Wojna domowa na Ukrainie 11.06.2019r.- 1465 dzień od nowego rozejmu.


Czy wygrana w wyborach prezydenckich na Ukrainie przez komika Wołodymyra Zełenskiego na zapewnić jego mocodawcy, Igorowi Kołomojekiemu miękkie lądowanie i pełną bezkarność?

21 maja upaństwowiony ukraiński „PrivatBank” złożył w sądzie stanowym Delaware nadzwyczajną sprawę cywilną przeciwko swoim wcześniejszym właścicielom- Igorowi Kołomojkiemu i Giennadijowi Bogoljubowowi. Trzech współoskarżonych to obywatele USA z Miami i dziewiętnaście anonimowych firm.

Osoby te i firmy pozwane zostały „o setki milionów dolarów odszkodowań powstałych w związku z roszczeniami o… bezpodstawne wzbogacenie, za oszukańcze przeniesienie na mocy przepisów stanowych (w tym Delaware i Ohio), za naruszenia statutu Ohio [Racketeer Influened and Corrupt Organations] oraz za działanie w zorganizowanej grupie przestępczej”.

W pozwie tym podano szokujący fakt, że: „od 2006 r. do grudnia 2016 r. całkowity przepływ środków na pranie brudnych pieniędzy [beneficjentów ostatecznych] na konta ‚PrivatBank Cyprus’ wynosił 470 mld USD, co stanowi około dwu krotność produktu krajowego brutto Cypru w tym samym czasie okres”. Jeśli teraz zostanie to udowodnione przed amerykańskim sądem, to jest to największy przypadek prania pieniędzy w historii jaki został popełniony przez jedną grupę przestępczą.

Pozew wniesiony do amerykańskiego sądu jest sprawą cywilną, tak więc to śledczy z „PrivatBanku” musieli dostarczyć wszystkie materiały dowodowe. Jednak wszystkie oskarżenia odnoszą się do przestępstw kryminalnych popełnionych przez Kołomojskiego i jego grupę.

Śledczy „PrivatBank” wykonali mozolną pracę detektywistyczną i jest to prawdopodobnie najbardziej szczegółowe badanie udowodnionego prania brudnych pieniędzy na dużą skalę dokonaną w Stanach Zjednoczonych, które zawarli oni na 104 stronach pozwu, choć jeszcze nie zostało to udowodnione w sądzie.

Igor Kołomojski i Giennadij Bogoljubow, obaj z Dnipro (wcześniej Dniepropietrowska) na wschodniej Ukrainie, są partnerami biznesowymi od 1992 r. Oni to wspólnie założyli „PrivatBank”, który posiadał jedną piątą całości aktywów bankowych Ukrainy i jak się okazuje był największą pralnią brudnych pieniędzy na świecie. Bank ten w grudniu 2016 r. został upaństwowiony przez rząd na podstawie oskarżenia, że dwóch jego współwłaścicieli udzieliło samym sobie 97% pożyczek poprzez różne specjalnie w tym celu utworzone spółki offshore, zwykle mające swoje siedziby na Cyprze. Rząd ukraiński po przejęciu tego pseudo banku, a właściwie instrumentu służącego do przejęcia złożonych w nim depozytów i oszczędności klientów, i dokapitalizował go kwotą 5,5 mld USD.

Obecnie Kołomojski wraz Bogoljubowem prowadzą ogromny konglomerat biznesowy, zwany powszechnie „Grupą Prywatną”, choć prawnie żadna taka grupa nie istnieje. Jest to wiele anonimowych spółek offshore, głównie z siedzibą na Cyprze. Kołomojski i Bogoljubow prowadzą wszystkie rodzaje działalności. Są to udziały w dużych w liniach lotniczych, przy wydobyciu ropy naftowej, gazie, hutnictwie i nieruchomościach. Kołomojski to znana postać publiczna, podczas gdy Bogoljubow rzadko pojawia się publicznie. W ostatnich latach Kołomojski mieszkał w Genewie, a następnie ostatnie pół rokuznalazł sobie przytulny i bezpieczny kącik w Izraelu, zaś Bogoljubow w Londynie. Obaj są obywatelami Ukrainy, Cypru i Izraela oraz może Stanów Zjednoczonych.

