Wojna domowa na Ukrainie 03.06.2019r.- 1457 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump w sobotę (1 czerwca) zaprosił ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do złożenia oficjalnej wizyty w Białym Domu.

Dziękując za zaproszenie Zełenski odniósł się do projektu ustawy, który przedstawiono w Izbie Reprezentantów, oceniając, że „jest ważnym sygnałem świadczącym o silnym partnerstwie strategicznym między dwoma państwami”.

O projekcie ustawy Izby Reprezentantów poinformowała ukraińska ambasada w Waszyngtonie:

https://www.facebook.com/ukr.embassy.usa/posts/2295145803861972

Ustawa ta dotyczy wzmocnieniu wsparcia wojskowego Ukrainie i nadaniu jej statusu specjalnego sojusznika Stanów Zjednoczonych spoza NATO.

„Major non-NATO ally”, w skrócie MNNA (ang. Główni sojusznicy spoza NATO)– termin, którym rząd Stanów Zjednoczonych przyjął określać te kraje, które zalicza do swoich najważniejszych sojuszników, ale nie należą one do NATO. Kategoria ta jest nadawana przez amerykańskie władze podobnie jak klauzula największego uprzywilejowania.

Zazwyczaj z krajami zaliczanymi do MNNA wiąże z USA szereg ważnych umów o charakterze politycznym i obronnym, ale także i gospodarczym, zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, jak Kuwejt.

Lista obecnych państw „Major non-NATO ally”:
Australia (1989), Egipt (1989), Izrael (1989), Japonia (1989), Korea Południowa (1989), Jordania (1996), Nowa Zelandia (1996- oficjalnie przedstawiciele amerykańskiej administracji określają Nową Zelandię jako „bardzo dobrego przyjaciela”), Argentyna (1998), Bahrajn (2002), Filipiny (2003), Tajlandia (2003), Kuwejt (2004), Maroko (2004), Pakistan (2004), Afganistan (2012).

No i teraz po przyjęciu stosownej uchwały przez amerykański kongres do listy tej zostanie dopisana jako 17 kraj- Ukraina.

A kiedy tej przyjemność zazna Polska?

No ale powracając do sprawy wpisu na Facebooku zamieszczonym przez ukraińską ambasadę w Waszyngtonie, a dotyczącym nadania przez Stany Zjednoczone Ukrainie statusu kraju MNNA, ambasada Ukrainy wyjaśniła, że ustawa ta zawiera obietnicę m.in. dalszych dostaw amerykańskiego uzbrojenia, w tym śmiercionośnego, a także wzmocnienie możliwości Ukrainy w przeciwdziałaniu rosyjskim atakom cybernetycznym.

„Lista rodzajów uzbrojenia, które może być przekazane Ukrainie, zostaje uzupełniona o systemy przeciwczołgowe, przeciwokrętowe i przeciwlotnicze”– napisano w komunikacie opublikowanym na stronie ukraińskiej ambasady na Facebooku.

W projekcie ustawy mówi się również o wsparciu dążeń Ukrainy do integracji europejskiej i euroatlantyckiej, o prawie narodu ukraińskiego do własnego wyboru polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa, a także o dalszym wzmacnianiu wartości demokratycznych, transparentności i walki z korupcją.

W dokumencie zaprezentowanym w Izbie Reprezentantów podkreślono, że USA nie akceptują zmian terytorialnych na Ukrainie, dokonanych z użyciem siły, w tym także „poprzez nielegalne wtargnięcie Federacji Rosyjskiej na Krym i Donbas oraz okupację tych terytoriów”.

W projekcie ustawy potępiono także przetrzymywanie w areszcie przez władze Rosji, 24 marynarzy ukraińskiej floty wojennej, zatrzymanych wraz z trzema okrętami w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej w listopadzie 2018 roku oraz podkreślono konieczność- cokolwiek to może znaczyć- „usilnego nakłonienia Federacji Rosyjskiej do pełnej implementacji mińskich porozumień” w sprawie konfliktu w Donbasie.

