Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2019r.- 1464 dzień od nowego rozejmu.


Przed wyznaczonymi na 21 lipca wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi dwie partie polityczne przeprowadziły wczoraj (9 czerwca) swoje zjazdy, na których ogłosiły listy najważniejszych kandydatów oraz swoje programy wyborcze. W niedzielę w Kijowie odbył się w Państwowym Ogrodzie Botanicznym im. Griszki zjazd partii nowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego „Sługa Narodu” oraz zjazd „Europejskiej Solidarności” jego poprzednika, byłego szefa państwa- Petra Poroszenki.

„Sługa Narodu” jest partią, która została założona wyłącznie wyborczych zaledwie w 2017 roku. Partia ta swą popularność zawdzięcza serialowi komediowemu o tym samym tytule. W filmie tym Zełenski gra główną rolę w osobie nauczyciela historii, który nieoczekiwanie wygrywa wybory prezydenckie.

Partia „Sługa Narodu” zaczęła budować swoje struktury dopiero po zwycięstwie Zełenskiego w II turze wyborów prezydenckich w kwietniu. Mimo to sondaże dają jej od 30 do niemal 38 procent poparcia. „Sługa Narodu” upubliczniła w niedzielę nazwiska pierwszej setki kandydatów, którzy wystartują w wyborach do Wierchownej Rady z list tej partii oraz dziesięciu kandydatów, którzy będą ubiegali się o mandat parlamentarny w okręgach jednomandatowych, których to okręgów ma być ogółem 199.

Na listach partii Zełenskiego nie ma zbyt wielu osób z doświadczeniem w ukraińskiej polityce, są za to m.in. koledzy prezydenta ze studia „Kwartał 95”, z którymi współpracował przy tworzeniu programów kabaretowych. Pierwsze miejsce na liście partyjnej otrzymał przewodniczący „Sługi Narodu”, Dmytro Razumkow, doradca polityczny Zełenskiego w czasie jego kampanii prezydenckiej.

Zełenski, który osobiście uczestniczył w niedzielnym zjeździe, oświadczył, że listy kandydatów startujących w okręgach jednomandatowych zostaną ogłoszone później. Partia chce sprawdzić, czy chętni, którzy zgłaszali się do „Sługi Narodu” między innymi przez internet, są uczciwi i czy zasługują na miejsce w parlamencie.

„Niewykluczone, że ktoś niezupełnie porządny potrafił nas oszukać. Ale doskonale wiemy, że społeczeństwo i dziennikarze wytkną nam błędy, a my je naprawimy”– powiedział Zełenski. Jednocześnie obiecał, że w nowym parlamencie zostanie zlikwidowany immunitet poselski, a za głosowanie kartami innych posłów, jak zdarzało się to w obecnej Radzie Najwyższej, można będzie stracić mandat.

W liczącym szesnaście punktów tematycznych programie wyborczym partii „Sługa Narodu” znalazło się m.in. zobowiązanie do podjęcia wszelkich działań na rzecz członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

„Wesprzemy inicjatywy prezydenta dotyczące resetu w relacjach z najbliższymi sąsiadami Ukrainy na Zachodzie. Uruchomimy program dyplomacji komercyjnej dla promocji ukraińskich towarów na globalnych rynkach”– można przeczytać w programie tej partii.

Poza tym „Sługa Narodu” deklaruje podjęcie zdecydowanej walki z korupcją i konfiskowania mienia ludzi w nią zamieszanych.

Znane nazwiska pojawiły się w pierwszej dziesiątce kandydatów partii „Europejska Solidarność” byłego prezydenta Petra Poroszenki. Wbrew wcześniejszym informacjom o tym, że współpracownicy prezydenta namawiali go, by nie startował w wyborach, Poroszenko idzie do wyborów pod numerem 1. Na kolejnych miejscach znaleźli się między innymi przewodniczący parlamentu Andrij Parubij, wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Iryna Heraszczenko, lider Tatarów krymskich Mustafa Dżemilew i wicepremier do spraw integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanna Kłympusz-Cyncadze.

