Wojna domowa na Ukrainie 8.06.2019r.- 1462 dzień od nowego rozejmu.


Obroty handlowe między DRL a Federacją Rosyjską w 2018 r. wzrosły do ​​160 mld rubli rosyjskich. Zostało to ogłoszone wczoraj (7 czerwca) dziennikarzom przez szefa republiki Denisa Puszilina.

„W 2018 r. handel z regionami Federacji Rosyjskiej podwoił się w porównaniu z 2017 r. i wyniósł około 160 mld rubli. Produkty z węgla, metalu, urządzeń chłodniczych, po słodycze i inne jeszcze rzeczy i produkty”– powiedział Denis Puszilin.

Puszilin dodał, że procesy integracyjne między DRL a Federacją Rosyjską są coraz ściślejsze.

Wyjaśnił też dlaczego tak się dzieje:

„Ukraina nałożyła na nas blokadę ekonomiczną, więc teraz nie mamy obrotów handlowych (z Ukrainą- dopisek mój). Dlatego jesteśmy obecnie w pełni skoncentrowani na Rosji, głównym partnerze gospodarczym. I chcę powiedzieć, że pomimo blokady Republika rozwija się gospodarczo”– podkreślił Puszilin.

Z drugiej strony, jak ujawniła wczoraj deputowana Wierchownej Rady, z partii „Platforma Opozycyjna- Za Życiem”„- Natalia Korolewskaja, ukraiński fundusz emerytalny jest winien mieszkańcom Donbasu ponad 50 miliardów hrywien (czyli ponad 1,8 miliarda dolarów).

„Fundusz emerytalny jest już winien ponad 50 miliardów hrywien nieopłaconych emerytur (dla mieszkańców Donbasu- dopisek mój). Celowo pozbawiają ludzi emerytur i sztucznie blokują wypłatę emerytur osobom mieszkającym na niekontrolowanym terytorium … Te pieniądze są po prostu niedostępne w budżecie funduszu emerytalnego, dlatego należy doprowadzić do stanu poprzedniego”– powiedziała Korolewskaja w piątek w telewizji kanału „112 Ukraina”.

Przypomnę, że pół roku od rozpoczęcia przez władze w Kijowie, operacji pacyfikacyjnej w Donbasie w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO), w zemście po serii sromotnych klęsk sił rządowych, w listopadzie 2014 r. ówczesny prezydent Petro Poroszenko, podpisał dokument zwany „dekretem blokady ekonomicznej”, w którym napisano, że instytucje rządowe, banki, a nawet więzienia zostaną ewakuowane z terytorium Donbasu, które nie jest kontrolowane przez organy ukraińską administrację. Wypłata emerytur i wynagrodzeń pracownikom sektora publicznego dla mieszkańców regionu została wstrzymana przez Kijów jeszcze wcześniej, bo od połowy lata 2014 roku. Od kwietnia 2015 r. Władze DRL i ŁRL zaczęły wypłacać emerytury mieszkańcom samodzielnie, a od maja także wypłaty w sektorze publicznym.

Oczywiście tym nowo wybrany prezydent Zełenski się nie zajmuje, mimo tego, że obiecywał odzyskanie Donbasu. Zamiast tego wchodzi w buty swego poprzednika zaostrzając narrację konfrontacyjną. Oczywiście tak jest najprościej, bo tą stajnię Augiasza- jaką jest ten twór państwowy, aby ją posprzątać, nie wystarczy być trefnisiem mianującym się „sługą narodu„, czy też marionetką oligarchy Kołomojskiego.

Tu trzeba być przywódcą na miarę historyczną a takim Kołomojski, a tym bardziej Zełenski- nie jest.

https://ria.ru/20190607/1555393106.html,

https://www.platform.org.ua/ru/,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzeliwanie terytorium DRL w godzinach pomiędzy, 03:40 a 20:40, przy użyciu: haubicy 122 mm (13 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (24 miny) i 82 mm (33 miny), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (2 rakiety), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (88 granatów), SPG-9 (17 granatów) i RPG-9 (9 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 17 razy razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono na całej długości linii frontu: w rejonie Gorłówki (Gołmowskwskij, Wierchnietoreczkoje Niżneje, Szirokaja Bałka oraz na obrzeżach Gorłowki, teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), okolice i obrzeża Doniecka (Staromichajłowka i Spartakus oraz okolice serwisu „Volvo-Center” i wieś Żabiczewo), a także południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Wasilewka, Zajczenko i Sachanka. W rejonie wsi Wasilewki ostrzał przeprowadzono na teren donieckiej stacji uzdatniania wody gdzie została w wyniku tego uszkodzona linia wysokiego napięcia oraz zostały uszkodzone domy mieszkalne i infrastruktura komunalna we wsi Zajcewo i na osiedlu Gołmowskij.

