Wojna domowa na Ukrainie 7.06.2019r.- 1461 dzień od nowego rozejmu.


„Spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku pozwala na umiarkowany optymizm co do dalszego rozwiązania konfliktu zbrojnego”– poinformowała wczoraj (6 czerwca) rzeczniczka administracji prezydenckiej, Julia Mendel na wspólnym briefingu dla mediów z szefem delegacji ukraińskiej TGK w Mińsku, Leonidem Kuczmą.

„Trwałe i długotrwałe zawieszenie broni w Donbasie jest kluczową kwestią dla przywrócenia pokoju, a wczorajsze spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku pozwala na umiarkowany optymizm co do dalszego rozwiązania konfliktu wojskowego”– sekretarz prasowy prezydenta Ukrainy Julia Mendel powiedziała to podczas wspólnej odprawy z szefem ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej Leonidem Kuczmą.

Mendel poruszyła wątek informacji jakie pojawiły się w ukraińskich mediach dotyczących interpretacji wyników negocjacji w Mińsku. M.in. i o tym, że przypisano Leonidowi Kuczmie zdanie, że „ukraińskie wojsko nie może prowadzić ostrzału”.

„Wyrażenie, które zostało rozpowszechnione przez mediach, zostało wyjęte z kontekstu. W kontekście powiedziano, że jest to wzajemne zobowiązanie. Porozumienia z Mińska zobowiązują do zawieszenia broni. Strona ukraińska musi to zrobić ze swojej strony, ale strona rosyjska musi zaprzestać prowadzenia ostrzału przez własne siły. A wezwanie do zaprzestania ognia, a nie strzelania, dotyczyło przede wszystkim strony przeciwnej. To ścieżka dwukierunkowa”– podkreśliła sekretarz prasowy prezydenta.

Julia Mendel zwróciła uwagę na to, że ​​podczas działań wojennych w Donbasie druga strona stale prowokowała ukraińskie wojsko. Nielegalne grupy zbrojne umieszczały granaty w przedszkolach, szkołach, na dachach domów. Dlatego konieczne jest opracowanie mechanizmów skutecznego rozdzielenia wrogich sił zbrojnych.

„Wzywamy wszystkich uczestników TGK do wytężonej pracy. Spotkania w Mińsku są niezwykle ważne, ale między nimi powinna być także codzienna praca. Zespół bezpieczeństwa Trójstronnej Grupy Kontaktowej powinien przygotować dokumenty, które umożliwią rozpoczęcie rozdzielenia sił. Po tym będziemy mogli rozpocząć odbudowę mostu w Stanicy Ługańskiej, jednym z najgorętszych miejsc na wschodzie”– zaapelowała Julia Mendel.

Ze swej strony Leonid Kuczma podkreślił, że podoba mu się ton dyskusji podczas ostatniego spotkania Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

„Pojawiła się idea, że aby coś zmienić, należy odejść od wszystkich obecnych mało istotnych problemów blokujących proces porozumienia się. Bo najważniejsze problemy to: kwestia bezpieczeństwa, uwolnienie naszych zakładników, naszych marynarzy”– powiedział szef ukraińskiej delegacji do TGK.

Kuczma stwierdził również, że uzgodnione zawieszenie broni nie zostało jeszcze wdrożone.

„Zgodziliśmy się wczoraj, że przed 19 czerwca grupa bezpieczeństwa powinna przygotować dokument z mechanizmami ochronnymi- co zrobić, aby ten reżim działał. Ruch powinien być po obu stronach”– podkreślił Leonid Kuczma.

Jak następnie poinformował Kuczma, podczas spotkania TGK omówiono również kwestię ograniczeń handlowych z ORDiLO (Отдельные Pайоны Донецкой и Луганской Oбластей), które należy rozwiązać wyłącznie w formacie ruchu dwukierunkowego.

Kuczma stwierdził, że ograniczenie to zostało nałożone decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w marcu 2017 r., w odpowiedzi na wprowadzenie strefy rubla i pseudonacjonalizacji ukraińskich przedsiębiorstw państwowych i prywatnych, w tym przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, a także własności prywatnej naszych współobywateli przebywających na terytorium ORDiLO oraz wstrzymując płatność podatków z tych terytoriów Ukrainy do jej budżetu.

Odpowiednie ograniczenia, krok po kroku, mogą zostać zniesione tylko w odpowiedzi na stopniowy powrót do przestrzegania ukraińskiego systemu prawa.

Temat ten został poruszony z inicjatywy strony rosyjskiej i przedstawicieli formacji zbrojnych. W związku z tym Leonid Kuczma zauważył, że „jeśli takie pragnienie naprawdę istnieje, to, tylko pod warunkiem rozwiązania problemu anulowania strefy rubla i nielegalnych decyzji pseudonacjonalizacji”. Następnie dodał on, że „jesteśmy gotowi powrócić do kwestii reintegracji gospodarczej, aby powrócić do ukraińskiego obszaru prawnego, zgodnie z ustaleniami mińskimi”.

