koło miejscowości Szczastie:

I jeszcze film dokumentujący to wiekopomne wydarzenie:

Przypomnę, że zawodowy komik- Wołodymyr Zełenski, który wygrał II turę wyborów prezydenckich w kwietniu, mówił jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, że jego celem jest zakończenie wojny w Donbasie i wyrażał gotowość do podjęcia rozmów z Rosją.

Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy w poniedziałek tydzień temu. W tym czasie wiele hałasu wywołało oświadczenie szefa jego administracji Andreja Bogdana, o ewentualnym referendum dotyczącym propozycji negocjacji z Federacją Rosyjską w sprawie Donbasu. W tym samym czasie Zełenski oświadczył, że nie będzie negocjacji i określił Rosję mianem „agresora”.

Wojna na południowym-wschodzie Ukrainy toczy się od wiosny 2014 roku, kiedy to ukraiński rząd wysłał bojówki zmilitaryzowane ochotników- często zwykłych kryminalistów wypuszczonych przedterminowo w tym celu z więzień- oraz batalionów rekrutujących członków formacji skrajnie nacjonalistycznych pod ogólną nazwą ATO (operacja antyterrorystyczna), w celu dokonania pacyfikacji buntu ludności rosyjskojęzycznej w Donbasie.

W wyniku tej operacji zginęło około 13 tysięcy osób, w tym większość cywilów.

Konflikt rozpoczął się po zwycięstwie prozachodniej rewolcie, która obaliła w ostatnich dniach lutego 2014 roku legalnego prezydenta, Wiktora Janukowycza.

W tym czasie ludność Krymu postanowiła w wyniku referendum odłączyć się od Ukrainy a następnie przyłączyć do FR. W tym samym czasie w Donbasie wybuchł konflikt na tle narodowościowym z prorosyjskimi separatystami, którzy zajęli część tego regionu i kontrolują go do dziś tworząc tam Doniecką i Ługańską Republiki Ludowe.

https://www.president.gov.ua/news/prezident-ukrayini-volodimir-zelenskij-vidvidav-peredovi-poz-55617?fbclid=IwAR2y6N8sVucYRiMs3vS6vp4Fu8ntl2TeQVU7TM03z_xF1g8PQHP-J_rsphA,

https://www.pravda.com.ua/articles/2019/04/19/7212658/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W dniu wczorajszym, czyli w dniu pobytu nowego prezydenta Ukrainy, Wolodymyra Zełenskiego na linii frontu w Donbasie, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze 14 razy naruszyli warunki rozejmu. W wyniku ostrzałów prowadzonych z przerwami pomiędzy godzinami: 07:45- 23:10, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (9 min) i 82 mm (16 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (20 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (40 granatów), SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, na terytorium DRL spadły 143 pociski, wobec 35 z dnia poprzedniego.

Ostrzelane zostały okolice i przedmieścia: Gorłówki (osiedle Gołmowskie i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (teren lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja i Aleksandrowka, Wsilewka, a także Spartakus) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Dzierżyńskoje i Komiternowo).

W wyniku tych ostrzałów zostały uszkodzone trzy domy jednorodzinne w dzielnicy Nikitowskiej na obrzeżach Gorłówki znajdujące się przy ulicy Pokidko nr. 13, 15 i 18 oraz mieszkanie nr. 53 w bloku wielorodzinnym w Dokuczajewsku przy ulicy Lenina nr. 102.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał terytorium ŁRL, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (21 granatów) i granatników AGS-17 (29 granatów) oraz SPG-9 (9 granatów), a także broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku Troiczkoje (11:20 i 15:15) oraz Nowotoszkowskoje (19:55), w stronę Kalinowa i Gołubowskoje. Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium ŁRL spadło 59 pocisków.

Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 28 травня 2019 року.

27 травня збройні формування Російської Федерації чотири рази порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Так, в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог з мінометів калібру 82 мм та автоматичних станкових гранатометів обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту БЕРЕЗОВЕ.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог тричі обстріляв позиції українських захисників:
поблизу населеного пункту МИКОЛАЇВКА ДРУГА – з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля населеного пункту ПІВДЕННЕ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
поблизу населеного пункту МАЙОРСЬК – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Втрат серед українських військовослужбовців немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 27 травня чотирьох окупантів було поранено.

