Wojna domowa na Ukrainie 6.06.2019r.- 1460 dzień od nowego rozejmu.


„Po raz pierwszy spotkania grup roboczych Trójstronnej Grupy Kontaktowej były konstruktywne”– ocenił szef ukraińskiej delegacji Leonid Kuczma po wczorajszym (5 czerwca) spotkaniu TGK w Mińsku.

„Po raz pierwszy spotkania grup roboczych były konstruktywne. Wszystkie strony chciały znaleźć rozwiązanie. Ton dyskusji był zupełnie inny niż dotychczas. Przyjechaliśmy z mapą drogową od prezydenta Ukrainy. Wiadomości były takie, że szef państwa naprawdę chce pokoju w tym regionie. Na posiedzeniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej wyraziłem życzenia, które usłyszałem od prezydenta. Wydaje mi się, że wszyscy zrozumieli, że strona ukraińska i druga strona chcą rozwiązać te problemy. Dlatego też wzajemnie sobie ufano”– powiedział Leonid Kuczma.

Według niego podczas wczorajszego spotkania w Mińsku omawiano wymianę jeńców wojennych.

„Nie mogę obiecywać, że jutro problemy te zostaną zasadniczo rozwiązane. Ale jestem pewien, że zaczną być rozwiązywane. Podjęty został także problem uwolnienia naszych marynarzy. Jestem przekonany, że nastąpi ruch i w tym kierunku” podkreślił szef delegacji ukraińskiej.

Ponadto Leonid Kuczma poinformował, że TGK omówił kwestie bezpieczeństwa. Jednym z problemów było określenie nie terminu wprowadzenia „reżymu ciszy”, ale także mechanizm jego wdrożenia.

„To jest kwestia fundamentalna. Ponieważ żadna ze stron nie chciała pokazać się ze złej strony, aby potem ponieść za to odpowiedzialność. Dlatego dzisiaj musimy pokazać całemu światu, że chcemy tego ‚reżimu ciszy’. Musi być on podpisany, aby nie używać dalej broni, a także zakazać ostrzału obiektów cywilnych- szkół, przedszkoli. Do 19 czerwca grupa powinna opracowywać propozycje. Musimy je zatwierdzić do 19 czerwca”– podkreślił szef ukraińskiej delegacji w TGK.

Jednocześnie Leonid Kuczma wyraził nadzieję, że w wyniku dzisiejszego spotkania TGK pokaże postęp w rozwiązaniu problemu zaopatrzenia w wodę w części kontrolowanej przez separatystów Donbasu.

„Porozumieliśmy się w sprawie współpracy z Gabinetem Ministrów. Wcześniej osiągnięto porozumienie, że jutro powinno się odbyć spotkanie z wicepremierem- ministrem ds. Rozwoju regionalnego, budownictwa i mieszkalnictwa oraz usług komunalnych, Giennadijem Zubko, podczas którego ma się rozważyć omawiane dziś problemy gospodarcze”– powiedział Leonid Kuczma.

Dodał, że strony wczorajszego spotkania w Mińsku zgodziły się ogłosić „reżim ciszy” w Stanicy Ługańskiej już od 10 czerwca.

To tyle z pozytywnych wiadomości z wczorajszego spotkania roboczego w Mińsku TGR, bo w najważniejszej kwestii rzeczywistego zakończenia konfliktu w Donbasie, czyli nadania mu specjalnego statusu przez Kijów, strona ukraińska kategorycznie tego odmówiła.

„Przedstawiciele Kijowa na spotkaniu podgrupy politycznej TGK w Mińsku odmówili omówienia jednej z głównych kwestii- przyznania Donbasowi specjalnego statusu” – poinformowała pełnomocnik w grupie kontaktowej- minister spraw zagranicznych Donieckiej Republiki Ludowej Natalia Nikonorowa.

Według niej przedstawiciele DRL nalegali na zorganizowanie pracy w porządku i chronologii przewidzianej przez zestaw środków mających na celu rozwiązanie sytuacji na wschodzie Ukrainy i odpowiadające jej logice dalszej realizacji.

Nikonorowa zwróciła uwagę na fakt, że ​​przede wszystkim konieczne jest rozpoczęcie dialogu w sprawie wejścia w życie ustawy o specjalnym statusie Donbasu i jego zagwarantowania w Konstytucji Ukrainy:

„Przedstawiciele Ukrainy odmówili jednak omówienia spraw objętych porządkiem obrad. Potwierdza to wyraźnie fakt, że postęp w grupie roboczej zależy od obecności woli politycznej w zakresie wypełnienia zobowiązań wynikających z porozumień mińskich”– oceniała Natalia Nikonorowa.