Uczestnicy briefingu zwrócili uwagę również i na to, że narodowe interesy kraju, jego integralność terytorialna i suwerenność są podstawowym zadaniem ukraińskiej delegacji w TGK. Główne stanowisko to to, że „wszystkie działania ugodowe muszą być wzajemne, dwustronne i w pełni zgodne z ustawodawstwem ukraińskim”.

„Chcemy przypomnieć tym, którzy dzisiaj zaczęli wywoływać panikę, mówiąc o kapitulacji, że dwie rzeczywiste kapitulacje Ukrainy w Mińsku miały już miejsce: pierwsza po Iłowajsku, druga po Debalczewie. Prezydent Wołodymyr Zełenski, podobnie jak wszyscy przedstawiciele Ukrainy w TGK, w przeciwieństwie do tego, dąży do zwycięstwa Ukrainy w Mińsku”– ośwaidczyła Julia Mendel.

No i wszystko jasne, nowy prezydent wraz ze swoją ekipą nadal chce walczyć, a nie wypracowywać jakiś konsensus, bo to Kijów narzuca, wg. nich warunki. Dlatego też trzeba rozwiać tu narzuconą przez Kuczmę narrację propagandową, gdyż jego słowa są sprzeczne. Jedne czego można faktycznie się z nich dowiedzieć, to to, że Ukraina nie potrzebuje pokoju w Donbasie. Ona potrzebuje jego kapitulacji.

Co na to przedstawiciele władz D i ŁRL?

Otóż, przedstawiciele Republik Ludowych proponują w temacie zdjęcia blokady gospodarczej nałożonej na republiki donbaskie przez Kijów: wzajemną koordynację działań na rzecz zniesienia ukraińskiej blokady gospodarczej, koordynację procedury wzajemnego dopuszczania towarów przemysłowych i humanitarnych, koordynację zarządzania majątkiem przemysłowym, podział dochodów i wydatków z ich działalności, a także „ustanowienie mechanizmu płacenia obywatelom Republik odszkodowań za szkody wyrządzone przez władze ukraińskie w wyniku blokady, w tym utratę miejsc pracy, cięcia wynagrodzeń, zaległości emerytalne Płatności i społecznych.”

I jak na razie nic nie wspominają o jakimkolwiek podporządkowaniu się ukraińskiemu prawu, bo to jest dopiero możliwe, po wywiązaniu się przez stronę ukraińską ze wszystkich punktów mapy drogowej określonej w porozumieniach mińskich: kolejno punkt po punkcie, aż do finału.

A jak na razie, to żaden z warunków tego porozumienia nie jest przestrzegany w pełni przez Kijów.

https://www.president.gov.ua/ru/news/zustrich-tristoronnoyi-kontaktnoyi-grupi-u-minsku-dala-strim-55809,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%82%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%BD%D1%8B_%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%86%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%B8_%D0%9B%D1%83%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B9_%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%B9

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 05:00 a 21:40, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (39 min) i 82 mm (34 miny), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (150 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (20 granatów), SPG-9 (16 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 19 razy naruszyli warunki rozejmu.
Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Dolomitnoje oraz osiedla mieszkaniowe przy kopalniach 6/7 i im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Jasinowata, Krutaja Bałka, Ługańskoje, Spartakus i teren lotniska), a także południowy odcinek frontu (Signalnoje i Komiternowo).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 271 pocisków (wobec 90 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostało uszkodzonych 5 domów w Jasinowatej, znajdujących się przy ulicy Majakowskiego nr. 8, 10, 12, 14 i 19, al także 2 domy w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 21 i 27.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc minionej doby ostrzały przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (20 granatów), 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku Sczastie (08:45) i Nowotoszkowskoej (09:05), w stronę Wiesiełej Gory i Gołubowskoje.

W wyniku tych ostrzałów jeden z pocisków spadł an teren posesji przy ulicy Artiema nr. 22 w Gołubowskoje uszkadzając tam dach domu na powierzchni około 4 m2.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 07 червня 2019 року.

