Wojna domowa na Ukrainie 5.06.2019r.- 1459 dzień od nowego rozejmu.


W dniu wczorajszym (4 czerwca) prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski rozpoczął swoją pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną od odwiedzenia Brukseli. Poza rozmowami w NATO miał również spotkania z szefami instytucji unijnych oraz z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.

„Polityka uzyskania pełnego członkostwa w Unii Europejskiej i NATO pozostaje tym samym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy”– oświadczył prezydent Ukrainy, Włodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO, Jensem Stoltenbergiem w Brukseli.

„Strategicznym kierunkiem Ukrainy jest uzyskanie pełnego członkostwa w UE i NATO. Jest to zapisane w konstytucji Ukrainy i pozostaje naszym stałym priorytetem polityki zagranicznej”– podkreślił Zełenski.

Zełenski zwrócił również uwagę na to, że podążanie Ukrainy w kierunku wysokich europejskich standardów życia i bezpieczeństwa jest wymogiem ukraińskiego społeczeństwa.

„To jest cel wszystkich naszych reform- podniesienie poziomu życia Ukraińców, wykorzenienie korupcji i modernizacja całego państwa. Można tego dokonać jedynie poprzez zapewnienie bezpieczeństwa narodowego”
– stwierdził ukraiński prezydent.

„Ukraina, która jest stabilna, demokratyczna i defensywna, jest integralną częścią bezpieczeństwa europejskiego. Jestem przekonany, że nasze specjalne partnerstwo z NATO będzie się skutecznie rozwijać. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy w stanie przekształcić nasze partnerstwo w pełnoprawny sojusz”– powiedział Zełenski.

Dodał, że Ukraina jest gotowa do wypełnienia porozumień mińskich.

Postawił jednak w tym miejscu warunek, którego praktycznie Ukrainie nie jest w stanie wypełnić, stwierdzając, że „najpierw musimy być w stanie obronić się, stać się silniejszymi gospodarczo, politycznie i militarnie”– podkreślił szef ukraińskiego państwa.

Czyli, można z tego zrozumieć, że ekipa Zełenskiego chce wypełniać porozumienia mińskie, ale z „przyczyn obiektywnych”, nie będzie tego mogła zrobić.

Na koniec swego przemówienia Zełenski podziękował za polityczne i praktyczne wsparcie, jakie Ukraina otrzymuje od Sojuszu Północnoatlantyckiego i jego krajów członkowskich.

Ze swojej strony Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg podkreślił, że Ukraina jest wiarygodnym partnerem Sojuszu:

„Ukraina jest bardzo cennym partnerem NATO. Przyczyniasz się do naszych misji w Afganistanie i Kosowie, nawet jeśli masz problemy w domu. Wykonujemy wiele ćwiczeń razem. To pokazuje zaangażowanie Ukrainy w kwestie bezpieczeństwa narodowego”– powiedział Jens Stoltenberg.

Zwrócił też uwagę na fakt, że Ukraina jest wiarygodnym partnerem Sojuszu:

„Ukraina jest bardzo cennym partnerem NATO. Przyczyniasz się do naszych misji w Afganistanie i Kosowie, nawet jeśli masz problemy w domu. Wykonujemy wiele ćwiczeń razem. To pokazuje zaangażowanie Ukrainy w kwestie bezpieczeństwa narodowego”.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz będzie nadal zapewniał Ukrainie silne wsparcie w różnych dziedzinach. Na ten cel przeznaczono ponad 40 milionów euro, w szczególności na bezpieczeństwo cybernetyczne i rehabilitację medyczną.

„Panie prezydencie, ma pan potężny mandat do wprowadzenia kluczowych reform, reform niezbędnych dla bezpieczeństwa i dobrobytu wszystkich Ukraińców, a także przybliżenia Ukrainy do NATO” powiedział Jens Stoltenberg.

Ponadto Sekretarz Generalny NATO z zadowoleniem przyjął dostosowanie ukraińskiego ustawodawstwa do standardów Sojuszu.

