Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2019r.- 1453 dzień od nowego rozejmu.


„Sądzę, że dojdzie do tego (wypłaty transzy pomocy od MFW- dopisek mój) po wyborach parlamentarnych i sformowaniu rządu. Ta transza jest dla nas ważna, jest istotna przede wszystkim dla Narodowego Banku Ukrainy, który uzupełnia rezerwy walutowe w złocie”– powiedział wczoraj (29 maja) dziennikarzom przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksandr Danyluk.

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w towarzystwie swoich doradców spotkał się we wtorek z misją MFW, która przebywa w Kijowie, by ocenić realizację zatwierdzonego w grudniu nowego programu pomocy dla Ukrainy. Jednym z uczestników tego spotkania był Ołeksandr Danyluk, który w kampanii wyborczej był doradcą gospodarczym Zełenskiego.

Danyluk zapowiedział jednocześnie, że po wyznaczonych przez nowego prezydenta na dzień 21 lipca przedterminowych wyborach do parlamentu władze Ukrainy przystąpią do omawiania z MFW nowego programu pomocy.

„Ustaliliśmy, że będziemy aktywnie współpracowali z MFW i innymi międzynarodowymi instytucjami, by latem, w czasie kampanii wyborczej i wyborów przygotować się do nowego programu, który da impuls rozwojowi naszego kraju”– wyjaśnił Danyluk.

Zapewnił on także dziennikarzy, że ekipa nowego prezydenta nie rozpatruje możliwości ogłoszenia niewypłacalności państwa. „Jest to osobne stanowisko biznesmenów. Stanowisko państwa jest takie, że powinno ono bronić interesów obywateli”– oświadczył Danyluk.

Tymi „biznesmenami”, o których nadmienił Danyluk, jest Igor Kołomojski, którego marionetką jest Zełenski, i którego on wylansował.

Przypomnę, że Kołomojski w wywiadzie udzielonym dla gazety ekonomicznej „Finacial Times”, zachęcał Zełenskiego do ogłoszenia niewypłacalności Ukrainy i zakończenia współpracy z MFW. Zdaniem Kołomojskiego Ukraina powinna brać przykład z Grecji. Uważa on, że Grecja był pierwszym krajem rozwiniętym, który nie spłacił pożyczki MFW, choć tylko tymczasowo.

Ukraina potrzebuje pożyczek MFW, które są objęte umową stand-by, w celu obsługi zadłużenia zewnętrznego, które wynosi aż około 60% PKB. Ponieważ płatności mają być najwyższe w tym i przyszłym roku, Kołomojski sugerował, że Ukraina nie ma się czego obawiać, jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku.

„Ile razy Argentyna nie wywiązała się ze swoich zobowiązań? I co, zrestrukturyzowali to. Wszystko jest w porządku „– powiedział Kołomojski.

Dalej zwrócił uwagę na fakt, że zwycięstwo pana Zełenskiego w wyborach pokazało, że Ukraińcy chcą wstrzymania reform polityki oszczędnościowej MFW oraz mają już dość szerzącej się korupcji. I te właśnie czynniki wyborcy uznali za główne powody, by zagłosować na Zełenskiego.

„Jeśli Zełenski będzie słuchał (zachodu- dopisek mój), skończy się jak Poroszenko. Będzie miał takie same notowania na poziomie- 5, 10 lub 15 zamiast 73 procent (…) Nikt nie jest zainteresowany czerwoną linią wyznaczoną (Ukrainie- dopisek mój) przez Zachód”- przestrzegł Kolomojski.

Następnie dodał on, że USA i UE powinny całkowicie odpisać dług zewnętrzny Ukrainy jako zapłatę za cierpienia kraju w wyniku wojny prowadzonej z Rosją.

Przypomnę, że Ukraina potrzebuje pieniędzy z MFW, by obsługiwać zewnętrzne zadłużenie, które sięga już obecnie ok. 60 procent PKB Ukrainy. I właśnie w związku z tym, że tegoroczne i przyszłoroczne płatności mają być najwyższe, Kołomojski zasugerował nowemu prezydentowi, że nie ma się czego obawiać, jeśli Ukraina nie wywiąże się z tego zobowiązania.

W marcu 2015 r. rząd ukraiński zobowiązał się walczyć z korupcją w zamian za pakiet pomocy z MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. W grudniu ubiegłego roku MFW zatwierdził nowy, 14-miesięczny program pomocy dla Ukrainy, opiewający na 3,9 mld USD.

