Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2019r.- 1454 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (30 maja) prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski spotkał się z amerykańskim senatorem, Robertem Portmanem.

Na spotkaniu z senatorem Portmanem Zełenski ogólnie omówił aktualną sytuację na Ukrainie, w szczególności przedterminowe wybory do Wierchownej Rady. Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na fakt, że jego decyzja o przedterminowym rozwiązaniu parlamentu wypełnia społeczne zapotrzebowanie, a dzięki przeprowadzeniu wyborów do Wierchownej Rady w lipcu, nowy rząd może zostać utworzony we wrześniu.

„Gdyby ten Parlament, który nie działa, ale nadal trwa, wtedy dopiero w grudniu utworzylibyśmy nowy rząd. Nie możemy tak długo czekać. Mamy dwie wojny- wojnę z Rosją i wojnę z korupcją w kraju, co jest zagrożeniem przede wszystkim dla gospodarki Ukrainy”– wyjaśnił Zełenski.

Kolejną kwestią poruszoną podczas spotkania była sytuacja w Donbasie i niezbędne kroki w celu osiągnięcia postępu w wypełnieniu warunków porozumienia pokojowego, przede wszystkim w sprawie zawieszenia broni i wymiany zakładników. Dlatego też Wołodymyr Zełenski poinformował amerykańskiego senatora, że jego pierwszą podróżą roboczą jako prezydenta, było odwiedzenie żołnierzy na linii frontu w Donbasie w znajdującej się pod kontrolą władz w Kijowie częścią obwodu ługańskiego.

Zełenski zapewnił także także o aktywnym wspieraniu stanowiska Senatu USA w kwestii nakładania dalszych sankcji przeciwko Rosji oraz dostarczaniu Ukrainie dalszej pomocy wojskowej. Podkreślono potrzebę dalszej presji na Federację Rosyjską w celu zapewnienia właściwej realizacji porozumień mińskich.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wraz senatorem Robert Portman omówili także aktualne zagadnienia wdrażania reform, które powinny znacznie bardziej zbliżyć Ukrainę do UE i NATO.

Przypomnę, że we wtorek (28 maja) na konferencji prasowej zorganizowanej w Kijowie przez specjalnego przedstawiciela Departamentu Stanu USA ds Ukrainy, Kurta Volkera, zapewnił on, że:

„Ukraina, jak każdy inny kraj na świecie, ma prawo do samoobrony, prawo to jest zapisane w Karcie ONZ. Z pewnych powodów poprzednia administracja postanowiła nie pomagać Ukrainie w (rozwijaniu- dopisek mój) jej zdolności obronnych, w tym wojskowych zdolności obronnych. Zostało to odwołane, a USA są gotowe do współpracy z Ukrainą, podobnie jak robimy z innymi krajami, wspierając ich uzasadnione potrzeby obronne”.

Volker przypomniał o tym, że budżet USA przewiduje pomocowe zagraniczne środki wojskowe, które są zatwierdzane przez Kongres. W przypadku Ukrainy, takie finansowanie skierowane jest na dostarczenie niezbędnego sprzętu, takiego jak systemy przeciwpancerne i snajperskie. USA będą nadal konsultować się z Ukrainą w sprawie tego, jakie są jej uzasadnione potrzeby obronne i jaką pomoc może zapewnić USA.

„Jesteśmy również otwarci na handel wojskowy, gdy Ukraina kupuje sprzęt wojskowy w Stanach Zjednoczonych i jest to normalny kurs rozwijania zdolności obronnych”– powiedział amerykański dyplomata.

Według Volkera, w przypadku Ukrainy jest to szczególnie ważne, ponieważ jest każdego dnia ofiarą agresji.

Dlatego też, wg. niego Ukraina „pilnie potrzebuje wzmocnienia własnych zdolności obronnych, aby zapobiec dalszej utracie terytorium wzdłuż linii demarkacyjnej i stworzyć warunki, w których możliwe będą negocjacje pokojowe”.

Na początku marca br. ukraińska ambasada w Waszyngtonie poinformowała, że w projekcie budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych na przyszły rok przewidziano aż 250 mln dolarów na wzmocnienie bezpieczeństwa i obrony Ukrainy.