Від початку поточної доби ворог один раз з мінометів калібру 120 мм обстріляв наші позиції поблизу міста МАР’ЇНКА в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.05.2019r.- 1451 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codziennosć, nocna ‚draka” z użyciem noży w centrum Kijowa na Majdanie Niezależnosci;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4100919-nochui-na-maidane-proyzoshla-ponozhovschyna
  Z kolei w centrum Chersonia mezczyna pobił policjanta z patrolu, który chciał go wylegitymować;
  https://strana.ua/news/203385-v-khersone-muzhchina-napal-na-patrulnoho-pri-ispolnenii.html
  A w centrum Lwowa podpalono filie „Alfa – banku” zwalczany przez „ukropatriotów” jako bank rosyjski;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4100895-v-tsentre-lvova-podozhhly-otdelenye-alfa-banka

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” z artykułem o najnowszym produkcie amerykańskiej stacji HBO, czyli w serialu ‚Czarnobyl” w którym roi się od przeinaczeń, „udramatyzowania i podkolorowania” wydarzeń rzeczywistych oraz zwykłych oszustów oraz przeinaczeń, a nawet bzdur jak napisano w artykule;
  https://strana.ua/articles/analysis/203348-serial-chernobyl-chto-pravda-a-chto-mif.html
  Ps. No cóż, kto miał nieszczęście obejrzeć ostatni sezon „Gry o Tron” wie doskonale do jakiego „poziomu” upadło HBO 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Ps. Cytat z artykułu;
   „Najgorsze jest [jednak] to. Tak, historia awarii w Czarnobylu jest opisana bardzo szczegółowo oraz mniej lub bardziej obiektywnie w dziesiątkach książek i setkach artykułów, wspomnieniach likwidatorów [samej awarii] oraz mieszkańców Prypeci. Ale to wszystko nie ma znaczenia. Cała ta obszerna literatura zawsze była i pozostanie własnością setek, a nawet tysięcy zainteresowanych. A wersja z HBO zostanie przedstawiona milionom ludzi. I właśnie przez celowo zniekształcony obraz wydarzeń [!!!] będą oni oceniać te wydarzenia. Kłamstwo łatwo zastępuje prawdę, zatapiajc ją w „betonie” wysokiej jakości reżyserii, aktorstwa i pracy z kamerą – nie gorszym niż ten w którym zatopiono ruiny czwartego bloku w Czarnobylu…”

   Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraiński bloger i ekspert wojskowy Ołeksij Arestowicz, komentujac „wizytę” nowego Prezydenta Ukrainy na „froncie” na Donbasie (patrz „wstepniak”) zauwazył m.in ze towarzyszacy mu Naczelnik Sztabu Generalnego, po 6 latach „wojny” wciąż nie potrafi obchodzić się ze sprzetem wojskowym, poniewaz założył kamizelkę kuloodporną tyłem do przodu 🙂
  >https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2500018366728895&set=pcb.2500018466728885&type=3&theater
  Ps. Kolejny odcinek kabaretu „95 Kwartał” z Wołodymyrem Zelenskim w roli głównej…

  Polubione przez 4 ludzi

  • „….towarzyszacy mu Naczelnik Sztabu Generalnego, po 6 latach „wojny” wciąż nie potrafi obchodzić się ze sprzetem wojskowym, poniewaz założył kamizelkę kuloodporną tyłem do przodu”- widocznie Arestowicz nie ma pojęcia o co chodzi.

