Wojna domowa na Ukrainie 4.06.2019r.- 1458 dzień od nowego rozejmu.


„Nie mamy wielu lat na zakończenie wojny. Mamy jednak konkretne propozycje i nowe decyzje. Chcę, by te propozycje miały zrozumiałe ramy czasowe, jeśli chodzi o realizację tego, czy innego punktu. Nikt nie zamierza handlować terytorium i suwerennością Ukrainy”– oświadczył ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski na wczorajszym briefingu (3 czerwca) dla mediów.

Zełenski poinformował także, że pierwsze spotkanie trójstronnej grupy kontaktowej w nowym składzie odbędzie się 5 czerwca. Przewodniczyć będzie stronie ukraińskiej ponownie były prezydent Leonid Kuczma.

W Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK) , która spotyka się od września 2014 r. w stolicy Białorusi, Mińsku, uczestniczą delegacje Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz przedstawiciele donbaskich republik ludowych.

Leonid Kuczma uczestniczył w spotkaniach grupy od 2014 roku. Jako specjalny przedstawiciel Ukrainy na rozmowy w Mińsku we wrześniu 2014 r. podpisał w jej imieniu pierwsze memorandum w sprawie konfliktu w Donbasie. Przewidywało ono zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy.

Były prezydent, który w sierpniu skończy 81 lat, opuścił grupę w październiku 2018 roku tłumacząc, że osiągnął „krytyczny” dla siebie wiek. Kuczma, premier Ukrainy w latach 1992-93, został wybrany następnie na prezydenta, którym był w latach, od 1994 do 2005 roku.

„Bardzo się cieszę, że Leonid Danyłowycz przyłączył się do nas. Rozumiem, że dla prezydenta Kuczmy jest to olbrzymi ciężar, szczególnie dla jego rodziny i jestem panu za to bardzo wdzięczny”– oświadczył wczoraj Zełenski.

Delegacja Ukrainy uda się na zapowiedziane na jutro spotkanie w Mińsku z propozycjami omawianymi wcześniej przez prezydenta Zełenskiego z przedstawicielami USA, Francji, Niemiec oraz innych państw UE:

„Omawialiśmy kwestie, które są bardzo ważne dla każdego Ukraińca: jest to zakończenie wojny w Donbasie. Mamy wspólne stanowisko, które polega na wznowieniu rozmów o Donbasie w formacie normandzkim oraz na odblokowaniu procesu mińskiego”– poinformował wczoraj Zełenski.

Ze swojej strony były prezydent potwierdził, że jest gotowy kontynuować swój udział jako przewodniczący delegacji ukraińskiej w spotkaniach TGK w Mińsku:

„Jestem przyzwyczajony do podejmowania decyzji, wdrażania ich i bycia za nie odpowiedzialnym. Dzisiejsze spotkanie z prezydentem pokazuje, że mam taką możliwość w grupie, która została stworzona, aby wnieść swój wkład. A jeśli podejmujemy uzgodnione decyzje, to Ukraina musi je również wdrożyć”– powiedział Leonid Kuczma.

Ponowny wybór byłego prezydenta Kuczmy na przewodniczącego delegacji ukraińskiej w TGK jest prawdopodobnie wynikiem serii zakulisowych spotkań Zełenskiego z zięciem Kuczmy- jednym z największych ukraińskich oligarchów- multimiliardera, Wiktora Pinczuka.

Powrót Pinczuka i Kuczmy do gry w grupie krajów uczestniczących w negocjacjach pokojowych w Mińsku już spowodowało obawy ukraińskiej opinii publicznej, ponieważ jest duże prawdopodobieństwo, że może to doprowadzić do zawarcia pokoju na rosyjskich warunkach, czyli do kapitulacji Ukrainy.

Już na początku 2017 r. Wiktor Pinczuk w artykule opublikowanym na łamach „Wall Street Journal” stwierdził, że wybór na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa wraz ze wzmacnianiem się populizmu w Europie zmuszają Ukrainę do „bolesnych kompromisów”. Dlatego też, zdaniem Pińczuka, Ukraina powinna zrezygnować z aspiracji wstąpienia do NATO i UE, zobowiązać się do neutralności, ale jednocześnie postarać się o gwarancje bezpieczeństwa.

Dokładnie te same postulaty prezentują przedstawiciele kierownictwa FR już od wiosny 2014r., czyli po dokonanym w Kijowie zamachu stanu i następnie ucieczce z kraju legalnie wybranego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Przypomnę, że prawie natychmiast po oficjalnym zaprzysiężeniu Zełenskiego na prezydenta Ukrainy, jego wpływowy doradca, a jednocześnie osobisty prawnik oligarchy Igora Kołomojskiego, Andrij Bogdan, powiedział, że „kwestia zawarcia układu pokojowego z Rosją może zostać poddana pod referendum ogólnokrajowe”, które zadecyduje w tej sprawie.

