Wojna domowa na Ukrainie 1.06.2019r.- 1455 dzień od nowego rozejmu.


W trakcie wczorajszego (31 maja) posiedzenia Wierchownej Rady, jej przewodniczący, Andriej Parubij zapowiedział prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, że „ziemia pod tobą spłonie”.

Te słowa Parubija były jego odpowiedzią na zapowiedziane przez współautora programu wyborczego Zełenskiego, Borisa Szefira zmiany dotyczące udziału czasu programowego prowadzonego w języku ukraińskim i rosyjskim w ukraińskich państwowych mediach oraz propozycję niedawno uchwalonej ustawy o języku.

Według niego zniesienie ustawy o języku ukraińskim może być pierwszym krokiem do zakończenia wojny w Donbasie. Szefir przyznał również, że ma nadzieję na przegląd kwot dla języka ukraińskiego w mediach.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał ustawę „O zapewnieniu funkcjonowania języka ukraińskiego jako języka państwowego” na krótko przed opuszczeniem urzędu. Dokument przewiduje użycie wyłącznie języka ukraińskiego w prawie wszystkich dziedzinach życia obywateli i funkcjonowaniu państwa.

Poza tym, również w dniu wczorajszym odbyło się pierwsze pod kierunkiem Wołodymyra Zełenskiego spotkanie w ramach Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO).

Wcześniej prezydent Zełenski zatwierdził nowy skład RBNiO. Odpowiedni dekret o numerze 340/2019 opublikowany został na oficjalnej stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.

Dekretem tym Zełenski zmienił strukturę osobową Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. W szczególności przewodniczącym RBNiO jest teraz sam Zełenski.

Nowo powołani przez Zełenskiego członkowie RBNiO to: Pierwszy Zastępca Przewodniczącego Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, Szef Głównego Departamentu ds. Zwalczania Korupcji i Przestępczości Zorganizowanej Centralnego Departamentu Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Iwan Bakanow, Szef Administracji Prezydenta Andrei Bogdan, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Oleksandr Daniljuk, Minister Finansów Oksana Markarowa, Zastępca Szefa Administracji Prezydenta Wadim Pristajko i Rusłan Rjaboszapk oraz szef sztabu generalnego Rusłan Homczak.

Ponadto Zełenski usunął ze składu osobowego w RBNiO byłego szefa AP Igora Rainina, byłego sekretarza RBNiO Ołeksandra Turczynowa, byłego szefa Sztabu Generalnego Wiktora Muzenko i ministra polityki informacyjnej Ukrainy Jurija Stetsa. Natomiast pozostał tam Arsen Awakow

W ten sposób Zełenski dokonał w tej instytucji czystki usuwając wszystkich zaufanych ludzi Poroszenki, a zastępując ich swoimi współpracownikami i znajomymi.

Głównym zaś tematem tego spotkania w ramach RBNiO był problem bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy w świetle sytuacji jaka obecnie ma miejsce w odniesieniu do kończącej się umowy o tranzycie gazu i przerw w dostawach ropy naftowej.

„Wstrzymanie dostaw ropy i butanu z Rosji spowoduje problemy dla Ukrainy”– zostało to ogłoszone na wczorajszej radzie RBNiO przez jej nowo mianowanego sekretarza Aleksandra Daniljuka.

Wcześniej rosyjskie władze odpowiedziały na wrogie działania ukraińskiego rządu, który nałożył nowe sankcje na Rosję oraz naciska na kraje UE aby również je poparli. Odpowiedzią FR na sankcje ukraińskie jest zakaz importu z Ukrainy niektórych rodzajów produktów inżynieryjnych, przemysłu lekkiego i obróbki metali, wyrobów rurowych, papieru i kartonu, odzieży i obuwia. Ponadto od 1 czerwca Rosja będzie dostarczać Ukrainie węgiel, benzynę i olej napędowy tylko na podstawie jednorazowych zezwoleń. Natomiast zakazano eksportu ropy naftowej, etanu, butanu, bitumu, etylenu, propylenu z Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

„Istnieją problemy związane z działaniami podjętymi przez Federację Rosyjską, środki ograniczające, które zostaną wprowadzone od 2 czerwca, czyli za dwa dni. Może to stworzyć poważne wyzwania dla Ukrainy. Musimy być na to przygotowani. Są to ograniczenia w dostawie oleju napędowego, olejów i ropy naftowej”– oświadczył Daniljuk na radzie RBNiO.