Projekt ustawy wnieśli do amerykańskiego parlamentu kongresmeni z Partii Demokratycznej Eliot Engel i Bill Keating (z Partii Demokratycznej) oraz Michael McCaul i Adam Kinzinger (z Partii Republikańskiej).

Na koniec swojego wpisu ambasada ukraińska w Waszyngtonie oświadczyła, „że projekt tej ustawy jest nowym ważnym krokiem ku pogłębieniu ukraińsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego w walce z rosyjską agresją”.

Co oczywiście nie przyczyni się do zmniejszenia napięcia regionalnego w Europie Środkowo-Wschodniej, a wręcz przeciwnie, zaostrzy jeszcze bardziej i tak już niedobre relacje rosyjsko-amerykańskie.

Dlatego też wpisuje się ona w cały szereg prowokacji politycznych jakich dopuszcza się administracja amerykańska wobec Rosji. I bez wątpienia jest to sprzeczne z deklarowanym przez nią pokojowym współistnieniu mocarstw.

Oczywiście głównym powodem takiej postawy nie są jakieś nowe okoliczności dotyczące konfliktu na Ukrainie, ale sprawa finalizacji budowy kolejnego rosyjskiego gazociągu- tym razem „Nord Stream 2”, który koliduje z planami amerykańskiej ekspansji gospodarczej w Europie, a szczególnie w zachodniej jej części. Gazociągu, który pod pretekstem uzależnienia UE od rosyjskiego gazu, jest ciągle atakowany przez światowego hegemona wraz ze wspomagającymi go krajami wasalnymi.

Bo czyż nie jest bardziej demokratyczne uzależnienie UE od dostaw amerykańskiego gazu LNG?

Przecież już wiadome jest każdej polskiej gospodyni gotującej zupę, jak bardzo drogi jej jest gaz niosący wolność.

Dlatego też zastanówmy się nad problemem, czy chcemy gotować na ruskim gazie czy też używać amerykańskiego „gazu wolności”? 🙂

Niech żyje Freedom Gas!!!!!!

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (3 miny) i moździerzy kaliber 82 mm (20 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (45 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (104 granaty), SPG-9 (25 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 13 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: obrzeża Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach: im. Izotowa i 6/7), obrzeża Doniecka (teren wokół serwisu „Volvo-Center” i Mineralnoje oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk i Komiternowo).

Łącznie w wyniku ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy minionej doby na terytorium DRL spadło tam 214 pocisków (wobec 124 z dnia poprzedniego), powodując uszkodzenia w dwóch mieszkaniach znajdujących się w Dokuczajewsku pod adresem: ul. Polietewaja nr. 5 m. 13 i Polietewaja nr. 9 m. 9 oraz na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa w Gorłówce został uszkodzony automat do wydawania biletów autobusowych.

Natomiast minionej doby na ługańskim odcinku frontu było wyjątkowo spokojnie i nie doszło tam do zakłócania procesu pokojowego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 03 червня 2019 року.

02 червня збройні формування Російської Федерації п’ять разів порушили режим припинення вогню, з них тричі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник три рази обстріляв позиції Об’єднаних сил:
біля міста МАР’ЇНКА – з мінометів калібру 82 мм та гранатометів різних систем;
поблизу населеного пункту ПІСКИ – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу села ГНУТОВЕ – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
поблизу населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
біля населеного пункту МАЙОРСЬК – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки, 02 червня одного окупанта було знищено.