„Europejska solidarność idzie do parlamentu, by nie dopuścić do rewanżu sił prorosyjskich. (…) Jest to piąta kolumna, dla której wrogie jest to, co osiągnęła Ukraina w ciągu ostatnich pięciu lat”– wyjaśnił na zjeździe swojej partii Petro Poroszenko. Następnie dodał, że „nie idziemy po posady. Idziemy, żeby obronić nasze idee, pozycje i zabezpieczyć ruch w kierunku Unii Europejskiej”.

Zgodnie z sondażami ugrupowanie Poroszenki jak na razie może liczyć zaledwie na 6-8 procent (obecnie wg. najnowszego sondażu wynosi ono 7,8 procenta) poparcia wyborców. Natomiast na „Sługę Narodu” deklaruje oddanie swego głosu 48,2 procent wyborców.

Na drugim miejscu znalazła się, określana jako prorosyjska, partia „Platforma Opozycyjna- Za Życie” – 10,7 proc. „Batkiwszczynę” byłej premier Julii Tymoszenko popiera 6,9 proc. Na „Gołos” Swjatosława Wakarczuka jest gotowych zagłosować 5,6 proc. Szansę na przekroczenie 5-proc. progu wyborczego ma też partia „Siła i Cześć” byłego szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Ihora Smieszki, która obecnie ma poparcie na poziomie 4,6 proc.

Mimo to, że niemal wszystkie najważniejsze partie startujące w wyborach przeprowadziły już swoje zjazdy przedwyborcze, istnieje jednak pewne ryzyko, że przedterminowe wybory wyznaczone przez prezydenta Zełenskiego na 21 lipca mogą niestety nie dojść do skutku. Problem polega na tym, że jutro Sąd Konstytucyjny, w którym znajduje się na kluczowych stanowiskach wielu ludzi Poroszenki, rozpocznie rozpatrywanie sprawy z zawiadomienia 62 deputowanych o bezprawnym rozwiązaniu obecnego parlamentu przez Zełenskiego. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w przeciągu miesiąca, czyli do 11 lipca.

Współpracownicy Zełenskiego, i on sam zresztą też, czekają z wielką niecierpliwością na wybory parlamentarne, bo obecny skład Wierchownej Rady skutecznie blokuje większość prezydenckich inicjatyw. I tak, pod koniec maja nie poparł zgłoszonej przez Zełenskiego dymisji premiera, a 6 czerwca nie przegłosował wnioskowanych przez przez niego zwolnień ministra spraw zagranicznych, obrony i szefa SBU.

https://www.facebook.com/sluganarodu.official/posts/607259449780058,

https://www.obozrevatel.com/ukr/politics/partiya-zelenskogo-provodit-virishalnij-zizd-pered-viborami-onlajn-translyatsiya.htm,

https://www.rbc.ua/ukr/news/poroshenko-nazval-glavnuyu-tsel-partii-novoy-1560071116.html,

https://twitter.com/poroshenko,

https://twitter.com/Euro_Solidarity,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzeliwanie terytorium DRL przy użyciu: haubic 122 mm (102 wystrzały), moździerzy kaliber 120 (43 miny) i 82 mm (31 min) oraz opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów), moździerza AGS-17 (10 granatów) i SPG-9 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: rejon Gorłówki (Bajrak, Gołmowskij, Zajcewo i Ozierjanowka), okolice i obrzeża Doniecka (osiedle mieszkalne przy kopalni Trudowskaja, Wasilewka, Signalnoje i Staromichajłowka) oraz południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Komiternowo, Mitkowo-Kaczkari, Sachanka i Bezimiennoje oraz Leninskoje). Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 245 pocisków (wobec 410 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie w Zajcewie czterech domów jednorodzinnych przy ulicy Brusiłowa nr. 17, 19, 21 i 23 oraz kolejnych 7 domów jednorodzinnych na osiedlu przy kopalni im. Gagarina znajdujących się przy ulicy Pierejasławskiej nr. 2, 3, 6, 7, 9, 11, 13 oraz jeszcze jeden dom przy ulicy Stroża nr. 6, zaś w Gołmowskim zniszczone został garaż i pomieszczenie gospodarcze w dwóch domach wielorodzinnych oraz dwa domy jednorodzinne przy ulicy Centralnej nr. 20 i 22. Dodatkowo został uszkodzony dom jednorodzinny we wsi Jasnoje koło Dokuczajewska znajdujący się przy ulicy Wawiłowa nr. 9.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu granatników AGS-17 (6 granatów) i RPG-7 (1 granat), 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzony był o godzinie 21:05 z kierunku Swietłodarska w stronę Łozowoje.