Jak widać rosyjskie kontr sankcje nałożone na Ukrainę, mogą być dla niej bardzo bolesne, skutki ich kosztowne, a do tego powodujące dodatkowe problemy przeżywającej bardzo poważny kryzys gospodarce ukraińskiej oraz społeczeństwu.

Po wczorajszym spotkaniu prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego z ministrami spraw zagranicznych Niemiec i Francji, sekretarz RBNiO Daniljuk ujawnił, że spotkanie w „formacie normańskim” na Donbasie może się odbyć już w połowie lipca.

„Dzisiaj odbyło się spotkanie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z ministrami spraw zagranicznych Francji i Niemiec, dziewięćdziesiąt procent czasu tego spotkania poświęcono omówieniu procesu w Mińsku, i będziemy kontynuować ten aktywny dialog i przygotować się do spotkania w ‚formacie normańskim’. Może się to zdarzyć gdzieś w połowie lipca- taki jest plan” powiedział Daniljuk.

Po rozmowach szefów niemieckiej i francuskiej dyplomacji z prezydentem Ukrainy, Heiko Maas powiedział, że strony zastanawiają się nad tym, jak dać nowy impuls procesowi mińskiemu na rzecz uregulowania konfliktu i zakończenia wojny w Donbasie.

Natomiast po rozmowach z sekretarzem stanu USA Mike’em Pompeo, Heiko Maas powiedział, że „wiele tematów i konfliktów, z którymi mamy do czynienia, można rozwiązać jedynie dzięki ścisłemu porozumieniu amerykańsko-europejskiemu i w ramach współpracy chcemy to zrobić. Na przykład takie tematy obejmują Ukrainę”. Zastrzegł przy tym, że „jest oczywiste, że pilnie potrzebujemy konstruktywnych kroków ze strony Rosji, nie tylko na Ukrainie, ale przede wszystkim tam”.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w piątek, że dyskusja o kryzysie ukraińskim w „formacie normandzkim” jest potrzebna, ale do spotkania na szczeblu przywódców „czwórki normandzkiej” powinny „dojrzeć warunki”.

Pieskow dodał, że nie ma obecnie „konkretnych wstępnych ocen” dotyczących ewentualnego spotkania przywódców czterech państw „formatu normandzkiego”. Zwrócił też uwagę na to, że „od czasu, gdy na Ukrainie pojawił się nowy prezydent, znów aktywnie dyskutuje się na temat niezrealizowanych porozumień mińskich”. Przyznał także, że „istnieje konieczność dalszej dyskusji również w formacie normandzkim”. Jednakże „po to, aby spotkanie na najwyższym szczeblu odbyło się, konieczne jest, aby dojrzały odpowiednie warunki”– oświadczył Pieskow.

Wyjaśnił przy tym, że chodzi tu o ocenę „gotowości strony ukraińskiej do działań na rzecz wypełnienia porozumień mińskich i nawiązania bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami proklamowanych republik” donbaskich.

Postawa ta wynika z tego, że władze Rosji usiłują doprowadzić do sytuacji, aby rząd z Kijowa podjął bezpośrednie negocjacje z przedstwicielami „republik ludowych” donieckiej i ługańskiej, czyli separatystycznych struktur władzy na południowym-wschodzie Ukrainy, wspieranych; humanitarnie, gospodarczo, moralnie i politycznie, przez Rosję.