Від початку поточної доби ворог один раз з протитанкових ракетних комплексів, станкових протитанкових гранатометів та зенітних установок ЗУ-23-2 обстріляв наші позиції поблизу населеного пункту КАМ’ЯНКА в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

https://vk.com/video536066677_456239018

https://vk.com/video494281392_456239043

https://vk.com/video50599462_456239194

https://vk.com/video547206188_456239018

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 03.06.2019r.- 1457 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie ukraińskich ‚atomówek”. W Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej trwa podłączanie…
  https://korrespondent.net/business/economics/4102961-zaporozhskaia-aes-dosrochno-zakonchyla-remont-enerhobloka
  …i wyłaczanie „energobloków” oczywiscie wszystko to w ramach ‚zaplanowanych remontów”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4103009-zaporozhskaia-aes-otkluichyla-piatyi-enerhoblok
  Ps. Warto przy tym przypomnieć ze to właśnie „atomówka” pod Zaporożem jest tą gdzie próbuje sie „na chama” wciskać paliwo jadrowe sprowadzane z USA o czym przestrzegali nie tylko rosyjscy eksperci, ale takze ukraińscy

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka” i codziennego komunikatu tzw. sztabu OZS (dawniej ATO), czyli „Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає”. A jednak „maje”, w trakcie „wykonywania zadań w rejonie prowadzenia działań OZS tragicznie zginał wojskowy z samodzielnej brygady desantowo – szturmowej starszy sierżant Wadim Władimirowicz Zabawa”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4103107-na-donbasse-pohyb-desantnyk

  Polubione przez 2 ludzi

 3. W kwestii wczorajszego „obalenia” pomnika Marszałka ZSRR Żukowa w Charkowie (filmik we „wstepniaku”) przez „ukropatriotów” (łownie z neonazistowskiego „Korpusu Narodowego”) głos zabrał popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” oraz „szczyry ukropatriota” Jurij Kasjanow który stwierdził że pomimo ciągłego rozwalania „sowieckich pomników” na Ukrainie życie w tym kraju wcale sie nie polepszyło…
  https://strana.ua/opinions/204373-uzhe-skolko-pamjatnikov-po-strane-zavalili-a-zhizn-k-luchshemu-ne-menjaetsja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność. Babcia pięcioletniego chłopca, który został postrzelony w głowę przez pijanych policjantów na jednej z ulic Perejasławia Chmielnickiego, poinformowała, że dziecko miało operację, ale lekarze nie mogli usunąć kuli z jego głowy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4102986-ranenomu-rebenku-pod-kyevom-vrachy-ne-smohly-yzvlech-pului-yz-holovy
  Z kolei w jednej miejscowosci obwodu charkowskiego awantura rodzinna zakończyła się zastrzeleniem przez 61-letniego ojca 36-letniego syna, a następnie popełnieniem przez zabójce samobójstwa „wystrzałem z obrzyna”;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4102997-pod-kharkovom-otets-zastrelyl-syna-y-pokonchyl-s-soboi

  Polubione przez 1 osoba

 5. Przypomniał o sobie były „fuhrerek” banderowskiego „Prawego sektora”, „herszt” bandy nazywającej siebie „Ukraińską Armią Ochotniczą” Dmytro Jarosz który poinformował ze zamierza ubiegać się ponownie w nadchodzących wyborach o mandat deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy;
  https://strana.ua/news/204404-jarosh-budet-ballotirovatsja-v-parlament-ot-svobody.html
  Plus najnowsze sondaże poparcia dla partii politycznych na Ukrainie. Prowadzi zdecydowanie proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” z prawie 31 & poparcia, przed „Opozycyjną Platformą – Za Życie” ponad 8 % oraz „Europejską Solidarnością” (dawniej „Blok Poroszeki”) z prawie 8 % i „”Batkiwszczyną” z 7 %. reszta ugrupowań nie przekracza obowiązujacego na Ukrainie pięcioprocentowego progu wyborczego;
  https://strana.ua/news/204398-v-radu-prokhodjat-sluha-naroda-oppozitsionnaja-platforma-za-zhizn-bpp-solidarnost-i-batkivshchina.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I coś weselszego, czyli „nieetatowy pracownik” jednego z kijowskich marketów robiacy sobie „przerwę śniadaniowa” na oczach zdumionych klientów…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4103078-v-supermarkete-kyeva-kot-el-miaso-v-vytryne
  Ukraińskich internautów rozbawiło oświadczenie ukraińskiego odpowiednika GDDKiA, państwowej agencji dróg „Ukrawtodor” że „na niektórych odcinkach tras na Ukrainie pojawiły sie drogi europejskiej jakości”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4103091-v-ukravtodore-uvydely-evropeiskye-dorohy-v-ukrayne

