Wojna domowa na Ukrainie 9.06.2019r. – 1463 dzień od nowego rozejmu.


Obecnie na Ukrainie skutecznie sparaliżowano pracę instytucji ścigania i wymiaru sprawiedliwości w zakresie walki z korupcją, która to jest wstępnym warunkiem odblokowania międzynarodowej pomocy finansowej dla tego kraju.

Nie mówiąc o tym, że od pięciu ponad lat, zapowiadana przez wielu liderów w czasie rewolty na Majdanie, walka z korupcją jest na Ukrainie tylko fikcją, służąc jednocześnie do prowadzenia walki i uprzykrzania życia oponentom politycznym i biznesowym rządzącej w danym momencie kliki władzy.

Zlikwidowanie korupcji jest też jednym z głównych zadań postawionych przez międzynarodowe instytucje finansowe, które w ten sposób chcą zabezpieczyć swoją pomoc przed defraudacją.

Niestety, ale powołane do zwalczania i ścigania korupcji Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Biuro Specjalnej Prokuratury Antykorupcyjnej zostały pozbawione wyrokiem Sądu Konstytucyjnego z lutego tego roku, ze swojego najważniejszego atutu.

Przypomnę, że w 2015 roku Wierchowna Rada przegłosowała zmiany przewidujące m.in. zaostrzoną odpowiedzialność karną urzędników za, jak to określono w prawie, nielegalne wzbogacenie się. Deputowanych zmobilizował wtedy warunek uzyskania pożyczek od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej oraz realizacja umowy stowarzyszeniowej z UE, w tym np. wprowadzenia ruchu bezwizowego, czyli tzw. „bezwizu”.

Po trzech latach od wprowadzenia tej ustawy, 26 lutego br. Sąd Konstytucyjny Ukrainy stwierdził jednak, że to prawo jest w sprzeczności z zasadą domniemania niewinności, a więc artykułem 368-2 Kodeksu Karnego.

NABU w specjalnym oświadczeniu określiła werdykt trybunału jako „motywowany politycznie i stojący w sprzeczności ze zobowiązaniami Ukrainy w ramach ratyfikowanej Konwencji ONZ przeciwko Korupcji i porozumień z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską”.

NABU ujawniła też, że po tym wyroku będzie musiała zamknąć aż 65 spraw, w tym deputowanych, najwyższych urzędników państwowych, sędziów i polityków. Wyrok ukraińskiego SK spowodował kasację prowadzonych spraw przez NABU.

Ponadto decyzja SK wywołała konsternację u przywódców zachodnich państw i szefów instytucji finansowych, w tym Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW).

Na początku czerwca, nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wniósł do parlamentu kolejny projekt ustawy o karaniu urzędników za nielegalne dochody, który przewiduje m.in. konfiskatę mienia, nabytego w nielegalny sposób.

„Opracowany wspólnie z ukraińskimi i zagranicznymi ekspertami projekt ustawy wprowadza nowy mechanizm konfiskaty nielegalnych dochodów urzędników, na podstawie orzeczenia sądu, w procedurze cywilnej, bez wyroku z orzeczeniem winy oraz przywraca karanie urzędników za nielegalne wzbogacenie się”– napisano w oświadczeniu administracji prezydencka.

No tak, ale projekt ten musi być jeszcze przegłosowany przez Wierchowną Radę, co z przyczyn proceduralnych będzie trwało miesiące, a dodatkowo nie ma gwarancji, że zostanie przez większość deputowanych poparty oraz czy ponownie nie zakwestionuje go SK.

Tak, że tu widać ewidentnie usiłowanie gry na czas, bo czas to dla skorumpowanych ukraińskich urzędników to dodatkowe pieniądze 🙂

Kolejną zasadniczą sprawą blokującą możliwość realnej walki z korupcją urzędników państwowych jest sprawa Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego, który został jeszcze powołany za poprzedniego prezydenta z dniem 5 września tego roku jego rozpoczęcia pracy.

Okazuje się, że może być to niemożliwe ze względu na to, że ustawa „O Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego” ustanowiła tak wysoką poprzeczkę w kwestii wymagań lokalowych tej instytucji, że praktycznie w całym Kijowie nie ma ani jednego budynku spełniającego jej wymagania. Dodatkowo komplikuje sprawę lokalizacji kwestia, że Izby Odwoławczej Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego nie mogą znajdować się w tym samym budynku, który zajmuje Naczelny Sąd Antykorupcyjny, a także nie może dzielić lokali z innymi sądami i biurami.

Co prawda jeszcze w 2018 r. Gabinet Ministrów Ukrainy przeznaczył dwa budynki dla Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego, które obecnie są nieodpowiednie i wymagają długotrwałego remontu. W celu tymczasowego umieszczenia Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego i jego Izby Odwoławczej, Państwowa Administracja Sądowa Ukrainy przekazała siedzibę Sądu Rejonowego w Kijowie Peczersku. Nie jest to jednak zgodne z wymogami art. 15 ustawy Ukrainy „W sprawie Najwyższego Sądu Antykorupcyjnego” i może zostać wzt. zakwestionowane tak jak poprzednio ustawa o nielegalnym wzbogaceniu się.