1,4 mld USD wypłacono władzom w Kijowie od razu. Pozostałe środki mają być wydzielane na podstawie dokonywanej co pół roku oceny realizacji wymogów MFW wobec ukraińskich władz.

A jak idzie wdrażanie reform wymaganych przez MFW na Ukrainie?

Dowodem na to jest m.in. sprawa sprzed kilku miesięcy, gdy 26 lutego br. decyzją Sądu Konstytucyjnego Ukrainy zniesiona została odpowiedzialność karną za bezprawne wzbogacenie się.

Sąd Konstytucyjny Ukrainy zdecydował o niezgodności z Konstytucją Ukrainy paragrafu 368-2 Kodeksu Karnego, nakładającego odpowiedzialność karną na osoby, które wzbogaciły się z naruszeniem prawa.

Ta decyzja oznacza, że zamknięte zostały wszystkie śledztwa w stosunku do skorumpowanych przedsiębiorców, sędziów, prawników i urzędników, prowadzone dotąd przez Narodowe Biuro Antykorupcyjne. A więc nadal na Ukrainie korumpować się można ile wlezie 🙂

Co w przyszłości może kosztować Ukraińców utratę przywileju bezwizowego wjazdu na teren Unii Europejskiej, w tym do Polski.

Natomiast Bank Światowy i grupa G7 nazwała decyzję sądu „największą porażką Ukrainy w walce z korupcją”.

https://www.ft.com/content/91df13ce-7d58-11e9-81d2-f785092ab560.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał terytorium DRL, w godzinach pomiędzy 05:10 a 22:40, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (29 min) i 82 mm (11 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (30 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (35 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: przedmieścia Gorłówki (osiedle Gołmowskij), okolice i obrzeża Doniecka (lotnisko i teren serwisu „Volvo-Center” oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, a także Aleksandrowka i Spartakus) oraz na południowym odcinku frontu Dokuczajewsk i Sachanka.

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 107 pocisków (wobec 219 z dnia poprzedniego) powodując uszkodzenie jednego domu w dzielnicy Kirowskiej Doniecka znajdującego się przy ulicy Orbitowej nr. 44 i jednego domu w Dokuczajewsku przy ulicy Grzybnej nr. 3.

Poza tym, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał terytorium ŁRL przy użyciu moździerzy kaliber 120 (11 min) i 82 mm (12 miny), 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku Krimskoje (05:30 i 08:20) oraz Nowotoszkowskoje (18:05), w stronę: Frunzego, Żiełoboka i Gołubowskoje.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 30 травня 2019 року.

29 травня збройні формування Російської Федерації 19 разів порушили режим припинення вогню, з них п’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібрів 152 і 122 мм та мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, зенітних установок, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 15 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
біля села ВОДЯНЕ – з артилерійських систем калібру 122 мм;
чотири рази поблизу населеного пункту ПІСКИ – з мінометів калібру 82 мм та протитанкових ракетних комплексів;
тричі в районі міста АВДІЇВКА – з озброєння бойових машин піхоти, зенітних установок ЗУ-23-2, автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту ЧЕРМАЛИК – з озброєння бойових машин піхоти;
біля міста МАР’ЇНКА – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
двічі в районі населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ – з автоматичних станкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
біля населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу села ГНУТОВЕ – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
біля села ТАЛАКІВКА – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні чотири рази:
поблизу населеного пункту ОРІХОВЕ – з артилерійських систем калібру 152 мм;
біля населеного пункту ЗОЛОТЕ-4 – з мінометів калібру 120 мм;
поблизу населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з автоматичних станкових гранатометів;
в районі ділянки розведення сил і засобів поблизу населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА – зі стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки Об’єднаних сил, 29 травня трьох окупантів було знищено, ще одного – поранено.