18 marca br. w trakcie wizyty w Brukseli Volker poinformował, że Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych „Javelin” oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża. Chodzi tu o różne systemy rakietowe, które po wielu wojnach prowadzonych w ciągu ostatnich niemal dwóch dekad, licznie zalegają w amerykańskich magazynach. I tą właśnie broń upycha się obecnie stosując różne naciski na kraje zwasalizowane, które stają się jej bardzo wdzięcznym i solidnym odbiorcą, w czym m.in. Polska pod rządami PiS jest obecnie liderem.

Może właśnie Rosja i Chiny zostały wybrane przez amerykańskie lobby zbrojeniowe jako następny cel rozkręcający kolejną spiralę wydatków i produkcji dla celów wojskowych?

Bo jak wiadomo, tylko dzięki tej sztucznie rozkręconej koniunkturze Stany Zjednoczone jeszcze są w stanie jakoś funkcjonować i unosić się na powierzchni, bo tak naprawdę jest to już tylko olbrzym na słomianych nogach. Przy czym jest to mimo wszystko bardzo niebezpieczny olbrzym, bo jednym ruchem jest w stanie unicestwić całą naszą cywilizację. W akcie jego rozpaczy i agonii można i tego się spodziewać. Zresztą już ostatnie wybory prezydenckie pokazały co tam się tak na prawdę dzieje, ukazując światu obraz całkowitej degrengolady i upadku wszelkich zasad.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-zustrivsya-z-senatorom-ssha-robertom-port-55677,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (26 min) i 82 mm (31 min), działa przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (70 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (183 granaty), SPG-9 (25 granatów) i RPG-7 (20 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 22 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w rejonie: Gorłówki (Gołmowskij i Zajcewo oraz Dolomitnoje i Ozierjanowka), Doniecka (okolice lotniska i teren serwisu „Volvo-Center” oraz Wasilewka, Mineralnoje, Spartakus i Wiesiełoje), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Dzierżyńskoje, Leninskoje i Nowaja Tawria).

W wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 406 pocisków (wobec 107 z dnia poprzedniego) powodując uszkodzenie dwóch domów na obrzeżach Doniecka znajdujących się przy ulicy: Czerwonej Partyzantki nr. 56 i w Zaułku Wolnym nr. 47, gdzie został ranny 63-letni właściciel posesji, który obecnie przebywa na leczeniu w miejskim szpitalu nr. 21 w Doniecku.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzeliwanie terytorium ŁRL, przy użyciu granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (5 granatów), 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku Nowozwanowki (09:00) i Nowoaleksandrowki (09:20), w stronę Kalinowa i Kalinowa Borszcziewatoje.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 31 травня 2019 року.

30 травня збройні формування Російської Федерації вісім разів порушили режим припинення вогню, з них чотири рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібрів 120 і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник шість разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
біля села ВОДЯНЕ – з мінометів калібру 120 мм;
поблизу населеного пункту ПІСКИ – з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту ОПИТНЕ – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу населеного пункту ПІЩЕВИК – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі біля населених пунктів ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ і АВДІЇВКА – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
поблизу населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм, озброєння бойових машин піхоти та автоматичних станкових гранатометів;
біля населеного пункту КРИМСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки, 30 травня одного окупанта було поранено.

Від початку поточної доби ворог чотири рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” противник здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу села ВОДЯНЕ – з мінометів калібру 82 мм;
біля міста КРАСНОГОРІВКА – з гранатометів різних систем.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог двічі обстріляв наші позиції поблизу населеного пункту ТРАВНЕВЕ з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

29 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.05.2019r.- 1454 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, można się było „czepiać” ze wczoraj pisałem o „ukraińskim śladzie” w tragedii na Dunaju, a dzisiaj prosze…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wegry-kapitan-zatopionego-statku-zatrzymany/35zl27l
  Cytat „Ukraiński kapitan statku-hotelu, z którym zderzył się przed zatonięciem w Budapeszcie statek wycieczkowy z południowokoreańskimi turystami, został zatrzymany i przesłuchany jako podejrzany”

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Ojciec Chrzestny IV”, czyli adwokat Trumpa Rudi Giuliani nazwał byłego prezydenta Ukrainy Poroszenke „ojcem chrzestnym ludzi [Joe] Bidena na Ukrainie”. Giuliani miał także stwierdzić że na Ukrainie były wiceprezydent USA Joe Biden dopuścił się korupcji politycznej, wymuszajac na Poroszence zwolnienie ze stanowiska ówczesnego Prokuratora Generalnego Ukrainy Szokina w zamian za „transze pomocy finansowej” (czyli kredyt) z MFW, który faktycznie był „łapówka”;
  https://strana.ua/news/203972-sovetnik-trampa-nazval-poroshenko-krestnym-ottsom.html
  Źródło;
  >https://www.thedailybeast.com/rudy-giuliani-steps-up-biden-attacks-with-new-ukraine-conspiracy-theory

