Wojna domowa na Ukrainie 29.05.2019r.- 1452 dzień od nowego rozejmu.


„Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przywrócił obywatelstwo ukraińskie byłemu prezydentowi Gruzji Micheilowi ​​Saakaszwiliemu”– poinformowano na stronie internetowej administracji prezydenta.

„W odniesieniu do dekretu Prezydenta Ukrainy z 26 lipca 2017 r. Nr 196 ‚W sprawie pozbawienia obywatelstwa Ukrainy Bondarewa T., Korniyczuka A.A., Korotetski L.A. i innych osób’ dokonuje się zmiany polegającej na wycofaniu zapisu o utracie obywatelstwa Ukrainy przez Saakaszwilego Micheila”– napisano w dekrecie prezydenckim.

Dokument został podpisany w dniu 28 maja 2019 roku.

Saakaszwili jeszcze wczoraj podziękował na swojej stronie na Facebooku, Władymyrowi Zełenskiemu za zwrócenie mu obywatelstwa ukraińskiego.

„Dziękuję prezydentowi Zelensky’emu! Chwała Ukrainie!”– Saakaszwili napisał na Facebooku.

Z apelem o przywrócenie byłemu gruzińskiemu prezydentowi obywatelstwa Ukrainy zwrócił się wcześniej do Zełenskiego mer Lwowa i przywódca partii Samopomoc Andrij Sadowy.

„Dla mnie jest on (Saakaszwili- dopisek mój) towarzyszem, który przyjechał na Ukrainę w najtrudniejszych dla niej czasach. Nie prosił o to, lecz przyjechał na zaproszenie ukraińskich władz. Pozbawienie go obywatelstwa tylko za to, że ośmielił się wystąpić przeciwko Poroszence, było poniżające nie tylko dla samego prezydenta, ale i dla instytucji obywatelstwa ukraińskiego”– oświadczył Sadowy.

W zeszłym tygodniu Saakaszwili prosił w liście o przywrócenie mu obywatelstwa, który to list następnie przekazał Zełenskiemu przez swojego adwokata Rusłana Czornołuckiego.

„Wszyscy prawnicy twierdzą, że pozbawienie mnie ukraińskiego obywatelstwa jest nielegalne, jako że zgodnie z konstytucją Ukrainy nie można pozbawić obywatelstwa obywatela Ukrainy, a według prawa międzynarodowego nie można zostawiać kogoś w ogóle bez obywatelstwa”– napisał w liście Saakaszwili.

Saakaszwili dodał, że niepotrzebne mu są „żadne stanowiska i przywileje”. „Jeśli Zełenski ma jakieś wątpliwości w kwestii stosowności przywrócenia obywatelstwa, może on wydać polecenie dowódcy straży granicznej, by Saakaszwili mógł wjechać na terytorium Ukrainy i samemu zawalczyć o swoje prawa przed sądem”– dodał w swoim liście do Zełenskiego, Saakaszwili.

Saakaszwili planował już wcześniej wrócić na Ukrainę, bo 1 kwietnia, a więc dzień po pierwszej turze wyborów prezydenta. Tak się jednak nie stało. Rzecznik ukraińskiej straży granicznej Ołeh Słobodian oświadczył wtedy, że nie ma obecnie podstaw, by wpuścić go na terytorium kraju. Zapewnił, że Saakaszwili będzie traktowany na granicy jak wszyscy inni, jednak zwrócił uwagę, że były prezydent Gruzji objęty jest zakazem wjazdu na Ukrainę.

Przypomnę, że Saakaszwili w 2015 r. otrzymał z rąk ówczesnego prezydenta Poroszenki obywatelstwo ukraińskie i objął stanowisko gubernatora obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Z Petrem Poroszenką poznał się podczas studiów na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

Następnie w czasie „rewolucji godności” w Kijowie od jesieni 2013 roku, Saakaszwili widząc swoją kolejną szansę na łatwy chleb, zaangażował się w kryzys ukraiński, przemawiał na Euromajdanie.