https://ria.ru/20190531/1555154918.html,

https://www.president.gov.ua/ru/photos/narada-za-uchastyu-chleniv-rnbo-prisvyachena-energetichnij-b-2945,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy bez chwili wytchnienia, pomimo, że zaczął się już weekend, minionej doby prowadzili- z przerwami w godzinach pomiędzy, 05:00 a 21:20, ostrzeliwanie terytorium DRL przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (5 min) i 82 mm (11 min), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (50 wystrzałów), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (40 wystrzałów), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR „Javelin”? (2 rakiety) oraz granatników: AGS-17 (53 granaty), SPG-9 (29 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ze stanowisk ogniowych ukraińskich wojsk ostrzeliwano następujące punkty frontu: obrzeża Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach im. Gagarina i 6/7), obrzeża i okolice Doniecka (teren lotniska oraz osiedle mieszkalne przy kopalni Trudowskaja, a także Wasilewkę i Spartakus) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Nowołaspa i Sosnowskoje).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadły 102 pociski (wobec 406 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie mieszkania nr. 59 w bloku mieszkalnym przy ulicy Lenina nr. 106 w Dokuczajewsku.

Innych strat i szkód jak dotąd nie odnotowano.

Poniżej jeszcze wykres graficzny aktywności ukraińskich wojsk za ostatni tydzień na donieckim odcinku frontu:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (6 min) i automatycznego granatnika AGS-17 *6 granatów), 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku Krimskoje (16:15 i 22:35), w stronę wsi Frunze. Strat i szkód jak dotąd nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 01 червня 2019 року.

31 травня збройні формування Російської Федерації 10 разів порушили режим припинення вогню, з них п’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, протитанкових рушниць, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник вісім разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі поблизу населених пунктів ВОДЯНЕ і МАР’ЇНКА – з мінометів калібру 82 мм;
двічі біля міста КРАСНОГОРІВКА – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу міста АВДІЇВКА – з автоматичних станкових гранатометів, протитанкових рушниць та стрілецької зброї;
двічі біля населеного пункту СТАРОГНАТІВКА – з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
поблизу населеного пункту ТРАВНЕВЕ – з артилерійських систем калібру 122 мм;
біля населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм та великокаліберних кулеметів.

Внаслідок обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки, 31 травня п’ять окупантів було поранено.

Від початку поточної обстрілів позиції Об’єднаних сил не зафіксовано.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.

Докладніше про події в районі проведення операції Об’єднаних сил буде поінформовано під час щоденного брифінгу.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

42 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 1.06.2019r.- 1455 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, ukromedia informuja że nowy prezydent Ukrainy został zaproszony do Białego Domu na „poważną rozmowę z Prezydentem USA” która jednak ma się odbyć dopiero w sierpniu – wrześniu, czyli już po zapowiadanym spotkaniu z Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. „Tyle” podobno zdołał „załatwić” Kurt Volker „dobry wujcio Ukrainy z USA”, jak informują ukromedia;
  https://zn.ua/POLITICS/zelenskiy-poluchil-priglashenie-ot-trampa-posetit-vashington-s-oficialnym-vizitom-mostovaya-319424_.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, ciag dalszy hecy z „popekanym mostem Kliczki” w Kijowie. Mieszkańcy alarmuja ze pomimo „remontu” dalej „pęka’;
  https://apostrophe.ua/news/society/kiev/2019-06-01/na-skandalnom-steklyannom-mostu-v-kieve-proizoshlo-novoe-chp-opublikovanyi-foto/164521
  Do jednego ze szpitali w Dnieprze przywieziono 7 – letniego chłopca z raną postrzałowa ręki. Dziecko podobno znalazło „pistolet gazowy” w domu swoich dziadków i w trakcie „zabawy z nim” postrzeliło sobie rękę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4102543-pod-dneprom-malchyk-nashel-pystolet-y-prostrelyl-sebe-ruku
  Z kolei w jednej z miejscowości obwodu odeskiego tzw. tituszki, w liczbie ponad 20 osób, próbowały bezprawnie przejąć („po rejdersku) jeden z magazynów. W wyniku zdecydowanej interwencji ochroniarzy i wezwanej na miejsce policji zostali jednak „spacyfikowani”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4102557-pod-odessoi-bolee-20-chelovek-pytalys-zakhvatyt-sklad