Mechanizm ich działania w sprawie oszustwa na rzecz „PrivatBanku” polegał na tym, że to oni stali się ostatecznymi beneficjentami środków pieniężnych złożonych w nim przez jego klientów. W pozwie napisano, że Kołomojski wraz z Bogoljubowem „wykorzystali ‚PrivatBank’ jako swoją własną skarbonkę- ostatecznie kradnąc miliardy dolarów z ‚PrivatBanku’ wykorzystując przy tym amerykańskie podmioty do prania setek milionów dolarów lub sprzeniewierzonych pożyczek ‚PrivatBank’ w Stanach Zjednoczonych, w celu wzbogacenia siebie i swoich współpracowników”.

Droga jaką szły pieniądze z kont „PrivatBanku” na Ukrainie w dalszą drogę po świecie jest banalnie prosty. Przede wszystkim polegało to na tym, że ostateczni właściciele beneficjentów zbierają depozyty detaliczne na Ukrainie, oferując dobre warunki i usługi. Pieniądze przepływają następnie do ich spółki zależnej „PrivatBank Cyprus”. Na Cyprze korzystają z usług dwóch lokalnych kancelarii prawnych.

Nie dość tego malwersanci nie wysilili się aby podejmować jakieś poważniejsze środki ostrożności w celu ustanowienia wielu warstw firm powłokowych na Cyprze, Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i Kajmanach, aby tym sposobem utrudnić wykrycie swych przestępstw. Zamiast tego współdziałali z trzema osobami z Miami w Stanach Zjednoczonych, które pomogły im założyć tam dużą liczbę anonimowych firm , głównie w Delaware, ale także na Florydzie, New Jersey i Oregonie.

Dzięki temu parasolowi ochronnemu zainwestowali oni w nieruchomości w Cleweland, Harwardzie, Illinois; i Dallas oraz w hutach stali. Według pozwu oskarżeni nabyli nieruchomości komercyjne za miliony dolarów w Cleveland i stali się największym właścicielem nieruchomości. Ujawniono, że FBI zbadało interesy Kołomojskiego w Ohio pod kątem prania pieniędzy, ale wynik tego dochodzenia nie został ujawniony.

Według dalszej części pozwu Kołomojski i Bogoljubow, kupili kilka hut żelaza w Stanach Zjednoczonych, a więc: Felman Production Inc, w Zachodniej Wirginii, Felman Trading Inc i Mangan Inc w Georgii, Warren Steel Holdings w Warren w Ohio, Steel Rolling Holdings Inc w Gibraltar w Michigan, CC Metals and Alloys LLC w Kentucky oraz Michigan Seamless Tubes w Michigan. Są to firmy średniej wielkości w małych miejscowościach prowadzące normalną działalność produkcyjną.

Co na to wymiar sprawiedliwości w Stanach Zjednoczonych?

Bo jak na razie nie podjął on wobec takiego ogromu przestępstw finansowych żadnych aktywnych działań wobec ich sprawców.

Jednak, mimo to ważniejszy jest fakt, że człowiek tej grupy doszedł do władzy prezydenckiej na Ukrainie i obecnie montuje ekipę do przejęcia władzy rządowej i osiągnięcia większości parlamentarnej w Wierchownej Radzie.

Czy uda się wykonać ten plan Kołomojskiemu?

Jak sądzić można po jego skuteczności i braku poniesionych konsekwencji jego władza na Ukrainie będzie totalna, tym bardziej, że jak wskazują ostatnie sondaże partia podpięta pod Zełenskiego, czyli „Sługa Narodu”, cieszy się 48,5% poparciem ukraińskich wyborców.

Tak więc od podskawikawnia na Majdanie, kiedy to pragnęli oni zostać przyjętymi na salony cywilizowanej części Europy, do dzisiejszego miejsca, gdy wybrali komika na prezydenta swej ojczyzny, a wraz z nim zapewnili powrót do władzy i kasy największemu ich złodziejowi, Ukraińcy zatoczyli wielkie koło historii. Które jest chichotem tejże historii.