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie przedwyborczych „roszad” na Ukrainie. Była premier obecnie szefowa ugrupowania „Batkiwszczyna” Tymoszenko podobni zrezygnowała ze „współpracy” z Ołehem Laszko i oligarchą Kołomojskim oraz burmistrzem Kijowa Kliczką, a w zamian chce się „sprzymierzyć” z byłym szefem SBU Ihorem Smieszko obecnie przewodniczącym ugrupowania „Siła i Honor”;
  https://strana.ua/articles/analysis/203685-timoshenko-na-vyborakh-v-radu-2019-koho-vozmet-v-sojuz-i-spiski-batkivshchina.html
  Z kolei w partii Ihora Smieszko „zatrudnienie” znalazł popularny ukraiński dziennikarz Dmytro Gordon, który został szefem jej sztabu wyborczego;
  https://strana.ua/news/203978-izbiratelnyj-shtab-smeshko-vozhlavil-zhurnalist-hordon-kotoryj-ne-idet-v-parlament.html
  Natomiast ugrupowanie obecnego prezydenta Ukrainy ‚Sługa Narodu” ogłosiło „castingi” na swoich kandydatów do ukraińskiego parlamentu. W ukromediach zastanawiają się jak zdołają przeprowadzic , majace trwać tylko 4 dni, „castingi” dla tysięcy potencjalnych kandydatów?
  https://strana.ua/articles/203568-partija-sluha-naroda-provodit-nabor-kandidatov-v-deputaty.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Jak to dobrze jest być „agentem ukrobezpieki” 🙂 (to dla „pana” Sakiewicza z „GłuPola”). „Etatowy współpracownik SBU”, czyli „fuhrerek” neonazistowskiego ugrupowania „C14″ Jewhen Karas został ‚wciśnięty” (zapewne przez swoich „kuratorów”) do tzw. Rady Społecznej Kontroli przy Narodowym Antykorupcyjnym Biurze Ukrainy;
  https://strana.ua/news/203941-lidera-s14-evhenij-karasja-izbrali-v-sovet-obshchestvennoho-kontrolja-pri-nabu.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć, ukromedia informuja ze „prywatna firma [nazwy nie podano] naszpikowała pluskwami port lotniczy w Odessie” i za ich pomoca „zbierała strategiczne informacje”, czyli nagrania i zapisy pochodzące z pomieszczen użytkowanych przez służby celne i graniczne;
  https://strana.ua/news/203977-v-aeroportu-odessy-nashli-desjatki-zhuchkov-kotorye-ustanovila-chastnaja-firma.html
  W obwodzie kijowskim znaleziono i zabezpieczono dwie tony wydobytego nielegalnie bursztynu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4102196-sbu-yziala-dve-tonny-yantaria-v-kyevskoi-oblasty
  A u mieszkańca jednej z miejscowości obwodu połtawskiego znaleziono dwa granatniki;
  https://korrespondent.net/ukraine/4102159-u-zhytelia-poltavskoi-oblasty-yzialy-dva-hranatometa

  Polubione przez 4 ludzi

 6. W temacie wczorajszej katastrofy ukraińskiego wojskowego helikoptera Mi-8 w której zginał m.in pułkownik ukraińskich sił zbrojnych dowódca jednej z ukrainskich brygad lotniczych. Według ukromediów najprawdopodobniejszą przyczyną wypadku była „niesprawnosc techniczna helikoptera” który, co najciekawsze, miał „dopiero co” bo w grudniu 2018 roku przejść „przeglad techniczny” w zakładach „Motor Sicz” w Zaporożu;
  https://strana.ua/news/203966-v-prokurature-soobshchili-chto-osnovnaja-versija-padenija-vertoleta-vsu-pod-rovno-tekhneispravnost.html
  Ps. Czyli tak jak napisał @bladyswit;
  „Strona rosyjska wielokrotnie informowała, że „ulepszanie” i „naprawa” samolotów/śmigłowców domorosłymi podróbkami pochodzącymi z nieautoryzowanych źródeł MUSI skończyć się tragedią”

