Wojna domowa na Ukrainie 2.06.2019r.- 1456 dzień od nowego rozejmu.


Czy Ukrainie grozi załamanie gospodarki w związku z wejściem wczoraj w życie (1 czerwca) zakazu wydanego przez rosyjskie władze dotyczącego eksportu produktów naftowych i węgla do tego kraju?

Decyzja Rosji o zawieszeniu dostaw benzyny i węgla na Ukrainę weszła w życie. Spowodowało to lawinę emocji i mieszkańców samoistnej. Wielu z nich wzt. oskarżyło Moskwę o zdradę, zapominając jednocześnie, że to Kijów jako pierwszy nałożył sankcje.

1 czerwca weszła w życie rosyjska dekret rządowy, zgodnie z którym wprowadzono zakaz dostaw węgla, produktów naftowych, olejów i paliw na terytorium Ukrainy.

Jak stwierdzono w dokumencie, sankcje dotyczyć będą węgla, brykietów, węgla brunatnego, koksu i innych paliw. Jeśli chodzi o benzynę nieprzetworzoną i handlową, olej napędowy, propan, butan i szereg innych kategorii skroplonego gazu, ich dostawa jest możliwa tylko za zgodą Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej (MRGFR).

Ponadto agencja (MRGFR) przygotowała listę firm, które mogą ewentualnie oczekiwać tymczasowych zezwoleń. Dokumenty i wolumeny dostaw będą poddawane przeglądowi przez MRGFR co miesiąc.

Aleksander Daniljuk, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) wskazał, że ograniczenia ze strony Moskwy mogą poważnie zaszkodzić ukraińskiej gospodarce, ponieważ 40% oleju napędowego pochodzi ze strony rosyjskiej.

Z kolei prokurator generalny Jurij Łucenko napisał na swojej stronie na Facebooku, że Rosja przygotowuje już blokadę ukraińskiego systemu przesyłowego gazu. Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że Moskwa zgromadziła na tą ewentualność bardzo duże ilości gazu w europejskich magazynach do zimowego zużycia przez kraje UE.

„Jest oczywiste, że kraj agresora planuje blokadę naszej rury. Własne ilości gazu nie wystarczają do utrzymania ciśnienia w systemie przesyłowym gazu. Import gazu wymaga dodatkowych 3 miliardów metrów sześciennych. W tych warunkach decyzja Rady Ministrów o wycofaniu 90% przychodów ‚Naftogazu’ powinna zostać pilnie zawieszona” – zasugerował Łucenko.

Ponadto chce on włączyć do projektu budżetu państwa dochody za wydobycie węgla i rudy wraz z dochodem za produkcję gazu. Według Prokuratora Generalnego może to być źródłem pomocy socjalnej dla górników.

Podsumowując, Łucenko zauważył, że „w warunkach blokady ropy naftowej ogłoszonej przez Federację Rosyjską Ukraina w rzeczywistości od dawna stosuje sankcje przeciwko ‚Rosnieft’ „.

W sumie, nie jest wesoło, bo praktycznie rzecz biorąc ukraińska gospodarka jak i konsumenci są uzależnieni od rosyjskich surowców i produktów energetycznych, których importu nie ma jak i za co zastąpić.

Jak będzie więc wyglądała przyszłość Ukrainy, jeśli Zachód nie weźmie tego ciężaru na siebie i nie wyłoży potężnej kasy aby ratować ten upadający kraj, łatwo sobie wyobrazić.

Tak że ci, którzy doprowadzili do takiej sytuacji wykazali się brakiem rozwagi nie biorąc pod uwagę do czego może ona ostatecznie doprowadzić.

Bo to co już dzisiaj jest widoczne, jutro może okazać się, że było niewinnym wstępem do prawdziwych i tragicznych problemów całego społeczeństwa ukraińskiego, a wraz z nim również pozostałych krajów europejskich.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (40 min) i 82 mm (23 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 11 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w rejonie Gorłowki (Wierchnietoreczkoje Niżnieje), Doniecka (osiedle przy kopalni Trudowskaja i okolice serwisu „Volvo-Center- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Jasinowatej, Spartakusa i Wasilewki), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Łozowoje i Leninskoje).

Łącznie w wyniku ostrzałów prowadzonych z przerwami w godzinach, od 13:35 do 20:40, spadło na terytorium DRL 124 pocisków (wobec 102 z dnia poprzedniego). Na skutek tych ostrzałów został ranny na terenie swojej posesji znajdującej się przy ulicy Gagarina nr. 43, 54-letni mężczyzna- mieszkaniec Leninskoje oraz w Komiternowie- również na terenie swojej posesji znajdującej się przy ulicy Achmatowa nr.45, 63-letnia kobieta.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 02 червня 2019 року.

01 червня збройні формування Російської Федерації 15 разів порушили режим припинення вогню, з них два рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Усі випадки порушень режиму тиші відбулись в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід”. Тут обстріли позицій Об’єднаних сил зафіксовано:
двічі поблизу населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з артилерійських систем калібру 122 мм та озброєння бойових машин піхоти;
біля населеного пункту ПІСКИ – з мінометів калібру 82 мм;
чотири рази поблизу села ПАВЛОПІЛЬ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі в районі населених пунктів КРАСНОГОРІВКА, ВОДЯНЕ і ПІЩЕВИК – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі поблизу міста АВДІЇВКА – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі біля населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту ОПИТНЕ – зі стрілецької зброї.