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT zza Oceanu, gdzie demonstrujacy w stolicy Hondurasu Tegucigalpie przeciwko rządowym planom „prywatyzacji” sektorów oświaty i służby zdrowia w stolicy Hondurasu Tegucigalpie chcieli puscić z dymem Ambasadę USA;
  >https://www.youtube.com/watch?v=Bl4VpQXfglU
  https://www.reuters.com/article/us-honduras-protests/protesters-set-fire-to-us-embassy-in-honduras-in-second-day-of-demonstrations-idUSKCN1T12PQ
  https://edition.cnn.com/2019/05/31/americas/us-embassy-honduras-fire/index.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. I powrót na Ukrainę, gdzie w jej zachodniej części, czyli na Zakarpaciu oraz na ukraińskim Podkarpaciu, trwa od wielu dni „powodziowa apokalipsa”. Wezbrane wody rzek i potoków wystapiły ze swoich koryt praktycznie odcinając wiele miejscowosci od świata jak relacjonują ukromedia;
  https://24tv.ua/ru/zakarpate_nakrylo_navodnenie_shokirujushhie_foto_i_video_n1157868
  https://hvylya.net/news/digest/navodnenie-v-prikarpate-s-vysoty-ptichego-poleta.html
  https://www.segodnya.ua/regions/lvov/v-ivano-frankovskoy-oblasti-iz-za-razrushennogo-mosta-mediki-ne-uspeli-spasti-zhenshchinu-1278152.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Wieści z naszego podwórka
  Do Kijowa na dwudniowa wizytę wybrał się szef polskiego MSZ
  Głównym celem naszej wspólnej polsko-szwedzkiej wizyty jest zademonstrowanie naszego wsparcia dla Ukrainy – podkreślił szef polskiej dyplomacji po spotkaniu z prezydentem Ukrainy.
  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnił, że władze w Kijowie będą kontynuowały reformy oraz integrację z UE i NATO – oświadczyli w piątek po rozmowach z nowym szefem państwa ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji, Jacek Czaputowicz i Margot Wallstroem.
  https://niezalezna.pl/273923-czaputowicz-po-rozmowie-z-zelenskim
  Komentarz: Ciężko będzie przekonać nowego Prezydenta Ukrainy do zmiany obecnej polityki „totalnej ukranizacji”. Gdyby nie postawa polskich polityków, którzy wspierali Poroszenkę podczas ostatnich wyborów może szanse byłyby większe. Teraz możemy tylko liczyć na to, ze wybuchnie „wojna” miedzy Poroszenką a nowym Prezydentem Ukrainy. W takim wariancie zdarzeń istnieje szansa, że Poroszenko i jego neobanderowcy zostaną oskarżani o skłócanie z zachodnimi partnerami i doczekamy się odblokowania prac ekshumacyjnych na Ukrainie.

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie wizytą polskiej delegacji na Ukrainie
  Zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) metropolita Epifaniusz spotkał się 28 maja z ambasadorem Polski na Ukrainie Bartoszem Cichockim. Służba prasowa PKU podała, że rozmawiano o bieżących zagadnieniach życia religijnego, o sytuacji społeczno-politycznej i o stosunkach międzykościelnych.
  https://ekai.pl/ukraina-metropolita-epifaniusz-spotkal-sie-z-ambasadorem-polski/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. OT z Rosji, czyli eksplozja w fabryce amunicji w Dzierżyńsku w obwodzie niżnonowogrodzkim w częsci zakładów w której miano przygotowywać ładunki prochowe. Na razie pojawiły sie informacje o 38 osobach poszkodowanych oraz o zniszczeniach materialnych w samym mieście w wyniku fali uderzeniowej po wybuchu;
  https://strana.ua/news/204197-v-dzerzhinske-vveden-rezhim-chp-posle-vzryvov-kolichestvo-postradavshikh-dostihlo-38.html
  https://ria.ru/20190601/1555173681.html
  No i oczywiscie „nasze” mediomatoły.pl nie były by sobą gdyby z tej okazji czegoś „nie walnęły”, czyli;
  „Eksplozja miała miejsce w fabryce Kristall, w mieście Dzierżyński. Leży ono W OBWODZIE MOSKIEWSKIM”.
  https://www.o2.pl/artykul/rosja-ofiary-w-eksplozji-w-fabryce-bomb-slup-dymu-nad-dzierzynskim-6387274798860417a