Tak więc, po szumnych propagandowo rozdmuchanych zapowiedziach strony ukraińskiej o dobrej woli zakończenia konfliktu w Donbasie i przywrócenia tam pokoju, fakty mówią co innego.

Bo czyż można tam osiągnąć pokój bez w pełni wdrożonych porozumień mińskich, z których jednym z najważniejszych jest zagwarantowanie przez Kijów specjalnego statusu dla Donbasu, co ma być zagwarantowane w ukraińskiej konstytucji.

Bez spełnienia tego warunku spotkania TGK w Mińsku będą miały tylko charakter doraźnego rozwiązywania problemów bieżących.

Kolejną kwestią dotyczącą przestrzegania przez stronę ukraińską porozumień mińskich, co było by dowodem na dobrą wolę Kijowa idącą w kierunku ich realizacji, jest kwestia wycofania ciężkiego uzbrojenia z linii rozgraniczenia. Niestety, ale Kijów nie zastosował się nigdy do tego punktu porozumień mińskich. Oczywiście prowadząc z tejże broni terytorium obu republik donbaskich, w tym cele cywilne, co powoduje coraz nowe ofiary wśród ludności cywilnej i zniszczenie mienia.

Nie dość tego, to w koncepcji ukraińskiego dowództwa Operacji Połączonych Sił, ukuto koncepcję odzyskiwania za wszelką cenę i systematycznie, terenu tzw. strefy neutralnej, która w niektórych miejscach ma szerokość kilku-kilkunastu kilometrów. To właśnie przy próbach zajęcia tych terenów prowokowane są lokalne walki, które zakłócają proces pokojowy.

Kolejną kwestią jest wysyłanie przez dowództwo Operacji Połączonych Sił, na stronę republik donbaskich grup sabotażowo-dywersyjnych, w celu dokonywania przez nie zamachów terrorystycznych.

Można więc powiedzieć, że dokąd takie działania, i tolerowanie ich, przez ukraińskie władze będą miały nadal miejsce, dotąd mówienie o jakimkolwiek trwałym pokoju w Donbasie będą tylko ukutym- na potrzeby uśpienia wyrzutów sumienia zachodnich sponsorów Ukrainy- frazesem propagandowym.

Tą tendencję widać również po wczorajszym spotkaniu TGK w Mińsku.

Przypomnę na zakończenie, że w ramach TGK, wczoraj w Mińsku toczyły się negocjacje w trzech grupach, a mianowicie: ds. gospodarczych, humanitarnych i bezpieczeństwa.

Wczorajsze spotkanie było pierwszym w ciągu ostatniego półrocza, czyli w tym roku.

https://www.president.gov.ua/ru/news/upershe-zasidannya-robochih-grup-tkg-projshli-konstruktivno-55781,

https://ria.ru/20190605/1555295351.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, sytuacja radykalnie się poprawiła, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (7 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (70 wystrzałów) oraz granatnika AGS-17 (5 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (3 granaty), tylko 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały z przerwami prowadzone były pomiędzy godzinami, 04:50 a 21:40, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 90 pocisków, wobec 420 z dnia poprzedniego.

Ostrzeliwane były rejon Gorłówki (osiedla mieszkaniowe przy kopalniach 6/7 i im. Gagarina na obrzeżach Gorłówki oraz Dolomitnoej w pobliżu łuku swiatłodarskiego), a także rejon Doniecka (Żabiczzewo, Mineralnoje i Spartakus).

Na skutek wczorajszych ostrzałów terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7 na obrzeżach Gorłówki, które miały tam miejsce o godzinie 18:35, został ranny w ramię 33-letni mężczyzna- mieszkaniec bloku przy ulicy Jasnej nr. 5 m. 2. Obecnie przebywa on w szpitalu miejskim nr. 2 w Gorłówce. Wg. lekarzy jego stan zdrowia jest stabilny i nie zagrażający utratą życia.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu było na ogół spokojnie poza jednym incydentem do którego doszło o godzinie 22:40, kiedy to z kierunku Starego Ajdara w stronę Krótaja Gora, ukraińscy żołnierze oddali kila serii przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (15 granatów) oraz broni ciężkiej, w tym CKM.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 06 червня 2019 року.