Stoltenberg odniósł się także do sprawy jaką podjęły rosyjskie władze o przyznawaniu w trybie uproszczonym obywatelstwa Rosjanom zamieszkującym Donbas, oceniając, że jest to „kolejny przykład rosyjskiej próby destabilizacji wschodniej Ukrainy jest krokiem w złym kierunku”.

Na koniec zapewnił on, że „NATO wyraża wsparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”, dodając, że nigdy „nie uznamy nielegalnej aneksji. Potępiamy agresywne działania Rosji w regionie Morza Czarnego”.

Stoltenberg podkreślił, że Sojusz z zadowoleniem przyjmuje decyzję Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza ONZ, zgodnie z którą Rosja musi uwolnić ukraińskich marynarzy i statki, które zostały zatrzymane w listopadzie 2018 roku. Przypomniał, że w odpowiedzi na agresywne działania Rosji NATO zwiększyło swoją obecność wojskową w regionie Morza Czarnego.

Wczoraj, podczas wizyty roboczej w instytucjach UE i NATO prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Valdisem Dombrovskisem.

Rozmówcy skupili się na praktycznych kwestiach współpracy między Ukrainą a UE w sferze finansowej i gospodarczej.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej podkreślił, że Unia Europejska zakończy rozpatrywanie kwestii przekazania Ukrainie drugiej transzy w wysokości 500 mln euro w ramach czwartego programu pomocy makro finansowej UE, gdy strona ukraińska spełni odpowiednie wymogi dotyczące ich otrzymania.

Prezydent Ukrainy zapewnił, że jego kraj będzie przestrzegać swoich zobowiązań międzynarodowych, w tym w stosunkach z międzynarodowymi instytucjami finansowymi. W związku z tym strona europejska została poinformowana o wynikach spotkania szefa państwa z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego, podczas którego osiągnięto porozumienie w sprawie kolejnych kroków we współpracy z Funduszem.

Zełenski spotkał się także z przewodniczącym KE, Donaldem Tuskiem oraz z przebywającym „przypadkiem” tego dnia w Brukseli, polskim prezydentem, Andrzejem Dudą.

Niestety, ale te istotne fakty zostały pominięte w relacjach z wizyty ukraińskiego prezydenta na oficjalnej stronie Kancelarii Prezydenta Ukrainy.

Z relacji naszych mediów wynika, że podczas pierwszego spotkania Dudy z Zełenskim, prezydent RP zapewnił czołobitnie swego rozmówcę, o tym, „że Polska nieustannie wspiera proeuropejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy”.

„Zapewniłem pana prezydenta, że Polska nieustannie wspiera proeuropejskie aspiracje Ukrainy, zapewniłem pana prezydenta także, że Polska nieustannie wspiera euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. Ta kwestia jest dla nas niezwykle ważna, podobnie jak zapewniłem o tym, że cały czas wspieramy starania Ukrainy o zachowanie i przede wszystkim przywrócenie jej integralności terytorialnej”– powiedział Duda podczas wspólnego oświadczenia prasowego po spotkaniu z Zełenskim.

Duda ujawnił też, że z prezydentem Ukrainy rozmawiał o „tematach trudnych w naszych relacjach, o problemach historycznych, które są w relacjach pomiędzy naszymi narodami”. Jak podkreślił, zależy mu ogromnie na tym, aby budować mosty pomiędzy Polakami i Ukraińcami „w duchu prawdy, ale przede wszystkim w duchu pojednania i dobrej współpracy”.

O tym temacie, niestety nie wspomniał Zełenski, widocznie uznając go za mało istotny problem Polaków?

Zdawkowo i bez wyraźnego przekonania, a raczej z kurtuazji, odniósł się tylko do problemu polskiego wsparcia Ukrainy na forum UE:

„Polska jest wieloletnim przyjacielem Ukrainy i wspiera jej perspektywę europejską. Broni także integralności i suwerenności Ukrainy”– powiedział w Brukseli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Taki zgrany slogan propagandowy, na podsumowanie rozmowy przeprowadzonej z polskim prezydentem przez Zełenskiego, więcej znaczy, niż tysiące wypowiedzianych innych słów.