06 червня збройні формування Російської Федерації 16 разів порушили режим припинення вогню, з них один раз – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, автоматичної стрілецької та снайперської зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 14 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу населеного пункту ОПИТНЕ – з мінометів калібру 120 мм, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
шість разів в районі міста ПАВЛОПІЛЬ – з озброєння бойових машин піхоти, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
чотири рази в районі населеного пункту ВОДЯНЕ – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі поблизу населеного пункту ЧЕРМАЛИК – зі станкових протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу МАР’ЇНИКИ – з автоматичних станкових гранатометів та снайперської зброї;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні двічі :
поблизу населеного пункту МАЙОРСЬК – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Внаслідок ворожих обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил загинули, двоє українських захисників отримали поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки 6 червня одного окупанта було знищено.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил сім разів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив три обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ двічі – з великокаліберних кулеметів;
в районі села ГНУТОВЕ – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” противник чотири рази обстріляв позиції наших захисників:
поблизу населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм.
поблизу села ТРАВНЕВЕ – із озброєння бойових машин піхоти та автоматичних станкових гранатометів;
поблизу села ЗАЙЦЕВЕ – з автоматичних станкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
Внаслідок обстрілів загинули два військовослужбовця Об’єднаних сил, четверо отримали поранення, ще четверо травмовані. На кожний обстріл противника наші підрозділи дали адекватну відповідь, втрати ворога уточнюються.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Niedaleko od pomnika Puszkina na bulwarze jego imieniem w centrum Doniecka 6 czerwca rozpoczął się festiwal mistrzów sztuki dekoracyjnej i użytkowej „Узорочье” ( w staroruskim słowo to oznaczało rzeźbę w drewnie lub też drewniane ozdoby domu)..

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

20 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.06.2019r.- 1461 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstepniaka” i raportu tzw. sztabu OZS, dwóch zabitych „ukrowojaków” to „bojcy” z „Azowa” (obecnie Pułku MSW Ukrainy). Do okopu kóry zajmowali „miała wlecieć mina [moździerzowa]” zabijając dwóch i raniąc 8 „ukrowojaków”…
  https://strana.ua/news/205204-v-mvd-rasskazali-podrobnosti-hibeli-dvoikh-voennykh-na-donbasse.html
  …choć całe zdarzenie przypomina raczej „tradycyjną” libację alkoholową zakończoną „zabawą z granatem”…

  Polubione przez 4 ludzi

  • To była nieudana próba 30 bojców Azowa, którzy usiłując storpedować wysiłki pokojowe TGK, postanowili dokonać samowolnego ataku na linie obronne sił zbrojnych DRL zlokalizowanych w pobliżu miejscowości Gołmowskoje.

   Tych dwóch zabitych to ofiary wybuchu miny na polu minowym. Poza tym 10 zostało rannych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem w centrum Kijowa, „ukronaziolki” z „Korpusu narodowego” urządziły „demonstrację” poparcia dla jednego ze swoich zatrzymanego przez policje. Podobno była to „zemsta” za prowadzoną przez niego ‚walke z nielegalnymi budowami”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4104846-tsentr-kyeva-okutal-dym-prohremely-vzryvy
  https://strana.ua/news/205225-sofijskuju-ploshchad-v-tsentre-kieva-zavoloklo-dymom-zvuchat-vzryvy-foto-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Znacjonalizowany”, a niegdyś należący do oligarchy Kołomojskiego, ‚PrivatBank” żąda pieniędzy, od Rosjan 9 mld dolarów za „straty jakie miał ponieść w związku z aneksją Krymu”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4104906-pryvatbank-otsenyl-potery-v-krymu-v-9-myllyardov
  A od swojego dawnego właściciela czyli Kołomojskiego żąda z kolei 212 miliardów hrywien „długu jaki miał po sobie zostawić w banku”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4104796-kolomoiskyi-dolzhen-vernut-212-mlrd-pryvatbank

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codziennośc, znowu strajkują ukraińscy górnicy tym razem z dwoch kopalń w obwodzie lwowskim. Powód ten sam jak zawsze czyli uregulowanie zadłużenia wobec nich wynikajacego z niepłacenia im pensji;
  https://korrespondent.net/ukraine/4104860-na-lvovschyne-horniaky-dvukh-shakht-obiavyly-zabastovku
  Z kolei w Zaporożu przypadkowo odkryto „ładunek wybuchowy” podłozony przed jednym z garaży, który unieszkodliwili wezwani na miejsce policjanci;
  https://korrespondent.net/city/zaporozhye/4104798-v-zaporozhe-vodytelui-podbrosyly-vzryvchatku-pod-avto

  Polubione przez 3 ludzi

 5. OT z Rosji, czyli…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/moskwa-policja-zatrzymala-dziennikarza-sledczego/9eh1kct
  W temacie krymski bloger Boris Rozin (‚colonelcassad’) publikuje zdjęcia co u Gołunowa w mieszkaniu znaleziono;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5048390.html
  Ps. Jak widac marnie mu chyba płacili jako dziennikarzowi bo musiał sie zająć „dilerka na skalę przemysłową”, a i od czasu do czasu tez sobie chyba „lubiał poniuchać” sądząc po jego wygladzie (szczególnie twarzy)…

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Nic dodać nic ująć odnośnie oświaczenia Denisa Pushlina na słowa nowego marionetkowego prezydenta UPAdłej w związku z ostrzałem na obszarze Novolugansky:

  „Próba przesunięcia winy za pogorszenie sytuacji w rejonie osady Novoluganskoye na naszą milicję ludową przez Zelensky’ego jest przede wszystkim próbą ukrycia zbrodni wojennych ukraińskich formacji zbrojnych.