   A chodzi o to, że w ten sposób bardziej skutecznie ochroni swoje „plecy” na przypadek szybkiej i niespodziewanej ewakuacji 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. I kolejny ‚wielki powrót na Ukrainę” stał sie faktem, czyli prezydent Zelenskij przywrócił Saakaszwilemu obywatelstwo Ukrainy;
  https://strana.ua/news/203474-zelenskij-vernul-hrazhdanstvo-saakashvili.html
  Podobno Saakaszwili ma już jutro przylecieć na Ukraine i zostać „powitany” na podkijowskim lotnisku Boryspol;
  https://strana.ua/news/203497-soratniki-saakashvili-budut-vstrechat-eho-29-maja-v-aeroportu-borispol.html
  Komentując ten „njus” (jeszcze) Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko (zwany „kumem Poroszenki”) nazwał Saakaszwilego „zdrajcą”;
  https://strana.ua/news/203480-saakashvili-vozvrashchaetsja-v-ukrainu-lutsenko-nazval-eho-predatelem.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Nowy sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Daniłuk poinformował że z pokoju tajnych obrad w siedzibie Administracji Prezydenta, gdzie odbywały się obrady Rady, poznikał cały sprzet komputerowy jaki jeszcze miesiąc temu sie tam znajdował w tym serwery zawierajace tajne informacje dotyczące bezpieczeństwa Ukrainy;
  https://strana.ua/news/203523-daniljuk-zajavil-o-propazhi-serverov-s-sekretnoj-informatsiej-iz-ap.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie „najsilniejszej armii Europy (jak zwykł mawiac „generalissimus: Poroszenko), czyli zatrzymano kolejnego ukraińskiego wojskowego, tym razem z jednostki wojskowej z obwodu kirowohradzkiego, zajmujacego się handlem narkotykami. Z jego „usług” korzystali m.in służący z nim w jednostce zołnierze;
  https://korrespondent.net/magnolia/4101155-v-kyrovohradskoi-oblasty-voennyi-prodaval-amfetamyn-sosluzhyvtsam

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Były Naczelnik Sztabu Generalnego Ukrainy Wołodymyr Zamana na zorganizowanej przez siebie konferencji poinformował że wszczete przeciwko niemu śledztwa w zwiazku z podejrzeniem popełnienia przez niego „zdrady państwowej”, za dopuszczenie do ‚zajęcia Krymu przez Rosję”, to w rzeczywistosci zemsta (byłych już) sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Turczynowa i prezydenta Ukrainy Poroszenki za to ze to właśnie chciał 1 marca 2014 roku rozpocząć operacje „deokupacji Krymu” czemu oni byli przeciwni;
  https://www.unian.net/society/10566546-eks-nachalnik-genshtaba-rasskazal-pro-otmenu-operacii-po-razblokirovaniyu-kryma-1-marta-2014-goda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. We wtorek rano w Zakładach Mięsnych Henryk Kania w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju w woj. śląskim rozpoczął się strajk grupy ukraińskich pracowników. Domagają się oni wypłaty pensji za ostatnie dwa miesiące. Zakłady mięsne oraz pośrednik, który ich zatrudnia, nawzajem obwiniają się o spowodowanie zaległości w wypłatach. – podają lokalne media.
  https://kresy.pl/wydarzenia/polska/w-zakladach-miesnych-w-pszczynie-i-goczalkowicach-zdroju-strajkowali-ukraincy/

  Polubione przez 4 ludzi

  • P.S warto przeczytać jak władze reagują na strajk Ukraińców-przyjeżdżają reporterzy, starosta. W PUP specjalne wyznaczone miejsca w których to informują strajkujących o innych ofertach pracy itd itp.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. W lipcu br. do Watykanu na zaproszenie papieża Franciszka mają przybyć ukraińscy biskupi greckokatoliccy. Według nuncjusza apostolskiego w Kijowie arcybiskupa Claudio Gugerottiego papież chce udzielić „większego wsparcia” Ukraińskiemu Kościołowi Greckokatolickiemu (UKGK). Zdaniem Grzegorza Górnego może chodzić o jedną z trzech rzeczy: nadanie zwierzchnikowi UKGK tytułu Patriarchy, beatyfikację Andrzeja Szeptyckiego lub pielgrzymkę Ojca Świętego na Ukrainę.
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/papiez-szykuje-gest-wobec-grekokatolikow-patriarchat-beatyfikacja-szeptyckiego-czy-wizyta-na-ukrainie/

  Polubione przez 4 ludzi

 10. A „artyści to prostytutki” jak śpiewał onegdaj ‚Kazik” Staszewski. Pojawiła sie informacja że znany rosyjski muzyk opozycyjny wobec władz na Kremlu i czesto wyjeżdżający na Ukrainę „by tam oddychać wolnoscią” weźmie udział w „patriotycznym koncercie”, który odbędzie się 12 czerwca…pod ścianą Kremla w Moskwie (oczywiscie nie za darmo). Muzyk wezwał przy tym wszystkich „by nie doszukiwali się w tym żadnych politycznych kontekstów”…
  https://govoritmoskva.ru/news/199379/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.