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, w temacie serialu HBO ‚Czarnobyl” który pokazuje „amerykańską prawdę” o katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej wypowiedziała się Anna Korolewska zastępczyni dyrektora d/s naukowych Narodowego Muzeum ‚Czarnobyl”, która co ciekawe pełniła funkcje „konsultantki” scenarzystów serialu. I co ciekawe ona także krytykuje serial za „nieścisłości” i „przeinaczenia” które się w nim pojawiły m.in sprawę pojazdów użytych do sprawdzenia jak wygladął zniszczony reaktor (specjalne transportery opancerzone a nie ciężarówki), jakie osoby przeprowadzały „inspekcje” zniszczeń oraz jak wyglądał śmierć i pogrzeby osób uczestniczących w usuwaniu skutków awarii, upadek helikoptera (do którego doszło dopiero w październiku 1986 roku);
  https://strana.ua/news/204000-sotrudnitsa-muzeja-i-konsultant-sozdatelej-seriala-chernobyl-rasskazala-o-pravde-i-vydumke-v-filme.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Wiesci z „frontu”. Strona republikańska zgodnie z zapowiedziom przekaząła zwłoki ukrainskiego dywersanta który poniósł śmierc przy próbie wdarcia się na terytorium Republiki Ługańskiej. Warto przy tym przypomnieć o bzdurach jakie (tradycyjnie) ogłosił tzw. sztab OZS, czyli ze był to „saper który zginał przy wykonywaniu zadań bojowych, a jego ciało ewakuowano na terytorium niekontrolowane [przez Ukraine]’;
  http://lug-info.com/news/one/narodnaya-militsiya-i-afgantsy-peredali-ukrainskoi-storone-telo-diversanta-vsu-45676
  Z kolei krymski bloger Boris Rozin („colonelcassad”) powołując sie na własne „źródła”w siłachz brojnych DRL informuje że strona republikańska „wzbogaciła się’ o sprzedany im „na lewo” przez ukraińskich wojskowych radar rozpoznania artyleryjskiego przekazany „niezwycieżonej armii kijowskiej” przez USA. Jak pisze „Cassad” radar został uszkodzony zima tego roku „w trakcie działań bojowych” i miał zostać zniszczony, a „chachły nie byłyby chachłami gdyby nie chciały na tym zarobić” 🙂
  https://colonelcassad.livejournal.com/5031384.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Bunt” w Kijowskiej Szkole Ekonomii, jedynej uczelni na Ukrainie z kadra wykształcona na uczelniach zachodnich jak sami informuja, z powodu „ustawy językowej” wprowadzonej na Ukrainie. Honorowy prezes uczelni i jednocześnie pierwszy zastępca szefa Rady Narodowego Banku Ukrainy Timofiel Milowanow skrytykował „ustawę o ukrainizacji” narzucajaca wszystkim ukraińskim instytucjom wymóg posługiwania się językiem państwowym, czyli ukraińskim , która uderzy w program nauczania Kijowskiej Szkoły Ekonomii w której większość zajęć prowadzona jest w języku angielskim i zagroził że uczelnia dalej będzie tak robić, płacąc nawet grzywny, a jak zajdzie taka potrzeba to „zejdzie do podziemia” lub „wyemigruje za granice”;
  https://delo.ua/econonomyandpoliticsinukraine/kievskaja-shkola-ekonomiki-iz-za-zakona-o-jazyke-353898/