Від початку поточної доби обстрілів з боку противника не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

39 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.05.2019r.- 1453 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na poczatek, ukromedia informują że odnaleziono ciało ukraińskiego „sapera” który 27 maja miał zginąc w ‚walce z separatystami podczas wykonywania zadania bojowego” w rejonie Popasnej (obwód ługański) i jak można sie było spodziewać zwłoki znajdowały się na terytorium Republiki Ługańskiej, czyli był to najprawdopodobniej członek jednej z ukraińskich grup dyersyjno – zwiadowczych. A ukromedia w swoim „stylu”, czyli ze zwłoki zostały tam „ewakuowane” (!?) i zostaną przekazane stronie ukraińskiej na jednym z „punków kontrolnych” 31 maja;
  https://korrespondent.net/ukraine/4101723-v-luhanskoi-oblasty-obnaruzheno-telo-propavsheho-sapera

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie „najsilniejszej armii na kontynencie europejskim” jak zwykł mawiac „generalissimus” Poroszenko. w obwodzie rówieńskim podczas ćwiczeń rozbił sie wojskowy helikopter Mi – 8, w wyniku czego śmierc poniosło 4 wojskowych znajdujacych się na jego pokładzie, w tym pułkownik ukraińskich sił powietrznych, dowódca jednej z brygad ukraińskiego lotnictwa wojskowego;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1803874-stali-vidomi-podrobitsi-aviakatastrofi-z-viyskovim-gelikopterom
  https://strana.ua/news/203777-polkovnik-kapitan-i-dva-lejtenanta-v-vsu-nazvali-imena-voennykh-pohibshikh-pri-padenii-vertoleta-mi-8.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • To z tego co pamiętam drugi wypadek śmigłowca na Ukrainie w tym roku. Wcześniej do kasacji poszła „zmodernizowana” maszyna przekazana przez Poroszenkę podczas uroczystych obchodów. Wtedy jednak wszyscy członkowie załogi przeżyli.
   Strona rosyjska wielokrotnie informowała, że „ulepszanie” i „naprawa” samolotów/śmigłowców domorosłymi podróbkami pochodzącymi z nieautoryzowanych źródeł MUSI skończyć się tragedią. W Polsce niestety tak już się stało. Z powodów wad technicznych mieliśmy już prawdziwą czarną serię wypadków z MiGami.

   Polubione przez 4 ludzi

 3. OT zza Oceanu, gdzie urzędnicy Departamentu Energii USA (w tym zastępca szefa Departamentu) wyjawili światu nieznane dotąd fizyce i chemii „właściwości” gazu eksportowanego przez USA, czyli ze jest to ‚gaz wolnosci” oraz że ‚rozsiewa molekuły amerykańskich swobód” 🙂
  https://www.mk.ru/economics/2019/05/30/v-minenergetiki-ssha-nazvali-svoe-goluboe-toplivo-molekulami-amerikanskoy-svobody.html
  https://edition.cnn.com/2019/05/29/politics/doe-freedom-gas-natural-gas/index.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. W temacie „wstępniaka”, czyli przebywajacy znowu na Ukrainie „Micho” Saakaszwili „rozgadał sie na dobre” udzielając wywiadów ukromediom, opowiadajac m.in jak to w trakcie spotkania „twarzą w twarz” z Poroszenką w Brukseli, którego ochroniarze myśleli ze chciał go pogryźć;
  https://korrespondent.net/ukraine/4101750-saakashvyly-o-sluchainoi-vstreche-s-poroshenko-dumaly-ya-eho-pokusaui
  A takze o tym jak to „trzykrotnie” odmawiał Poroszence przyjęcia nominacji na premiera Ukrainy, tłumacząc że nie chce miec nic wspólnego ze złodziejami;
  https://strana.ua/news/203743-saakashvili-zajavil-chto-poroshenko-trizhdy-predlahal-emu-stat-premer-ministrom.html
  Stwierdził również że nie chce być takze teraz premierem Ukrainy, jednak jest gotów „udzielać mu porad”;
  https://strana.ua/news/203740-saakashvili-ne-planiruet-vozhlavljat-kabmin-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. „Dobry wujcio Ukrainy z USA” Kurt Volker zdradził że podczas wyborów prezydenckich na Ukrainie były prezydent Poroszenko miał się skarżyć mu na ‚zbyt małe poparcie ze strony USA’;
  https://strana.ua/news/203739-volker-zajavil-chto-poroshenko-zhalovalsja-na-nedostatochnuju-podderzhku-so-storony-ssha.html
  Natomiast ukromedia informują ze w złożonej przez Poroszenke deklaracji majątkowej nie ma nic o tym jakoby miał za swoje pieniądze wynajmować sprzęt do pokoju d/s sytuacji nadzwyczajnych w siedzibie Administracji Prezydenta;
  https://strana.ua/news/203591-poroshenko-ne-deklariroval-arendu-tekhniki-dlja-bankovoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Po przejęciu faktycznej kontroli nad rynkiem energetycznym na Ukrainie, oligarcha Rinat Achmetow próbuje „zaanektować” także ukraiński rynek medialny. Ukromedia ujawniły że decyzją obecnego ukraińskiego parlamentu w skład Narodowej Rady Ukrainy d/s radia i telewizji wszedł producent i generalny dyrektor telewizji z Zaporoża, wchodzacej w skład medialnego holdingu Achmetowa;
  https://strana.ua/news/203785-nardepy-nznachili-chlenom-natssoveta-po-televideniju-i-radioveshchaniju-onoprienko.html
  Ps. Jak widać dopóki jego konkurent Kołomojski ‚zabawia się w polityke”, Achmetow obstawia coraz to nowe pola na ukrainskiej „planszy’…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli jak „antyunijny” (wg „totalnej opozycji”) PiS podąża drogę państw tzw. starej Unii, czyli Francji oraz Niemiec…
  https://wroclaw.tvp.pl/42801739/mieszkancy-dobkowic-protestuja
  Plus „dna niet” jak mawiają Rosjanie, czyli „prezes” fundacji ‚Nie lękajcie się” (zajmujacej sie ujawnianiem i pomocą ofiar kościelnej pedofilii) Lisiński okazał się być zwykłym .nojkiem żerującym na cudzym nieszczęściu…
  http://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,24841387,marek-lisinski-szef-fundacji-nie-lekajcie-sie-wyciagal.html
  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/448815-trzesienie-ziemi-w-fundacji-nie-lekajcie-sie