Łącznie w ciągu minionej doby na terytorium DRL spadło 216 pocisków (wobec 271 z dnia poprzedniego), które zostały wystrzelone przez ukraińskich żołnierzy.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: granatników RPG-7 (3 granaty) i GP-25 (2 granaty) oraz broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzelane zostały z kierunku Ługańskoje (07:45) i Stanicy Ługańskiej (22:50) okolice wsi Niżnieje Łozowoje oraz okolice pomnika Kniazia Igora koło punktu kontrolnego Stanica Ługańska. Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

Зведення станом на 07:00 08 червня 2019 року.

07 червня збройні формування Російської Федерації 28 разів порушили режим припинення вогню, з них три рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 152 та 122 мм артилерії, а також мінометів калібру 120 мм. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та автоматичної стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 21 раз обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з артилерії 152 мм, мінометів калібру 82 мм та гранатометів;
п’ять разів в районі міста ПАВЛОПІЛЬ – з гранатометів різних систем, кулеметів та стрілецької зброї;
чотири рази в районі населеного пункту ВОДЯНЕ – з озброєння бойових машин піхоти, ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
НОВООЛНКСАНДРІВКА ДРУГА – артилерії 152 мм, мінометів 82 мм
Двічі поблизу МАР’ЇНИКИ – з 82 мм мінометів та стрілецької зброї
Два рази НОВОГРИГОРІВКА – гранатомети та кулемети
Поблизу населеного пункту ГНУТОВЕ – автоматичні гранатомети та стрілецька зброя
МИКОЛАЇВКА – протитанкові гранатомети
АВДІЇВКА – автоматичні гранатомети та стрілецька зброя
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні сім разів :
поблизу населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з 122 мм артилерії та 120 мм мінометів 120 гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
СТАНИЦЯ-ЛУГАНСЬКА – стрілецьке озброєння
Один раз КРИМСЬКЕ – 82 мм міномети, гранатомети різних систем, крупнокаліберні кулемети та стрілецька зброя
Двічі ТРАВНЕВЕ – з озброєння бойової машини піхоти, автоматичних гранатометів
ЗАЙЦЕВЕ – гранатомети, крупнокаліберні кулемети та стрілецька зброя
Внаслідок ворожих обстрілів двоє військовослужбовців Об’єднаних сил загинули, п’ять отримали поранення та 7 чоловік зазнали бойових травм. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки 6 червня двох окупантів було знищено та ще 1 поранено.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил один раз.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ – з великокаліберних кулеметів;
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.06.2019r.- 1462 dzień od nowego rozejmu.

 1. I znowu ukraińscy policjanci i ranne dziecko. W Konotopie (obwód sumski) w dniu wczorajszym na przejsciu dla pieszych samochód osobowy potrącił 10 – letniego chłopca. Jak sie okazało był to służbowy pojazd miejscowego naczelnika policji, kierowany przez innego policjanta.Chłopiec w stanie ciężkim trafił do szpitala, a kierującego pojazdem zatrzymano i postawiono mu zarzuty naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z kolei naczelnika policji w Konotopie zawieszono w obowiązkach służbowych na czas śledztwa prowadzonego w tej sprawie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4105113-dtp-v-konotope-polytseiskomu-obiavyly-podozrenye

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o kolejnej fali strajków górników na Ukrainie, tym razem na zachodzie kraju. Strajki „rozgorzały” po tragedii w jednej z kopalń w obwodzie lwowskim gdzie zginęło 2 górników i po wizycie w zwiazku z tym zdarzeniem nowego Prezydenta Ukrainy. Powód strajków oczywiście „tradycyjny”, czyli niewypłacanie pensji górnikom, podobno już od marca tego roku. Sami „zaintersowani”, czyli górnicy skarzą się że czuja się jak „niewolnicy”, a tak tragicznej sytuacji w jakiej znajduje się obecnie ukraińskie górnictwo nie było nawet w latach 90-tych XX wieku, czyli latach kryzysu po rozpadzie ZSRR;
  https://strana.ua/articles/205320-chto-proiskhodit-na-shakhtakh-zapadnoj-ukrainy-posle-vizita-zelenskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z NATO, czyli kolejne „ultimatum” postawione przez jednego członka sojuszu drugiemu. USA kolejny raz wezwały Turcję do zerwania kontraktu z Rosją na zakup rosyjskiego systemu rakietowego S-400 dajac jej „ostateczny termin” do dnia 31 lipca. W „tle” przewija się sprawa amerykańskiego kontraktu na sprzedanie Turcji mysliwców F-35, do których „komponenty” są produkowane takze w Turcji;
  https://korrespondent.net/world/4105126-ssha-naznachyly-turtsyy-srok-dlia-otkaza-ot-s-400