  Polubione przez 3 ludzi

 7. „Obudzili się” po 5 latach…
  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ambasadorowie-polski-i-izraela-zaprotestowali-przeciw-pomnikowi-zbrodniarza-z-upa/
  Ps. Warto by jeszcze by Ambasador Izraela zainteresował się obywatelami własnego państwa walczacymi na Donbasie po stronie ukraińskich banderowców i neonazistów „rodem z całego świata”…
  https://censor.net.ua/en/resonance/3050529/is_military_reform_in_ukraine_dead
  Cytat „The Ukrainian Armed Forces without a doubt is now the „Small Soviet Army” as Israeli instructor Tsvi Arieli rightfully named it”
  Chodzi o obywatela Izraela byłego (?) wojskowego IDF „Tzvi Arieli” który zajmuje się obecnie „szkoleniem” członków ukraińskiej Gwardii narodowej (dawniej tzw. ukraińskich baonów ochotniczych)
  >https://www.facebook.com/people/Tzvi-Arieli/1031581563

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ciąg dalszy „haniebnej zdrady” burmistrza Charkowa Giennadija Kernesa który nie dość że obiecał odbudowę „obalonego” wczoraj pomnika Marszałka Żukowa w Charkowie, to jeszcze wezwał do „bezpośrednich negocjacji pomiędzy Ukrainą a Rosją”, a nawet do „pokajania się” przez stronę ukraińską…
  https://www.obozrevatel.com/politics/myi-dolzhnyi-pokayatsya-kernes-potreboval-pryamyih-peregovorov-s-rossiej.htm
  Popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” (z poglądów POROCHOBOT) Mirosław Gaj alarmuje ze to ‚wstęp do kapitulacji i oddania cześci terytorium Ukrainy”…
  >https://www.facebook.com/myroslavhai/posts/10155989173712163

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie „wojny” wewnątrz tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Głowny „kreator” tej „instytucji”, czyli Patriarcha Konstantynopola zareagował w sprawie awantury jaka w niej wywołał były tzw. patriarcha kijowski Filaret obecnie tytułujacy sie „honorowym patriarchom”, który oznajmił że tzw. patriarchat kijowski wciąż istnieje pomimo ogłoszenia ze został on „rozwiązany po wejścia w skład. patriarcha Konstantynopola nie dość ze ogłosił ze tzw. patriarchat „nie istnieje” to jeszcze ogłosił że „nigdy nie istniał”…
  https://www.interfax.ru/world/663512