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/ukrainealert/how-kolomoisky-does-business-in-the-united-states,

https://www.nytimes.com/2019/05/16/world/europe/ukraine-zelensky-kolomoisky.html,

https://en.wikipedia.org/wiki/Ihor_Kolomoyskyi,

http://johnhelmer.net/a-good-nights-rest-in-cleveland-ohio-igor-kolomoisky-has-been-secretly-investing-in-midwest-real-estate-and-in-kentucky-texas-florida-too/,

https://www.ft.com/content/91df13ce-7d58-11e9-81d2-f785092ab560.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały przy użyciu: haubicy 122 mm (8 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (31 min) i 82 mm (63 miny), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (70 wystrzałów), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (10 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (20 granatów), SPG-9 (13 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w następujących punktach frontu: na obrzeżach Gorłówki (Zajcewo i osiedle mieszkaniowe przy kopalni 6/7), w okolicach i obrzeżach Doniecka (Wasilewka, Spartakus, Wierchnietoreczkoje Niżne oraz Żabiczewo i teren lotniska- na obrzeżach Doniecka) oraz na południowym odcinku frontu (Bezimiennoje).

W wyniku wczorajszego ostrzeliwania terytorium DRL przez ukraińskich żołnierzy spadło tam 220 pocisków, wobec 245 z dnia poprzedniego. Pod ostrzałem ponowny raz znalazła się przepompownia wody w Wasilewce.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał o godzinie 19:55 przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (9 min) oraz broni maszynowej, z kierunku Swietłodarska w stronę Łozowego, czym 1 raz naruszyli warunki rozejmu.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 11червня 2019 року.

10 червня збройні формування Російської Федерації 17 разів порушили режим припинення вогню.З них сім разів– із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм.Противниктакож обстрілював наших захисників згранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів тастрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 12 разівобстріляв позиції Об’єднаних сил:
шість разів ВОДЯНЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
ОПИТНЕ – з мінометів калібру 120 мм та 82 мм;
район населеного пункту ПІСКИ – з 82 мм мінометів;
населений пункт МАР’ЇНКА – з мінометів калібру 120 мм;
ШИРОКИНЕ – стрілецька зброя;
околиці НОВОТРОЇЦЬКОГО – з гранатометів та стрілецької зброї;
ПИЩЕВИК – станковий протитанковий гранатомет.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні п’ять разів:
ЗАЙЦЕВЕ – з мінометів калібру 120 мм;
СВІТЛОДАРСЬК – 120 мм міномети, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети;
район населеного пункту ПІВДЕННЕ – з мінометів калібру 82 мм, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети;
поблизу НОВООЛЕКСАНДРІВКИ – гранатомети;
околиці НОВГОРОДСЬКОГО – міномети калібру82 мм, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети;
Внаслідок ворожих обстрілів втрат серед українських захисників немає. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки10червнядвох окупантів булопоранено.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних силдва рази.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пунктуВОДЯНЕ– стрілецька зброя;
ПІСКИ – автоматичні гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

21 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.06.2019r.- 1465 dzień od nowego rozejmu.

 1. Koniec tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy, powołanego samowolnie przez Patriarchat Konstntynopola, chyba coraz bliższy. Były tzw. patriarcha kijowski tytułujacy sie obecnie „honorowym patriarchą” Filaret zwołuje „sobór” na którym chce oficjalnie wznowic działalność tzw. Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego. Jak wiadomo owa „cerkiew’ stała się „czescią składową” tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy a jej „wyjście” z niego może poskutkowac cofnięciem przez Patriarchat Konstantynopola tzw. tomosu przyznającego Ukrainie prawosławną autokefalię;
  https://www.capital.ua/ru/news/128715-filaret-sozyvaet-sobor-s-tselyu-uzakonit-upts-kp-i-otkazatsya-ot-avtokefalii
  https://korrespondent.net/ukraine/4106079-fylaret-sobyraet-sobor-dlia-vosstanovlenyia-upts-kp

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Podczas gdy „cały demokratyczny świat” podnieca się znowu zatrzymaniem przez „reżim Kremla” „dziennikarza” Gołunowa, którego zamiast „storturować” i „pogrzebać za życia w ciemnicy” zwolniono już do domu i „odpowiada z wolnej stopy”, Misja Obserwacyjna d/s Praw Człowieka ONZ wezwała władze Ukrainy do potepienia ostatnich dwoch bestialskich ataków do jakich doszło na dziennikarzy na Ukrainie. Dla przypomnienia ukraiński dziennikarz Komarow pobity w maju w Czerkasach do tej pory przebywa w szpitalu nie odzyskawszy przytomności, a dziennikarz Makariuk po bijatyce i strzelaninie na jednym z targowisk w Charkowie 7 czerwca przebywa w szpitalu na reanimacji. Oczywiscie sprawców ataków nie ustalono;
  https://ukranews.com/news/636086-v-oon-trebuyut-rassledovat-zhestokie-izbieniya-zhurnalistov-v-ukraine