Polska jest w oczach Ukrainy niewiarygodnym partnerem, który na arenie międzynarodowej niewiele może, sama będąc przy tym biedna i słaba militarnie, nie za bardzo może interesom ukraińskim pomóc.

A sprawa jakiś zaszłości historycznych, to nie jest problem Ukrainy, tylko Polski.

Tak więc, Duda dostał od kolejnego swojego odpowiednika z Ukrainy, kopniaka na dzień dobry 😦

Zresztą dobitnie na ten problem odpowiedział kilka dni temu mera Iwano-Frnakowska, Rusłan Marcinkiw.

Chodzi tu o to, że przedstawiciele dyplomatyczni Polski i Izraela wspólnie wyrazili swój protest w związku z odsłonięciem 23 maja br. pomnika bezpośrednio odpowiedzialnego za zbrodnię ludobójstwa dokonanego na Polakach (ale nie tylko na Polakach, bo także na innych mniejszościach etnicznych ówczesnej Galicji Wschodniej)- głównodowodzącego UPA, Romana Szuchewycza w Iwanofrankiwsku.

W liście tym „ambasadorowie dwóch krajów przypominają, że ludzie, którzy ocaleli z masowych mordów, w których decydującą rolę odegrał Roman Szuchewycz, do dziś żyją na Ukrainie, w Polsce i Izraelu, a wielu z nich zostało uratowanych przez ich bohaterskich sąsiadów ukraińskich”

„Ambasador Izraela i ambasador Polski (…) występują przeciwko decyzji Rady Miejskiej Iwano-Frankowska i przypominają dzieciom Iwano-Frankowska, ich rodzicom, babciom i dziadkom, że Roman Szuchewycz był osobiście odpowiedzialny za pozbawienie życia dziesiątków tysięcy podobnych do nich ludzi, zgładzając ich kulami, ogniem, gwałtami, torturami i innymi zwierzęcymi metodami tylko dlatego, że modlili się do Boga po polsku albo hebrajsku”– oświadczyli dyplomaci

Ambasador Polski- Bartosz Cichocki wraz z izraelskim ambasadorem Joelem Lion wyrazili przekonanie, „że uczniowie szkół w Iwano-Frankowsku powinni być zachęcani do zgłębiania historii i zadeklarowali, że mogą wesprzeć ich w dziele „odkrywania prawdziwej historii polsko-żydowsko-ukraińskiej spuścizny” – czytamy we wspólnym liście, którego kopię przesłano ministrowi spraw zagranicznych Ukrainy Pawłowi Klimkinowi.

A więc, w odpowiedzi na ten list, wspomniany już mer Iwano-Frankowska, Rusłan Marcinkiw napisał, że każdy kraj ma swoją historię i swoich bohaterów, ale przeszłość nie powinna wpływać na teraźniejszość i przyszłość demokratycznych państw.

„Szanujemy naszych bohaterów i to, co zrobili dla naszego kraju. Równocześnie szanujemy także inne kraje i naszą przyjaźń. Mamy różną przeszłość, czasem bolesną. Mamy różne poglądy na wydarzenia historyczne, jako że historia każdego kraju jest unikalną. Mimo tego, idziemy do przyszłość, ramię w ramię. Mamy wspólne poglądy co do tego, że chcemy widzieć nasze kraje wolnymi i demokratycznymi”– napisał mer Iwano-Frankowska.

Przy tej pokrętnej logice, w Niemczech w każdym mieście powinny stać pomniki zbrodniarzy hitlerowskich, zaś dzieci musiałyby się o ich „chwalebnych dokonaniach” uczyć w szkołach.

Natomiast szef ukraińskiego IPN, Wołodmyr Wiatrowycz, nazwał list prorosyjskim:

„Pomiędzy Polską a Izraelem trwają ostre dyskusje co do przeszłości. Ale na Ukrainie obaj ambasadorowie znaleźli wspólny język. Choć należałoby jednak powiedzieć, ‚obcy’, oczywiście ‚rosyjski’. List napisano po angielsku, ale jego wymowa jest rosyjską. To powtórzenie tez rosyjskiej propagandy”– napisał W. Wiatrowycz na Facebooku.

