Wojna domowa na Ukrainie 13.06.2019r- 1467 dzień od nowego rozejmu.


„Drogi Prezydencie! Jako pełniący rolę głowy państwa masz prawo obalić nielegalne dekrety poprzednika. Usuń witryny blokujące: VC, Odnoklassniki i usługę Yandex. Odmróź konta czterech milionów Ukraińców w systemie płatności WebMoney i uchyl niesławne prawo Parubija. Nie pozwólcie Ukrainie zanurzyć się w ciemności średniowiecza. Jesteśmy wolnymi ludźmi i nie mieszkamy w Korei Północnej. Dziękuję”– taki apel wystosował do prezydenta Zełenskiego na swej stronie na Facebooku deputowany Wierchownej Rady, Wadim Rabinowicz.

Zobaczymy jak się Zełenski ustosunkuje do tego apelu.

Bo jak na razie niektóre ze swych obiecanek przedwyborczych Zełenski traktuje tylko jako żart.

Jedną z takich obiecanek jest obniżenie taryf, które to wg. słów przedstawiciela kancelarii obecnego prezydenta w Radzie Ministrów, Andrieja Gerusa, Zełenski „rozumie istniejący problem taryf, ale nie obiecał ich obniżyć”:

„Zełenski żartował z taryf, które są wysokie. Zełenski żartował na temat ‚Rotterdamu +’, który jest skorumpowaną formułą. Ale nie składał bezpośrednich obietnic. Oczywiście ludzie z wyrwanych z kontekstu niepełnych wypowiedzi słyszą tylko to co chcą słyszeć”.

Natomiast na oficjalnej stronie internetowej kancelarii prezydenta, tenże sam Andriej Garus sprawę taryf przedstawił trochę inaczej.

Otóż, jak twierdzi Gerus, obecnie trwają prace nad ustaleniem porządku z taryfami, ale w przypadku niektórych zmian potrzebny jest skutecznie działający parlament i nowe przepisy. Przedstawiciel prezydenta Ukrainy w gabinecie ministrów Andrei Gerus ogłosił to na swojej stronie na Facebooku (https://www.facebook.com/andriy.gerus).

A więc w swoim wpisie zwrócił uwagę, że Wołodymyr Zełenski już dwukrotnie zwołał spotkanie na temat możliwości obniżenia taryf dla ludności.

„Ale należy to robić w taki sposób, aby nie powodować dewaluacji, dodatkowej inflacji lub kryzysu gospodarczego. Prace nad tym trwają. W przypadku niektórych zmian potrzebny jest skuteczny parlament i nowe przepisy”– napisał Andrei Gerus.

Według niego kompleksowy plan rozwiązania tego problemu obejmie kilka elementów.

W szczególności obniżenie taryf tam, gdzie można zrobić to bez negatywnych skutków ubocznych, demonopolizacja rynków energii. Ponadto konieczne jest zwiększenie produkcji gazu, przyciągnięcie zagranicznych inwestorów. Odmowa importowanego gazu obniży cenę gazu ziemnego o 20-30%.

Garus wskazał również na rewizję zasad przyznawania dotacji, ponieważ niektóre grupy ludności zostały pozbawione ich niesprawiedliwie.

„Aby mieć pieniądze na dotacje w budżecie, niektórzy oligarchowie będą musieli zostać pozbawieni ulg podatkowych i preferencji”– powiedział Andrei Gerus.

Zwrócił także uwagę na znaczenie efektywności energetycznej i termomodernizacji zasobów mieszkaniowych. W końcu im niższe zużycie energii, tym niższy rachunek za świadczone usługi.

Ponadto, jak stwierdził Gerus, zmniejszenie dotkliwości kwestii taryfowych dla gospodarstw domowych zwiększy dochód ludności.

„Ważne jest ograniczenie wzrostu taryf, a ta praca jest zarówno publiczna, jak i niepubliczna. W szczególności ostatnio pojawiła się informacja, że ​​regulator rozważa możliwość podniesienia taryf gazowych dla ludności od 1 lipca o 10-15% i o 150% dla energii elektrycznej. Jesteśmy przekonani, że nie można tego zrobić bez zgody i zrozumienia społeczeństwa. Po pierwsze, Ukraińcom powinny zostać pokazane zdecydowane i uczciwe działania regulatorów w odniesieniu do monopoli energetycznych, a także wykazać, że za okradanie ich przy pomocy taryf grozi odpowiedzialność. O ile rozumiem, nasza opinia została wzięta pod uwagę”– powiedział Andrei Gerus.