05 червня збройні формування Російської Федерації 12 разів порушили режим припинення вогню, з них двічі – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник вісім разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
тричі поблизу села ВОДЯНЕ – з озброєння бойових машин піхоти, станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту БОГДАНІВКА – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ – зі станкових протитанкових гранатометів;
в районі населеного пункту ПІЩЕВИК – з автоматичних станкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту ТАЛАКІВКА – з ручних протитанкових гранатометів;
в районі населеного пункту НОВОГРИГОРІВКА – з великокаліберних кулеметів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні чотири рази:
поблизу населеного пункту СТАРИЙ АЙДАР – з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних;
в районі населеного пункту КРИМСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм;
двічі поблизу населеного пункту ЗОЛОТЕ – з автоматичної стрілецької та снайперської зброї.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець Об’єднаних сил загинув, один український захисник отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки, 05 червня одного окупанта було знищено, ще чотирьох – поранено.

Від початку поточної доби ворог двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід”:

поблизу села ПАВЛОПІЛЬ – з озброєння бойових машин піхоти;
в районі села ВОДЯНЕ – зі стрілецької зброї.

Втрат серед військовослужбовців Об’єднаних сил немає. На кожний обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.

Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.06.2019r.- 1460 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „sukcesów” na „froncie” jaki wg ukromediów odnosi „niezwyciężona armia kijowska”. jeden z ukrańskich portali pokazał ‚zdjęcia zlikwidowanych ostatnio na Donbasie [dwóch] rosyjskich najemników”…
  https://www.unian.net/war/10575897-oficer-vsu-pokazal-likvidirovannyh-na-donbasse-okkupantov-foto.html
  …pośród których jest Rosjanin który niedawno zginął w wyniku bójki do jakiej doszło przed jednym z lokali w OBWODZIE MOSKIEWSKIM…
  https://360tv.ru/news/tekst/patologicheskaja-spravedlivost-i-bystraja-smert-chto-izvestno-ob-ubijstve-spetsnazovtsa-v-putilkove-03062019/
  I co tu komentować?

  Polubione przez 3 ludzi

 2. „Dzika Rosja”. W Sankt W Petersburgu pierwszy raz w Rosji testowano działanie sieci 5G;
  https://news.mail.ru/society/37533256/?social=tw
  A tymczasem w Polsce…
  https://www.telepolis.pl/artykuly/dyskusje-o-rynku/szybki-internet-w-telefonie-siec-5g-normy-pem
  „Instytut Łączności na zlecenie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji przygotował raport dotyczący przyszłości Internetu mobilnego w Polsce oraz oceny szans na wdrożenie sieci 5G. Z wyliczeń wynika, że w perspektywie 2-3 lat polskie sieci komórkowe nie będą w stanie obsłużyć generowanego ruchu, a o 5G możemy praktycznie pomarzyć”

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie bulwersujacej Ukrainę sprawy zastrzelenia w Perejesławiu Chmielnickim przez pijanych policjantów 5 – letniego chłopca. Okazało się że zatrzymanym policjantom nie zrobiono od razu badań na zawartość alkoholu we krwi, poniewaz był wtedy weekend i w upoważnionym do tego laboratorium nikt nie pracował;
  https://strana.ua/news/204981-sledovateli-ne-trebovali-ekspertizu-na-alkohol-dlja-kopov-iz-perejaslava-khmelnitskoho-potomu-chto-byl-vykhodnoj.html
  Z kolei naczelnik policji obwodu kijowskiego który miał sie poddać do dymisji w związku z tragedią, jako przełozony policjantów, faktycznie…dostał awans na naczelnika wszystkich sił policyjnych w tzw. strefie OZS na Donbasie…
  https://strana.ua/news/205008-dmitrij-tsenov-stal-hlavoj-politsejskikh-v-sostave-oos.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraiński prawnik i były wiceprzewodniczacy Administracji Prezydenta Janukowycza Andrij Portnow poinformował o tym ze sąd „aresztował” majątek byłego juz wiceszefa SBU i zarazem bliskiego współpracownika Poroszenki Wiktora Kononeki który podejrzewany jest o „przywłaszczenie sobie środków z budżetu państwowego”;
  https://strana.ua/news/205009-sud-arestoval-imushchestvo-byvsheho-zamhlavy-sbu-kononenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Trwa „obstrukcja” ukraińskiego parlamentu kóry „bojkotuje” ustawy wnoszone przez obecnego prezydenta Ukrainy nie wprowadzjąc je do porządku obrad;
  https://korrespondent.net/ukraine/4104401-vr-vtoroi-den-yhnoryruet-zakonoproekt-zelenskoho
  Z kolei funkcjonujący jeszcze ‚antyprezydencki” rząd Ukrainy „gra” na nadchodzace wybory parlamentarne chcąc zapewnić swoim członkom mozliwy „wygodny” w nich tart. W tym celu urzędujący ciągle premier Hrojsman odgrywa „komedie pod publiczkę” żądając od ukraińskiego koncernu państwowego ‚Naftohaz” zniżenia cen gazu dla ludności;
  https://korrespondent.net/business/companies/4104384-kabmyn-trebuet-snyzyt-tsenu-na-haz-pochty-na-tysiachu