Zaś sam adresat listu, szef ukraińskiej dyplomacji, Pawlo Klimkin, nawet nie raczył się do niego odnieść.

Bo i po co?

https://www.president.gov.ua/ru,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Roman_Szuchewycz,

http://www.nawolyniu.pl/artykuly/szuchewycz.htm,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wo%C5%82odymyr_Wjatrowycz,

https://www.facebook.com/volodymyr.viatrovych.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu, w ciągu minionej doby już drugi dzień z kolei, widać wyraźnie ze strony ukraińskich formacji Operacji Połączonych Sił, chęć sprowokowania ostrzejszego konfliktu.

I tak, ostrzał prowadzony z przerwami przez ukraińskich żołnierzy, trwał od 05:45 do 21:22, i prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (79 min) i 82 mm (38 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 180 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (98 granatów), SPG-9 (22 granaty) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 29 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7, Zajcewo i Dolomitnoje), obrzeża i okolice Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Oktiabrskaja, Żabiczewo, teren lotniska i serwisu „Volvo-Center”, a także Wierchietoreczkoje, Mineralnoje, Spartakus i Staromichajłowka), a także w rejonie południowego odcinka frontu (Dokuczajewsk, Biełaja Kamienka, Nikołajewka i Oktiabr).

Łącznie na terytorium DRL spadło 420 pocisku, wobec 579 pocisków z dnia poprzedniego.

Jak dotąd, strat i szkód nie zgłaszano. Wczoraj natomiast został ostrzelany przez ukraińskich żołnierzy muzułmański meczet w Doniecku znajdujący się przy ulicy Marszałka Żukowa nr. 1A (uszkodzony dach meczetu, jego ogrodzenie i samochód osobowy).

Natomiast tym razem na ługańskim odcinku frontu, minionej doby było spokojnie i nie odnotowano ani jednego incydentu zbrojnego ze strony ukraińskich pozycji ogniowych.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min

Зведення станом на 07:00 05 червня 2019 року.

04 червня збройні формування Російської Федерації 16 разів порушили режим припинення вогню, з них тричі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібрів 120 мм і 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 11 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі поблизу міста АВДІЇВКА – з мінометів калібру 120 мм, станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі в районі населеного пункту ОПИТНЕ – з мінометів калібру 82 мм та гранатометів різних систем;
поблизу населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з протитанкових ракетних комплексів;
двічі в районі населеного пункту ТАЛАКІВКА – з озброєння бойових машин піхоти, автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї;
двічі поблизу населених пунктів ЧЕРМАЛИК і ПАВЛОПІЛЬ – з автоматичних станкових гранатометів;
поблизу населеного пункту ПІСКИ – з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї;
в районі села ВОДЯНЕ – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні п’ять разів:
поблизу населеного пункту КРИМСЬКЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-4 – з автоматичної стрілецької та снайперської зброї;
в районі населеного пункту СТАНИЦЯ ЛУГАНСЬКА – зі стрілецької зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил загинули, троє українських захисників отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки, 04 червня одного окупанта було знищено, ще одного – поранено.

Від початку поточної доби ворог чотири рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ТАЛАКІВКА – з ручних протитанкових гранатометів;
в районі села ВОДЯНЕ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” противник з автоматичної стрілецької та снайперської зброї двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ-1.