13 sierpnia 2014 roku Saakaszwili został oskarżony przez gruziński wymiar sprawiedliwości o przywłaszczenie środków budżetowych. Dwa dni później prokuratura wydała za nim międzynarodowy list gończy.

17 lutego 2015 władze Ukrainy odmówiły prokuraturze Gruzji ekstradycji Saakaszwilego i byłego ministra sprawiedliwości Gruzji Zuraba Adeiszwili, który został obwiniony o przekroczenie uprawnień podczas rozgromienia akcji opozycjonistów w listopadzie 2007 roku, o likwidację telewizyjnej spółki „Imedi” oraz zajęcia mienia jej założyciela Badri Patarkacyszwili.

Na cztery dni przed tą odmową ekstradycji Saakaszwilego- 13 lutego 2015 roku, został on mianowany na Ukrainie przewodniczącym Międzynarodowej Doradczej Rady Reform- ciała konsultacyjnego przy ukraińskim prezydencie. A 29 maja 2015 otrzymał ukraińskie obywatelstwo.

Jego bezkonfliktowa współpraca z prezydentem Poroszenką trwała do jesieni 2016 r. kiedy to Saakaszwili oskarżył go o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, „Ruch Nowych Sił”, i zaczął domagać się impeachmentu prezydenta.

Latem 2017 r. Saakaszwili został pozbawiony bezprawnie przez Poroszenkę obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu tego samego roku Saakaszwili nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski. Po wydaleniu z Ukrainy w lutym 2018 r. były prezydent Gruzji udał się do Holandii, gdzie mieszka jego żona i ich dwaj synowie.

Następnie 28 czerwca 2018r. sąd karny w Tbilisi skazał zaocznie byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego na sześć lat więzienia za nadużycie władzy i ukrywanie dowodów dotyczących pobicia opozycyjnego deputowanego Walerego Gelaszwilego, w czasie gdy był prezydentem.

Zwolennicy byłego prezydenta uznali, że wyrok jest umotywowany politycznie. Sam Saakaszwili odrzucił wszystkie oskarżenia pod jego adresem.

„Należy podkreślić, że sąd kategorycznie odrzuca jakikolwiek polityczny motyw wydanego wyroku”– oświadczyła sędzia Szorena Guncadze.

„Sąd i urząd prokuratorski straciły zaufanie narodu i nie mają prawa podejmować takich decyzji”– powiedziała Nika Melia, członkini ugrupowania Saakaszwilego- „Zjednoczonego Ruchu Narodoweg”.

W styczniu 2018 roku sąd karny w Tbilisi skazał także zaocznie Saakaszwilego na trzy lata więzienia w związku z ułaskawieniem w 2008 roku czterech urzędników MSW oskarżonych o zabicie dwa lata wcześniej pracownika banku. Saakaszwili, choć nie może wrócić do Gruzji ze względu na te wyroki sądowe, jest wciąż obecny w polityce krajowej za pośrednictwem „Zjednoczonego Ruchu Narodowego”, które to ugrupowanie w październiku 2016 roku przegrało wybory parlamentarne w Gruzji.

No i teraz wielokrotnie skazywany przez gruzińskie sądy Saakaszwili, szuka kolejny już raz swej nowej szansy w skorumpowanej do cna Ukrainie. Tym razem przy byłym zawodowym komiku, a obecnie prezydencie Ukrainy, Wołodymyrze Zełenskim. Co z tego aliansu wyniknie, przekonamy się niebawem.

https://www.president.gov.ua/documents/3292019-27229,

https://www.facebook.com/SaakashviliMikheil/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Micheil_Saakaszwili.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzeliwanie terytorium DRL, w godzinach pomiędzy, 05:00 a 21:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (38 min) i 82 mm (45 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (1 rakieta) oraz granatników; AGS-17 (65 granatów) i SPG-9 (20 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice Gorłówki (osiedle Gołmowskij) oraz obrzeża i okolice Doniecka (osiedle mieszkalne przy kopalni Trudowskaja i wieś Żabiczewo oraz Wasilewka, Spartakus, Jasinowata i Aleksandrowka).