Strat i szkód nie ma.

Natomiast w rejonie Gorłówki, w odpowiedzi na sobotni zmasowany ostrzał przeprowadzony tam na cele cywilne- uszkadzając w wyniku tego dwa domy, przy użyciu moździerza kaliber 120 i 82 mm przez ukraińskich żołnierzy z 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej znajdującej się pod dowództwem „zbrodniarza wojennego” Andrieja Poljakowa, grupa specjalna sił zbrojnych zniszczyła załogę moździerza wraz z towarzyszącym mu jako ochrona BMP-2. W efekcie po stronie ukraińskiej 3×200 + 2×300.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 10 червня 2019 року.

09 червня збройні формування Російської Федерації 26 разів порушили режим припинення вогню. З них вісім разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 122 мм артилерії, а також мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник також обстрілював наших захисників з озброєння бойових машин піхоти, протитанкових ракетних комплексів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 20 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
шість разів ВОДЯНЕ – з артилерійських систем калібру 122 мм, а також 120 мм та 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, стрілецької зброї;
чотири рази в районі населеного пункту ТАЛАКІВКА – зі 120 мм мінометів; озброєння БМП, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
два рази ПАВЛОПІЛЬ – протитанкові гранатомети та великокаліберні кулемети;
двічі ГНУТОВЕ – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети, стрілецька зброя;
район населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ – з мінометів калібру 120 мм;
два рази населений пункт ПІСКИ – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети;
АВДІЇВКА – великокаліберні кулемети;
околиці села БЕРЕЗОВЕ – протитанкові керовані ракети та автоматичні гранатомети;
НЕВЕЛЬСЬКЕ – великокаліберні кулемети.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні шість разів :
Двічі поблизу населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА – зі 120 мм та 82 мм мінометів, озброєння БМП, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
два рази ЗАЙЦЕВЕ – з автоматичних гранатометів великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі в районі НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Внаслідок ворожих обстрілів втрат серед українських захисників немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 9 червня 10 окупантів було поранено та знищено одну одиницю військової техніки.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил два рази.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ПІЩЕВИК – зі станкового протитанкового гранатомету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог здійснив один обстріл:
ЗАЙЦЕВЕ – міномети калібру 120 мм.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.06.2019r.- 1464 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odkąd kabareciarz został prezydentem upadłej, to wzrosła liczba wrogich ostrzałów.
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019061010526988-w-drl-obawiaja-sie-ze-sytuacja-w-donbasie-moze-wymknac-sie-spod-kontroli-sputnik/

  Czyli, zwierzchnik sił zbrojnych nie ma żadnego posłuchu w ukraińskiej armii. A już na pewno nie w tej która jest na linii kontaktowej.
  Znany jest nawet przypadek nowego oficera ukraińskiego, który chcąc zabłysnąć i jednocześnie zrobić z Zeleńskiego przysłowiowego durnia, celowo kieruje ostrzał na cele cywilne.

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie bezczelnego oskarżenia sił DRL o prowokację przez Aleskandra Bolotina to właśnie dotarło do jego łajdackiej łepetyny jaką kompromitację popełnił i próbuje się tłumaczyć, że się pomylił:

  http://dnr-news.com/dnr/49829-vsem-privet-chlen-obschestvennoy-palaty-dnr-aleksandr-bolotin-zayavil-chto-byl-ne-prav.html