Na zakończenie swego wpisu przeprosił za niefortunne zdanie Władymyra żełenskgo gdy żartował z cięć taryfowych.

„Brakuje (Zełenskiemu- dopisek mój) doświadczenia politycznego, zwłaszcza w komunikacji z dziennikarzami. Oczywiście taryfy są bolesnym punktem, a zatem nieodpowiednim dla żartów lub lekkomyślnych komentarzy ”– zauważył przedstawiciel prezydenta w Radzie Ministrów.

Tak więc jest to pierwszy z największych zgrzytów jakie pojawiły się po dojściu do władzy Zełenskiego, kiedy to składał szereg nieodpowiedzialnych obiecanek wyborczych, które teraz nie da się zrealizować. Bo problem cen za gaz i prąd (nie mówiąc tu o innych taryfach, takich jak, cena za wodę i ścieki, czynsze za mieszkania oraz za ogrzewanie i ciepłą wodę oraz szereg innych), jest problemem strukturalnym, który szeroko i głęboko zakorzeniona korupcja i wynikające z tego dziesięciolecia zaniedbań, nie pozwolą problemu rozwiązać z dnia nadzień, czy też nawet z roku na rok. Tu trzeba pracy organicznej liczonej na dziesiątki lat, przy założeniu, że na samym początku zostanie wyeliminowany problem korupcji. A jak wiadomo, elity rządzące jak i administracja broni się przed tym, wszelkimi możliwymi sposobami. Podobnie jest z wytrwałością Ukraińców, którzy nie mają w głowie ciężkiej pracy dla przyszłych pokoleń, tylko chcą korzystać z życia tu i teraz.

Te dwie cechy zżerające państwo od środka, powodują, że szanse na to, iż w jakiejś sensownej przyszłości Ukraina stanie się normalnym państwem, są znikome.
Bardziej prawdopodobne jest to, że w końcu zniknie ona w jej kształcie obecnym, a wtedy może na jej miejscu powstaną jakieś w miarę zdrowe twory państwowo twórcze.

Przykładem na to jest Krym, czy też ciągle zmagające się z problemem prowadzonej wobec nich wojny- republik donbaskich.

O tym, że jest to sztuczny twór państwowy nie trzeba sięgać nawet do historii, wystarczy popatrzeć się na to jaki do swego kraju stosunek mają sami jego obywatele. Bo czyż odzieranie go ze wszystkiego co tylko się da ukraść jest przejawem patriotyzmu i szacunku do swej ojczyzny?

Nie!, tak tylko postępuje okupant, który nie liczy się z niczym, a tylko z własnym prywatnym interesem.

Tak też jest traktowana Ukrainy, przez tych, którzy nią rządzą oraz przez oligarchów, którzy jawnie ją okradają.

Obecnie, po wyborze nowego prezydenta, jedna grupa oligarchów średniego szczebla została zastąpiona przez kolejną, bardziej drapieżną i bezwzględną.

Co z tego wyjdzie, zobaczymy.

Bo czyż nie jest interesujące oglądanie eksperymentu pod nazwą Ukraina?

https://www.facebook.com/vadim.rabinovich.39/posts/1161660497337312,

https://www.president.gov.ua/ru/news/predstavnik-prezidenta-v-kabmini-andrij-gerus-rozpoviv-yak-b-55865.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (30 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 66 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (64 granaty) i SPG-9 (11 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z przerwami w godzinach pomiędzy, 07:05 a 21:50, w rejonie: Gorłówki (Dolomitnoje i Gołmowskij oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Izotowa- na obrzeżach Gorłówki), Doniecka (wieś Żabiczewo, okolice serwisu „Volvo-Center” i teren lotniska oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka, a także Signalnoje, Wasilewka, Spartakus i Jasinowata) oraz na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Sachanka i Kulikowo).

Łącznie w wyniku wczorajszych ostrzałów na terytorium DRL spadły 224 pociski (wobec 367 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch domów w Zajcewie przy ulicy Obrucziewa nr. 6 i ul. Rybałki nr. 214, a także po jednym domu w Dokuczajewsku przy ul. Grzybnej nr. 3 i w Komiternowie przy ul. Achmatowej nr. 49:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz granatników AGS-17 (44 granaty), 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku leninskoje (10:55) i Zołotoje-4 (20:50), w stronę Niżnieje Łozowoje i Zołotoje-5.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 13 червня 2019 року.