Łącznie na terytorium DRL spadło 219 pocisków (wobec 143 z dnia poprzedniego) wystrzelonych ze strony ukraińskich stanowisk ogniowych, nie mniej ogień prowadzono biorąc na cel przede wszystkim mienie cywilne. W efekcie zostało uszkodzonych 13 domów jednorodzinnych w Aleksandrowce na obrzeżach Doniecka, znajdujących się przy ulicy: Szewczenki nr. 1, 3, 4, 5, 29 i 32, Lenina nr. 17 i 24 oraz Gorkiego nr. 24 i 41, a także Szkolnej nr. 12 i Czeljukinczewa nr. 1, ostrzelana również została stacja uzdatniania wody w Wasilewce, w wyniku czego jej załoga musiała przerwać na jakiś czas pracę. Poza tym, uszkodzone zostały dwa domy znajdujące się na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja na ulicy Łutugina nr. 20 i Roborowskiego nr. 10, a także dwa domy na obrzeżach Jasinowatej przy ulicy Sowieckiej nr. 35 i Sławiańskiej nr. 7.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono z kierunku ukraińskich stanowisk ogniowych w rejonie Popasnej (19:30) i Krimskoje (20:05), w stronę: Pierwomajska i Frunzego. Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 29 травня 2019 року.

28 травня збройні формування Російської Федерації 11 разів порушили режим припинення вогню, з них шість разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 152 мм та мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник дев’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
біля населеного пункту ШИРОКИНЕ – з артилерійських систем калібру 152 мм та мінометів калібру 120 мм;
поблизу населеного пункту ПИЩЕВИК – з мінометів калібрів 120 і 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі в районі населених пунктів АВДІЇВКА, МАР’ЇНКА і ЛЕБЕДИНСЬКЕ – з мінометів калібру 120 мм;
двічі біля населених пунктів КАМ’ЯНКА і ВОДЯНЕ – зі станкових протитанкових гранатометів;
поблизу села ПАВЛОПІЛЬ – з великокаліберних кулеметів;
поблизу населеного пункту ЧЕРМАЛИК – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
поблизу міста ПОПАСНА – з мінометів калібрів 120 і 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
біля населеного пункту ЗАЛІЗНЕ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 28 травня трьох окупантів було знищено, ще одного – поранено.

Від початку поточної доби ворог тричі обстріляв наші позиції в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
поблизу населеного пункту ПІСКИ – з мінометів калібру 82 мм;
біля міста МАР’ЇНКА – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу села ГНУТОВЕ – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу”.

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***


©
Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.05.2019r.- 1452 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „hecy” ze „zniknieciem” sprzetu komputerowego ze „pokoju narad d/s sytuacji nadzwyczajnych” w siedzibie Administracji Prezydenta Ukrainy, o czym poinformował wczoraj nowy szef Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Daniluk;
  https://strana.ua/news/203523-daniljuk-zajavil-o-propazhi-serverov-s-sekretnoj-informatsiej-iz-ap.html
  W odpowiedzi, były rzecznik prasowy Poroszenki tłumaczył ze był to tylko sprzet „wypożyczony za [prywatne] pieniądze Poroszenki i został zwrócony właścicielowi”;
  https://strana.ua/news/203530-u-poroshenko-zajavili-chto-tekhniku-iz-situatsionnoj-komnaty-ap-eks-prezident-arendoval-za-svoj-schet.html
  Dzisiaj z kolei były wiceprzewodniczacy Administracji Poroszenki Dmytro Szimkiw tłumczy że w pokoju był sprzet komputerowy, ale bez „serwerów z tajnymi danymi” o czym informował nowy szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Daniluk;
  https://korrespondent.net/ukraine/4101364-shymkyv-v-sytuatsyonnoi-komnate-ap-ne-bylo-serverov
  Ps. Poroch „na odchodnym” nazbierał „haków” by się zabezpieczyć…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Gorąco” dzisiaj w stolicy Ukrainy, w stoczni „Kuźnia na Rybałskiej” (właśność Poroszenki podobno przez niego sprzedana) płonie budowany tam okręt dla ukraińskiej floty wojennej;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4101355-v-kyeve-na-kuznytse-na-rybalskom-zahorelsia-korabl
  W jednej z filii ‚PrivatBanku” w Kijowie w nocy doszło do eksplozji. NIkt nie został ranny, a policja ustala przyczyny wybuchu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4101319-v-kyeve-prohremel-vzryv-v-otdelenyy-pryvatbanka
  Z kolei pod Kijowem płonie stacja benzynowa;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4101346-pod-kyevom-horyt-zapravka