  Tymczasem upadlińskie skurwysyny zrównały z ziemią kolejne domy posługując się najcięższą zakazaną artylerią 152mm

  http://dnr-news.com/dnr/49832-takoy-zhestokosti-davno-ne-bylo-poyavilos-video-posledstviy-beschelovechnyh-obstrelov-vsu-na-yuge-dnr.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Eko – skandal” na Ukrainie, czyli miejscowość Biała Cerkiew w obwodzie kijowskim została pozbawiono dostaw wody po tym jak przepływajaca przez nia rzeka Roś została zanieczyszczona chemikaliami z przewróconego nad jej brzegiem samochodu. Pomimo wydania zakazu o korzystaniu z wody z rzeki Roś, ukraińskie służby uspokajaja że skażenie okazało sie nie takie groźne jak to początkowo wyglądało;
  https://strana.ua/news/205726-belaja-tserkov-bez-vody-kto-otravil-reku-ros.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4105803-eksperty-khymykaty-v-reke-ros-malotoksychnye

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W Kijowie siedzibę Administracji Prezydenta Ukrainy pikietują przeciwnicy „kapitulacji” za którą uważają ostatnie propozycje delegacji ukraińskiej w czasie rozmów w Mińsku, która jak wiadomo w praktyce niczego nowego nie wprowadziły i nie zmieniły w sytuacji na „froncie”;
  https://strana.ua/news/205731-foto-i-video-s-mitinha-protiv-kuchmy-i-kapituljatsii-na-bankovoj-v-kieve.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4105864-v-kyeve-pyketyruuit-zdanye-ap

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, w internecie pojawił się filmik przedstawiający „drakę” na jednym z targowisk w Charkowie do jakiej doszło 7 czerwca, a która zakończyła sie strzelaniną, w wyniku czego do szpitala trafił nagrywajacy zdarzenie dziennikarz;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4105835-poiavylos-vydeo-strelby-na-barabashovo-v-kharkove
  Protestujący w obwodzie lwowskim górnicy z tamtejszych kopalń, którzy domagają sie głownie wyległych wynagrodzen (jeszcze z marca) rozpoczeli blokowanie dróg;
  https://korrespondent.net/ukraine/4105616-na-lvovschyne-shakhtery-perekryly-trassu
  Z kolei internauci pokazali zdjecie „drogi” w obwodzie czerkaskim z której ulewa zmyła nawierzchnie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4105840-dozhd-smyl-dorohy-v-cherkasskoi-oblasty-smy

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT z Mołdawii gdzie trwa kryzys parlamentarno – rządowy i „rezydują” dwa „rządy”, a „premier” jednego z nich „odwołał” z urzedu wybranego w wyborach powszechnych prezydenta Igora Dodona i „pełni jego obowiązki”;
  https://korrespondent.net/world/4105648-dvoevlastye-v-moldove-ostryi-polytycheskyi-kryzys
  Tym co się dzieje w Mołdawii zaniepokoiły się władze w Kijowie, szef MSW Ukrainy Klimkin nazwał to co sie dzieje w Mołdawii „zagrożeniem dla południa Ukrainy” oraz ogłosił że Ukraina jest gotowa „udzielić pomocy w rozwiązywaniu istniejących problemów” w tym kraju;
  https://korrespondent.net/ukraine/4105882-klymkyn-nazval-sytuatsyui-v-moldove-uhrozoi-ukrayne
  Jednocześnie SBU i ukraińscy pogranicznicy wzmocnili kontrolę na granicy z Mołdawią by nie dopuścić do przedostania sie na jej terytorium „radykalnym obywatelom Federacji Rosyjskiej”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4105559-sbu-usylyla-kontrol-na-hranytse-s-moldovoi
  Warto przy tym przypomnieć że „lider” jednego z „obozów” walczących o władze w Kiszyniowie to mołdawski oligarcha Vladimir Plahotniuc „przyjaciel Poroszenki’.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce odwołać wszystkich gubernatorów, jednak na razie chodzi o zmianę 13 szefów obwodowych administracji państwowych.
  Oświadczyła o tym w poniedziałek sekretarz prasowa głowy państwa Julia Mendel.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2019061010534513-zelenski-zmiana-wszystkich-gubernatorow-ukraina-sputnik/
  Komentarz: W krótkiej notce (link wyżej) jest tez wspomniane, ze część neobanderowskich baonów, wcielonych do SZ Ukrainy, otwarcie zapowiada, ze NIE będzie słuchała rozkazów nowego Prezydenta Ukrainy. Zapewne tak jak już pisał „Charon Underground” Zelenski nie ma wystarczających sił by rządzić krajem. Mam tylko niepłonną nadzieje, ze za wszelkie „utrudnienia”, gdy Zelenski dojdzie do pełnej władzy „podziękuje” neobanderowcom.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. W temacie zanieczyszczenia rzeki Roś na Ukrainie.
  „Nie ma zagrożenia dla ludzi po wylaniu się środków chemicznych do rzeki Roś” – zapewnił w poniedziałek premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman. Do zdarzenia doszło dzień wcześniej w obwodzie winnickim w środkowej części kraju. Do rzeki wpadł samochód, w którym złodzieje przewozili kradzione środki chwastobójcze i grzybobójcze.
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ukraina-srodki-chemiczne-w-rzece-ros,943520.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Wspomnienie „Syreny” z sił DRL Anny Chabanovej
  27 września 2018 r., Syrena (znak wywoławczy Ani) wczesnym rankiem ona i dwóch kolegów pojechali samochodem Niva, ewakuować rannych z pozycji bojowych. Dostali się pod ostrzał z ukraińskich bandytów w pobliżu wsi Kominternovo. Na polnej drodze, skąd było około trzystu metrów do pozycji wroga „Niva” z czerwonym krzyżem nie dotarła do celu, a żołnierze w niej zginęli.
  Wspomina „Hindus” :