  Polubione przez 4 ludzi

  • „W „tle” przewija się sprawa amerykańskiego kontraktu na sprzedanie Turcji mysliwców F-35, do których „komponenty” są produkowane takze w Turcji”- tu problemu nie będzie, bo napaleni są na te zabawki zawodowi piewcy patriotyzmu w Polsce.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 4. OT zza Oceanu. W Wenezueli następuje wewnętrzna stabilizacja, czego „sygnałem” jest decyzja (legalnego) prezydenta Maduro o „otwarciu” granicy tego państwa z Kolumbią. Jak wiadomo granica została „zamknieta” z obawy ze może zostać przez nią dostarczona „pomoc humanitarna” z USA dla „wenezuelskiej opozycji”, podobnie jak miało to miejsce np w Syrii;
  https://korrespondent.net/world/4105127-maduro-prykazal-otkryt-hranytsu-s-kolumbyei

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem rzeczniczka Prezydenta Ukrainy Julia Mendel komentując sprawę wydania siłom ukraińskim w tzw. strefie OZS „odpowiadania na ostrzał ze strony przeciwnika” przyznała że dokonują one „ostrzałów domów mieszkalnych, szkół oraz szpitali”, ale robią to tylko „w odpowiedzi na ostrzał prowadzony z tych budynków”. Dodała jednak ze taka „odpowiedź” powoduje śmierć mieszkańców tego terytorium, jak się wyraziła „naszych ludzi, naszych Ukraińców”;
  https://strana.ua/news/205387-julija-mendel-zajavila-ob-obstrelakh-shkol-bolnits-zhilykh-domov-ukrainskimi-voennymi-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W temacie napaści, która doprowadziła do śmierci,aktywistki z Chersonia Kateriny Handziuk, której dokonała banda „weteranów ATO” na zlecenie miejscowych polityków. Jak informuje ojciec zmarłej kobiety jednym z napastników był „weteran ATO” który stracił na „froncie” nogę, a protezę dzieki której może się poruszać zakupiono za pieniadze zebrane przez…jego córkę, czyli Katerinę Handziuk…
  https://zhitomir-online.com/podiyi/83825-vin-pishov-vbyvaty-katyu-na-tomu-samomu-protezi-na-yakyy-vona-yomu-zbyrala-koshty-batko-gandzyuk-pro-vbyvcyu-z-zhytomyra.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć, „draka” w jednym z centrów handlowych w Charkowie z którego „ukronaziole’ z ‚Korpusu Narodowego” chcieli przepedzić jednego z handlarzy „weterana ATO”. Ten postanowił bronić swojego, legalnego co warto podkreslić „interesu, i wezwał na pomoc innych „weteranów ATO”. W ruch poszły pałki, noże i rury, w końcu interweniowała policja…
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4105190-v-kharkove-proyzoshel-sylovoi-konflykt-v-tts
  Z kolei w jednej z miejscowości obwodu kijowskiego „wyczyszczono” ze wszystkiego co cenne dom należacy do jednego z ukraińskich parlamentarzystów, bijac i obezwładniając przy tym dwie znajdujace sie w nim osoby;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4105190-v-kharkove-proyzoshel-sylovoi-konflykt-v-tts

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Awantura w rodzinie” u „ukropatriotów” z Pułku MSW Ukrainy „Azow” oraz tzw. Batalionu „Donbas – Ukraina”. „Dowódca” tej drugiej „jednostki’ komentując ostatnie straty „Azowa” (2 zabitych i 8 rannych) miał stwierdzić że sami są sobie winni ponieważ od kilku tygodni prowokowali „separatystów”, ostrzeliwując ich pozycje, a na końcu okazali się nieprzygotowani na ich „odpowiedź”;
  https://inforesist.org/otsyuda-i-poteri-kombat-donbassa-obvinil-azov-v-provokaczii-boevikov/

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Podczas gdy „cały świat” podnieca sie zatrzymaniem w Moskwie „dziennikarza niezależnego portalu” i jednocześnie „handlarza narkotyków” Iwana Gołunowa, którego zreszta „odprawiono” pod „areszt domowy” na dwa miesiace;
  https://strana.ua/news/205453-novosti-rossii-zhurnalista-meduzy-holunova-arestovali-na-dva-mesjatsa.html
  W Charkowie na Ukrainie cięzko pobity został (oczywiście przez NN sprawców) Wadim Makariuk, w rezultacie czego w stanie cięzkim trafił on na oddział reanimacji. Według przewodniczącego Narodowego Związku Dziennikarzy Ukrainy Sergieja Tomilenki Makariuk został pobity przez tzw. tituszki gdy zbierał materiał do reportażu o jednym z targowisk w Charkowie;
  https://strana.ua/news/205436-novosti-kharkova-titushki-izbili-zhurnalista-postradavshij-v-reanimatsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejny ukraiński celebryta Swiatosław Wakarczuk, rozpoczął „marsz ku władzy”, po „falstarcie” w wyborach prezydenckich”, czyli o oficjalnym rozpoczęciu kampanii wyborczej do ukraińskiego parlamentu przez ugrupowanie Wakarczuka „Głos”;
  https://strana.ua/news/205450-kak-proshel-sezd-partii-holos-vakarchuka-i-koho-on-vedet-na-vybory-v-verkhonuju-radu-spisok-partii-holos.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Swiatos%C5%82aw_Wakarczuk

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.