  Polubione przez 3 ludzi

 3. W temacie sytuacji gospodarczej na Ukrainie, czyli „sukces” (peremoha), tzn. wypłaty na Ukrainie w ciągu ostatniego roku wzrosły o 31 %;
  https://korrespondent.net/business/financial/4101336-zarplaty-ukrayntsev-za-hod-vyrosly-na-21-hosstat
  Który przeradza się w „porażkę” (zrada) czyli jednoczesnie wzrosło suma niewypłaconych pracownikom ukraińskich przedsiębiorstw naleznosci o 10,6% i wynosi obecnie 2,6 miliarda hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4101347-hosstat-dolhy-po-zarplate-vyrosly-do-26-mlrd-hrn

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W ukromediach pojawiły sie informacje ze UE moze przekazać Ukrainie pół miliarda euro „pomocy finansowej (tzn. kredytu), ale pod kilkoma „warunkami”, czyli przyjęcie;
  – ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy;
  – ustawy o autoryzowanych podmiotach gospodarczych;
  – średniookresowego planu reform administracji celnej i podatkowej
  – skutecznego systemu sprawdzania deklaracji elektronicznych
  – ustawy regulującej ukraiński rynek energii elektrycznej
  https://24tv.ua/ru/evrosojuz_mozhet_vydelit_ukraine_500_millionov_evro_odnako_est_rjad_uslovij_n1159468
  Ps. Jak widać UE domaga się „tylko” tego co przez 5 lat „reform” na „pomajdanowej” Ukrainie dawno już powinno zostać zrobione…

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem pod siedzibą Administracji Prezydenta Ukrainy w Kijowie zebrali się „weterani ATO” z tzw. ukraińskich batalionów ochotniczych, którzy domagaja się spotkania z nowym prezydentem Ukrainy i ostatecznego uregulowania przez niego sprawy przyznania ukraińskiego obywatelstwa „zagranicznym ochotnikom” walczącym w tych „formacjach”;
  https://strana.ua/news/203595-pod-zdaniem-administratsii-prezidenta-eks-dobrobatovtsy-trebujut-vstrechi-s-prezidentom-zelenskim.html
  ps. Z tego co pamiętam to i tę sprawę miał Poroszenko „pilnie załatwić” w czasie swojej kadencji…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie nowego serialu amerykanskiej stacji HBO który PRZEDSTAWIA WŁASNA WIZJĘ KATASTROFY W CZARNOBYLU, czyli „mnożą się” kolejne „ofiary” tej tragedii m.in niejaka Ella Feldman która pomimo ze urodziła sie w 1946 roku (jak sama podaje) w czasie katastrofy miała „tylko”…14 lat 🙂 🙂 🙂
  https://colonelcassad.livejournal.com/5025072.html
  Ps. Nie chce się czepiać, ale nazwisko wskazuje na pochodzenie z „nacji” która stale chce być postrzegana jako „ofiary” nawet gdy znęcają sie nad słabszymi od siebie…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Powraca sprawa prawnych podstaw wprowadzenia na Ukrainie w 2014 roku tzw. Operacji AntyTerrorystycznej na Donbasie. Reprezentujacy byłego naczelnika Sztabu Generalnego Ukrainy Wołodymyra Zamanę, przeciwko któremu tocza się śledztwa w związku z oskarżeniem go o „popełnienie zdrady państwowej w 2014 roku”, adwokat poinformował na swojej konferencji prasowej że eksperci Prokuratury Generalnej Ukrainy uznali ze tzw. operacji ATO na Donbasie została ogłoszona z naruszeniem ukraińskiej konstytucji, co w pełni zgadzało się z tym co przedstawiała strona rosyjska („rosyjska propaganda” jak sie wyraził);
  https://www.politnavigator.net/genprokuratura-ukrainy-priznala-nezakonnost-ato.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tymczasem do nałożenia miedzynarodowych sankcji na…Ukrainę (!) wezwał prawosławny Patriarchat Antiochii i całego Wschodu. Wikariusz Patriarchatu oskarżył władze Ukrainy o to ze prześladuja „prawowierna cerkiew” na Ukrainie (czyli Ukraińska Cerkiew Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego) oraz jej wiernych, bezprawnie zajmując jej świątynie oraz należacy do niej majątek;
  https://ria.ru/20190529/1555057481.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. „Rozsypuje się” ugrupowanie Poroszenki, czyli „Blok Petro Poroszenki – Solidarnosć”. Swoje „wyjście” z „Bloku” ogłosił parlamentarzysta Aleksandr Granowskij, bliski współpracownik byłego prezydenta Poroszenki (z jego ramienia miał być „kuratorem d/s prokuratury i sądów”). Ogłosił on takze że nie zamierza wejść do nowego ugrupowania „Europejska Solidarnosć” w które ma zostać „przemianowany” właśnie „Blok Poroszenki”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4101514-yz-partyy-poroshenko-vyshel-nardep-hranovskyi