12 червня збройні формування Російської Федерації 28 разів порушили режим припинення вогню. З них три рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 16 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
п’ять разів ВОДЯНЕ – із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі АВДІЇВКУ – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем;
поблизу населеного пункту МАР’ЇНКА – зі станкового протитанкового гранатомету та великокаліберних кулеметів;
два рази ШИРОКИНЕ – з автоматичних гранатометів;
НВОТРОЇЦЬКЕ – гранатомети різних систем;
двічі СТАРОГНАТІВКА – автоматичні гранатомети, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
ЛЕБЕДИНСЬКЕ – стрілецька зброя;
околиці ТАЛАКІВКИ – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 12 разів:
два рази НОВОЛУГАНСЬКЕ – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
район населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ – автоматичні гранатомети, стрілецька зброя;
ПОПАСНА – з автоматичного гранатомету, великокаліберного кулемету;
поблизу НОВГОРОДСЬКОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, стрілецька зброя;
чотири рази ЗАЙЦЕВЕ – з 120мм міномету, гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
двічі район населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – з гранатометів різних систем
ПІВДЕННЕ – автоматичний гранатомет та стрілецька зброя.
Внаслідок ворожих обстрілів один український захисник отримав поранення. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 12 червня одного окупанта знищено та 3 поранено.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил три рази.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ – стрілецька зброя;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил:
БОРІВСЬКЕ – артилерія калібру 152 мм;
околиці ЛУГАНСЬКЕ – автоматичний гранатомет та стрілецька зброя.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.06.2019r- 1467 dzień od nowego rozejmu.

  • To jest apel skierowany do „patriotów ukraińskich”.

   Szanse są małe, aby ten apel miał jakikolwiek posłuch, bo tam są tylko zawodowi patrioci, a tym dobro kraju jest nie po drodze.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 1. „Pietia wsio”? ‚The Washington Post” opublikował artykuł „pietnujacy” Poroszenkę za „rozwój korupcji” na Ukrainie podczas jego kadencji oraz wezwało Zachód by wspólnie pociągnąć go za to do odpowiedzialności karnej. Autor artykułu, amerykański pułkownik w stanie spoczynku, pisze m.in o tym ze powołane do „walki z korupcją” Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy Poroszenko wykorzystał do ‚walki z politycznymi konkurentami” oraz ze „dorabiał się” na „matactwach” w ukraińskiej „zbrojeniówce”;
  https://strana.ua/news/206192-poroshenko-nazvali-korrumpirovannym-prezidentov-v-kolonke-the-washington-times.html
  Źródło;
  >https://www.washingtontimes.com/news/2019/jun/12/a-new-beginning-for-ukraine/

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Kącik religijny”. Tzw. patriarcha kijowski Filaret który ostatnio faktycznie ogłosił swoje „wyjscie” z tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy i „odbudowę” tzw. Ukraińskiej cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskiego ogłosił byłego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę „zwykłym aferzystom”, który „nie wierzy w Boga, a w Diabła” 🙂
  https://replyua.net/news/152721-poroshenko-veruet-v-dyavola-a-ne-v-boga-filaret.html
  Z kolei Głownemu Rabinowi Kijowa nie spodobało się to że Ambasada Indonezji zamierza wybudować kopię słynnej buddyjskiej swiątyni z Indonezji na terenie Ogrodu Botanicznego w Kijowie. Okazuje sie bowiem że na terenie budowy ma znajdować się „stary żydowski cmentarz”. Skad my to znamy?
  https://strana.ua/news/206162-hlavnyj-ravvin-kieva-pozhalovalsja-v-politsiju-na-stroitelstvo-buddistskoho-khrama-v-botsadu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, w piwnicy pięciopietrowego blogu w Żytomierzu policjanci, po anonimowym zgłoszeniu, znaleźli amunicje oraz granaty z zapalnikami;
  https://korrespondent.net/ukraine/4106988-v-podvale-piatyetazhky-v-zhytomyre-nashly-boeprypasy
  Policjanci znaleźli takze nielegalny „arsenał” w parku krajobrazowym ‚łysa Góra” pod Kijowem;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4107018-na-lysoi-hore-v-kyeve-nashly-vzryvchatku-y-boeprypasy