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Pod siedzibą ukrainskiego parlamentu zebrała sie tymczasem ‚wataha” członków neonazistowskiego „Korpusu Narodowego” którzy żądają uchwalenia, obiecanego jeszcze przez Poroszenkę, prawa przyznającego ukraińskie obywatelstwo zagranicznym ochotnikom walczącym w siłach prokijowskich na Donbasie;
  https://strana.ua/news/205020-pod-zdaniem-verkhovnoj-rady-6-ijunja-sobralis-aktivisty-s-fajerami-i-flahami-foto-i-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Haniebna zdrada” ze strony FB który zablokował konto „niestrudzonego bojownika z rosyjską propagandą” szefa tzw. Informacyjnego Oporu (czy raczej „Informacyjnego Ściemniania”) Dmytro Tymczuka (ps. Потерь нет), podobno za bezprawne publikowanie danych na temat mieszkańców republik z Donbasu którym wydano rosyjskie paszporty;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2715881-facebook-zablokiroval-tymcuka-izza-postov-o-rossijskoj-pasportizacii-donbassa.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Przypomniał o sobie kolejny już raz ostatnimi czasy były „herszt” banderowskiego ‚Prawego Sektora” ukraiński parlamentarzysta Dmytro Jarosz który skomentował ostatnie „pokojowe inicjatywy” byłego prezydenta Ukrainy Kuczmy przedstawione przez niego na rozmowach w Minsku, a uzgodnione według Jarosza z obecnym prezydentem Ukrainy. Jarosz „poprosił” obu by nie „wydawali niezgodnym z prawem rozkazów” i w ogóle „nie wtracali się w działania wojskowych na Donbasie”;
  https://socportal.info/2019/06/06/dmitrij_jarosh_obratilsja_k_zelenskomu_ne_otdavajte_nezakonnyh_prikazov.html
  Z kolei na samym „froncie” kolejny „sukces”…
  >https://twitter.com/Goodwin87957367/status/1136566110671843331
  I „epitafium” dla „ukroheroja”…
  https://pbs.twimg.com/media/D8Xz0MAXkAATLlr.jpg:large

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, OT z mojego „osobistego poznańskiego „podwórka”;
  https://www.wprost.pl/kraj/10223239/kandydatka-z-listy-pis-wpadla-na-granicy-przez-papierosy-jechala-ze-szkolna-delegacja.html
  Cytat „Kandydatka PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego wpadła na granicy z Białorusią, gdy przewoziła do Polski za dużo papierosów – donosi „Gazeta Wyborcza”. Kobieta była jedną z opiekunek szkolnej wycieczki”

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Tymczasem „generalissimus” Poroszenko oskarżył Wołodymyra Zelenskiego ze podczas swojej wizyty w Brukseli is potkaniem z „płezydętem ełopy” Tuskiem, ten posłużył się „plagiatem jednej z jego wypowiedzi”;
  https://24tv.ua/ru/poroshenko_prokommentiroval_incident_s_plagiatom_v_rechi_zelenskogo_n1163051
  Z kolei rzecznik Prezydenta Ukrainy skomentowała to stwierdzeniem ze „podobieństwa” w obu dokumentach świadczą o „niezmiennej polityce Ukrainy’…
  https://strana.ua/news/205108-u-zelenskoho-zajavili-o-neizmennosti-pozitsii-ukrainy-iz-za-plahiata-rechi-poroshenko-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Szef ukraińskiego koncernu państwowego „Naftohaz” Kobolew znowu wzywa rząd w Kijowie do wsparcia finansowego dla jego koncernu grożac w przeciwnym razie tym ze Ukraina może okazać sie nie przygotowana do nadchodzacego sezonu grzewczego. Prezes „Naftohazu” przypomniał że jednym z powodów ciężkiej sytuacji w jakiej znalazł się jego koncern jest gigantyczny dług, sięgajacy 61,4 miliarda hrywien jaki mają wobec niego m.in ukraińskie przedsiębiorstwa energetyczne.
  Warto przy tym przypomnieć że ukraiński rynek energetyczny praktycznie kontroluje ukraiński oligarcha Rinat Achmetow;
  https://minprom.ua/news/253777.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Wiceminister włoskiego resortu spraw zagranicznych zadeklarował chęc przyłączenia się Włoch do tzw. formatu normandzkiego by wspomóc sprawe uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Jednocześnie potwierdzając że obecne władze Włoch dążą do zniesienia sankcji z Rosji nałozonych na nią przez UE, co zadeklarowały tuz po dojściu do władzy w 2018 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4104622-ytalyia-khochet-prysoedynytsia-k-normandskomu-formatu
  Z kolei szef MSZ Węgier, przemawiając na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Petersburgu, wezwał do „przeanalizowania” czy sankcje UE przeciwko Rosji są jeszcze w ogóle potrzebne;
  https://strana.ua/news/205105-hlava-mid-venhrii-prizval-vyjasnit-dejstvitelno-li-nuzhny-sanktsii-protiv-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, wyniesiony do władzy przez tzw. pomarańczową rewolucje, czyli pierwszy majdan, został oskarżony przez Prokuraturę Generalną Ukrainy o to że w 2002 roku wszedł w ‚zmowę” z innym byłym prezydentem Wiktorem Janukowyczem by przejąć luksusową posiadłość w Meżihorije należącą do państwa ukraińskiego czym naraził je na strate 540 milionów hrywien. Oczywiście „pomarańczowy” Juszczenko wszystkiemu zaprzecza i mówi ze ma być nowym „kozłem ofiarnym” podczas gdy zarzuty przeciwko wszystkim oskarżonym o „separatyzm” i ‚zdradę państwa” sa wycofywane;
  https://strana.ua/news/205060-jushchenko-otreahiroval-na-obvinenie-hpu-v-rastrate-540-millionov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Z serii „A Rosja zadrżała ze strachu…”