  Polubione przez 3 ludzi

 10. „Wojna” w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy (powołanym samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola) zaczyna sie chyba „rozkręcać”. Pojawiły się informacje że były tzw. patriarcha kijowski Filaret, tytułujacy sie obecnie „honorowym patriarchą”, rozpoczął akcję przejmowania, pod swoją kontrolę, świątyń i instytucji w Kijowie bedacych obecnie pod zarzadem tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy;
  https://cerkvarium.org/novyny/ukraina/filaret-zakhoplyue-khrami-i-monastiri-u-kievi
  Z kolei zwierzchnik tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy „metropolita” Epifaniusza wydał rozporządzenie ostatecznie rozwiązujace tzw. Ukraiński Kosciół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, który miał zostać zlikwidowany juz po ogłoszeniu tzw. tomosu, ale okazało się że do tego nie doszło przez „niedbalstwo” tzw. patriarchy Filareta. Dodatkowo Epifaniusz unieważnił wszystkie dokumenty wydane przez tzw. Ukraiński Kosciół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego juz po ogłoszeniu tzw. tomosu;
  https://strana.ua/news/203660-hlava-ptsu-epifanij-izdal-ukaz-kotorym-priznal-vse-dokumenty-upts-kp-posle-tomosa-nedejstvitelnymi.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Bez wsparcia politycznego nie uda się Filaretowi odzyskać swych wpływów w Kościele co ważniejsze większość „ukropatriotów” stoi murem za nową cerkwią wiec siłowe przejęcia tez nie wchodzą w rachubę.

   Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem nowy szefem ukraińskiego BOR, został podpułkownik ukraińskich sił zbrojnych były zastępca dowódcy 1 Batalionu Zmech. 93 Samodzielnej Brygady Zmech. Ołeksij Ocerklewicz który w czasie walk o donieckie lotnisko spotykał się z ówczesnym dowódcą sił republikańskich tam walczących Arsenem Pawłowem „Motorolą”, a nawet sciskał z nim rekę oraz nazywał wojne na Donbasie „bratobójczą i nikomu nie potrzebną”…
  https://strana.ua/news/203699-hlavoj-uho-otserklevich.html
  Z kolei naczelnikiem bezpośredniej ochrony Prezydenta Ukrainy został były ochroniarz oligarchy Ihora Kołomojskiego;
  https://strana.ua/news/203704-byvshij-okhrannik-kolomojskoho-stal-nachalnikom-sb-prezidenta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Kolejny ‚sukces” ukraińskiej „zbrojeniówki”, czyli prace przerwały zakłady w Żytomierzu które zajmowały sie ostatnio produkcją transporterów opancerzonych BTR – 4. Przyczyna wstrzymania prac miała być decyzja ukraińskiego resortu obrony, który ocenił ze produkcja w zakładach odbywała się z materiałow (sprowadzanych z UE i NATO) niezgodnych z ukraińskimi normami;
  https://korrespondent.net/business/companies/4101522-zhytomyrskyi-bronetankovyi-zavod-ostanovyl-rabotu

  Polubione przez 4 ludzi

  • Stawiam, że chodzi o płyty pancerne. Oficjalnie sprowadza się te komponenty z ..Polski (Huta Stalowa Wola) jednak nieoficjalnie stosuje się dużo tańsze (i o wiele gorsze) zamienniki z Ukrainy.