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT z Turcji, czyli „sułtan” Erdogan miał ‚ostatecznie” zdecydowac o zakupie rosyjskich systemów S – 400, wbrew ciągłym pogróżkom ze strony USA. Jak wiadomo prawdopodobnie poskutkuje to tym ze Ankara zostanie wykluczona z realizowanego wspólnie z Waszyngtonem programu budowy amerykańskich myśliwców F – 35;
  https://www.reuters.com/article/us-turkey-usa-security-erdogan/turkeys-erdogan-says-turkey-has-definitely-bought-russian-s-400-defense-system-idUSKCN1TD2I4
  Całkiem możliwe że to My POLSCY PODATNICY bedziemy nie tylko te samoloty kupować, ale także produkować je dla USA manom dzięki „naszym” władzom…
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/polska-kupi-amerykanskie-samoloty-f-35-mozliwosci-najnowszych-mysliwcow-usa,944323.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z Zatoki Omańskiej, czyli…
  https://wiadomosci.wp.pl/eksplozje-w-dwoch-zbiornikowcach-incydent-w-zatoce-omanskiej-6391453413271169a
  …czyżby powtórka z historii „Incydentu w Zatoce Tonkińskiej’?
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Incydent_w_Zatoce_Tonki%C5%84skiej
  Warto przy tym przypomnieć że własnie o podobne „działania” oskarżył Iran reżim Saudów, jeden z najwierniejszych sojuszników USA;
  https://www.rp.pl/Polityka/190539889-Krol-Arabii-Saudyjskiej-mowi-o-kryminalnych-dzialaniach-Iranu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Przewodniczaca Misji Monitorujacej ONZ d/s praw człowieka na Ukrainie Fiona Frazer podczas prezentacji „Raportu o sytuacji w kwestii praw człowieka na Ukrainie w dniach 16 lutego – 15 maja 2019 r.” skrytykowała opieszałość władz w Kijowie w kwestii wyjaśnienia spraw zabójstw podczas kijowskiego Majdanu zimą 2014 roku oraz w Domu Związków Zawodowych w Odessie wiosną 2014 roku, a także zabójstw dziennikarzy na Ukrainie (m.in Ołesia Buzyny);
  https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2720696-v-misii-oon-zaavlaut-so-rozsliduvanna-ubivstv-na-majdani-zatazni-ta-neefektivni.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Zwróć uwagę na to, że tak dużo różnych rzeczowych deklaracji padło z ust nowego prezydenta Zełenskiego na temat ważkich problemów Ukrainy, ale temat snajperów z Hotelu Kijów oraz masowego mordu dokonanego kilka miesięcy później w Domu Związków Zawodowych w Odessie, przez niego nie został poruszony. Tak jakby tych problemów nie było, podobnie zresztą problemów dot. licznych zbrodni politycznych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. I znowu o tragicznej sytuacji w „najsilniejszej armii w Europie” jak mawiał „generalissimus” Poroszenko, biadola ukraińscy „wolontariusze”. jeden z nich poinformował że „ukrowojacy” na „froncie” praktycznie żywieni są bez dodatku mięsa, a jak jakies w końcu dostaną to najczęściej „gulasz po którym maja skręt kiszek” 🙂 Podobno wszystkie potrzebne produkty żywnościowe na „front” dochodzą, ale sa od razu rozkradane.
  Dodatkowo wbrew propagandowym zapewnieniom brakuje transportu dla rannych na „froncie” tak ze muszą oni do szpitali jeździć „zwykłymi” pociagami;
  https://apostrophe.ua/news/society/2019-06-13/strah-vrane-i-unizhenie-soldat-volonter-vydala-post-gneva-o-sereznyh-problemah-v-vsu/165528

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ciekawostka w sprawie ‚antyrosyjskich sankcji” wprowadzanych przez UE. „Liberalny” rosyjski portal „RBK” informuję ze Rosja i UE szykują sie do przejścia we wzajemnym handlu w „walutach narodowych”, czyli euro i rublach. W sprawie powołania „grupy roboczej” w tej sprawie mieli sie porozumieć wicepremier FR Anton Siluanow oraz Maroš Šefčovič komisarz UE d/s unii energetycznej;
  https://www.rbc.ru/economics/13/06/2019/5d028ef79a7947591ce9f514

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli kto bardziej pier…gada głupoty ‚Adrian”, czy ‚Pan Antoni”?
  ‚Adrian”; „Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Mamy zapasy na 200 lat i trudno, abyśmy z surowca, dzięki któremu mamy suwerenność energetyczną, całkowicie zrezygnowali”
  https://portalkomunalny.pl/prezydent-duda-na-cop24-mamy-wegiel-i-bedziemy-go-uzywac-385000/
  ‚Pan Antoni”; „Węgiel się skończy. Trzeba mieć zapewnioną perspektywę budowy elektrowni atomowej”
  >https://www.youtube.com/watch?v=d_QJO5zgXRo
  Oj chyba ‚naczelnik Państwa” będzie musiał obu wezwać na „poważną rozmowę” do pałacyku na Nowogrodzkiej 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.