  Polubione przez 2 ludzi

 8. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko poinformował o „bezprawnej próbie przejęcia kontroli”(po tzw. rejdersku) nad…18 – tysięcznym miastem w obwodzie kijowskim (!) którą udaremniły ukraińskie organa ścigania. W przestepstwo mieli być zaangażowani przestępcy – wyłudzacze, pracujacy dla nich notariusze oraz tzw. tituszki, czyli oprychy posługujace się „argumentami fizycznymi”;
  https://strana.ua/news/204181-moshenniki-chernye-notariusy-i-titushki-henprokuror-raskryl-podrobnosti-rejderkoj-ataki-na-tselyj-horod-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W Perejesławiu Chmielnickim do szpitala z raną postrzałową głowy trafił 5 – letni chłopczyk;
  https://strana.ua/news/204215-novosti-kieva-v-oblasti-vystrelom-v-holovu-ranili-5-letneho-rebenka.html
  Po przewiezieniu dziecka do szpitala policja wydała komunikat w którym poinformowała że dziecko zostało ranne w wyniku „przewrócenia sie i uderzenia głową o asfalt”. Z kolei ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze po po tym jak okazało się ze dziecko ma ranę postrzałową, poinformowało mogło być ‚zamieszanych dwóch funkcjonariuszy policji” ponieważ na miejscu zdarzenia zabezpieczono łuski i naboje pochodzące z pistoletów używanych przez ukraińskich policjantów;
  https://strana.ua/news/204229-novosti-kieva-v-hbr-zajavili-chto-politsejskie-mohli-streljat-v-5-letneho-rebenka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Tyle lat wysługiwania się i podlizywania „Lordom zza Oceanu”, a tymczasem ‚specjalnym sojusznikiem USA” moze zostać (przynajmniej tak twierdzą mediomatoły), może zostać…Ukrainy;
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-moze-zostac-specjalnym-sojusznikiem-usa/54kfe9e
  A nam polskim podatnikom pozostanie tylko…płakać i płacić naszym „sojusznikom”…
  https://dorzeczy.pl/kraj/104360/WP-Okolo-60-senatorow-USA-wysyla-list-do-Morawieckiego-ws-restytucji-mienia-Zydom-Data-jego-ujawnienia-nieprzypadkowa.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” opublikował wywiad z prokuratorem z Kijowa który prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa w Kijowie byłego rosyjskiego parlamentarzysty Denisa Woronienkowa, z którego mozna sie m.in dowiedzieć o tym o czym wie każdy rozsądny , czyli ze nie było w nim zadnego udziału rosyjskiego FSB, a ze był to najprawdopodobniej skutek porachunków osobistych (zemsta byłego „męża” zony Woronienkowa Marii Maksakowej) oraz że nawet sama zona Woronienkowa Maria Maksakowa miała motyw by go zabić (!)
  Jest i otym jak w czasie „przesłuchania” Maksakowej przez Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurij Łucenki, ten w swoim gabinecie „polewał jej koniak”…
  https://strana.ua/articles/interview/203930-intervju-zamestitelja-prokurora-kieva-pavla-kononenko-o-dele-voronenkova.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Kolejny skandal na Ukrainie z przewodniczacym parlamentarnego komitetu d/s bezpieczeństwa narodowego Serhijem Paszynskim, jednym z tzw. kuratorów snajperów na kijowskim majdanie oraz „bliskim partnerem biznesowym” Jaceniuka. Ukraiński prawnik, były zastępca przewodniczącego Administracji Prezydenta Janukowycza Andrij Portnow, który niedawno powrócił na Ukrainę, opublikował zapis rozmowy Paszynskiego z nieznana osobą, w której Paszynski nazywa byłą już Ambasador USA na Ukrainie „prostytutką”, a obecnego Prokuratora Generalnego Ukrainy Łucenkę „ciotą”;
  https://www.facenews.ua/video/2019/315983/
  Autentyczność nagrania z Paszynskim potwierdził ukraiński parlamentarzysta onegdaj jedna z „ikon” kijowskiego majdanu Mustafa Najem;
  http://alternatio.org/events/all/item/71007-nayem-podtverdil-podlinnost-audiozapisi-s-pashinskim-obrativshis-k-nemu-chupakabra-a-ty-ne-ohl

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.