   Polubione przez 4 ludzi

 13. OT zza Oceanu, czyli do dymisji podał się specjalny prokurator do nadzorowania federalnego śledztwa w sprawie zarzutów o ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w 2016 roku Robert Mueller z ramienia departamentu Sprawiedliwości USA, który jak wiadomo nic nie „wytropił”. Dodatkowo pozew przeciwko Muellerowi złożyła rosyjska firma którą oskarżył on w „ingerowanie w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku”;
  https://strana.ua/news/203684-spetsprokuror-robert-mjuller-ushel-v-otstavku.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij pojawił się w jednej z kopalni węgla w obwodzie lwowskim gdzie w wyniku awarii zginęło dwóch pracujacych w niej górników;
  https://korrespondent.net/city/lvov/4101622-avaryia-na-shakhte-zelenskyi-pryekhal-na-lvovschynu
  Prezydent Ukrainy spotkał się m.in z pozostałymi górnikami, którzy opowiedzieli mu o swojej ciężkiej sytuacji materialnej, zaległościach płacowych oraz trudnej sytuacji w jakiej z tego powodu znajdują się ich rodziny (brak pieniedzy na opłacenie czynszów i mediów);
  https://korrespondent.net/ukraine/4101650-zelenskyi-posetyl-shakhtu-hde-pohybly-horniaky
  W ukromediach pojawiła się informacja że ukrainski prezydent zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy na której mają zostać przedstawione „problemy” z jakimi boryka sie ukraińskie górnictwo;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4101659-zelenskyi-sozyvaet-snbo-obsudyt-uholnuui-otrasl

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Ukraińskie zakłady Łucz (LLC Luch) przeprowadziły modernizację samobieżnej wyrzutni pocisków rakietowych 9P149 Szturm-S na podwoziu transportera MT-LB. Polega ona na wymianie rosyjskich rakiet 9M114 Kokon z lat 70-tych ubiegłego wieku na krajowe pociski RK-2W Barrier-W o znacznie większym zasięgu i penetracji pancerza.
  https://www.defence24.pl/przeciwpancerny-szturm-s-z-ukrainskimi-pociskami
  Decyzja o modernizacji wynika z tego, że znajdujące się m. in. na uzbrojeniu dywizjonów przeciwpancernych w ukraińskich brygadach artylerii systemy 9P149 Szturm-S dysponują niewystarczającą liczbą pocisków kierowanych i w zasadzie nie mogą być dziś skutecznie użyte bojowo. Wynika to z wyczerpania resursów amunicji, ale również z niedostatecznej skuteczności tych starych pocisków, wprowadzonych na uzbrojenie ponad 40 lat temu.

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Żaglowy okręt szkolny ORP „Iskra” wypłynął w trzymiesięczny rejs nawigacyjno-szkoleniowy zabierając na pokład nie tylko podchorążych Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, ale również słuchaczy instytutu ukraińskiej marynarki wojennej Akademii Morskiej z Odessy.
  Zgodnie z komunikatem przekazanym przez ukraińskie ministerstwo obrony na pokładzie polskiego okrętu szkolnego ORP „Iskra” odbywa obecnie praktyki sześciu słuchaczy z Instytutu Ukraińskiej Marynarki Wojennej Narodowego Uniwersytetu „Odeska Morska Akademia” z Odessy. Razem z nimi popłynął wykładowca nawigacji tego instytutu kmdr por. Andrii Buga.
  https://www.defence24.pl/ukrainscy-marynarze-szkoleni-na-zaglowcu-orp-iskra

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.