Внаслідок обстрілів загинув один військовослужбовець Об’єднаних сил. На кожний обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.06.2019r.- 1459 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka” podsumowanie wizyty Zelenskiego w Brukseli od „Bohaterki Ukrainy” (tytuł oficjalny) ukraińskiej parlamnetarzystki Nadieżdy Sawczenko;
  „Мы ничего нового от Зеленского не услышали. Такие разговоры и выступления мы уже наблюдали от Петра Порошенко. Я не увидела ничего свежего” [Niczego nowego od Zelenskiego nie usłyszeliśmy. Takie przemowy i wystąpienia widzieliśmy już za Petra Poroszenki. Nie zauwazyłam [w nich] nic nowego]
  https://newsone.ua/news/politics/savchenko-ot-zelenskoho-v-brjussele-my-nicheho-novoho-ne-uslyshali.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Przełom na rozmowach pokojowych w Mińsku? Były prezydent Ukrainy Kuczma reprezentujacy Ukraine zaproponował zniesienie „blokady ekonomicznej” republik z Donbasu. Na swojej oficjalnej stronie Prezydent Ukrainy wyraził „zadowolenie z przebiegu rozmów”;
  https://strana.ua/news/204888-minskie-perehovory-5-ijunja-2019-hlavnye-itohi.html
  Z kolei „zaniepokojenie” propozycja Kuczmy wyraził „generalissimus” Poroszenko który wezwał nowego Prezydenta Ukrainy do wytłumaczenia sie jakie „instrukcje” przekazał ukraińskiej delegacji w Mińsku, okreslił ją „zdrada narodową” oraz „realizacją rosyjskiego scenariusza”;
  https://strana.ua/news/204961-poroshenko-obespokoilsja-predlozheniem-kuchmy-snjat-blokadu-donbassa.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Jeszcze w temacie wizyty prezydenta Ukrainy Zelenskiego w Brukseli i z kim sie tam spotykał, czyli z „płezydętem ełopy” Tuskiem który miał go zapewnić że „finansowa kroplówka” z UE dla Ukrainie nie zostanie „przykrecona”;
  https://strana.ua/news/204898-tusk-poobeshchal-zelenskomu-chto-evrosojuz-sokhranit-finansovuju-pomoshch-dlja-ukrainy.html
  A także pojawił sie na wspólnym obiedzie z zięciem Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, czyli „pobratimem”…
  https://strana.ua/news/204901-zelensikij-pouzhinal-s-zjatem-trampa-v-brjussele-4-ijunja-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Bohaterka Ukrainy” i ukraińska parlamentarzystka Nadiezda Sawczenko w udzielonym przez siebie wywiadzie przestrzegła władze Ukrainy przed „kursem na wstąpienie do UE i NATO” który zakończy sie [ostatecznym] utraceniem Donbasu. Wprowadzenie przez Poroszenkę tej kwestii do konstytucji nazwała m.in bezmyslnym i wezwała by w tej sprawie „wypowiedzieli sie sami Ukraińcy”, czyli do referendum;
  https://strana.ua/news/204843-savchenko-zajavila-chto-kurs-na-es-i-nato-ostavit-ukrainu-bez-donbassa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem wody terytorialne Ukrainy „naruszył”, z powodu sztormowej pogody, rosyjski drobnicowiec „Melita” płynący z rosyjskiego Astrachania do rumuńskiej Konstancy. Jednak Ukraincy swoim „obyczajem” nie porwali go i odholowali do jednego ze swoich portów, a tylko przeprowadzili kontrolę i odprowadzili statek na bezpieczna trasę…
  https://www.vesti.ru/doc.html?id=3155105
  https://strana.ua/news/204951-rossijskij-sukhohruz-iz-za-shtorma-okazalsja-v-territorialnykh-vodakh-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. A sąd w Rosji wydał „międzynarodowy list gończy” za byłą „aktywistką kijowskiego Majdanu” i „szczyrej ukropatriotki” okreslającej się jako „dziennikarka” Irmy Krat. Rosyjski sąd w ten „skromny” sposób „docenił” jej „wyczyny” podczas napadu „ukropatriotów” na Ambasadę Rosji w Kijowie do jakiego doszło w marcu 2016 roku;
  https://strana.ua/news/204887-sud-v-rossii-zaochno-arestoval-ukrainsku-irmu-krat-za-napadenie-na-posolstvo-v-kieve.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I kolejne dziecko postrzelone na Ukrainie, tym razem w jednej z miejscowości obwodu dniepropietrowskiego 14 – latek postrzelił, podczas zabawy, swojego 8 – letniego brata z pistoletu, który znalazł w domu, w głowę. Ranne dziecko odwieziono do szpitala, a przeciwko ojcu dzieci wszczeto dochodzenie ponieważ pistolet był przechowywany bez wymaganego zezwolenia;
  https://strana.ua/news/204858-na-dnepropetrovshchine-14-letnij-malchik-sluchajno-vystrelil-iz-pistoleta-v-holovu-mladshemu-bratu.html
  Plus na balkonie jednego z mieszkań znajdujacych się w pobliżu siedziby ukraińskiego Ministerstwa Obrony, znaleziono nielegalny „arsenał’ amunicji i granatów bojowych;
  https://strana.ua/news/204850-v-kieve-na-balkone-kvartiry-vozle-minoborony-nashli-hranaty-i-patrony.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Nowe problemy „nadprezydenta Ukrainy” oligarchy Kołomojskiego. Amerykański „think – tank” Atlantic Council poinformował że „PrivatBank” (obecnie „znacjonalizowany”, a kiedys własność Kołomojskiego) złożył pozew w sądzie w Delaware (USA) przeciwko KOłomojskiemu i jego „partnerowi biznesowemu” Bogolubowowi w którym oskarżył ich o „wypranie brudnych pieniędzy” w latach 2006 – 2016 na sumę…470 MILIARDÓW DOLARÓW (!) co moze być największa tego typu „operacją” przeprowadzoną przez grupe osób w historii. „Operacja” miała polegać na „wyprowadzaniu” pieniędzy z kont i depozytów na Ukrainie, a następnie „praniu” ich w spółkach zarejestrowanych na Cyprze, a następnie lokowania ich, poprzez dwie kancelarie prawne, anonimowym firmom jako pożyczki na zakup nieruchomości w USA. Dodatkowo Kołomojski z Bogolubowem mieli także nabyć szereg hut stali w różnych stanach USA;
  https://lb.ua/economics/2019/06/05/428783_privatbank_obvinil_kolomoyskogo.html
  Źródło;
  >https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/how-kolomoisky-does-business-in-the-united-states