  Ukraina wprowadzi kolejne sankcje za prowadzenie bezprawnych prac archeologicznych na Krymie

  Ukraińskie Ministerstwo ds. tymczasowo okupowanych terytoriów i ludności przesiedlonej wszczęło dochodzenia i zastosowało środki ograniczające wobec 28 podmiotów prawnych – instytucji naukowych i muzealnych, których przedstawiciele brali udział w nielegalnych wykopaliskach archeologicznych na tymczasowo okupowanych terytoriach Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola-głosi komunikat wyżej wspomnianego podmiotu.
  https://kresy24.pl/ukraina-moze-wprowadzic-sankcje-za-przeprowadzenie-bezprawnych-prac-archeologicznych-na-krymie/

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Poroszenko kontratakuje

  Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zażądał od swego następcy, prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, wyjaśnień w sprawie propozycji zniesienia blokady gospodarczej dwóch samozwańczych republik separatystycznych w Donbasie na wschodzie kraju.
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/ukraina-poroszenko-zada-od-zelenskiego-wyjasnien-w-sprawie-zniesienia-blokady-donbasu/
  Komentarz: Kiedy blokada wchodziła w życie to ukraińscy ekonomiści ostrzegali, ze ten wrogi ruch wobec republik odbije się na stanie ukraińskiej gospodarki i sprawi, że PKB kraju straci około 1 % PKB rocznie.
  Obecnie zniesienie blokady już takich profitów Ukrainie nie zapewni-rynek przeorientował się na towary z FR, niemniej będzie to jakiś bodziec do większego wzrostu gospodarczego dla Ukrainy.

  Polubione przez 4 ludzi

 16. O zwrot kościoła św. Mikołaja w Kijowie zaapelowali do władz Ukrainy ordynariusz diecezji kijowsko-żytomirskiej bp Witalij Krywicki oraz pracujący w tej świątyni Misjonarze Oblaci Marii Niepokalanej.
  https://kosciol.wiara.pl/doc/5621966.Ukraina-apel-o-zwrot-zabytkowego-kosciola-w-Kijowie
  Komentarz: Ten jeden z najpiękniejszych kościołów Ukrainy znajduje się w katastrofalnym stanie technicznym i wymaga szybkiej renowacji. Jest jeden problem-władze nie chcą oddać zagrabionej własności prawowitym właścicielom: KK (lachom).

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Jak sobie „ustawić życie” po ukraińsku, czyli „ślub” z wybudzonym z ledwo co wybudzonym ze śpiączki ‚weteranem OZS” (dawniej ATO). Jak widać na filmiku mężczyzna nie wiadomo czy jest w pełni władz umysłowych, co potwierdziła specjalna komisja lekarska, ale jego „oblubienica” stwierdziła ze jest i dlatego doprowadziła do „ślubu”. Nie trzeba chyba wyjaśniać że dzięki temu uzyskała dostęp do wielu nowych świadczeń i ulg socjalnych;
  https://korrespondent.net/ukraine/4104661-ranenyi-boets-vyshel-yz-komy-y-zhenylsia-v-reanymatsyy

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.