  Po stronie sił zbrojnych Ukrainy w nocy z piątku na 7 czerwca nastąpiło masowe ostrzał naszych wiosek – Golmovsky i Dolomitny. Zarejestrowano szereg bezpośrednich trafień na infrastrukturę cywilną.

  Zelensky kontynuuje politykę podwójnej moralności, odziedziczoną po Poroszence. Fakty są całkowicie niezgodne ze stwierdzeniami i sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem. Po raz kolejny Ukraina próbuje uczynić Federację Rosyjską stroną konfliktu i odwrócić proces negocjacji od konstruktywnego kursu.

  W rzeczywistości to ukraińskie kierownictwo nie ma kontroli nad siłami zbrojnymi Ukrainy, na które wielokrotnie zwracaliśmy uwagę społeczności światowej.

  Oświadczenia Kijowa o potrzebie zawieszenia broni i uwolnienia więźniów są nadal tylko stwierdzeniami, przeciwko którym dochodzi do ciągłych prowokacji i ostrzału naszego terytorium.

  Ponownie wzywamy społeczność światową i zachodnich uczestników procesu negocjacyjnego do potępienia i powstrzymania zbrodni wojennych na Ukrainie oraz do zdecydowanego wpłynięcia na realizację przez Kijów porozumień mińskich, przede wszystkim w zakresie ustanowienia stałego rozejmu! ”

  http://dnr-news.com/oficialno/49794-kommentariy-glavy-dnr-denisa-pushilina-k-zayavleniyu-prezidenta-ukrainy-v-svyazi-s-obstrelami-v-rayone-novoluganskogo.html

  Polubione przez 5 ludzi

  • Cytat:
   „W rzeczywistości to ukraińskie kierownictwo nie ma kontroli nad siłami zbrojnymi Ukrainy, na które wielokrotnie zwracaliśmy uwagę społeczności światowej.”

   Powinni jednak wprost napisać o ukronaziolkach z Ajdara Azova i innych neobanderowskich organizacjach, którzy straja się utrzymac obecny status quo.

   Polubione przez 1 osoba

 7. Tymczasem na Miedzynarodowym Forum Ekonomicznym w Sankt Petersburgu pojawili się ukraińscy politycy, mozna napisać że znowu, czyli przewodniczący partii „Opozycyjna platforma – Za Życie” Jurij Bojko oraz Wiktor Miedwiedczuk, którzy mieli sie spotkać m.in z szefem „Gazpromu” Millerem. Ukraińscy politycy mieli z nim rozmawiać o ewentualnym zachowaniu tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę, a takze czy Ukraina mogła by kupować (znowu) gaz z bezpośrednio z Rosji ze znizką, Miller miał się do tego przychylić mówiąc ze jest mozliwa nawet 25 % zniżka;
  https://politeka.net/news/politics/1048666-medvedchuk-i-bojko-v-sankt-peterburge-prjamoj-kontrakt-s-rf-snizit-cenu-gaza-dlja-ukraincev-na-25/
  https://lb.ua/news/2019/06/07/428978_boyko_medvedchuk_priehali.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij komentując „obstrukcję” jego decyzji ze strony obecnej Rady Najwyższej Ukrainy zwrócił sie do parlamentarzystów z apelem w którym m.in stwierdził ze swoimi działaniami „przebijają dno” i tylko potwierdzają jego decyzje o rozwiazaniu obecnego parlamentu oraz ogłoszeniu przyspieszonych wyborów do nowego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4105077-probyvaete-dno-zelenskyi-zapysal-obraschenye-k-vr

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Z kolei przedstawiciel Ukrainy w trójstronnej grupie kontaktowej d/s uregulowania konfliktu na Donbasie w MIńsku ukraiński generał Bohdan Bondar ogłosił ze ukraińscy wojskowi zgodnie z przepisami nie muszą „uzyskiwac żadnego pozwolenia na otworzenie ognia”. Wypowiedż ukrainskiego wojskowego ma związek z pojawieniem sie informacji że oprócz „zniesienia blokady Donbasu”, strona ukraińska miała także zaproponować ze ukraińskie wojska nie będą „odpowiadały ogniem na ostrzał ze strony przeciwnika”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4105063-henshtab-vsu-ne-nuzhno-razreshenye-na-otvetnyi-ohon

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.