  Polubione przez 4 ludzi

 8. I powrót na Ukrainę, gdzie podczas wczorajszej wizyty Wołodymyra Zelenskiego w kopalni w obwodzie lwowskim, w której doszło do wypadku w wyniku którego doszło do śmierci górników, doszło do „spiecia” pomiędzy nim a dziennikarka kanału TV faktycznie należacego do byłego prezydenta Poroszenki. Dziennikarka „zaatakowała” Zelenskiego m.in w sprawie zakupu mieszkań dla rodzin górników, na co ten „zgasił” ją proponując że zrzucą sie na nie obaj po połowie;
  https://strana.ua/news/203826-vladimir-zelenskij-posporil-s-zhurnalistami-prjamoho-u-shakhty-hde-pohibli-hornjaki.html
  Dla zainteresowanych, o tym dlaczego pisze ze ów kanał TV „Priamij” faktycznie jest kontrolowany przez Poroszenkę;
  https://ukraina.ru/news/20180928/1021271788.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. A tymczasem ukraiński parlament nie poparł wniosku o zwolnienie ze stanowiska premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4101905-hroisman-prokommentyroval-otkaz-rady-uvolyt-eho
  Podczas gdy prezydent Zelnskij zwrócił się do parlamentu z prośbą o zwolnienie ze stanowisk trzech „prominentnych urzedników”, czyli szefów MSW i Ministerstwa Obrony oraz SBU (plus podobno dymisja Prokuratora Generalnego już „w drodze”);
  https://strana.ua/news/203828-zelenskij-vnes-v-radu-predstavlenija-na-uvolnenie-hlav-mid-minoborony-i-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Chyba będzie „burza mózgów” pośród zachodnich „intelektualistów i celebrytów” którzy uwielbiają się powoływać na tybetańskiego (przebywającego jak wiadomo „na wygnaniu”) XIV Dalajlamę, który pochwalił…Prezydenta Rosji Władimira Putina za to ze jako lider „Rosji – wielkiego państwa o wielkiej sile” „przywiązuje wielką wagę do tego, co dzieje się w różnych częściach świata, i to jest dobre”
  https://strana.ua/news/203816-dalaj-lama-pokhvalil-prezidenta-rossii.html
  Cały wywiad dla zainteresowanych;
  https://ria.ru/20190530/1555050954.html
  Ps. „Unikalne zdjęcie” Władimir Putin w otoczeniu swoich „buddyjskich agentów” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Przypomniała o sobie ukraińska parlamentarzystka „Bohaterka Ukrainy” (tytuł oficjalny) Nadieżda Sawczenko która w wywiadzie udzielonym ukromediom oznajmiła że informacje dotyczące słynnego pożaru w „arsenale” w Bałaklij w 2017 roku tzn. ze jego przyczyną miał być ‚nalot rosyjskich dronów” zostały ‚sfałszowane na polecenie byłego prezydenta Ukrainy Poroszenki”. Według niej „fałszerstwa” miał dokonać szef Kijowskiego Naukowo – Śledczego Instytutu d/s ekspertyz sądowych Ołeksandr Ruwin, za co m.in miał otrzymać medal od Poroszenki;
  https://ukraina.ru/news/20190530/1023742043.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Ukraiński ślad” w tragedii do jakiej doszło w Budapeszcie gdzie na Dunaju po zderzeniu z innym statkiem zatonął wycieczkowy motorowiec, w wyniku czego zgineło 7 osób, a 21 zaginęło. Węgierskie media informuja że motorowiec został zbudowany w stoczni w Chersoniu w 1949 roku, a kapitanem statku który się z nim zderzył był obywatel Ukrainy;
  https://strana.ua/news/203812-zatonuvshij-v-venhrii-prohulochnyj-teplokhod-byl-vypushchen-v-khersone-v-1949-hodu-smi.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W temacie wstępniaka