Внаслідок обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки, 01 червня двох окупантів було знищено, ще двох – поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” противник з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї обстріляв українських захисників поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог обстріляв наші позиції поблизу населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

33 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 2.06.2019r.- 1456 dzień od nowego rozejmu.

   • Przecież jest to oczywiste od samego początku operacji ATO.

    Oczywiście Zachód (w tym oczywiście Polska) tego nie wie i nie dostrzega.

    Dlatego też przymykanie na te zbrodnie oczu daje Ukraińcom możliwość uniknięcia odpowiedzialności za zbrodnie popełnione wcześniej, w tym na naszych Rodakach mieszających w Galicji wschodniej.

    Pozdrawiam.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 1. Ukraińska codzienność, w Perejesławiu Chmielnickim zatrzymano dwóch policjantów pod zarzutem postrzelenia w głowe 5 – letniego dziecka idacego ulica, okazało się ze byli wówczas pijani;
  https://strana.ua/news/204258-zaderzhany-politsejskie-kotorye-streljali-v-rebenka-pod-kievom.html
  Nieoczekiwane „atrakcje” czekają na podróznych jadących pociągiem na trasie Charków – Zołoczew, a są to na przykład odrywajace się w trakcie jazdy części wagonu które następnie wpadaja do jego wnętrza…
  >https://www.youtube.com/watch?v=envo4J8Ustg

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W temacie wstępniaka
  Sankcje zapewne nie spowodują załamania się gospodarki Ukrainy. Będą za to dotkliwe dla konsumentów. O ile 95% ropy zużywanej przez Ukrainę pochodzi z Azerbejdżanu to kraj jest uzależniony od Rosji (Białorusi) od dostaw benzyny i innych produktów ropopochodnych. Ceny tych towarów gwałtownie wzrosną co zapewne spowoduje wyższy wzrost inflacji.
  https://www.forbes.pl/gospodarka/rosja-oglasza-zakaz-eksportu-ropy-na-ukraine/9dqgty1

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Rozmowa z Jewhenem Mahdą, politologiem i komentatorem ukraińskiej sceny politycznej, ekspertem do spraw zagrożeń hybrydowych, dyrektorem Instytutu Polityki Światowej. Rozmawiał w Kijowie Tomasz Lachowski.
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jewhen-mahda-wolodymyr-zelenski-tylko-realizuje-scenariusz-ktory-zostal-juz-wczesniej/k616xbn
  Komentarz: Politolog jest zdecydowanie ukraińskim nacjonalistą i zapewne zwolennikiem byłego Prezydenta Ukrainy. Jego poglądy ocierają się o „noebanderyzm” (można się z moją opinią nie zgadzać) i takiego właśnie człowieka cytuje onet.

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem ukromedia informują ze Ukrainę opuścił parlamentarzysta Anton Heraszczenko były ‚doradca” szefa MSw Ukrainy i „kurator”portalu ‚Mirotworec”. Podobno odleciał na Cypr gdzie przesiał się na inny samolot. Co ciekawe Heraszczenko miał mieć na szyi „świeżą szramę o długości 7 cm” zszyta przez chirurga;
  https://strana.ua/news/204272-utrom-2-ijunja-nardep-anton-herashchenko-uletel-iz-ukrainy-na-kipr-so-shramom-na-shee.html
  Z kolei „ofiarą” portalu „Mirotworec” którego jest „kuratorem” stał sie 85 – letni rosyjski dziennikarza Władimir Pozner, który znany jest m.in z tego ze w mediach rosyjskich opowiada ze za zbrodnie katyńską odpowiedzialność ponosi Stali, za co proces wytoczył mu wnuk Stalina;
  https://strana.ua/news/204275-v-mirotvorets-vnesli-rossijskoho-zhurnalista-poznera.html
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/wnuk-stalin-pozywa-w-sprawie-katynia,188961.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…ponosi Stali”- obarczanie Stalina za całe zło tego okresu ma na celu odwrócenie uwagi od jego aktywnych pomagierów i doradców.

   Stalin po prostu stał się chłopcem do bicia.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 5. Czyzby to był początek wojny handlowej?
  Stany Zjednoczone nałożą sankcję na wszystkie kraje, które kupowały ropę od Iranu po 2 maja – powiedział specjalny przedstawiciel amerykańskiej administracji Brian Hook.
  Informację taką podała Agencja Reutera. Według niej, restrykcjami mają zostać objęte nawet te kraje, które nie wykorzystały uzgodnionych wcześniej transzy zakupowych
  „Nasza polityka ma na celu doprowadzić sprzedaż irańskiej ropy do zera. Kropka” – powiedział Hook.
  USA w kwietniu ogłosiły, że obłożą sankcjami naftowych klientów Iranu. Największym z nich są Chiny, do grona tego zaliczają się także Indie, Japonia, Korea Południowa i Turcja. Kraje te miały zaprzestać zakupów ropy w kraju ajatollahów 2 maja.
  https://www.energetyka24.com/usa-naloza-sankcje-na-kraje-kupujace-rope-od-iranu

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Naczelny Prokurator Ukrainy Matios ogłasza „alarm” i wzywa podległe sobie słuzby oraz ministerstwo obrony, sztab generalny i SBU do wszczęcia działań przeciwko autorom filmiku jaki miał pojawić sie w internecie, a który pokazuje „aneksje ukraińskiej Bukowiny przez Rumunię po tym jak Rosja rozpoczyna wojnę z Ukrainą” (filmik w linku);
  https://www.unian.net/society/10571871-v-seti-poyavilos-provokacionnoe-video-s-anneksiey-bukoviny-matios-sobiraet-silovikov.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.