Według przewodniczącej powołanego już Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego- Eleny Tanasewicz, nierozwiązana kwestia lokalu może uniemożliwić już na początku pracę Naczelnego Sądu Antykorupcyjnego. Jednocześnie powiedziała, że ​​szefostwo NSA podejmuje wszelkie niezbędne środki, aby uruchomić pracę sądu na czas, czyli w dniu 5 września br.

Jak na razie jest to tylko jej nadzieja, a do rozpoczęcia działania procesowego tego sądu pozostało już niecałe trzy miesiące, więc szanse aby on zaczął prawidłowo funkcjonować zgodnie z ustawą o jego powołaniu, są równe zeru. Dlatego też ciekawe jest, z ile lat 5 września- ten sąd kluczowy do zwalczania korupcji, na Ukrainie zacznie działać?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: haubic 122 mm (67 wystrzałów), czołgu (8 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (81 min) i 82 mm (51 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (125 wystrzałów), granatników AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (12 granatów) i RPG-7 (10 granatów), a także broni maszynowej ( w tym ciężkiej), 33 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwana był cała długość frontu od Gorłówki (Bajrak, Ozierjanowka, Michajlowka, Gołmowskij i Zajcewo oraz teren osiedli mieszkaniowych przy kopalniach im. Izotowa i im. Gagarina), po przez Donieck i jego okolice (Wasilewka, Mineralnoje, Spartakus, Staromichajłowka, Jelenowka oraz teren lotniska i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Nowaja Mariewka, Sosnowskoje, Nowaja Tawria, Komiternowo, Zajczenko, Sachanka i Bezimiennoje).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spało 410 pocisków (wobec 216 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostało uszkodzonych kilka domów i infrastruktura komunalna na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina na obrzeżach Gorłówki.

Ostrzały kontynuowane był przez całą minioną noc, w tym przy użyciu haubic, aż do późnych godzin rannych. To pewnie w imię humanitaryzmu lub też przekonania ludności Donbasu do centralnej władzy w Kijowie, a może po prostu usiłują oni rozwiązać kwestię mniejszości rosyjskojęzycznej siłą. Jak dotąd to się nie udawało i kończyło bardzo poważnymi stratami w sile żywej rządowych formacji zbrojnych oraz sromotnymi klęskami. Może chcą znowu spróbować swej siły?

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 09 червня 2019 року.

08 червня збройні формування Російської Федерації 22 рази порушили режим припинення вогню, з них сім разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 122 мм артилерії, а також мінометів калібру 120 та 82 мм та озброєння танку. Ворог також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та автоматичної стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 16 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
ВОДЯНЕ – з артилерійських систем калібру 122 мм, озброєння танку та БМП, гранатометів різних систем, кулеметів, стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ – зі 122 мм артилерійських систем;
ОПИТНЕ – міномети калібру 120 мм та крупнокаліберні кулемети;
поблизу населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – 82 мм міномети та автоматичні гранатомети;
два рази в районі міста ПАВЛОПІЛЬ – з гранатометів різних систем, крупнокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
ШИРОКИНЕ – крупнокаліберні кулемети;
поблизу МАР’ЇНИКИ – з крупнокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази КРАСНОГОРІВКА – крупнокаліберні кулемети;
район населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ – автоматичні гранатомети та стрілецька зброя;
двічі БОГДАНІВКА – автоматичні гранатомети крупнокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – станковий протитанковий гранатомет;
два рази СТАРОГНАТІВКА – гранатомети різних систем, стрілецька зброя;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні шість разів :
поблизу населеного пункту ПІВДЕННЕ – зі 120 та 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
ТРАВНЕВЕ – 120 мм міномети автоматичні гранатомети, крупнокаліберні кулемети;
В районі ЗОЛОТОГО – з мінометів 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, кулеметів та стрілецької зброї;
СТАНИЦЯ-ЛУГАНСЬКА – стрілецьке озброєння;
Один раз КРИМСЬКЕ – озброєння БМП, гранатомети різних систем, крупнокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
Поблизу населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ – гранатомети різних систем, крупнокаліберні кулемети та стрілецька зброя.
Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зазнав бойових травм. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь. За даними розвідки 8 червня одного окупанта було знищено та ще 2 поранено.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил три рази.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ВРХНЬОТОРЕЦЬКЕ – 120 мм міномети;
ПАВЛОПІЛЬ – станковий протитанковий гранатомет та крупнокаліберні кулемети.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог здійснив один обстріл:
НОВОЛУГАНСЬКЕ – міномети калібру 120 мм.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.06.2019r. – 1463 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem pojawiły się informacje że wierni Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego), którzy „przeszli” do utworzonego (samowolną decyzją Patriarchatu Konstantynopola) tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy powracja z powrotem w struktury UCP (PM), czemu nie nalezy się w zasadzie dziwić patrząc na to w jakim chaosie pogrązyła sie „nowa ukraińska cerkiew”;
  https://ukraineworld.info/ru/obschestvo/vozvraschenie-v-lono-pravoslaviya-ukraincy-otzyvayut-podpisi-o-perekhode-v-pcu