  Polubione przez 5 ludzi

 10. I znów kolejne straszenia jak to, zle będzie, jeśli nie zatrzymamy pracowników z Ukrainy u siebie.

  Po otwarciu niemieckiego rynku pracy od 2020 r. w ciągu czterech lat z Polski może odpłynąć do 25 proc. pracujących tu Ukraińców – wynika z badań pracowników NBP. Napływ pracowników z Ukrainy, zgodnie z wynikami tych badań, w latach 2013-2017 przyczynił się do podwyższenia tempa wzrostu PKB Polski o 0,3-0,9 pkt. proc. rocznie.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/czy-pracownicy-z-ukrainy-wyjada-do-niemiec/pjx8f5h
  Komentarz: czyli idąc tym tropem wyjazd 25% pracowników z Ukrainy sprawiłby , ze wzrost PKB Polski byłby o 0,075% do 0.225% rocznie niższy. Rzeczywiście jest to spora strata, niemniej jeśli weźmie się pod uwagę to, że Polska traci co roku 0.5% wzrostu z powodu sankcji nałożonych na FR to ta kwota przestaje być tak „duża”. W końcu skoro rząd uważa, że stać nasze pastwo straty związane z sankcjami to na zmniejszenie napływu uchodźców też nas stać 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Nowe sondaże opinii publicznej na Ukrainie, tym razem jaki polityk byłby według Ukraińców najlepszym nowym premierem. W rankingu zwyciężył lider „Opozycyjnej platformy – Za Życie”, były kandydat na urząd prezydenta Jurij Bojko, który ostatnio dwa razy odwiedził Rosję. Zdobył on prawie 13 % poparcia, wyprzedzając m.in szefową ugrupowania „Batkiwszczyna” Julię Tymoszenko (11,3 %) oraz byłego szefa SBU Igora Smieszko (8,8 %) który tworzy własne ugrupowanie polityczne z którym chce uczestniczyć w najbliższych wyborach parlamentarnych;
  https://strana.ua/news/205633-bolshinstvo-ukraintsev-khoteli-by-videt-bojko-i-timoshenko-v-kresle-premera.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Dzień dobry.
  Zdaje się, że na Interii połapali się w końcu co się dzieje na ukrainie.

  Proszę wybaczyć brak kropki ale trudno o lepszą alegorię rzeczywistości, którą szacowny Gospodarz od lat opisuje a na którą ślepe i głuche od lat są polskojęzyczne mediamatoły (i te dla szabesgojów i te dla folksdojczów).

  Pozdrawiam

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.