Kwestię tą mocno zaakcentował też w swoim przemówieniu programowym po inauguracji na stanowisko prezydenta- Wołodymyr Zełenski, który stwierdził, że:

„Jestem gotów stracić swoją popularność, swoje notowania. Jestem gotów stracić swoje stanowisko, byle tylko nastał pokój”

Czy wzt. ponowne mianowanie na przewodniczącego ukraińskiej delegacji w TGK w Mińsku jest znamieniem zbliżającego się pokoju i unormowania sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej, którą celowo zakłóciły działania amerykańskie wraz ze wspomagającymi je krajami wasalnymi z tego regionu?

Jeśli tak się stanie, to będzie to kolejna sromotna przegrana amerykańskiej polityki globalnej, a wraz z nią także przegrana imperialnych majaków polskich posierpniowych elit politycznych, a także i innych krajów bezmyślnie i bezwolnie taką politykę wspierających.

https://www.president.gov.ua/ru/news/ukrayina-ne-torguvatime-svoyeyu-teritoriyeyu-ta-suvereniteto-55725,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wiktor_Pinczuk,

https://en.wikipedia.org/wiki/Olena_Pinchuk,

http://www.plotek.pl/plotek/56,78649,12538040,Krauze__ukrainski_oligarcha_i_wlasciciele_kosmetycznego.html,

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/kim-jest-wiktor-pinczuk,21532.html,

https://www.wsj.com/articles/ukraine-must-make-painful-compromises-for-peace-with-russia-1483053902,

https://www.wsj.com/articles/respect-for-ukraine-vital-for-a-lasting-peace-1483548255,

https://jagiellonia.org/bedzie-katastrofa-geopolityczna-dla-polski-kreml-przygotowuje-operacje-prorosyjska-ukraina/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, demonstrując swój stosunek do delegowania Kuczmy na szefa ukraińskiej delegacji w TGK w Mińsku, zwolennicy bandery służący na froncie w Donbasie, na odcinku donieckim przeprowadzili dawno niewidzianej intensywności ostrzały terytorium DRL.

I tak, ostrzeliwanie z przerwami prowadzone było w godzinach, od 05:00 do 22:40, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (39 min) i 82 mm (43 miny), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (1 rakieta), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 230 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (100 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (131 granatów), SPG-9 (33 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej.

Ostrzał prowadzono w rejonie: Gorłówki (osiedla mieszkalne przy kopalniach im. Izotowa i im. Gagarina, Michajłowki i Szirokoj Bałku) oraz na obrzeżach i w pobliżu Doniecka (teren donieckiego lotniska, Aleksandrowka, Mineralnoje, Spartakus, Jasinowata oraz Wasilewka i Krutaja Bałka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 579 pocisków (wobec 214 z dnia poprzedniego), z których część spadła w pobliżu autobusu wiozącego pracowników do donieckiej stacji uzdatniania wody oraz na teren samej stacji. Strat i szkód nie odnotowano.

Podobnie, co na donieckim odcinku frontu, zaostrzyła się także sytuacja na ługańszczyźnie, gdzie minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (6 min) oraz granatników; AGS-17 (30 granatów), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Troiczkoje (07:50 i 2:05), Popasnej (13:35), Katerinowki (15:20) oraz Nowotoszkowskoje (18:20) i Krimskoje (20:00), w stronę: Kalinowa, Nowoaleksandrowki oraz Gołubowskoje i Frunzego.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min

„Зведення станом на 07:00 04 червня 2019 року.

03 червня збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню, з них шість разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 мм та 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, зенітних установок, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 11 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
тричі поблизу населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з мінометів калібрів 120 мм і 82 мм, протитанкових ракетних комплексів, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ – з мінометів калібрів 120 мм і 82 мм;
поблизу міста АВДІЇВКА – з мінометів калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів;
в районі населеного пункту КАМ’ЯНКА – з протитанкових ракетних комплексів, зенітних установок ЗУ-23-2 та станкових протитанкових гранатометів;
тричі поблизу населеного пункту ПІСКИ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу села ВОДЯНЕ – з автоматичних станкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
поблизу міста ПОПАСНА – з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту НОВОЗВАНІВКА – з мінометів калібру 82 мм, озброєння бойових машин піхоти та гранатометів різних систем.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки, 03 червня одного окупанта було поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв наші позиції в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:
поблизу міста АВДІЇВКА – з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ОПИТНЕ – зі станкових протитанкових гранатометів.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.06.2019r.- 1458 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie makabry z Perejesławia Chmielnickiego (obwód kijowski) gdzie pijani policjanci urzadzlil sobie „strzelnicę” na jednej z ulic tuż przy placu zabaw i postrzelili w głowę 5 – latka ktory w wyniku tego zmarł w szpitalu. Szef policji obwodu kijowskiego podał sie do dymisji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4103400-hlava-polytsyy-kyevskoi-oblasty-podal-v-otstavku
  Tego samego domagają sie ukraińscy internauci wpisujacy sie na petycje w tej sprawie na oficjalnej stronie Prezydenta Ukrainy, od szefa MSW Ukrainy Awakowa;
  https://strana.ua/news/204638-zelenskoho-prizvali-uvolit-avakova-iz-za-ubijstva-kirilla-tljavova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wieści z ‚frontu”, gdzie po kolejnych spektakularnych „sukcesach” jakie ostatnio poniosła „niezwyciężona armia kijowska” powóciła ona do swej „starej sprawdzonej taktyki”, czyli ‚walenia na oslep” czym popadnie i gdzie popadnie. Tym razem jej „celem” stał sie meczet w Doniecku, w którym akurat obchodzono jeno z muzułmańskich świąt;
  https://strana.ua/news/204592-v-donetske-soobshchili-pro-obstrel-mecheti-ukrainskimi-voennymi-.html
  >https://www.youtube.com/watch?v=AjslwaUsR8k