  Polubione przez 4 ludzi

  • „…czemu nie nalezy się w zasadzie dziwić patrząc na to w jakim chaosie pogrązyła sie „nowa ukraińska cerkiew”,,- po prostu jak wszystko co mianuje się u’kraińskim.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, w Kijowie odbywa sie zjazd ukraińskiego proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, w trakcie którego m.in mają oficjalnie zostac przedstawieni wszyscy kandydaci na stanowiska deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy;
  https://strana.ua/news/205480-v-kieve-prokhodit-sezd-partii-sluha-naroda-obnovljaetsja.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4105386-sluha-naroda-predstavyla-kandydatov-v-nardepy

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT z Mołdawii, która pogrążyła się w kompletnym chaosie w strukturach władz najwyższych, tzn. obecnie „urzęduja” w niej dwaj prezydenci, pierwszy wybrany w wyborach, a drugi p.o. prezydenta po tym jak tego pierwszego „odwołał” ze stanowiska mołdawski Sąd Konstytucyjny. „Funkcjonują” takze dwa „rzady” które na wzajem ogłaszaja ze to one maja „większość parlamentarną”, a dodatkowo p.o. prezydenta ogłosił ze w ogóle „rozwiązuje” obecny parlament i wyznacza nowe wybory do niego…
  https://strana.ua/news/205495-v-moldove-io-prezidenta-raspustil-parlament-i-naznachil-vybory.html
  https://colonelcassad.livejournal.com/5052818.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Przypomniał o sobie ukraiński „artysta” Anton Mucharskij „udzielający się ” w „szołbizie” jako „Orest Lutyj”, który „zasłynął” z wulgarnych przyspiewek szkalujacych Rosjan i rosyjskojęzycznych Ukraińców, a także wychwalających bandytów z tzw. UPA i SS „Galizien” plus niepłacenia alimentów na własne dzieci (podobnie jak były „lider” tzw. totalnej opozycji w RP niejaki „Kijowski”). Tym razem „Orest Lutyj” biadoli że jak na Ukrainie „nie wezmą się w garść” i nie przeprowadzą szybko „gwałtownej ukrainizacji” to Ukraina jako państwo ‚rozpadnie się w najbliższym czasie”;
  https://www.politnavigator.net/orest-lyutyjj-ukraina-nakhjj-raspadjotsya-v-blizhajjshee-vremya.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Rasistowski skandal na Ukrainie. Dziennikarz pracujący w „organie prasowym ukraińskiego parlamentu” niejaki Wasyl Czepurnyj nazwał ‚eksperymentem nad Ukraincami” (wiadomo przez kogo przeprowadzanym) wystawienie jako kandydata prezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” obywatela Ukrainy pochodzenia ruandyjskiego (po ojcu) Żana Bełeniuka, który dla Ukrainy zdobył srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku;
  https://strana.ua/news/205560-zhurnalist-hazety-holos-ukrainy-dopustil-ksenofobskie-vyskazyvanija-v-adres-temnokozheho-sportsmena-belenjuka.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBan_Be%C5%82eniuk

  Polubione przez 4 ludzi

  • Patrząc tak z punktu widzenia „USmańskiego’ to ten filmik jest bardzo „atrakcyjny”, czyli „coolowe” karabiny z „coolowym desajnem’ i „coolowa” strzelnica…
   Ps. Nic tylko przyjechać na miejsce i „naparzać” z tego wszystkiego do nie „coolowych’ Ukroinców 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

 6. Nowo wybrany członek parlamentu DNR Alexander Bolotin oskarżył żołnierzy Republiki (!), że „prowadziły prowokacyjny ostrzał ukraińskich sił zbrojnych i ten nie mógł sobie spokojnie grillować na linii kontaktowej w pobliżu Avdeevka !!!

  http://dnr-news.com/dnr/49817-chlen-obschestvennoy-palaty-dnr-aleksandr-bolotin-obvinil-boycov-nm-dnr-v-provokacionnyh-obstrelah-i-narushenii-rezhima-prekrascheniya-ognya.html

  W okopach żołnierze DRL ryzykują życiem, w pełnym umundurowaniu w upale, a ten z takim chamskim tekstem wyskakuje. Powinna być stanowcza reakcja i należałoby wypieprzyć idiotę najlepiej na drugą stronę linii frontu. Niech tam sobie pogrilluje z „azovem”.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.