  Polubione przez 4 ludzi

 9. W temacie dzisiejszej wizyty Sekretarza Generalnego Komunistycznej Partii Chin Xi Jinpinga w Moskwie i rozmów jakie odbył z Prezydentem Rosji Władimirem Putinem;

  >https://www.youtube.com/watch?v=9EExvabRIP4
  https://ria.ru/20190605/1555295889.html
  Prezydent Rosji po spotkaniu stwierdził m.in że Rosja i Chiny będa „rozwijać rozliczenia [pomiedzy soba] w walutach narodowych”, a także że „zajmują wspólne pozycje w kwestii uregulowania sytuacji na Płw. Koreańskim”, stabilizacją w Wenezueli oraz że dalej będa ze soba wspólpracować w Syrii.
  Warto przy tym dodać ze Chińczycy w „dowód przyjaźni” przekazali do ZOO w Moskwie dwie pandy, a Xi Jinping powiedział, że Władimir Putin jest jego najbliższym przyjacielem.

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem na Ukrainie trwa „pisanie historii na nowo”, tym razem zabrał sie za to tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy powołany samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola, którego przedstawiciel ogłosił że „walka o uzyskanie nieZależności ukraińskiej cerkwi trwa już DWA TYSIĘCE LAT (!)”;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2714817-v-kieve-prezentovali-knigu-o-puti-pcu-k-avtokefalii.html
  Ps. CHYBA NIE TRZEBA PRZYPOMINAĆ ŻE CHRZEŚCIJAŃSTWO NA TERENIE RUSI KIJOWSKIEJ (OD KTÓREJ WYWODZĄ SIĘ OBECNA ROSJA, BIAŁORUŚ I UKRAINA) „NA DOBRE” POJAWIŁO SIE DOPIERO W X WIEKU…
  https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82odzimierz_I_Wielki

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.