  Polubione przez 4 ludzi

 3. A w ukromediach „grobowy nastrój”, podobno Kanclerz Niemiec na odbywajacych sie w Berlinie „Dniach Niemieckiego Przemysłu” że do konca tego roku Niemcy „muszą sformułować nowa strategię energetyczną w oparciu o budowe i wprowadzenie do eksploatacji gazociągu NS 2”, czyli faktycznie uznała decyzję Rosji o zakończeniu tranzytu gazu do UE przez terytorium Rosji;
  https://www.obozrevatel.com/economics/ya-vyistupayu-za-merkel-reshitelno-podderzhala-gazoprovod-putina-v-obhod-ukrainyi.htm
  Tymczasem popularny ukrainski dziennikarz Dmytro Gordon żali sie że nie tylko ze Rosja nie upadła, jak zapewniano wszystkich od początku konfliktu na Ukrainie, to rośnie w siłę i sie bogaci;
  https://www.politnavigator.net/zapad-nas-predal-rossiya-zhivet-i-bogateet-gordon.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Idzie ku lepszemu?
  Prokuratura Kijowa podjęła decyzję o wydaniu Polsce Mamuki K. 40-latek jest podejrzany o gwałt i morderstwo 28-latki z Łodzi. Wcześniej sąd apelacyjny uchylił postanowienie sądu niższej instancji, który wstrzymał ekstradycję.
  Wniosek o wydanie oskarżonego został złożony w listopadzie 2018 r.
  https://wiadomosci.wp.pl/zabojstwo-pauliny-d-z-lodzi-ukraina-wyda-polsce-podejrzanego-gruzina-6388064139257473a

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I kolejna zdrada obecnego Prezydenta Ukrainy
  Rzecznik prasowa prezydenta Ukrainy: obalenie pomnika Żukowa w Charkowie było przykładem nieprzemyślanej i niedoskonałej polityki społecznej ostatnich lat
  https://kresy24.pl/rzecznik-prasowa-prezydenta-ukrainy-obalenie-pomnika-zukowa-w-charkowie-bylo-przykladem-nieprzemyslanej-i-niedoskonalej-polityki-spolecznej-ostatnich-lat/
  Komentarz: Zelenski uważa te neobanderowców za potencjalnych sprzymierzeńców Poroszenki/starej ekipy. Dlatego będzie się starał się ograniczać ich wpływy 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Łatwiejsze zatrudnianie lekarzy-specjalistów spoza UE i usprawnienie nostryfikacji dyplomów lekarzy obcokrajowców – to zasadnicza część projektu przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Eksperci pytają, czy szybsze zatrudnianie lekarzy z zagranicy zamiast poprawy warunków pracy specjalistów w Polsce to sposób rządu na braki kadrowe.
  https://kresy.pl/wydarzenia/ministerstwo-zdrowia-chce-ulatwic-i-przyspieszyc-zatrudnianie-lekarzy-ze-wschodu/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W Perejesławiu Chmielnicki wściekły tłum napadł na posterunek policji w którym służyli policjanci którzy doprowadzili do smierci 5 – latka;
  https://ru.tsn.ua/ukrayina/bespokoynaya-akciya-v-pereyaslave-aktivisty-brosali-v-policeyskih-petardy-i-igrushki-1357059.html
  A w Dnieprze zwykła „draka” z udziałem kilkudziesięciu osób zakończona strzelaniną i zatrzymaniem przez policje 30 z nich;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4103762-v-dnepre-proyzoshla-strelba-zaderzhany-30-chelovek

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Znany rosyjski pranker „Lexus” Aleksiej Stoliarow opowiedział o obecnym „nadprezydencie Ukrainy” Kołomojskim którego „podszedł” przebierając sie oraz przedstawiajac jako jeden z liderów DRL i z którym przeprowadził „szczera rozmowę”. Stoliarow opowiedział m.in ze Kołomojski uwielbia przedstawiać się jako [polityczny] „kameleon” zdolny do przystosowania się do każdego „rezimu”, cynicznie wykorzystujacy „ukropatriotów” (z „Prawego Sektora”) do własnych celów, a także „prywatnie wypowiadajcy się z szacunkiem o walczących na Donbasie opołczeńcach” podobno szczególnie imponują mu ich zdolnosci bojowe które powinny byc wzorem dla armii ukraińskiej;
  https://www.politnavigator.net/kolomojjskijj-voskhishhaetsya-opolchencami-dnr.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.