  Polubione przez 2 ludzi

 10. Tymczasem zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy i zarazem Naczelny Prokurator Wojskowy Anatolij Matios w wywiadzie dla ukromediów przyznał ze ukraińskie siły zbrojne skrywają prawde o „stratach bojowych” by nie „podrywać autorytetu armii”;
  https://www.politnavigator.net/uzhas-luchshe-ehtogo-ne-znat-matios-pro-poteri-vsu.html
  Cały wywiad Matiosa;
  https://112.ua/politika/anatoliy-matios-v-programme-bolshoe-intervyu-na-112-ukraina-onlayn-translyaciya-494289.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Pojawiły się informacje o nowej pani rzecznik Prezydenta Ukrainy niejakiej Julii (o bardzo „ukraińsko” brzmiącym nazwisku) MENDEL 🙂 Która „zasłynęła” m.in z „tropienia internetowego molestowania” oraz opisywania korupcji panujacej w ukraińskich siłach zbrojnych, za co „na cel” wzięły ją POROCHOBOTY;
  https://strana.ua/news/204415-julija-mendel-chto-izvestno-o-press-sekretare-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tragiczne zakończenie historii 5 – letniego chłopca postrzelonego w głowę przez pijanych policjantów gdy szedł ulicą w Perejesławiu Chmielnickim (obwód kijowski). Jak informuja ukromedia dziecko zmarło w szpitalu.
  Głos w sprawie zabrał Prezydent Ukrainy który, jak poinformowała jego rzeczniczka, miał stwierdzić że zachowanie dwóch funkcjonariuszy policji w Perejasławiu Chmielnickim, którzy mogą być zaangażowani w zranienie pięcioletniego chłopca, jest nie do przyjęcia” i miał „przejąć śledztwo w tej sprawie pod osobistą kontrolę”;
  https://strana.ua/news/204509-ranennyj-politsejskimi-pod-kievom-malchik-umer-v-bolnitse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. OT w sprawie Juliana Assange’a. Szwedzki sąd odmówił wydania nakazu zaocznego aresztowania założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a, który jest podejrzany o popełnienie gwałtu na obywatelce Szwecji, co było własnie powodem tego ze Assange „ukrywał się” na terenie Ambasady Ekwadoru w Londynie. Prawnik Assange’a reprezentujący go przed szwedzkim wymiarem sprawiedliwosci powiedział, że decyzja sądu jest „wielkim zwycięstwem” jego klienta;
  http://www.dpa-international.com/topic/sweden-cites-flight-risk-detention-hearing-assange-190603-99-490446
  Warto przypomnieć że negatywną opinię o tym jak postąpiono z szefem „WikiLeaks” niedawno wyraziło także ONZ;
  https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C462258%2Csprawozdawca-onz-assange-doswiadczyl-psychologicznych-tortur.html

  Polubione przez 3 ludzi

 14. W temacie ukraińskiego szkolnictwa wyższego, czyli „draka” na Narodowym Uniwersytecie Medycznym w Odessie. Interweniowała policja która zatrzymała 51 uczestników „zajść”, które miały być skutkiem konfliktu w wewnatrz władz uczelni (zwolennicy byłego rektora kontra zwolennicy obecnego rektora);
  https://korrespondent.net/city/odessa/4103275-besporiadky-v-odesskom-medyne-51-zaderzhannyi
  Ps. I na to idą m.in PIENIADZE POLSKICH PODATNIKÓW…

  Polubione przez 3 ludzi

 15. To już chyba jednak „OSTATECZNY KRACH ŻYDOBANDERYZMU” na Ukrainie. Przewodniczacy Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinskij opublikował zdjecia ataku neonazistów z „Korpusu Narodowego” („polityczne ramie” Pułku MSW Ukrainy „Azow” kierowane przez byłego „dowódcę” tej „Jednostki” Andrija Biłeckiego) na biuro Ukraińskiego Żydowskiego Komitetu w Charkowie. Podobno wczesniej od przewodniczącego tej organizacji „ukronaziole” domagały się „haraczu” w wysokości miliona dolarów „za ochronę”. W tym samym budynku mają mieć także siedziby IZRAELSKIE CENTRUM KULTURALNE oraz HONOROWY KONSULAT IZRAELA 🙂
  >https://www.facebook.com/eduard.dolinsky/posts/2521020314596688
  Ps. Nu ‚szmondaki” Netanyahu i Katz teraz jest własnie czas by pokazać jak wygląda „walka z antysemityzmem” w „wykonaniu wszechpotężnego Izraela”, no chyba że owa „walka” się tym razem nie opłaca ponieważ od Ukrainy NIE JUŻ CO WYMUSIĆ…

  Polubione przez 3 ludzi

 16. Pod siedziba MSW Ukrainy w Kijowie zebrał się wściekły tłum który domaga się ‚sprawiedliwego ukarania” policjantów którzy PO PIJANEMU postrzeli idące ulica 5 – letnie dziecko w Perejesławiu Chmielnickim które w następstwie tego zmarło w szpitalu;

  https://korrespondent.net/city/kiev/4103388-u-mvd-sobralsia-mytynh-yz-za-smerty-rebenka
  O tragedi pisze ukraiński portal „Strana.ua”;
  https://strana.ua/news/204514-umer-malchik-v-kotoroho-streljali-politsejskie-v-perejaslave-khmelnitskom.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.