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, koszmarny pozar w szpitalu psychiatrycznym w Odessie;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4105912-v-odesse-horela-psykhbolnytsa-est-zhertvy
  Policja informuje że w budynku przebywało wówczas ponad 50 osób, zgineło łącznie 6 osób, a takżę że przyczyną tragedii było podpalenie przez kogoś z zewnątrz;
  https://www.unian.net/incidents/10581822-policiya-kvalificirovala-pozhar-i-gibel-lyudey-v-odesskom-centre-psihicheskogo-zdorovya-kak-umyshlennoe-ubiystvo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem nowy prezydent Ukrainy kontynuje „czystkę” w administracji państwowej i „strukturach siłowych”. Ze stanowiskami „pożegnało się’ pięciu obwodowych szefów SBU, oficjalnie za „nieradzenie sobie z przemytem”;
  https://strana.ua/news/205878-iz-za-kontrabandy-zelenskij-uvolil-hlav-sbu-v-pjati-oblastjakh.html
  Dwóch wiceszefów SBU z kolei za ich „udział w nielegalnych działaniach podczas kampanii wyborczej”, czyli m.in za podsłuchiwanie przeciwników politycznych Poroszenki na sprzęcie „wydzielonym SBU przez Ambasadę USA”;
  https://strana.ua/news/205874-iz-za-predvybornoj-kampanii-zelenskij-uvolil-dvukh-zamov-nachalnika-sbu.html
  A takze 15 gubernatorów obwodów ukraińskich;
  https://strana.ua/news/205867-zelenskij-odnim-makhom-obezhlavil-15-oblastej-ukrainy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie „blokady ekonomicznej” republik z Donbasu, w wywiadzie dla ukromediów Poroszenko oznajmił że żadnej „blokady” nie było, a Kijów wprowadził tylko „tymczasowy zakaz wwozu i wywozu towarów” w „odpowiedzi na decyzje republik o wprowadzeniu jako waluty rosyjskiego rubla oraz rozpoczęciu nacjonalizacji przemysłu;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4105991-poroshenko-nykakoi-blokady-donbassa-net

  Polubione przez 3 ludzi

 6. I tradycyjny temat na Ukrainie, czyli w jednej z miejscowosci obwodu rówieńskiego w jednym z domów odkryto „jeden z większych nielegalnych arsenałów na Ukrainie” jak informuja ukromedia. Znaleziono tam m.in setki granatów bojowych, dziesiątki granatników oraz skrzynki z amunicją różnego kalibru;
  https://strana.ua/news/205917-v-rovenskoj-oblasti-nashli-odin-iz-krupnejshikh-podpolnykh-arsenalov-s-hranatami.html
  https://korrespondent.net/ukraine/4106328-na-rovenschyne-obnaruzhen-krupnyi-skhron-boeprypasov

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Tymczasem ukromedia informuja o kolejnej „haniebnej zdradzie” w kręgu nowego prezydenta Ukrainy, czyli nowo mianowany przez niego szef ukraińskiego Służby Wywiadu Zagranicznego Władisław Buchariew posiada medal nadany mu przez…rosyjska FSB, do czego przyznał się jeszcze w 2014 roku. Jak skomentował sam Buchariew medal miał otrzymać za udział w ‚specoperacji” przeciwko przerzutowi narkotyków z Rosji do krajów bałtyckich jeszcze w 2004 roku;
  https://inforesist.org/vladislav-buharev-imeet-medal-fsb/
  Ps. „Kumpel po fachu” Sakiewicza 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Jak podał we wtorek portal Onet, w ubiegły piątek do proukraińskiej Fundacji Otwarty Dialog dotarł wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, wydany na niejawnym posiedzeniu. Miało ono miejsce 16 kwietnia br. Sąd uchylił decyzję Urzędu ds. Cudzoziemców o wpisaniu Ludmiły Kozłowskiej, szefowej FOD do Systemu Informacyjnego Schengen. Nakazano też ponowne rozpatrzenie sprawy.
  https://kresy.pl/wydarzenia/media-sad-uchylil-decyzje-o-wydaleniu-kozlowskiej/

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.