  Polubione przez 4 ludzi

  • Jakże odmienne od stanowiska rządu Węgier są decyzje „naszych” władz. „Warszawa” zezwala na rusyfikację/ukranizację resztek Polonii na wschodzie (proces ten trwa bez przerwy od blisko 30 lat!), Węgry pielęgnują pamięć o ojczyźnie za granicą. Efekty widać gołym okiem. Jeśli jeszcze w latach 80-tych blisko pół miliona obywateli Ukrainy deklarowała się jako Polacy to w 2013 było to tylko około 150 tysięcy.
   Większość Polaków to starsi ludzie mieszkający na wsi i niewielkie grupy w Lwowie i okolicach Stanisławowa
   http://www.polacynawschodzie.pl/index.php?page=miejsca&id=307&lang=pl
   Przez lata nikt tym ludziom (poza organizacjami kresowymi) się nie interesował nie pomagał i… to doprowadziło do sytuacji w której to żywioł polski praktycznie „wyginął” na wschodzie.
   Co prawda teraz coraz więcej osób deklaruje swoją przynależność do narodu polskiego. Wielu nawet może to udowodnić-miało dziadków Polaków. Jednak są to osoby które…nie znają języka polskiego, kultury/historii a motywem ich działań jest chęć zamieszkania w normalnym europejskim kraju i lepsza przyszłość dla ich dzieci.
   Nie potępiam tych ludzi, dzieci które będą się uczyć w polskich szkołach zapewne wyrosną na dobrych obywateli III (iV?) RP. Wkurza mnie za to celowe przymykanie oczu na proceder „kupowania Karty Polaka”. Wielu Rusinów nie ukrywa, że odpowiednie świadectwa po prostu kupiło od urzędników.
   Dla tych ludzi liczą się głównie doraźne profity związane z posiadaniem Karty Polaka. Co więcej wielu z nich to zagorzali ultra neobanderowcy-vide sprawa ukraińskich studentów co pozowali z banderowską szmatą w Przemyślu-dwóch z nich otrzymało dzięki Karcie Polaka(!) prawo stałego pobytu.
   Czy w Polsce potrzeba zwolenników Bandery? Oczywiście, ze nie jednak „nasze” władze uważają, że napływ Rusinów ze wschodu rozwiąże problem demograficzny.

   Polubione przez 1 osoba

 10. OT europejsko – zaoceaniczne, czyli agencja „Bloomberg” poinformowała że władze UE ostrzegły USA że skonfiskują aktywa amerykańskich firm działajacych na ich terytorium, jeżeli amerykańskie firmy będą próbowały przejąć aktywa europejskich przedsiębiorstw na Kubie za pośrednictwem amerykańskich sądów, w ramach uruchomionego jeszcze w połowie kwietnia tego roku przepisu w tzw. ustawie Helmsa-Burtona;
  >https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-05-30/eu-threatens-u-s-firms-with-asset-seizures-over-any-cuba-claims
  ps. Jak widać „jedność euroatlantycka” po prostu „rozkwita” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Ukraiński prawnik Andriej Portnow, były zastępca szefa administracji prezydenckiej Wiktora Janukowycza kyóry powrócił niedawno na Ukrainę z „pomajdanowego wygnania”, poinformował że ukraiński Państwowe Biuro Śledcze wszczęło kolejne śledztwo przeciwko byłemu prezydentowi Poroszence. Tym razem z „nadużyciem władzy” jakiego miał dopuścić mianując dwóch sędziów ukraińskiej Wysokiej Rady Sprawiedliwości pomimo że zakazał mu tego sąd;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4102416-na-poroshenko-otkryly-delo-o-zakhvate-vlasty-portnov

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Ile Ukraina straciła na konflikcie na Donbasie? Według najnowszych badań przeprowadzonych przez niemieckich naukowców, obejmujących lata (2013–2017), PKB Ukrainy spadło średnio w tym okresie o 15,1 %. Warto także przytoczyć fragment artykułu, wyjaśniajacy czym był dla Ukrainy Donbas
  „Donbas przed wojną miał szczególne znaczenie gospodarcze dla Ukrainy, zauważają naukowcy. Do 2014 r. przypadało na niego około 25% ukraińskiego eksportu i ponad 15% inwestycji”. Nie był to więc, jak opowiadano na „pomajdanowej Ukrainie”, leżący w ruinie region „żyjący tylko z dotacji”;
  https://www.rbc.ru/economics/31/05/2019/5cf128eb9a7947b71b908a02

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Tymczasem po ostatnich wypowiedziach premiera Malezji, który publicznie stwierdził ze nie wierzy że malezyjskiego boeniga nad Donbasem w 2014 roku „zestrzelili Rosjanie”, a takze że „Malezję odsunięto od śledztwa”, które zostało „upolitycznione”, do władz Malezji z żądaniem wyjaśnienia wypowiedzi szefa malezyjskiego rządu zwróciły się władze Holandii. W wydanym w zwiazku z tym oświadczeniu władze holenderskie miały m.in stwierdzić że w tym tygodniu premier Malezji „zakwestionował odpowiedzialność Rosji za katastrofę MH17”;
  https://strana.ua/news/204129-niderlandy-trebujut-razjasnenij-ot-malajzii-po-zajavleniju-o-neprichastnosti-rf-k-katastrofe-mn17.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.