  Od maja do grudnia bieżącego roku Ukraina ma oddać wierzycielom ponad 6 miliardów $.
  Takich pieniędzy nasz sąsiad oczywiście nie ma-aby zachować płynność finansową konieczne jest…zaciągnięcie kolejnych zobowiązań. To dlatego współpraca z MFW jest tak ważna dla Ukrainy-oprocentowanie z tego źródła to „tylko” 2-3% w skali roku. Prywatni inwestorzy żądają od 7.5 d wzwyż.
  https://www.unian.info/economics/10569258-ukraine-s-debt-repayments-in-may-dec-estimated-at-us-6-3-bln-nbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Ukraińska codzienność, w Melitopolu (obwód dniepropietrowski) zadłużony gracz wziął jako zakładniczkę pracownice salonu gier grożąc jej spalenie. Na szczeście innemu pracownikowi udało sie zawiadomić policję która uwolniła zakładniczke i obezwładniła desperata;
  https://korrespondent.net/ukraine/4102071-v-melytopole-dolzhnyk-vzial-v-zalozhnyky-sotrudnytsu-natsloterey
  W jednym z sądów w Kijowie członek banderowskiego „OUN [Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów]” sprowokował „drakę” (z użyciem gazu) w trakcie procesu przeciwko urodzonemu w Sewastopolu meżczyźnie który podejrzany jest o to ze chciał OUNowca zadźgać nożem. Co ciekawe OUNowiec tez ma sprawę w sadzie, o to ze chciał zadźgać nożem obywatela Iranu. Jak widać na Ukrainie „po staremu’…
  https://strana.ua/news/203909-ounovets-prjamo-v-sude-raspylil-haz-na-krymchanina-kotoroho-sudjat-za-popytku-eho-ubijstva-.html
  I tradycyjnie, można napisać, z kijowskiego parku nad którym znajduje się „popękany most Kliczki” skradziono około setki tui posadzonych tam „osobiście” właśnie przez burmistrza Kijowa Kliczkę…
  https://strana.ua/news/203885-iz-kievskoho-parka-ischezli-tui-v-propazhe-podozrevajut-hlavu-uzn-podolskoho-rajona.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. OT z Dalekiego Wschodu. Pojawiły sie informacje, które na konferencji miał przedstawić były szef ukraińskiej Służby Wywiadu, że Komunistyczna Partia Chin zabroniła największym chińskim kompaniom prowadzenia współpracy z Ukrainą „na poziomie krajowym” ograniczajac je do „szczebla regionalnego”. Przypomniał on również, że w ciągu ostatnich 5 lat nie zorganizowano ani jednej wizyty ukraińskich delegacji wysokiego szczebla w Chinach;
  https://silkbridge.info/kpk-zapretila-kitajskim-kompanijam-sotrudnichestvo-nacionalnogo-urovnja-s-ukrainskim-biznesom-jeks-glava-svr/
  Premier Malezji Mahathir bin Mohamad z kolei, podczas konferencji dialogu i mediów z Japońskim Klubem Korespondentów Zagranicznych, zażądał przedstawienia „twardych dowodów” na to że malezyjski boenig który rozbił sie latem 2014 roku na Donbasie został „zestrzelony przez Rosję”. Przypomniał onże Malezja zgodziła sie z międzynarodowym raportem że „pocisk, który zestrzelił samolot, jest rakietą typu rosyjskiego [radzieckiego], ale mógł on być także wyprodukowany na Ukrainie” wiec mógł to także zrobić „rząd ukrainski” (!)
  https://www.freemalaysiatoday.com/category/nation/2019/05/31/malaysia-wants-evidence-to-show-russia-shot-down-mh17/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.